Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 27

Thread: PDF format

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default PDF format

    Ako bi neko bio ljubazan da mi objasni u cemu je fazon kod ovoga? Svako zivo uputstvo i svakakve stvari stavljaju u ovaj format... Zasto?
    Meni je mnogo tezi za citanje od obicnog doc-a ili html-a. Kao niz fotografija... Da ne pricam o tome da ne mogu nista iskopirat A i cini mi se da puno vise prostora zauzima.

    Ocigledno nesto propustam...samo ne znam sto...

    I naravno neki dobar program za konverziju PDF-->doc/html (zadnja 3 koja sam probao su mi davali gomilu hijeroglifa kao rezultat)...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    BD
    Posts
    673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dobar je za stampanje :P

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ima dobru kompresiju slika, meni su postere za shtampu slali u PDF-u
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    PDF je dobar u tome sto cuva vjerodostojnost dokumenta u obliku i formi, za napravljen je za primjenu u stampi. Iz ovog razloga mnoge knjige koje postoje u papirnoj formi mogu se naci u PDF.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, mozesh u njega da embedujesh fontove i da onaj koji nema font na svojoj mashini moze da prochita dokumenat u originalnoj postavci.
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    [Kotor]
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da li je *.pdf extenzija citana o od strane neke druge platforme (osim Win)?

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    na svakoj platformi.

    Takodje imash konvertore word>pdf i pdf>word itd...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    [Kotor]
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa onda je to jedna od njegovih najbitnijih karakteristika...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovo sto kaze eskim mi je najbolje objasnjenje. Ali opet nije razlog da bih ga ikad u zivotu koristio...
    I dalje mi nije jasno zasto bi ga iko koristio kad po meni ima vise mana nego korisnih stvari... Mislim, neko mi salje dokument koji treba da procitam, prevedem, ispravim, odstampam ----> u pdf-u... samo mi komplikuje stvari. Neko ko koristi win, font times new roman ili arial... Zasto ga zaboga prebaca u pdf?!...
    Da je to jedan slucaj pitao bih ga, ali to mi se stalno desava. I niko ne zna zasto to cini. Jedno nepotrebno gubljenje vremena...

    I da, ako postoje prevodioci doc/html-pdf, pdf-doc/html molio bih da mi napises koji. Po meni nema toga koji odradjuje posao kako treba jer sam probao ukupno 7 do sada(a nemam namjeru isprobati bas svaki). Sto me opet dovodi do toga da format ne valja nista, kad se ne moze lako napraviti i obrnut proces.
    Last edited by alien; 23-05-05 at 00:03.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Sto se editovanja tice koristi acrobat aplikaciju. Konvertori ti mogu pomoci jedino oko teksta, one koje sam ja probao nisu odrzali formu. Takodje je bitno kako je PDF dokument napravljen.

    PDF je dokument kojem je namjena da bude finalni proizvod a ne izvorni dokument.

    To je isto kad bi ti neko poslao jpg sliku napravljenu u photoshop, i trazio od tebe da editujesh neki tekst na slici. S tim sto PDF ipak imash mnogo vise slobode.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    PDF-ove pored Adobe Acrobat-a mozesh i da otvarash u Adobe Illustratoru gdje mozesh da mijenjash vektorske oblike (slova, grafiku itd.) dok objekte tipa slike nechesh mochi i sve ovo samo ako je otkljuchan za editovanje.

    Meni je PDF ok ima finih opcija tipa da zakljuchash za editovanje, shtampanje...

    Dobra opcija je da mozesh da napravish neki formular i da ostavish polje gdje samo tu mogu da pishu podatke i onda to da oshtmpaju.
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor/Tivat
    Posts
    474
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ni meni upotreba pdf-a nikad nije bila jasna. A sto se tice convertera, ako imas Adobe Acrobat (znaci cijeli program, ne samo Reader), onda je konvertovanje u pdf jednostavno. Za obrnut proces ne znam. A ovaj ti ide ovako: jednostavno kazes print (recimo da si u word-u), i adobe ce ti se pojaviti kao jedan od stampaca. Kada kliknes na njega on automatski pravi pdf file, znaci repliku onoga sto si ti imao u word-u
    ...if this ain't lunch, why does it feel so good?

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    PDF je mnogo fina stvar. On se cesto koristi na Internetu. Npr. Otkucas tekst, prevedes u PDF-u i onda stavis kao stranicu. Onaj sto cita ne moze da skine i mijenja tekst, vidi tekst u originalu (iako nema nasih slova na racunaru). PDF je dobar, puno se koristi, ima mnogo korisnih opcija (zakljucavanje itd.). A uopste, Adobe-ov paket je jako dobar i koristan, Photoshop za obradu slika, Premijer za multimediju itd...

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kotor - Dobrota b.b.
    Posts
    1,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i naravno moze copy/paste...
    Samsung Galaxy S7

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    925
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pored stampanja, pdf dokumenta su jako zgodna i za razne izvjestaje, obzirom da se text, grafikoni, slike jako dobro uklapaju i onaj kome su manijenjeni nema mogucnost izmjene /sto je jako bitno, posebno kod raznih bitnijih izvjestaja tipa revozorskij izvjestak i sl./. najbolji i najlaksi dvosmjerni konvertor je easy pdf convertor.

  16. #16
    Join Date
    May 2005
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default razlika PDF-a i Word-a, html-a

    Ogromna je razlika izmedju PDF-a i ostalih edit fajlova, kao prvo PDF nije nista drugo nego print-out. PDF se ne pravi sam po sebi , nego se printa iz neke aplikacije (kao Microsoft Word na primer), razlika je samo sto se printa kao script fajl a ne na papir. Uz to PDF je legalan document u mnogim zemljama, samim tim sto ima enkripciju od 128 bita- cini ga razlicitim od drugih. PDF je u stvari obican XML fajl, pa moze imati neogranicene mogucnosti u sebi (kao na primer datu - citava baza podataka moze da se attachuje). Word, html nemogu nikad biti oficijalni dokumenti samim tim sto se mogu editovati od strane svakoga pored koga prodju :-), PDF se ne moze editovati (sem aku kreator to ne dozvoli). I jos jedna razlika, koja nije mala, kad se PDF fajl printa na papir dobija se identican izgled (kvalitet manje vise, zavisi od printera).
    Pozdrav

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bongobuda
    PDF je u stvari obican XML fajl
    Nije bas tacno. PDF je PS fajl, znaci PostScript fajl.

  18. #18
    Join Date
    May 2005
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default upravu si,

    Quote Originally Posted by metalac
    Nije bas tacno. PDF je PS fajl, znaci PostScript fajl.
    PDF (Portable Document Format) je nastao od PostScript-a (izvinjavam se valjda se tako kaze - "derivative") , ali u sustini su oba XML fajlovi, tako se barem prave (dinamicki), imaju XML omotach i Script data u njima je u binary-ju.

    U novom acrobat-u 7- Pro. , cak je Adobe stavio "Export to XML" plug-in.

    Pozdrav

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mijenjam misljenje, vidim da ipak jeste dobra stvar. Ja sam stekao pogresan utisak zato sto su ga ljudi iz moje okoline pogresno upotrebljavali, a meni licno nije nikad zatrebala neka od njegovih dobrih strana.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bongobuda
    U novom acrobat-u 7- Pro. , cak je Adobe stavio "Export to XML" plug-in.
    Pa upravo zato imaju Export to XML zato sto nije XML nego je PostScript fajl.

    Evo ti malo procitaj sta je postscript:
    http://www.cs.indiana.edu/docproject...hat-is-it.html

    a evo sta je xml:
    http://www.w3.org/XML/

    I kao sto vidis namjenje su totalno drugim stvarima. Kao prvo PS je dobro stariji od XML, tako da PS nikako nemoze bit tip XML(a), takodje PS je namjenjen printerima i svi printeri mogu da citaju PS kod. Znaci ubacis neki cip sa PS kodom u sebi i printer ce ga procitati i isprintati bez ikakvih problema, dok XML nema sanse, nego XML kompjuter fakticki prevede u PS pa ga tek onda salje printeru.

  21. #21
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Italia
    Posts
    598
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve e-books koje ces naci na netu su u PDF-u, a sto se tice konverzije, za XML ti je najbolji OpenOffice (freeware) koji se moze porediti sa Micro$oft office-om, a ima i mogucnost konverzije u PDF!
    A inace program koji je najvise koristen za stvaranje PDF file-ova je Destiller!
    V.isita I.nteriore T.errae R.etificandoque I.nvenies O.cultum L.apidem

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Metalac je u pravu, djelimicno, PS je binarni fajl koji omogucava stampacu (koji ima ugradjenu PS podrsku) da stampa vektorsku grafiku (u kombinaciji sa bitmapama), dok PDF sadrzi mnogo vise informacija, kao sto su color profili, podaci o objektima, zadrzava podatke o tipu fontova(koji nisu ukljuceni u PostScript podrsci u stampacu) itd. Time PDF u mnogome olaksava transfer falova na razlicite tipove stampaca(osvetljivaca), pritom zadrazvajuci mogucnost naknadnih podesavnja i prilagodjavanju izlaznom uredjaju.

    PDF je kasnije dobio ogromnu podrsku jer je svoje osobine kao sto su mali fajl i kompresija slika, i time otvorio put na internetu za razmjenu dokumenta.

  23. #23
    Join Date
    May 2005
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Pa zar nisam to i rekao u prvom postu

    Moja prva recenica : "PDF nije nista drugo nego print-out. PDF se ne pravi sam po sebi , nego se printa iz neke aplikacije". Zar to nije "Post Script" fajl, koja jos vrsta print-out fajla postoji sem "PS".

    Drugo, kako se pravi PDF na klijentu - "On the fly" - sto kazu englezi, jedini nacin koji ja znam je XML. Sad nisam ovo istrazivao, verovatno postoje sad vec neke applikacije. Kad je meni trebalo postojao je samo Adobe server koji je to podrzavao ali..... 20K USD, mnogo.

    Jos jedna stvar, pre jedno 2-3 godine, Adobe je kupio nekakvu firmu u USA koja je razvijala XML i HTML Editor, nesto vrlo slicno Macromedia UltraDev-u ili ti dreamweaver-u. I od tog editora su napravili PDF editor, koji je sluzio za pravljenje PDF Formi - i za ubacivanje Acrobat Javascript-a. To je bio nista drugo do XML Editor. To se zvalo "Acrobat Form Designer" cini mi se ili tako nesto. Ne znam jeli to zazivelo, da li su oficijalno izdali taj produkt, ja sam imao nekakvu Beta verziju.


    Pozdrav

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kakogod, samo recite da li je PDF, xml ili nije.
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by eskim
    kakogod, samo recite da li je PDF, xml ili nije.
    nije. Ako prokontas PDF je izasao pocetkom 90-tih dok je XML nastao sredinom 90-tih. Ovih dana ti mozes stavljati neke XML tagove u PDF, ali nemoras.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Symbian & J2ME
    By Tha_Maddog in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 92
    Last Post: 18-10-11, 22:46
  2. DiVX to DVD & DVD to DiVX
    By Sailoreagle in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 30-04-05, 16:18
  3. Anime
    By HAVOC in forum Film
    Replies: 24
    Last Post: 10-02-05, 21:39
  4. Format filmova
    By nermin in forum Software
    Replies: 8
    Last Post: 16-12-04, 13:43
  5. Format "Cafe Montenegro Forum" /s
    By monteboy in forum Hardware
    Replies: 23
    Last Post: 12-12-04, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •