Page 4 of 9 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 76 to 100 of 209

Thread: islam i hriscanstvo

  1. #76
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ne oni su kamikaze, to vrlo dobro znaš.
    A pošto to vrlo dobro znaš, znaš i da se Japanci ne bacaju iz čista mira na brodove luke i postrojenja, nego SAMO kada su u ratu. Ako mi dodaš da su teroristi u ratu, onda ću te pitati sa kim, a jedini pravi odogovor bi bio sa cijelim svijetom.
    Perl Harbor ti je rat? Citaj malo vise.... Da ne spominjem odmazdu atomskom bombom, kojom su humanizovali DNK isturcenih japanaca.

    Sad pice tehnologiju jer su genetski unaprijedjeni.

    Teroristi su avetinje koje neznaju sto ce da cine i od dobra su se pomamli pa samo sidju u samoposlugu i dignu sebe sa josh 50-tak komsija. Oni to iz dosade rade. I da se bolje upoznaju sa komsijama.


    Pogledaj malo film 9/11 od Moora, cisto par stvari da vidish. Mozda ce ti biti jasnije kako nastaju famozni teroristi.

    Ima jedna stara indijanska prica gdje su u jednoj posiljci vojne pomoci u Avganistanu protiv rusije stiglo cudo bozije eksploziva. Kako vecina od njih nije znala kako se koristi prolasli su najbolje resenje.

    Posle su prodali foru Palestincima koji su bili dosta primitivno sa krsima protiv Izraelskih f-16 tomcat-ima i air/ground raketama. A toliko je jaka njihova ljubav u covjeka da su se zakleli jedni drugima na istrebljenje.(dobro nisu svi ali ovi extreme sportisiti medju njima)

    Ostalo je nejasno ko je posiljalac tih eksploziva.
    Last edited by Ego_and_his_own; 14-04-06 at 17:59.

  2. #77
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mnogi ljudi u shvatanju ili pokusaju tumacenja i shvatanja Ku'rana zaboravljaju vrijeme u kojem je on dostavljen covjecanstvu. Kada citate casni Ku'ran pokusajte shvatiti vrijeme kada je on donesen covjecanstvu jer samo ga tako mozete razumjeti. Ko uspije da ga razumije takvog, i ko shvati vrijeme i tadasnje ljude, on eventualno moze da pokusa da ga prenese u danasnje doba, i da ga najbolje prilagodi sadasnjici tj. da sadasnjicu najbolje prilagodi njemu. A moguce je. Mada Bog ipak najbolje zna. Boze oprosti.

    Zabrana samoubistva ne postoju u Kuranu (cini mi se), ali je ima u hadisima, sto cini samoubistvo zabranjenim. Postoje dvije vrste hadisa. Postoje oni u kojima Bog govori u prvom licu (a zovu se Hadis Kudsi) i hadisi koji prenose poslanikov s.a. zivot i obicaje istog. U Hadisu Kudsi (onom gdje Bog govori u prvom licu) se kaze:

    Navodi se u hadisu-kudsijji da je Allah rekao za covjeka koji je izvrsio samoubistvo: ''Pretekao Me, stoga mu zabranjujem dzennet(raj).''

    Slijede jos par Ku'ranskih ajeta vezanih za ubistvo:

    (5:32) Zbog toga smo Mi propisali sinovima Israilovim: ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini - kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva - kao da je svim ljudima život sačuvao. Naši poslanici su im jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili.

    (4:29) O vjernici, jedni drugima na nedozvoljen način imanja ne prisvajajte - ali, dozvoljeno vam je trgovanje uz obostrani pristanak - i jedni druge ne ubijajte! Allah je, doista, prema vama milostiv.

    (17:33) I ne ubijajte nikoga koga je Allah zabranio, osim kad pravda zahtijeva! A ako je neko, ni kriv ni dužan, ubijen, onda njegovom nasljedniku dajemo vlast, ali neka ni on ne prekoračuje granicu u ubijanju, ta njemu je data vlast.

    (2:178 ) O vjernici! Propisuje vam se odmazda za ubijene: slobodan - za slobodna, i rob - za roba, i žena - za ženu. A onaj kome rod ubijenog oprosti, neka oni velikodušno postupe, a neka im on dobročinstvom uzvrati. To je olakšanje od Gospodara vašeg, i milost. A ko nasilje izvrši i poslije toga

    (17:33) I ne ubijajte nikoga koga je Allah zabranio, osim kad pravda zahtijeva! A ako je neko, ni kriv ni dužan, ubijen, onda njegovom nasljedniku dajemo vlast, ali neka ni on ne prekoračuje granicu u ubijanju, ta njemu je data vlast.

    (5:28 ) I kad bi ti pružio ruku svoju prema meni da me ubiješ, ja ne bih pružio svoju prema tebi da te ubijem, jer ja se bojim Allaha, Gospodara svjetova.

    Boze oprosti

  3. #78
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ego_and_his_own
    Senior Member Join Date: Jan 2004


    LASNO TI JE TRAZIT KRIVCE JUNACE KOD SVIJE DO U SEBE SAMOGA !!!!
    NECU DAALJE NOCAS !!!!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  4. #79
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,937
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,327
    Thanked in
    1,859 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Perl Harbor ti je rat? Citaj malo vise.... Da ne spominjem odmazdu atomskom bombom, kojom su humanizovali DNK isturcenih japanaca.

    Sad pice tehnologiju jer su genetski unaprijedjeni.
    Koliko ja znam istoriju Perl Harbur znači napad Japanaca na SAD i njihovu nezvaničnu objavu rata. Na Perl Harburu i nije bilo kamikaza zbog proste stvari da se se ušetali raznijeli sve i vratili se. Ali da u Perl Harburu je bilo glinenih golubova.
    Nije ovo tema i zaista više neću komentarisati Perl Harbur

    Quote Originally Posted by pustinjak

    Navodi se u hadisu-kudsijji da je Allah rekao za covjeka koji je izvrsio samoubistvo: ''Pretekao Me, stoga mu zabranjujem dzennet(raj).''

    Slijede jos par Ku'ranskih ajeta vezanih za ubistvo:

    (5:32) Zbog toga smo Mi propisali sinovima Israilovim: ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini - kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva - kao da je svim ljudima život sačuvao. Naši poslanici su im jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili.
    Po njima terosistima Amerikanci čine nered i oni zato ubijaju...

    Quote Originally Posted by pustinjak
    (17:33) I ne ubijajte nikoga koga je Allah zabranio, osim kad pravda zahtijeva! A ako je neko, ni kriv ni dužan, ubijen, onda njegovom nasljedniku dajemo vlast, ali neka ni on ne prekoračuje granicu u ubijanju, ta njemu je data vlast.
    Pravda zahtijeva ubijanje ljudi da bi zemlja napredovala.
    Quote Originally Posted by pustinjak
    (2:178 ) O vjernici! Propisuje vam se odmazda za ubijene: slobodan - za slobodna, i rob - za roba, i žena - za ženu. A onaj kome rod ubijenog oprosti, neka oni velikodušno postupe, a neka im on dobročinstvom uzvrati. To je olakšanje od Gospodara vašeg, i milost. A ko nasilje izvrši i poslije toga
    Na osnovu ovoga dobijam zaključak da nema onog čuvenog oko za oko zub za zub. Što opet znači da teroristima ne treba vraćati jeli tako?


    Svaki čovjek intrepretira nešto na svoj način. Poenta je da samoubice ne razmišlaju na "normalan" način i samim tim sva ova naša polemika oko njih pada u vodu
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. #80
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE
    Religiju treba razumjeti, jer se voli samo ono sto se razumije.Tesko da jedan covjek, koji sebe naziva hriscaninom ili muslimanom, a koji jedva poznaje osnovne postulate svoje vjere moze govoriti o iskrenoj ljubavi prema istoj.Nazalost, takvi 'vjernici' danas sacinjavaju vecinu...
    Moze li tebi Bone (koji po samom nicku vec dugo capa po ovome saru ) rec PROVJEREN STAV, da je vjera MILOST, kojom te Bog obdaruje ili ne.Ako te nadje za dostojog-objavi ti se (u crkvi ili dzamiji, u WC-u ili na ratistu-mastovit je on), a ti se onda nadjes u iskusenju kako ces dalje.....pa onda pocnes da se naglo dizes (konvertit iz ateizma je najveci vjernik), pa padas, pa se dizes, pa padas, pa tako do bioloske smrti (jer mi vjernici ne priznajemo tu smrt za stvarnu, nego samo za promjenu enegretskog oblika). Pa postanes manje ili vise "institucionalizovan" vjernik (trazis instituciju i posrednika za kontakt sa bogom-t.j. svesteno lice ili duhovnog oca koji je uznapredovao vise od tebe). Pa kazu Indusi:Kad je chela spreman Guru mu stigne-dakle, nadjes Bozjeg poslanika za duhovnog oca.
    Pa onda najcesce ide pauza u spoznaji Boga (neki je zovu "tamna noc duse" u kojoj nemas nikakavu potvrdu vjere, vec samo iskusenja.....da vidi Bog od cega si sazdan).Pa onda vec to predje u neku vrstu rutine sluzbe Bogu,koja je prilagodjena tebi i tvojoj licnosti. PA ONDA UMRES PA DODJES NA SUD...
    Pozdrav,

  6. #81
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone
    Moze li tebi Bone (koji po samom nicku vec dugo capa po ovome saru ) rec PROVJEREN STAV, da je vjera MILOST, kojom te Bog obdaruje ili ne.Ako te nadje za dostojog-objavi ti se (u crkvi ili dzamiji, u WC-u ili na ratistu-mastovit je on), a ti se onda nadjes u iskusenju kako ces dalje.....pa onda pocnes da se naglo dizes (konvertit iz ateizma je najveci vjernik), pa padas, pa se dizes, pa padas, pa tako do bioloske smrti (jer mi vjernici ne priznajemo tu smrt za stvarnu, nego samo za promjenu enegretskog oblika). Pa postanes manje ili vise "institucionalizovan" vjernik (trazis instituciju i posrednika za kontakt sa bogom-t.j. svesteno lice ili duhovnog oca koji je uznapredovao vise od tebe). Pa kazu Indusi:Kad je chela spreman Guru mu stigne-dakle, nadjes Bozjeg poslanika za duhovnog oca.
    Pa onda najcesce ide pauza u spoznaji Boga (neki je zovu "tamna noc duse" u kojoj nemas nikakavu potvrdu vjere, vec samo iskusenja.....da vidi Bog od cega si sazdan).Pa onda vec to predje u neku vrstu rutine sluzbe Bogu,koja je prilagodjena tebi i tvojoj licnosti. PA ONDA UMRES PA DODJES NA SUD...
    Pozdrav,
    A AKO JE BOG SVEMOGUCI I SVEZNAJUZI TE GA NEMOZES SPOZNAT NI RAZUMJETI, VEC SAMO NASLUTITI I PO SUDU DUSE PREPOZNATI (SAVJEST JE BOZJI SUD U NAMA).

  7. #82
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    I Japanci su islamisti?
    Znas li koliko je falilo nekim tipovima iz Srbije da se dignu u vazduh u Njujorku (SAMO BOMBA)!!!
    Bojim se ....

  8. #83
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kritik
    Phi nebih rekao da postoje pozitivni virusi ali cinjenica da iskreno religiozni ljudi (i hriscani i muslimani) prihvataju razlicitost kao neki drugi vid postojanja, ipak ima nas na planeti toliko da i nije ocekivati da svi vjeruju u Boga na isti nacin. Mislim da cemo se u jednome svi sloziti: "Bog je jedan, razliciti su nacini na koje ga vide ljudi" Malo hriscana je upoznato sa cinjenicom da i Kuran priznaje Hrista kao proroka, ali znam da postoji odstupanje koje ga odvaja od hriscana.
    ReNaIsSaNcE cinjenica je da danas upravo oni koji su najglasniji u propagiranju svoje vjere veoma malo cine u duhu te vjere, ni jedna vjera nece ti reci idi ubij svoga komsiju, ili ubij brata, sva desavanja koja se desavaju u hriscanstvu desavala su se i u islamu. Pape Borgije su dolazile na vlast spletkama, i prevarama ne prezajuci od ubistva, isto tako na osmanlijskom dvoru bilo je spletki i rovarenja koja nista nijesu zaostajala ni za jednim hriscanskim dvorom. Skoro me je odusevio film Krstasi (mislm da se ovako zove ili Krstaski ratovi) sa Orlandom Blumom u kojem je po meni nekako realno odslikana slika Hriscansko - Muslimanskih odnosa u pocetku
    Veoma me je odusevila slika Cara i Vezira, dvojice pametnih ljudi, ne ekstremista, ne zaslepljenika, vec iskrenih vjernika i veoma mudrih ljudi. Znaci ipak oni razumni su ti koje istorija pamti kao velike, neko ce reci e pa u tom filmu muslimani su pobjedili, istjerali su krstase, ili krstasi su prikazani kao grupa pljackasa ali ja vise volim da vidim pobjedu razumnog i pametnog covjeka koji je dosao tamo gdje je svojom pamecu a ne ekstremizmom.
    u prethodnim postovima sam postavio nekoliko pitanja u vezi islama pa bih molio da mi neko od poznavalaca kurana odgovori, jer iako znam ponesto moje znanje o islamu je skromno a zelio bih da povecam svoje poznavanje nasih prvih komsija.
    Film je ORIGINAL PRICA o I krstaskom ratu na podrucju Jerusalima. Onaj Saladin je Salah-Al- Din, rodjen u Tirkitu (Iraq-mali fini gradic sjeverno od Baghdada),i mozda je najveci vitez Islama. Sadam je takodje rodjen u Tikritu, i ima pokazatelja da je krvni potomak Saladina.

  9. #84
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak
    U Islamu, medju najvecim grijehovima spada i grijeh samoubistva!
    Primjecujem da ste vecina vas gore obrazovani, zato bih vas zamolio da pokusate da shvatite da je Ku'ran mnogo opsiran, te da ga cesto ljudi INTERPRETIRAJU, po njihovoj LICNOJ volji. To je neprihvatljivo. Boze oprosti nam.

    Sto palestinske samoubice rade je osudjujuce. Ne mozemo prihvatiti to kao pravo, ali mozemo pokusati shvatiti zasto to rade, ako ne i podrzati isto. Isto razmisljanje ce nas mozda dovesti do zakljucka o kakvom se ocaju radi, i kakav stepen ponizenja ti ljudi zive vec godinama. Boze oprosti.

    Americkoevropski 'islamski terorizam' je djavolska namjestaljka protiv Islama, takodje mozda jedna platforma za vece grijehove koje djavo i njegovi pratioci spremaju covjecanstvu. To ce izaci na vidjelo uskoro nadam se. Boze oprosti nam.

    Zamolio bih vas takodje da Islam prevashodno posmatrate kroz Ku'ran, a ne kroz ljude. Arapi danas nisu najbolji predstavnici Islama, i cine samo 10% islamskoga svijeta. Mozda je sve ovo sto zive jedna bozja kazna zbog ostavljanja i nepostovanja svetog Ku'rana. Ali Bog ipak najbolje zna. Boze oprosti.

    Ispod vam dostavljam Ku'ran i njegovo tumacenje, te se nadam da cete zaroniti u njegovo shvatanje, i da ce vam pomoci u razumjevanju danasnjice. Ja citam sve vjerske knjige. Tumacim. Razmisljam sta nas to veze. Pokusavam da shvatim! Boze oprosti.

    Prevod Ku'rana:
    http://islam.dzemat.org/modules.php?...ticles&secid=2

    Tumacenje (Tefsir) Ku'rana:
    http://islam.dzemat.org/modules.php?...icle&artid=619
    DIVAN POST!
    HVALA BRATE! (procitacu)

  10. #85
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone
    Moze li tebi Bone (koji po samom nicku vec dugo capa po ovome saru ) rec PROVJEREN STAV, da je vjera MILOST, kojom te Bog obdaruje ili ne.Ako te nadje za dostojog-objavi ti se (u crkvi ili dzamiji, u WC-u ili na ratistu-mastovit je on), a ti se onda nadjes u iskusenju kako ces dalje.....pa onda pocnes da se naglo dizes (konvertit iz ateizma je najveci vjernik), pa padas, pa se dizes, pa padas, pa tako do bioloske smrti (jer mi vjernici ne priznajemo tu smrt za stvarnu, nego samo za promjenu enegretskog oblika). Pa postanes manje ili vise "institucionalizovan" vjernik (trazis instituciju i posrednika za kontakt sa bogom-t.j. svesteno lice ili duhovnog oca koji je uznapredovao vise od tebe). Pa kazu Indusi:Kad je chela spreman Guru mu stigne-dakle, nadjes Bozjeg poslanika za duhovnog oca.
    Pa onda najcesce ide pauza u spoznaji Boga (neki je zovu "tamna noc duse" u kojoj nemas nikakavu potvrdu vjere, vec samo iskusenja.....da vidi Bog od cega si sazdan).Pa onda vec to predje u neku vrstu rutine sluzbe Bogu,koja je prilagodjena tebi i tvojoj licnosti. PA ONDA UMRES PA DODJES NA SUD...
    Pozdrav,
    Samo mi nije jasno,zasto nam se taj svemocni Bog obraca na razlicitim jezicima, i sta je to u covjeku sto ga tjera da jedan od njih odabere kao svoj 'maternji'?

  11. #86
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE
    Samo mi nije jasno,zasto nam se taj svemocni Bog obraca na razlicitim jezicima, i sta je to u covjeku sto ga tjera da jedan od njih odabere kao svoj 'maternji'?
    Bog je uvijek birao ciste jezike. Recimo Ku'ran je objavljen na cistom literarnom arapskom jeziku, koji mnogi ljudi ne praktikuju takvog, vec pricaju jedan od njegovih dijalekata. Takodje je On taj koji je zelio raznovrsnost medju nama, da bi nas podstakao da se pitamo glavama o cemu se ovdje zapravo radi. Onda da bi se i upoznavali medjusobno, te uvidjeli i prihvatili medjusobne razlike. A u razlikama je char, i bozji dar. Postoji jos jedan validan razlog koji je tu da podstakne covjeka da nauci jezik boziji tj. da je mnogo lijepo kada covjek sAm savlada nesto sto mu je tudje, i s time zavlada sAm, laganice kroz zivot. Nego da mu je sve jednostavno sruceno i pruzeno u maternjem jeziku. Gubi se sva ta skrivena strana otkrivanja, i ljepote vezane za nju. A kad naucis nesto sto ti je strano, dusa ti se osjeca zadovoljnom. Znali su Oni gore sto cine. Boze oprosti
    To ti je kao da recimo balkanac seljak ode za Rim. Tamo nauci italijanski. I bude mu toliko milo, da rekne sebi nikada necu moci zivjeti sa zenom koja prica samo crnogorski. Morace da zna da prica i italijanski. Jer je italijanski tako lijep, njezan itd itd ... I on se zaljubljuje u kulturu jer je lijepa, privlacna, jezik sarmantan itd ... to onda postaje dio njega, i on zeli ljubav na tom jeziku takodje. Znaci ono sto mu je prvo bilo strano mu postaje lijepo, pa privlacno, prolazi period zongliranja jezikom, da bi na kraju bio ponosan na svoj uspjeh i zeljeo da ga zivi totalno. Ozeni se s rimljankom, s njom dobije djecu... Slicno je i s vjerom i njenim vecini ne maternjim jezikom. Boze oprosti. Arapi predstavljaju nekih 10-ak % muslimanskog svijeta danas. Sto znaci da vecini arapski nije maternji jezik. Sad sto balkanac seljak (mislim na onog rimljana gore), uvijek ostaje seljak, je druga, i duga prica i razlozi.
    Boze oprosti

    Kazu u Ku'ranu svetome vezano za jezik:

    (30:22) i jedan od dokaza Njegovih je stvaranje nebesa i Zemlje, i raznovrsnost jezika vaših i boja vaših; to su, zaista, pouke za one koji znaju.

    (14:4) Mi nismo poslali nijednog poslanika koji nije govorio jezikom naroda svoga, da bi mu objasnio. A Allah ostavlja u zabludi onoga koga hoće i ukazuje na Pravi put onome kome hoće; On je Silni i Mudri.

    (13:037) I Mi ga tako kao mudrost objavljujemo na arapskom jeziku. A ako bi ti povlađivao željama njihovim, nakon što ti je došla spoznaja, ti ne bi imao ni zaštitnika ni branitelja od Allaha.

    (19:097) Mi smo Kur’an učinili lakim, na tvome jeziku, da bi njime one koji se Allaha boje i grijeha klone obradovao, a inadžije nepopustljive opomenuo.

    (42:007) Eto tako Mi tebi objavljujemo Kur’an, na arapskom jeziku, da bi opominjao Mekku i one oko nje i upozorio na Dan kada će se sakupiti - u koji nema nikakve sumnje. Jedni će u džennet, a drugi u džehennem.

    Svidjela mi se analiza Old Bona gore gdje prica o milosti. Cesto se ljudima desi da ih Bog pozove. Cesto oni to prepoznaju u sebi. To bude Zov istine koji svaka dusa osjeti u datom zivotnom trenutku. U vecini slucajeva dolazi praznilo poslije toga gdje se dusa uglavnom pomami, i bjezi od Boga u strast ovozemaljsku. Bude luda i zanemari Boga i sve sto joj je od njega doslo. E tu onda pocinje posao tj. rad na svojoj poganoj dusi.
    U islamu se to dospjeva regularnim molitvama i praktikovanjem iste. Jer dusa ka dusa nema granica. Tu je cesto slicna jeziku. Onim s kojim pricamo i koji cesto zna biti pogan takodje. I molitva ga tu usmjerava. Dize. Oplemenjuje.

    Par strozijih Ku'ranskih ajeta vezanih za jezik tj. jezike slijede:


    (7:176) A da smo htjeli, mogli smo ga s njima uzvisiti, ali se on ovom svijetu priklonio i za svojom strašću krenuo. Njegov slučaj je kao slučaj psa: ako ga potjeraš on isplažena jezika dahće, a ako ga se okaniš on opet dahće. Takvi su ljudi koji Naše dokaze smatraju lažnim; zato kazuj događaje da bi oni razmislili.

    (3:078 ) Neki od njih uvijaju jezike svoje čitajući Knjigu da biste vi pomislili da je to iz Knjige, a to nije iz Knjige, i govore: "To je od Allaha!" - a to nije od Allaha; i o Allahu svjesno govore laži.

    (5:078 ) Jezikom Davuda i Isaa (Isusa), sina Merjemina, prokleti su oni od sinova Israilovih koji nisu vjerovali - zato što su se bunili i uvijek granice zla prelazili. Jedni druge nisu odvracali od grješnih postupaka koje su radili. Ružno li je zaista to kako su postupali!

    Nadam se da vas nisam uplasio ovako pred ponoc Ovo su djelovi svete knjige koji su dapache strogi, i koji mogu cesto zvuciti odbojno dusi koja zeli ruzichastu stvarnost. Ali uspije li da predje taj stepen na konju je. Jednom lijepom bijelom konju. I letiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii k Bogu, s Bogom ... Milost je okruzuje. Pomaze. Ihhhhhh miline

    Zato se borimo braco po materi, pa koliko razliciti po knjizi mi bili. Posao nam je jedan, neprijatelj zajednicki, :devil: kako u nama samima tako i izvan nas.

    Boze oprosti nam i uputi nas,
    Smiluj se na nas!
    Last edited by pustinjak; 17-04-06 at 01:14.

  12. #87
    renaissance Guest

    Default

    Nisam mislila na jezik bukvalno.Pitanje je bilo prenesenog znacenja.U svakom slucaju, hvala na iscrpnom odgovoru...
    Last edited by renaissance; 17-04-06 at 01:19.

  13. #88
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak
    Bog je uvijek birao ciste jezike. Recimo Ku'ran je objavljen na cistom literarnom arapskom jeziku, koji mnogi ljudi ne praktikuju takvog, vec pricaju jedan od njegovih dijalekata. Takodje je On taj koji je zelio raznovrsnost medju nama, da bi nas podstakao da se pitamo glavama o cemu se ovdje zapravo radi. Onda da bi se i upoznavali medjusobno, te uvidjeli i prihvatili medjusobne razlike. A u razlikama je char, i bozji dar. Postoji jos jedan validan razlog koji je tu da podstakne covjeka da nauci jezik boziji tj. da je mnogo lijepo kada covjek sAm savlada nesto sto mu je tudje, i s time zavlada sAm, laganice kroz zivot. Nego da mu je sve jednostavno sruceno i pruzeno u maternjem jeziku. Gubi se sva ta skrivena strana otkrivanja, i ljepote vezane za nju. A kad naucis nesto sto ti je strano, dusa ti se osjeca zadovoljnom. Znali su Oni gore sto cine. Boze oprosti
    To ti je kao da recimo balkanac seljak ode za Rim. Tamo nauci italijanski. I bude mu toliko milo, da rekne sebi nikada necu moci zivjeti sa zenom koja prica samo crnogorski. Morace da zna da prica i italijanski. Jer je italijanski tako lijep, njezan itd itd ... I on se zaljubljuje u kulturu jer je lijepa, privlacna, jezik sarmantan itd ... to onda postaje dio njega, i on zeli ljubav na tom jeziku takodje. Znaci ono sto mu je prvo bilo strano mu postaje lijepo, pa privlacno, prolazi period zongliranja jezikom, da bi na kraju bio ponosan na svoj uspjeh i zeljeo da ga zivi totalno. Ozeni se s rimljankom, s njom dobije djecu... Slicno je i s vjerom i njenim vecini ne maternjim jezikom. Boze oprosti. Arapi predstavljaju nekih 10-ak % muslimanskog svijeta danas. Sto znaci da vecini arapski nije maternji jezik. Sad sto balkanac seljak (mislim na onog rimljana gore), uvijek ostaje seljak, je druga, i duga prica i razlozi.
    Boze oprosti

    Kazu u Ku'ranu svetome vezano za jezik:

    (30:22) i jedan od dokaza Njegovih je stvaranje nebesa i Zemlje, i raznovrsnost jezika vaših i boja vaših; to su, zaista, pouke za one koji znaju.

    (14:4) Mi nismo poslali nijednog poslanika koji nije govorio jezikom naroda svoga, da bi mu objasnio. A Allah ostavlja u zabludi onoga koga hoće i ukazuje na Pravi put onome kome hoće; On je Silni i Mudri.

    (13:037) I Mi ga tako kao mudrost objavljujemo na arapskom jeziku. A ako bi ti povlađivao željama njihovim, nakon što ti je došla spoznaja, ti ne bi imao ni zaštitnika ni branitelja od Allaha.

    (19:097) Mi smo Kur’an učinili lakim, na tvome jeziku, da bi njime one koji se Allaha boje i grijeha klone obradovao, a inadžije nepopustljive opomenuo.

    (42:007) Eto tako Mi tebi objavljujemo Kur’an, na arapskom jeziku, da bi opominjao Mekku i one oko nje i upozorio na Dan kada će se sakupiti - u koji nema nikakve sumnje. Jedni će u džennet, a drugi u džehennem.

    Svidjela mi se analiza Old Bona gore gdje prica o milosti. Cesto se ljudima desi da ih Bog pozove. Cesto oni to prepoznaju u sebi. To bude Zov istine koji svaka dusa osjeti u datom zivotnom trenutku. U vecini slucajeva dolazi praznilo poslije toga gdje se dusa uglavnom pomami, i bjezi od Boga u strast ovozemaljsku. Bude luda i zanemari Boga i sve sto joj je od njega doslo. E tu onda pocinje posao tj. rad na svojoj poganoj dusi.
    U islamu se to dospjeva regularnim molitvama i praktikovanjem iste. Jer dusa ka dusa nema granica. Tu je cesto slicna jeziku. Onim s kojim pricamo i koji cesto zna biti pogan takodje. I molitva ga tu usmjerava. Dize. Oplemenjuje.

    Par strozijih Ku'ranskih ajeta vezanih za jezik tj. jezike slijede:


    (7:176) A da smo htjeli, mogli smo ga s njima uzvisiti, ali se on ovom svijetu priklonio i za svojom strašću krenuo. Njegov slučaj je kao slučaj psa: ako ga potjeraš on isplažena jezika dahće, a ako ga se okaniš on opet dahće. Takvi su ljudi koji Naše dokaze smatraju lažnim; zato kazuj događaje da bi oni razmislili.

    (3:078 ) Neki od njih uvijaju jezike svoje čitajući Knjigu da biste vi pomislili da je to iz Knjige, a to nije iz Knjige, i govore: "To je od Allaha!" - a to nije od Allaha; i o Allahu svjesno govore laži.

    (5:078 ) Jezikom Davuda i Isaa (Isusa), sina Merjemina, prokleti su oni od sinova Israilovih koji nisu vjerovali - zato što su se bunili i uvijek granice zla prelazili. Jedni druge nisu odvracali od grješnih postupaka koje su radili. Ružno li je zaista to kako su postupali!

    Nadam se da vas nisam uplasio ovako pred ponoc Ovo su djelovi svete knjige koji su dapache strogi, i koji mogu cesto zvuciti odbojno dusi koja zeli ruzichastu stvarnost. Ali uspije li da predje taj stepen na konju je. Jednom lijepom bijelom konju. I letiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii k Bogu, s Bogom ... Milost je okruzuje. Pomaze. Ihhhhhh miline

    Zato se borimo braco po materi, pa koliko razliciti po knjizi mi bili. Posao nam je jedan, neprijatelj zajednicki, :devil: kako u nama samima tako i izvan nas.

    Boze oprosti nam i uputi nas,
    Smiluj se na nas!
    JAK POST! HVALA TI!

  14. #89
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Old Bone ovaj post je za tvoju dusu. Neka je vjecna akoBogda! ili pak insha'Allah

    Kad se u dusu vrate spokoj i mir, i nebo postane mirno i vedro kao veceras, i zvjezde ti budu blizu. Dusa gledajuci nebo zeli da mu otkrije tajnu. Kada srce zasija posebnom svjetloscu slika postaje drugacija. Tu samo dusi prilozim ovo kao dokaz. Da joj scena bude jacha, a osjecaj dublji:

    Allah je izvor svjetlosti nebesa i Zemlje! Primjer svjetlosti Njegove je udubina u zidu u kojoj je svjetiljka, svjetiljka je u kandilju, a kandilj je kao zvijezda blistava koja se užiže blagoslovljenim drvetom maslinovim, i istočnim i zapadnim, čije ulje gotovo da sija kad ga vatra ne dotakne; sama svjetlost nad svjetlošću! Allah vodi ka svjetlosti Svojoj onoga koga On hoće. Allah navodi primjere ljudima, Allah sve dobro zna. (24:35)

    A zašto ne pogledaju nebo iznad sebe? - kako smo ga sazdali i ukrasili i kako u njemu nema nereda! (50:6)

    Mi nismo stvorili nebo i Zemlju, i ono što je između njih, da se zabavljamo. (21:16)

    I jedan od dokaza Njegovih je i to što nebo i Zemlja postoje voljom Njegovom. Zatim to što ćete, čim vas On samo jednom iz zemlje pozove, brzo ustati. (30:25)

    Allah vam je učinio Zemlju prebivalištem, a nebo zdanjem, i On vam obličje daje i likove vaše čini lijepim, i jelima vas opskrbuljuje ukusnim. To je Allah, Gospodar vaš, i neka je uzvišen Allah, Gospodar svjetova! (40:64)

    Nedmećite se da u Gospodara svoga zaslužite oprost i raj (Džennet), prostran koliko su nebo i Zemlja prostrani, i pripremljen za one koji u Allaha i poslanike Njegove vjeruju. To je Allahova blagodat koju će dati onome kome On hoće; a u Allaha je blagodat velika. (57:21)

  15. #90
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Old Bone, ako ti uzimas film "Kingdom of heaven" kao vjerodostojanu cinjenicu, onda toliko o znanju istorije i religije. Film je potpuni promasaj...

    -----------------------------------------------------------------------

    Dajte ljudi, krenuli ste da mijesate babe i zabe.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  16. #91
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb Aman ljudi!



    Stvarno je zalosno (bolje reci, tragikomicno) prepucavanje na relaciji hriscani - muslimani, jer obje religije zapravo spadaju u istu religijsku grupu i strasno su slicne. To je kao da se dva brata blizanca tuku oko cokolade. (Pa jedan kaze, ja imam pravo na nju jer sam je prvi vidio, a drugi kaze ne nego ja jer je meni mama rekla da je otvorim (naravno, mama je u startu htjela da je ovi zvekani podijele...).)

    Osim toga, islam je proizasao iz hriscanstva kao i hriscanstvo iz judaizma, pa se ni jedni ni drugi ne mogu bas pohvaliti originalnoscu!
    Najpametnije bi bilo i jednima i drugima da istraze svoje stvarne korijene, mislim!:mad:
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  17. #92
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Old Bone, ako ti uzimas film "Kingdom of heaven" kao vjerodostojanu cinjenicu, onda toliko o znanju istorije i religije. Film je potpuni promasaj...

    -----------------------------------------------------------------------

    Dajte ljudi, krenuli ste da mijesate babe i zabe.
    film "Kingdom of heaven" je uradjen po istoriskom dokumentu, koji je opisao taj istoriski dogadjaj. Naravno dramaturgija ne spada u istoriske cinjenice ali je interesantno vidjeti rekonstrukciju takvog dogadjaja kao sto je bio taj prelomni trenutak u istoriji covjecanstva.

    A glavni glumac samo nek je zdavo, onaj covjek koji je glumio kralja Jerusalima je imao daleko najtezu i najbolju ulogu.

    On your knees... lower. I am... Jerusalem. And you, Reynald, will give me the kiss of peace.
    Last edited by Ego_and_his_own; 18-04-06 at 17:44.

  18. #93
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Old Bone, ako ti uzimas film "Kingdom of heaven" kao vjerodostojanu cinjenicu, onda toliko o znanju istorije i religije. Film je potpuni promasaj...

    -----------------------------------------------------------------------

    Dajte ljudi, krenuli ste da mijesate babe i zabe.
    UZIMAM I U PRAVU SAM, UKOLIKO SE TO TICE SPOREDNE PRICE O VLADARIMA. Glavni junak i njegova prica su fikcija, ali cio kontekst je istina, i sve o Salah el Dinu je istina, i odnos izmedju Saladaina i Baldvina IV Leproznog, i uloga Rejmonda, grof od Tripolija i Gaj de Luzinjan i njihov sukob, i bitka kod jezera Tripolija, sve je tacno(manje-vise) opisano.
    Saladin je odrubio svojeucno glavi Reno de Satiljon-u, i ona anarhija koja je tacno takva bila.
    FILM MI JE VRH!

  19. #94
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak
    Old Bone ovaj post je za tvoju dusu. Neka je vjecna akoBogda! ili pak insha'Allah

    Kad se u dusu vrate spokoj i mir, i nebo postane mirno i vedro kao veceras, i zvjezde ti budu blizu. Dusa gledajuci nebo zeli da mu otkrije tajnu. Kada srce zasija posebnom svjetloscu slika postaje drugacija. Tu samo dusi prilozim ovo kao dokaz. Da joj scena bude jacha, a osjecaj dublji:

    Allah je izvor svjetlosti nebesa i Zemlje! Primjer svjetlosti Njegove je udubina u zidu u kojoj je svjetiljka, svjetiljka je u kandilju, a kandilj je kao zvijezda blistava koja se užiže blagoslovljenim drvetom maslinovim, i istočnim i zapadnim, čije ulje gotovo da sija kad ga vatra ne dotakne; sama svjetlost nad svjetlošću! Allah vodi ka svjetlosti Svojoj onoga koga On hoće. Allah navodi primjere ljudima, Allah sve dobro zna. (24:35)

    A zašto ne pogledaju nebo iznad sebe? - kako smo ga sazdali i ukrasili i kako u njemu nema nereda! (50:6)

    Mi nismo stvorili nebo i Zemlju, i ono što je između njih, da se zabavljamo. (21:16)

    I jedan od dokaza Njegovih je i to što nebo i Zemlja postoje voljom Njegovom. Zatim to što ćete, čim vas On samo jednom iz zemlje pozove, brzo ustati. (30:25)

    Allah vam je učinio Zemlju prebivalištem, a nebo zdanjem, i On vam obličje daje i likove vaše čini lijepim, i jelima vas opskrbuljuje ukusnim. To je Allah, Gospodar vaš, i neka je uzvišen Allah, Gospodar svjetova! (40:64)

    Nedmećite se da u Gospodara svoga zaslužite oprost i raj (Džennet), prostran koliko su nebo i Zemlja prostrani, i pripremljen za one koji u Allaha i poslanike Njegove vjeruju. To je Allahova blagodat koju će dati onome kome On hoće; a u Allaha je blagodat velika. (57:21)
    Niko Boga svedrzitelja tako divno nije hvalio i opisivao kao David (psalmi)i Prorok Muhamed i ja nemogu da kazem ko je ljepsi, ali mi srcu prija sve.Ja sam u Iraku zivio skoro tri godine, posjetio sam Egipat, Jordan, Siriju i OSJECAM taj svijet i ponavljam:hvala ti na divnim citatima, koje me potsjeca na divne ljude i prijatelje KOJI SADA NISU ZIVI ILI KOJI TESKO PATE.
    Srce mi se cijepa sto se ucinje od prosperitetnog Iraka!Srce mi se cijepa sto moram svakom Bosnjaku da se izvinjavam...A MORAM!
    To

  20. #95
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli

    Stvarno je zalosno (bolje reci, tragikomicno) prepucavanje na relaciji hriscani - muslimani, jer obje religije zapravo spadaju u istu religijsku grupu i strasno su slicne.
    To da su strašno slične mozda važi za nekoga ko nije ni hrišćanin niti muhamedanac.

    Quote Originally Posted by odli
    To je kao da se dva brata blizanca tuku oko cokolade. (Pa jedan kaze, ja imam pravo na nju jer sam je prvi vidio, a drugi kaze ne nego ja jer je meni mama rekla da je otvorim (naravno, mama je u startu htjela da je ovi zvekani podijele...).)
    Pa nije bilo u pitanje čokolada nego nevjera Avrama da mu žena neće roditi nasljednika. I uvijek kada griješimo prema Bogu onda moramo ceh da platimo.

    Quote Originally Posted by odli
    Osim toga, islam je proizasao iz hriscanstva kao i hriscanstvo iz judaizma, pa se ni jedni ni drugi ne mogu bas pohvaliti originalnoscu!
    Najpametnije bi bilo i jednima i drugima da istraze svoje stvarne korijene, mislim!:mad:
    Opet su u pitanju babe i žabe

    Stari zavjet je sijenka na novi zavjet i dolazak Isusa Hrista. To što Jevreji nijesu primili Hrista sam Isus je proročio. Time su hrišćani djeca izraela kao što piše u novome zavjetu. Znači postoji jasan kontinuitet od samoga početka do sada.

    Što se islama tiče on pokušava na neki način da se ubaci u tu priču i dokaže svoj kontinuitet. Nažalost od toga nema ništa. Tako da nije to neki nastavak hrišćanstva nego nešto sasvim drugo.

    Evo samo nekoliko stihova iz Biblije da ne dužim priču:

    Galaćanima glava 1 (Nema drugog evanđelja)
    6 Čudim se da se od Onoga koji vas je Hristovom milošću pozvao tako brzo okrećete nekom drugačijem evanđelju, 7 koje to, u stvari, i nije. Ima samo nekih koji vas zbunjuju i koji hoće da iskrive Hristovo evanđelje. 8 Ali, čak kada bismo vam mi, ili kada bi vam anđeo sa neba propovedao evanđelje različito od onog koje smo vam mi propovedali, neka je proklet. 9 Kao što smo već rekli, i sada opet kažem: ako vam neko propoveda evanđelje različito od onog koje ste primili, neka je proklet.

    Otkrivenje glava 22 (Nema novih knjiga)
    18 Upozoravam svakog ko sluša proročke reči ove knjige: ko im nešto doda, njemu će Bog dodati pošasti opisane u ovoj knjizi; 19 i ko oduzme nešto od reči ove knjige, njemu će Bog oduzeti njegov deo od drveta života i od svetog grada koji su opisani u ovoj knjizi.

  21. #96
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    To da su strašno slične mozda važi za nekoga ko nije ni hrišćanin niti muhamedanac.
    ?

    A sta je to slicno a sta je to razlicito izmedju njih?

    Pa nije bilo u pitanje čokolada nego nevjera Avrama da mu žena neće roditi nasljednika. I uvijek kada griješimo prema Bogu onda moramo ceh da platimo.
    Koji je ceh placen? Za "grijeh" rodjenja djeteta, nije - jer to nije grijeh.
    Stari zavjet je sijenka na novi zavjet i dolazak Isusa Hrista. To što Jevreji nijesu primili Hrista sam Isus je proročio. Time su hrišćani djeca izraela kao što piše u novome zavjetu. Znači postoji jasan kontinuitet od samoga početka do sada.
    Hrist nije srusio zakon objavljen jevrejima, vec ga je ispunio. Zavjet je nesto drugo.

    To sto vecina Jevreja ga nije prihvatila, treba biti odredjeniji. A Hriscani nisu djeca izraela vec Bozija skinuta sa trnja mnogobozstva i na mlijeko vjere odojena. Jedni spadose drugi se prilijepise, kao sto ce se desiti i onima koji rijec ne budu postovali prorostva.

    Što se islama tiče on pokušava na neki način da se ubaci u tu priču i dokaže svoj kontinuitet. Nažalost od toga nema ništa. Tako da nije to neki nastavak hrišćanstva nego nešto sasvim drugo.
    Ja mislim da je to U Kuranu sasvim dovoljno objasnjeno, odkud ta knjiga medju Arapima i kome je ona namijenjena.

    Kontinuitet je samo u mrznji i sebicnosti ljudi. Dok su "jevreji" odbacili jevandjelje Hristovo tako i danas neki "hriscani" odbacuju Muhmedovo prorostvo a neki "muslimani" odbacili Hristovo Mesijanstvo. Nebi li oni bili veci od onih drugih.

    Dobro bi bilo kad bi se u dobrim djelima takmicili a ne u negiranju jedni drugih. Na to su pozvani.


    U rijeci ova 3 dijela knjige nema tacke, stoga se slazem u potpunosti sa tobom.

    Izmedju ove tri cjeline nema kontinuiteta one su jedna knjiga napisana bezvremenom rukom u razlicitim razdobljima ljudske istorije.
    Last edited by Ego_and_his_own; 20-04-06 at 20:40.

  22. #97
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bog je Jedan. Mi smo pak dosta podjeljeni. Slijede dva linka u prilog podjeljenosti. Jedan link predstavlja sve svjetske religijske organizacije. Da se covjek izgubi 'trgujuci', a drugi predstavlja sve svjetske teroristicke organizacije. Pomjesas ta dva linka i dobijes atomsku bombu, i sve tobos za Boga. Ne znam bas ... Boze oprosti
    Ko da pokapira sve ove razlike. Jos kad dodas medjusobnu mrznju koju sire vjerski poglavari sa sviju strana, dodas Busha, Blera & CO dobijes pravi 'buckuris'.
    Boze oprosti

    Da sam neko i nesto rekao bih jednu recenicu koju bih zamolio da svaki poglavar prosiri svojim slijedbenicima:
    Bog je Jedan, nas vjera je vise, sirimo medjusobno postovanje u razlici, Bog ce ionako na kraju sve da nas sudi i PRESTANIMO siriti medjusobnu mrznju.
    No neda nam djavo mira ... to mu je posao ... no mi to cesto zaboravimo.
    Boze oprosti

    http://www.worldstatesmen.org/Religi...nizations.html

    http://www.worldstatesmen.org/Terrorist.html

  23. #98
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    ?
    A sta je to slicno a sta je to razlicito izmedju njih?
    Slično: vjere koje imaju knjigu, monoteizam, polaze od Adama itd.
    Razlika: Isus Bog, spasenje samo kroz hrista a ne kroz religiozne rituale, Sv. Trojstvo, Alah itd.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    ?
    Koji je ceh placen? Za "grijeh" rodjenja djeteta, nije - jer to nije grijeh.
    Ceh je u ovome slučaju da je Bog stvorio zavjet sa Isakom a od Ismaila će da napravi veliku naciju (islam).
    Nije grijeh rađati dijete, ali je grijeh ne poslušati Boga

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Hrist nije srusio zakon objavljen jevrejima, vec ga je ispunio. Zavjet je nesto drugo.
    Gdje sam to spominjao da je Isus srušio zakon? Naravno da ga je ispunio.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    To sto vecina Jevreja ga nije prihvatila, treba biti odredjeniji. A Hriscani nisu djeca izraela vec Bozija skinuta sa trnja mnogobozstva i na mlijeko vjere odojena. Jedni spadose drugi se prilijepise, kao sto ce se desiti i onima koji rijec ne budu postovali prorostva.
    U starome zavjetu su djeca izraela bili samo jevreji, u novome zavjetu je to prošireno na sve ljude koje Hrista primiše.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kontinuitet je samo u mrznji i sebicnosti ljudi. Dok su "jevreji" odbacili jevandjelje Hristovo tako i danas neki "hriscani" odbacuju Muhmedovo prorostvo a neki "muslimani" odbacili Hristovo Mesijanstvo. Nebi li oni bili veci od onih drugih.
    Hoćeš da kažeš da nema kontinuiteta između staroga i novoga zavjeta???
    Ovo ne treba ni komentarisati.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Dobro bi bilo kad bi se u dobrim djelima takmicili a ne u negiranju jedni drugih. Na to su pozvani.
    Da su olimpiske igre u pitanju složio bi se, ali tu se radi o vječnom životu.


    pozdrav Vuksanović

  24. #99
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ego, tvoje misljenje mi nije bas najjasnije: prihvatas Muhameda kao proroka koji se pojavio poslije Isusa, kako ga "uklapas" u sve ono sto nosi Novi Zavjet; dalje kako gledas na stav Muhamedanaca o Vaskrsenju? Jako je tesko naci onu finu nit izmedju Kurana i Starog, a narocito Novog Zavjeta, koja postoji izmedju Starog i Novog...

    Ja kao pravoslavni Hriscanin sam mnogo toga naucio od brace Muhamedanaca - neki od tih dobrih ljudi su mi medju najboljim prijateljima, postujem nacin na koji oni gledaju na religiju kao dio sebe, sopstvenog bivstvovanja iz dana u dan... Otkrio sam da sa njima mogu mnogo otvorenije da pricam o svojoj religioznosti nego sa bracom koja vjeruju na nacin na koji danas ogromna vecina vjeruje, ili uopste ne vjeruju.
    Just to slip the skin...

  25. #100
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ego, tvoje misljenje mi nije bas najjasnije: prihvatas Muhameda kao proroka koji se pojavio poslije Isusa, kako ga "uklapas" u sve ono sto nosi Novi Zavjet;
    Sasvim je to jednostavno, citam sto je napisano. Nema ni jednog slova koje se kosi sa 4 jevandjelja. Nisam zavidan da trazim nesuglasice vec naprotiv da nacem sustinu pisma. To me do sad nije nikad izdalo. Ako ne razumijem sad razumjecu sjutra, Bogu zaista ne pridajem mane. Problem je u meni a ne u drugima.

    dalje kako gledas na stav Muhamedanaca o Vaskrsenju?
    To je vrlo jasno opisano u Kuranu, zaista bih volio da cujem jednog "muslimana" koji ce reci drukcije. Jer je vjernicima (aka Muslimanima) naredjeno da sve tri knjige postuju.

    Jako je tesko naci onu finu nit izmedju Kurana i Starog, a narocito Novog Zavjeta, koja postoji izmedju Starog i Novog...
    Nacin kako sam ga ja nasao nije posve "normalan", jer sam citao kuran prije nego sam ga vidio. Srce je sudionik i ja kao neko ko je dojen mrznjom prema zlu, zaista ne nadjoh prepreke u razumijevanju Kurana. Bog mi je to dao. Zasto neko drugi ima taj problem nek sam vidi sa sobom.

    Ja muslimane ako su doista muslimani (vjernici) volim i dragi su mi oni koji stuju puteve gospodinove. Ako neko kaze da je musliman(vjernik) a ne tvori djela dostojna puteva gospodinovih ne postujem i ne cijenim. Pa neka se molio i krstio po vas bijeli dan (da ga drugi gledaju).

    Razlika: Isus Bog, spasenje samo kroz hrista a ne kroz religiozne rituale, Sv. Trojstvo, Alah itd.
    Alah, Yahve je tvoj Bog i nemaj drugih Bogova osim njega. Samo se njemu klanjaj i njega jedino sluzi. Ljubi ga svim srcem svojim svom dusom svojom i svim umom svojim.

    Jer niko drugi nema vlast nad tobom do njega, i niko drugi te ne moze izvuci iz dolaina sjenki i niko drugi ne podnosi radi tebe uvrede i batine. Zato shvati Vuksanovicu (ne nisam prepiotentan vec samo prijateljski govorim) i drugi su djeca njegova i drugima se obratio mimo tebe. I drugima je dao spasenje i drugima je dao vrijeme da se poprave.

    Ceh je u ovome slučaju da je Bog stvorio zavjet sa Isakom a od Ismaila će da napravi veliku naciju (islam).
    Nije grijeh rađati dijete, ali je grijeh ne poslušati Boga
    Sta ga nije Avram poslusao? Dje mu je gospod zabranio da pravi djecu? Sara je ta koja je bila tuzna i zeljela je potomka svome muzu. Procitaj malo bolje.
    I iz toga otjera tu nesrecnicu daleko od svoje milosti! Al nije Bozija milost otisla od nje i njenoga djeteta.

    U starome zavjetu su djeca izraela bili samo jevreji, u novome zavjetu je to prošireno na sve ljude koje Hrista primiše.
    gdje to pise? To nigdje ne pise! Isus je sam rekao Izraelu: Vi mislite da je Yahve samo vas Bog? E nije nego je on Bog sviju.

    Kontinuitet je samo u mrznji i sebicnosti ljudi. Dok su "jevreji" odbacili jevandjelje Hristovo tako i danas neki "hriscani" odbacuju Muhmedovo prorostvo a neki "muslimani" odbacili Hristovo Mesijanstvo. Nebi li oni bili veci od onih drugih.

    Hoćeš da kažeš da nema kontinuiteta između staroga i novoga zavjeta???
    Ovo ne treba ni komentarisati.
    Zar si zaista imao problem ovo da shvatish?

    Znam da jesi. A volio bih da shvatish.

    Originally Posted by Ego_and_his_own
    Dobro bi bilo kad bi se u dobrim djelima takmicili a ne u negiranju jedni drugih. Na to su pozvani.
    Da su olimpiske igre u pitanju složio bi se, ali tu se radi o vječnom životu.
    E pa zao mi je Vuksanovicu, al ako si mislio da ti jedini imash pravo na vjecni zivot prevario si se. Bog daje onome kome hoce. I zato mu slava i cast u vijek vjekova.

    A svi ce imati vjecni zivot neki na stamotu i patnju a neki na cast i blagodat.

    Zato treba dobro gledati da ne pane onaj koji misli da stoji.

    Kad upitase isusa sta ce sa onima koji nepoznajuci njegove nauke istjeruju djavle, on im rece: Ko ne rasipa taj sabira.

Page 4 of 9 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. Zene i religija...
    By renaissance in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-06, 05:54
  3. Islam is not for me
    By Luximus in forum English only
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-05, 00:22
  4. Protest " Muslimana "
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 42
    Last Post: 02-11-04, 01:56
  5. Patrijarh protiv nove himne
    By Ataman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 73
    Last Post: 14-08-04, 13:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •