Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 58

Thread: Opomene u Kuranu od Boga Hriscanima

  1. #26
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis
    Pa obijašnjenje je vrlo prosto i Kuran i Bibliju su ljudi mijenjali prema potrebi tokom milenija, izbacivali su cijela poglavlja, mjenjali sadržaj, prema tome što im je u datom momentu trebalo.

    Radili su to da bi opravdali svoja zlodijela, ili da bi svoju pastvu stavili pod kontrolu.

    vrlo je prosto napisati nešto što nekome daje nadnaravne i proročke moći i reći da je to istina, (kao sto su tvorci Biblije i Kurana uradili od Isusa i Muhameda).
    Međutim, vrlo je lako doći na određeni forum i reći oni su mijenjani. Ne znam zbog čega se Darko opterećuješ oko ateista? Koga Bog ne uputi na pravi put sigurno nećemo ni ti ni ja. Funestis, ono što ja tražim od tebe je da mi navedeš citat ili valjan dokaz na osnovu čega tvrdiš da je Kuran mijenjan, iz razloga jer je to nevjerovatna laž. Ja neću sa tobom da se ubjeđujem na osnovu tvog mišljenja, jer je ono za mene nebitno, već ću da se ubjeđujem na osnovu valjanih dokaza koje možeš iznijeti.
    Dakle navedi mi dokaz da je Kuran mijenjan. Na osnovu čega temeljiš to mišljenje?
    Uzgred najnoviji naučni dokazi govore da slijepo crijevo ipak nije bespotreban organ, već da ima funkciju zaštite od infekcije.
    Last edited by Mabus; 14-12-05 at 21:53.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  2. #27
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Međutim, vrlo je lako doći na određeni forum i reći oni su mijenjani. Ne znam zbog čega se Darko opterećuješ oko ateista? Koga Bog ne uputi na pravi put sigurno nećemo ni ti ni ja. Funestis, ono što ja tražim od tebe je da mi navedeš citat ili valjan dokaz na osnovu čega tvrdiš da je Kuran mijenjan, iz razloga jer je to nevjerovatna laž. Ja neću sa tobom da se ubjeđujem na osnovu tvog mišljenja, jer je ono za mene nebitno, već ću da se ubjeđujem na osnovu valjanih dokaza koje možeš iznijeti.
    Dakle navedi mi dokaz da je Kuran mijenjan. Na osnovu čega temeljiš to mišljenje?
    Uzgred najnoviji naučni dokazi govore da slijepo crijevo ipak nije bespotreban organ, već da ima funkciju zaštite od infekcije.
    Ovaj lik će te spojiti na site koji sadrži dosta istoriskih fakata o nastanku, razvoju i uredjivanju Kurana. Text je ograman i sadrži gomilu podataka pa se neću truditi da prepisujem i prevodim.

    http://www.secularislam.org/research/origins.htm


  3. #28
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Talking

    Da religija je tu interesantna kao poluga, ali kako mozesh i suditi o tome ako vjerskom aktu ako neko kaze da je u ime Boga. Mogu li ja odje tvrditi nesto u tvoje ime? Naravno tu je tvoj apsurd.
    Tvrditi nešto u moje ime nije moguće doklegod sam ja živa osoba te mogu to pobiti, medjutim tvrditi nešto u Božje ime je moguće s obzirom da se on neće oglasiti preko televizije na te tvrdnje.


    Ovo si rekao ti:
    Ti kazesh da se nebi zacudio da otkriju da nema Boga?
    Ovo sam rekao Ja
    Ne bi me začudilo da sejednoga dana nepobitno dokaže da bog (onakav kakvim ga sveštenici i knjige koje su oni isti napisali, prikazuju) ne postoji.
    Kao što se vidi postoji jedna mala, subtilna razlika, (onakav kakvim ga sveštenici i knjige koje su oni isti napisali, prikazuju)

    Ne tvrdim da bog ne postoji nego nepostoji onakav bog kakvim ga nam serviraju.

    Zar sam ne vidish koliko je ova izjava jalova i neutemeljena? Ti cak nemash ni osnovu da tvrdish da Bog ne postoji
    Ja nemam dokaza da tvrdim da nema boga ali imam dokaza da je stvaranje nastalo bez njegova uplitanja, odnosno božanski upliv nije bio potreban (naravno neću o tome sada razglabati pošto je je to jedna vrlo opsežna tema)

    I Opet ću ponoviti da nisam Ateista nego Agnostik, a to je razlika jer prvi vele da Bog ne postoji a drugi da je to irilevantno dali postoji ili ne.

    I na kraju Wikipedija možda nije neka savršena banka znanja ali je nepristrana i pišu je mnogi ljudi, ispravljaju i dopunjuju. A znanje koje ona posjeduje se ne može zanemariti.

    Last edited by funestis; 19-12-05 at 11:10.

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis
    Ovaj lik će te spojiti na site koji sadrži dosta istoriskih fakata o nastanku, razvoju i uredjivanju Kurana. Text je ograman i sadrži gomilu podataka pa se neću truditi da prepisujem i prevodim.

    http://www.secularislam.org/research/origins.htm
    Ma provjerite ljudi podatke

    Morate biti svjesni da ponekad ljudi iz neznanja ili cak namjerno pogresno inepretiraju fakte.

  5. #30
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Veoma mnogo smo vremena ostavili na ovom forumu vezano za religiju. Mnogo smo knjiga pročitali kako bi se upoznali.
    Međutim, šta se dešava!? Dolazi Funestiz i sve što smo radili ispada da je uzalud, jer on kaže da su lažne Kuran i Biblija ne navodeći pri tom ni jedan valjan dokaz za svoje tvrdnje, već iznosi svoje mišljenje, na osnovu kojeg bi mi po njemu trebali da promijenimo svoje. Kakva glupost.
    Koliko sam ja uspio da prevedem, na pitanje šta je dodavano u Kuranu nakon Muhameda daje se odgovor da im nije jasno. Dakle nakon tog odgovora nije ni potrebno dalje čitati.
    Funestis, na stranici koju si naveo ne postoje nikakvi dokazi. Moguće da postoje pretpostavke i nagađanja ali dokaz ne postoji. Osim toga ne prihvatam ostavljanje adresa kao način dokazivanja a naročito ne ako su na stranom jeziku.
    Uzgred navedi mi dokaze sa kojima raspolažeš da je stvaranje počelo bez Božijeg uplitanja, jer je interesantno da ja posjedujem suprotne dokaze!? Hajde da ih uporedimo!!!
    Last edited by Mabus; 16-12-05 at 13:46.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  6. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    U ovom i slicnim tekstovima se u opste ne govori o onome sto pise u tim knjigama, vec politicki manifest onoga sto su pisali isti kroz istoriju.

    Primjeticete da u svim tim "naucnim" istrazivanjima nema fus nota. Autori pokusavaju pausalnim konstrukcijama da nadomjeste praznine izmedju istoriskih dokaza(cesto i da preskoce neke informacije), a pritom vrlo cesto zaboravljaju da napomene da je moguce da postoje i drugacije mogucnosti.

    Kao u slucaju tvoje tvrdnje da je konstantin bio hriscanin, a postoje velike inikacije da su ti dokumenti krivotvoreni da bi posluslizli u odredjenoim trenutku. A kasnije su poremetili citavu istorisku putanju istrazivanja hriscanstva. A takvih stvari ima koliko hocesh.

    Za istrazivanje istorisko/politickog manifesta treba dosta posvecenosti i kopanja.
    Za duhovno istrazivanje ovih knjiga, koje uticu direktno na oblikovanje duha covjeka, pak duhovno bice je potpuno svjesno apsolutnosti Boga i njegovog odnosa prema vremenu. Znaci vrlo je bitna tacka sa koje se posmatra. Jer nemozesh da skacesh iz vjecnosti u vrijeme bez obaziranja na tu malu sitnicu.

    Ono sto mene interesuje, dali vi u ijednom momentu ste u stanju da povezete te politicke manifeste sa ovim knjigama?

    Koji su to djelovi starog zavjeta, novog zavjeta i kurana koji su ispod onoga sto zovemo vrlinom, ili josh gore koji su dali povoda da se naprave takvi zlocini koji su uradjeni u ime vjere.

    Sama ova cinjenica ce vam dati vise motiva da dublje istrazujete. Ali pazite : naci cete sebe.
    Last edited by Ego_and_his_own; 16-12-05 at 14:14.

  7. #32
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Darko ti znaš bolje engleski od mene ali koliko sam ja uspio da prevedem na pitanje šta je dodavano u Kuranu nakon Muhameda daje se odgovor da im nije jasno. Dakle nakon tog odgovora nije ni potrebno dalje čitati.
    Funestis na stranici koju si naveo ne postoje nikakvi dokazi.
    Uzgred navedi mi dokaze sa kojima raspolažeš da je stvaranje počelo bez Božijeg uplitanja, jer je interesantno da ja posjedujem suprotne dokaze. Hajde da ih uporedimo!!!

    Pa doći do relevantnih dokaza je dosta teško pošto su ti i takvi dokumenti duboko pohranjeni po različitim arhivama od Meke do Vatikana (ovdije se ne misli samo na njih jer postoje arhivi jednako veliki u Telavivu , Teheranu, Istambulu, na Malti i Cipru), pa su tehničke teškoće velike.

    Ono što mogu jeste da postavim link sa textovima ljudi koji tvrde da su te dokumente vidjeli ili ljude koji pokušavaju interpretirati tradiciju na što prizemniji način.

    Moj stav je čvrst po tom pitanju (da su svete knjige mijenjane po potrebi) jer imam više tvrdnji pro nego kontra te ovi pro mi se čine logičniji.

    Naime, recimo pitanje Isusa,

    Ko je on bio

    1. Božji sin
    2. Nasljednik Izraelskog trona (s obzirom da se tvrdilo da je potomak kralja Davida)
    3. Izraelski disident
    4. Pogrešan čovijek na pogrešnom mijestu
    5. Neko ko nije nikad postojao.

    Ja neću sada razglabati o tome što je od ovoga gore tačno (navesti ću samo da po meni je najprihvatljivija druga stavka, da je tip imao pravo na svoje nasljedstvo te je pokušao to da uradi ali bezuspiješno) pošto je napisano brdo knjiga o tom problemu i pro i kontra a po prirodi sam lijen u citiranju i komentiranju opsežnih dijela jer smatram da svi treba da pročitaju pa da sude sami.

    Što se tiče teme nastanka svemira, ovi linkovi govore o tome.

    http://interactions.org/quantumuniverse/
    http://proxy.arts.uci.edu/~nideffer/.../weinberg.html

    Idući link je jako zgodan jer pokušava pomiriti nauku i religiju, na neki način
    http://www.kiva.net/~kls/

    evo i link koji tvrdi da je bog napravio Big Bang
    http://www.infidels.org/library/mode...k/bigbang.html

    evo i kontra
    http://www.infidels.org/library/mode...h/bigbang.html

    Kratki članak o Big Bangu kao ateističkoj teoriji
    http://www.gotquestions.org/big-bang-theory.html

  8. #33
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Smile

    I da preporučim nekoliko knjiga koje su imale nekog utjecaja na moj pogled na svijet

    1. Stephen Hawking - "Katka Povijest Vremena", "Crne Rupe i Bebe Vaseljene" i "The Theory of Everything: The Origin and Fate of the Universe"
    2. Michael Baigent,Richard Leigh,Henry Lincoln. - "Sveti gral i Sveta Krv"
    3. Douglas Adams - "Autostoperski vodič kroz Galaksiju" i "Salmon of Doubt"
    I naravno Darvin - O Postanku Vrsta

  9. #34
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemogu da se zamaram sa stranim tekstovima ali zato mogu da ti dam sajt sa koga možeš skinuti knjigu npr: Podvale teorije evolucije:
    http://www.geocities.com/spaercg/mabus.html
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  10. #35
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Talking

    Pročitah knjigu u nekoliko sati (PODVALE_TEORIJE_EVOLUCIJE.pdf) medjutim malo sam razočaran s obzirom da niti u jednom slučaju se ne koristi oružje nauke kao predmet pobijanja.

    U biti su to samo teološke priče i dogmatski argumenti (otkad je dogma argument po pravdi boga hehe)

    Iz svega ovoga otvaram novi topic na nauci i prestajem pisati na ovome pošto više nema smisla razglabati o nečemu što definitivno ne pije vodu.

    Poziv je vama da se obratite tamo i pokusate me oboriti.

    Fala na postovanju.

    :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  11. #36
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Da su makar upotrebili drugi zakon termodinamike kontra evolucije pa ajde.

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis
    Da su makar upotrebili drugi zakon termodinamike kontra evolucije pa ajde.
    Ko zna mozda ce i nuklernu bombu iskoristiti da potvrde svoja nacela naucne nepristrasnosti i odsustva etike

    Htio ti prihvatiti ili ne filozofija je nauka. Nauka koju ti poimash nema nikakvog kontakta sa duhovnom dimenzijom covjekovog bica, koja jes sitnica iako ga zamalo razdvaja od ilgleda kamena. Razumijem te potpuno, nemoze se tako od oka ni vidjet razlika.

    Metafizko dokazivanje, je jednosmjeran i subjektivan pogled na stvarnost. Sirina u spoznanju realnosti je sasvim ocigledna. Bezbroj neodgovorenih pitanja, namece potragu za teorijama. Apsurd naucne egzaktnosti je davno napustio umove. A uselilo pitanje:

    Ko smo mi? Odakle smo? Ka cemu idemo?

    Trebaju nam teorije. A po svaku cijenu moramo osporiti nesto sto prozima nasu proslost???
    Po meni je to najveca glupost. Pogotovo kad sadrzi ono sto trazimo.

    U filozofiji se jasno prozimaju vrijednosti ovih spisa. Oni vucu trag kroz karakter covjeka. Onu sustinu covjeka i njegove buducnosti. Poznavanje dobra od zla i pravilan izbor.

    Postojanje duha i nevidljivog (nepoznatog) je za covjeka sinonim.Covjeku je ugradjena osobina vjere da bi mogao da savladava prepreke (resava probleme). Ovi spisi nude temelje ljudskog fokusa. Jedinost sopstva (Boga) je odgovor na sopstveno postojanje. "JA" i kako ga stvaramo u sebi.

    Da je tacna teorija o evoluciji, covjek bi bio ogranicen prostorom (i vremenom) i njegov razvitak bi bio posve uslovljen okruzenjem (i vremenom). Umjetnost je najnevjerovatniji demant takve tvrdnje. Covjek u sebi posjeduje dimenziju koja nije podlozna prostoru (i vremenu). Covjek cak posve mijenja svoj prostor i utice svojim postojanjem.
    Nacin na koji utice, je ono sto je bitno.

    Tako da mislim da nikakav zakon termodinamike nije potreban za dokazivanje postojanja arhtikture na nebu i zemlji. O Genima ne trebam ni da govorim (jer mislim da je duhovni aspekt mnogo bitniji). Vec je taj zakon samo josh jedna otpala cigla.

  13. #38
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis
    Pročitah knjigu u nekoliko sati (PODVALE_TEORIJE_EVOLUCIJE.pdf) medjutim malo sam razočaran s obzirom da niti u jednom slučaju se ne koristi oružje nauke kao predmet pobijanja.

    U biti su to samo teološke priče i dogmatski argumenti
    Pa očigledno je da nisi pročitao knjigu, jer knjiga od početka do kraja govori uglavnom o naučnim argumentima kao predmet pobijanja evolucije.
    Međutim možda bih mogao i da te shvatim i da si pročitao jer kako se u Kuranu kaže:
    Kada bi smo njih radi kapiju na nebu otvorili, i oni se kroz nju uspinjali, opet bi oni zacijelo rekli, samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  14. #39
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Pod Islamom se misli na pravu vjeru, ne samo na ono sto sto je muhamed objavio.
    E ovo je prava izjava!! Pazi, prava vjera, ne kaze prava religija.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Nije Isus ni rekao da je Bog. Vec da je od Boga.
    Hehe, stvar je u tome da ja mislim da je istina u sredini! Isus je bio
    specijalan jer je bio prvi covjek koji se obozio (hm, bar koliko je poznato siroj javnosti?), pa odatle izjava da je on
    bog. A stvar je u tome da svi treba da postanemo bogovi (bog, uostalom,
    znaci "mocan"), jer svi mi zapravo imamo odgovornost da budemo tvorci,
    svojih zivota za pocetak. Onda smo tvorci zivota nase djece, i tako se
    stvoriteljske odgovornosti povecavaju, a mogu i jos narasti, evo kako:
    Postoje misljenja da je krajnji cilj evolucije da svaki covjek postane, u
    dimenzijama van ove nase 4 (nazovimo ih "duhovnim") tvorac stvarnog,
    svog vlastitog univerzuma po svojoj volji. (Zato nam je nas bog dao slob.
    volju da vjezbamo kreativnost + odgovornost kako bismo stvorili sto vise razlicitih, zanimljivih svemira.) Ovo se ne kosi sa naukom uopste, nauka
    dozvoljava mnooogo paralelnih univerzuma.

    __________


    Ova prepucavanja o kreaciji vs. evoluciji; pa ljudi zar jos niste culi da je tacno
    i jedno i drugo! Jasno je da je svijet stvorila neka inteligentna sila, i to
    postepeno, evolucijom, uz mnogo truda i muke. Pa nije lako stvoriti
    svijet, lol!

    _____

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    A nevjernici su
    tako bili ljubazni prema vjernicima kroz vrijeme, da se prosto stidim sto
    su tako ruzno opisani u ovim knjigama.
    Koji su nevjernici kroz vrijeme bili neljubazni, kad su sve do prije 50
    godina svi ljudi na Zemlji bili vjernici??!!


    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Skoro milion ljudi su pobili u Bosni
    O kome pricas, kuku? Tamo je bio gradjansko-religiozni rat 3 "vjere" i
    nazalost mrtvih je bilo na svim stranama?


    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Ljudi zato ne vole Boga jer ih kritikuje a rado vole slusati one koji im
    titraju

    Kako nas to bog kritikuje? (To je pravo pitanje, hehe?) Kroz nasu
    savjest, zar ne? Zaboravi knjige i kritike u njima! U tim knjigama ima i
    proturjecnih stvari. Ima tamo i relevantnih stvari, ne kazem da nema, od
    svuda treba uzeti ono najbolje!

    _____

    P.S. Mabuse, iskren si. Ako se budes molio, kazat ce ti se, vjeruj mi!
    (Naravno, poruka vazi za sve drage i iskrene duse koje zele zivjeti istinu.
    (Tj. istinski zivjeti, lol!)
    Sve najbolje!
    Last edited by odli; 30-04-06 at 15:04.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Kako nas to bog kritikuje? (To je pravo pitanje, hehe?) Kroz nasu
    savjest, zar ne? Zaboravi knjige i kritike u njima! U tim knjigama ima i
    proturjecnih stvari.
    Znanje covjeka je do kraja njegovog zivota ograniceno Odli, njemu se cini u dosta stvari da su protivrecne, a u sustini mu samo nedostaje znanja.

    Ljudi prihvataju ono sto im srce govori, kakvo je to srce i kojim se motivima vodi je vec na svakom covjeku i na onome sto mu je Bog odredio za sudbinu.

    Ja mogu napisati najljepse rijeci na svijetu, al ce ih perverznjak shvatiti perverzno, slobodnjak slobodno, zlikovac zlo, a vjernik vjerno. A i obratno.

    A onaj koji razbira i trazi mudro i strpljivo nece jesti korova iako ga je citavo polje, vec ce se potruditi da nadje mjesto gdje je zemlja plodna i gdje ima dobrih plodova za jelo. A onaj koji je brzoplet i koji nije postojan on ce plakati nad svojom sudbinom i nece ni potraziti.

    Zato je vjera bitna i zato su ove knjige bitne. A to sto neko vidi drukcije to sto se nekome cini da su protivrecne ili da nisu svete, to onome koji vjeruje u njih ne moze biti prepreka.

    A svaki covjek ostane sam sa sobom i sa svojim mislima i sam rasudjuje sto mu je cinjeti i misliti. A moja je misao u pokretanju ovih tema bila samo vodjena nadom u dobre namjere ljudi, iako sam svjestan da se ljudi vole svadjat i prepirati.

    Takodje znam da na ovom svijetu ima misljenja koliko i ljudi, zato mislim da je bolje polemisati o necemu sto je konkretno. Postoje knjige iz kojih se mogu usporediti citati. Mislim da sa tim se vec moze nesto postici, ovako necije misljenje je misljenje i tu se nema sto dodati, pogotovo ako se sturo obrazlozi.
    Last edited by Ego_and_his_own; 25-04-06 at 19:22.

  16. #41
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo sto si gore tako lijepo rekao sve je istina, jedino sto ne razumijem
    bas jasno sto mislis postici uporedjivanjem citata (pretpostavljam da
    mislis na Kuran i Bibliju). Imam dojam da uporedjivanje citata (osobito
    medjusobno suprotnih misli) moze lako odvesti u svadju. Mislim da ljudi
    mnogo lakse komuniciraju ako to ne rade posredno (listajuci svete knjige
    u potrazi za citatima), nego kazujuci svoje misli iz duse. Mogu oni tada
    da se prisjete i omiljenih im citata koji podupiru njihove teze, nemam
    nista protiv, ali neka ipak govore i vlastite misli. Kada dva vjernika
    ne(potpuno)istomisljenika razgovaraju gledajuci se u oci, mogu puno
    brze doci do zajednickog jezika i brze razviti toleranciju i medjusobnu
    bratsku ljubav nego ako su im duse razdvojene zbog toga sto svako
    gleda u svoju svetu knjigu.
    Nisam jos stigla pogledati sve topice detaljno, pa nisam do sada
    primijetila da volis nesto citirati, ali ako te to veseli, mozemo i tako
    razgovarati. Nazalost, Kuran (jos) ne znam dobro, pogotovo ga ne znam
    namjenski citirati, ali s Biblijom nemam problema.
    U pravu si sto kazes da nisam bila jasna kad sam rekla da u knjigama
    ima proturjecnih stvari; sorry, i mislila sam da ce takva moja izjava
    izazvati probleme, ali nisam tad bas imala vremena da detaljno
    obrazlozim. Pa evo kako uglavnom mislim: prvo proturjecje u njima je da
    zagovaraju ljubav prema svim ljudima, a istovremeno zahtijevaju
    prozelitizam (?!). Druga stvar je da se isti citat moze tumaciti na vise
    razlicitih nacina, pa cak i na suprotne, u zavisnosti od toga ko ga citira
    (zato i postoji vise frakcija u skoro svakoj religiji). To je veliki problem s
    Biblijom, a ti mi reci da li je i sa Kuranom tako (koliko ja znam, postoje
    barem dvije razlicite struje (izvini ako je ovo grub izraz, ne pada mi
    trenutno na um bolji) u islamu. Evo primjera jednog biblijskog citata
    kojega na suprotan nacin tumace npr. adventisti i Jehovini svjedoci (kad
    sam to saznala, bila sam zapanjena; to saznanje je za mene i bilo
    okidac da postanem oprezna prema svetim knjigama i religijama
    opcenito i da krenem u svoju vlastitu potragu)
    Kološanima 2:16: "Da vas dakle niko ne osudjuje za jelo ili za pice, ili
    za kakav praznik ili za mladine ili za subote." Adventisti su to shvatili
    kao da trebamo paziti da ne budemo osudjeni ako se ne pridrzavamo
    Mojsijevog zakona koji je naredjivao postovanje subote kao neradnog
    dana i propisivao sta se smije, a sta ne smije jesti, dok su Jehovini
    svjedoci to shvatili kao dozvolu da jedu i piju sto zele i da ne moraju
    strogo postovati subotu, jer ih niko nema pravo osudjivati zbog toga.
    Citat ovako preveden stvarno nije dovoljno jasan, pa ga onda treba
    tumaciti u kontekstu ostalog Pisma, ali eto, ove dvije vjere ipak to
    tumace suprotno, mada i jedni i drugi ekstenzivno citiraju Bibliju
    non-stop. (Kao muslimani Kuran )

    ________


    Sto se tice tvojih opomena iz Kurana da Isus nije Bog i da Bog nije
    trojedan, prvo da kazem da ima dosta hriscanskih crkava koje se s tim
    slazu. (Npr. gore pomenuti Jeh. svjedoci i adventisti (njih dobro znam
    posto su mi bili komsije), a ima i drugih.
    Naucavanje da je Bog trojedan i da je Isus jedan od trojice, onako kako
    se to sada tumaci, je usaglaseno dosta poslije Hrista, na nekom koncilu
    u 4. vijeku ako se dobro sjecam (ili jos kasnije; znam da je to islo u
    etapama). Razlog zasto je Isus poistovijecen sa bogom sam objasnila u
    prethodnom postu. (Mozda ni to nisam objasnila dovoljno razumljivim
    rijecnikom? Ako treba, mogu i to opsirnije obrazloziti.) Takodje, ima u
    Bibliji itekako stavaka koji (naizgled ili ne) podupiru tu tvrdnju. Pitanje je
    kako ih pravilno protumaciti: Jevandjelje po Ivanu (Jovanu) 17:21-26:
    "Da svi jedno budu, kao ti oce sto si u meni i ja u tebi; da i oni u nama
    jedno budu, da i svijet vjeruje da si me ti poslao. I slavu koju si mi dao ja
    dadoh njima, da budu jedno kao mi sto smo jedno. Ja u njima i ti u
    meni: da budu sa svijem u jedno, i da pozna svijet da si me ti poslao i da
    si imao ljubav k njima kao i k meni sto si ljubav imao. Oce! Hocu da i oni
    koje si mi dao budu sa mnom gdje sam ja; da vide slavu moju koju si mi
    dao, jer si imao ljubav k meni prije postanja svijeta. (op: Ovo je vrlo vazna
    recenica i jako je vazno znati sto stvarno znaci. U vise biblijskih stavaka
    se govori o tome da je Hristos imao slavu kod Boga prije nastanka
    svijeta. O tome mozemo drugom prilikom.) Oce pravedni! Svijet tebe ne
    pozna, a ja te poznah, i ovi poznase da si me ti poslao. I pokazah im
    ime tvoje i pokazacu, da ljubav kojom si mene ljubio u njima bude, i ja u
    njima." (Ovo su zaista strasno vazne recenice za cjelokupno
    covjecanstvo.)
    Jos: Ivan 14:6,10,11,13,20: "Isus mu rece: ja sam put, istina i zivot.Niko
    nece doci k ocu do kroza me. Zar ne vjerujes da sam ja u ocu i otac u
    meni? Rijeci koje vam ja govorim ne govorim o sebe: nego otac koji stoji
    u meni on tvori djela. Vjerujte meni da sam ja u ocu i otac u meni: ako li
    meni ne vjerujete, vjerujte mi po tim djelima. I stogod zaistete u oca u
    ime moje ono cu vam uciniti, da se proslavi otac u sinu. U onaj dan cete
    doznati da sam ja u ocu svojemu, i vi u meni, i ja u vama."
    Ivan 12:45: "I ko vidi mene, vidi onoga koji me posla."
    Ivan 10:30: "Ja i otac jedno smo."

    Takodje Kolosanima poslanica 1:12-17:
    "Zahvaljujuci Bogu i ocu, koji nas prizva u dijel nasljedstva svetih u
    vidjelu; koji nas izbavi iz vlasti tame i premjesti nas u carstvo sina ljubavi
    svoje, u kome imamo izbavljenje krvlju njegovom i oprostenje grijeha
    (Hristos); koji je oblicje Boga sto se ne vidi, koji je rodjen prije svake tvari
    (!). Jer kroz njega bi sazdano sve sto je na nebu i sto je na zemlji, sto se
    vidi i sto se ne vidi.... sve krozanj i zanj sazda. I on je prije svega i sve je
    u njemu."

    Naucavanje o trojstvu takodje nije iskrslo bez veze, ima
    i to svoje zasto (mada se ta rijec doslovno stvarno ne spominje u Bibliji,
    jedan biblijski stavak (naoko?) podupire tu tezu:
    1. poslanica Ivanova 5:7: "Jer je troje sto svjedoci na nebu: Otac, Rijec, i
    Sveti duh; i ovo je troje jedno."
    Trojstvo je malo slozenija tema, pa mozemo otvoriti posebni topic o
    njemu.

    ________


    I da zavsim sa citatima iz Titove poslanice 1:15 (jedan od mojih omiljenih
    stihova):
    "Čistima je sve čisto; a poganima i nevjernima ništa nije čisto, jer je
    opoganjen njihov um i savjest.", i

    Jakovljeve poslanice 2:24:
    "Vidite li dakle da se djelima pravda čovjek a ne samom vjerom?"

    Jakov 2:14,17,26:
    "Kakva je korist, braćo moja, ako ko reče da ima vjeru a djela nema?
    Zar ga moze vjera spasti?
    Tako i vjera ako nema djela, mrtva je po sebi.

    Jer kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez dobrijeh dijela
    mrtva."
    Last edited by odli; 27-04-06 at 01:43.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ovo sto si gore tako lijepo rekao sve je istina, jedino sto ne razumijem
    bas jasno sto mislis postici uporedjivanjem citata (pretpostavljam da
    mislis na Kuran i Bibliju). Imam dojam da uporedjivanje citata (osobito
    medjusobno suprotnih misli) moze lako odvesti u svadju.
    Uporedjivanjem citata mozemo postici bolje razumijevanje, ovako misljenja mogu bit i plod maste. Stoga mislim da se uzdamo u duha svetog u tumacenju ovih spisa i time bolje razumjeti prorostvo. Bez udovoljavanja vec iskreno i razumno. pa nek i traje malo duze bolje nego da pisemo sto brzopleto.
    Kada dva vjernika
    ne(potpuno)istomisljenika razgovaraju gledajuci se u oci, mogu puno
    brze doci do zajednickog jezika i brze razviti toleranciju i medjusobnu
    bratsku ljubav nego ako su im duse razdvojene zbog toga sto svako
    gleda u svoju svetu knjigu.
    Ako nam cilj bude istina i pravilno tumacenje necemo imati problema, pa bash iz tog razloga sto neko tvrdi da ima svoju svetu knjigu, a da ostale nisu to, zelja mi je bila da nadjemo sto je to zajednicko a sta je to nespojivo.

    Druga stvar je da se isti citat moze tumaciti na vise
    razlicitih nacina, pa cak i na suprotne, u zavisnosti od toga ko ga citira
    (zato i postoji vise frakcija u skoro svakoj religiji). To je veliki problem s
    Biblijom, a ti mi reci da li je i sa Kuranom tako (koliko ja znam, postoje
    barem dvije razlicite struje (izvini ako je ovo grub izraz, ne pada mi
    trenutno na um bolji) u islamu. Evo primjera jednog biblijskog citata
    kojega na suprotan nacin tumace npr. adventisti i Jehovini svjedoci (kad
    sam to saznala, bila sam zapanjena; to saznanje je za mene i bilo
    okidac da postanem oprezna prema svetim knjigama i religijama
    opcenito i da krenem u svoju vlastitu potragu)
    Kolo{anima 2:16: "Da vas dakle niko ne osudjuje za jelo ili za pice, ili
    za kakav praznik ili za mladine ili za subote."
    Ja znam dosta o jehovinim svedocima i imam prijatelja tamo iako ja nisam njihov clan. U mnogim stvarima se zajednice zele ciniti "jedinstvenima" i razlicitim od drugih. To je posve razumljivo jer imaju potrebu da ocuvaju svoje clanstvo.
    Ako li ,u vezi ovog stiha, se prisjetimo Davida koji bijavsi gladan pojede hranu sa oltara iako mu je to zakonom bilo zabranjeno, ne sagrijesi (tj bijase mu oprosteno), lakse cemo shvatiti sustinu zakona.
    Pored ovog stiha ima josh mnogih koji govore o tome. Tako se sledbenicima hristovim govori kako ne treba da sablaznjuju druge (kojima su odredjena jela zabranjena) i da postuju obicaje ljudi kod kojih su. To je cisto ljudski odnos koji govori o postovanju drugih.

    Takodje u djelima apostolskim nacemo na dio koji govori o vidjenju petra i spustanju trpeze sa raznim "necistim" jelima. Odbivsi da jede sa te trpeze njemu osta poruka: " Sto je Bog ocistio ti ne zovi necistim".

    A sta je sve to znacilo Petru?

    Tako ne treba biti ogranicen u tumacenju stihova, i zato razliciti gledista mogu pomoci da se sire spozna prorostvo i smisao.

    Zato ako odlucimo da cemo istinu traziti, nema straha od svadje i prazne prepirke, vec nadanje u razumijevanju i prosirivanju spoznaje.

    Sto se Trojstva tice, ja moram biti iskren. Meni nikad, citajuci svete knjige, ne pade na pamet ta misao. Bog je za mene jedan. I pojam Trojstva vezem vise za zavjet nego li za oblik Boga. Kad pogledam istoriju covjecanstva Trojstva su previse bila vezana za paganstvo u bezbroj oblika (Kao u Kuranu sto se spominje Trojstvo: Otac - Sin - Majka) i cini mi se da su potenciranje istog zaista gubi neki smisao, jer istina posve treba biti jednostavna. A sto ono treba da oznacava? Koja je poenta?

    Po sva tri spisa Bog je jedan jedini i nema Bogova mimo njega. I to je valjda sustina Monoteizma. Zaista bih volio da cujem neko jasno objasnjenje ovog pojma, i njegovu svrhu u tumacenju svetih spisa.
    Last edited by Ego_and_his_own; 27-04-06 at 08:22.

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Sto se tice tvojih opomena iz Kurana da Isus nije Bog i da Bog nije
    trojedan, prvo da kazem da ima dosta hriscanskih crkava koje se s tim
    slazu. (Npr. gore pomenuti Jeh. svjedoci i adventisti (njih dobro znam
    posto su mi bili komsije), a ima i drugih.
    Naucavanje da je Bog trojedan i da je Isus jedan od trojice, onako kako
    se to sada tumaci, je usaglaseno dosta poslije Hrista, na nekom koncilu
    u 4. vijeku ako se dobro sjecam (ili jos kasnije; znam da je to islo u
    etapama). Razlog zasto je Isus poistovijecen sa bogom sam objasnila u
    prethodnom postu. (Mozda ni to nisam objasnila dovoljno razumljivim
    rijecnikom? Ako treba, mogu i to opsirnije obrazloziti.) Takodje, ima u
    Bibliji itekako stavaka koji (naizgled ili ne) podupiru tu tvrdnju. Pitanje je
    kako ih pravilno protumaciti: Jevandjelje po Ivanu (Jovanu) 17:21-26:
    "Da svi jedno budu, kao ti oce sto si u meni i ja u tebi; da i oni u nama
    jedno budu, da i svijet vjeruje da si me ti poslao. I slavu koju si mi dao ja
    dadoh njima, da budu jedno kao mi sto smo jedno. Ja u njima i ti u
    meni: da budu sa svijem u jedno, i da pozna svijet da si me ti poslao i da
    si imao ljubav k njima kao i k meni sto si ljubav imao. Oce! Hocu da i oni
    koje si mi dao budu sa mnom gdje sam ja; da vide slavu moju koju si mi
    dao, jer si imao ljubav k meni prije postanja svijeta. (op: Ovo je vrlo vazna
    recenica i jako je vazno znati sto stvarno znaci. U vise biblijskih stavaka
    se govori o tome da je Hristos imao slavu kod Boga prije nastanka
    svijeta. O tome mozemo drugom prilikom.) Oce pravedni! Svijet tebe ne
    pozna, a ja te poznah, i ovi poznase da si me ti poslao. I pokazah im
    ime tvoje i pokazacu, da ljubav kojom si mene ljubio u njima bude, i ja u
    njima." (Ovo su zaista strasno vazne recenice za cjelokupno
    covjecanstvo.)
    Jos: Ivan 14:6,10,11,13,20: "Isus mu rece: ja sam put, istina i zivot.Niko
    nece doci k ocu do kroza me. Zar ne vjerujes da sam ja u ocu i otac u
    meni? Rijeci koje vam ja govorim ne govorim o sebe: nego otac koji stoji
    u meni on tvori djela. Vjerujte meni da sam ja u ocu i otac u meni: ako li
    meni ne vjerujete, vjerujte mi po tim djelima. I stogod zaistete u oca u
    ime moje ono cu vam uciniti, da se proslavi otac u sinu. U onaj dan cete
    doznati da sam ja u ocu svojemu, i vi u meni, i ja u vama."
    Ivan 12:45: "I ko vidi mene, vidi onoga koji me posla."
    Ivan 10:30: "Ja i otac jedno smo."

    Takodje Kolosanima poslanica 1:12-17:
    "Zahvaljujuci Bogu i ocu, koji nas prizva u dijel nasljedstva svetih u
    vidjelu; koji nas izbavi iz vlasti tame i premjesti nas u carstvo sina ljubavi
    svoje, u kome imamo izbavljenje krvlju njegovom i oprostenje grijeha
    (Hristos); koji je oblicje Boga sto se ne vidi, koji je rodjen prije svake tvari
    (!). Jer kroz njega bi sazdano sve sto je na nebu i sto je na zemlji, sto se
    vidi i sto se ne vidi.... sve krozanj i zanj sazda. I on je prije svega i sve je
    u njemu."
    U tim rijecima nema ni rijeci o trojstvu, vec govori o onoj istini koja od pocetka svijeta bi sakrivena. Ona tajna koju je Isus otkrio o mjestu Boga zivoga. Da je Isus Bog Jakovljev on se nebi sam sebi molio(tj Bogu), nebi hranu jeo i pio vode, bivao umoran i spavao. Isus je otkrio mnoge tajne za kojima su zudjeli svi koji su trazili Boga. Kroz Isusa su otkrivene i date na razumjevanje onima koje je Bog izabarao.
    Jer je Isus oblicje Boga kao i Adam i ja sto sam. I sve je sazdano za sina Bozijega kroz njega i za njega. Al on nikad ne rece da je on jedini vec rece: sve sto je meni Bog dao dajem ja vama, jer je Bog ljubav i ja imam Ljubav prema vama. Zato vjerujte u mene i onoga koji me je poslao, ako ne po djelima mi vjerujte da sam ja Mesija (Krst). Vjerujte da je Bog u meni i ja u njemu? Da je Bog u nama i mi u njemu

    To je tajna otkrivena. Da je u nama! Bog je duh, i duhom i istinom treba da se molimo, i nije bitno mjesto vec nacin.

    Ivan u poslanici rece:

    1Ljubljeni, ne vjerujte svakom duhu, nego provjeravajte duhove jesu li od Boga, jer su mnogi lažni proroci izišli u svijet. 2 Po ovom prepoznajete Duha Božjega: svaki duh koji ispovijeda da je Isus Krist došao u tijelu, od Boga je. 3 A nijedan duh koji ne ispovijeda takva Isusa, nije od Boga: on je Antikristov, a za nj ste c(uli da dolazi i sad je vec' na svijetu. 4 Vi ste, djec(ice, od Boga i pobijedili ste ih jer je moc'niji Onaj koji je u vama nego onaj koji je u svijetu. 5 Oni su od svijeta, zato iz svijeta govore i svijet ih sluša. 6 Mi smo od Boga. Tko poznaje Boga, nas sluša, a tko nije od Boga, ne sluša nas. Po tom prepoznajemo Duha istine i duha zablude.
    A Kuran potvrdjuje da je Isus Mesija (Krst).

    III. NA IZVORIMA LJUBAVI I VJERE
    1. Na izvoru ljubavi 7 Ljubljeni, ljubimo jedni druge jer ljubav je od Boga; i svaki koji ljubi, od Boga je ro?en i poznaje Boga. 8 Tko ne ljubi, ne upozna Boga jer Bog je ljubav. 9 U ovom se oc(itova ljubav Božja u nama: Bog Sina svoga jedinoro?enoga posla u svijet da živimo po njemu. 10 U ovom je ljubav: ne da smo mi ljubili Boga, nego - on je ljubio nas i poslao Sina svoga kao pomirnicu za grijehe naše. 11 Ljubljeni, ako je Bog tako ljubio nas, i mi smo dužni ljubiti jedni druge.
    Zato treba da ljubime jedni druge i da se zblizujemo, i ne sudimo jedni drugima po organizacijama vec po Bogu, koji je ljubav i istina.
    Last edited by Ego_and_his_own; 27-04-06 at 10:26.

  19. #44
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego and his own!

    Jedan prijedlog ako smijem. Bog nam je ostavio Stari i Novi zavjet, kao i sveti Kur'an. Pored toga nam je poslao i profete, medju kojima je bio i profet Muhammed, mir neka je sa njim, kao dar covjecanstvu kome je nosio lijepu poruku. Zelim ti reci da je ta poruka nosena lijepim nacinom, kao i lijepim i mirnim rijecima. Koliko god da je Kuran istina. Koliko god u njega vjerovali i ti i ja, i jos mnogo njih nemamo pravo njime da lupamo po ledjima ni glavama 'nevjernika', jer Bog samo zna ko je nevjernik. Mozda je u tvojim i mojim ocima neko nevjernik a nije u Bozjim. Ima onih koji su cak misljenja da nema nevjernika, jer nas Bog stvara sve kao vjernike, a posto je Bog jedan mi bismo znaci svi bili rodjeni kao vjernici itd. Zelim reci da je pitanje nevjernika i nevjerstva komplikovano, te ga je bolje ostaviti Bogu na sud. Nacin iznosenja Kurana mora da bude shodan nacinu na koji je to radio profet Muhammed. Mudro, spokojno i mirno. Ne smije niko, a ponajvise vjernici uzeti svetu knjigu u ruke, pa bilo koja da je i 'udarati' 'nevjernike' po ledjima njome. Efekat je uvijek kontraproduktivan. Postoji nacin, koji slazem se nije lak u danasnjici, ali je jedini pa kakva da je danasnjica, nacin se ne mjenja.
    Boze oprosti

    Misljenja sam da je topik preagresivne prirode. Spomenuo sam gore negdje da nisam vjerski misionar, jer sam misljenja da je to jedan jako tezak i odgovoran posao kojim ne zelim da se bavim. Ali ako zelis da ides tim putem postiram ti ispod jedno vazno misionarsko pravilo:

    Islamski načini nasihata (savjetovanja)


    Metoda opominjanja, savjetovanja i da'we(misionarstva) koje je koristio Poslanik saws, bio je takve prirode da bi se on obraćao uopćeno skupini koja ga ja slušala, i onda kada bi govorio o nekom konkretnom dogadjaju, primjeru ili te ličnosti koju je znao osobno da je učesnik u odredjenom djelu, o kojem je govorio, pa bi se obraćao uopćeno otprilike ovako: - Šta bi smo mi pomislili o tom i/ili takvom dogadjaju da se je desio nama - a znao je, tačno, o kome se direktno radi i da će ta osoba takav indirektan način obračanja lakše primiti i prihvatiti, negoli direktan, kada se gotovo svaka ličnost insana "mobilizira" i stavlja u odbrambenoj poziciji da sačuva svoj integritet, često puta i ne birajući sredstva i način za to, na žalost.

    A kada savjet daješ, čini to tajno, a nipošto javno, i to aluzijom, a nikada otvoreno. Ovo posljednje možeš učiniti samo onda kada dotični ne razumije tvoju aluziju, pa je potrebno savjet uputiti bez aluzije, to jest otvoreno. Nikada svoj savjet ne uslovljavaj nužnim prihvatanjem. Ako izađeš iz ovih okvira onda više nisi taj koji savjet daje, već si nasilnik koji želi pribaviti za sebe pokornost i vlast. I tada više ne izvršavaš svoju vjersku i bratsku dužnost. Dakle, ovdje se više ne radi o sudu razuma i prijateljstva, već o načinu kako vladar postupa sa svojim podanicima i gospodar sa svojim robovima. Nikada ne opterećuj svoga prijatelja više nego li mu i sam pružaš od sebe, jer ako budeš tražio više nego što daješ, onda činiš nasilje. I ne stječi osim pod uvjetom da trošiš i ne druži se osim pod uvjetam samoće. Ako tako ne postupiš, naškodićeš sebi samom i bićeš lošeg vladanja.

    Slijedi jos jedan ajet za meditaciju po pitanju 'nevjerstva':

    Zatim smo, poslije njih, jednog za drugim naše poslanike slali, dok nismo Isaa (Isusa), sina Merjemina(Marijinog), poslali, kojem smo Indžil(Novi zavjet) dali, a u srca sljedbenika njegovih smo blagost i samilost ulili, dok su monaštvo oni sami, kao novotariju, uveli - Mi im ga nismo propisali - u želji da steknu Allahovo zadovoljstvo; ali, oni o njemu ne vode brigu onako kako bi trebalo, pa ćemo one među njima koji budu ispravno vjerovali nagraditi, a mnogi od njih su nevjernici. (57:27)

    Boze oprosti
    Last edited by pustinjak; 27-04-06 at 18:34.

  20. #45
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak

    .. Zelim ti reci da je ta poruka nosena lijepim nacinom, kao i lijepim i mirnim rijecima. Koliko god da je Kuran istina. Koliko god u njega vjerovali i ti i ja, i jos mnogo njih nemamo pravo njime da lupamo po ledjima ni glavama 'nevjernika', jer Bog samo zna ko je nevjernik. Mozda je u tvojim i mojim ocima neko nevjernik a nije u Bozjim. Ima onih koji su cak misljenja da nema nevjernika, jer nas Bog stvara sve kao vjernike, a posto je Bog jedan mi bismo znaci svi bili rodjeni kao vjernici itd. Zelim reci da je pitanje nevjernika i nevjerstva komplikovano, te ga je bolje ostaviti Bogu na sud.

    Misljenja sam da je topik preagresivne prirode.




    Ja mislim, pustinjace, da si ti vjernik.
    Last edited by odli; 27-04-06 at 20:54.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Jedan prijedlog ako smijem. Bog nam je ostavio Stari i Novi zavjet, kao i sveti Kur'an. Pored toga nam je poslao i profete, medju kojima je bio i profet Muhammed, mir neka je sa njim, kao dar covjecanstvu kome je nosio lijepu poruku. Zelim ti reci da je ta poruka nosena lijepim nacinom, kao i lijepim i mirnim rijecima. Koliko god da je Kuran istina. Koliko god u njega vjerovali i ti i ja, i jos mnogo njih nemamo pravo njime da lupamo po ledjima ni glavama 'nevjernika', jer Bog samo zna ko je nevjernik. Mozda je u tvojim i mojim ocima neko nevjernik a nije u Bozjim. Ima onih koji su cak misljenja da nema nevjernika, jer nas Bog stvara sve kao vjernike, a posto je Bog jedan mi bismo znaci svi bili rodjeni kao vjernici itd. Zelim reci da je pitanje nevjernika i nevjerstva komplikovano, te ga je bolje ostaviti Bogu na sud. Nacin iznosenja Kurana mora da bude shodan nacinu na koji je to radio profet Muhammed. Mudro, spokojno i mirno. Ne smije niko, a ponajvise vjernici uzeti svetu knjigu u ruke, pa bilo koja da je i 'udarati' 'nevjernike' po ledjima njome. Efekat je uvijek kontraproduktivan. Postoji nacin, koji slazem se nije lak u danasnjici, ali je jedini pa kakva da je danasnjica, nacin se ne mjenja.
    Ja bih te molio pustinjace da mi pomognesh u tome sto kazesh, gdje koga lupam knjigom po glavi?

    Nisam ja misionar!

    Zatim smo, poslije njih, jednog za drugim naše poslanike slali, dok nismo Isaa (Isusa), sina Merjemina(Marijinog), poslali, kojem smo Indžil(Novi zavjet) dali, a u srca sljedbenika njegovih smo blagost i samilost ulili, dok su monaštvo oni sami, kao novotariju, uveli - Mi im ga nismo propisali - u želji da steknu Allahovo zadovoljstvo; ali, oni o njemu ne vode brigu onako kako bi trebalo, pa ćemo one među njima koji budu ispravno vjerovali nagraditi, a mnogi od njih su nevjernici. (57:27)
    Sta si mislio pustinjace sa ovim? Ne shvatam.

    Za ovaj nacin koji zovesh "Islamski nacin savjetovanja" prvi put cujem, mada mi po sjecanju lici na Talmud formu pisanja savjeta. Medjutim neznam kako to primijeniti na poucavanje pisma? Propovjedanju vjere? A tek na savjete koji su javno objavljeni u ovim pismima. I propovijedaju se sugdje i na sva mjesta.

    Moze biti da se tebi cini da je meni bitna vlast a tek pokornost ljudi. Vidim odlicno kako zavrshavaju ti koji tako nesto sebi zele. Zato se i ne bavim politikom vec konstrukcijom. Stvaranjem a ne unistavanjem. U to vjerujem.

    Bolje a ne gore, sire a na vise. Svi smo mi trava jednaka, ostalo je zabluda. I nemoj se varati za ljude! Odje su ljudi jakog uma i vrlo su sigurni u ono im je bitno, kao i svoje misljenje, i nema te sile koja ce im pokoriti to. (nadam se jedino da nekoga ne muce i drze ga vezanog bez vode i hrane a da mora da diskutuje odje )

    Cini ti se agresivnim topic? Meni ne cini jer samga napisao bez zelje da nekog napadnem vec da ga samo podsjetim na nesto sto je napisano u Kuranu. neznam jesi li svjestan ali mnogo ljudi nije procitalo Kuran, prvo sto je slabo dostupan a drugo zbog burne istorije sa otomanskom imperijom. Ovaj post zajedno sa drugima sam pokrenuo da bih rekao da Kuran nije ono sto su cinjueli otomanlije, i da rijec i covjek musliman nije nista drugo do vjernik (naravno po djelima).

    Koliko sam primjetio i kod muslimna na balkanu postoji jedno udaljenje o biblije, a to mi je josh cudnije jer su pozvati da proucavaju sva tri djela. Ali opet je to isti scenario. A otkrivanjem jedni o drugima je put ka istini i zblizavanju jer mi nemamo drugih koji dijele sudbinu bez jedni druge, prema tome ne treba iskljucivati pozitivne reakcije. Jer je ovo veliko bogastvo Crne Gore.
    Last edited by Ego_and_his_own; 27-04-06 at 21:43.

  22. #47
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego pokusaj mozda da prepravis topik u nesto povoljnije i prihvatljivije za diskusiju. Ako drzis istinu u rukama ona zraci sigurno lijepo, njezno, sa striktnom i cvrstom bazom fakat, ali joj je vrh ili pak lice lijepo, svjetlo. Ovim zelim reci da su stiktnosti koje ljudi osjecaju u islamu neophodne kao jedna jaka odskocna daska za nesto mnogo ljepse. Nisu striktonosti tu da bi se njima samarao. Ni ti sebe, ni da samaras one pored tebe. Boze oprosti

    A ovo gore sam naveo nacin pripovjedanja o vjeri. On moze samo da bude na jedan nacin. A to je onaj miran i stalozen. Nikako pretenciozno ili pak snobovski. Tvoj topik je vec u dusama mnogih stvorio odbojnost. Znaci moras sebe da pitas zasto? Sta sam to uradio da bi ovi ljudi to osjetili? Ali to vjernik ma koji da je mora sebe da pita svaki dan, ili pak svaki sat, ili pak konstantno ... i da radi na svom poboljsanju. Ako Bogda da budemo jaci vjernici, pa bilo koje vjere da smo.

    Boze oprosti

  23. #48
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak
    Ego pokusaj mozda da prepravis topik u nesto povoljnije i prihvatljivije za diskusiju. Ako drzis istinu u rukama ona zraci sigurno lijepo, njezno, sa striktnom i cvrstom bazom fakat, ali joj je vrh ili pak lice lijepo, svjetlo. Ovim zelim reci da su stiktnosti koje ljudi osjecaju u islamu neophodne kao jedna jaka odskocna daska za nesto mnogo ljepse. Nisu striktonosti tu da bi se njima samarao. Ni ti sebe, ni da samaras one pored tebe. Boze oprosti

    A ovo gore sam naveo nacin pripovjedanja o vjeri. On moze samo da bude na jedan nacin. A to je onaj miran i stalozen. Nikako pretenciozno ili pak snobovski. Tvoj topik je vec u dusama mnogih stvorio odbojnost. Znaci moras sebe da pitas zasto? Sta sam to uradio da bi ovi ljudi to osjetili? Ali to vjernik ma koji da je mora sebe da pita svaki dan, ili pak svaki sat, ili pak konstantno ... i da radi na svom poboljsanju. Ako Bogda da budemo jaci vjernici, pa bilo koje vjere da smo.

    Boze oprosti
    Nije u mojoj vlasti pustinjace sta ce ko osjecati ili ne, sta ce prihvatiti ili ne. Ti koji imaju odbojnost imali su je i prije mene. A vidim da tu ime religije ne igra ulogu, takvi su sasvim zajedno u svojim stavovima.

    Meni je samo trebala ova cinjenica da je shvatim. Moje je bilo da probam i vidim. I u tome se zaista nisam htio koristiti vjestinama makievelijske retorike(kosu si ti napisao), vec cistih namjera, iskreno i javno (ko sto se uvijek o vjeri treba govoriti - a Bog je jedini koji moze biti svjedok u tome). A Bog je sudija i ja sam svjestan onoga sto pisem i odgovornosti za isto.

    A ti bi trebao preispitati zasto ti imash takvu misao? Otkud ona u tebi? A ja sam dobro razmislio prije nego sam postavio ovaj topic znajuci kako ce reagoviati ljudi, ali zarad onih do kojih mi je stalo, nisam se dvoumio. Al mi opet ne odgovori odakle si zakljucio takve stvari? bUdi konkretan sa savjetima i otvoren, ja se necu ljutiti, cak cu ti biti zahvalan - al nemoj ovako uvijeno nego direktno mi reci. Jel hocesh da kazesh da je Kuran samar za Hriscane? Ti si u zabludi ako tako mislish. Nama je dovoljno reci: Bog zna najbolje. To su rijeci iz Kurana od Boga Avramova namijenjene bash onima koji su Isusovim putem posli. I ti stihovi nisu namijenjeni (kao sto ih neki shvataju) da bi unizili vjeru Hriscansku ispod prave vjere, vec naprotiv da je uveca naspram onih koji je negiraju praveci se sami vjernici a nisu. A ti sam vidji po sutnji njihovoj (izuzev odli skojom mi je milo diskutovati, koja je unijela malo vedrine u ovoj temi) koliko su oni oholi. I ja sam srecan zbog toga jer ime Bozije postuju. Po tome se poznaju:

    54. Oni će dobiti dvostruku nagradu zato što trpe i što dobrim djelom odbijaju loše djelo i što od onoga što im dajemo udjeljuju;
    Dvostruku!

    Al treba zaista imat veliko pouzdanje prema Bogu i ljubav da bi se to shvatilo.

    A kakav bi ja to bio covjek koji spoznavsi istinu ne zelim je otkriti drugima? I dalje ce iza ledja jedni o drugima pricati to sto pricate. Ali opet moje je bilo da kazem. A oni koji poznaju Boga znat ce sto je istina i sta im od Boga dolazi.

    Bog je sudija, ne ja. Ja samo pricam ono sto vidim i iskreno o svojoj vjeri govorim znajuci da ce me ljudi poprijeko gledati jer govorim ono sto nisu navikli da cuju. Ali meni je preci Bog od onoga sto ljudi misle o meni. On zna istinu, ljudi je ne znaju.
    Last edited by Ego_and_his_own; 28-04-06 at 06:52.

  24. #49
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego ovu diskusiju mozemo nastaviti na private. Ja joj ovdje stavljam tacku. Josh uvijek sam misljenja da bi trebao promijeniti naslov topika jer osjecam da ne podstice medjuvjersko razumjevanje. Razumijem tvoju intenciju. Mozda je samo nisi dobro preveo u rijeci. To je samo moje misljenje, ti si pak mladji pametniji, a na mladima sve ostaje, pa i vjera. Ko sam pak ja, ovako star i Bogu dosadan vise?!
    Boze oprosti

    Jos jednom ti ponavljam paragraf, i ostavljam ti ga ispod na razmisljanje. Ziv bio.

    A kada savjet daješ, čini to tajno, a nipošto javno, i to aluzijom, a nikada otvoreno. Ovo posljednje možeš učiniti samo onda kada dotični ne razumije tvoju aluziju, pa je potrebno savjet uputiti bez aluzije, to jest otvoreno. Nikada svoj savjet ne uslovljavaj nužnim prihvatanjem. Ako izađeš iz ovih okvira onda više nisi taj koji savjet daje, već si nasilnik koji želi pribaviti za sebe pokornost i vlast. I tada više ne izvršavaš svoju vjersku i bratsku dužnost. Dakle, ovdje se više ne radi o sudu razuma i prijateljstva, već o načinu kako vladar postupa sa svojim podanicima i gospodar sa svojim robovima. Nikada ne opterećuj svoga prijatelja više nego li mu i sam pružaš od sebe, jer ako budeš tražio više nego što daješ, onda činiš nasilje. I ne stječi osim pod uvjetom da trošiš i ne druži se osim pod uvjetam samoće. Ako tako ne postupiš, naškodićeš sebi samom i bićeš lošeg vladanja.
    Last edited by pustinjak; 28-04-06 at 10:09.

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Josh uvijek sam misljenja da bi trebao promijeniti naslov topika jer osjecam da ne podstice medjuvjersko razumjevanje. Razumijem tvoju intenciju. Mozda je samo nisi dobro preveo u rijeci.
    Opet me ne razumijesh.

    A kada savjet daješ, čini to tajno, a nipošto javno, i to aluzijom, a nikada otvoreno. Ovo posljednje možeš učiniti samo onda kada dotični ne razumije tvoju aluziju, pa je potrebno savjet uputiti bez aluzije, to jest otvoreno. Nikada svoj savjet ne uslovljavaj nužnim prihvatanjem. Ako izađeš iz ovih okvira onda više nisi taj koji savjet daje, već si nasilnik koji želi pribaviti za sebe pokornost i vlast. I tada više ne izvršavaš svoju vjersku i bratsku dužnost. Dakle, ovdje se više ne radi o sudu razuma i prijateljstva, već o načinu kako vladar postupa sa svojim podanicima i gospodar sa svojim robovima. Nikada ne opterećuj svoga prijatelja više nego li mu i sam pružaš od sebe, jer ako budeš tražio više nego što daješ, onda činiš nasilje. I ne stječi osim pod uvjetom da trošiš i ne druži se osim pod uvjetam samoće. Ako tako ne postupiš, naškodićeš sebi samom i bićeš lošeg vladanja.
    Pa sam si savjet dao javno. A naslov teme je ono sto je citirano iz Kurana i od Boga je. Prema tome nemogu ja biti taj o kome ovaj savjet govori, a tek je ne primjenjiv na Boga i njegove poslanike i svece i pravedne. Jer su oni opominjali javno. A ne treba prezreti karanje ocevo. Jer on kara onog koga ljubi. A netaknuta ostavlja one koji su zalutali da bi lutali josh vise. Zato rekoh treba reci: Bog zna najbolje! I tu ce vjernome biti mirno srce. A onome koji sumnja i bez ovoga posta sumnja je u njemu.

    Pa kako onda meni ovo govorish?

    A ja sam ti rekao da stojim iza svega sto sam napisao, i Bog je meni sudija i vodja. Pa ako me kazni, njegov sam ako li me usmjeri i stavi mi rijeci istine u usta on me ljubi i one kojima je ta rijec upravljena. tako mi zivimo medju sobom i tako ljubimo jedni druge istinitom ljubavlju. U dobru i u zlu.

    Vrijeme tajnog i aluzija prolazi, i vrijeme otvaranja dolazi! Jer dok bi tajno i zavijeno mnogi to nisu poznali i shvatili, a kad se objavi i bi javno ono bi svima dostupno. A nema tajne koja se nece otkriti, i ono sto sapucemo medju sobom cuce se vikom sa krovova.

    Mnogi misle da je vjera kakav sistem u svijetu koji treba tvoriti i biti dio njega. Oni o tome pisu mnoge knjige mimo onih svetih objavljenih. Kad ne mogu da ispune odredjene ciljeve u svetim knjigama oni ih ogranicavaju, misleci da time dobro cine, a samo nisu posveceni tome. Time oni one koje pozivaju na sledbovanje ogranicavaju. Prave tradiciju od vjere, a vjera je nacin ophodjenja prema sebi i drugima.

    Ja sam posve htio ispitati sjeme ove zemlje. Jer su mi oci u mom mladom zivotu napunjenje tugom, gledajuci sudbinu mog naroda.
    Oni su i prije bili "prijatelji" i tolerantni medju sobom, ali to bi aluzija i ono sto je bilo tajno ono posta krv.

    Zato ja govorim javno, jer je sasvim ocigledno da je danasnje sjeme isto kao i roditeljsko. Iste greske cine i iste zablude imaju.

    A oni sami znaju citajuci ove knjige da je samo jedna vjera, i da jedino ona cini prava i dobra covjeka. I da samo ta vjera nacin da se priblizimo Bogu i ucinimo buducnost nase djece srecnom, na zemlji koju nam je Bog dao.
    Nije smetnja ono sto je napisano javno! Jer ga je lako vidjeti. Smetnja je ono sto oni govre tajno medju sobom, taj sjemen zla koji gaje. Kad im se rece postujte ono sto je napisao u knjizi koju ste primili oni kazu da takvo sto ne poznaju i izmisljaju. Oni misle da je to samo njihovo i sebicno ga ne birajuci srestva zele prigrabiti samo za sebe uzimajuci ono sto ih zadovoljava a odbacuju ono sto im ne odgovara, kako bi sebe prikazali vecim od drugih. A Bog je daleko od toga i on daje kome hoce. A mnogima on daje blaogdat al su ljudi nezahvalni. Time je ovaj narod sebi naudio.

    A znaju da i drugi nose oblicje Boga i da djecu imaju i da su daroviti i da imaju dobra djela i da ima postenih ljudi. A opet ih gledaju kao strance a u istoj zemlji zive i mrze ih. A govore Istog Boga postuju! Lazu!

    Al ovo sjeme ne zeli suditi pravedno. Vec zeli kriti svoje mane napadajuci druge mrzeci ih. A trebaju biti iskreni prema sebi, znajuci da im ljudi ne mogu nauditi, i svoje mane razumom otklanjaju. A koje taj no prijatelj koji pazi da ne grijesimo i kritikuje nas? Ko je taj koji zeli i pomoci a ne ulagivat se i dok mu nije teret drug biti. Ko je taj kome nije problem stici i u najnezgodniji cas u pola dana u pola noci?

    A ko je nasilnik nego onaj koji gazi istinu! A sami smo posvedocili za knjige koje smo dobili da je istina i prihvatili je, pa je se posle odricu kako ih situacija zadesi.

    Zato sam ja ovo napisao, jer sami mogu vidjeti i istraziti. A ja ne trazim vlast radi podanistva. Bog ima vlast i on je za postovanje i svi oni koji djelima potvrdjuju vjeru na njegovom putu.

    Ako ne shvatimo da smo jedni sa drugima u zivotu, i ako ne shvatimo bitnost onoga na cemu je nas suzivot baziran nikad necemo biti srecni.

    Razlicitost vjere je bogastvo a ne prepreka al to neki nikad nece priznati.
    Last edited by Ego_and_his_own; 29-04-06 at 00:41.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Razlike izmedju Kurana i Biblije
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 97
    Last Post: 12-09-07, 05:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •