Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 151

Thread: Da li batina radja nasilje?

  1. #26
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Đeca su danas sklonija inatu, a još im u tom pravcu i društvo pruža moralnu zaleđinu, po koji savjet i ohrabrenje... još malo... i pravni vjetar u leđa!

    Tako da je postalo uvreženo mišljenje - da ako si bez autoriteta u društvu, teško da ćeš biti autoritet u kući... i da prema svojoj đeci trebaš, bez autoritativnog modela jednog ministra, direktora, političara... da budeš popustljiv i svojoj djeci savjetodavac bez premca (kao i oni), ali CVRC!!! Bez poluge koju moćan čovjek "uživa" u kući, svaka tvoja riječ u glavi djeteta ostaje kao nešto što bistru vodu muti - baš kao bespotrebna informacija...............

    Mene je zato majka davila, skalp čupala, s prvim dograbljenim predmetima mi lobanju lupala, i zabijala mi nokte u nadlakticu ko orlušina kad zeca dohvati! Hvala joj!

    - Stari je mudrovao, bile su to pametne stvari, al koga to interesuje, i ko će u tim godinama to shvatiti! Kad bi me ošino, to se već shvatalo ko klasična tiranija jačeg nad slabijim, i inat je postajao nikad jači!

    - Staroga mama nadrnda, on ode i bleji u motor od automobila! Ti mu priđeš i pitaš ga "a što je ovo"...on kaže. Ti onda " a što je ono"....anlaser sine"....a što je ono..."jesi inspektor piz*a ti materina, aj mrš sa đecom igraj se"! I otac ti onda ne valja..... štošta đeca ne kapiraju, kao što ni mi nismo, i toga se mora biti svjestan!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  2. #27
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,296
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Albatros View Post
    Ovi koji bi da biju djecu neka se zapitaju kako to može da se odrazi na njihovo samopouzdanje. Vaspitavanje konstantnim strahom je preloše i kraj priče. Samopouzdanje, razni strahovi...mnogo je tu mogućih i vjerovatnih posljedica. Kako očekujete da to dijete kasnije donosi neke bitne životne odluke bez straha? Kako očekujete da odabere fakultet bez dovoljno samopouzdanja? Svoj životni poziv, tačnije? Oće li se samo potruditi da ide ka nečemu što ga zanima, ili će mu trebati pomoć i tražiti vaše prihvaćanje ili na kraju odmah odabrati nešto što misle da bi vi više voljeli.

    Daleko je to dublje od toga da dijete neće uraditi to zbog čega ga izbijete. Moji pedagozi.
    Druze ovde niko ne pominje batine kao hobi da se djeca biju onako i da im se krse sva zivotna prava i pravila vec o zasluzenim batinama, i ne maltretiranjem vec batinama u granicama normale. Necu ja da donesem kalasnjikov i da mu prijetim sa njim.Po tvom pricanju ispadose svi teroristi. Znaci kad mi dijete ubezobrazi i pocne da lomi po kuci da mu kazem polako duso moja iako znamo kakva su djeca kad ubezobraze. Ne mijesaj maltretiranje i batine. Mene su bas te batine pomogle da u zivotu donesem pravilne odluke u svim sferama zivota.
    Polako dolazi kod nas zapadnajcki zakon, dje djeca imaju visa prava od roditelja.

    hatece em 8
    "Quiera la Decima, la Undecima y la Duodecima" - Zidane 2003.

  3. #28
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Ja samo kažem da se djeca ne vaspitavaju kroz konstantan strah. I ja sam se okomio na one prije tebe koji govore da znaju ljude koji govore o lešenju iz djetinjstva i ispadoše normalni.

    Dijete ti neće lomiti po kući ako se pravilno postaviš prema njemu od početka. Znam dosta djece koja nikad udarac primila nijesu od roditelja i izuzetna i normalna djeca. A, zato ih itekako znam koje su roditelji tukli, pa danas izreda problemi sa samopouzdanjem i slično.
    Last edited by Albatros; 25-11-14 at 15:31.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  4. #29
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,928
    Thanks Thanks Given 
    1,677
    Thanks Thanks Received 
    2,878
    Thanked in
    1,242 Posts

    Default

    Volio bih kod ovih,, sto ne biju djecu sa foruma,, da im dodje neko nevaspitano dijete sa mamom i tatom u kucu- pa kad pocne da im skace po stolu, lomi i cuda a mama sa fotelje- ne sine, ne to, ne, pec, ne to ne valja itd itd... I tako dovijeka

    Moja strina vrisku pravi kad se stric izdere na dijete ( 3god) a ne sto drugo- al zato ovaj pljuje majku, tatu, u sre dnevne sprema rucak,brasno mijesi itd po tepihu. Ona gleda.. Zato sa starijim ( 6 osnovne) jov na vrijeme u skolu posli nisu, jos se ubjedjuju za domaci i vjecito kasne


    Sent from my iPad using Tapatalk
    f6

  5. #30
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Pa on psuje zato što ne umiju da se postave prema njemu kako treba, pa ne želeići da biju, onda ne rade ništa, nego samo - nemoj to ljubavi.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  6. #31
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Albatros View Post
    Samo preskačite Xerxesove postove i lagani ste. Ne zamarajte se psihički, nema potrebe za tolikim mazohizmom. Čim mu vidim avatar, prelazim na sledeći post.
    Plasis se konkurencije? Nisu te tukli kad si bio mali, pa cu ja sad - nemoj to, ljubavi :P
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  7. #32
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Ako mi je on konkurencija, priznajem mu pobjedu. I pehar ću mu dati. I primio je Albatros neke batine u djetinjstvu. I te batine ga ničemu nijesu naučile, bez da mu je otac ograničen k'o k.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  8. #33
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,673
    Thanks Thanks Given 
    2,708
    Thanks Thanks Received 
    1,069
    Thanked in
    501 Posts

    Default

    Poznato je da je u zivotu najbolje, kad@ se sve radi umjereno ,tako malo batina malo kazne dosta price najvise strpljenja i to je recept za uspjesno vaspitanje

    poslato sa smederevca
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  9. #34
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Djecu treba pustat kad napune 2-3 god nek se snalaze sama

  10. #35
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    45
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja od batina nijesam postala agresivna ni nasilna, ali mozda budem tukla djecu u trenucima nemoci, kad me iznerviraju na poslu ili kad ne budem imala zivaca da im objasnjavam stvari.

    Od batina sam postala introvertna, izmedju ostalog. Sjutra od djece ocekujete da vam budu prijatelji. Da li bi ste bili prijatelj s nekim ko vas je tukao kad nijeste mogli da se odbranite? Ja ne bih. I nijesam.

  11. #36
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    916
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Batina je kratkoročno rešenje, ma kakav mentalni sklop dijete imalo! Ukoliko bi batina uspjela trajno da riješi problem....automatski bi se javio jedan mnogo veći a koji mi ne bismo mogli odmah da primijetimo, a to je TRAUMA. Tako da batinanje nikako ne podržavam niti ga vidim kao dugoročno rešenje problema.
    Roditelj da bi dobro vaspitao dijete mora biti i "izuzetan" psiholog(predstaviti mu se u svjetlu kakvom on želi da vas vidi) što kadkad podrazumijeva i simpatičnu teatralnost , a što je možda i najvažnije morate mu nekako i dokazati da ste izuzetno čvrst karakter, zahvaljujući kojemu ćete kod djeteta izazvati STID. I na taj način ćete steći autoritet u očima svog djeteta. Ukoliko to uspijete, uspjećete trajno da riješite svaki problem između vas.
    Danas je najčešći problem to što su djeca nažalost bolji psiholozi od svojih roditelja LOL. Pa ih kako se kaže.....preveslaju žedne preko vode
    U svakom slučaju preventiva je da mu još od malena ne dozvolite da sam traži društvo....nego mu ga vi nađite. Jer, "s kim si takav si".

    A sad ono što stvarno treba da se kaže :
    Da biste pravilno vaspitali đecu prvo treba "vi" da se prevaspitate jer sti "vi" loši i nevaspitani, pa kako očekujete da će vam đeca bit bolja?!

  12. #37
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nisam roditelj ali vjerujem da je to jedan od najodgovornijih pa time i težih čovjekovih životnih misija.Vjerujem i da kada dobijemo djecu da ne uče samo oni od nas već i mi od njih i da bi oni sami bili primjer nama moramo i mi biti primjer njima.Naš sklop se mora mijenjati, neodgovornost ne smijemo da dozvolimo a sa strpljenjem se moramo boriti jer više nismo slobodni,nezavisni pa nam se toliko toga i može...Često kad roditelja nešto u svakodnevnici naljuti ili nečim nije zadovoljan on to nesvjesan sebe i afektivno ispolji na dijete a dijete ni krivo ni dužno zapamti tu sliku.Ako se roditelj ne osvijesti i ne ispravi slika po slika i radja se udaljenost, komunikacija se ne odvija kako bi trebalo a vrijeme prodje za tren sa puno propuštene ljubavi.A ljubav,e ona je najbitnija.To ne znači da dijete može i smije da iščupa u gostima zavjesu a da ga mi pomazimo već da možda postoji rješenje da mu bez batine i na vrijeme bude krivo što je to uradilo.Da ga naučimo da razlikuje dobro od lošeg uz zdravu komunikaciju a ponekad i oštrije i dok zadnji atom strpljenja imamo.Mora i da zna da u nama ima najboljeg prijatelja i da sjutra uvjek kad je u nedoumici zna da nas pita za savjet,da ima bezgraničnu bliskost i povjerenje.Batina, naročito ona nepravedna, nije način,ako ne stvara nasilje stvara odsijecanje gdje odraslo dijete misli da ima samo sebe i čini mnoge greške pa i sam postupa prema svom djetetu sjutra kako se postupalo prema njemu.Ali ne smijemo ni da zaboravimo blagorodnu djecu čistog srca, emotivce koji sve roditeljima pozlate i oproste i razumiju pa s puno ljubavi sjutra stvore i podignu svoju djecu.Malo više strogoće neće da škodi gdje treba i kad treba ali ako moramo da batinjamo negdje smo ozbiljno omanuli.

    Послато са GT-I9070



    "Tiha voda brijeg roni..."

  13. #38
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,296
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Batina je kratkoročno rešenje, ma kakav mentalni sklop dijete imalo! Ukoliko bi batina uspjela trajno da riješi problem....automatski bi se javio jedan mnogo veći a koji mi ne bismo mogli odmah da primijetimo, a to je TRAUMA. Tako da batinanje nikako ne podržavam niti ga vidim kao dugoročno rešenje problema.
    Roditelj da bi dobro vaspitao dijete mora biti i "izuzetan" psiholog(predstaviti mu se u svjetlu kakvom on želi da vas vidi) što kadkad podrazumijeva i simpatičnu teatralnost , a što je možda i najvažnije morate mu nekako i dokazati da ste izuzetno čvrst karakter, zahvaljujući kojemu ćete kod djeteta izazvati STID. I na taj način ćete steći autoritet u očima svog djeteta. Ukoliko to uspijete, uspjećete trajno da riješite svaki problem između vas.
    Danas je najčešći problem to što su djeca nažalost bolji psiholozi od svojih roditelja LOL. Pa ih kako se kaže.....preveslaju žedne preko vode
    U svakom slučaju preventiva je da mu još od malena ne dozvolite da sam traži društvo....nego mu ga vi nađite. Jer, "s kim si takav si".

    A sad ono što stvarno treba da se kaže :
    Da biste pravilno vaspitali đecu prvo treba "vi" da se prevaspitate jer sti "vi" loši i nevaspitani, pa kako očekujete da će vam đeca bit bolja?!
    Ja ne znam jesi li ucio Psihologiju jer tamo ima sve pojasnjeno. Batina jeste kratkorocno rjesenje ako uz nju nema rijeci ili potpuni zaborav na to poslije batina. Takodje ni traume se ne dobijaju tako lako jer bi 90% ljudi na balkanu bilo istraumirano.
    Mnogi ljudi ne shvataju ovdje da nije rijec o "lesenju" djece vec batine kada dijete to zasluzi( opet ne direktne batine vec batina koja dolazi u zadnji izbor, kada vise nema mogucnosti da se dobiju rezultati sa rijecima ).
    Dokazano je psiholoski, da nagrada i rijeci nisu uvijek dobre za buduci odgoj. Kada je dijete poslusno i radi dobre stvari treba ga nagraditi i pokusavati da ga mu pokazete tako sto je dobro. Medjutim vec sam pominjao onu situaciju kada dijete istrazuje i krece na sporet da je bolje da sporet poveze sa bolom od pruta( opet znaci umjerenost ) nego posljedicama da rukama takne sporet. Takodje i sa penjanjem na stol,uzimanje ostrih predmetaa itd. To ne stvara traumu jer je to kao putokaz djeci sto je dobro sto lose.
    Osobe sa traumama i slabim pouzdanjem nisu primale batine vec su bile sigurno ponizavane, omalovazavane i maltretirane od strane roditelja i to ne ulazi u batine vec maltretiranje. Nije batina kad otac uhvati pa ismara dijete kao odraslog niti kad ga izbije veoma jako vec prut,papuca i slicno. Sto se tice komparacije djeteta i prijatelja negdje gore, ja moje dijete nikad necu gledat kao prijatelja kao sto ni ne gledam sad majku ili oca. Mogu se umijesati poneke osobine iz prijateljstva ali meni nikada prijatelj nece biti na nivou djeteta/roditelja. Da me neko lose ne shvati, mislim da je veca ljubav izmedju oca/majka i sina nego sa prijateljem. Ti se ne bi druzila sa prijateljem koji te je tukao zbog neceg loseg upravo zbog toga sto ti on nije roditelj.

    hatece em 8
    "Quiera la Decima, la Undecima y la Duodecima" - Zidane 2003.

  14. #39
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Udaranje djeteta je roditeljska nesposobnost da ga odgoji na normalan način.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  15. #40
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,616
    Thanks Thanks Given 
    2,025
    Thanks Thanks Received 
    2,620
    Thanked in
    1,123 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Albatros View Post
    Udaranje djeteta je roditeljska nesposobnost da ga odgoji na normalan način.
    Ovo uopste nije tacno Albatrose.
    Tu es mon héro!

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorice grade moj...
    Posts
    2,685
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Albatros View Post
    Udaranje djeteta je roditeljska nesposobnost da ga odgoji na normalan način.
    Postoji razlika između udaranja djeteta po licu (neprihvatljivo), i vaspitna po guzi (simboličko značenje za dijete) ako ne posluša opomenu da prestane da radi neke stvari od koje može da se povrijedi. Služi za zaštitu djeteta - npr. da ne stavlja prst u utikač, ili da stavlja ruku na ringlu. Dijete (do 5-6 godine, a onda ide faza konkretnih operacija) funkcioniše na nagonskom nivou i nema kapacitet za apstraktno, tj. ne razumije logička objašnjenja.

    Nasilje i batina ne, ali jedna vaspitna po guzi da.
    I like to read - once i read something, i understand it, and once i understand it i never forget it.

  17. #42
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Istina, šklapiti što kažeš po guzi je ok, ali jako šamaranje i udaranje, nikako.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  18. #43
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    o jos jedna u nizu super moralnih tema za presvete zitelje crne gore sto ni mrava ne bi zgazili ;p
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  19. #44
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,296
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Albatros View Post
    Istina, šklapiti što kažeš po guzi je ok, ali jako šamaranje i udaranje, nikako.
    Pa o cemu ja pricah maloprije?

    hatece em 8
    "Quiera la Decima, la Undecima y la Duodecima" - Zidane 2003.

  20. #45
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    916
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jedikupus View Post
    Ja ne znam jesi li ucio Psihologiju jer tamo ima sve pojasnjeno. Batina jeste kratkorocno rjesenje ako uz nju nema rijeci ili potpuni zaborav na to poslije batina. Takodje ni traume se ne dobijaju tako lako jer bi 90% ljudi na balkanu bilo istraumirano.
    Mnogi ljudi ne shvataju ovdje da nije rijec o "lesenju" djece vec batine kada dijete to zasluzi( opet ne direktne batine vec batina koja dolazi u zadnji izbor, kada vise nema mogucnosti da se dobiju rezultati sa rijecima ).
    Dokazano je psiholoski, da nagrada i rijeci nisu uvijek dobre za buduci odgoj. Kada je dijete poslusno i radi dobre stvari treba ga nagraditi i pokusavati da ga mu pokazete tako sto je dobro. Medjutim vec sam pominjao onu situaciju kada dijete istrazuje i krece na sporet da je bolje da sporet poveze sa bolom od pruta( opet znaci umjerenost ) nego posljedicama da rukama takne sporet. Takodje i sa penjanjem na stol,uzimanje ostrih predmetaa itd. To ne stvara traumu jer je to kao putokaz djeci sto je dobro sto lose.
    Osobe sa traumama i slabim pouzdanjem nisu primale batine vec su bile sigurno ponizavane, omalovazavane i maltretirane od strane roditelja i to ne ulazi u batine vec maltretiranje. Nije batina kad otac uhvati pa ismara dijete kao odraslog niti kad ga izbije veoma jako vec prut,papuca i slicno. Sto se tice komparacije djeteta i prijatelja negdje gore, ja moje dijete nikad necu gledat kao prijatelja kao sto ni ne gledam sad majku ili oca. Mogu se umijesati poneke osobine iz prijateljstva ali meni nikada prijatelj nece biti na nivou djeteta/roditelja. Da me neko lose ne shvati, mislim da je veca ljubav izmedju oca/majka i sina nego sa prijateljem. Ti se ne bi druzila sa prijateljem koji te je tukao zbog neceg loseg upravo zbog toga sto ti on nije roditelj.

    hatece em 8
    Pazi.....ja sam morao onako ugrubo da napišem jer je trebalo nešto mnogo komplikovano reć u nekoliko rečenica. A da krenem da detaljišem i kako i zašto pa zbog čega........banovali bi me zbog preopširnog teksta
    Što se tiče te psihologije u koju je sve DETALJNO OBJAŠNJENO .....ja nisam čitao i niti ću Jer je upravo ta psihologija po meni jedan od glavnih krivaca za današnju "neoriginalnost" ličnosti. Što se u ostalom sad nas trenutno i ne tiče.
    Ali, zvučaće ti smiješno poređenje koje će ipak biti neophodno da bi mogao da shvatiš na što sam mislio. Pazi......bavim se dresurom kerova već nekih 20-ak godina(molim vas nemojte se smijati mojoj komparaciji ) i znaš li do kakvog sam zaključka edošao???? U suštini postoji određeni broj komandi koje pripadaju prvom, određeni broj komandi drugom stepenu i td. I svi kerovi prolaze kroz ustaljeni redoslijed radnji koje oni moraju da savladaju.E sad neki pas odreaguje bolje na neke komande a neki opet bolje na neke druge komande(tako su me barem naučili ) . Ali nije to baš tako!!! Kad sam počeo da izlazim iz klišea i da se prilagođavam psu po mojoj slobodnoj procjeni kako bi bilo najbolje za njega.....rezultati su bili izvanredni. Odnosno svi psi su bili odlični,naučeni da razmišljaju i odgovore na komandu a nijedan nije morao da trpi neke(da se izrazim) batine ili naročitu strogoću. Znači rađeno je sa njima potpuno van onoga što priručnici i knjige govore. E sad u čemu je razlika između tako dresiranoga psa i onih koji su "odrađeni" školski??? Školski dresiran pas je morao da prima naredbu sa naglašenim akcentom i pas vrši radnju poput robota. A ja sam sa psima ostvarivao komunikaciju ispod glasa i u njegovom radu se osjećalo da taj pas ima dušu. I kad bi gazda došao da preuzme psa....nerijetko je ostajao zatečen kako me pas non-stop gleda u oči čak i ignorišući svoga gazdu. Jer taj pas svoju obuku nije doživio kao nasilno nametnutu.
    E isto tako je u vaspitavanju djece. Nije vaspitavanje vaspitavanje ako dolazi do gušenja originalnosti ličnosti, kako to psihologija uči svojim generalizovanjem mnoštva ljudi u samo nekoliko kategorija. Svako dijete je priča za sebe. I svojim ophođenjem i pravilnim pristupom djetetu vi bitno utičete na razvoj njegovih "vijuga " .Često sam se srijetao sa situacijama kad otac uči sina koji ima 6-7 godina kao da ima 3-4 ???? I taj sin poslije ne zna ništa da uradi niti ima samopouzdanja za bilo što bez podrške roditelja. Jednostavno rečeno "zaradio" je blokadu u mozgu koja mu uskraćuje bilo kakvu kreativnost jer nije kad mu je bilo najpotrebnije SMIO da razmišlja već je tačno znao što mora da uradi!
    Opet na drugoj strani u nekoj drugoj krajnosti na djecu nije obraćano dovoljno POTREBNE pažnje, tako da su naučila da o svemu oni vode računa i da ništa ne uzimaju u obzir što nije plod njihove trenutne inspiracije
    Pravilno vaspitanje se svodi na sposobnosti roditelja da sami procijene način i uspješno priđu djetetu A BEZ BATINA i predstave mu ovaj svijet u onom svjetlu kako ga ono najbolje može razumjeti. I neka vas nije nimalo stid da se spuštite na njegov nivo i simpatičnom gestikulacijom mu zaokupirate pažnju jer ONO baš tad počinje da razmišlja i sve što vidi će i na neki svoj način i razumjeti. A pamćenje sa razumijevanjem i bez razumijevanja nije isto.
    Najčešći problemi među ljudima, bilo djecom ili sa odraslima je u nerazumijevanju i neznanju! Što ljudi odmah protumače kao nečiji INAT i instinktivno zauzimaju GARD i td. itd. itd.

  21. #46
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ja moje dijete kod tebe saljem na dresuru ovaj obuku ovaj ne znam sta zapravo
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  22. #47
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko diplomata, ajme meni. Treba izbiti ove sa kilometarskim postovima.

  23. #48
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,476
    Thanks Thanks Given 
    1,927
    Thanks Thanks Received 
    5,183
    Thanked in
    1,790 Posts

    Default

    Dajem sebi za pravo da kažem da imam veliko iskustvo u vezi đece, svako dijete je ličnost za sebe, neko će poslušati lijepu riječ a neko ćeš zalud patosirat.
    Znam par slučajeva đe su roditelji bili jako ponosni na svoje prvo dijete i svoju sposobnost u vaspitanju i onda im se rodi drugo, antihrist i ukaki im se u teoriju haha.

  24. #49
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,296
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Pazi.....ja sam morao onako ugrubo da napišem jer je trebalo nešto mnogo komplikovano reć u nekoliko rečenica. A da krenem da detaljišem i kako i zašto pa zbog čega........banovali bi me zbog preopširnog teksta
    Što se tiče te psihologije u koju je sve DETALJNO OBJAŠNJENO .....ja nisam čitao i niti ću Jer je upravo ta psihologija po meni jedan od glavnih krivaca za današnju "neoriginalnost" ličnosti. Što se u ostalom sad nas trenutno i ne tiče.
    Ali, zvučaće ti smiješno poređenje koje će ipak biti neophodno da bi mogao da shvatiš na što sam mislio. Pazi......bavim se dresurom kerova već nekih 20-ak godina(molim vas nemojte se smijati mojoj komparaciji ) i znaš li do kakvog sam zaključka edošao???? U suštini postoji određeni broj komandi koje pripadaju prvom, određeni broj komandi drugom stepenu i td. I svi kerovi prolaze kroz ustaljeni redoslijed radnji koje oni moraju da savladaju.E sad neki pas odreaguje bolje na neke komande a neki opet bolje na neke druge komande(tako su me barem naučili ) . Ali nije to baš tako!!! Kad sam počeo da izlazim iz klišea i da se prilagođavam psu po mojoj slobodnoj procjeni kako bi bilo najbolje za njega.....rezultati su bili izvanredni. Odnosno svi psi su bili odlični,naučeni da razmišljaju i odgovore na komandu a nijedan nije morao da trpi neke(da se izrazim) batine ili naročitu strogoću. Znači rađeno je sa njima potpuno van onoga što priručnici i knjige govore. E sad u čemu je razlika između tako dresiranoga psa i onih koji su "odrađeni" školski??? Školski dresiran pas je morao da prima naredbu sa naglašenim akcentom i pas vrši radnju poput robota. A ja sam sa psima ostvarivao komunikaciju ispod glasa i u njegovom radu se osjećalo da taj pas ima dušu. I kad bi gazda došao da preuzme psa....nerijetko je ostajao zatečen kako me pas non-stop gleda u oči čak i ignorišući svoga gazdu. Jer taj pas svoju obuku nije doživio kao nasilno nametnutu.
    E isto tako je u vaspitavanju djece. Nije vaspitavanje vaspitavanje ako dolazi do gušenja originalnosti ličnosti, kako to psihologija uči svojim generalizovanjem mnoštva ljudi u samo nekoliko kategorija. Svako dijete je priča za sebe. I svojim ophođenjem i pravilnim pristupom djetetu vi bitno utičete na razvoj njegovih "vijuga " .Često sam se srijetao sa situacijama kad otac uči sina koji ima 6-7 godina kao da ima 3-4 ???? I taj sin poslije ne zna ništa da uradi niti ima samopouzdanja za bilo što bez podrške roditelja. Jednostavno rečeno "zaradio" je blokadu u mozgu koja mu uskraćuje bilo kakvu kreativnost jer nije kad mu je bilo najpotrebnije SMIO da razmišlja već je tačno znao što mora da uradi!
    Opet na drugoj strani u nekoj drugoj krajnosti na djecu nije obraćano dovoljno POTREBNE pažnje, tako da su naučila da o svemu oni vode računa i da ništa ne uzimaju u obzir što nije plod njihove trenutne inspiracije
    Pravilno vaspitanje se svodi na sposobnosti roditelja da sami procijene način i uspješno priđu djetetu A BEZ BATINA i predstave mu ovaj svijet u onom svjetlu kako ga ono najbolje može razumjeti. I neka vas nije nimalo stid da se spuštite na njegov nivo i simpatičnom gestikulacijom mu zaokupirate pažnju jer ONO baš tad počinje da razmišlja i sve što vidi će i na neki svoj način i razumjeti. A pamćenje sa razumijevanjem i bez razumijevanja nije isto.
    Najčešći problemi među ljudima, bilo djecom ili sa odraslima je u nerazumijevanju i neznanju! Što ljudi odmah protumače kao nečiji INAT i instinktivno zauzimaju GARD i td. itd. itd.
    Super je to, niko to ne spori, ali vec sam rekao da lose tumacis ono sto sam htio kazati. Opet ponavljam, ne batina kao lijecenje kompleksa roditelja sto nece dijete da bude ono sto oni zele, ne batina da ponizis dijete, ne batina udaranja po glavi , vec batina za odgoj kao sto sa pricao gore.

    Svrha teme je bila da li ta batina radja nasilje a ne da neki 'sveci' ovdje pricaju da je to nesposobnost nekoga ili tako nesto. Temu nisam dao da bi neko vrijedjao druge vec da normalno pricamo o ovoj temi bez lijecenja kompleksa odje

    hatece em 8
    "Quiera la Decima, la Undecima y la Duodecima" - Zidane 2003.

  25. #50
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dijete se katkad treba uRAZUMiti (ne dresirati), da bi se, recimo - ono samo znalo čuvati od slatkorječivih zlostavljača...

    I zaključak je jednostavan, nikome ko se poziva na zaštitu đece od majki, (ili žena od muževa) NIJE DO PORODICE! Već samo i striktno do propasti nje!
    Last edited by Xerxes; 25-11-14 at 22:17.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Javna licnost koju bi Mugi odrao od batina
    By Antares in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 07-09-09, 07:30
  2. jednom majka radja...
    By Max Mozley in forum Muzika
    Replies: 6
    Last Post: 21-02-08, 10:42
  3. Nasilje u školi
    By montenegrina in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 25-11-06, 00:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •