Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 101

Thread: Sramna odluka Vlade o administraciji crnogorskog nacionalnog internet domena

  1. #1
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default Sramna odluka Vlade o administraciji crnogorskog nacionalnog internet domena

    Kao po defaultu, Vlada Crne Gore uvijek kada se susretne sa materijom koja se tiče informacionih tehnologija, uradi sve ono što nijedna normalna (čitaj demokratska) vlada na svijetu ne radi.

    Tako je danas ministar ekonomije Predrag Bošković, nekadašnji predvodnik DPS omladine, nakon sjednice Vlade obavijestio javnost da je ona prihvatila predlog Međunarodne organizacije za standardizaciju da budući crnogorski nacionalni internet domen bude .me, i potom potpuno bestidno, sa naglaskom kako su oni odradili vrhunski posao, izgovorio rečenicu:

    “Mi smo danas definisali da tehnički administrator bude Sekretarijat za razvoj ….” i potom dodao kako tamo oni smatraju “da je to jedino moguće da bude Sekretarijat za razvoj, kao državna institucija…” jer, pobogu, oni moraju da vode računa o nacionalnom resursu kao što je internet domen.... “a svi ostali će dobiti pod-domene koji budu na raspolaganju”.

    Vlada je ovim potezom još jednom pokazala da je njeno zalaganje za demokratijom i integracijom u razvijeni svijet, samo deklarativno i „kad se mora“ jer uvijek kada sama usvaja odluke koje se tiču ovih kategorija, pokazuje koliko mentalni sklopovi ljudi u njoj ne razumiju suštinu.

    Nigdje u razvijenom i demokratskom svijetu nacinalnim internet domenom, kao nacionalnim resursom, ne upravlja država već neprofitne ili nevladine organizacije ili nezavisni regulatori. U zemlji koja je u tranziciji, ovakve odluke, kao odluka o tome ko će administrati me domen u Crnoj Gori, se ne usvaja bez prethodne javne rasprave.

    Današnja sramna, bestidna, bezobrazna i stvaranju monopola okrenuta odluka treba biti osuđena i spriječena. Naravno, ključnu ulogu u toj nakani trebaju da odigraju mediji. Oni moraju shvatiti da ovo pitanje nije ništa manje značajno od, recimo, pitanja izgradnje elektrane na Tari, kada su se svi mobilisali u namjeri da spriječe Vladu u njenim namjerama.

    Hoćemo li to ponoviti?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Mislim da ni oni nisu najbolje shvatili znachaj administriranja nacionalnog domena.. Zamisli da su prepustili nekoj NVO taj posao, kakav bi odjek bio kod informativnog neobrazovanog stanovnistva i uz pomoc medija koji bi, opet ponavljam, dosta neupuceni u ovu problematiku, napravili skandal jer takav nacionalni resurs ne smije da bude u rukama pojedinaca ili nevladinim organizacijama...

    U svakom sluchaju, ne opravdam ovaj korak jer smatram da Sekretarijat za razvoj nema znanja da se na pravi nachin izbori sa ovom novonastalom situacijom... Jedino pravo i po nas dobro rjesenje vidim u tome da oni angazuju nekog "stranog eksperta" po chijem bi projektu i planu radili...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  3. #3
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Igi, i radio-difuzni spektar je nacionalni resurs, pa g aregulise regulatorna agencija u cijem Savjetu sjede predstavnici medijske industrije i univerziteta.

    Licno sam za formiranje Regulatornog tijela. U svakom slučaju, državi ne treba dozvoliti da stavi šapu na ovaj resurs

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Slazem se, ali radio-difuzni spektar (kako ti kazes) je koliko-toliko prezvakano gradivo i neuporedivo veci broj ljudi moze da donosi krucijalne odluke u toj oblasti... Da ne pricham o skolovanom kadru koji je ponikao na nasim univerzitetima jos prije 30-tak godina, a danas moze da ucestvuje u radu takvog tijela...

    Jocker, ti vrlo dobro znas kako je nas narod informatichki (ne)obrazovan i koliko ovakvi pojmovi i desavanja izazivaju straha kod njih, naravno, jer im je kompletna materija nepoznata... Kao sto rekoh u prvoj rechenici mog prvog posta, mislim da jos uvijek nije shvacen znachaj administriranja nacionalnog domena!
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  5. #5
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Igi
    Jocker, ti vrlo dobro znas kako je nas narod informatichki (ne)obrazovan i koliko ovakvi pojmovi i desavanja izazivaju straha kod njih, naravno, jer im je kompletna materija nepoznata...
    Naravno, i zbog toga sam užasnut da Predrag Bošković donosti ovakve odluke

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovjde se radi o tri stvari,

    zarada prodajom imena domena,

    otvaranjem radnih mjesta ili uposhljavanjem ionako prekobrojnih zaposlenih u drzavnoj upravi

    totalitarni duh da se sve drzi pod kontrolom, monopolom, koji sjutra moze da iskoristi na nachin kojim ce da uslovljava nove provajdere ili da nekoga favorizuje zashta ce opet da trazi neku vrstu nadoknade.

    To se tako radi.
    Znachi u prvom redu nije bitno kako ce se odraditi posao i koliko ce to da ubrza razvoj nasheg drushtva, bitno je koliko pojedinac ili interesna grupa moze da profitira na ovaj ili onaj nachin.

    Sve sto se moze uradit jeste pritisak medijima i struchne javnosti ali na kraju krajeva se sa tim nista ne moze postici jer ti ljudi ne popushtaju pred mnogo vecim pritiscima za mnogo vaznije teme.

    Povodom ovakvih stvari ne moze se promijeniti nista dok ne dodju nove generacije obichnih ljudi kojima je ovo bitno a koje ce imat "tezinu" u drushtvu.
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  7. #7
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,126
    Thanks Thanks Given 
    2,236
    Thanks Thanks Received 
    2,407
    Thanked in
    1,240 Posts

    Default

    Narod u CG zna šta je Tara, zna šta je rijeka, ali je narod još uvijek informatički nepismen tako da ti odma rečem da od naroda ne očekuješ mnogo . A bogami ni od ove apsolutističke vlasti. Već 16 godina rade što ih je volja, tako je i ovoga puta. Nažalost . Mada, i dalje smatram da nije problem u vlasti nego u narodu. Već danas se stišala bura oko internet domena i tu je kraj .

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica/Belgrade
    Posts
    732
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi, potrebno je pokrenuti zdravu inicijativu, na realnim osnovama i po ugledu na neka već viđena rješenja iz okruženja a i šire.

    Jocker, OK je što si istakao da su mediji na testu i da bi trebalo da reaguju, međutim ja odgovorno tvrdim da je ustvari STRUKA na testu.

    U ovom trenutku bilo bi za očekivati da struka, ljudi od struke, profesionalci iz oblasti reaguju i krenu u diskusiju po tom pitanju. Pitanje je od velike važnosti i opšteg društvenog značaja, stoga mu treba ozbiljno i profesionalno pristupiti.

    Nacionalni registar i briga o nacionalnom domenu je oblast koju definitivno ne može / niti ima kadra / vremena / sretstava artikulisati tzv Sekretarijat za razvoj. To je oblast koja po defaultu treba da pripadne NE VLADINOM, NE PARTIJSKOM i isključivo PROFESIONALNOM tijelu.

    Moramo djelati u pravcu podizanja svijesti / savjesti i morala kod ljudi iz struke a zatim i kod šireg kruga, u cilju edukacije i razmatranja mogućnosti ...

    Sve to u pravcu iznalaženja adekvatnog rješenja, ponavljam, po ugledu na već primijenjena rješenja iz okruženja i šire, u oblasti artikulisanja i upravljanja nacionalnim domenom.

    NE SMIJEMO DOZVOLITI DA TO PADNE (KAO ŠTO JE VEĆ NAJAVLJENO) U RUKE SEKRETARIJATA ZA RAZVOJ! IMA NEBROJENO PUNO RAZLOGA ZA TO, OD KOJIH ĆU IZDVOJITI SAMO JEDAN.

    Pokušajte da kontaktirate nekoga iz Sekretarijata za razvoj, putem zvaničnih email adresa na sajtu Vlade... i suočićete se sa (bolnom) činjenicom da pojedine adrese (npr. [email protected] - Dušan Simonović - Sekretar Sekretarijata za razvoj) NE postoje dok na ostale adrese niko ne odgovara. Barem meni lično.

    Toliko od mene za sada.
    Last edited by Webmonster; 25-08-06 at 13:38.

  9. #9
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink šta mislite o tome da se predloži nešto konstruktivno?

    Ja ne vidim ništa spektakularno u toj odluci. Postojala su rešenja:

    - da se prepusti nadležnost Sekretarijatu za razvoj

    - prepustiti nadležnost nekoj od agencija (npr. za TK)

    - prepustiti nadležnost novoj agenciji

    - prepustiti nadležnost nekoj NVO

    Mislim da je izbor sličan u sva četiri slučaja, radi se o nadležnosti. To ne podrazumeva i "realizaciju". Za realizaciju možemo izabrati isto više rešenja:

    - da organizacija koja je dobila nadležnost sama prodaje/rentira/deli resurse i pravi tehničko rešenje za isto

    - da organizacija sama prodaje/rentira/deli resurse a kupi tehničko rešenje preko tendera (kupovina tehničkog rešenja je uobičajena, i uloženi novac se jako brzo vraća) i kupi support support

    - outsource-uje ceo posao jednoj kompaniji koja dobije posao na tenderu

    - outsource-uje posao prema više "matičarskih" kompanija koje zadovoljavaju odredjene uslove

    Dakle, meni se čini da je nadležnost bitna jedino sa stanovišta kontrole organizacija koje će suštinski da rade posao.

    Videli ste da zemlje koje marketuju svoj domen (hoće prosto samo da zarade na njemu) daju drugima da to rade za njih (matičarima), tako da kad odete na sajt neke kompanije koja prodaje domene pored standardnih .com/.net/.org imate i .tv i .cc itd.

    Dakle, po meni ne postoji problem nadležnosti, veći je problem koje će rešenje izabrati Sekretarija za razvoj.

    Neće država sada menjati odluku koju je već donela, pogotovo zato što ne može niko da im iznese jake argumente u suprotnom pravcu. Niko ne može ubediti državu da bi neki NVO i drupa ljudi bolje uradila taj posao. Uostalom, država (Sekretarijat za razvoj) može da da domen na upravljanje matičarima i da uzima samo profit, zašto bi isti dala nekoj NVO?

    Mislim da je bolje da se koncentrišete na diskusiju o tome šta sada treba da uradi Sekretarijat, koji model mislite da je najbolji, da se odabere najbolji model i da se on jasno iznese nadležnima.

    Mislim da će to biti mnogo efektnije i korisnije za sve nas, daleko bolje nego da se kritikuje. Ako diskutujete i nadjete najbolje rešenje, prihvatiće ga i objaviti, naravno to će biti njihova pobeda (oni će se hvaliti kako su smislili najbolje rešenje), ali cilj je ispunjen .

  10. #10
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Gledaj xxxxx, problem u ovoj odluci je procedura u kojo je usvojena.

    Procedura kako je trebala da izgleda, izmedju ostaloga i po preporukama ICAAN-a i CENTR-a je sljedeca:

    1. Vlada, ili drugo tijelo nadlezno za tu oblast (Agencija za Telekomunikacije, u nasem slucaju) trazi dodjelu ccTLD-a * country code top level domain (uradjeno)

    2. Vlada ili drugo tijelo nadlezno za tu oblast (Agencija za Telekomunikacije, u nasem slucaju) prihvata ili odbija predlog medjunarodnog tijela zaduzenog za dodjelu ccTLD (uradjeno)

    3. Usvajanje odgovarajuce zakonske regulative (nije uradjeno) - Ovo je krucijalno jer bi se u tom zakonskom aktu regulisale stvari kao sto su ko moze registrovati domen, ko ce ga administrirati, da li treba osnivati posebo regulatorno tijelo za tu oblast, sta raditi u situacijama kad postoji spor, odnosno legitimni interes za nekim domenom... itd.

    3.1 Organizovati javnu raspravu sa Local Internet Community-jem koji je precizno definisan kao Vlada(drzava), industrija, relevantne institucije(univerzitet) i korisnici(NVO)

    4. Postizanje najsireg konsenzusa

    5. Procedura pravljenja pravilinika i organizacije DNS servisa iostalih tehnicko/administrativnih stvari.

    Dakle, vlada je odradila samo prva 2 koraka i peko koljenja, krseci dobru svjetsku praksu, sama odlucila o svemu. Koliko je taj potez pogresan govori vec danas, najava iz Sekretarijata za razvoj da ce pravilinik o dodjeli domena bazirati na praviliniku Yu NIC-a i da ce kao najvazniju stavku tog pravilnika napraviti da jednom pravonm ili fizickom licu moze biti dodijeljen samo jedan domen.

    Agencija MINA - 25 August 2006 14:10 pm

    "Marić je objasnio da će pravilnikom neki poddomeni biti rezervisani, poput gov.me za Vladu, kao i da je najvažnije da jednom pravnom ili fizičkom licu može biti dodijeljen samo jedan, kako bi se izbjegla mogućnost zloupotreba, odnosno rezervisanja više njih i njihove kasnije prodaje."

    Rijec je o Boru Maricu, pomocniku sekratara Sekretarijata za razvoj

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica/Belgrade
    Posts
    732
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Iskreno, i dok sam pisao predhodni text, neđe potajno, sam bio svjestan da ne postoji način da nadležnost preuzme neko drugo tijelo... i u potpunosti se slažem da bi bilo bolje koncentrisati se na diskusiju o modelu.

    S tim na umu i govorim o inicijativi, za početak u krugu prijatelja, profesionalaca, kolega i saradnika.

    Međutim ne mogu a da se kritički ne osvrnem na faktičko stanje stvari. Pritom, nemojte zaboraviti da riječ kritika ne podrazumijeva pežurativno značenje već upravo suprotno. Ukoliko je iskrena i usmjerena a pritom i argumentovana, kritika je elementarna alatka za unapređenje djela.

    Kritičkim osvrtom u samoj osnovi, argumentovanjem i inicijativnom, smatram da idem u pravcu kvalitetne diskusije i iznalaženja adekvatnog rješenja. Ukoliko taj proces urodi plodom, iznađe se adekvatno rješenje u postojećim zakonskim okvirima, svakako da će najveći dio zasluge pripasti nadležnima, međutim ukoliko bilo ko drugi bude imao udjela, nema potrebe da ga se apriori odriče.

    XXX da li nam možete dati vaše uvide o nekim od konkretnih "mogućih rješenja" i elementarne informacije o njima.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica/Belgrade
    Posts
    732
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uh, stvari se strašno ubrzavaju i tek sada vidim pomenutu izjavu.

    Jocker, da li je možeš prenijeti u cjelosti?

    Hvala što si lijepo po stavkama proceduralno izložio stvar. Veoma bitan momenat. Međutim, pitanje je da li smo zakasnili sa ovom raspravom i koliko?
    Last edited by Webmonster; 25-08-06 at 15:29.

  13. #13
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dakle vec prvi potezi naseg novog/starog regulatora gvore o nerazumijevanju stvari.

    Prema njhovom misljenju bilo koje pravno ili fizicko lice moci ce da registruje samo jedan domen. Evo par primjera, vrlo konkretnih, koji govore o tome kolika je to glupost. (Molim da me s epogresno ne shvati jer cu pominjati neke firme, NVO i sl.)

    Primjer 1. Rokšped firma ima čini mi se oko 7 ili 8 djelatnosti, možda manje ili više - nebitno. Ima pumpe, renta-car, salone automobila, proiyvode vino, uvoze cigarete, kupili su sad i Hotel. Prema pravilima koje se motaju po glavama državnih činovnika Roksped neće moći da, hipotetički, ukoliko registruje korporativni domen roksped.me registruje domene: roksped-rentacar.me, roksped-hotels.me, roksped-vina.me (ili kako je vec brend od vina), roksped-petrol.me

    Primjer 2. Institut za medije CG (NVO) - Opet hipoteticki: ima korporativni domen imcg.me. Institut ima na desetine nekih projekata, a jedan od njih je Novinarska skola Instituta za medije. Opet, on nece moci da registruje domene tipa nsimcg.me, ili dlpimcg.me (dlp - distance learning programme)

    Primjer 3. Ja - fizicko lice. Hocu da napravim personalni website - jocker.me, poslije pola godine cvrcne mi da napravim website navijaca Ferrarija, recimo, furiozzimontenegrini.me (ne znam je li ovo pravilno spelovano), poslije nekoliko nedjelja, ocu da imam website telekomsucks.me ... itd

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica/Belgrade
    Posts
    732
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U najgorem scenariju, matičar će biti strana kompanija, kojoj će Vlada to pravo/mogućnost prodati za mizernu cifru...

    A svi mi ćemo ostati đe smo sad... tužno gledajući situaciju u kojoj smo nemoćni da djelamo.

    Upravo zato moramo blagovremeno zaštititi naše NACIONALNO BLAGO. To je u opštem, društvenom interesu, i ponaosob interesu svih nas ovdje prisutnih.

    Stoga, ako želimo da zaštitimo naše lične interese, a time damo doprinos zaštiti opštih interesa, moramo inicirati!!!
    Last edited by Webmonster; 25-08-06 at 16:01.

  15. #15
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po meni lično, treba ugovoriti sa više matičara deal da mogu da prodaju .me domen (pre toga rezervisati domene od državnog značaja, www.me, vlada.me, skupstina.me itd.).

    Mislim da to pravo može da se proda i za mizerne pare (mislim na pravo da neko bude matičar), ako se utvrdi kolika je maksimanla cena domena kao i udeo države u istom (npr. definiše se da je maksimalna cena 12EUR/godišnje i da je državni deo npr. 6).

    Ako se krene u komercijalizaciju domena, što mi se čini kao jedino logično onda nema razloga za ograničavanjem broja istih. Pretpostavljam da je čovek iz Sekretarijata čitao samo pravilnik YU-NIC-a i da misli na besplatnu dodelu domena za domaća pravna i fizička lica.

    Meni je logičan model da nema dodela besplatnih domena, da se svi naplaćuju i da se dozvoli registracija i stranim licima (na taj način bi se i zaradjivalo na istom). Provajderi posle mogu da dele besplatne poddomene (npr. xxxxx.hit.me) ako bude bilo za to potrebe.

    Naravno, pored definisanja osnovnih cena regulator može da definise i premium cene, npr. za domene krace duze od 3 slova vazi jedna tarifa, za duzinu od 3 druga tarife, za duzinu 2 treca tarifa (sa npr. dodatnim uslovom da je institucija od velikog znacaja i sl.) a da se domen duzine 1 ni ne prodaje / koristi.

    To je ono sto mi prvo pada na pamet, kombinacija može biti mnogo, ali je najvažnije izboriti se za neke osnovne stvari kao što su:

    - registracija domena direktno pod .me (bez co.me, com.me i sl. praistorijske prakse)

    - izbegnuti besplatne domene i samim tim liberalizovati registraciju (dozvoliti neograničen broj registracija)

    - obezbediti period rezervacije domena (kao što je radjeno za EU top-level domen, uzeti sličan pravilnik kao EU)

    - dozvoliti registraciju svim domaćim i stranim licima (uz standardnu klauzulu da sajt ne sme da služi za širenje rasne, verske netrpeljivosti, terorizma i organizovanog kriminala itd.)
    Last edited by xxxxx; 25-08-06 at 16:50.

  16. #16
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    XXXXX sa ovim tvojim posljednjim postom se u potpunosti slažem. S druge strane sam uvjeren da bi se, da je Vlada ispoštovala proceduru koju sam gore opisao a prvenstveno mislim na zaon/regulativu sa javnom raspravaom, do rješenja koja ti predlažeš i došlo

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mene interesuje hoce li biti nekih posebnih uslova za vlasnike domena na *.cg.yu, hoce li imati prece pravo registracije na *.me?

  18. #18
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by 11
    Mene interesuje hoce li biti nekih posebnih uslova za vlasnike domena na *.cg.yu, hoce li imati prece pravo registracije na *.me?
    Sustinski nebi trebali da imaju prece pravo po tom osnovu, jer je cg.yu kompanijski domen. ICG moze da regsitruje novi kompanijski domen tipa: icg.me i da na njega prebaci sve svoje klijente

  19. #19
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    307
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...

    Sekretarijat nikako ne bi trebalo da se upravlja po Pravilniku YU NIC-a, po kojem je jedno lice moglo registrovati jedan domen (samo jedna od stavki) - uostalom, i u Srbiji je ne tako davno pokrenuta prica o izmjeni tog i drugih pravilnika koji se ticu dodjele nacionalnog domena...

    http://www.elitesecurity.org/f230-Re...Nacionalnog-ID

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by Jocker
    Sustinski nebi trebali da imaju prece pravo po tom osnovu, jer je cg.yu kompanijski domen. ICG moze da regsitruje novi kompanijski domen tipa: icg.me i da na njega prebaci sve svoje klijente
    Mislim da je ta prica sa kompanijskim domenima zavrsena, sto ce nam ti "šnj" domeni vise? Osnovni razlog zasto se i uzimao hosting kod njih je zato sto smo dobijali jedini validan i opste prihvacen crnogorski domen koji je morao biti vezan za njihov hosting,to je sad prevazidjeno.
    Da ne zna neko do kad ce vaziti (biti u upotrebi) "cg.yu" odnosno "YU" domen?

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    UnDeRgRoUNd
    Posts
    3,253
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jocker
    Naravno, i zbog toga sam užasnut da Predrag Bošković donosti ovakve odluke
    slazem se,onaj boskovic je nista coek,obicna marioneta,kao sto nedje cuh red je da se odgovorne poslove dobiju eksperti a ne ulizice i ljudi preko veze
    Viktorija Badza! um zu sehen,dich nacktauf dem Nordpol !

  22. #22
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na zalost kasno vidjeh topic. U principu, apsolvirali ste sve sto sam imao da kazem na temu. Medjutim, ako ste gledali emisiju na Atlas TV-u, sa Sabrijom Vulicem, ciji gost je bio predstavnik "agencije za telekomunikacije", na pitanje jednog gledaoca "ko ce biti zaduzen za dodjelu domena" odgovor je bio, parafraziracu: Agencija je dobila ponudu od resorsnog ministarstva da se dodjela i odrzavanje nacionalnog, internet domena, prepusti akademskom udruzenju. "Akademsko udruzenje" je prilicno sirok pojam i vjerovatno ni sam ne bi znao da odgovori na koje udruzenje je mislilo ministarstvo.

    Cudan rasplet, neobicno mnogo liceci na proslost, i dalje otvoreno tezi licnim interesima, sto bi jedno nacionalno dobro (sto ccTLD u stvari i predstavlja) strasno unazadilo. Gotovo da sam prinudjen da vjerujem da je neko nadlezan uvidio potencijal u krivljenju stvarnih, drzavnih interesa.

    Interesantna cinjenica, da "A VeriSign" kompanija, koja je na lizing dobila .tv domen (ccTLD drzave Tuvalu) je prije oko mjesec-dva prodala www.in.tv domen, za $20.000 Za domene koji nam se svima vrzmaju po glavi, cijena ce sigurno biti i veca ali drugari, dajte budimo ozbiljni, zar bi poslije svega toga, sto ocekujem, nesto bilo iznenadjenje?

    Tuvalu se toliko ovajdio od lizinga domena da je zaradio dovoljno da udje u UN, ali to je tek neki sitnis koji bi, uz dobar menadzment naravno, zaradio da je sam distribuirao domen. Nadam se da necemo proci kroz slican praktikum, ustvari treba da damo sve od sebe da do toga ne dodje!

    Za sad, nadovezao bih se na xxxxx-a
    - registracija domena direktno pod .me (bez co.me, com.me i sl. praistorijske prakse)

    - izbegnuti besplatne domene i samim tim liberalizovati registraciju (dozvoliti neograničen broj registracija)

    - obezbediti period rezervacije domena (kao što je radjeno za EU top-level domen, uzeti sličan pravilnik kao EU)

    - dozvoliti registraciju svim domaćim i stranim licima (uz standardnu klauzulu da sajt ne sme da služi za širenje rasne, verske netrpeljivosti, terorizma i organizovanog kriminala itd.)
    - Omoguciti nadzor distribucije i upravljanja domenom nezavisnim, nevladinim i akademskim organizacijama.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica/Belgrade
    Posts
    732
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    XXX ... owaj, ne bih da sumljam u tačnost tvojih navoda ali ... odakle ti to da je www.in.tv plaćen 20.000?

  24. #24
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    PG
    Posts
    314
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs down

    S R A M O T A !

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Webmonster
    XXX ... owaj, ne bih da sumljam u tačnost tvojih navoda ali ... odakle ti to da je www.in.tv plaćen 20.000?
    https://www.tdnam.com/

    set.com $350,000
    myspacegirls.com $178,000
    wie.com $128,888
    wt.com $100,000
    gev.com $100,000

    e to su vam cijene domena na trzistu. Ima poduzha lista domena od $50,000, ali to sam ostavio vama da pregledate, da ne uskracujem zabavu :P

    Kad bi se na pravi nacin iskoristili domeni, mogli bismo od njih lijepo zhivjeti :P
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20
  3. cg.yu ?
    By chatnick in forum Internet
    Replies: 79
    Last Post: 19-09-06, 00:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •