Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 59

Thread: Srbija kako dalje....?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Srbija je chudna zemlja, sa chudnim ljudima u vrhu vlasti, a po uchenju iz istorije i po svim deshavanjima u poznatijem novijem vremenu - identichno.

    Sve greshke Srbije, od mita Kosovskog boja, sve priche o izdajstvima, o kumstvima, o zelji za vlashcu pod bilo kakvim uslovima i po bilo koju cijenu sopstvenog naroda. Greshke u procjenama, Pashic i njegovo odbijanje teritorije Albanije koja je bila poklon Srbiji od Velikih Sila, a time i stvaranje nezavisne drzave Albanije, organizacija Mlada Bosna, atentat - Crna Ruka- Apis, lakomost i priznavanje drzava koje do tada nisu postojale, stvaranje SHS, gazenje CG monarhije, momentalna kapitulacija u II svetskom ratu, i sve ono od 1941., oduzimanje Metohije od teritorije CG, otvaranje granica Kosova prema Albaniji kasnije, dolazak seljaka iz brdskih predjela Albanije koji su bjezali pred Enver Hodzom - jer je tamo bilo zabranjeno imati vise od 2 djece, pa ih Srbija u svojoj AP primila da mogu demokratski da se mnoze koliko zele, njihovo novije naseljavanje. Greshke u chekanju, iako su znali za decenijsko naoruzavanje i teznje.
    Slovenija, Americhko upozorenje i dozvola da BG rijeshi problem Slovenije u roku od 10 dana, chekanje, nista, i znamo sta se sve desilo kasnije.
    Krajina, podrshke, pa blokade na granici svom narodu u kolonama, izdaje od generala koji su prodavali oruzje i hrvatima i muslimanima u Bosni i Albancima na Kosovu.
    Bosna, sta reci za to?
    Poziv Djindjica i Vuka Drashkovica u stranim medijima zajedno sa opozicijom da bombarduju Srbiju "jer Miloshevic nece biti skinut s vlasti nikad".
    Milion greshaka, milion kobnih greshaka koje zbog vlasti, zbog pojedinaca i njihovog bolesnog stanja kalkulisanja - zelje za vlascu, unistishe i protjerashe toliko ljudi iz te prelijepe, bogate i samo greshkom lakomih pojedinaca uvijek blokirane drzave.

    Toliko ljepote, blaga u Srbiji, a toliko mrznje koje u hiljade oblika politichari i predstavnici tih NVO prenose tom narodu da traze neprijatelje u svima, da se samokaznjavaju zbog naivnih greshaka izabranih politichara, nekad nametnutih silom, a kasnije sa medijima.
    Umjesto da taj narod napokon osjeti slobodu bez politichkih i vjerskih agresivnih uticaja na obichan zivot, i kao radan i sposoban narod postigne ljudsku moc sa drugim plemenitijim sopstvenim vrijednostima, eto opet iste greshke. Do kada?

    Ne moze moj djed da zivi kao penzioner kao covjek, moja baba, moji rodjaci, braca, sestre u Srbiji? Opet teznja ka izivljavanju i nametanju opsteg ludila?

    Nekad se mislim, koje je proklestvo u pitanju, jer je vise zla nametnuto od svojih ljudi u Srbiji nego od ikog sa strane, od njenog postanka do sada.
    Last edited by gingis kan; 29-04-07 at 04:15.
    SaMo JeDnA DnEvNo

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gingis kan View Post
    Umjesto da taj narod napokon osjeti slobodu bez politichkih i vjerskih agresivnih uticaja na obichan zivot, i kao radan i sposoban narod postigne ljudsku moc sa drugim plemenitijim sopstvenim vrijednostima, eto opet iste greshke. Do kada?

    Ne moze moj djed da zivi kao penzioner kao covjek, moja baba, moji rodjaci, braca, sestre u Srbiji? Opet teznja ka izivljavanju i nametanju opsteg ludila?

    Nekad se mislim, koje je proklestvo u pitanju, jer je vise zla nametnuto od svojih ljudi u Srbiji nego od ikog sa strane, od njenog postanka do sada.
    Hvala na lepom postu i povodu za moj odgovor.

    Ovako kako si napisao će biti sve dok je u Srbiji dominantna ksenofobija, plemenski nacionalizam i klerikalizam. Moderna Srbija jednostavno nije nastala na tim temeljima. U Srbiji je postojao zakon - svaki rob koji stupi na tlo Srbije jeste slobodan čovek, automatski. Državljanstvo se dobijalo lako, svako je mogao postati Srbin. Srbija je zamišljena kao zemlja sitnih posednika, slobodnih pojedinaca sa svojim parčetom zemlje - slično idealima Tomasa Džefersona...i to u isto vreme. Ja sam Srbin i ponosan sam na to - u ime te tradicije...ne zbog gluposti o krvi i plemenima i poreklu!

    Znači, Srbija samo mora da se vrati sebi, svom izvornom liberalizmu i težnji ka slobodi, svojoj suštini! Zašto je Srbija bila popularna - u Crnoj Gori, Dalmaciji i drugde? Zbog slobodarstva i liberalizma! Zbog zemlje! Zbog prava na svoje JA. Sigurno nije zbog bradatih popova. Zašto sada nije popularna? Zbog izvitoperenih ideala, zbog uzurpacije zrncologa političara i istoričara, zbog politike u ime krvi i tla, zbog klerikalizacije. Neko je nju iznutra okupirao, to je bio proces koji je davno počeo.

    Zašto je Srbija nastala? Zbog slobode, ne zbog porekla, to garantujem. Ako nema slobode, onda je meni poptuno svejedno, ovde može biti ponovo Turska.

    Ja hoću Srbiju u koju Albanac sa Kosova može doći i postati Predsednik Vlade Srbije! U kojoj može da radi, da živi i prosperira. Ja sam za takvu "srbizaciju".

    Srbija nije plemenska prćija. :mad: Niti prćija bilo kog čoveka pojedinačno. Moja nada je upravo u tome što je sadašnja Srbija u suprotnosti sa razlozima svog nastanka. Ta originalna Srbija se u suštini ugasila 1918., tada je nestala, precrtana je, izbrisano joj je ime, i sada čekamo da vidimo da li je moguć njen povratak samoj sebi. Videćemo da li ćemo se izboriti sa plemenskim "nacionalistima".

    A vama sa pričama o jeziku i crkvi želim sve najbolje, ali to nije pravi put, to je najlošiji mogući put. Pravite svoju zemlju neprivlačnom jednom broju ljudi, potpuno isto kao i Srbija. To će doći na političku naplatu, kad-tad.

    Razumem ja da se neko zalaže za nešto, neke promene itd. ali ne razumem kako mnogi (ne svi) od tih ljudi očekuju od svojih sunarodnika da u startu, bez ikakve zadrške, prihvate da je to poželjno, normalno, neophodno, da "mora tako i tačka". E, ta tačka će vam praviti problem kasnije.

    Uvek se mora poći od realnosti, od suštine nekog društva, i onda napraviti odgovarajuću viziju za budućnost. I eto onda pravog Ustava, po meri i potrebama građana.
    Last edited by ssin; 29-04-07 at 12:45.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    SSIN,

    Odavno nijesam vise uzivao citajuci neki post. Hvala ti! Svaka cast.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Srbija kako dalje....?

    Izdvojena je ova tema kao posebna zbog dva, po meni, izuzetno lijepa posta koji bi mogli biti i kao moto za buducu diskusiju na tu temu. Simm, da li se Srbija sad nalazi u nekom vakumu drzavnog udara bez drzavnog udara udara i kako Ustav regulise formiranje Vlade poslije izbora. Nema bas nekih naznaka da ce ona biti brzo, a ova ocigledno luta, nema bas nikakvi viziju i sve izgleda kao da se ceka samo trenutak kad jedni pocnu optuzivati druge pa bilo zbog Kosova bilo neceg sasvim treceg?

  5. #5
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Heh, vidi tema Za sada je sve u ustavnim okvirima ali naravno postoji rok do kada je moguće odugovlačiti, mislim da je to neki datum u maju, nisam siguran. Prvo Tadić mora do nekog roka da predloži mandatara, pa da se izglasa Vlada, ako ne, onda - izbori. Ja sam odmah posle izbora rekao da će ovaj proces formiranja vlade biti dugačak i teži od izbornog.

    Onda tu je Kosovo, bitno pitanje koje ce imati velike kratkoročne i dugoročne posledice, ostaje nam da vidimo kakve. To može biti početak ozdravljenja Srbije a može biti i početak još dublje krize u Srbiji. Kao da mnogi priželjkuju nekakav status kvo ne uviđajući da to znači stalnu krizu.

    Treba mudro odigrati, nisam siguran da postoji takav kapacitet trenutno, ni u poziciji ni u opoziciji.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Pohvale za prva dva posta.

    Po meni, najveci neprijatelj i problem Srbije su ekstremni srpski nacionalisti jer oni su i uzrok zasto se Srbija nalazi dje se nalazi.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    127
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    Ssin svaka cast za post
    Booka Shade - Mandarine EP - a1 Mandarine girl

    vodoravno: Luka u Italiju, pet slova

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Louisville, KY
    Posts
    2,449
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ja hoću Srbiju u koju Albanac sa Kosova može doći i postati Predsednik Vlade Srbije! U kojoj može da radi, da živi i prosperira. Ja sam za takvu "srbizaciju".
    aha. a da li takvu srbiju zele jos.. ne znam.. mozda 5, 6 tvojih sunarodnika? odgovor na to pitanje je valjda zadnji referendum. i prije nego iko ista kaze na tu temu, reci cu da je bojkot jedno od legitimnih demokratskih sredstava.
    ja bih odao priznanje srbiji da se ona za ista od ovoga casno, i bogami, iskreno zalaze. upravo si dao dobar primjer.. pa zar bi srbin pristao da mu ministar odbrane/finansija/pravde/--- bude albanac? niko od vodecih srpskih politicara iskreno ne zeli kosovo u sastavu srbije, u skladu sa predlozima koji sami oni dostavljaju UN-u. jednostavno, svi se plase da ce bas na njih pasti krivica. 'mudro odigrati' za svakog od njih znaci da se na kraju bas na njegovog protivnika upre prstom.

    i na kraju, mislim da je kasno za sve to. albanac je bio najobespravljeniji i najzaostaliji stvor u SFRJ, sigurno ne zbog toga sto su se srbi pretrgli da ulazu u kosovo, da budem malo i ironican.
    ja jednostavno ne vidim nacin na koji ce se ova kriva drina ispraviti. a da ne ulazim u svu mitomaniju na kojoj gotovo da pociva srpska nacionalna svijest.

    Krajina, podrshke, pa blokade na granici svom narodu u kolonama, izdaje od generala koji su prodavali oruzje i hrvatima i muslimanima u Bosni i Albancima na Kosovu.
    Bosna, sta reci za to?
    tebi je to bitno? jos pod pretpostavkom da je prodaje te vrste i bilo..
    i samo da razjasnimo, sta to reci za Bosnu?
    Liberty and justice

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    S & Montenegro-Russia
    Posts
    142
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Zasto Albanac ne bi mogao da bude premijer ako ga izaberu.Uslov je da albanska nacionalna manjina izadje na izbore,osvoji odredjen broj glasova, ne znam 15-ak posto koliko ih ima,i onda nastaju dogovori za formiranje vlade. I ako se dogovore sa ostalim strankama sto ne bi dobili mjesto premijera. Inace da su htjeli mogli su da izadju na sve izbore od 1990 do danas i da sklope vlast s kim zele, ali su oni uvijek samo zeljeli nezavisnost sto im nijedna normalna vlada ne bi ispunila. Padaju sve price o zlim Srbima,nacistima,fasistima jedino ako i Tadic , Kostunica i g17 nijesu nacosi i ekstremni nacionalisti,a oni imaju trenutno oko 45% podrske dok radikali imaju 28% podrske...
    Last edited by NLO; 30-04-07 at 06:41.

  10. #10
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bad Boy View Post
    aha. a da li takvu srbiju zele jos.. ne znam.. mozda 5, 6 tvojih sunarodnika? odgovor na to pitanje je valjda zadnji referendum. i prije nego iko ista kaze na tu temu, reci cu da je bojkot jedno od legitimnih demokratskih sredstava.
    ja bih odao priznanje srbiji da se ona za ista od ovoga casno, i bogami, iskreno zalaze. upravo si dao dobar primjer.. pa zar bi srbin pristao da mu ministar odbrane/finansija/pravde/--- bude albanac? niko od vodecih srpskih politicara iskreno ne zeli kosovo u sastavu srbije, u skladu sa predlozima koji sami oni dostavljaju UN-u. jednostavno, svi se plase da ce bas na njih pasti krivica. 'mudro odigrati' za svakog od njih znaci da se na kraju bas na njegovog protivnika upre prstom.

    i na kraju, mislim da je kasno za sve to. albanac je bio najobespravljeniji i najzaostaliji stvor u SFRJ, sigurno ne zbog toga sto su se srbi pretrgli da ulazu u kosovo, da budem malo i ironican.
    ja jednostavno ne vidim nacin na koji ce se ova kriva drina ispraviti. a da ne ulazim u svu mitomaniju na kojoj gotovo da pociva srpska nacionalna svijest.

    Za Kosovo je kasno, ja ovde uopšte i nisam govorio o Kosovu nego sam uzeo primer koji zvuči najmanje moguć, za budućnost. Mnogi srpski političari misle da dignu zid ispred Kosova, što je dugoročno loše za sve. Ako su mogli nesrbi Vajfert i Paču da budu neki od najznamenitijih srpskih političara ranije, ne vidim zašto to ne bi moglo da bude i danas. Da ne pominjem Pašića. Znači Srbija mora biti privlačna svima, pre svega svojim građanima. Srbija je sad neprivlačna i Srbima, danas mnogo ljudi gleda kako da emigrira, nikad se Srbija nije ranije suočavala sa tako izraženim problemom. Skoro da smo kao Irska pre 150 godina.

    Za poređenje - u Grčkoj ima oko milion Albanaca, što autohtonih što onih na radu u Grčkoj (većina). Kako njima ne smeta Grčka i kako oni ne smetaju Grčkoj? Pa tako što je posao na prvom mestu, a Grčka je ugledna zemlja iako Grci imaju vrlo problematičnu politiku po pitanju manjinskih prava, ali to je druga tema.

    SFRJ je imala jednu temeljnu grešku koja se zvala nacionalni (u stvari etnički) ključ. Time je napravila prostor da samu sebe potkopa. Kad se krene tako, onda ni fakulteti na manjinskim jezicima ne znače ništa do obične politike i potkusurivanja. Postaje bitnije koji je jezik nego znanje i diploma i vrednost te diplome. Takve stvari se moraju izbeći po svaku cenu. I to je ujedno najgore nasleđe SFRJ, koje nam svima i danas zamagljuje vidike i pravi ogromne probleme.

    To je i odgovor na pitanje da li bi Srbin pristao da Albanac bude ministar - da! Uveren sam u to, bitno je samo kakvu politiku bi vodio. Ali ne bi bio ministar zato što je Albanac, nego iz drugih razloga. Naravno, zbog zatrovanosti etničkom mržnjom sada treba da prođe dosta vremena.

    Tvoja sumnja je na mestu, zbog svega što se događalo. Srbija izaziva podozrenje, s pravom. Međutim kad pominješ bojkot, referendum o Ustavu je prošao vrlo sumnjivom većinom, znaš li to. I glasalo se 2 dana. Drugo - mitomanija i srpska nacionalna svest kako je ti vidiš su samo jedan od političkih slojeva u Srbiji koji je poslednjih godina isplivao na površinu, pa je još i na silu podstican putem medija. Nije sve baš tako jednostavno, nigde pa ni u Srbiji ne žive ljudi koji su programirani na jedan način. Drugačija politika i to je moguće ne samo promeniti, nego i pokazati moju tezu da Srbija uopše nije stvorena na takvim temeljima. Nećeš mi valjda reći da su Srbi genetski predodređeni za neke stvari?

    Da sam totalni pesimista ne bih ni ostao u Srbiji. Odavno bih digao ruke i otišao, mada to nikad ne isključujem kao mogućnost, jer prirodno je da se ljudi kreću i uvek traže nešto bolje.
    Last edited by ssin; 30-04-07 at 09:55.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Hvala na lepom postu i povodu za moj odgovor.

    Ovako kako si napisao će biti sve dok je u Srbiji dominantna ksenofobija, plemenski nacionalizam i klerikalizam. Moderna Srbija jednostavno nije nastala na tim temeljima. U Srbiji je postojao zakon - svaki rob koji stupi na tlo Srbije jeste slobodan čovek, automatski. Državljanstvo se dobijalo lako, svako je mogao postati Srbin. Srbija je zamišljena kao zemlja sitnih posednika, slobodnih pojedinaca sa svojim parčetom zemlje - slično idealima Tomasa Džefersona...i to u isto vreme. Ja sam Srbin i ponosan sam na to - u ime te tradicije...ne zbog gluposti o krvi i plemenima i poreklu!

    Znači, Srbija samo mora da se vrati sebi, svom izvornom liberalizmu i težnji ka slobodi, svojoj suštini! Zašto je Srbija bila popularna - u Crnoj Gori, Dalmaciji i drugde? Zbog slobodarstva i liberalizma! Zbog zemlje! Zbog prava na svoje JA. Sigurno nije zbog bradatih popova. Zašto sada nije popularna? Zbog izvitoperenih ideala, zbog uzurpacije zrncologa političara i istoričara, zbog politike u ime krvi i tla, zbog klerikalizacije. Neko je nju iznutra okupirao, to je bio proces koji je davno počeo.

    Zašto je Srbija nastala? Zbog slobode, ne zbog porekla, to garantujem. Ako nema slobode, onda je meni poptuno svejedno, ovde može biti ponovo Turska.

    Ja hoću Srbiju u koju Albanac sa Kosova može doći i postati Predsednik Vlade Srbije! U kojoj može da radi, da živi i prosperira. Ja sam za takvu "srbizaciju".

    Srbija nije plemenska prćija. :mad: Niti prćija bilo kog čoveka pojedinačno. Moja nada je upravo u tome što je sadašnja Srbija u suprotnosti sa razlozima svog nastanka. Ta originalna Srbija se u suštini ugasila 1918., tada je nestala, precrtana je, izbrisano joj je ime, i sada čekamo da vidimo da li je moguć njen povratak samoj sebi. Videćemo da li ćemo se izboriti sa plemenskim "nacionalistima".

    A vama sa pričama o jeziku i crkvi želim sve najbolje, ali to nije pravi put, to je najlošiji mogući put. Pravite svoju zemlju neprivlačnom jednom broju ljudi, potpuno isto kao i Srbija. To će doći na političku naplatu, kad-tad.

    Razumem ja da se neko zalaže za nešto, neke promene itd. ali ne razumem kako mnogi (ne svi) od tih ljudi očekuju od svojih sunarodnika da u startu, bez ikakve zadrške, prihvate da je to poželjno, normalno, neophodno, da "mora tako i tačka". E, ta tačka će vam praviti problem kasnije.

    Uvek se mora poći od realnosti, od suštine nekog društva, i onda napraviti odgovarajuću viziju za budućnost. I eto onda pravog Ustava, po meri i potrebama građana.
    100% Approved by Bone!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  12. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odlicni postovi narode

    Inace, misljenja sam da nijesu radikali problematicni u Srbiji, jer su otvoreni nacionalisti, vec su problem oni prikriveni koji se skrivaju iza drugih ideologija.
    Kako Vaša bolest ?

  13. #13
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Buzdovan je nekad Marko u desnicu stisko A sad stiska kuj šta stigne u zamračen disko

    Quote Originally Posted by gingis kan
    ...Greshke u procjenama, Pashic i njegovo odbijanje teritorije Albanije koja je bila poklon Srbiji od Velikih Sila, a time i stvaranje nezavisne drzave Albanije, organizacija Mlada Bosna, atentat - Crna Ruka- Apis, lakomost i priznavanje drzava koje do tada nisu postojale, stvaranje SHS, gazenje CG monarhije, momentalna kapitulacija u II svetskom ratu...
    O kojem razdoblju pričaš? Jer, ako misliš na balkanske ratove, mislim da nije tačno da je neko nudio Arbaniju, tek možda sjeverne dijelove – a mislim da ni to nije bilo baš tako...
    Ako pak misliš na razdoblje nakon I. Svjetskog rata – onda niko nikom nije nudio čitavu Arbaniju, već je i Italija, ako se sjećam, polagala pravo na dijelove jugozapadne njihove obale (Valona, itd.) – a Srbija i Crna Gora mogle su u najboljem slučaju da dobiju sjever Arbanije... nikako ne čitavu...
    Istina je da je Srbija mogla nakon Prvog rata da bira granice na zapadu gotovo do famozne linije Karlobag – Virovitica – Karlovac... nažalost po Srbiju, budala od kralja Aleksandra (inače u slobodno vrijeme i masončina, što je odigralo presudnu ulogu u njegovom jugo-kretenizmu) u kombinaciji s blentavim Pašićem - predstavlja najveću nesreću u srpskoj istoriji.

    ...otvaranje granica Kosova prema Albaniji kasnije, dolazak seljaka iz brdskih predjela Albanije koji su bjezali pred Enver Hodzom - jer je tamo bilo zabranjeno imati vise od 2 djece, pa ih Srbija u svojoj AP primila da mogu demokratski da se mnoze koliko zele, njihovo novije naseljavanje. Greshke u chekanju, iako su znali za decenijsko naoruzavanje i teznje...
    Samo si donekle u pravu. To zapravo nijesu bile toliko nekakve suverene odluke Srbije, koliko komunističkog vrha, a poznato je kako je Srbija „ušla“, tj. gurnuta uz pomoć Bugara i Crvene Armije u komunističku Jugoslaviju - koje inače teško da bi ikada postala dio. Sve ovo što je kasnije slijedilo, bila je više kretenska komunistička politika „čuvanja ravnoteže“ ( a možda čak i pripremanje terena za neke nove sukobe) nego nekakva srpska politika sjebavanja samih sebe – iako je sigurno i toga bilo tokom tih 50-ak godina.

    Quote Originally Posted by NLO
    Inace da su htjeli mogli su da izadju na sve izbore od 1990 do danas i da sklope vlast s kim zele, ali su oni uvijek samo zeljeli nezavisnost sto im nijedna normalna vlada ne bi ispunila.
    Žalosna istina.

    Quote Originally Posted by ssin
    Za poređenje - u Grčkoj ima oko milion Albanaca, što autohtonih što onih na radu u Grčkoj (većina). Kako njima ne smeta Grčka i kako oni ne smetaju Grčkoj? Pa tako što je posao na prvom mestu, a Grčka je ugledna zemlja iako Grci imaju vrlo problematičnu politiku po pitanju manjinskih prava, ali to je druga tema.
    Čini mi se da ih ima čak 2-3 puta više.
    Ali tamo ne rade sranja
    (ipak, pogledaj pri dnu stranice:https://forum.cdm.me/showthread.php?t=20359&page=9),
    jer znaju da bi ih Grci izgazili ka volove u kupusu, budući da je Grčka direktna zona engleskog interesa, i kao takva, zaštićena od ozbiljnijih incidenata. Ameri igraju igru s Arbanasima uglavnom zato što moraju.
    Da su mutave srpske vlasti igrale drugačije, i na vrijeme dale guze Amerima – a ne da im ovako na silu uzimaju guze i preko mjere – Srbija bi bila ta koja bi imala glavnu ulogu uz Grčku. Konačno, Srbi su još uvijek nabrojniji narod na Balkanu, bez obzira što ih je svake godine ima oko 50 000 manje. Drugo je pitanje hoće li, i dokada tako ostati.

    Za kraj bih rekao kako mi se sve više čini da je možda najmanje loše za Srbiju (pošto „najbolje“ ne postoji u ovoj situaciji) da što je prije moguće na vlast dođu radikali.
    Izgleda da se tek tada može očekivati da se probude iz zimskog sna one mase koje čine preko 40% birača, a koje su „prespavale“ zadnje izbore – jer bi im izgleda jedino takav događaj – dolazak radikala na vlast – bio dovoljan motiv da prošeću do biračkih mjesta, i urade nešto.
    U međuvremenu – možda bi se svima posrećilo, i radikali bi s pozicije vlasti uspjeli da ozbiljno u Srbiji useru nešto (a to je i za očekivati) – što bi narod dodatno motivisalo da ih što prije skine s vlasti. Budući da je lako zavijati na mjesec i pričati priče dok si u opoziciji, a drugo je kad vladaš - ne vjerujem da su radikali sposobni za bilo kakav ozbiljniji uspjeh u politici, konačno, oni prema mom dubokom uvjerenju funkcionišu kao plaćenici izvjesnih MZ krugova, a kao takvi nemaju neke planove - sem da „pale“ narod, i nastave s destabilizacijom Srbije za tuđi račun.
    Onoga momenta kad se dokopaju vlasti – ili će izgubljeno „zujati“ naokolo, ili će početi svojom urođenom nesposobnošću upropaštavati Srbiju još više.
    Ako bude ovo prvo – padaju vrlo brzo. Ako bude ovo drugo – padaju još brže. A time su si zapečatili političku sudbinu u narednih 50 godina... oni izgleda to jako dobro znaju, pa zato samo stenju iz opozicije.

    Ono što me tjera na gajenje nade - je da MZ-u (za čiji račun radikali i rade) nije stalo do toga da Srbiju uništi, već tek da ju prisili na „prisniju“ saradnju. Zato ista neće dopustiti da radikali, ako i dođu na vlast, naprave ozbiljniju štetu - jer Srbija još uvijek ima potencijala daleko većega nego mnoge druge balkanske države – i više im odgovara poslušna Srbija (pa makar bila malo veća), nego ranjena Srbija (pa makar i svedena na "Beogradski Pašaluk)...
    ... Kad bi samo Srbija malo guze dala MZ-u, sve bi bilo ljepše.
    Srbijo – daj guze! :mrgreen:


    P.S.

    Jel' čitao ko "Knjigu o Milutinu" ?
    Last edited by The Severed Garden; 30-04-07 at 17:22.

  14. #14
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prvo rascistiti sa prosloscu, mitovima, ratovima i okrenuti se buducnosti...

    Ali imam dojam da Srbija jos zivi u 90-ima, evo jedan primjer:
    Nino Brajovic predsjednik udruzenja novinara Srbije, "borac za slobodu medija" bi trebao uruciti nagradu Denisu Latinu..
    Sve je to lijepo i divno, da taj isti "mirotvorac" Brajovic nije bio takav ratni huskac za vrijeme rata da je to za nevjerovat

    http://blog.b92.net/node/5458
    Nino Brajović, početkom devedesetih notorni ratni huškač TV Bastilje, sada predsednik Udruženja novinara Srbije, oglasio se povodom Svetskog dana slobode medija.
    Najpre moram da uverim neverne Tome da je reč o ratnom huškaču pošto lik zaista nije po tome široko poznat poput protuva tipa Miodraga Popova, Milorada Komrakova i Spomenke Jović.

    Brajović se posebno isticao novembra 1991. izveštavajući ekstenzivno i naravno „patriJotski“ iz netom „oslobođenog“ Vukovara. Bio je čovek od poverenja inače mu ne bi dalo da javlja uživo u centralnoj „informativnoj“ emisiji i „intervjuiše“ (navodnici jer su pitanja bila uobičajeno jača) Gorana Hadžića ili Veselina Šljivančanina, tada junake, oslobodioce i vitezove, sada osobe optužene za ratne zločine.
    Tu su snimci iz arhive, pa ko voli nek izvoli:
    http://www.youtube.com/profile?user=kusovac

  15. #15
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Lustracija, bice i to jednom.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    314
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Srbija je zemlja u kojoj narod voli bajke i mitove...dok ne počnu da sagledavaju realno sebe i sve oko sebe nastaviće da propadaju.
    Naravno takvih ljudi koji vole bajke ima i kod nas, srećom u mnogo manjoj mjeri nego u Srbji!

  17. #17
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Hvala na lepom postu i povodu za moj odgovor.

    Ovako kako si napisao će biti sve dok je u Srbiji dominantna ksenofobija, plemenski nacionalizam i klerikalizam. Moderna Srbija jednostavno nije nastala na tim temeljima. U Srbiji je postojao zakon - svaki rob koji stupi na tlo Srbije jeste slobodan čovek, automatski. Državljanstvo se dobijalo lako, svako je mogao postati Srbin. Srbija je zamišljena kao zemlja sitnih posednika, slobodnih pojedinaca sa svojim parčetom zemlje - slično idealima Tomasa Džefersona...i to u isto vreme. Ja sam Srbin i ponosan sam na to - u ime te tradicije...ne zbog gluposti o krvi i plemenima i poreklu!

    Znači, Srbija samo mora da se vrati sebi, svom izvornom liberalizmu i težnji ka slobodi, svojoj suštini! Zašto je Srbija bila popularna - u Crnoj Gori, Dalmaciji i drugde? Zbog slobodarstva i liberalizma! Zbog zemlje! Zbog prava na svoje JA. Sigurno nije zbog bradatih popova. Zašto sada nije popularna? Zbog izvitoperenih ideala, zbog uzurpacije zrncologa političara i istoričara, zbog politike u ime krvi i tla, zbog klerikalizacije. Neko je nju iznutra okupirao, to je bio proces koji je davno počeo.

    Zašto je Srbija nastala? Zbog slobode, ne zbog porekla, to garantujem. Ako nema slobode, onda je meni poptuno svejedno, ovde može biti ponovo Turska.

    Ja hoću Srbiju u koju Albanac sa Kosova može doći i postati Predsednik Vlade Srbije! U kojoj može da radi, da živi i prosperira. Ja sam za takvu "srbizaciju".

    Srbija nije plemenska prćija. :mad: Niti prćija bilo kog čoveka pojedinačno. Moja nada je upravo u tome što je sadašnja Srbija u suprotnosti sa razlozima svog nastanka. Ta originalna Srbija se u suštini ugasila 1918., tada je nestala, precrtana je, izbrisano joj je ime, i sada čekamo da vidimo da li je moguć njen povratak samoj sebi. Videćemo da li ćemo se izboriti sa plemenskim "nacionalistima".

    A vama sa pričama o jeziku i crkvi želim sve najbolje, ali to nije pravi put, to je najlošiji mogući put. Pravite svoju zemlju neprivlačnom jednom broju ljudi, potpuno isto kao i Srbija. To će doći na političku naplatu, kad-tad.

    Razumem ja da se neko zalaže za nešto, neke promene itd. ali ne razumem kako mnogi (ne svi) od tih ljudi očekuju od svojih sunarodnika da u startu, bez ikakve zadrške, prihvate da je to poželjno, normalno, neophodno, da "mora tako i tačka". E, ta tačka će vam praviti problem kasnije.

    Uvek se mora poći od realnosti, od suštine nekog društva, i onda napraviti odgovarajuću viziju za budućnost. I eto onda pravog Ustava, po meri i potrebama građana.
    Kad tvoje rejakcije procitam mi se ponekad obrne vrat...ozbiljno druze.

    Jedan put kazes da si Albanac porijeklom i da volis da nerviras Srbi....itd (naci cu ti topik gde si to napisaio ako ti treba!) drugi put da si ponosan Srbin. Eh lele to ti ne ide tako...ili je jedno ili drugo...

    Ti si chovjek koje svaki nacijonalnost moze da dobije....bleh...kakva frka chovjece....rtrebao bih ti u ginisovu knjigu da se upises koliko nacionalnosti mijenjas.

    Ja ne bih voljeo imati Srbiju gde Albanac moze biti ministar...ili nesto slicno sa velikom funkcijom. Zasto ne? Posto to i na Kosovo Srbima bas ne dozvoljavaju...samo da ne pricam od Albanije! Albanski narod je zero torleance....zasto onda da im poklanjamo ljepe stvari za koje ce nam kasnije ***** dati?

    Malo glupo ovo ozbiljno...onda bih i ja mogao vikati: Ja bih Albaniju de Srbin moze biti ministar!!

  18. #18
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Za Kosovo je kasno, ja ovde uopšte i nisam govorio o Kosovu nego sam uzeo primer koji zvuči najmanje moguć, za budućnost. Mnogi srpski političari misle da dignu zid ispred Kosova, što je dugoročno loše za sve. Ako su mogli nesrbi Vajfert i Paču da budu neki od najznamenitijih srpskih političara ranije, ne vidim zašto to ne bi moglo da bude i danas. Da ne pominjem Pašića. Znači Srbija mora biti privlačna svima, pre svega svojim građanima. Srbija je sad neprivlačna i Srbima, danas mnogo ljudi gleda kako da emigrira, nikad se Srbija nije ranije suočavala sa tako izraženim problemom. Skoro da smo kao Irska pre 150 godina.

    Za poređenje - u Grčkoj ima oko milion Albanaca, što autohtonih što onih na radu u Grčkoj (većina). Kako njima ne smeta Grčka i kako oni ne smetaju Grčkoj? Pa tako što je posao na prvom mestu, a Grčka je ugledna zemlja iako Grci imaju vrlo problematičnu politiku po pitanju manjinskih prava, ali to je druga tema.

    SFRJ je imala jednu temeljnu grešku koja se zvala nacionalni (u stvari etnički) ključ. Time je napravila prostor da samu sebe potkopa. Kad se krene tako, onda ni fakulteti na manjinskim jezicima ne znače ništa do obične politike i potkusurivanja. Postaje bitnije koji je jezik nego znanje i diploma i vrednost te diplome. Takve stvari se moraju izbeći po svaku cenu. I to je ujedno najgore nasleđe SFRJ, koje nam svima i danas zamagljuje vidike i pravi ogromne probleme.

    To je i odgovor na pitanje da li bi Srbin pristao da Albanac bude ministar - da! Uveren sam u to, bitno je samo kakvu politiku bi vodio. Ali ne bi bio ministar zato što je Albanac, nego iz drugih razloga. Naravno, zbog zatrovanosti etničkom mržnjom sada treba da prođe dosta vremena.

    Tvoja sumnja je na mestu, zbog svega što se događalo. Srbija izaziva podozrenje, s pravom. Međutim kad pominješ bojkot, referendum o Ustavu je prošao vrlo sumnjivom većinom, znaš li to. I glasalo se 2 dana. Drugo - mitomanija i srpska nacionalna svest kako je ti vidiš su samo jedan od političkih slojeva u Srbiji koji je poslednjih godina isplivao na površinu, pa je još i na silu podstican putem medija. Nije sve baš tako jednostavno, nigde pa ni u Srbiji ne žive ljudi koji su programirani na jedan način. Drugačija politika i to je moguće ne samo promeniti, nego i pokazati moju tezu da Srbija uopše nije stvorena na takvim temeljima. Nećeš mi valjda reći da su Srbi genetski predodređeni za neke stvari?

    Da sam totalni pesimista ne bih ni ostao u Srbiji. Odavno bih digao ruke i otišao, mada to nikad ne isključujem kao mogućnost, jer prirodno je da se ljudi kreću i uvek traže nešto bolje.
    Procitaj svoje postove ponovo....i pronadi sam da nisi dovoljno realan.

    Ti samo mislis iz Albanske stranke....voljeo bih to ovo...sve imati za njih jednaku pravdu...jednake mogucnosti...itd....a dali si ikad pomislijo da to i mozda taj pravi Srbin koji u Srbiju zivi i ni nema? Kako da trazis nesto koje im svoj narod sam i mozda nema.

    Najbolje resenje je kad cujem tebe sledece: Ajmo pokloniti sve od Grcke do Hrvatske Albancima sa svim pravama... mogucnostima i dalje a nama, sebi nista neostaviti i pustiti nas skretene.

  19. #19
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ojhaaaaaaaaaa, Vadikali dolaze


    Nikolić: Formirana nova većina
    7. maj 2007. | 07:16 -> 14:28 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
    Beograd -- Miloš Aligrudić izjavio da će DSS između kandidata DS-a i SRS-a za predsednika Skupštine glasati za - Tomislava Nikolića.
    ]Novi predsednik Skupštine Srbije? Tomislav Nikolić
    Miloš Aligrudić je pre nastavka konstitutivne sednice Skupštine rekao da je na konsultacijama šefova poslaničkih klubova utvrđeno da postoje dva kandidata za predsednika parlamenta - Milena Milošević (DS) i Tomislav Nikolić (SRS). Aligrudić je rekao da će DSS, u tom slučaju, podržati "kandidata stranke koja ima više poslanika u parlamentu".

    Tomislav Nikolić: Danas formirana skupštinska većina
    Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić je za govornicom izjavio da je danas formirana skupštinska većina za izbor predsednika Skupštine, ali da to još nije nova koalicija.
    Pre početka sednice, Aligrudić je kritikovao DS zbog neuspešnih pregovora o vladi, rekavši da je insistiranje DS-a za kadrovskim rešenjima u bezbednosnim strukturama diktirano van zemlje i da "DSS to ne može i neće da dozvoli."
    Aligrudić nije odgovarao na novinarska pitanja, tako da nije bilo moguće čuti da li će podrška Nikoliću značiti da je DSS sa istom strankom postigao dogovor za izbor vlade, ali je rekao zašto DSS neće podržati kandidata DS-a.
    Prema rečima Aligrudića, stranka premijera Koštunice se odlučila na takav potez jer DS nije hteo da se dogovori oko skupštinske većine niti nove vlade Srbije.
    I zbog čega ne glasamo za drugog kandidata? Ne zato što nam politički odgovara ili ne odgovara, jer ovde to sa politikom nema veze, nego zbog toga što ta politička stranka koja je podnela predlog za kandidata, jednostavno nije dogovorila sa onim strankama sa kojima je pregovarala, uključujući i DSS, nije dogovorila skupštinsku većinu niti vladu Republike Srbije", rekao je on.
    Jednostavno, ti pregovori koliko smo videli do sada nisu još dali rezultate prosto zbog toga što DS očigledno nije uspela ili ne želi ili nema volje da se odupre pritiscima koji očigledno dolaze van ove države za kadriranjem u oblasti bezbednosti", rekao je on.

  20. #20
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Konačno dobra vest, nadajmo se da će formirati i Vladu, to je najpoštenije. Imaće vrlo tanku većinu i padaju kao kruška prvom prilikom.
    Last edited by ssin; 07-05-07 at 16:54.

  21. #21
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MNT View Post
    Procitaj svoje postove ponovo....i pronadi sam da nisi dovoljno realan.

    Ti samo mislis iz Albanske stranke....voljeo bih to ovo...sve imati za njih jednaku pravdu...jednake mogucnosti...itd....a dali si ikad pomislijo da to i mozda taj pravi Srbin koji u Srbiju zivi i ni nema? Kako da trazis nesto koje im svoj narod sam i mozda nema.

    Najbolje resenje je kad cujem tebe sledece: Ajmo pokloniti sve od Grcke do Hrvatske Albancima sa svim pravama... mogucnostima i dalje a nama, sebi nista neostaviti i pustiti nas skretene.
    voljeo sam voljeo. Pozdrav za brata pravog Crnogorca

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    171
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Od veceras, koalicija DSS, SRS i SPS. Dakle, jasno je kuda ide Srbija. Toma Nikolic ima apsolutnu vecinu za predsednika parlamenta. Kraj "vajmarske" Srbije i povratak u buducnost. Naravno, nista od formiranja Vlade, ukoliko je ne formira nova koalicija. Izbori u kojima je izvjesna pobjeda "desne" Srbije.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ljudi moji gledam cijelo veče prenos iz skupštine Srbije. U životu nijesam čuo toliki primitivizam ni u najcrnjoj rupčagi punoj pjanih avetinja. Oni su svi opičili

  24. #24
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ah, koje uzivanje, prik. Ovako se nijesam smijao jos od Mucki. Najaci komentar novinara na Slobodnu Evropu, za sljedecu skupstinu - "knjigom na knjigu na radikalski nacin", povodom knjige Vojislava Seselja - "Dijalog kurve Karle Del Ponte i kurve Karle Del Kostunice"

  25. #25
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cudim se sad, zar ne postoji neki kodeks lijepog ponasanja poslanika? Kako da je preko 50% parlamenta zadovoljno buducim predsjednikom istog ciji rjecnik obiluje rijecima kurve isl.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 17-08-10, 19:10
  2. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  3. POCECI PARLAMENTARIZMA U CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-04, 08:05
  4. (Naj)vaznije
    By nihil in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 126
    Last Post: 30-04-04, 10:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •