Page 37 of 50 FirstFirst ... 2733343536373839404147 ... LastLast
Results 901 to 925 of 1236

Thread: Crnogorski jezik

  1. #901
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Oba dva slova postoje vec u poljskom jeziku, tako da ta slova uopste nisu izmisljena sad.

  2. #902
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    U crnogorskim govorima j umekšava prijethodni suglasnik. Kod srpskih govora nema j, akod hrvatskih nema umešavanja. I to je to.

  3. #903
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a ono, zbog silovanja jezika i uvođenja onoga što nije priroda jezika u crnoj gori 90% je bilo nepismeno. to je tako kad ti nametnu jezik. neću da pišem djevojka, no đevojka, i da to ne bude gramatička greška. kao i ostala slova, mada dva od tri ne koristim, ali pošto ima neko ko koristi, onda u redu. od viška ni u ovom slučaju ne boli glava.
    neka bude borba neprestana...

  4. #904
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,302
    Thanks Thanks Given 
    2,773
    Thanks Thanks Received 
    2,648
    Thanked in
    1,288 Posts

    Default

    Istina, kad se vec svi razlikuju ajmo i mi
    She is only here to annoy herself!

  5. #905
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    a kako misliš da uopšte postoje kad su do sad bila ta slova zabranjena? Zapravo to je svaka riječ koja se do sad "jecala" pa je umjesto đevojke bila djevojka, umjesto śekire bila sjekira, umjesto koźi bilo kozji i slično. Zar ne
    Tako se govori samo na selu (osim đevojka, đe, đeca, međed) i slično. Tako da mi to kao književni jezik zvuči OGAVNO.

  6. #906
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Sinisam
    To si potpuno u pravu. Slažem se ja što setoga tiče i ne treba ništa izmišljati, ali i dalje insistiram na upotrjebi slova za sve glasove. Zar je to toliki problem? E da i jeste li sigurni da tih glasova nikad nije bilo nego se sad "izmišljaju"?
    Bilo ih je, ali ih sad nema. I to je svojevrsno silovanje jezika.

    Trebamo li se vraćati 100 godina unazad i govoriti kao naši preci? Čemu to? Jezik je živa stvar i mijenja se, ide naprijed.

  7. #907
    Join Date
    May 2007
    Posts
    2,399
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by contradiction View Post
    Bilo ih je, ali ih sad nema. I to je svojevrsno silovanje jezika.

    Trebamo li se vraćati 100 godina unazad i govoriti kao naši preci? Čemu to? Jezik je živa stvar i mijenja se, ide naprijed.

    Tačno!
    Još jedna desetka!
    Libertas

  8. #908
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Contradiction, to da se mijenja jezik je cinjenica, ali i to da su "đevojka, đe, đeca, đed, đedovina.." nadzivjeli tu reformu koju je ocito bila neprirodna kad se nije "primila". Dosad su govorili da je to nepravilno jotovanje, ubuduce će biti pravillno i ne viđu tu niđe silovanje jezika rijecima koje su u svakodnevnom govoru. Jezik nas se kvari i siluje ipak drugacijim govorom i nekom modom koja nema podlogu ni u tradicionalnom, a ni u knjizvnom.

  9. #909
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Contradiction, to da se mijenja jezik je cinjenica, ali i to da su "đevojka, đe, đeca, đed, đedovina.." nadzivjeli tu reformu koju je ocito bila neprirodna kad se nije "primila". Dosad su govorili da je to nepravilno jotovanje, ubuduce će biti pravillno i ne viđu tu niđe silovanje jezika rijecima koje su u svakodnevnom govoru. Jezik nas se kvari i siluje ipak drugacijim govorom i nekom modom koja nema podlogu ni u tradicionalnom, a ni u knjizvnom.
    "đevojka, đe, đeca, đed, đedovina.." je OK

    Kao i nijesam, sjutra, ljekovi, njemac, djelovi, kisjelo, cistjerna...

    To bih ubacila u novi pravopis - ali nekakve šekire i kože sireve definitvno ne (meko š i ž), zato što većina naroda tako ne govori (pogotovo u urbanim sredinama). Ruku na srce, ni ja nikada u životu nisam rekla "nijesam", ali nemam ništa protiv toga.

  10. #910
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by contradiction View Post
    "đevojka, đe, đeca, đed, đedovina.." je OK

    Kao i nijesam, sjutra, ljekovi, njemac, djelovi, kisjelo, cistjerna...

    To bih ubacila u novi pravopis - ali nekakve šekire i kože sireve definitvno ne (meko š i ž), zato što većina naroda tako ne govori (pogotovo u urbanim sredinama). Ruku na srce, ni ja nikada u životu nisam rekla "nijesam", ali nemam ništa protiv toga.

    pa što ti fino ne odrediš šta će i kako će da bude i kraj? znaš, ima neko ko oće da koristi ta slova, i treba mu dati. biće pravilno i sjekira i śekira, pa izvoli biraj. u srbiji je njima smiješno što oćemo da pišemo kao što govorimo, ali s njima se ne vrijedi raspravljat zbog visokog stepena ograničenosti u mišljenjima.

    jednostavno, eto imena koliko oćete, pa birajte kako ćete da ga zovete.

    uz nova slova ista ostaju, pa birajte kako ćete pisati.

    književni crnogorski vjerovatno neće bit izjednačen sa narodnim, pa se ne treba śekirat.
    Last edited by andrija81210; 06-11-07 at 18:22.
    neka bude borba neprestana...

  11. #911
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Stara Pazova
    Posts
    109
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Podseća te me na hrvate. Tako se i oni trude da pričaju "drugačije".
    Ja se sećam emisije na HRT-u, "Prichajmo hrvatski" u kojoj se svaki dan učila neka nova reč na hrvatskom. Mogli bi da zakupite autorska prava!
    Nismo zgodni,
    al smo zato nezgodni!

    Mali Tokyo.
    Stara Pazova!

  12. #912
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VojvodinaONLINE View Post
    Podseća te me na hrvate. Tako se i oni trude da pričaju "drugačije".
    Ja se sećam emisije na HRT-u, "Prichajmo hrvatski" u kojoj se svaki dan učila neka nova reč na hrvatskom. Mogli bi da zakupite autorska prava!
    viđi brate, ś je preživjelo u narodu toliko godina od kad nema crnogorskog jezika, preživjelo toliko promjena naziva, vlasti, ideala, "izdajnika sa crnogorske akademije nauka i umjetnosti", da je zaslužilo da mu se dodijeli ravnopravni status. to što je vuk nazvao jezik svih jugoslovena srpskim, ne znači da je sad kad ne moraju svi bit srbi to svojina onih koji se izjašnjavaju kao srbi. vuk je bio idealista i političar, i zato je jezik nazvan srpski, jer su svi sa prostora ex yu trebali biti srbi. ako ja kao crnogorac jezik kojim pričam oću da nazovem crnogorskim, ne znam šta tebi ima da smeta.

    lingvistički, to je sve jedan jezik, vuk ga je nazvao srpskim, a npr. ja imam pravo da ga ne zovem tako, i to pravo ću da iskoristim, jer vuk mu je dao naziv zbog politčkih ubjeđenja, pa ću i ja.
    neka bude borba neprestana...

  13. #913
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    79
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ako je razlika pomeđu grada i sela u Crnoj Gori jedna okraća mića onda ne vidim zašto bi vi pokondireni građani, čiji se urbani pravopis skoro cijeli zasniva na jeziku balkanskih seljaka, mislili da nijeste seljaci i da grad nije selo?

    kao prvo: nevažno je đe se zbori ovijem ili onijem. treba sačuvati raznolikost crnogorskoga govora i trsiti se pozamašnih ortografskih bućkuriša od knjiga đe ćemo sve metnut pod regule. što manje regula...

    regule trebaju političarima, novinarima, spikerima... piscima ne trebaju, umjetnicima ne trebaju, misliocima ne trebaju... ja sam se nekako vazda nadao da je jezik tvorba fluidna... zar vi stvarno pašu zamrzivači?

    dok je mene živoga ja se neću odreć nit đevojke nit śutrašnjice. i živa je laž da se tako tolkuje samo u manjim selima. tako se zbori i u većim selima od Novoga preko Podgorice pa do Bijeloga Polja.

    umni narodi, tj. narodi đe se umnima dadoše divit i lapis, zasnivaju svoj jezik na velikanima svojega jezika. a naši su i Njegoš i Miljanov i Zogović i Andrić i Lalić i Selimović i Krleža i Pekić i toliko njih.

    vi bi da ga zasnujete na RTCG ili RTS i slično. aferim. tako treba. bujrum. mašala. sve vi ćetalo tako mudrima.

    jer mudri jeste. ne volite rabotat, ne basta vi mijenjat se, želite ostat isti. koristit što manje raznolikosti da bi što brže poentirali. nije ovo nogomet. ovo je tim lavljega srca... nidabog dopuštit da ve neko nazove nepismenima. ili da morate učit sopstveno jezičko bogatstvo...

    pa đe bi našli vremena ośećat se boljima od onih iz manjijeh sela.

    p.s.
    nijesu vaši preci govorili i pisali kao Njegoš, niti pojma imate kako jesu zborili. on je izmišljao i uljepšavao jezik narodni. zorio se š njim ne onakvim kakav je bio nego kakav bi mogao bit.

    zato ne drži vodu nit ovo vaše nevrtanje unazad već hitanje unaprijed. ja još ne nađoh pravu liniju ikakvog razvitka. ako vi jeste svaka vi čast. ali mislim da ne postoji. unatrag nije naprijed jeste naprijed nije unatrag jeste lijevo i desno, možda... što se čini od bršljana. sve im se krasilo vragovima.

    praštajte moje pogane prste. kucaju što misle..

  14. #914
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by contradiction View Post
    Bilo ih je, ali ih sad nema. I to je svojevrsno silovanje jezika.

    Trebamo li se vraćati 100 godina unazad i govoriti kao naši preci? Čemu to? Jezik je živa stvar i mijenja se, ide naprijed.
    Bogami ima i koriste se. I ne treba se vraćat u nazad treba ići pravo i dozvoliti svakom da priča kako mu volja dokle se razumijemo. I taj književni je srpskohrvatski književni sad nepostojeći jezik ali jezik iz kog su nastali svi ovi drugi. nijesam za insistiranje na razlikama, ali sam za postojeće stanje uz slobodu koja će na kraju nešto iskristalisati.

  15. #915
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post

    dok je mene živoga ja se neću odreć nit đevojke nit śutrašnjice. i živa je laž da se tako tolkuje samo u manjim selima. tako se zbori i u većim selima od Novoga preko Podgorice pa do Bijeloga Polja.
    Dalo ti se pisati toliku ponjavu od posta, a nisi s razumijevanjam pročitao ono što sam napisala...

  16. #916
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Stara Pazova
    Posts
    109
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by andrija81210 View Post
    viđi brate, ś je preživjelo u narodu toliko godina od kad nema crnogorskog jezika, preživjelo toliko promjena naziva, vlasti, ideala, "izdajnika sa crnogorske akademije nauka i umjetnosti", da je zaslužilo da mu se dodijeli ravnopravni status. to što je vuk nazvao jezik svih jugoslovena srpskim, ne znači da je sad kad ne moraju svi bit srbi to svojina onih koji se izjašnjavaju kao srbi. vuk je bio idealista i političar, i zato je jezik nazvan srpski, jer su svi sa prostora ex yu trebali biti srbi. ako ja kao crnogorac jezik kojim pričam oću da nazovem crnogorskim, ne znam šta tebi ima da smeta.

    lingvistički, to je sve jedan jezik, vuk ga je nazvao srpskim, a npr. ja imam pravo da ga ne zovem tako, i to pravo ću da iskoristim, jer vuk mu je dao naziv zbog politčkih ubjeđenja, pa ću i ja.

    nemoj ti meni brate, mi nismo braća

    Nego reci ti meni, kako je to Vuk proglasio sve jezike srpskim!?
    Prvo vi tvrdite, da je vuk ukrao vaš crnogorski jezik i proglasio ga srpskim, dobro to je u redu , možete da tvrdite. A kako sad vi imate 33 slova a mi 30. I sad mi vama ukrali jezik. Danas još uvek vi pišete sa 30 slova (baš kao srbi) , za par meseci će te pisati sa 33 (i to će biti razlika koja treba da se razdvoji). Znači vi posle reforme koja uvodi još 3 narodna foneta (kako vi tvrdite,mada se ona mogu pisati dvoslovno), tek onda će te pisati i govoriti istinskim istoriskim crnogorskim jezikom, tradicionalnim.
    E da smo mi vama ukrali jezik, kao što tvrdite, mi bi pisali sa 33 slova. Mi uzeli vaš jezik, a vi uvedite nove (stare) fonete.
    Tako da ta tvrdnja o uzimanju jezika, malo je klimava.

    I drugo,vuk nije izmislio jezik, nije ga ukrao,nego je izvšio reformu srpskog jezika "jedan glas jedno slovo". Pogledaj malo knjige,kako se pisalo u crnoj gori pre njegove reforme jezika!
    Nismo zgodni,
    al smo zato nezgodni!

    Mali Tokyo.
    Stara Pazova!

  17. #917
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VojvodinaONLINE View Post
    nemoj ti meni brate, mi nismo braća

    Nego reci ti meni, kako je to Vuk proglasio sve jezike srpskim!?
    Prvo vi tvrdite, da je vuk ukrao vaš crnogorski jezik i proglasio ga srpskim, dobro to je u redu , možete da tvrdite. A kako sad vi imate 33 slova a mi 30. I sad mi vama ukrali jezik. Danas još uvek vi pišete sa 30 slova (baš kao srbi) , za par meseci će te pisati sa 33 (i to će biti razlika koja treba da se razdvoji). Znači vi posle reforme koja uvodi još 3 narodna foneta (kako vi tvrdite,mada se ona mogu pisati dvoslovno), tek onda će te pisati i govoriti istinskim istoriskim crnogorskim jezikom, tradicionalnim.
    E da smo mi vama ukrali jezik, kao što tvrdite, mi bi pisali sa 33 slova. Mi uzeli vaš jezik, a vi uvedite nove (stare) fonete.
    Tako da ta tvrdnja o uzimanju jezika, malo je klimava.

    I drugo,vuk nije izmislio jezik, nije ga ukrao,nego je izvšio reformu srpskog jezika "jedan glas jedno slovo". Pogledaj malo knjige,kako se pisalo u crnoj gori pre njegove reforme jezika!
    neću vala, ako ti toliko smeta

    ja ne rekoh da ga je ukrao, to neki tvrde, neki ne.

    ta tri foneta su karakteristična samo za crnu goru, i з se koristi u topličkom kraju, i njih je morao da izostavi, zbog svih ostalih.

    uglavnom, vi tvrdite da je srpski jezik svojina srpskog naroda, a to ne može biti gledajući kako je jezik nastao, tj. kako je nastalo ono što vuk zove srpski jezik, pa onda kako je samo azbuka (+abeceda) svojina srpskog naroda, i sve tako.

    reformu srpskog jezika? aj dobro...
    neka bude borba neprestana...

  18. #918
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ma niko nije nikom ukrao, i ako jeste , to nije vazno. Vazno je da ostali narodi shvate, da ako su oni dobili to pravo da nazovu svoji jezikom, onda to pravo imamo i mi, posebno jedini iz ex yu koji ima 3 slova vise, i ako ne znam gdje se koristi ovo 3...

  19. #919
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    djaoli mu ga iZeli...
    to su pa$e, nashe iZeljice,
    svoga roda, grdne izdajice,

    nije isto kao biZin i bronZin

    Moji iz Brskuta ,
    su govorili DZELJEZNICA i DZELJEZARA
    Last edited by milovan; 07-11-07 at 02:07.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  20. #920
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by contradiction View Post
    Bilo ih je, ali ih sad nema. I to je svojevrsno silovanje jezika.

    Trebamo li se vraćati 100 godina unazad i govoriti kao naši preci? Čemu to? Jezik je živa stvar i mijenja se, ide naprijed.
    Na selima pociva Crna Gora i ja mnim e smo mi jedina sorta na zemaljsku kuglu dje se narod "STIDI" zborit ka su im djedovi zborili ! Dje im je usadjeno vuka copavoga austrijskoga spijna takozvani "knjizevni" jezik , a sve u cilju asimilizacije Crnogoraca pod serbaljstvom !
    Njih ne interesuje cesovijem imenom ce se zvat jezik ,njima je bitno na sve Crnogorsko da se turi serbski /ko itd itd ,nebili imali uste jedan adut za rusenje Crnogorstva !
    Naski Narod su nacerali da umise e su " seljacki narod " i da ce postat kulturni ukoliko zbore beograckijem dijalektom ,zato na tv i u medije se radi "finoce " upotrebljava ogavna mjesavina beogracko-Crnogorsko/seljackoga jezika !
    Zamislite kako samo zvuci kad neko rekne : " JAO KAKO SEM SE NAJELA STOMAKA ,DROB ME ZABOLEO BRE" , misim strahota ziva primjera ima masu ,ali opet mi smo jedini na planetu koji se stide svojega jezika i svojijeh dijalekata da nebi bili "seljacine" !
    No Crnogorci / gorke trebaju da znadu e mi nijesmo imali kat pisat pecatnjije i citape zbog silnije ratova i od jada i bijede u kojima je Crna Gora obitovala ,dok su drugi mirno robovali i edukovali se mi smo umirali pogibali ali ocuvali svoje JA i nebi trebalo sad da ga po*****o !!!!!!!!!!
    Last edited by Zvek_Zivi; 07-11-07 at 09:18.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  21. #921
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Zadnjih dvadesetak postova:
    Vi niste normalni boli me stomak od smeha, obožavam vas :yipiiii:

  22. #922
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Nojeva ostrva
    Posts
    2,617
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zvek_Zivi View Post
    Na selima pociva Crna Gora i ja mnim e smo mi jedina sorta na zemaljsku kuglu dje se narod "STIDI" zborit ka su im djedovi zborili ! Dje im je usadjeno vuka copavoga austrijskoga spijna takozvani "knjizevni" jezik , a sve u cilju asimilizacije Crnogoraca pod serbaljstvom !
    Njih ne interesuje cesovijem imenom ce se zvat jezik ,njima je bitno na sve Crnogorsko da se turi serbski /ko itd itd ,nebili imali uste jedan adut za rusenje Crnogorstva !
    Naski Narod su nacerali da umise e su " seljacki narod " i da ce postat kulturni ukoliko zbore beograckijem dijalektom ,zato na tv i u medije se radi "finoce " upotrebljava ogavna mjesavina beogracko-Crnogorsko/seljackoga jezika !
    Zamislite kako samo zvuci kad neko rekne : " JAO KAKO SEM SE NAJELA STOMAKA ,DROB ME ZABOLEO BRE" , misim strahota ziva primjera ima masu ,ali opet mi smo jedini na planetu koji se stide svojega jezika i svojijeh dijalekata da nebi bili "seljacine" !
    No Crnogorci / gorke trebaju da znadu e mi nijesmo imali kat pisat pecatnjije i citape zbog silnije ratova i od jada i bijede u kojima je Crna Gora obitovala ,dok su drugi mirno robovali i edukovali se mi smo umirali pogibali ali ocuvali svoje JA i nebi trebalo sad da ga po*****o !!!!!!!!!!
    ziva istina sve sto si reka
    this is pointless

  23. #923
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zvek_Zivi View Post
    Na selima pociva Crna Gora i ja mnim e smo mi jedina sorta na zemaljsku kuglu dje se narod "STIDI" zborit ka su im djedovi zborili ! Dje im je usadjeno vuka copavoga austrijskoga spijna takozvani "knjizevni" jezik , a sve u cilju asimilizacije Crnogoraca pod serbaljstvom !
    Njih ne interesuje cesovijem imenom ce se zvat jezik ,njima je bitno na sve Crnogorsko da se turi serbski /ko itd itd ,nebili imali uste jedan adut za rusenje Crnogorstva !
    Naski Narod su nacerali da umise e su " seljacki narod " i da ce postat kulturni ukoliko zbore beograckijem dijalektom ,zato na tv i u medije se radi "finoce " upotrebljava ogavna mjesavina beogracko-Crnogorsko/seljackoga jezika !
    Zamislite kako samo zvuci kad neko rekne : " JAO KAKO SEM SE NAJELA STOMAKA ,DROB ME ZABOLEO BRE" , misim strahota ziva primjera ima masu ,ali opet mi smo jedini na planetu koji se stide svojega jezika i svojijeh dijalekata da nebi bili "seljacine" !
    No Crnogorci / gorke trebaju da znadu e mi nijesmo imali kat pisat pecatnjije i citape zbog silnije ratova i od jada i bijede u kojima je Crna Gora obitovala ,dok su drugi mirno robovali i edukovali se mi smo umirali pogibali ali ocuvali svoje JA i nebi trebalo sad da ga po*****o !!!!!!!!!!
    Ne čoče beogradskim, no onako kako smo u školi učili. Koji smo đavo išli u nju, ako ćemo tako govoriti?

    I pored svega, uvode nam tri nova slova, a ni ove ne znamo kako treba.

    A o pravopisu da i ne govorim.

    Pola Crne Gore još uvijek piše jeli, nemogu, gracki, koi, i da ne nabrajam dalje...

    Padeži su posebna priča. Njima se gađaju i u skupštini i na šalterima. :joint:

    Nemam ništa protiv crnogorskog jezika, na popisu stanovništva sam se za njega izjasnila - za razliku od mnogih koji su tvrdili da hoće, pa na kraju ispade da nas je manje od 30%.

    Ali, ne bih se vraćala na neki arhaični jezik naših predaka, to je sve!

  24. #924
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Vi niste normalni boli me stomak od smeha, obožavam vas :yipiiii:
    neka bude borba neprestana...

  25. #925
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by contradiction View Post
    Ali, ne bih se vraćala na neki arhaični jezik naših predaka, to je sve!
    nećemo se ni vraćat, pričaćemo ko i dosad, ali ćemo proširiti jezik onoliko koliko je potreba u narodu. ja znam i srbe koji bi voljeli ś da se uvede, da mogu komotno pisat śedi i sl., jer i njima je milo što je naš jezik "tvrđi" nego ostali u okruženju. ova druga 2 su meni nepotrebna, ali se crna gore prostire od ulcinja do pljevalja, a niko nije obavezan da koristi slova koja se uvedu, jer će moći da priča kao i do sada.
    neka bude borba neprestana...

Page 37 of 50 FirstFirst ... 2733343536373839404147 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 27-11-10, 15:19
  2. Replies: 8
    Last Post: 20-11-06, 02:44
  3. PROFESOR SA SORBONE PRIZNAO CRNOGORSKI JEZIK !
    By GRAD in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 68
    Last Post: 21-02-05, 02:52
  4. Crnogorski jezik 1857-a godina:
    By Petar Mrvaljevic in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-05, 23:00
  5. MATIJA BECKOVIC O GORI CRNOJ!
    By Vidoje in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-04, 12:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •