Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 124

Thread: Fiksna proteza

  1. #1
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Fiksna proteza

    Stavio sam fiksnu protezu nedavno, te me interesuju iskustva ljudi koji su prosli kroz sve to...
    Receno mi je da cu je nositi godinu ipo ... Za sada imam samo gornju, donja ce jos malo da saceka....
    Imam i nekoliko pitanja za sad:

    Ko vam je pravio protezu i koliko je to vas kostalo?
    Sta je cuvena folija koja treba da se nosi nakon sto se skine?
    Kako ste odrzavali higijenu, te na koliko je trebalo da se naviknete na nju? Pisite....


    Toliko....:mrgreen:
    Last edited by slavenbook; 08-02-10 at 14:42.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    553
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mogu da ti odgovorim o odrzavanju higijene - najbolje je da kupis one elektricne cetkice (i ovaj dodatak - desno dolje na slici http://images.google.com/imgres?imgu...A4bWmwPJ1uTiBA ) i konac za zube.

    Moja djeca su se navikla relativno brzo, mozda za nedelju dana. Proteze im je radila dr Nadica Mugosa, kostale su po 500-600 eura

  3. #3
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na informaciji!

  4. #4
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,351
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja cu josh da se nadovezhem o higijeni, (s obzirom da sam iz Bg pa nema poente da pominjem doktora)

    Ne koristim elektrichnu ch, vec ih perem posebnom chetkicom za proteze(soft , trebalo bi da ih ima u svakoj bolje snadbevenoj apoteci).
    Uvece, posle pranja zuba promuckam "FLUROGAL" technost, (da bi sachuvala zubnu gledj) koja mozhe da se oshteti prilikom noshenja fix.aparata.

    Shto se tiche iskustva, protezu nosim skoro 3 meseca, i najtezhe mi su mi padaju kontrole, posle kojih (usled zamene zhica, bravica, gumica, prstenova...) dolazi do pomeranja desni, i tih nekoliko dana ne bih pozhelela nikome
    Osecaj je takav da pozhelim da ih ischupam sa zuba... ali posle tih nekoliko dana, sve bude u redu, i nemam nikakvih smetnji..
    Naravno, verovatno si upucen, chokoladu sa leshnicima zaboravi, kao i zhvake... i sve ostale stvari koje mogu da ti naprave problem.


    cena moje fixne je 1500 e, (obe proteze) s tim shto ne placam nikakve kontrole, a cula sam da neki placaju 10-20, shto kapiram da je u dogovoru sa ortodontom.

    p.s. i da dodam, ljudi ce te sada malo vishe gledati u zube dok razgovarate, nemoj da te to iznenadjuje


  5. #5
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink

    Vazda sam htjela ovo da pitam: Kakav vam je osjecaj dok se ljubite sa voljenom osobom?




  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    podgorica
    Posts
    1,273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ajrin View Post
    posle kojih (usled zamene zhica, bravica, gumica, prstenova...) dolazi do pomeranja desni, i tih nekoliko dana ne bih pozhelela nikome
    aaaaaaaaa kako to boliiiiii piiiiiih
    Closer,
    No hesitation,
    Give me,
    All that you have


  7. #7
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,351
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by naughty_s View Post
    aaaaaaaaa kako to boliiiiii piiiiiih
    Kako ti to znash?

    shto se ljubljenja tiche, sve je regularno, samo bez naglih pokreta :mrgreen:


  8. #8
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    podgorica
    Posts
    1,273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ajrin View Post
    Kako ti to znash?

    shto se ljubljenja tiche, sve je regularno, samo bez naglih pokreta :mrgreen:
    pa nosila sam 8 god.protezu ali tada nije bilo fixnih nego onih obicnih odvratnih :P
    pa kad god su mi miejnjali nesto i spajali i razdvajali zube muke sam prezivljavala...
    Closer,
    No hesitation,
    Give me,
    All that you have


  9. #9
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Quote Originally Posted by naughty_s View Post
    pa kad god su mi miejnjali nesto i spajali i razdvajali zube muke sam prezivljavala...
    I kakvi su ti zubici sad?

    Ja trenutno nosim gornju mobilnu protezu, htjela sam da mi urade shljokice po njoj, ali u drzavnoj klinici nema tih fensishmensi detalja :cry:


  10. #10
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    podgorica
    Posts
    1,273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poppy View Post
    I kakvi su ti zubici sad?
    ogromni :mrgreen:
    Closer,
    No hesitation,
    Give me,
    All that you have


  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,264
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Larisa View Post
    Ja mogu da ti odgovorim o odrzavanju higijene - najbolje je da kupis one elektricne cetkice (i ovaj dodatak - desno dolje na slici http://images.google.com/imgres?imgu...A4bWmwPJ1uTiBA ) i konac za zube.

    Moja djeca su se navikla relativno brzo, mozda za nedelju dana. Proteze im je radila dr Nadica Mugosa, kostale su po 500-600 eura
    I meni su nju preporuchili,kazhu da je dobra...Kakva su tvoja iskustva?Reci mi,jesi li placala kontrole?

    Koliko josh treba novca za "opremu",te chetkice,konce,technosti za ispiranje?
    Je li imao ko problema sa kvarenjem zuba jer sam chuo da se kvare od tog lijepka,valjda?

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ajrin jesi morala da vadis koji zub, jer ja znam 2 3 koji su je stavljali morali su zub ili dva da vade
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  13. #13
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    553
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ribomax View Post
    I meni su nju preporuchili,kazhu da je dobra...Kakva su tvoja iskustva?Reci mi,jesi li placala kontrole?

    Koliko josh treba novca za "opremu",te chetkice,konce,technosti za ispiranje?
    Je li imao ko problema sa kvarenjem zuba jer sam chuo da se kvare od tog lijepka,valjda?
    Odlicna je Mi nismo placali kontrole ali se valjda placaju 10e, nemoj me uzimati za rijec.

    Nisam sigurna za cijene cetkica i ostalog:oops:

    Mojoj djeci nisu krvarili zubi ni desni.

  14. #14
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja sledece nedjelje idem da dogovorim sa zubarkom oko stavljanja fiksne, na prvi pregled... Vjerovatno cu morati jednu osmicu da maknem, sto znacajno komplikuje sve. Ne znam tacno kako se zove ordinacija, uglavnom ispod Ordinacije Malbashki, tu doktoricu bas hvale. Mobilni aparat nikada nijesam mogao da nosim, zbog alergije na materijal od koga se pravi, odmah je dolazilo do upale desni... Sad ce ovo da se nosi godinu ili malo vise, ali kool.
    Just to slip the skin...

  15. #15
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi ja citam po netu cisto neke protezice za 1 ili 2 zuba???
    Ima li ovo kod nas???
    Nmg sad trazit forum gdje sam to procitao???

  16. #16
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nikšić
    Posts
    3,945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DIDI View Post
    ajrin jesi morala da vadis koji zub, jer ja znam 2 3 koji su je stavljali morali su zub ili dva da vade
    valjda treba, 4-ke, mada se kasnije to ne vidi jer zubi dodju na to mjesto i poslije se ništa ne primjećuje
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    nemoguce je da dobar covjek ne vjeruje u Boga.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Imate i lingvalne fiksne proteze, samo nisam sigurna da li ih nude kao opciju u ovim nasim ordinacijama.

  18. #18
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    fixna proteza 550-600e, kontrole besplatne... ( sve preko 600e je lopovluk, svako ko naplacuje kontrole krade od naroda pare)

    Sto se tice fixne proteze tu ne vazi pravilo jel dobar ili los doktor, to pravilo vazi kod konzervative (popravka, vadjenje, i sl)...

    Pravilo kakav je doktor mnogo je znacilo kod onih mobilnih protezica i dan danas je ono bitno. Znam mnoge doktore koji fixne rade ali se sa mobilnim en snalaze bas najbolje, tu je zaista potrebno jedno veliko znanje i iskustvo...

    Sto se tice fixne opet ponavljam znanje doktora nije presudno, jer se tu postavljau bravice, prstenovi, kukice za gumice kads se vilica gura naprijed ili nazad, kao i zamjene gumica na bravicama... znaci ovdje je bitna vjestina doktora, za koliko ce vam je on postaviti dal ce trajati sat vremena psotavka ili dva sata, jer on ne moze to na krivo da psotavi ili da stavi bravicu koja ide npr na 1 da je stavi na 3 i sl.... Sve ima svoje mjesto i ne moze se pogriejsiti

    I dlaje sve zavisi od vas koji nosite protezu, ukoliko ste redovni na kontrole bre se postize rezultat ukoliko nijeste sporije ali svakako dodje...
    Last edited by komsija; 05-02-10 at 16:22.
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  19. #19
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poppy View Post
    Imate i lingvalne fiksne proteze, samo nisam sigurna da li ih nude kao opciju u ovim nasim ordinacijama.
    da popostoji lingvalna proteza koja je mnogo skuplja od ove ``normalne`` ima je u ponudi i kod nas, smao sto nju bez obzira na neciju moc placanja ne moze svako da nosi, zavisi kakav je problem, tj. kakav problem se resava u ustima
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  20. #20
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ovaj... Posto sam ja prilicno neinformisan - otprilike, koliko traje stavljanje fiksne proteze? Znam da narednih par dana smeta, sto nije problem - ali, smeta li koliko prilikom govora? Posto mi je za posao bitno da zvucim razgovijetno...
    Just to slip the skin...

  21. #21
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Ovaj... Posto sam ja prilicno neinformisan - otprilike, koliko traje stavljanje fiksne proteze? Znam da narednih par dana smeta, sto nije problem - ali, smeta li koliko prilikom govora? Posto mi je za posao bitno da zvucim razgovijetno...
    prilikom govora ne smeta nista, to sto smeta je ako te bravica nazulja na usnu ali se stavi vosak preko iste i ne smeta nista, malo je bolno prvih par dana, postavka traje oko 45-60 min jedne vilice, ako je ova normalna, a ako je lingvalna traje duze, mada opet zavisi od rutine koju posjeduje sami stomatolog koji je postavlja
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  22. #22
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    iza coska, pa lijevo
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ovako, ja sam moje skinuo prije par mjeseci.radio sam ih u bg. cijena zavisi oli obicne ili bijele,providne isl. oko 600-800 po protezi. mene nije boljelo pomijeranje,mijenjanje zica. koliko sam cuo,tu sam manjina.problemi su bili oko ranica u ustima dok se ona naviknu na strano tijelo i mogu desni da se upale. inace,govor normalno,prehrana nenormalno.ja nisam smio da grizem,vec bez escajga ga nijesam zalaga djavolje. higijena su bile soft cetkice normalne i onda one uske kao dlakave cackalice.znam da zvuci glupavo al nemam bolje objasnjenje. ali,sto je cudan osjecaj kad se proteze skinu....
    ko pijan? kakav sank?

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro, Montenegro
    Posts
    1,079
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo "malo" i mojih iskustava...

    Kao klinac sam nosio mobilnu zato sto sam imao nevjerovatno nerasporedjene zube pri samom nicanju, cak mi se desilo da mi poslije mlijecnog zuba izrastu dva stalna... Bukvalno za pricu vjerovali ili ne
    Nakon par godina se to dovelo u red i do prije 3 godine sam imao skroz zadovoljavajuc raspored zuba, cak se tripujem da su me pojedini i urekli sa pricom "kako su ti vrh zubi"
    E onda pocinje pakao za izrastanjem 8-ca. Kako su krenuli da nicu tako u mojoj vilici vise nije bilo mjesta ni za konac a kamoli za zub. Posebno zbog toga jer imam jako velike zube i izrazenu donju vilicu... Poslije samo par mjeseci je doslo do toga da su mi nikle sve 4 osmice (sto se jako rijetko desava, pojedinim ljudima rastu sa po nekoliko godina razmaka) i pogurale mi sve zube naprijed i doslo je do toga da sam izgubio normalaz zagriz i jednostavno nisam mogao da zatvorim vilicu a da gornja vilica ne pada preko donje vec na donju.
    I tako je doslo do toga da na preporuku prijatelja odem i malo se raspitam o mogucnostima da spasim pre svega zube, jer sam poceo da ih bukvalno smirglam jedne o druge. Zatim zbog svega toga poceo da skripim zubima dok spavam i budim se sa bolom kao da sam kidao zivog vola svu noc

    I tako izvadim ja 3 zuba, 3 cetvvorke (trebao sam 4 ali igrom slucaja negdje u osnovnoj sam fasovao jednu 5-cu jer nisam obratio paznju i pokvarila mi se toliko da sam morao da je izvadim bukvalno u mjesec dana) Prognoza je bila prvo samo gornja, pa onda ispade da treba i donja proteza... pa jedno godinu dana, koja se prenela u dvije, a zbog "jake vilice i jacine korjena evo me zasao debelo u trecu godinu i 5 mjeseci nosenja istih...
    Po zadnjem pregledu receno mi je da donju mozemo da skinemo a za gornju jos malo da sacekam...

    Sve u svemu bilo je svacega, od bolova pri zatezanjima, menjanju gumica, zica .... na sta sam se vremenom navikao...

    Ali,

    JEBENO JEDVA CEKAM DA JE SKINEM I :

    • jedem bez prezivanja kao krava
    • ne smaram konobare po restoranu ako nema cackalice na stolu
    • kupujem u prodavnici a da me klinci pri tom ne posmatraju kao babarogu kad god progovorim
    • operem zube sa jednom cetkicom
    • ljubim se kao nekada bez prestanka...
    • na poslovnom sastanku svi me prvo pitaju koliko imam godina
    • prestanem da upisujem u kalendar svakih 2 nedjelje u obaveze "ODLAZAK KOD ZUBARA"
    • NAPRAVIM ZURKU TIM POVODOM
    • Uhhhhh
    Ja znam da sam niko, ali niko nikada nece biti kao ja!

  24. #24
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedna moja drugarica trenutno nosi i svaki put kad joj zateze ponovo place kuci, tako da BOKI i mi, posle procitanog, jedva cekamo da skines.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro, Montenegro
    Posts
    1,079
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Oljce View Post
    Jedna moja drugarica trenutno nosi i svaki put kad joj zateze ponovo place kuci, tako da BOKI i mi, posle procitanog, jedva cekamo da skines.
    Meni sad zatezanje dodje kao fetsh

    U svakom slucaju hvala Oljce!
    Ja znam da sam niko, ali niko nikada nece biti kao ja!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. M:TEL fiksna telefonija
    By ivan.pg in forum Operatori
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-07, 14:16

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •