Page 6 of 14 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast
Results 126 to 150 of 334

Thread: Dizel ili benzinac

  1. #126
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,438
    Thanks Thanks Given 
    751
    Thanks Thanks Received 
    1,255
    Thanked in
    696 Posts

    Default

    Evo jedan interesantan clanak iz Vijesti. Kako razmisliti pri kupovini novog auta.

    Benzin ili dizel?

    Moderni dizel motori su snažni, tihi i ekonomični. Zbog svoje vučne moći, koja se izražava u vrijednosti obrtnog momenta, oni u svakodnevnoj upotrebi često više prijaju za vožnju od jačih benzinskih agregata, uz manju potrošnju.
    Mada su vozači u Crnoj Gori oduvijek bili naklonjeni dizelašima, oni koji u rezervoar svojih ljubimaca sipaju naftu, ovih dana se ne voze mnogo jeftinije od svojih zemljaka koji imaju automobile sa benzinskim motorom. Razlika u cijeni između benzina i dizela je manja nego ikada, ne samo u Crnoj Gori već i u čitavoj Evropi.
    Umjesto manje od 80 centi, koliko je prije samo par godina koštao dizel, njegova cijena je danas na pumpama 1,05 eura. Takođe, sada je više nego ikad ranije u pitanje došla isplativost kupovine automobila sa dizel motorom, tim prije što se očekuju još izjednačenije cijene ovih dvaju pogonskih goriva. Ovdje smo se pozabavili takvim proračunima, da bismo Vam pomogli pri izboru. Da li je i kada u novonastaloj situaciji racionalno kupovati dCi, TDI, CDI ili TDCi?
    Naravno, mnogi će reći da dizeli i dalje troše manje od ekvivalentno snažnog benzinca. Tačno, ali sa druge strane treba imati u vidu i ostale troškove.
    U suštini, kada krećete u prodajni salon, dovoljno je da znate koja klasa automobila Vam je potrebna, i koliko ćete sa njim godišnje kilometara prelaziti.
    Ukoliko kupujete mali auto, koji ćete uglavnom koristiti u gradskoj vožnji, uz po-vremene izlete, računica je jasna - kupovina dizela je sasvim neracionalan potez.
    Da bismo potvrdili ovu konstataciju, za primjer smo uzeli najnoviji Renoov adut u B segmentu - klio. Za poređenje su uzeti 1,2-litarski benzinac sa 16 ventila snage 75 konja i 1.5 dCi komon rejl dizel sa 68 KS.
    U samom startu, cijena dizel varijante je 1.800 eura veća. Na to treba dodati cijene troškova redovnog održavanja i registracije, a na kraju i pada cijene tokom godina. U tabeli se jasno vidi da su redovni servisi dizel motora skuplji, a registracija veća za 22 eura godišnje.
    Sa druge strane, potrošnja 1.5 dCi agregata iznosi 4,5 l/100km, a 1.2 16V 5,9 l/100 km. Ako u obzir uzmemo sadašnje cijene goriva, dolazimo do zaključka da dizel na 100 pređenih kilometara potroši oko dva eura manje od benzinca.
    E, u ovom trenutku, na scenu stupa krucijalno pitanje: koliku kilometražu namjeravate da pređete na godišnjem nivou. Većina ljudi koji kupuju mali gradski automobil, a ponekad i veliki, obično radnim danima odlaze na posao u svom mjestu, a čak i ako se u toku slobodnog vremena malo provozaju i vikendom odu na izlet u drugi dio Crne Gore, godišnja kilometraža ne bi trebalo da pređe 10.000 kilometara.
    Tako se dolazi do podatka da samo za nadoknađivanje prvobitnih 1.800 eura razlike treba da prođe devet godina. Međutim, tokom tih devet godina ili 90.000 pređenih kilometara treba i registrovati i održavati auto. Redovni servisi u tom intervalu su za dizela 400 eura skuplji, a registrovanje nosi dodatnih 220 eura razlike, što će ispeglati razlika u potrošnji u narednih 30.000 kilometara ili tri godine, u toku kojih ponovo dolazi do razlika koje uslovljavaju produžetak tog roka za godinu. I konačno, nakon 130.000 pređenih kilometara ili 13 godina od kupovine automobila ćete nadoknaditi početnu razliku u cijeni. Zadovoljni? Naravno da nijeste. Da ne pominjemo dodatne troškove koji su za dizel motore po pravilu veći nego za benzinske. Na ovaj način ćete doći do zaključka da je u ovakvom slučaju kupovina dizela isplativa samo u slučaju da godišnje prelazite 40-50.000 kilometara.

  2. #127
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,213
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Chitah juche,chini mi se dosta logichnim..
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  3. #128
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,519
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jasta je neg logicno To ja i poksavam da kazem...dizel se ne isplati kod nas sem firmama...
    "ahh V-TEC...all of the lag, none of the turbo, it's like waiting for bad sex"

  4. #129
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,269
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Ja za nedelju dana predjem skoro 1000 km... Sta se meni vise isplati?
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  5. #130
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobre patike

  6. #131
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,519
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja za nedelju dana predjem skoro 1000 km... Sta se meni vise isplati?
    Ti spadas pod "firma"
    "ahh V-TEC...all of the lag, none of the turbo, it's like waiting for bad sex"

  7. #132
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,312
    Thanks Thanks Given 
    2,773
    Thanks Thanks Received 
    2,655
    Thanked in
    1,290 Posts

    Default

    Dzabe ovdje bi neki uzeli dizela sve da je duplo skuplji od benzinca jer trosi 2 kila manje, psihologija je cudo
    She is only here to annoy herself!

  8. #133
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    "uglavnom se ne predje vishe od 10.000 km godisnje" ...
    hm...

    ja za 9 mjeseci nagurah 10.000 i to ne vozim..ekonomicno auto
    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  9. #134
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Louisville, KY
    Posts
    2,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja u prosjeku predjem 11 - 12 hiljada godisnje. i jedan sam od onih kojima je crkla turbina, cemu je razlog po svemu sudeci jako lose dizel gorivo. kunem sebe sto nisam uzeo 1.6 benzinca, ali i nije bas bila opcija to, posto su kola bila na lageru vec i konkretno na njih sam dobijao popust. kad bih sad uzeo novi hatchback, to bi svakako bio slabiji benzinac.
    Liberty and justice

  10. #135
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,099
    Thanks Thanks Given 
    920
    Thanks Thanks Received 
    286
    Thanked in
    114 Posts

    Default

    to je kod auta sa manjom kubikazom, a za vecu treba opet racunati
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  11. #136
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,642
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Evo ti jedan primjer.
    Ja imam golfa II TD koji trosi 4-5 litara nafte.....


    Mislis da smo mi ovce?
    TAKUMI

  12. #137
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,840
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da stvarno ima precerivanja u tim narodskim prichama o potrosnji dizelasa kod nas tipa trosi mi auto 3/4 litra nafte i slicno....

  13. #138
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,519
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    VWovci uvijek preceruju..Njima GTI 16V trosi ispod 10L u grad a oprace svakoga itd...da da...oce to..
    "ahh V-TEC...all of the lag, none of the turbo, it's like waiting for bad sex"

  14. #139
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,269
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Mislis da smo mi ovce?
    Nije da sam mjerio, ali evo sad si me bas zaintrigirao da vidim jeste li ovce
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  15. #140
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,448
    Thanks Thanks Given 
    2,836
    Thanks Thanks Received 
    4,041
    Thanked in
    1,958 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Mislis da smo mi ovce?
    S obzirom da vozi NK-PG-NK skoro svaki dan, petom neka ide 80-90 taman ce toliko da mu trosi. Nesto ispod 5 na otvoreni
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. #141
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,828
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    41 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    S obzirom da vozi NK-PG-NK skoro svaki dan, petom neka ide 80-90 taman ce toliko da mu trosi. Nesto ispod 5 na otvoreni
    I meni 5.9-6.0 pri 90kmh na otvorenom, a benzinac od 200bhp! Eto..

    Nego ko voli traktore, eto mu ga.. Postoji li ishta otuznije, nego vidjet neki sjajan fancy auto (ne znam.. kao recimo C merc. novi, ili BMW bilo koji, iako im je novi dizajn vrlo eventualan, makar za moj ukus) i onda vidjet pozadi oznaku "IMT"-a, a tek chut istog.. Uzas.. Za namjenska auta, dzipove, long distance runner-e, svakako ok, ali kupit fancy auto, sa dizel motorom, wtf!?!?! Shto znachi nekome ko moze da da 50 ili 100k eura za auto, koliko ce da mu troshi?!?! (a ima ih nevjerovatan broj.. prilazim skoro A-8ci, novaa, sija lak na kilometar, i onda vidim 3.0 tdi!! e QQ po iljadu puta!) A za obichna, standardna auta, ovaj chlanak gore je sve rekao..

    To je otprilike isto (ovako sam skoro objashnjavao jednoj koleginici da provjeri, "frajera" s kojim se muvala, jer je lik imao, tj ima, fancy mechku, ali sa traktor motorom! Te da bi trebalo da pripazi jer se moze desit da je "vrlo jeftin"..)
    To ti je, rekoh joj, k'o da ti za gala veche kupish naj naj pradinu haljinu, a onda na tushki ili kod kineza, kupish cipele za uz nju.. Ono moze u krajnjoj liniji, i posluzice svrsi, ali to je tako..

    A tekst iz Vijesti je odlichan, i ne radi se o logici, vec o najjednostavnijoj matematici.. Shto se tiche vecih snaga i kubikaza, mislim da je samo razlika shto umjesto 13 godina, treba vam recimo 7-8 god. da bi se isplatio.. (Kad bi vec auto trebalo mijenjat, da je srece.. )

    I shto reche JC i jednoj epizodi Top Gear-a: Yes, Lucifer has come to our little world of milk and petrol.. For the first time ever, we have diesel on our track..
    Last edited by NexusVI; 31-01-08 at 10:49.

  17. #142
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    niksic
    Posts
    3,295
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    moja racunica je veoma jasna: u golfa(benz) sam sipao 10 e do pg i nazad, u pasata(diz) sipam 5e;sa pasatom mogu preci sa 10 e 100 km najgradske voznje (sa guzvama stajanjem i sl), dok otac za to isto (u golfa) sipa 15 e

    e sad kome je isto da kad dodje na pumpu svaki drugi dan da 10 ili 15 e, to je druga stvar, meni nije isto
    Last edited by cookie; 31-01-08 at 17:17.
    ...

  18. #143
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,312
    Thanks Thanks Given 
    2,773
    Thanks Thanks Received 
    2,655
    Thanked in
    1,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NexusVI View Post

    To je otprilike isto (ovako sam skoro objashnjavao jednoj koleginici da provjeri, "frajera" s kojim se muvala, jer je lik imao, tj ima, fancy mechku, ali sa traktor motorom! Te da bi trebalo da pripazi jer se moze dasit da je "vrlo jeftin"..)
    To ti je, rekoh joj, k'o da ti za gala veche kupish naj naj pradinu haljinu, a onda na tushki ili kod kineza, kupish cipele za uz nju.. Ono moze u krajnjoj liniji, i posluzice svrsi, ali to je tako..
    Hahahah odlicno
    She is only here to annoy herself!

  19. #144
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije to nista A8 dizel no je najgore kad vidis A8 na plin.

  20. #145
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,312
    Thanks Thanks Given 
    2,773
    Thanks Thanks Received 
    2,655
    Thanked in
    1,290 Posts

    Default

    A zasto je to gore mirobore?
    She is only here to annoy herself!

  21. #146
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,519
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    cookie...racunica je vrlo jasna..otac je presao vise no ti..pa te zajebaje
    "ahh V-TEC...all of the lag, none of the turbo, it's like waiting for bad sex"

  22. #147
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,213
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    S obzirom da vozi NK-PG-NK skoro svaki dan, petom neka ide 80-90 taman ce toliko da mu trosi. Nesto ispod 5 na otvoreni
    ne kazhe se
    s obzirom,nego obzirom
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  23. #148
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,448
    Thanks Thanks Given 
    2,836
    Thanks Thanks Received 
    4,041
    Thanked in
    1,958 Posts

    Default

    Nešto se ne sjećam da mi je profesorica srpskog to prepravljala ali dobro ako ti tako kažeš :-)
    NexusVI slažem se sa postom.
    Ali je meni jos gore kad vidim na pumpu Audi A8 koji se vozi na plin. A to ne bi bilo toliko stršno da taj neko u njega ne sipa 3€ plina, a 2 ostavlja za kafu u "Mašu"
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. #149
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,213
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    to je bolesni mentalitet "bolje mi je vozit a8 2 sata dnevno nego audi a4 cijeli dan"
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  25. #150
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,828
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    41 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Nešto se ne sjećam da mi je profesorica srpskog to prepravljala ali dobro ako ti tako kažeš :-)
    NexusVI slažem se sa postom.
    Ali je meni jos gore kad vidim na pumpu Audi A8 koji se vozi na plin. A to ne bi bilo toliko stršno da taj neko u njega ne sipa 3€ plina, a 2 ostavlja za kafu u "Mašu"
    Ok, ali taj je vjerovatno munut nedje, i uzet za 10ak hiljada, a imalo se 10k, jer se prodalo par rala djedovine.. tako da nije ni chuda, ali vidish Rokspedov znak ruzni, auto iz salona, staro ne vishe od par dana, data gomila para za njega.. E oca mu *****, kad vec: ima se, moze se.. daj i taj detalj da bude kako treba.. (a ako cemo pravo to i nije detalj, nego esencija.. al' to je duga i druga pricha)

    Da se razumijemo, da ne bude posle kako panjkam.. , nemam nishta protiv dizela, ni ljudi koji ih kupuju, kad se mora i kad vishe odgovara.. ali kad imash, pa zaboga..)

    A evo linka odakle uzeh onu JC rechenicu, sam prilog je jako dobar i vezan za temu, chak donekle ide u prilog dizelashima, iako se iz priloga vidi da su tamo (GB) cijene malo drugachije nego kod nas.. Ali, ima detalj na samom pochetku, obratite paznju, kad Jeremy najavljuje rule breaker-a, i kaze da izgleda sasvim regularno, dok ne okrenete kljuch... Zvuk koji se zatim zachuje je porazavajuci.. makar za mene.. Samo mi slike, dajca, fapa, tamica, prolete ispred ochiju.. (Ne daj boze da je ljepshi, pozlilo bi mi.. )

Page 6 of 14 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Golf 2 1.6 benzinac ekotronic
    By Napster in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 29-03-05, 20:59
  2. Dizel vs Benzin
    By simm in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 119
    Last Post: 07-04-04, 02:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •