Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast
Results 126 to 150 of 151

Thread: Da li batina radja nasilje?

  1. #126
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Kako onda objašnjavaš to što je jedan brat problem, a drugi brat kulturan, uspješan u školi itd... ? Iz iste su porodice i gledali su iste stvari od svojih roditelja


    .
    .
    .
    .
    .

    Ni jedan slučaj nije isti, to je posve jasno. Postoji razlika u vremenu rađanja, odnosu prema djeci pojedinačno itd. Odnos prema svakom djetetu od strane roditelja je različit, pa i među braćom i sestrama. Prema nekome se pravilno ponašaju, već kod drugog djeteta se opuste itd.

    Razlika u ponašanju različite djece u istoj porodici ne negira ono što sam napisao već ukazuje na različiti odnos prema djeci kroz vrijeme.

    Naravno postoji i razloka među djecom ali nije tolika da se u startu ne može kontrolisati.

  2. #127
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,915
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Svi bi smo sad da imamo đecu, poslušne robote, beale tamo, kad pomislim što sam sve radio bolje mi je da se pokrijem ušima i ćutim.

  3. #128
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Razlika u ponašanju različite djece u istoj porodici ne negira ono što sam napisao već ukazuje na različiti odnos prema djeci kroz vrijeme.
    Znači moje sestre od tetke (bliznakinje - nisu jednojajčane) su roditelji različito tretirali kad je jedna postala panker-narkoman, a druga svjetski poznati pijanista ? Jedini put kada su ih roditelji dotakli je kada je narkomanka udarila majku
    Last edited by Rakun; 21-12-14 at 23:55.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #129
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Znači moje sestre od tetke (bliznakinje - nisu jednojajčane) su roditelji različito tretirali kad je jedna postala panker-narkoman, a druga svjetski poznati pijanista ? Jedini put kada su ih roditelji dotakli je kada je narkomanka udarila majku
    Naravno, bez obzira na to što su blizankinje, jedno djete će uvijek primati više pažne od drugog (čak i da su jednojajčani). To je automatsko sjeme sukoba, negdje u bližoj ili daljoj budućnosti (između braće ili sa roditeljima).

  5. #130
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Zaboravljate učinak gena....a telegonija je najjači uzročnik ovim "devijantnim" ponašanjima.
    Ali IPAK đe je pravih roditelja koji pravovremeno i na adekvatan način umiju priću đetetu, čak ni to nije neki nerJešiv problem.

  6. #131
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    121
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Pa kazu batina je iz raja izasla...

    Mislim da treba naci sredinu izmedju price i batina...
    da je otac ovog malog od 18 godina cesce ga mlatio ne bi mu palo na pamet da pogleda ocev pistolj a kamo li da ga ponese u grad u 3 ujutru...
    I način komunikacije je veoma bitan ... kontinuitet i principijelnost što znači ponavljati ,ponavljati istu priču i sankcije (nema igrica, crtaća, slatkiša, interneta...)

  7. #132
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Pa kazu batina je iz raja izasla...

    Mislim da treba naci sredinu izmedju price i batina...
    da je otac ovog malog od 18 godina cesce ga mlatio ne bi mu palo na pamet da pogleda ocev pistolj a kamo li da ga ponese u grad u 3 ujutru...
    Da otac tog momka od 18 godina držao pištolj tamo gdje mu je mjesto (dalje od ukućana) malom ne bi palo na pamet da ga uzima. Da ne pričam o tome da je normalnosti otac tog momčića ne bi trebalo da ima pištolj.
    Znam da je s'obzirom da posjedujem dosta oružija moja priča licemjerna ali niko nije savršen pa čak ni ja
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #133
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Batina, pošto je iz raja izašla, uvijek biće tu!
    E sad, u čijim rukama! Barum barum...

    Glavno je da nije kod glave porodice i domaćina!

    Holivud nam je otvorio oči da je jedna od većih društveno prihvatljivih fora kad žensko nabije šakom muškarca (obrnuto je nasilje nad ženama), sad ulazimo u fazu gdje je to isto toliko "cool" kad dijete bije mamu.....

    ZASTRAŠUJUĆI REZULTATI VELIKOG ISTRAŽIVANJA Sve više okrutnih djevojčica tuče svoje roditelje!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  9. #134
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Nemam djecu pa se nešto i ne osjećam pozvanim da posjećujem ovaj topic ali sam mišljenja da djeci treba pristupiti kao što dreseri pasa pristupaju psu prilikom pozitivne dresure tipa pseto uradi nešto kako treba i da mu se poslastica ili uputi riječ hvale.
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Samo je problem navići dijete na poslastice za džukele :eagerness:
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #135
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Taktika, taktika i samo taktika. Strateski pristup svakom djetetu je isti. Takticki svako dijete zahtjeva drugaciji pristup. Mojem starijem djetetu je dovoljno jednom reci i objasniti i to je to. Ovo drugo zahtjeva komplikovaniju taktiku. Koliko dugo cu moci takticki da ih usmjeravam ne znam ali racunam kad to ne budem mogao ili zelio da ce moci sami da zaplove.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    eto suštine! Ali niti smo psiholozi, niti smo stručnjaci pa se nazalost ponekad i pogrešno djetetu obratimo i time ga zauvijek upropastimo...e pa ne znam, ono što znam je da je stvarno iz najbolje namjere!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  11. #136
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,305
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Nemam djecu pa se nešto i ne osjećam pozvanim da posjećujem ovaj topic ali sam mišljenja da djeci treba pristupiti kao što dreseri pasa pristupaju psu prilikom pozitivne dresure tipa pseto uradi nešto kako treba i da mu se poslastica ili uputi riječ hvale.
    Ne znam, nisam bas pristalica takvog pristupa zato što se onda dijete navikava da stvari radi ispravno zbog toga što očekuje nagradu ili nešto za uzvrat, a ne zbog razumijevanja zašto je nešto ispravno ili ne.
    Više sam pristalica da se djetetu sistematski stavlja do znanja zašto je dobro da nešto uradi na određeni način, a šta bi bio rezultat ako uradi suprotno. Znači, ako se kaže "ne" onda bi trebalo da slijedi i objašnjenje zašto "ne".

  12. #137
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    i on opet uradi to sto ne treba, jer ga bas zabolje za tvoje objasnjenje.


  13. #138
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma kakvo objašnjenje. 'Ne' zato sto ja tako kazem. I tako bi trebalo bit u vecini slucajeva.
    Last edited by clapton; 13-01-15 at 11:43.

  14. #139
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    to tek ne valja.. ali objasnjenje uz "nagradu" cini da dijete pazljivo slusa i upija sta mu se kaze. Naravno, tako ide do odredjenog uzrasta, recimo dok ne podje u skolu.. A onda, najbitnije, svaki cent sto bi mu se dao za dzeparac malisan mora da "zaradi"! Cak i nesvjesno, iznenadis ga i das mu i kazes "ovo ti je za ono sto si uradio/rekao..", jer kad se dijete navikne da novac dobija dzabe, tu tek nastaju problemi, zbog kojih moze sjutra da bude totalno na krivo nasadjena osoba. Eto..


  15. #140
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Eh džeparac....Kao mala sam u par nekih dana dobila nagon da svako malo tražim tati pare,za šnalu,za traku za kosu i sl.Zadnji put kad sam mu tražila sjećam se da je rezao nekakvu dasku a po prirodi je vrlo grlat i snažan(još ako se zaleti) i bukvalno mi je bacio troduplo nego što sam mu tražila i toliko se izvikao da sam došla kući posramljena i dala ih majki da mu ih vrati.Nikad više mu nisam tražila i često sad u zrelo doba kad mi je rodjendan neki mi je sram kad hoće da me časti.Zahvalna sam mu za to.
    Dajte djeci sve,neka znaju da mama i tata imaju i da će vazda dati samo da se malo potuže i eto problema.


    Послато са GT-I9070



    "Tiha voda brijeg roni..."

  16. #141
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ctrl+alt+delete View Post
    Ne znam, nisam bas pristalica takvog pristupa zato što se onda dijete navikava da stvari radi ispravno zbog toga što očekuje nagradu ili nešto za uzvrat.
    Pa tako svijet funkcioniše.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  17. #142
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To zavisi od vise faktora.

    Batine su stetne ukoliko dijete prvi put napravi odredjenu stetu a da nije svjesno da je to steta(to je uglavnom do 4-5godine).Tada treba objasnjavati ili jednostavno ne dizati paniku oko stete,znaci batine mozemo koristiti ako dijete ponavlja istu gresku.Na batine ne mislim samaranje,kaisanje da dijete zajeca i dobija fobije,vec zitki prutic po rukama,guzi,je dovoljno.Batinjanje djece za sve i svasta samo dovodi do stete u razvoju djece,a tu su i poneki roditelji krivi koji se hvale kako drze stvar u svoje ruke i polaze od teze batina je iz raja izasla i od toga da ukoliko pustimo djecu(misli se bez batinjanja) da ce sjutra ona nas biti.Ja sam uvjeren da pored raznih naslednih stavri koje radjaju nasilje,roditelji su ti koji ostete djecu,koja kasnije imaju suicidne porececaje,samopovredjivanja i samoubistva,koriscenja opojnih sredstava i kriminala.

  18. #143
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    319
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako su vaspitne i opravdane batine one ne radjaju nasilje..

  19. #144
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lupas gluposti, biti djecu je jedno a koristit batine u vaspitnoj metodologiji je itekako djelotvorno pogotovo kod razvoja covjeka. Ako ne pomazu metode razumnog djelovanja ili ti mozdanog uticaja onda moras pribjeci upotrebi fizicke vaspitne mjere. Ne pricam o izivljavanju i slicnim stvarima. Pricam o cupkanju zulufa, prutica po ruci i slicno. Itekako djelotvorno i sad sa ove tacke gledista se itekako zahvaljujem roditeljima sto su me ovakvog odgajili uz sve batine i kazne koje sam dobijao. Za moje dobro je bilo, naravno opet kazem da covjek mora bit normalan pa znat kad i koliko po malo pruticem tac. Cisto da pecne.
    A ovi danas sto vaspitavaju pa ih puste sto oce, vidimo kako i zavrsavaju i takvi roditelji i takva djeca.

  20. #145
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A batina je iz raja izasla, to tvrdim i podrzavam. Nekad i starim magaradima bi dobro prijalo da ih neko posjeti, bezobrazluk se eliminise samo batinom, nikakvim vaspitanjem drugim.

  21. #146
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Cesto, ako ne i uglavnom, djeca su puno bistrija i emotivnija od njihovih roditelja. Da li ce roditelj "ugasiti" to kod sopstvenog djeteta nekim uslovnim rabotama i marifetlucima sa ciljem manipulacije stecenim iz licnog "zrelog" iskustva koje je i iskvareno, to je drugo..
    Licno sam protiv svih oblika fizickog i psihickog- manipulativnog maltretiranja djece.. Kapacitet razumjevanja vaspitnih oblika iz najboljih namjera od strane roditelja nije kod svakog djeteta isti, ali strpljenje pa.....
    Koliko znam, u CG se cesto ode od onog starog "razvuci pa utuci", tj. razmaziti pa posle pokusati batinama ili drasticnim uslovljavanjima kontrolisati.. E to je - pros'o voz.. Veze sa vaspitanjem nema..

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 02-02-15 at 15:18.

  22. #147
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by misopg View Post
    ...metode razumnog djelovanja ili ti mozdanog uticaja...
    Ahahahahahaha e ne znam je li u redu sto se izasmijah jer je kolega banovan ali sad ovo vidjeh akakakkekeke
    Inace, moj je nekakvi stav da batina ne radja nasilje ako nedje stoji i niko je ne dira. Kad batina predje u aktivno stanje, tj. kad pocne da bije, moze se reci da ona tad radja iliti proizvodi nasilje. E sad, da li sam izraz "radja nasilje" treba kriticki posmatrat kao lingvisticki a prije svega logicki problem jer batina kao nezivi objekat ne moze rodit a i da li se radja nesto sto nije dijete, ili se samo upustit, zaronit u tematiku uzrocnoti i posledica daklem zasto se batina koristi, ko i kad se odlucuje na taj korak, da li je svjestan do cega to moze dovesti, da li dovodi do icega ili do nicega, da li nista postoji, kakvo ce to dijete shutra bit, poslije batina, bukvalno shutra i shutra u prenesenom znacenju rijeci, oce li bit bolji coek, kakav je uticaj batine na karakter bijenog i onoga koji bije. Opet, iskustveno rasudjivati i ovome pitanju je nesto sto uvijek i svakako preporucujem, znaci sto vise ljudi da iznese svoja iskustva, biju li, jesu li bili i jesu li bili bijeni a s druge strane, tesko je objektivno tumaciti i takve podatke, sto je za jednoga uspjesna misija za drugoga je fejlier. nadam se da sam bar malo doprinio nalazenju odgovora na ovo itekako bitno pitanje koliko proslosti toliko i danasnjice a pogotovu buducih vremena, onih koja slijede.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  23. #148
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    empirizam, ucenje iz iskustva.. indijanci su svoju djecu ucili okolini. kad su dovoljno odrasli da razumiju nesto, recimo od 4god, oni su ih ucili cega da se plase primjerom. dijete je uzeto za ruku koja je stavljena izvise vatre, svi znamo sto ide i dijete nauci da ne dira. branjem cvijeca su ih slali da uberu nesto kao koprivu ili slicno, znate sto se desi i dijete nauci itd. primjeri su razni. to je pametno vaspitanje, najbolje ce dijete znat iz svog iskustva. svakom objektu ce prici sa paznjom, jer, elem, zna da moze bit povrijedjeno. ne mora se dijete udarit, nijednom u zivotu, a ipak moze bit nauceno

    zalosno je pak, kome je sve dozvoljeno da ima djecu. mislim, nije svima dozvoljeno da polazu vozacki, a djecu da imaju jeste ! po meni bi se to regulisalo. pravo da imaju djecu bi imali samo oni koji prodju niz psiho testova, opsirnih testova !!! ali komplikoana tema

  24. #149
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    88
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mene i moje vršnjake su u osnovnoj školi tukli za svaku sitnicu i lični problem nastavnika, pa većina danas nijesu nasilni, sve zavisi od osobe. Mi smo na to gledali kao na dio obrazovanja. Danas nastavnik prijeko pogleda učenika, odmah se potežu dječija prava.

  25. #150
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slobodan89 View Post
    Mene i moje vršnjake su u osnovnoj školi tukli za svaku sitnicu i lični problem nastavnika, pa većina danas nijesu nasilni, sve zavisi od osobe. Mi smo na to gledali kao na dio obrazovanja. Danas nastavnik prijeko pogleda učenika, odmah se potežu dječija prava.
    Nas su učitelji odirali od batina
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Javna licnost koju bi Mugi odrao od batina
    By Antares in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 07-09-09, 07:30
  2. jednom majka radja...
    By Max Mozley in forum Muzika
    Replies: 6
    Last Post: 21-02-08, 10:42
  3. Nasilje u školi
    By montenegrina in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 25-11-06, 00:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •