Page 77 of 84 FirstFirst ... 2767737475767778798081 ... LastLast
Results 1,901 to 1,925 of 2080

Thread: Zimska oprema

  1. #1901
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    891
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Po zakonu 31-og marta...
    E sada da li će oni donijeti neku uredbu ili odluku da bi mogli i ranije...to zavisi od njih.
    Jer u principu zimske nam realno nisu više ni potrebne. Napolju je 17-20 stepeni svaki dan...Mi i dalje koristimo zimske gume, za koje je dokazano da je trag kočenja duži na višim temperaturama...i ne mogu da shvatim da se neki pravnik ne pozabavi ovim pitanjem.
    Pazi situaciju...Osoba A vozi auto po svim propisima, ima svu prateću opremu, pa i zimske gume koje su obavezne do 31 marta. U jednom trenutku iz nepredvidivih razloga ispred auta na nekih 10-tak metara ispred njega izlijeće drugo auto koje vozi osoba B i dolazi do sudara.
    Osoba B je definitivno pogriješila i kriva je u ovom slučaju, ali je pretrpjela teže tjelesne povrede i štetu na autu koje mora sama da plati jer nema kasko.
    Da li osoba B može da tuži državu jer je uvela obavezno korišćenje zimskih guma u uslovima koji nisu za korišćenje zimskih guma, jer se njenom krivicom auto kojim je upravljala osoba A nije zaustavilo prije nego što je došlo do kontakta.
    A da je automobili kojim je upravljala osoba A imao ljetnje gume ne bi uopšte došlo do kontakta jer je zaustavni put mnogo kraći nego sa zimskim gumama.
    Po nekoj logici bi mogla, i da je pravna država, trebalo bi da dobije! zar ne?

  2. #1902
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,904
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    a ako snijeg padne 15 aprila kao sto je znao nekad.. a niko ni lance ni zimske, sto onda..?

  3. #1903
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DadoMonte View Post
    Po zakonu 31-og marta...
    E sada da li će oni donijeti neku uredbu ili odluku da bi mogli i ranije...to zavisi od njih.
    Jer u principu zimske nam realno nisu više ni potrebne. Napolju je 17-20 stepeni svaki dan...Mi i dalje koristimo zimske gume, za koje je dokazano da je trag kočenja duži na višim temperaturama...i ne mogu da shvatim da se neki pravnik ne pozabavi ovim pitanjem.
    Pazi situaciju...Osoba A vozi auto po svim propisima, ima svu prateću opremu, pa i zimske gume koje su obavezne do 31 marta. U jednom trenutku iz nepredvidivih razloga ispred auta na nekih 10-tak metara ispred njega izlijeće drugo auto koje vozi osoba B i dolazi do sudara.
    Osoba B je definitivno pogriješila i kriva je u ovom slučaju, ali je pretrpjela teže tjelesne povrede i štetu na autu koje mora sama da plati jer nema kasko.
    Da li osoba B može da tuži državu jer je uvela obavezno korišćenje zimskih guma u uslovima koji nisu za korišćenje zimskih guma, jer se njenom krivicom auto kojim je upravljala osoba A nije zaustavilo prije nego što je došlo do kontakta.
    A da je automobili kojim je upravljala osoba A imao ljetnje gume ne bi uopšte došlo do kontakta jer je zaustavni put mnogo kraći nego sa zimskim gumama.
    Po nekoj logici bi mogla, i da je pravna država, trebalo bi da dobije! zar ne?

    Ti možeš da probaš da ih tužiš, no bojim se da ti je to uzaludna rabota, a još će da te košta... obično se to svodi na nedostatak pasivne legitimacije na strani države...

    Što se tiče tragova od kočenja, vrlo su bitni, i kada se desi udes policajci (da je sreće) radili bi svoj posao kvalitetno i evidentirali u zapisniku (kada rade uviđaj odnosno kada vozilo nije pomjereno) sve što je od značaja u datom udesu. Međutim, mi imamo slučajeve (čast izuzetcima) đe policajci dođu i urade uviđaj iz ugla vozača odnosno napišu isti sa podacima kako je to doživio vozač. Ti podaci su relevantni posle za vještačenja šio mi ga Đura... dok recimo kada tragove kočenja, policajci evidentiraju u zapisniku, vještak saobraćajne struke onda procjenjuje kojom brzinom ste išli i da li je ista na datoj dionici puta dozvoljena ili ne.
    Vaš subjetivan doživljaj da ste vozili po svim propisima je samo vaš osjećaj. Pretpostavka je samo pretpostavka i može se oboriti.


    I da, ljudi ne žele da shvate jednu prostu stvar, a to je: put je opasna stvar, auto je opasna stvar i tačka.
    Vremenske (ne)prilike, utiču samo u dijelu koji se tiče lično vas kao vozača koji ste dužni da vožnju prilagodite uslovima na putu. To što vas boli kako to vaše gume doživljavaju je prilično djetinjasto. No, ništa novo u crnogoraca....
    Last edited by tigrovo_oko; 19-02-14 at 09:03.

  4. #1904
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    891
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    @tigrovo_oko

    Ja sam ovo dao samo kao primjer...nije se meni desilo, niti se desilo nekome koga ja znam.
    Zar moje pitanje nije jasno?
    Studije naučnika i stručnjaka iz ove oblasti su utvrdile da je zaustavni put duži ukoliko su na automobilu montirane zimske gume a temperatura je preko 7 stepeni C. Sve i da smo prilagodili vožnju uslovima puta, ne daj Bože, može se desiti scenario iz mog prethodnog posta. Bez obzira na ulogu...Ako sam osoba A onda potencijalno ugrožavam tuđi život, a ako sam osoba B, onda je moj život ugrožen.
    Ođe uopšte nije poenta da li će se gume brže potrošiti ili izgubit svojstvo usled vožnje na temperaturama iznad 7 stepeni..
    Ođe je poenta ugrožavanje ljudskih života.

  5. #1905
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Koje studije i važe li one kod nas?
    Da nema ko relevantan od poslanika iz parlamenta u tim naučnim studijama ili da ima nekog koji zna nekog iz tih studija pa će ga častit parom, pa da preko njega ubacimo to na dnevni red?
    Ugrožava nam se život svakodnevno.
    Sjedneš u kafić – puše... pljačka se... zapucaju... sad će lijepo vrijeme pa kad krenu motoristi preko novih bublastih ležećih da lete... ljeto će pa skuteri, gliseri tik uz bove, no ipak moraju doći do obale ne bi li se adrenalin džankiji ukrcali na isti... Javni red i mir ko šiša...

    Sve to nas ugrožava, i to potkrepljuju ne naučne studije nego izvodi iz knjige umrlih.

    Da li misliš da je nekoga briga? Da li zaista misliš da oni toliko daleko gledaju na stvari? Njih zanima plata na kraju mjeseca i određene privilegije koje imaju pride.
    To su sitne duše.

  6. #1906
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Martin Mcfly View Post
    Stvarno žali bože ovu zimu samo smo ih džabe stavljali na kola.
    zaradio je vujacic pofino i castellana bez brige
    She is only here to annoy herself!

  7. #1907
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,757
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    Vlada nam ugrozava zivot evo 20 godina pa je po zakonu dozvoljena
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  8. #1908
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DadoMonte View Post
    @tigrovo_oko

    Ja sam ovo dao samo kao primjer...nije se meni desilo, niti se desilo nekome koga ja znam.
    Zar moje pitanje nije jasno?
    Studije naučnika i stručnjaka iz ove oblasti su utvrdile da je zaustavni put duži ukoliko su na automobilu montirane zimske gume a temperatura je preko 7 stepeni C. Sve i da smo prilagodili vožnju uslovima puta, ne daj Bože, može se desiti scenario iz mog prethodnog posta. Bez obzira na ulogu...Ako sam osoba A onda potencijalno ugrožavam tuđi život, a ako sam osoba B, onda je moj život ugrožen.
    Ođe uopšte nije poenta da li će se gume brže potrošiti ili izgubit svojstvo usled vožnje na temperaturama iznad 7 stepeni..
    Ođe je poenta ugrožavanje ljudskih života.
    koji zakon u ovoj drzavi je napravljen da valja i logicno,i da bude na realnosti.

  9. #1909
    Join Date
    May 2010
    Posts
    4,355
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    zaradio je vujacic pofino i castellana bez brige
    pa zakon je i napisan da bi oni zaradili nije zbog tobosh nashe bezbijednosti jer njih apsolutno zabolje dick za nas al ajde ovaj narod ne vidi dalje od nosa...
    Last edited by JUAN; 19-02-14 at 16:09.

  10. #1910
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zimske gume na 20 stepeni: Lošija bezbjednost, veći trošak za vozače

    Komentari (3) A A A
    Građani će sljedeće godine imati dodatni trošak za nove zimske gume, jer će ovogodišnje zbog ovakvih vremenskih uticaja biti neupotrebljive, kazao je inženjer saobraćaja i vlasnik auto škole "Vlačić" u Herceg Novom Slobo Vlačić.
    Ilustracija


    Posjedovanje zimske opreme kao i zimskih pneumatika zakonski je obavezno do 30. marta za sva motorna vozila.
    Klimatske promjene koje su ovu zimu uslovile sa jako malo snijega i gotovo bez "minusa" na sjeveru zemlje, ali i u regionu, nameću pitanje - da li su zimske gume zaista bile neophodne na primorju?
    Od 15. novembra prošle godine, od kada je upotreba zimske opreme bila obavezna, temperature su često prelazile 20. Podiok, prenosi Radio Jadran.
    "Ono što je sigurno jeste da se zakon mora poštovati, bez obzira na vrijeme i činjenicu da su crnogorski vozači ovog puta imali samo finansijski trošak, a bezbjednost u saobraćaju nije bila bolja", kazao je za Radio Jadran Vlačić. Prema njegovim riječima, vremenske prilike ovog puta nijesu "opravdale" zakon.
    "Zakon nije dobar, jer prijenjanje zimskih pneumatika za podlogu je najefikasnije kad su temperature u rasponu od plus sedam pa niže. S obzirom da su nam temperature ove zime stalno u porastu, enormno se troši karkasa pneumatika, a bezbjednost saobraćaja uopšte nije povećana s obzirom na vremenske prilike", istakao je Vlačić.
    Advertisment




    • Advertisment




    Na visokim temperaturama zimske gume se brže "troše". Zimski uslovi podrazumijevaju snijeg veći od pet centimetara na kolovozu ili poledicu.
    “Možda je najgore od svega to što će građani imati sljedeće godine dodatni trošak za nove zimske gume, jer će ovogodišnje zbog ovakvih vremenskih uticaja biti neupotrebljive. Evropske norme propisuju dubinu "šare" četiri milimetara, ali zna se za koje su uslove takve gume”, naglasio je Vlačić.
    On napominje da treba uzeti u obzir i činjenicu da se na našem tržištu ne mogu kupiti "svježe" gume, već polovne, koje su već negdje po evropskim hangarima "odležale" bar godinu.
    Sa druge strane, iz Centra bezbjednosti u Herceg Novom kazali su da se kontrola motornih vozila redovno obavlja, kao i sankcionisanje onih koji pomenutu opremu nemaju.
    "Od 28. novemba 2013. do danas, izdata su četiri prekršajna naloga zbog neposjedovanja zimske opreme. Mi ćemo kontrolu sprovoditi i dalje, do 30. marta, do kada je oprema obavezna", kazao je za Radio Jadran pomoćnik komandira za bezbjednost u stanici policije u Herceg Novom Igor Rakočević.
    Podsjećamo, ko nema zimske gume u, zakonom propisanom, roku rizikuje da bude kažnjen između 500 i 3.000 eura.

  11. #1911
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,093
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    1,954
    Thanked in
    968 Posts

    Default

    skidoh zimske danas..da mi usi pocinu...tacno ce me neki idiot kaznit... mada ostavih pozadi zimske jos koji dan, mozda mogu da se izvucem na foru da mi je auto zadnja vuca...

  12. #1912
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    25 stepeni je danas cvile zimske kroz grad na svaku raskrsnicu
    She is only here to annoy herself!

  13. #1913
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,884
    Thanks Thanks Given 
    1,650
    Thanks Thanks Received 
    2,834
    Thanked in
    1,225 Posts

    Default

    i evo opet pripremaju izmejne zakona o bezbj saobraćaja. i mozda dodju eksperti iz hrv. znaci njima zakon po 2god ne moze da traje a da ga ne promijene...
    f6

  14. #1914
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Sto se tice zime, samo bih stavio da su lanci obavezni u slucaju nameta snijega.... to je sve sto treba, dal imat ljetnje gume ili zimske, zavisi od temperature, a ona varira kako iz opstine u opstinu tako od doba dana, tako i od doba godine, i glupo je generalisati upotrebu istih.
    Njak Njak Njak

  15. #1915
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ne moze nista da traje kad ga kroje polupismeni ljudi bez usaglasavanja i icega
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  16. #1916
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    I ja skinuh zimske. Možda sam umislio, ali mogao bih se zakleti da mi auto duplo bolje koči. Inače, malo sam istraživao i ukoliko sam dobro shvatio, ove zimske gume su korisne samo u uslovima snijega (preko 5 cm) i poledice na putu.
    In vino veritas

  17. #1917
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    i evo opet pripremaju izmejne zakona o bezbj saobraćaja. i mozda dodju eksperti iz hrv. znaci njima zakon po 2god ne moze da traje a da ga ne promijene...
    I tebe bi traja toliko da za pravljenje istoga dnevnice dobijaš

  18. #1918
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Zimske gume su korisne na temperaturama ispod 8 stepeni. Ja naredne nedelje stavljam ljetnje, odradio bih i ja zamjenu ove nedelje nego mi ljetnji set nije u Pg :-)

    Послато са LT22i
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  19. #1919
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    445
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Vratih i ja ljetnje... Mada zimske su bile zabavnije, u svaku oštriju krivinu i na vlažan put zadnji kraj ide u stranu...
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  20. #1920
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    ko zna kolko je ljudi poginulo zbog retardiranoga zakona
    She is only here to annoy herself!

  21. #1921
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne ginu ljudi zbog guma, vec zbog svoje neodgovornosti i nepaznje.

  22. #1922
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    da ali bolje gume bi svakako sprijecile dosta toga
    She is only here to annoy herself!

  23. #1923
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tako je, ali je to veoma mali postotak vjerovatnoce. Ja na moje auto imam sve cetiri nove gume, zimske. Vozene jednu sezonu, ovo im je druga, jos ovih 6 dana. Takodje imam i sve cetiri nove ljetnje, vozene takodje jednu sezonu. Sa zimskim nisam imao bas ni jednu kriticnu situaciju, jer prilagodis se uslovima, vremenu, putu... znajuci da su gume meke i da mogu da proklizaju na vecim temperaturama, i u krivinu i na kocenje, smanji se malo i u krivinama i na pravinama, smanji se zustrija i ostrija voznja, iako su nove i na 20 stepeni su one kao zele. Pa kad dodju ljetnje, onda to moze malo bolje.

  24. #1924
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    909
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    imam jedno pitanje. Drug kome je otac policajac mi je rekao da ako skinem zimske gume i ne daj Bože se desi neko ******(udes) ne mojom krivicom, ja automatski postajem kriv, jer nemam zimske gume, kao sto je propisano zakonom. O.o
    onda sam odlucio da ih ostavih jos ovih par dana...

  25. #1925
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    445
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Sve je to super, ali kad bi svi savjesno i primjereno vozili nikada niko ne bi imao udes... Mada što npr u situaciji kada voziš recimo po ograničenju kroz naselje - 50 km/h, vlažan je put, napolju 20ak stepeni, ti na zimske gume, i istrči ti kuče/mače/dijete na put ispred tebe? Možda bi taj zaustavni put spasio nečiji život, iako zakon kaže drugačije. Zakon pišu i glasaju ljudi, a to znači da je daleko od idealnog.
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

Page 77 of 84 FirstFirst ... 2767737475767778798081 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 47
    Last Post: 18-03-11, 10:50
  2. obavezna zimska oprema
    By fotograf in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 588
    Last Post: 08-03-11, 19:48
  3. Jesenja/Zimska prinova
    By Shiney in forum Ženski kutak
    Replies: 7
    Last Post: 03-11-06, 22:47
  4. zimska kolekcija sexa
    By TiJaNaaaA in forum Sex i erotika
    Replies: 78
    Last Post: 19-11-04, 15:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •