Results 1 to 11 of 11

Thread: scandinavia

  1. #1
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default scandinavia

    ovaj thread o skandinaviji koji postoji star je par godina. da zapocnemo novi? ja sam bio u svih pet nordijskih zemalja, pa bih mozda ponesto znao i reci. koga zanima ukljucite se, pa da vidimo kako ce topic krenuti.

    pozz,

  2. #2
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa pricaj onda...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ako me neko malo ljubaznije zamoli. salim se, mislio sam da ce neko imati konkretnije pitanje, mozda o nekoj konkretnoj zemlji i sl. ovajo je tesko poceti. a necu da pricam samom sebi

    pozz

  4. #4
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve nas zanima i pretvorili smo se u uho...

    Lijepo molimo... Opise prirode, ljudskih karaktera, cijena, gdje je najbolje potraziti smjestaj, bile bi zanimljive i fotke ako ih imas..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ok. pokusacu nesto da kazem. ali pocinjem s finskom. to je prva nordijska zemlja u kojoj sam bio, boravio sam mjesec dana u turkuu, najstarijem gradu finske.

    tesko mi je pricati o ovoj zemlji jer je mnogo volim i sasvim sam subjektivan prema njoj. na prvi pogled je malo monotona, ljudi su prilicno rezervisani, ali jako ljubazni kad ih zamolite za pomoc. ima neku sasvim specificnu atmosferu, poprilicno drugaciju od ostalih skandinavskih zemalja.

    finska hrana je kod nas nepoznata, i vrlo je specificna. imaju oko 15o vrsta hljeba, mislim da rijeko koja zemlja moze da se time pohvali. najpopularnije pivo je lapin kulta (zlato laponije), a nekada je svaka kuca, odnosno gazdinstvo, imalo svoju malu pivaru, tj. prostoriju za varenje piva, bez toga nije moglo. kao ni bez saune. kod njih je sauna sto i kod nas kada. imaju i dosta sireva, a najzanimljiviji je juustoleipa, sir ni sladak ni slan, tanak , okrugao kao podloga za picu, i skoro bez ukusa. na njega neko maze slane namaze, a neko slatke. ima malo onih crnih fleka od pecenja po sebi kao palacinke. prilicno je skup, a meni se iz nekog cudnog razloga svidjao onako sam. sto se tice mesa i ribe toga imaju puno, ali ja nisam bas za te stvari tako da o tome manje znam. interesatno je mozda sto na sirovo meso ili ribu mazu dzem od brusnica ili nekog drugog bobicastog voca i tako jedu...

    o cijenama ne bih. za nas su neprihvatljive u svakom pogledu. kad sam ja bio tamo nije bilo diskontnih supermarketa u kojima je kao malo jeftinije, a cijena koja me najvise zaboljela bilo je sisanje, obicno musko sisanje masinom, koje sam platio tadasnjih 45 njemackih maraka. kod nas je bilo marku i po. garderoba, medjutim, moze da se nadje jeftino, u onim standardnim radnjama kao sto je svedski h&m, mada ima radnji za svaciji dzep. cd-ovi su skupi, knjige takodje, ali svejedno. vrijedi vidjeti i malo se istrositi. o cijenama pica i restorana necu jer su previsoke, i jako sam malo izlazio.

    finski jezik je meni magican, mada ga mnogi ne vole. ima intonaciju kao madjarski, mada su se dosta udaljili tokom vjekova, iako su iz iste (ugro-finske) porodice jezika. imaju 16 padeza, ali kazu da koriste samo 14! nazdravlje. ja bogami ponesto i naucio dok sam bio tamo.

    ljudi su nordijski plavi vecinom, mada nije pravilo, i cini mi se da u fizionomiji imaju nesto prepoznatljivo finsko, sto ih razlikuje od ostalih skandinavaca. mozda neka celicna boja ociju, oblik usta, sta li. ali meni se cini da sam uspio naslutiti tu neku karakteristicnu crtu. cini mi se da nigdje nisam vidio vise goth djevojaka, koje su sve osim ociju obojile u crno, crno, crno.

    priroda je prelijepa, mnogo je vode, brezovih suma koje djeluju njezno, a vjerovatno su snazno drvo jer inace ne bi gore opstale. nazalost, samo sam uspio obici jugozapadni cosak finske, dakle turku i helsinki, i predjele izmedju ova dva grada, i propustio sam mnogo bolje stvari sto se prirode tice.

    posto sam ja veci ljubitelj slatkisa nego piva, moram reci da je njihova fazer cokolada, po mom skromnom misljenju, najbolja na svijetu. ne znam da li ima da se kupi u nasim radnjama, ali u aerodromskim shopovima ima svugdje. to da im je cokolada najbolja priznali su mi i neki ljudi ovdje, a ja preporucujem onu koja se zove 'geisha' sa punjenjem od ljesnika, slicna nasoj bajaderi. imaju i fazermint, itd, itd.

    mislim da easyjet i ryanair (niskobudzetne avio kompanije) imaju jeftinije letove do finske sa vecih aerodroma, a sa nasih nema, kako bi montenegroairlines mogao dozvoliti konkurenciju i sniziti svoje nenormalne cijene. ali, nije to sad tema.

    postajem preopsiran. za sada je mozda dovoljno. ako ima jos pitanja o finskoj - pucajte - a ako ne, mozemo dalje na narednu zemlju. po vasem ili mom izboru.

    pozzz

  6. #6
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    htio sam prikaciti par slika, ali prelaze memoriju. tada nisam imao digitalni aparat pa su skenirane sa obicne fotografije. ali bojim se nista od toga... osim ako neko ne zna kako ipak mogu da ih ubacim

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Thumbs up

    aros, prvo svaka cast sto si ispisao ovoliko o Finskoj, mozda malo subjektivno sto i sam rece al nema veze... bitno je da imamo bar neku predstavu o toj zemlji.
    Mene licno interesuje Skandinavija uopsteno jer planiram iduce godine da je obidjem na 2 tocka, dakle motorom. E sad, obzirom da jos uvijek nemam tacan plan da li cu ici preko sve kopnom pa onda u povratku feribotom iz Svedske za Dansku ili obrnuto, mene interesuje cjelokupni dozivljaj Skandinavije...
    dakle, sto se tice prirode, sto obic i sto nikako ne propustit, koje predjele MORAM vidjet i posjetit...
    ako ti je vec nausput, mogao bi pocet s Finskom i njenim prirodnim ljepotama... naravno onim najljepsim.
    a sto se slika tice, svaka slika mora da ti bude u JPG formatu do 97KB velicine koliko mi se cini, tako da ih smanji pa onda uploaduj ovdje, ili idi na imageshack.com i tamo uploaduj pa davaj linkove.
    aj cekam nastavak
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  8. #8
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    wow, ice. drzim ti palceve za iducu godinu. sad sam malo u trci pa ne mogu napisati onoliko koliko bih htio, ali cim ugrabim prvih pola sata slobodnih - ocekuj izvjestaj - ali ne preobiman, jer mogu pisati samo o onome sto sam licno vidio

    cya later

  9. #9
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    eh ice, ne moze ti se stati na trag ...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    a da malo ozivimo ovaj topic jer mi se termin primice...
    mjesta koja se ne smiju propustit kad si vec na tlo Skandinavije su:..............
    (dopuniti prazan prostor )
    ajte ljudi, citao sam dosta po netu, al opet nas cojek je nas cojek
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  11. #11
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    655
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Well, aros. . . Samo finland/suomi? a nesto o islandu? ja se nadam da cu posjetit tu ice-fire land prije nego sto devil dodje po mene lmao. . .imam jednog frenda islandjanina koji me pita kad cu vise doc. . a ja nemam para ni da odem do pluzine cityja lmao. . i btw postavi svoje putopise na npr. svom blogu . -putopisi amosa - naseg covjeka- lol kako je ice duhovito reko. pzd vam. tc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •