Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 51 to 75 of 169

Thread: Biblijski tretman zene

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Nihile, kako ti mislis da se diskutuje sa gnusnim lazima koje proizvodis slazuci se sa nekim clancima koji su cista besmislica jer kao sto sam i kazao autor clanka je vjesto izvukao odredjene segmente Biblije da bi tako davao nekakve analize iza kojih stoji antihriscanska histerija.
    Gnusan je tvoj nacin ragovanja na nesto sto ti se ne dopada. Nigdje nema lazi. Tvoja zatupljenost i zaludjenost vjerom ti onemogucava da polemises o bilo cemu u vezi vjere, religije i crkve. To sto ti pricas predstavlja temelj religijskog fanatizma i fundamentalizma. Naveo sam ti jasan citat iz Biblije u kojem se na pocetku zena smjesta i ponovicu ti ga opet: "А жени рече: Теби ћу многе муке задати кад затрудниш, с мукама ћеш децу рађати, и воља ће твоја стајати под влашћу мужа твог, и он ће ти бити господар." Tu je nedvosmisleno receno da je volja zene "pod vlascu" njenog muza i da joj je on "gospodar". Prica se konkretno odnosi na Evu, ali je bog saopstava u trenutku protjerivanja ljudske vrste iz raja, tako da se odnosi na citav ljudski rod, odnosno, jedna kazna za muskarce, a druga za zene. Tvoje budalasto ponavljanje da se radi o lazima je sramotno i samo neko ko nema obraza moze da ponavlja laz o lazi. Ja sam te pozvao na polemiku, a ti se obracas nekom primitivnom i uvredljivom pricom o lazima. Diskvalifikujes sebe za bilo kakvo iole ozbiljno polemisanje. Nemas kapacitet za to. Ovo ti je posljednji poziv da se upristojis, a poslije toga dobijas crveni karton za polemiku i tek u nekoj utakmici u kojoj se budes pridrzavao pravila igre mozes da udjes. Dakle, ili polemisi ili si voljno.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Naravno da cu da se bavim motivima jer su tvoji motivi bolesni i zlonamjerni jer tvoje namjere su takve da jedino sto zelis jeste da hriscanstvo karakterises kako si karakterisao i da je tvoje ponasanje nenormalno i frustrijajuce s obzirom da u Bibliji ne nalazis ama bas nikakvo dobro a itekako ga ima.
    Moj motiv je istina, a ako je za tebe isitna bolesna i zlonamjenra onda nastavi da se "zdravo" lazes. Ti kao da zivis u nekom sanatorijumu i nikad nisi cuo za kritike religije, hriscanstva, crkve itd. Pogledaj internet, procitaj koji naucni clanak, pogledaj koji film i cuces milione koji kritikuju religiju na razne nacine. To sto ti vjerujes niko ti ne spori, ali da sve koji ne misle kao ti optuzujes za laz, govoris da imaju bolesne i zlonamjerne motive, i svakojake budalastine to je neprihvatljivo. Polemisi ako mozes, a ako ne mozes ne osvrci se sa ovako prizemnom retorikom. Blago siromasnima duhom, njihovo je carstvo nebesko. :burp:
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  2. #52
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako niko nece da se upusti u polemiku s tobom pokusacu, iako mi nije bila namjera da se javljam na topiku, to jest podforumu, dje su zene toliko omalovazene od strane vjernika. Je li to zato sto jos uvijek jedemo sa drveta znanja?

    Interesantno je da oni koji jesu zainteresovani za polemiku mogu naci ogromni broj knjiga, eseja i filozofskih rasprava u vezi Biblije. Uzasna je cinjenica da ateisti mnogo bolje poznaju Bibliju od samih vjernika, koji svaku recenicu iz Svetog pisma shvataju bukvalno. Kadgod sam im postavila pitanje u vezi nekih poglavlja odgovor je bio 'ne umijem ti kazat', bolje ce ti to reci moj svestenik'. Tako je i na ovom topiku. Pokusali su da odbrane svoju vjeru recenicama koje zenu svode na jos gori nivo od prethodno citiranih iz Biblije. Evoluirale smo do usidjelica koje mrze svijet do i od podna. Nijesmo kompetentne ni da iznosimo misljenje monahinja, jer to zapravo i nije istina.

    A Eva i Adam? Koliko se o njima zna da se zakljuciti iz postova vjernika. Za mene, ateistu, svakako feministkinju, Eva je bila bice vise inteligencije. Njene intelektualne sposobnosti su premasivale inteligenciju Adama. On je bio upozoren od Boga da ne smije jesti sa drveta znanja dobra i zla, zar ne? Dok je Eva razgovarala sa zmijom on je kao zamuzen, tupav, sto li, samo posmatrao. Nijednom se nije usprotivio gledajuci je kako uziva jeduci jabuku, koja, uzgred, i nije mogla rasti na tom geografskom podrucju. Strunjen i glupav, i pored opomene Bozje, uzima zabranjeni plod. Kad ga Bog pita zasto je tako postupio snishodljivi i bezkicmeni Adam odgovara:

    'Жена коју си удружио са мном, она ми даде с дрвета, те једох'.

    Zbilja fascinantno! Ovako se gradi superiornost???:burp:

    Sto dalje biva. Glupson je zasluzio kaznu. A ona, neuporedivo inteligentnija od njega treba biti degradirana. U tome je sustina.

    Tako se preslo iz matrijarhata u patrijarhat. I morala se uspostaviti vjera u jednog Boga, NJEGA, da bi se unistilo vjerovanje i glorifikovanje Boginja.
    Last edited by cvrchak; 26-05-05 at 02:41.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  3. #53
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Poziv na otreznjenje

    Ni meni nije bila namjera da diskutujem na ovom topicu ali tolika kolicina histerije izrecena medju diskutantima nagnala me je da intervenisem.Vasa se diskusija uglavnom svodila na mamutske prepise iz Bibilije koji je trebalo da dokazu stavove jednih ili drugih,a kada ste to iscrpili,presli ste na uzajamno blacenje i licne uvrede.Tu se onda umijesala i Cvrchak sa svojim "kreativnim tumacenjem Biblije",da parafraziram jednog naseg politicara,i ogromnu kolicinu besmislica koje ste svi govorili jos i zacinila.
    Vasa je greska u slijedecem:Vi svi posmatrate vrijeme kada je Biblija nastala kao sadasnje vrijeme.Ne zaboravite,tada su na vlasti bile druge vrijednosti,a neke koje danasnji ljudi u zvijezde dizu bile su gnusni zlocini.Svi vi posmatrate Bibliju kao neki dokument koji je nastao u blagodetima demokratije i ekonomske stabilnosti,pa je ateisti napadaju zbog nedostatka demokratije,ravnopravnosti polova...,a vjernici slijede i bukvalno shvataju svaku rijec Biblije.I jedno i drugo predstavlja ekstremizam.Jednostavno,treba prihvatiti da Biblija sadrzi mnogo zastarelih i danas neprihvatljivih rijesenja,ali i mnogo proklamovanih vrijednosti koje i danas treba postovati.Vas ekstremizam potire vam sposobnost objektivnog posmatranja i zakljucivanja.
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Shad0wLands
    Posts
    895
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool Alanis za Boga ;)

    cvrchak:"Uzasna je cinjenica da ateisti mnogo bolje poznaju Bibliju od samih vjernika, koji svaku recenicu iz Svetog pisma shvataju bukvalno. "
    Pa dobro zna biti tako...I djavo moze citirati Bibliju za svoje potrebe Sto ne znaci da vezujem ateiste za djavola )
    ...ne sjecam se koliko sam godina imala mozda 11 kad sam se malo vishe upoznala s Biblijom tj tada mi je neka sektashica gurnu u ruke na aerodrom...e kako mi je bilo tesko da je citam,ne zbog nacina na koji je napisana-jezicki nego vise istinsko-istorijsko-info.....uf izgubih se.Hocu da kazem da sam odavno raskrstila sa sobom da ja jednostavno- ne vjerujem.
    2 naj...da-ne-kazem-sta komentara na to su bila "zar mislis da se milioni ljudi varaju" i "pa u sta onda vjerujes".
    Mada i taj Galilejo nije normalan,cu$ Zemlja okrugla i okrece se oko Sunca ccc
    Taman mi nick odgovara topiku
    Samo sam zeljela da ostavim svoje misljenje ne pada mi na pamet da sad u neku raspravu upadam.
    my dark twin...the annihilating feminine
    ...does not need...civilizing

  5. #55
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Znate kako gospodo, ovdje je prva stvar da je izneseno nekoliko optuzbi na sadrzaj svetog pisma sa motivom - Diskriminacija Zena.

    Znaci rasprava je vjerske i pravne prirode.

    Ja sam svojim iznosenjem cinjeca donio nekoliko zakljcaka:

    1. Dokument i stavke su nepotpisanog autora.

    2. Dokument sadrzi 20. izvoda iz biblije koji pokazuju losu osudu na racun Zene koja nije u odredjenim okvirima moralnog/vjerskog pogleda spisa.

    Ja bih tako lako mogao naci preko 1000. izvoda osude na racun muskaraca koji isto tako nije u odredjenim okvirima moralnog/vjerskog pogleda spisa. Te osude bi svaka ponaosob BILA UZASNA i u pogledu logicke komparacije nemjerljiva sa DISKRIMINACIJOM ZENE.

    3. Zena u svetim spisima igra glavnu ulogu u raznim oblicima, a u najvecem jeste kao Majka. Ja nisam zena ali predpostavljam da je u tome najveca ljubav Zene. Naravno znam da generalizovanje Zenskih motiva (da je svakoj zelja da bude majka) je kriva sama tema koja to cini.

    4. Nepoznavanje ucesnika sa tematikom je nevjerovatna neozbiljnost i povrsnost, da su sami stavovi istih iluzorni. Nihil nije porcitao Bibliju niti se odnosi prema njoj ozbiljno, kao literalnom djelu, a kamoli kao necemu sto je oslonac naroda kroz 4.000 godina. Cvrcak takodje nema pojma o cemu prica a kamoli da doprinese diskusiju, na kraju se svi vade na pravo citanja kako zele i vide. Jedini motiv koji ih veze prema ovoj temi jeste mrznja, to je zaista tuzno, ali to njihova stvar i teret.

    5. Ja sam potpuno JASNO i NEDVOSMISLENO (sto ne vazi za Nihila) pokazao da istjerivanjem iz RAJA, Adam mnogo vise platio od Zene. A ako uzmemo rijec kao rijec:

    A Adam reče: Sada eto kost od mojih kosti, i telo od mog tela. Neka joj bude ime čovečica, jer je uzeta od čoveka.

    24 Zato će ostaviti čovek oca svog i mater svoju, i prilepiće se k ženi svojoj, i biće dvoje jedno telo.
    A ne kao "pjesnicku slobodu" sto Nihil rekao (jer pricamo o pravu, a ono mora biti nedvosmisleno, kao sto su optuzbe iznesene nedvosmisleno")


    Onda dolazimo to toga da je muz i zena jedno. Prema tome Sotonino djelo je razdvajanje Jednog u dvoje. A to je ono sto se desava danas, cemu su i neki od ucesnika svedoci svojim razmisljanjima.

    Niko pametan nebi takvo jedno djelo, koje je opstalo tako dugo iza kojega se kriju sami poceci covjekovog postojanja, odbacio tako lako i tako povrsno. Nego vi ste gospodari vaseg misljenja, i vi ga upravljate vasim zeljama, po meni to nije dobro kad zelja bude veca od istine.

    Vjerujte da mi nije zao sto sam potrosio ovoliko vjremena na ovu temu jer ce ljudi koji pretrazuju ovu temu imati obilje materijala.

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Shad0wLands
    Posts
    895
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "nije dobro kad zelja bude veca od istine"
    hm,istina...
    my dark twin...the annihilating feminine
    ...does not need...civilizing

  7. #57
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kada chitam ove postove ega imam osjecaj da je njemu ego jako povrijedjen od strane neke zene pa nema drugog nachina da izbaci frustraciju iz sebe.
    postoji i druga verzija, a to je da ga je nekada neka baka kojoj je kupovao hleb i novine zlostavljala seksualno.
    i znam da ovome postu ne gine brisanje/editovanje, ali nisam mogla da odolim.
    spusti ti zenu na ne znam koji nivo, ali je isus bio slab na mariju magdalenu, a isto mi se chini, mada nisam sigurna, da ga je zena rodila. mozda je neki momak, pa mi je promaklo.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Danaida
    i znam da ovome postu ne gine brisanje/editovanje, ali nisam mogla da odolim.
    Nece biti ni brisan ni editovan da jos jednom procitas, pa onako za sebe razmislis zasto si tako napisala. Sve to izanaliziras i utvrdis da li je on plod frustracija, zlostavljanja.... ili je misljenje povodom postavljene teme.

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Danaida,

    Ako zelish da me prozivash, iskoristi argumente, nemoj da dozvoljavash da te emocije nose.

    Potpuno sam bio svjestan da moje izjave, ce izazvati one koji su se nisu nasli u mojim stavovima i ne dijele ih u necemu.

    Netreba da se brise, treba da ostane kao reakcija na diskusiju.

    Za lilith
    Zao mi je lilith ja ti ne mogu pomoci u odgovoru na tvoje pitanje.

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Nece biti ni brisan ni editovan da jos jednom procitas, pa onako za sebe razmislis zasto si tako napisala. Sve to izanaliziras i utvrdis da li je on plod frustracija, zlostavljanja.... ili je misljenje povodom postavljene teme.
    prochitala sam ga ja naravno i stojim iza onoga shto sam rekla, samo shto sam tada bila veselog raspolozenja, a sada sam isto vesela, samo malo manje.
    mislim da je kod mene def. frustracija u pitanju, ali od previshe srece, pa mi treba malo prepucavanja. shalu na stranu, jedan dio je mishljenje povodo, teme, a drugi povodom egoga.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  11. #61
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Danaida,

    Ako zelish da me prozivash, iskoristi argumente, nemoj da dozvoljavash da te emocije nose.

    Potpuno sam bio svjestan da moje izjave, ce izazvati one koji su se nisu nasli u mojim stavovima i ne dijele ih u necemu.

    Netreba da se brise, treba da ostane kao reakcija na diskusiju.
    emocije su neshto shto ce me uvijek nositi i mislim da je jako glupo reci ne daj da te nose emocije, pogotovu kada se pricha o nechemu kao shto je religija, iliti zena/mushkarac/dijete/baba/deda/pop... u njoj.

    tvoji nazoviargumenti su smijeshni. a tek ti je smijeshna ova rechenica koja pochinje sa 'Potpuno...' (shta je pesnik htio da kaze je jasno, ali je ono shto je napisao je...no comment)

    ne treba, a ne netreba.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Uzasna je cinjenica da ateisti mnogo bolje poznaju Bibliju od samih vjernika, koji svaku recenicu iz Svetog pisma shvataju bukvalno. Kadgod sam im postavila pitanje u vezi nekih poglavlja odgovor je bio 'ne umijem ti kazat', bolje ce ti to reci moj svestenik'. Tako je i na ovom topiku. Pokusali su da odbrane svoju vjeru recenicama koje zenu svode na jos gori nivo od prethodno citiranih iz Biblije. Evoluirale smo do usidjelica koje mrze svijet do i od podna. Nijesmo kompetentne ni da iznosimo misljenje monahinja, jer to zapravo i nije istina.
    Da li ateisti poznaju boje Bibliju od samih vjernika ne znam, to je individualna stvar, ne bih je generalizovao. A sto se tice tumacenja tu je vec primjetna razlika u pristupima jer vjernici i crkvena lica tumace apologetski, prihvataju kao neupitnu istinu sve sto stoji u Bibliji, ne upustaju se u nelogicnosti i ignorisu ocigledne greske da ne bi ugrozili svoju vjeru, crkvu, religiju i sl. Oni to dozivljavaju kao odbranu vjere (od spoljnjeg neprijatelja), to dozivljavaju kao svoju svetu duznost, i cesto su u tome veoma fanaticni, postaju agresivni i ne da brane vjeru vec pokusavaju da eliminisu sve koji drugacije misle. Ateisti i nevjernici najcesce se bave kritikom same religijske ideje, a ne nuzno i eliminacijom religija i religijskih institucija iz drustvenog zivota. Ono sto kritikuju jeste da religija i crkva trebaju da budu oslonac drustva. Pravo na vjeru ostaje privatno pravo svakog pojedinca, a ne drustvena obaveza. Crkva i drzava jesu formalno odvojene, ali crkva ima specijalnu poziciju u drustvu, nalazi se pod zastitom drzave. Vjerske organizacije i njihovo djelovanje najvecim dijelom nisu pod kontrolom drzave, predstavljaju neku vrst drzave u drzavi. ... No, kako god, stanje je takvo, religiozni fanatizam svoje zacetke ima u netoleranciji za drugo i drugacije.
    Quote Originally Posted by cvrchak
    Za mene, ateistu, svakako feministkinju, Eva je bila bice vise inteligencije. Njene intelektualne sposobnosti su premasivale inteligenciju Adama. On je bio upozoren od Boga da ne smije jesti sa drveta znanja dobra i zla, zar ne? Dok je Eva razgovarala sa zmijom on je kao zamuzen, tupav, sto li, samo posmatrao. Nijednom se nije usprotivio gledajuci je kako uziva jeduci jabuku, koja, uzgred, i nije mogla rasti na tom geografskom podrucju. Strunjen i glupav, i pored opomene Bozje, uzima zabranjeni plod. Kad ga Bog pita zasto je tako postupio snishodljivi i bezkicmeni Adam odgovara:

    'Жена коју си удружио са мном, она ми даде с дрвета, те једох'.

    Zbilja fascinantno! Ovako se gradi superiornost???
    Da li je bila vece inteligencije to nije jasno, ali je bila radoznalija i neposlusnija, to je sigurno. Zelja da se saznaje ispade po Bibliji mnogo jaca nego kod muskarca. Takodje, svojevrsna Adamova naivnost, pa i zaboravnost, cak opravdavanje da mu je neko nesto dao, he. Moze se napraviti interesantna parodija uz pomocu ovog. A inace je tekst koji sam kopirao protkan sa ismijavanjima ociglednih nelogicnosti, gresaka i diskriminacija.
    Quote Originally Posted by Blitzkrieg
    Vasa se diskusija uglavnom svodila na mamutske prepise iz Bibilije koji je trebalo da dokazu stavove jednih ili drugih,a kada ste to iscrpili,presli ste na uzajamno blacenje i licne uvrede.Tu se onda umijesala i Cvrchak sa svojim "kreativnim tumacenjem Biblije",da parafraziram jednog naseg politicara,i ogromnu kolicinu besmislica koje ste svi govorili jos i zacinila.
    A cemu sluzi ovo tvoje pisanje? Blatis sve odreda i vrijedjas neke pojedine posebno a o temi nista ne pises? Zaista kreativno.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  13. #63
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danaida

    tvoji nazoviargumenti su smijeshni. a tek ti je smijeshna ova rechenica koja pochinje sa 'Potpuno...' (shta je pesnik htio da kaze je jasno, ali je ono shto je napisao je...no comment)
    Jeste da moja elokvencija nije bogata kao tvoja , ali je sa druge strane objasnjena i predstavljenja sagovorniku. Cime ti "smijesni" argumenti nasmijavaju tvoj razum?

    Reci sta ti tu nalazish smijesno? Molim te umjesto umjesto moje licnosti (koju necesh nikad upoznati) prokomentarisi moje argumente koji su tu ispred tebe.

    mislim da je kod mene def. frustracija u pitanju, ali od previshe srece, pa mi treba malo prepucavanja. shalu na stranu, jedan dio je mishljenje povodo, teme, a drugi povodom egoga.
    Ovo znaci da shvatim licno?

    Jer ti ocigledno nisi dobro procitala moje postove, cim kazesh:
    spusti ti zenu na ne znam koji nivo, ali je isus bio slab na mariju magdalenu, a isto mi se chini, mada nisam sigurna, da ga je zena rodila. mozda je neki momak, pa mi je promaklo.
    Ja spustio zenu? Isus bio slab na mariju? Nije nego je bio jak.

    Procitaj malo sta pisem Danaida, imam osjecaj da tvoja reakcija nema veze sa ovom temom vec sa Ego_and_his_own.
    Last edited by Ego_and_his_own; 27-05-05 at 07:46.

  14. #64
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Da li ateisti poznaju boje Bibliju od samih vjernika ne znam, to je individualna stvar, ne bih je generalizovao. A sto se tice tumacenja tu je vec primjetna razlika u pristupima jer vjernici i crkvena lica tumace apologetski, prihvataju kao neupitnu istinu sve sto stoji u Bibliji, ne upustaju se u nelogicnosti i ignorisu ocigledne greske da ne bi ugrozili svoju vjeru, crkvu, religiju i sl. Oni to dozivljavaju kao odbranu vjere (od spoljnjeg neprijatelja), to dozivljavaju kao svoju svetu duznost, i cesto su u tome veoma fanaticni, postaju agresivni i ne da brane vjeru vec pokusavaju da eliminisu sve koji drugacije misle. Ateisti i nevjernici najcesce se bave kritikom same religijske ideje, a ne nuzno i eliminacijom religija i religijskih institucija iz drustvenog zivota. Ono sto kritikuju jeste da religija i crkva trebaju da budu oslonac drustva. Pravo na vjeru ostaje privatno pravo svakog pojedinca, a ne drustvena obaveza. Crkva i drzava jesu formalno odvojene, ali crkva ima specijalnu poziciju u drustvu, nalazi se pod zastitom drzave. Vjerske organizacije i njihovo djelovanje najvecim dijelom nisu pod kontrolom drzave, predstavljaju neku vrst drzave u drzavi. ... No, kako god, stanje je takvo, religiozni fanatizam svoje zacetke ima u netoleranciji za drugo i drugacije.
    Da li je bila vece inteligencije to nije jasno, ali je bila radoznalija i neposlusnija, to je sigurno. Zelja da se saznaje ispade po Bibliji mnogo jaca nego kod muskarca. Takodje, svojevrsna Adamova naivnost, pa i zaboravnost, cak opravdavanje da mu je neko nesto dao, he. Moze se napraviti interesantna parodija uz pomocu ovog. A inace je tekst koji sam kopirao protkan sa ismijavanjima ociglednih nelogicnosti, gresaka i diskriminacija.
    A cemu sluzi ovo tvoje pisanje? Blatis sve odreda i vrijedjas neke pojedine posebno a o temi nista ne pises? Zaista kreativno.
    Ne blatim ja nikoga,nego gledam kako ste se zakrvili,pa sam mislio da vas izmirim.Ali evo se ova Danaida pojavila,pa pise jos gore nego sto ste vi to radili.Predajem se!
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Blitzkrieg,

    Vjeruj mi da ovdje nema nikakvog krvljenja, samo paradoks i haos mogu proizvesti ovakve teme.

    Pogledaj molim te ovo:
    No, kako god, stanje je takvo, religiozni fanatizam svoje zacetke ima u netoleranciji za drugo i drugacije.
    Napadnuti temelje necije vjere i onda se pozivati na tolerantnost? Tvrditi da je vjera(nik) ta koja je ovdje napadna, fanaticna a u stvari napasti njene osnovne vrijednosti. Ovo samo moze da pokaze motive i dubinu do koje covjek moze da ide.

    Kostatacije tipa: Bolje Ateisti znaju o Bibliji, nego vjernici - kao da kazem bolje matematicari znaju biologiju od biologa ?? I tu je mudrost i tu je razum?

    Sa cime se polemise ovdje? Sa Argumentima? Sa Pro et Contra? Ne budimo smijesni. Danaida josh nije izasla iz foruma koji je bio zakljucan na Umjetnosti. Sujeta? Uh. Samo nek si zdravo Danaida. Kao sto vidish nije me lako povrijediti.

    Jedini fanatizam koji ovdje postoji jeste mrznja prema vjeri, toliko iskonska da me jeza podilazi.
    Last edited by Ego_and_his_own; 27-05-05 at 12:07.

  16. #66
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Shad0wLands
    Posts
    895
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Jedini fanatizam koji ovdje postoji jeste mrznja prema vjeri, toliko iskonska da me jeza podilazi"
    Ja cu se ograditi od ovoga...to sto ne vjerujem ili ne podrzavam ne znaci da mrzim.
    a nisam Ego postavila pitanje .....or did I?!
    ovo "hm istina" je cisto znacilo-ako ja mislim da je nesto istina ti se ne moras sloziti i obrnuto.Nije istina za svakog ista...uvijek.
    Respect!
    my dark twin...the annihilating feminine
    ...does not need...civilizing

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Lilith, nisam mislio na tebe.

    Naravno da nije istina za svakog ista, ali ima samo jedna istina i jedna je prava. Poznajemo je kad je nadjemo. Problem je kad je ne vidimo, pa pocnemo sami da je stvaramo od lazi i prolaznih zelja.

    Mudrost je nosioc istine, u to nema sumnje:

    Ne viče li mudrost? I razum ne pušta li glas svoj?
    2 Navrh visina, na putu, na rasputicama stoji,
    3 Kod vrata, na ulasku u grad, gde se otvaraju vrata, viče:
    4 Vas vičem, o ljudi, i glas svoj obraćam k sinovima ljudskim.
    5 Naučite se ludi mudrosti, i bezumni orazumite se.
    6 Slušajte, jer ću govoriti velike stvari, i usne moje otvarajući se kazivaće šta je pravo.
    7 Jer usta moja govore istinu, i mrska je usnama mojim bezbožnost.
    8 Prave su sve reči usta mojih, ništa nema u njima krivo ni izopačeno.
    9 Sve su obične razumnom i prave su onima koji nalaze znanje.
    10 Primite nastavu moju, a ne srebro, i znanje radije nego najbolje zlato.
    11 Jer je bolja mudrost od dragog kamenja, i šta je god najmilijih stvari ne mogu se izjednačiti s njom.
    12 Ja mudrost boravim s razboritošću, i razumno znanje nalazim.
    13 Strah je Gospodnji mržnja na zlo; ja mrzim na ponositost i na oholost i na zli put i na usta opaka.
    14 Moj je savet i šta god jeste; ja sam razum i moja je sila.
    15 Mnom carevi caruju, i vladaoci postavljaju pravdu.
    16 Mnom vladaju knezovi i poglavari i sve sudije zemaljske.
    17 Ja ljubim one koji mene ljube, i koji me dobro traže nalaze me.
    18 U mene je bogatstvo i slava, postojano dobro i pravda.
    19 Plod je moj bolji od zlata i od najboljeg zlata, i dobitak je moj bolji i od najboljeg srebra.
    20 Putem pravednim hodim, posred staza pravice,
    21 Da onima koji me ljube dam ono što jeste, i riznice njihove da napunim.
    22 Gospod me je imao u početku puta svog, pre dela svojih, pre svakog vremena.
    23 Pre vekova postavljena sam, pre početka, pre postanja zemlje.
    24 Kad još ne beše bezdana, rodila sam se, kad još ne beše izvora obilatih vodom.
    25 Pre nego se gore osnovaše, pre humova ja sam se rodila;
    26 Još ne beše načinio zemlje ni polja ni početka prahu vasiljenskom;
    27 Kad je uređivao nebesa, onde bejah; kad je razmeravao krug nad bezdanom.
    28 Kad je utvrđivao oblake gore i krepio izvore bezdanu;
    29 Kad je postavljao moru među i vodama da ne prestupaju zapovesti Njegove, kad je postavljao temelje zemlji;
    30 Tada bejah kod Njega hranjenica, bejah Mu milina svaki dan, i veseljah se pred Njim svagda;
    31 Veseljah se na vasiljeni Njegovoj, i milina mi je sa sinovima ljudskim.
    32 Tako, dakle, sinovi, poslušajte me, jer blago onima koji se drže puteva mojih.
    33 Slušajte nastavu, i budite mudri, i nemojte je odbaciti.
    34 Blago čoveku koji me sluša stražeći na vratima mojim svaki dan i čuvajući pragove vrata mojih.
    35 Jer ko mene nalazi, nalazi život i dobija ljubav od Gospoda.
    36 A ko o mene greši, čini krivo duši svojoj; svi koji mrze na me, ljube smrt.
    I ona poziva svakoga, ne pita ih koliko imaju para jesu li bogati ili siormasni jesu li skolovani ili nisu. Ona stoji uvijek na raskrcima ljudskim (kad donose odluke) i vice: Evo me!

    nama ostaje da je uhvatimo
    Last edited by Ego_and_his_own; 27-05-05 at 14:08.

  18. #68
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Napadnuti temelje necije vjere i onda se pozivati na tolerantnost? Tvrditi da je vjera(nik) ta koja je ovdje napadna, fanaticna a u stvari napasti njene osnovne vrijednosti. Ovo samo moze da pokaze motive i dubinu do koje covjek moze da ide.
    Biblija je javna stvar i kao takva moze biti kritikovana u djelovima i u cjelini. Ko hoce da je brani od svake kritike iz bilo kojih razloga to ce ciniti, a ko hoce da i o njoj slobodno razmislja koristeci dosadasnja ljudska saznanja i to moze, ko nece ni jedno ni drugo ne mora. Dakle, to je tolerancija u forumskim raspravama. Nazivati kriticare Biblije nenormalnima, bolesnima, patoloskim mrziteljima, neprijateljima vjere i slicno predstavlja netolerantnost za drugacije misljenje i spremnost da se krene u fanaticnu borbu za vjeru svim sredstvima. Zbog cega bi religija i njene dogme bile nedodirljive za svaku pa i ostru kritiku? Ako vec religija i religijske vodje daju sebi za pravo da propovijedaju razlicite stvari za normalne, kao sto je npr. neravnopravnost zena u drustvu, posebno u odnosu na muskarca onda ce se suociti sa kritikom. Kritika religije zbog neravnopravnosti koje zagovara nije izvor netolerancije vec bas suprotno ukazivanje na netolerantnosti koje se nalaze u religiji.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  19. #69
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation jabuka i neznanje...

    Uzasna je cinjenica da ateisti mnogo bolje poznaju Bibliju od samih vjernika, koji svaku recenicu iz Svetog pisma shvataju bukvalno. Kadgod sam im postavila pitanje u vezi nekih poglavlja odgovor je bio 'ne umijem ti kazat', bolje ce ti to reci moj svestenik'. Tako je i na ovom topiku. Pokusali su da odbrane svoju vjeru recenicama koje zenu svode na jos gori nivo od prethodno citiranih iz Biblije. Evoluirale smo do usidjelica koje mrze svijet do i od podna. Nijesmo kompetentne ni da iznosimo misljenje monahinja, jer to zapravo i nije istina.
    Cvrcak, sto ti podrazumijevas pod poznavanjem Biblije? Jel to ova tvoja koncentracija misli iz kojih ne vidis nista do mrznju i siktanje na nesto o cemu nemas pojma? Gdje ti vidis da se ovdje brani zena? Zenu niko ovdje i ne napada nego su odredjeni diskutanti svojim uobraziljama doveli do rasprave koja ne moze a da ne poprimi oblik "pesnicarenja".
    A Eva i Adam? Koliko se o njima zna da se zakljuciti iz postova vjernika. Za mene, ateistu, svakako feministkinju, Eva je bila bice vise inteligencije. Njene intelektualne sposobnosti su premasivale inteligenciju Adama. On je bio upozoren od Boga da ne smije jesti sa drveta znanja dobra i zla, zar ne? Dok je Eva razgovarala sa zmijom on je kao zamuzen, tupav, sto li, samo posmatrao. Nijednom se nije usprotivio gledajuci je kako uziva jeduci jabuku, koja, uzgred, i nije mogla rasti na tom geografskom podrucju. Strunjen i glupav, i pored opomene Bozje, uzima zabranjeni plod. Kad ga Bog pita zasto je tako postupio snishodljivi i bezkicmeni Adam odgovara:

    'Жена коју си удружио са мном, она ми даде с дрвета, те једох'.

    Zbilja fascinantno! Ovako se gradi superiornost???
    Jel ti ovim pokazujes svoje "poznavanje" Biblije? E pa ovim pokazujes da si daleko od bilo kakvog poznavanja mogu ti slobodno reci unaprijed znajuci da ce ti sujeta biti ozlijedjena. Kakva bre jabuka? Gdje si to citala o jabuci? U Bibliji ne samo sto se ne pominje nikakva jabuka nego je znacenje drveta poznanja dobra i zla mnogo drugacija od neke umjetnicke slike koja ti je dala povoda da lupis glupost oko jabuke. Ja ne mogu da vjerujem da ste toliko zadojeni mrznjom da se upustate u ucestalo omalovazavanje i medjusobno bodrenje u histericnoj mrznji a nemate pojma o Bibliji ama ni o jednoj prici i njenom znacenju.
    Koliko je primitivno vase tumacenje i zaostalo toliko je zaprepascujuca mrznja koja je vas jedini inspirator upustanja u polemike, a sve to moze jednim potezom vase velike volje i misli da se promijeni.

    Ovaj post o jabuci kojim si pokazala svoje neznanje a mene nasmijala mi daje za pravo konstatovati da su tvoji motivi ucestvovanja u diskusiji ipak potpuno drugaciji od takozvane odbrane nekakvih prava.

    Autor ovog topika zeli da diskutuje o pravima i diskriminacijama zena u Bibliji i iskreno da znam da njegovi motivi jesu neznanje ili zelja da upozna drugaciju stranu od svojih rigidnih misljenja na tu temu ja bih mu od srca odgovorio ali, autor nigdje na nijednom topiku nije postavio temu o diskriminacijama u savremenom svijetu sto pokazuje njegovu iskljucivost, i histericnu pozadinu iz koje izbija mrznja prema religiji, i svojim postovima ne samo da kritikuje kako on uobrazava, nego vrijedja i omalovazava opredjeljenja ljudi jer navodi koje je izvukao iz nekakvog internet clanka ne odgovaraju istini vec manipulaciji sto je jednako laznom, i kao takva svjesno se prepusta da takva laz bude ubjednjenje koje se neda oboriti nicim jer je ograniceno mrznjom.

  20. #70
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Autor ovog topika zeli da diskutuje o pravima i diskriminacijama zena u Bibliji i iskreno da znam da njegovi motivi jesu neznanje ili zelja da upozna drugaciju stranu od svojih rigidnih misljenja na tu temu ja bih mu od srca odgovorio ali, autor nigdje na nijednom topiku nije postavio temu o diskriminacijama u savremenom svijetu sto pokazuje njegovu iskljucivost, i histericnu pozadinu iz koje izbija mrznja prema religiji, i svojim postovima ne samo da kritikuje kako on uobrazava, nego vrijedja i omalovazava opredjeljenja ljudi jer navodi koje je izvukao iz nekakvog internet clanka ne odgovaraju istini vec manipulaciji sto je jednako laznom, i kao takva svjesno se prepusta da takva laz bude ubjednjenje koje se neda oboriti nicim jer je ograniceno mrznjom.
    Da mozes da pokazes i dokazes da zena u Bibliji nije diskriminirana ti bi o tome pisao, ali to je nemoguce, pa se u svojoj fanaticnosti zalazes za diskriminaciju pravdajuci se nekakvom mrznjom, histerijom, manipulacijama, lazima i slicno. Umjesto da se uhvatis u kostac sa istinom koja je uvijek bolna ti poput mnogih radije pristajes na sladunjavu laz. Tvoja stvar. Ako je tebi milija laz od istine meni nije.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  21. #71
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Biblija je javna stvar i kao takva moze biti kritikovana u djelovima i u cjelini. Ko hoce da je brani od svake kritike iz bilo kojih razloga to ce ciniti, a ko hoce da i o njoj slobodno razmislja koristeci dosadasnja ljudska saznanja i to moze, ko nece ni jedno ni drugo ne mora. Dakle, to je tolerancija u forumskim raspravama......
    Posmatranje Biblije ili bilo koje svete knjige izvan vremena njihovog nastajanja je prije svega metodoloska greska. Bukvalnim citanjem i one zapovijesti "ne kradi" isalo bi da je grijeh kad se ukrade magare, ali nije kad se nekome ukrade kompjuter jer o tome nema u Bibliji. Kad kazes "koristeci dosadasnja saznanja" i kad razmislis da i srednje djak sadasnje gimnazije ima veci fond znanja od Aristotela uvjerices se u kakve se sve zamke upada koristici tu logiku.
    Ovakva diskusija uz duzno postovanje svacijeg misljenja mora uvijek upasti u corsokak jer imamo na jednoj strani ateistu koji misli da bolje zna smisao, ideju ... Biblije i to sve stavlja "na olovku" po sistemu knjigovodje i + -, a na drugoj strani imamo vjernika koji to gleda sa drugacije strane i Bibliju poznaje i duhovno osjeca njen smisao.

  22. #72
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nihile ti si neozbiljan sagovornik, nezreo za diskutovanje o temi koja je mnogo ljepsa i dublja od primitivnog i vulgarnog dozivljavanja koje si oblikovao u svojoj ko zna kakvoj svijesti...tvoje pisanje i blacenje Biblije je samo ogledalo tvog duha, ono je neozbiljno, lazno i nicim dokazano, preispitujes li kada svoja ubjedjenja? makar kada te napusti taj teski oblik bijesa? Onaj ko pise o diskriminacijama treba da oslika i ideal i stvarnost kada vec blati Bibliju. Ali s obzirom da tebi smeta sto se otkrivaju tvoje stvarne namjere kojima izazivas da ti covjek obrusi onda se hvatas nespremnosti diskutanata za zdravom raspravom sto je opet lazno predstavljanje. Posto je laz jedino cime raspolazes u svom dosadasnjem obracanju ne mozes ocekivati diskusiju dok istu ne ukrotis u sebi ako nije vec kasno za to tvoje stanje...

  23. #73
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Cvrcak, sto ti podrazumijevas pod poznavanjem Biblije? Jel to ova tvoja koncentracija misli iz kojih ne vidis nista do mrznju i siktanje na nesto o cemu nemas pojma? Gdje ti vidis da se ovdje brani zena? Zenu niko ovdje i ne napada nego su odredjeni diskutanti svojim uobraziljama doveli do rasprave koja ne moze a da ne poprimi oblik "pesnicarenja".

    Jel ti ovim pokazujes svoje "poznavanje" Biblije? E pa ovim pokazujes da si daleko od bilo kakvog poznavanja mogu ti slobodno reci unaprijed znajuci da ce ti sujeta biti ozlijedjena. Kakva bre jabuka? Gdje si to citala o jabuci? U Bibliji ne samo sto se ne pominje nikakva jabuka nego je znacenje drveta poznanja dobra i zla mnogo drugacija od neke umjetnicke slike koja ti je dala povoda da lupis glupost oko jabuke. Ja ne mogu da vjerujem da ste toliko zadojeni mrznjom da se upustate u ucestalo omalovazavanje i medjusobno bodrenje u histericnoj mrznji a nemate pojma o Bibliji ama ni o jednoj prici i njenom znacenju.
    Koliko je primitivno vase tumacenje i zaostalo toliko je zaprepascujuca mrznja koja je vas jedini inspirator upustanja u polemike, a sve to moze jednim potezom vase velike volje i misli da se promijeni.

    Ovaj post o jabuci kojim si pokazala svoje neznanje a mene nasmijala mi daje za pravo konstatovati da su tvoji motivi ucestvovanja u diskusiji ipak potpuno drugaciji od takozvane odbrane nekakvih prava.

    Autor ovog topika zeli da diskutuje o pravima i diskriminacijama zena u Bibliji i iskreno da znam da njegovi motivi jesu neznanje ili zelja da upozna drugaciju stranu od svojih rigidnih misljenja na tu temu ja bih mu od srca odgovorio ali, autor nigdje na nijednom topiku nije postavio temu o diskriminacijama u savremenom svijetu sto pokazuje njegovu iskljucivost, i histericnu pozadinu iz koje izbija mrznja prema religiji, i svojim postovima ne samo da kritikuje kako on uobrazava, nego vrijedja i omalovazava opredjeljenja ljudi jer navodi koje je izvukao iz nekakvog internet clanka ne odgovaraju istini vec manipulaciji sto je jednako laznom, i kao takva svjesno se prepusta da takva laz bude ubjednjenje koje se neda oboriti nicim jer je ograniceno mrznjom.
    Opa, poceli smo s osornoscu! Vidim da ti je 'pesnicarenje' omiljena akcija. Ako ne umijes da diskutujes na dostojanstven, ili, makar, prihvatljiv nacin nemoj mi se vise obracati. Tvoj prostakluk je ocigledan. Imas li ti sto pametnije cinjeti u vezi ove teme osim sto ceprkas zrnevlje i kokotis se u sopstvenom dvoristu?

    Opet, pazi, ako ti promakne, podebljah rijec, rekoh da citam bibliju i njena znacenja. Mnostvo knjiga sam procitala koje se bave istorijom Boga. I, naglasih ranije, idem u Ujedinjenu metodisticku crkvu s vremena na vrijeme jer je skola mog djeteta njih izabrala. I dobro je sto je tako; metodisticka crkva je odavno uvela zaredjivanje zena. Tebi, ocigledno, smeta priroda, ili gresnost Eve, koja mi je darovala svijest, a samim tim i radoznalost, da neprestano idem i pitam sve sto mi nije jasno. U vezi biblije imam debelu svesku pribiljezaka, eseja, izvoda iz knjiga i odgovora svestenika s kojima sam nebrojeno puta razgovarala.

    Jabuka? Kome ti to tako arogantno, kao s Neba, odgovaras? U latinskom jeziku rijec za zlo i jabuku je ista. U prevodu biblije, negdje oko 4-5-tog vijeka pojavljuje se rijec jabuka koja se dalje u narodu odomacila. Otuda i moje pominjanje, kojeg, zaista nema u nasem prevodu i kasnijim prevodima na mnogim jezicima. Takodje, u starim prevodima Biblije nema ni pomena o cuvenom 'trojstvu', ali se isto rabi u aktuelnim, sadasnjim, prevodima. Poznata ti je prica o Erazmu Roterdamskom? Sto??? Bio je budala??? Aj, nemoj pricat'!!!

    Da se vratim prici o Adamu i Evi. Zaista je to fascinantna prica. Govori o vremenu kada se covijek poceo uspravljati, balansirati na dvije noge, zahvaljujuci svom razvijenijem mozgu. Od zivotinje se razlikovao po tome sto zivotinje nemaju svijest da kad idu gole jedna pored druge osjecaju stid? Dalji korak u razvoju civilizacije covijeka je njegova svijest o okolini. Saznanje o dobru i zlu. A to donosi zmija, oslobodilac, kako kazu gnostici, cije se misljenje nije uzimalo za ozbiljno jer su 'osvajaci' s biblijom bili uticajniji. Kaznjavanje Eve proizilazi prosto iz cinjenice da se razvojem mozga povecavala i lobanja time i tezi prolaz kroz vaginalni otvor tokom porodjaja. Najbitnija, ali pazi, bas, najbitinija je cinjenica da je zena u doba pisanja biblije bila sakacena i mentalno i fizicki. Izraeljitske zene su se udavale po nagovoru, ili otimanjem od roditelja, sa 9, 10 ili 11 godina. Trudnocu su dozivljavale nakon prve menstruacije , a to bude sa 11-12 godina kod nekih zena. Mozes li da zamislis djevojcicu na porodjaju? zene su masovno umirale ili ostajale invalidi. To se moralo u bibliji zapisati kao 'najstrasniji sud' bozji, dok istorija potvrdjuje moje prethodne recenice. Muskarci su, usljed primitivnog nacina obradjivanja zemlje morali tesko zaradjivati koru hleba. Ne zato sto ih je bog kaznio vec sto je takav drsutveni poredak bio a biblija to 'uistoricila' kao bozju kaznu.

    Biblija je nastala pod jakim uticajem epske Enume Elish, epske poeme koja slavi pobjedu bogova nad haosom. A ti , kad se vec bavis biblijom, vjerovatno u njoj nalazis i izvore iz Ilijade.

    Absurdno je bacati se drvljem i kamenjem na one koji imaju drugacije tumacenje biblije. Jer da nije ovakvih kao sto smo mi ne bi ni crkva imala hiljade denominacija. Konzervativna tradicionalna crkva je upravo i izazvala brojne sizme unutar same sebe. Dok ona tvrdi da je postanak, glava 3, pad, posrtanje, covjecanstva uslijed grijesne Eve, uzroka svih patnji ljudske rase, liberalna crkva smatra da ista glava predstavlja razvoj covjecanstva u svojoj punoj formi. Dok konzervativci tvrde da je Mojsije pisao prve tri glave, liberalni hriscani smatraju da je to proizvod anonimnih autora. I mnogo oprecnih misljenja ima medju njima, nego da ne zauzimam mnogo prostora, ljutice se pojedini.

    A o zeni u bibliji nemam sta da kazem osim da se prisjetim Svetog Avgustina i njegovih rijeci. O tome cu u sljedecem postu.
    Last edited by cvrchak; 28-05-05 at 02:44.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  24. #74
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Posmatranje Biblije ili bilo koje svete knjige izvan vremena njihovog nastajanja je prije svega metodoloska greska. Bukvalnim citanjem i one zapovijesti "ne kradi" isalo bi da je grijeh kad se ukrade magare, ali nije kad se nekome ukrade kompjuter jer o tome nema u Bibliji. Kad kazes "koristeci dosadasnja saznanja" i kad razmislis da i srednje djak sadasnje gimnazije ima veci fond znanja od Aristotela uvjerices se u kakve se sve zamke upada koristici tu logiku.
    Ovakva diskusija uz duzno postovanje svacijeg misljenja mora uvijek upasti u corsokak jer imamo na jednoj strani ateistu koji misli da bolje zna smisao, ideju ... Biblije i to sve stavlja "na olovku" po sistemu knjigovodje i + -, a na drugoj strani imamo vjernika koji to gleda sa drugacije strane i Bibliju poznaje i duhovno osjeca njen smisao.
    Onda ispada da ako neki teolog ili svestenik danasnje pojave u svijetu tumaci s obzirom na Bibliju on takodje pravi metodolosku gresku jer se za Bibliju vezuju pojave koje su izvan njenog vremena. Time ispada da svaki svestenik pravi neprestanu metodolosku gresku. ... S druge strane, Biblija kao i sve svete knjige jesu proizvod jednog davnog vremena i u njima izneseni stavovi pokazuju se danas kao pogresni, proizvod tog vremena i odnosa, stvar neznanja i predrasuda. Sve to govori o njihovom ljudskom a ne bozanskom porijeklu, jer bog kao sveznajuci ne pravi greske. ... Ah, mnoge rasprave zapadaju u corsokak kada se postave temeljna pitanja, ili pitanja o temeljima neke vjere, nekog shvatanja i sl. To je nemoguce izbjeci i tu malo sto moze da se ucini osim da svako brani svoje pozicije kako zna i umije. Najcesce to zapadne u prepucavanje, vrijedjanje, ruganje i slicne suvisnosti, ... No, treba dati sansu polemici i razgovoru...
    Quote Originally Posted by phenomenon
    nihile ti si neozbiljan sagovornik, nezreo za diskutovanje o temi koja je mnogo ljepsa i dublja od primitivnog i vulgarnog dozivljavanja koje si oblikovao u svojoj ko zna kakvoj svijesti...tvoje pisanje i blacenje Biblije je samo ogledalo tvog duha, ono je neozbiljno, lazno i nicim dokazano, preispitujes li kada svoja ubjedjenja? makar kada te napusti taj teski oblik bijesa? Onaj ko pise o diskriminacijama treba da oslika i ideal i stvarnost kada vec blati Bibliju. Ali s obzirom da tebi smeta sto se otkrivaju tvoje stvarne namjere kojima izazivas da ti covjek obrusi onda se hvatas nespremnosti diskutanata za zdravom raspravom sto je opet lazno predstavljanje. Posto je laz jedino cime raspolazes u svom dosadasnjem obracanju ne mozes ocekivati diskusiju dok istu ne ukrotis u sebi ako nije vec kasno za to tvoje stanje...
    Objasni ti nama sta to znaci da je zena pod vlascu muskarca i da joj je on gospodar, a batali ovo gatanje iz pasulja svog usplahirenog uma, ... Niko ti nece oteti vjeru jer je to tvoja privatna stvar. Ne moras da raspravljas ako neces, bez obzira o cemu se radilo. ... Rekoh vec da to ne radis, da se upristojis i probas da ucestvujes u prici koristeci razum... No, vjera i razum se razilaze, stavise, vjera nestaje gdje razum dodje i obratno. ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  25. #75
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    KÖLN,Barbarosaplatz/BAR
    Posts
    612
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zenama je mjesto u kuhinju sa chopor djece !!!!!!!!

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. jednakost polova
    By milicaaaaaaa in forum Religija i filozofija
    Replies: 112
    Last Post: 18-03-24, 23:32
  2. Biblijski kod
    By Jedi knight in forum Religija i filozofija
    Replies: 4
    Last Post: 11-02-05, 16:19
  3. Holivood i zene !
    By Zvek_Zivi in forum Film
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-05, 23:11
  4. Specijalan tretman
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 11
    Last Post: 18-08-04, 12:42
  5. Zene
    By Anonymous in forum #montecafe
    Replies: 7
    Last Post: 09-02-04, 23:09

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •