Page 9 of 19 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast
Results 201 to 225 of 461

Thread: Turci su krvnički progonili katoličku crkvu, a ne pravoslavnu!

  1. #201
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    1910. Odbor za proslavu 50-godišnjice vladanja Nikole I je izdao ovu malu publikaciju, i da vidimo sta se tu kazhe o porijeklu Petrovica:

    http://www.rastko.org.yu/rastko-cg/p...bum/index.html

    Dakle, bila to istina ili ne, verziju da su doselili iz Zenice Petrovici su i tada, prije 100, ili prije 200 godina nije bitno, smatrali jedinom ispravnom, kao nesto sto se prenosilo i chuvalo kao predanje u porodici...

    Mislim da bi jako interesantno bilo kada bi dosli nekako do ovih izvora - A. Luburic: "Drobnjaci", Beograd, 1930. A. Luburic i kapetan Spiro M. Petrovic: "Porijeklo i proslost dinastije Petrovica", Beograd 1940... Cipure, da nijesi slucajno dolazio do ovih knjiga (mada bi ih vjerovatno ti svrstao u svetosavske izmisljotine), ja sam chuo za njih ali nidje ni scan ni bilo sta drugo da nadjem...
    Toi su bajke, političke bajke jednog vremena i ideologije.

    Kovijanić je u kotorskom arhivu otkrio prave pretke Petrovića. Tu nema što više da se doda, možemo razmatrati samo Kovijanićevo otkriće, ništa drugo.

    Inače, dok ja ovo u vezi predaka Petrovića nijesam postavio na internet niko živ za to nije znao, to je bilo strahovito ukriveno od Crnogoraca, kao recimo kad se od đece krije očevo oružje, očev pištolj.
    To je stvar jednostavno sa kojom se Crnogorci nijesu smjeli igrati, jer je dogma, zakon glasi - "latini su stare varalice", pa Njegošev predak nije smio nikako biti latin!

    Znači, to je bilo otkriveno i sakriveno!

    Mnogi crnogorski nacionalni radnici, istoričari, intelektualci ... uopšte ne znaju da POSTOJE istorijska dokumenta da su Petrovići bili Vlasi i katolici.
    Nijesu jednostavno pročitali knjigu Rista Kovijanića i ne znaju i niko im nije rekao.

    Sad je mali krug ljudi u CG ipak saznao putem interneta, da su Petrovići bili Vlasi i katolici prije dolaska na Njeguše.

    10.
    Komunistički Srbin Kovijanić (Crnogorac srpskog porijekla) sugerira da su slavni Petrovići iz Drobnjaka na Njeguše došli kao Vlasi-katolici! Dakle u Drobnjacima su u 15. vijeku prije Turaka, živjeli katolici.
    Last edited by Ćipur; 10-12-07 at 16:36.

  2. #202
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    fine perfektne činjenice da su Crnogorci u doba Turaka prelazili iz katoličanstva u pravoslavlje.
    Nijesu nihi nasilno bili popravoslavčeni, ja to niđe nijesam napisao, nego su jednostavno prelazili kod pravoslavnih popova, iz razloga što su im katolički fratri bili poubijani i proćerani od strane Turaka. Pošto svoje katoličke svještenike godinama nijesu očima viđeli, jer su ih Turci krvnički progonili, oni su želeći da ostanu hrišćani jednostavno prelazili kod pravoslavnih popova.
    Kod kojih to pravoslavnih popova su prelazili kada su tu sve bili katolici? Otkud su se najednom stvorili pravoslavni popovi ako tvrdis da su tu masovno zivjeli katolici? Ili su tu masovno zivjeli pravoslavni, i tek poneka katolicka obitelj. Osim toga, ne pise da su ih krvnicki progonili vec mrzili. I ako su ih progonilli, znas li koliko ih je prognano i pobijeno a koliko je ostalo, koliko primilo islam, a koliko pravoslavlje? Imas li bilo kakav izvor u kome se moze vidjeti koliko je to katolika bilo na tom prostoru? O kom vremenu govoris? Ako se vracas prema vremenu raskola onda su razlike manje, tesko da ih je moguce jasno primijetiti. Nakon raskola pocinju se stvarati vece razlike. ... Uglavnom, dajes povrsne i pausalne i donosis zakljucke koji su nedopustivi za nauku.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  3. #203
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default nihi oli i ti u naučnike? Oli da budeš PzP istoričar za oblast samoupravljanja?

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Kod kojih to pravoslavnih popova su prelazili kada su tu sve bili katolici?
    Katolici i pravoslavni živjeli su jedni pored drugih, do Turaka, Nemanjići počeli prvi da uvode pravoslavlje u CG, od XIII vijeka, pa su Nemanjići već i do dolaska Turaka stvorili, vjerovatno, pravoslavnu većinu. Vjerovatno, ne znam tačno.
    Isto kao što su recimo i u Staroj Crnoj Gori svojevremeno živjeli muslimani i pravoslavci jedni pored drugih. Ne znam što je tu neobično što su živjeli jedni pored drugih katolici i pravoslavni? Čudo a?
    Otkud su se najednom stvorili pravoslavni popovi ako tvrdis da su tu masovno zivjeli katolici?
    Pa eto došetali su tih par kilometara, ili stotina metara, nije im daleko bilo, zar ne?
    Imas li bilo kakav izvor u kome se moze vidjeti koliko je to katolika bilo na tom prostoru? O kom vremenu govoris?
    Turci su konačno Crnom Gorom zavladali oko 1500., mislim počeli su da naplaćuju minimlani porez od Crnogoraca, premda i poslije 1500. Crnogorci nikada nijesu bili turska raja. Imamo ove izvještaje Marina Bizzi-ja i Mariana Bolizze sa početka 17. vijeka.
    Ali što se dešavalo tokom cijelog 16. vijeka? Svakako, nemam dileme, bio je krvnički progon katoličkih svještenika u 16. vijeku od strane Turaka. Ja zaista nemam dobar uvid što se dešavalo tokom 16. vijeka u CG, ali Bonja the Zmaj može pitati Žileta i Šerba oni su upoznati, oni su valjda upoznati sa dokumentima iz tog vijeka.

    nihi,

    u istoriji postoji puno tema koje su neobrađene. To što je ova tema neobrađena od strane balkanjeroskih "istoričara", to ne znači da arhivi nijesu krcati dokumentima u prilog naslova ove teme.

    Očigledno su Ćorović i Radovan Samardžić nalećeli na toliko dokumenata koji govore o ratu između islama i katoličanstva, da oni kao naučnici pozitivisti NIJESU HTJELI TO PREĆUTATI.

    Potpuno je druga stvar što se od pravoslavne svjetine u CG i Srbiji to krije iz političkih i kvazi-nacionalnih razloga.
    Znači, ovo ti je nihi prava istorija, a za javnost se daje nešto drugo.
    To što si ti nihi šokiran sa ovom temom, to nihi uopšte neće promijeniti činjenice.
    One ostaju iste, bio ti šokiran ili ne. Sad, ja znam da si ljut na mene jer ti kvarim formiranu svijest, izvini nihi što ću, loš sam, prikazujem istinite događaje iz prošlosti, ja sam baš loš, volim istinu.

    I nihi, kakva je svijest svjetine kod nas o odnosu Turci - katoličanstvo, te Turci - pravoslavlje?

    Anu reci nam, to volim da čujem, ti to znaš dobro.

  4. #204
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Cupire, mogu ti reci da si me zainteresovao sa onom pricom o Scepan Polju - veoma interesantan lokalitet, poznato je da je tu postojala Crkva sv.Stefana jos prije Sandalja Hranica (pominje se i kao "Crkva Kosacha" 1419, a u narodu je poznata kao Shcepanica; upravo po njoj a ne po hercegu Stjepanu mjesto dobija ime);
    U to ne vjerujem, vjerujem ako se citavi narod nazvao po njemu Hercegovci, zašto ne bi i ta crkva i Šćepan polje dobilo ime po njemu. Čak štoviše uvjeren sam da je i crkva i Šćepan Polje dobilo ime po Herceg-Stjepanu.

    Postoji zapis da je vojvoda Vlatko Vukovic, upravo na tom mjestu u pravoslavnoj crkvi prichestio svoju vojsku na polasku za Kosovo 1389, i naravno da su u toj vojsci bili pravoslavni preci danasnjih Pivljana, Drobnjaka, Golijana...
    Zaista ne znam koga je Vlatko Vuković Kosača mogao povesti na Kosovo, ako ne starodrobnjake, staropivljane, starobanjane ... dakle vojnike iz oblasti kojom je vladao.

    A ovo o oblasti đe se i kako pričestio, odmah si izbajkao, odma ti proradi bujna mašta.

    Na istom lokalitetu herceg Stjepan, podno Soko Grada, gradi pravoslavnu crkvu sv. Jovana Krstitelja (manastir Zagradje), koja je sad u fazi obnove... Interesantno da je i on uzeo titulu vojvode u Mileshevi, (kao i Tvrtko kraljevsku... valjda je trazio neki kontinuitet), i na svim onovremenim dubrovackim kartama kao ime njegove teritorija pishe - Ducatus di Santa Sabba! Na njegovim pechatima je uvijek cirilicni natpis Stefan... Interesantan podatak je to da se zna da je on umro u Novom, ali po nekim skorasnjim istrazivanjima sahranjen je bas u ovoj crkvi.
    Ovo je sve nepouzdano i neprovjereno, nista ozbiljno i dokazano.


    Kosače su prema ovim dokumentima, sami sebe smatrali Bosancima!

    “Nobiles et egregii viri ser Ivan Vochovich et ser Giurag Radivoy Stipchovich ambo Bosinenses et attinentes condam voivode Sandagl ex quatuor domibus attinentium eiusdem voivode”

    (12. april 1437.g.), Državni arhiv u Dubrovniku, Diversa Notariae, XXI, 132;

    “Nobiles viri Vlatchus Obradovich, Radossauus Stiepchovch, Radiç Stiepchovich, Sladoe Vochovich et Stipan Dragisich omnes Bosinenses attinentes condam voiuode Sandag [? l] ex quatuor domibus attinentum eisdem voivode”

    (20. april 1437.g.), Isto, 132v.

    http://bs.wikipedia.org/wiki/Bosanstvo_Kosa%C4%8Da

    Znači u vrijeme Kosača i kosovskog boja kao što i sva nauka tvrdi Kosače, smaim tim i starodrobnjaci, starobanjani, staropivljani ... smatrali su se Bosancima, etničkim Vlasima uglavnom.

    Svi su oni, i staropivljani, starodrobnjaci, starobanjani ... nekada zajedno sa ostalim starocrnogrcima, primorcima, brđanima živjeli u Dukljanskoj Državi. Bili dukljanski politički narod.

    Karta iz neke srpske knjige - DRŽAVA DUKLjA, XI vijek

    Svi oni imaju plemensku organizaciju društva, koja ne postoji kod nikoga na Balkanu osim kod nacionalnih Crnogoraca i Albanaca.

  5. #205
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    In the sixteenth and the seventeenth centuries, missionaries from Rome converted Bulgarian Paulicians in the districts of Plovdiv and Svishtov to Roman Catholicism. Today their descendants form the bulk of Bulgarian Catholics, whose number stood at 44,000 in 2001.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgaria

    Evo malog priloga Ćipurovoj teoriji o "krvničkom progonu katoličke crkve" od strane Turaka
    Ne samo da katolicizam nije suzbijan od strane Turaka,nego se pod njihovom vladavinom pojavio i u srcu pravoslavne Bugarske gde ih nikada ranije nije bilo i to u 16/17 veku i održao se sve do danas.

    Greek members of Roman Catholic faith (including both Byzantine Greek Catholics and Latin Catholics) are estimated at 50,000 [30][31] with the Roman Catholic immigrant community approximating 200,000
    http://en.wikipedia.org/wiki/Greece#Religion

    Evo i malo katolika u Grčkoj koje po svoj prilici ne urnisaše Osmanlije,nego su se za njihove vladavine održali i još proširili u srcu pravoslavne Grčke.

    Sada će verovatno Ćipur tvrditi da je u Bugarskoj i Grčkoj pre turskog osvajanja bilo punooo katolika,a da su ovo samo bedni ostaci
    Last edited by dusanp; 10-12-07 at 19:04.

  6. #206
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default dusanp nevjerovatno ostrašćen, spreman na svašta samo malo da raširi svetosavlje

    Pogledajte kako blebeće ovaj ostrašćeni Svetosavko!

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Rudari,strani trgovci,i trgovci uopšte, su bili zanemarljiv procenat stanovništva,ispod 1%.Preko 99% je činilo seosko stanovništvo,vlastela niža i viša,i sveštenstvo.
    To je bio feudalizam,i takva je bila struktura stanovništva,svuda u Evropi,pa i u Srbiji.
    Pa nastavlja da blebeće nebuloze u nadi da će proširiti Svetosavlje

    Što se tiče rudara u Novom Brdu,kralj Uroš je doveo oko 300 saskih rudara početkom 13 veka,koji su se pre dolaska Turaka asimilovali sa Srbima i prihvatili pravoslavlje,u narednih 150 godina.U svakom slučaju nekoliko stotina Sasa-katolika nije predstavljalo nikakvu značajnu cifru u ukupnom stanovništvu.
    • 21. prilog

    A evo što kaže Ana Jeftić, koliko je bilo stranaca, samim tim i katolika prije Turaka u Srbiji!

    Quote Originally Posted by Anja Jeftić:

    piše: Anja Jeftić

    Sredinom petnaestog vijeka jedno od najživljih mjesta na srpskoj teriotoriji bio je srednjovijekovni grad Novo Brdo. Njega su za vrijeme cara Milutina podigli Sasi, njemački rudari, koji su se u 14. vijeku u velikom broju naselili na području Kosova, Metohije i južne Srbije. Ti krajevi su tada, kao i danas, bili plodna rudna nalazišta, tako da Novo Brdo životopisac despota Stefana Lazarevića Konstantin Filozof naziva grad zaista srebrni i zlatni.
    Osim Srba i Sasa u Novom Brdu živjeli su i Grci, Italijani, Arbanasi, Mlečani, ljudi iz Boke i Dalmacije i drugi svijet. Raznolikost njegovih stanovnika poticala je otuda što je ovaj grad bio poznato balkansko trgovačko središte, ali i još od ranije carinska zona za trgovačke karavane koji su išli sa Jadranskog mora i Dubrovnika na sjever, najčešće ka Crnom moru.
    Ovo nije ništa neobično. Ovo su najobičnije istorijske činjenice, Ana Jeftić objašnjava jednostavne razloge zašto je bila ovolika etnička raznolikost u Srbiji prije Turaka.

    Ana Jeftić inače nije navela katoličke vojne plaćenike u službi kod srpskih velikaša.

    Ana Jeftić, evo na srpskom sajtu, znamenitog naziva - PATRIOT!
    http://www.patriotmagazin.com/arhiva/0092/media/0002.htm

    I đe su sad ti katolici koji su živjeli u Srbiji i đe su njihove katoličke crkve u koje su išli????
    Nema ih, Turci ih davno, davno porušili!
    Last edited by Ćipur; 10-12-07 at 20:13.

  7. #207
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Turci su konačno Crnom Gorom zavladali oko 1500., mislim počeli su da naplaćuju minimlani porez od Crnogoraca, premda i poslije 1500. Crnogorci nikada nijesu bili turska raja.
    Cipure, jaoj kako lupas.

    Crnogorci - su tek s kraja XVI vijeka, nakon Morejskog rata konacno raskrstili s Turcima (podlovcenski dio). Do tad su (naravno - najcesce kad su bili primorani, ali tehnicki jesu) imali obavezu placanja specificnog godisnjeg poreza - filurije, rada u grbaljskim solilima (carski has) i ucestvovanja u turskoj vojsci za slucaj ratovanja na granicama Crne Gore.

    Stoga - ako hoces da kazes da nikad nisu bili turski podanici, bogami ti opet jezik ide ispred pameti... Naravno da se njihovo podanistvo nije moglo mjeriti sa ljudima iz oblasti gdje Turci jesu mogli uspostaviti svoj drustveni sistem.
    Slicna situacija, npr, bila je i sa Majincima sa Peloponeza.
    Vecina ljudi je zla

  8. #208
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Kosače, koji su vladali Pivom i Drobnjacima, tim krajem, preskočio si prećutao?
    Sta Kosace? Ako je vladar katolik - onda su i podanici morali biti katolici, a?

    Ako tvoju logiku primijenimo na Otomansko carstvo - ispada da smo i mi svi muslimani, a? Boze, koliko si neobrazovan...
    Vecina ljudi je zla

  9. #209
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Sta Kosace? Ako je vladar katolik - onda su i podanici morali biti katolici, a?.
    :lolblue:

    A da, Kosače bili katolici, a svi podanici pravoslavci. :lolblue:

    Pa ti bi trebao da naoišeš naučni rad o extra vjerskoj toleranciji, nezapamćenoj u starijoj povijesti od strane plemstva, konkretno Kosača. :lolblue:

    Kosače, primjer međuvjerske tolerancije! :lolblue:

    Pa se poslije čudite što su preci Petrovića bili katolici dok su bili u Drobnjake.

  10. #210
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Već sam ti objasnio da je Sasa bilo zanemarljivo malo,oko 300,i da su prešli u pravoslavlje još u predtursko doba.Prešli su u pravoslavlje,jer je jedna mala grupica Sasa došla u dominantno pravoslavno okruženje u N.Brdu,gde su se priklonili većini i stopili sa njom.
    Da ti otvorim vidike,njihovi potomci uglavnom slave Mratindan kao slavu,a ima i onih koji slave Aranđelovdan.
    Dušane na stranu tvoja priča o broju Sasa jer ni ti ne znaš koliko ih je bilo. Naravno i ti ćeš procjenu praviti različito u zavisnosti od svojih potreba. Nego to me ne interesuje. Zanima me đe nađe Mratindan i Aranđelov dan kao slave.
    Pazi običaj slava je nastao u romanizovanim sredinama primorskih gradova od prastarog običaja kućnih bogova. Taj običaj je preživio kao ekskluzivni crnogorski običaj. Srbi kao narod nijesu nikad slavili "krsnu slavu" nego je taj običaj u Srbiju donešen od iseljenika iz Crne Gore. Čak ni danas "genetski" Srbi ne slave slavu nego seoskog zaštitnika. Takođe ne treba zaboraviti da je SPC u vrijeme Kraljevine Srbije proganjala taj običaj a sveštenicima je prijećeno da će biti izopšteni iz crkve ako vrše osvećenje slavskog ljeba.

  11. #211
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Sta Kosace? Ako je vladar katolik - onda su i podanici morali biti katolici, a?

    Ako tvoju logiku primijenimo na Otomansko carstvo - ispada da smo i mi svi muslimani, a? Boze, koliko si neobrazovan...
    Ne Ćipur jr rekao da nijesu bili turska raja i to je u pravu, kao u ostalom i u drugim stavovima. Opa naveo sam pogrešni post trebalo je prijethodni. Izvinjavam se

  12. #212
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Pogledajte kako blebeće ovaj ostrašćeni Svetosavko!



    Pa nastavlja da blebeće nebuloze u nadi da će proširiti Svetosavlje

    • 21. prilog
    A evo što kaže Ana Jeftić, koliko je bilo stranaca, samim tim i katolika prije Turaka u Srbiji!



    Ovo nije ništa neobično. Ovo su najobičnije istorijske činjenice, Ana Jeftić objašnjava jednostavne razloge zašto je bila ovolika etnička raznolikost u Srbiji prije Turaka.

    Ana Jeftić inače nije navela katoličke vojne plaćenike u službi kod srpskih velikaša.

    Ana Jeftić, evo na srpskom sajtu, znamenitog naziva - PATRIOT!
    http://www.patriotmagazin.com/arhiva/0092/media/0002.htm

    I đe su sad ti katolici koji su živjeli u Srbiji i đe su njihove katoličke crkve u koje su išli????
    Nema ih, Turci ih davno, davno porušili!
    Ako neka Ana Jeftić na sajtu nekog Patriota kaže da je bio veliiikiii broj Sasa,onda to svakako znači da ih je bilo puuuunooo.
    To veliki i puno,su tako precizni termini i na osnovu njih si ti izračunao da su Sasi iz N.Brda činili 10-20% stanovništva srednjevekovne Srbije,svaka čast

    Nego,Ćipure vidim da imaš velike zablude o srednjem veku,i da misliš da je udeo gradskog stanovništva bio sličan današnjem i da je N.Brdo imalo stanovnika kao današnji Beograd.
    Međutim,Ćipi,u srednjem veku nije bilo neke preterane urbanizacije,nego je gradsko stanovništvo činilo možda oko par procenata ukupnog stanovništva.
    Srednjovekovna Srbija je bila feudalna država,na sličnom stepenu razvoja kao i ostale tadašnje države,sa primitivnom poljoprivredom za današnje uslove,i koja je mogla proizvesti dovoljno hrane tek za nekoliko procenata stanovništva koje se nije bavilo proizvodnjom hrane.
    Na primer Dušanov Zakonik propisuje da se na 1000 kuća(domaćinstava) koje poseduje jedan manastir može izdržavati 50 monaha.
    Pazi Ćipi čitavih 20 domaćinstava je moglo izdržavati samo jednog jedinog monaha
    .Sada ti prvo izračunaj koliko je ljudi brojalo tadašnje domaćinstvo,i vrlo lako ćeš zaključiti da je 100-nak i više ljudi proizvodilo hrane samo za jednog čoveka,i to prilično skromnog monaha,a razmisli koliko je trebalo kuća i ljudi da proizvodi hranu za jednog vlastelina koji je voleo da živi bogato a ne kao iskušenik.

    Znači 100 i više ljudi je na selu moglo da proizvede dovoljno hrane za svoju reprodukciju,i da nahrani još samo jednog jedinog čoveka.

    Gradsko stanovništvo se moglo kretati samo u tim okvirima mogućnosti proizvodnje hrane od strane seoskog stanovništva,znači moglo je činiti par procenata ukupnog stanovništva.U tih 1-2% gradskog stanovništva možeš ubrojati i te famozne Sase,Dubrovčane,Klingonce i ostale grupe koje si tu uturio.

    Istoričari(oni pravi a ne takvi kao ti) i demografi procenjuju da se u srednjovekovnoj Srbiji 1-5% stanovništva moglo baviti drugim zanimanjima a ne proizvodnjom hrane(poljoprivredom).
    Ovo iz razloga jer srednjovekovni seljaci nisu imali traktore i hibride,pa nisu mogli hraniti više nego par procenata nepoljoprivrednog stanovništva
    U tih maximum 5% nepoljoprivrednog stanovništva su ulazili vlastela,sveštenstvo i nešto malo gradskog stanovništva.

    Zaista,Ćipure da li ti ozbiljno veruješ da je srednjovekovna Srbija mogla imati 20-30% gradskog stanovništva,mimo celog tadašnjeg feudalnog sveta,i da su ti Sasi i Dubrovčani mogli činiti 10-20% stanovništva Kosova i Srbije,a i sam znaš da su živeli samo u gradovima?
    Toliki udeo gradskog stanovništva od 10/20/30 % je počeo da se javlja kasnije posle industrijske revolucije ,a Srbija o kojoj ti govoriš je srednjovekovna feudalna država sa veoma malim procentom gradskog stanovništva.

    Hajde Ćipure,reci slobodno koliko ti smatraš da je u srednjovekovnoj Srbiji bilo gradskog stanovništva,i koliki bi mogao biti njegov udeo u procentima?
    Da ti pomognem,početkom 20 veka u Srbiji je gradsko stanovništvo činilo 10% ukupnog stanovništva,a šta misliš da li je urbanizacija u 13/14 veku bila na višem nivou nego u 20 veku?

  13. #213
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Nego,Ćipure vidim da imaš velike zablude o srednjem veku,i da misliš da je udeo gradskog stanovništva bio sličan današnjem i da je N.Brdo imalo stanovnika kao današnji Beograd.
    Međutim,Ćipi,u srednjem veku nije bilo neke preterane urbanizacije,nego je gradsko stanovništvo činilo možda oko par procenata ukupnog stanovništva.
    Da to je istina za ogromnu vecinu srednjevjekovnih drzava, ali ne vazi sa Srbiju, koja je bila strahovitio bogata, pa je bila stjeciste raznih etnickih grupa.
    Srbija je bila bogata zahvaljujuci velikom broju rudnika iz kojih se crpjelo zlato, srebro i ostalo ...
    Sama cinjenica da je svaki srpski vladar imao ogromni broj (procentualno) stranih placenika, dovoljno sve govori.
    Znaci imali su velike novce srpski vladari.

    Ne blevbeci vise i ne spamuj besmislice, ta Ana Jeftić to što tvrdi ne tvrdi na osnovu gledanja u šolju komšinice Mice, taj naučni metod je tebi svojstven.

    Prestani da spamuješ i pišeš budalesanja.

  14. #214
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Ne Ćipur jr rekao da nijesu bili turska raja i to je u pravu, kao u ostalom i u drugim stavovima. Opa naveo sam pogrešni post trebalo je prijethodni. Izvinjavam se
    Sve je ok. S obzirom da zvucis kao razumniji sagovornik - da li bi bio konkretniji koji su to stavovi u kojima je Cipur u pravu?

    Vec sam rekao - polozaj Crnogoraca se ne moze izjednaciti sa polozajem stanovnika podrucja oko Crne Gore, ali kako bi ti nazvao stanovnistvo koje je placalo porez, imalo radne kao i obavezu sluzenja u turskoj vojsci?
    Vecina ljudi je zla

  15. #215
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Da to je istina za ogromnu vecinu srednjevjekovnih drzava, ali ne vazi sa Srbiju
    ne razumijem? Srbija je bila srednjovjekovni presedan po pitanju velicine urbanog stanovnistva?
    Vecina ljudi je zla

  16. #216
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    ne razumijem? Srbija je bila srednjovjekovni presedan po pitanju velicine urbanog stanovnistva?
    Srbija je bila daleko bogatija od vecine drugih srdenjevjekovnih drzava, ja sam to vec objasnio.
    ZAto je bila stjeciste raznih etnickih grupa.
    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Sve je ok. S obzirom da zvucis kao razumniji sagovornik - da li bi bio konkretniji koji su to stavovi u kojima je Cipur u pravu?
    U svim, ni ti nijedan moj stav ne osporavas.
    Poslije nekoliko dodatih priloga, misle li ti i dalje kolege da se radi o skrivenoj kameri? :lolblue:

    the Zmaj, znas sto ce se desiti? neki tvoj kolega ce se regostrovati samo da mi cestita.
    Last edited by Ćipur; 10-12-07 at 22:23.

  17. #217
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Srbija je bila daleko bogatija od vecine drugih srdenjevjekovnih drzava, ja sam to vec objasnio.
    ZAto je bila stjeciste raznih etnickih grupa.
    Kojih?
    Ako izuzmes saske rudare, koji su dosli prije tog procvata i dubrovacke trgovacke kolonije, koje su bile privremenog karaktera...
    I kakve to veze ima s tezom da je urbano stanovnistvo bilo znacajnije vece u Srbiji nego igdje drugo.

    Srbija jeste bila bogata srebrom, ali bilo je mnogo bogatijih zemalja od nje. Da li su i one imale slicnu situaciju?


    PS: Da li je u Brskovu postojala dubrovacka kolonija, i ako jeste - sto se desilo s Dubrovcanima koji su tamo stanovali? I njih smo asimilovali?
    Ccc...
    Last edited by Bonja the Zmaj; 10-12-07 at 22:35.
    Vecina ljudi je zla

  18. #218
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Da to je istina za ogromnu vecinu srednjevjekovnih drzava, ali ne vazi sa Srbiju, koja je bila strahovitio bogata, pa je bila stjeciste raznih etnickih grupa.
    Srbija je bila bogata zahvaljujuci velikom broju rudnika iz kojih se crpjelo zlato, srebro i ostalo ...
    Sama cinjenica da je svaki srpski vladar imao ogromni broj (procentualno) stranih placenika, dovoljno sve govori.
    Znaci imali su velike novce srpski vladari.

    Ne blevbeci vise i ne spamuj besmislice, ta Ana Jeftić to što tvrdi ne tvrdi na osnovu gledanja u šolju komšinice Mice, taj naučni metod je tebi svojstven.

    Prestani da spamuješ i pišeš budalesanja.
    Ćipure Srbija nije bila nikakav izuzetak u srednjem veku,nego je imala tipičnu
    feudalno-poljoprivrednu strukturu za to vreme.U okviru te feudalne strukture
    sa dominantnim seoskim stanovništvom sa preko 95%,Srbija je mogla biti bogatija ili siromašnija,ali samo u tim feudalnim okvirima.

    Srbija nije u 13/14 veku imala industriju pa ni samim tim neki značajan stepen urbanizacije.

    Gradova je na teritoriji tadašnje Srbije bilo malo,mnogo manje nego u primorju ili na teritoriji Vizantije.Ima ih svega nekoliko,i relativno kasno počinju da se razvijaju tek u 14 veku,a taj razvoj prekidaju Turci.
    Najveći grad u to vreme u Srbiji je bio Skoplje,koji su Srbi uzeli od Vizantinaca.
    U to vreme,Rim je na primer imao oko 20 000 stanovnika,a gradovi u Srbiji su bili mnogo ispod nivoa Rima-sedišta Rimokatoličke crkve.
    Srbija tog vremena nije mogla biti tako bogata,već je bila na sličnom stepenu bogatstva kao i Ugarska i Vizantija,inače bi Srbija da je tako bila moćna zauzela i Carigrad i Budim.Srpski vladari i plemići su imali značajne prihode od rudarstva,ali to nije bilo ništa neobično za srednji vek,to su isto činili i bugarski,ugarski,i vizantijski vladari.

  19. #219
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    I kakve to veze ima s tezom da je urbano stanovnistvo bilo znacajnije vece u Srbiji nego igdje drugo.
    Ćipur očigledno smatra da je Srbija išla nekoliko vekova ispred svog vremena da je doživela industrijsku revoluciju,da je imala 30-40% urbanog stanovništva.
    Ovo već polako prelazi u SF-žanr
    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Srbija jeste bila bogata srebrom, ali bilo je mnogo bogatijih zemalja od nje. Da li su i one imale slicnu situaciju?
    Ispada po Ćipuru da je jedino Srbija imala srebro u Evropi.
    Svaki iole upućen čovek zna da je Vizantija tog doba bila mnogo bogatija od Srbije,mada nije bila moćnija kao država,ali je Vizantija imala mnogo više gradova,rudnika,urbanog stanovništva itd.
    Drugi "kandidati" za mnogo bogatije i moćnije zemlje od Srbije su verovatno Ugarska koja je bila bar na istom nivou kao Srbija,i svakako Francuska(u to vreme 1/6 ukupnog stanovništva Evrope su činili Francuzi).

  20. #220
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Kojih?
    Ako izuzmes saske rudare, koji su dosli prije tog procvata i dubrovacke trgovacke kolonije, koje su bile privremenog karaktera...
    I kakve to veze ima s tezom da je urbano stanovnistvo bilo znacajnije vece u Srbiji nego igdje drugo.

    Srbija jeste bila bogata srebrom, ali bilo je mnogo bogatijih zemalja od nje. Da li su i one imale slicnu situaciju?
    Ne, nije bilo puno bogatijih zemalja od Srbije. Srbija je bila jedna od najbogatijih.
    Recimo Svajcarska je bila daleko siromasnija od Srbije, pa su Svajcarci dolazilli u Srbiju kao vojni najamnici ITD.
    Evo da ti ponovim, citaj pazljivo, ono sto sam tvrdio nasao sam nakanadno na internetu, objasnjava ova Ana Jeftic.
    Naravno, nijesam to tvrdio bezveze, nego sam svojevremeno sve ovo dolje procitao.

    To sto ti si zavrsio istoriju, i od svega pomalo znas, a sveukupno ne znas nista posebno, specijalizovano, to nije moj problem. Dzaba si stalno sokiran tvoja sokiranost nece promijeniti cinjenice.

    Quote Originally Posted by Anja Jeftić:

    piše: Anja Jeftić

    Sredinom petnaestog vijeka jedno od najživljih mjesta na srpskoj teriotoriji bio je srednjovijekovni grad Novo Brdo. Njega su za vrijeme cara Milutina podigli Sasi, njemački rudari, koji su se u 14. vijeku u velikom broju naselili na području Kosova, Metohije i južne Srbije. Ti krajevi su tada, kao i danas, bili plodna rudna nalazišta, tako da Novo Brdo životopisac despota Stefana Lazarevića Konstantin Filozof naziva grad zaista srebrni i zlatni.
    Osim Srba i Sasa u Novom Brdu živjeli su i Grci, Italijani, Arbanasi, Mlečani, ljudi iz Boke i Dalmacije i drugi svijet. Raznolikost njegovih stanovnika poticala je otuda što je ovaj grad bio poznato balkansko trgovačko središte, ali i još od ranije carinska zona za trgovačke karavane koji su išli sa Jadranskog mora i Dubrovnika na sjever, najčešće ka Crnom moru.
    Ovo nije ništa neobično. Ovo su najobičnije istorijske činjenice, Ana Jeftić objašnjava jednostavne razloge zašto je bila ovolika etnička raznolikost u Srbiji prije Turaka.
    Ana Jeftić inače nije navela katoličke vojne plaćenike u službi kod srpskih velikaša.
    Ana Jeftić, evo na srpskom sajtu, znamenitog naziva - PATRIOT!
    http://www.patriotmagazin.com/arhiva/0092/media/0002.htm


    PS: Da li je u Brskovu postojala dubrovacka kolonija, i ako jeste - sto se desilo s Dubrovcanima koji su tamo stanovali? I njih smo asimilovali?
    Ccc...
    Naravno.
    Asimilovani, sotali da zive u ovim krajevima. Normalan proces milion puta vidjen.
    Last edited by Ćipur; 10-12-07 at 23:21.

  21. #221
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Srbija je bila daleko bogatija od vecine drugih srdenjevjekovnih drzava, ja sam to vec objasnio.
    ZAto je bila stjeciste raznih etnickih grupa.
    Po čemu je to Srbija bila daleko bogatija od na primer Bugarske(koja je takođe bila carstvo),Vizantije,Ugarske,Engleske,Francuske?

    Ti si očigledno potonuo u pravu opsednutost Srbijom,pa ti se priviđa neko urbano stanovništvo od 30-40% u 13 i 14 veku.

  22. #222
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Ćipur očigledno smatra da je Srbija išla nekoliko vekova ispred svog vremena da je doživela industrijsku revoluciju,da je imala 30-40% urbanog stanovništva.
    Ovo već polako prelazi u SF-žanr
    Srbija je bila strahovito bogata zemlja, sa strahovito bogatim vladarima, ali imala je neproduhovljene vladare, nesposobne da shvate napredak, početak renesanse u Evropi.
    Last edited by Ćipur; 10-12-07 at 23:39.

  23. #223
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Po čemu je to Srbija bila daleko bogatija od na primer Bugarske(koja je takođe bila carstvo),Vizantije,Ugarske,Engleske,Francuske?
    Zbog rudnika čovječe, 10. put ti pišem jado šokirani, mitomančino Ristova i Pahomijeva! Zbog rudnog bogatstva.

    Quote Originally Posted by dusanp View Post

    Ti si očigledno potonuo u pravu opsednutost Srbijom,pa ti se priviđa neko urbano stanovništvo od 30-40% u 13 i 14 veku.
    Ja sagledavam koliko mogu kompletnu istoriju Blkana, samo idiot može izčavati istoriju Crne Gore a da ne izučava istoriju Srbije, Bosne, Hrvatske...
    No takvih iodiota kod nas ima dosta, kretenoida koji imaju i titule DR, MR, AKADEMIK. Kretenoidi sa titulama. Pričaju o Crnoj Gori, a kad ih pitaš o Srbiji kažu: "Ja o tome ne znam ništa, to nije moja oblast"
    Last edited by Ćipur; 10-12-07 at 23:38.

  24. #224
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Naravno.
    Asimilovani, sotali da zive u ovim krajevima. Normalan proces milion puta vidjen.
    I tu sam te cekao... Brskovo je klasican primjer - rudnika koji je poceo da gubi na znacaju, pa se i dubrovacka kolonija, sto je i ostalo dokumentovano - pocela napustati Brskovo.

    Cus asimilovana....
    Vecina ljudi je zla

  25. #225
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    U to ne vjerujem, vjerujem ako se citavi narod nazvao po njemu Hercegovci, zašto ne bi i ta crkva i Šćepan polje dobilo ime po njemu. Čak štoviše uvjeren sam da je i crkva i Šćepan Polje dobilo ime po Herceg-Stjepanu.


    Zaista ne znam koga je Vlatko Vuković Kosača mogao povesti na Kosovo, ako ne starodrobnjake, staropivljane, starobanjane ... dakle vojnike iz oblasti kojom je vladao.

    A ovo o oblasti đe se i kako pričestio, odmah si izbajkao, odma ti proradi bujna mašta.



    Ovo je sve nepouzdano i neprovjereno, nista ozbiljno i dokazano.


    Kosače su prema ovim dokumentima, sami sebe smatrali Bosancima!

    “Nobiles et egregii viri ser Ivan Vochovich et ser Giurag Radivoy Stipchovich ambo Bosinenses et attinentes condam voivode Sandagl ex quatuor domibus attinentium eiusdem voivode”

    (12. april 1437.g.), Državni arhiv u Dubrovniku, Diversa Notariae, XXI, 132;

    “Nobiles viri Vlatchus Obradovich, Radossauus Stiepchovch, Radiç Stiepchovich, Sladoe Vochovich et Stipan Dragisich omnes Bosinenses attinentes condam voiuode Sandag [? l] ex quatuor domibus attinentum eisdem voivode”

    (20. april 1437.g.), Isto, 132v.

    http://bs.wikipedia.org/wiki/Bosanstvo_Kosa%C4%8Da

    Znači u vrijeme Kosača i kosovskog boja kao što i sva nauka tvrdi Kosače, smaim tim i starodrobnjaci, starobanjani, staropivljani ... smatrali su se Bosancima, etničkim Vlasima uglavnom.

    Svi su oni, i staropivljani, starodrobnjaci, starobanjani ... nekada zajedno sa ostalim starocrnogrcima, primorcima, brđanima živjeli u Dukljanskoj Državi. Bili dukljanski politički narod.

    Karta iz neke srpske knjige - DRŽAVA DUKLjA, XI vijek

    Svi oni imaju plemensku organizaciju društva, koja ne postoji kod nikoga na Balkanu osim kod nacionalnih Crnogoraca i Albanaca.
    Cipure, pechat hercega Stjepana:
    (A moja bujna mashta... jako bujna, ali je na nekim drugim poljima ispoljavam)
    Just to slip the skin...

Page 9 of 19 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prva pohara plemena Kuca
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 5
    Last Post: 10-08-10, 16:31
  2. Replies: 11
    Last Post: 15-06-09, 12:10
  3. O Crnojevicima
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 16-02-08, 20:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •