Page 24 of 27 FirstFirst ... 142021222324252627 LastLast
Results 576 to 600 of 651

Thread: Narod Crne Gore vraca dug KAP-a

  1. #576
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,426
    Thanked in
    2,228 Posts

    Default

    Ja sam govorio o samoj privatizaciji kap-a, ne o sadašnjem planu. Je li neko rekao hiljadama tadašnjih radnika da je plan da fabrika dođe na 500 radnika, a proizvodnja na 50 000 tona? Prilikom privatizacije se tražilo da kupac mora da proizvodi 100 000 tona aluminijuma. Tada su Njemci eliminisani jer su bili sposobni za 90 000 tona. Sad nam je i upola manje odlično. Tražilo se i masu ulaganja, od kojih je dio bio predviđen za modernizaciju prerade i očuvanje životne sredine. Možda je modernizacija prerade koju su Rusi odradili neka vrsta new age asketske modernizacije, ne razumijem se baš. Ala su je modernizovali, saka im čast! Ostali samo dugmići... u stečaju. Ono što mi nije jasno jeste kako nagradismo katastrofalno vođenje kompanije onako povoljnim (za njih) ugovorom o poravnanju i državnim garancijama. Čime li ih to "ubijediše" da će stvari bit drugačije?

    EDIT: Rekoh ostali samo dugmići, ali nisam u pravu. Ostao dug od 400 miliona umanjen za vrijednost dugmića.
    Last edited by NHM; 12-09-13 at 08:08.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  2. #577
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,305
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Ali ako se riješi izvor struje, broj radnika i plasman preradjenog aliminijuma-JESTE PROFITABILAN!

    Pričam samo na osnovu znanja koje sam napabirčio slušajući medije godinama, pa ako sam negdje pogriješio -neka me ispravi neko kome je ta tema struka ili ko ima kvalitetnije informacije.
    Evo da te ja iz struke ispravim, ifjudontmajnd :-)

    Tvrdim da ni tada ne bi bio profitabilan zato što je tehnologija zastarela, tako da proizvodnja košta više nego što može da vrati plasman (=gubici). I to nije zastarela juče nego prije bar 20 godina. A prepravka postrojenja ne bi bila ni primać opravdanoj investiciji.

    Drugo, domaća nalazišta boksita su još davno izeksploatisana preko mjere do koje se uopšte više isplati njihova dalja ekploatacija, jer je ruda osiromašila preko kritične tačke. Održavati proizvodnju sa takvom rudom ti je kao da, naprimjer, uključuješ veš mašinu da drnda po skupoj struji 2 sata da bi oprao samo dvoje gaća. Znači bili bi vezani za uvoz rude da bi fabrika imala što da prerađuje.

    Uzgred, jednom davno viđeh i kupih KAP-ovu kuhinjsku foliju. Em je bila predebela, em je bila sva oksidisana i nije ništa valjala.

  3. #578
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ctrl+alt+delete View Post
    Evo da te ja iz struke ispravim, ifjudontmajnd :-)

    Tvrdim da ni tada ne bi bio profitabilan zato što je tehnologija zastarela, tako da proizvodnja košta više nego što može da vrati plasman (=gubici). I to nije zastarela juče nego prije bar 20 godina. A prepravka postrojenja ne bi bila ni primać opravdanoj investiciji.

    Drugo, domaća nalazišta boksita su još davno izeksploatisana preko mjere do koje se uopšte više isplati njihova dalja ekploatacija, jer je ruda osiromašila preko kritične tačke. Održavati proizvodnju sa takvom rudom ti je kao da, naprimjer, uključuješ veš mašinu da drnda po skupoj struji 2 sata da bi oprao samo dvoje gaća. Znači bili bi vezani za uvoz rude da bi fabrika imala što da prerađuje.

    Uzgred, jednom davno viđeh i kupih KAP-ovu kuhinjsku foliju. Em je bila predebela, em je bila sva oksidisana i nije ništa valjala.
    Eeeee ovo je druga priča! AKo nema boksita-tu nema sreće...
    Za mašine znam da su stare (znam da su kupovane dok je direktor bio Branko Kostić, da su francuske, tada najbolje na svijetu, ali davno je to bilo).
    Medjutim, mašine su dobro održavane i one mogu biti lagano, u letu (proizvodnji) mijenjane, ali ako nema zaliha rude za više od 50 godina-NEMA TU SREĆE!
    ctr, vara li mene sjećanje ili sam pročitao da su otkriveni novi, vrro bogati kopovi boksita?
    Čini mi se da sam pročitao da trebaju novi bageri za površinski kop sa onim ogromnim utovarnim lopatama, i da bi za slučaj takve eksploatacije to bila najbolja ruda što bit moće?

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  4. #579
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Resavanje jednacine sa STOTINU NEPOZNATIH,
    je SIZIFOV POSAO,
    a GLAVARI KRIJU PODATKE KAO ZMIJA NOGE,
    jer su se mnogi DEBELO OBOGATILI, jer narod ne zna od kud je supalj, a ne da izracuna PROFITABILNOST KAPa, iz kojeg se najbolje SKLAPA, kad drzis narod NEZNAVEN.

    Vasilije Milickovic je bio najblizi ISTINI, da smo mogli zaradit stotine miliona na IZVOZ STRUJE,
    da nije bilo DOMACIH LOPOVA I IZDAJNIKA CRNE GORE,
    koji su sve AMINOVALI STO MILO RECE, za ljekove te pare trosili, sto su uzeli i RUSIMA POTPISALI.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  5. #580
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    sve kad bi KAP pravio 10 milijardi profita godišnje ove **zice gladne bi našle načina i to da đavolišu, bure treba prvo zakrpit pa tek onda sipat u njega
    She is only here to annoy herself!

  6. #581
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo što sam pročitao o ogromnoj njemačkoj investiciji u KAP i što sa vama dijelim može se opisat kao -previše dobro da bi bilo istinito!

    http://www.portalanalitika.me/ekonom...ap-a-iz-steaja

    Ako naši novinari nisu s´uma sišLI, a Nijemci planiraju da ulože 700 miliona €, i ako udju sa tom investicijom, MA I SA POLA POMENUTOG IZNOSA, to bi značilo da je MNE konačno
    i zauvjel prelomila i da je njemačka interesna sfera, da smo tom trgovinom "ovjerili" ulazak u NATO i jako ojačali naše pozicije na putu ka EU.

    Najvažnije je da bi svi drugi investitori slijedili Nijemce, jer tolika investicija po automatizmu znači da je MNE DUGOROČNO SIGURNA INVESTICIONA DESTINACIJA,
    i da je prošla sve testove i zaradila povjerenje najmoćnije evropske države.

    Takodje bi značili da će se odmah, već u 2014. godini udvostručiti broj njemačkih turista...NIŠTA NE USPIJEVA TAKO KAO USPJEH, A USPJEH SU INVESTICIJE!

    Cijeneći mišljenje ctr, koji je istakao da mu je to struka, mogu da povežem stvari do konačnog zaključka da bi ovo bila umnogome politička investicije, kojom
    se Rusi zauvjek sprečavaju u njihovom naumu da kupe MNE...jer su imali namjeru da kupe KAP, jednu ili dvije termo i hidrocentrale, par povezanih preduzeća koje
    sa KAP čine prozivodni lanac, i da na taj način faktički kupe 50% crnogorske privrede, i to onaj dio koji stvara najzdraviji dio našeg izvoza. Kako su u turizmu već
    masu para investirali, još im je nedostajala Luka Bar pa da budemo, s´andjelima-ruska gubernija. Koliko volim i cijenim Ruse, toliko zasita ne želim da budemo njihova gubernija,
    isto kao što ne žellim da budemo srbjaski okrug.

    DAKO KUPE KAP!!!

    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 14-09-13 at 07:04.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  7. #582
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    I ja se svečano obavezujem da ću glasat dps na sledećim izborima ako se išta iz vašeg posta pokaže tačnim, to je moj mali doprinos ideji ali mislim da sanjate otvorenih očiju. Imam iskustva u poslovanju sa Njemcima i Austrijancima, naravno u pitanju su sitne stvari u odnosu na ovo, koliko sam ja vidio sve što izlazi iz okvira regulisanog, jasnog, strogo definisanog načina poslovanja njih ne zanima a KAP je sve osim jasnog posla pa da zanemarimo sve ostalo.

  8. #583
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Za KAP se interesuju Hrvati, a pamtim kad su obecavali da ce Hrvati i Slovenci moliti da se vrate da zive sa nama pod Srbijom . . . ha ha ha . . .

  9. #584
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slušam sam g. Radulovića iz PZP, koji reče:"Bez KAP kukala nam majka, sa ovakvim KAP isto tako, ali kad bi se investiralo 120 mil. € mi bi imali 2 milijarde....itsl". Tako mi je ubjedljivo zvučao....

    ANGAŽUJETE GA DJUKANOVIĆU I KAVARIĆU, KAO SAVJETNIKA I JEDNOG OD ČLANOVA TIMA...NEĆE BIT NAJGORI TAMO, U TO SAM SIGURAN!

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  10. #585
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo, u Vijestima:

    http://www.vijesti.me/vijesti/radulo...-clanak-151111

    Ali, prije planiranja, studija i strategija, ovo...

    "Tužilaštvo, Državna revizorska institucija (DRI), pravosudni organ i institucije, nezavisne i kredibilne međunarodne revizorske institucije moraju preispitati poslovanje i utvrditi stvarne bilanse."

    ... inace, nista nece imati smisla.

  11. #586
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Za KAP se interesuju Hrvati, a pamtim kad su obecavali da ce Hrvati i Slovenci moliti da se vrate da zive sa nama pod Srbijom . . . ha ha ha . . .
    I Hrvatska i Slovenija bi bile duplo manje da nije bilo pomoci sa istoka, a fino su nam vratili.
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

  12. #587
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,426
    Thanked in
    2,228 Posts

    Default

    "Neće bit najgori tamo"... Među savjetnicima Milovim i Kavarićevim. Kako je to nizak kriterijum koji treba ispunit...
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #588
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I,kad će ta ruska tužba?
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  14. #589
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,824
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    97 Posts

    Default

    Predsjednik Privrednog suda i stečajni sudija za Kombinat aluminijuma Dragan Rakočević proglasio je bankrot Kombinata aluminijuma u Podgorici.

    Pomalo je cudno da ovo ide u dio foruma "Buducnost CG"..

  15. #590
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,962
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    Bankrot, to znači svi radnici, ajmo doma, neko će da kupi fabriku, ili neće, ili će da kupi djelove ili neće, ako ikoga poslije i zaposle to će biti ugovori na određeno ... Bankrot, odličan metod za izbjegavanje svih obaveza (osim onih koji se moraju ispoštovati u kumovsko, familijarnom smislu)

  16. #591
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    DAKO KUPE KAP!!!

    Pozdrav,
    Sad kad je bankrot objavljen možda ga i kupe za minoran dio dio procijenjene vrijednosti, valjaće im za djelove.

  17. #592
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Bankrot, to znači svi radnici, ajmo doma, neko će da kupi fabriku, ili neće, ili će da kupi djelove ili neće, ako ikoga poslije i zaposle to će biti ugovori na određeno ... Bankrot, odličan metod za izbjegavanje svih obaveza (osim onih koji se moraju ispoštovati u kumovsko, familijarnom smislu)
    Nemoj tako. Pogledaj kolika je knjigovodstvena vrijednost i strasne stete koje je donosio.
    Sad treba cekati one strasne strucnjake koji će prodavati struju od KAP-a pa kad kad nas okrene blagostanje od toga ima da nas nema od paruljina, a jos nema ni zagadjenja. Sve ekoloski cisto, pare ne kaplju no toce a nas balkan boj neće cak smrdjeti ni na znoj.

  18. #593
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Bankrot, to znači svi radnici, ajmo doma, neko će da kupi fabriku, ili neće, ili će da kupi djelove ili neće, ako ikoga poslije i zaposle to će biti ugovori na određeno ... Bankrot, odličan metod za izbjegavanje svih obaveza (osim onih koji se moraju ispoštovati u kumovsko, familijarnom smislu)

    Da, od Aljaske do Antarktika su takva pravila igre.....

    Samo da se posle dovodjenja na neku kao "0" nadje taj j**ni novi investitor (a kako bi bilo dobro kad bi to bili Nijemci...ma mogu i drugi sa parama i voljom da ih ulože u cijeli kompleks!)


    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 13-10-13 at 21:59.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  19. #594
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,343
    Thanks Thanks Given 
    517
    Thanks Thanks Received 
    551
    Thanked in
    369 Posts

    Default

    Ovo za KAP važe drugi zakoni, koliko znam bankrot podrazumijeva gašenje fabrike i odlazak svih radnika na dragi nam biro rada.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  20. #595
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,962
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Nemoj tako. Pogledaj kolika je knjigovodstvena vrijednost i strasne stete koje je donosio.
    Sad treba cekati one strasne strucnjake koji će prodavati struju od KAP-a pa kad kad nas okrene blagostanje od toga ima da nas nema od paruljina, a jos nema ni zagadjenja. Sve ekoloski cisto, pare ne kaplju no toce a nas balkan boj neće cak smrdjeti ni na znoj.
    KAP se zatvara (neminovno je to bilo odavno, no, ajde ...), radnici idu doma (na biro rada), ostaje oprema koja će se možda prodati i tako se vratiti dio dugovanja (ako sam negdje dobro pročitao priznato je preko 350 miliona duga). No, ostaje i ogroman bazen Piralena (onaj crveni), kao i ostali manji djelovi fabrike koje treba sanirati jer su tzv. ekološke bombe (a to košta poprilično). Suma sumarum, KAP nas je koštao (pod ovim ,,nas'' mislim na poreske obveznike) poprilično, ali će još uvjek da nas košta.

  21. #596
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    KAP se zatvara (neminovno je to bilo odavno, no, ajde ...), radnici idu doma (na biro rada), ostaje oprema koja će se možda prodati i tako se vratiti dio dugovanja (ako sam negdje dobro pročitao priznato je preko 350 miliona duga). No, ostaje i ogroman bazen Piralena (onaj crveni), kao i ostali manji djelovi fabrike koje treba sanirati jer su tzv. ekološke bombe (a to košta poprilično). Suma sumarum, KAP nas je koštao (pod ovim ,,nas'' mislim na poreske obveznike) poprilično, ali će još uvjek da nas košta.
    Vjerovatno sam bar sto puta napisao da su sve ekspertize pisane koliko nas kosta zatvaranje KAP-a pisane iz malog mozga politickih diletanata. Samo izuzetno ograniceni mogu vjerovati u price kako ce se prodavati struja koju on koristio i to donositi prihod kao da KAP radi i ostale prdnjave. Nijesu nasi politicari blesavi da ne znaju koliko će kostati rekultivizacija zemljasti saniranje svega i svacega da se dovede do ciste ledine, ali jednostavno ćute jer bi se jasno vidio sav njihov debilizam u upravljanju, prodaji... i svim i svacim vezanim za tu fabriku. Kad oni uvale prst u go.... ne idu kod hiruga da im ga amputira nego ga operu. KAP je kostao ali doniosio pare, a sad će tek da kosta a pare nema ko i sta da donosi osim kredita a briga Mila, Vujicu i kompaniju kad oni to nece vraćati i poslije njih moze i potop. Taj potop neće neće ponijeti ni njih ni nabijedjene ekologe, a koga briga za sitnu boraniju koja će arlaukati po nekim mitinzima i slusati sarene laze kako je crvenkapica razvalila vuka...

  22. #597
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  23. #598
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  24. #599
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.portalanalitika.me/ekonom...ak-proizvodnje

    Po svemu sudeći, Privredni sud i Montenegrobonus koji upravljaju KAP-om žele da repriziraju slučaj Željezare kada je ta kompanija nakon proglašenja bankrota, prodata turskom Toščeliku za 15,1 miliona eura. Pitanje svih pitanja je kolika će biti početna vrijednost KAP-a na tenderu. KAP je emitovao 10,6 miliona akcija, a vrijednost jedne dionice iznosi 5,05 eura što znači da Kombinat nominalno vrijedi oko 53 miliona eura. S druge strane, na berzi za jednu akciju KAP-a se može dobiti oko 53 centa, što znači da je berzanska kapitalizacija podgoričke fabrike svega 5,3 miliona eura. Između pomenute dvije cijene treba tražiti početnu vrijednost KAP-a, koja će biti definisana kao početna na oglasu.

    Ta cifra svakako neće biti dovoljna da se isplate sva potraživanja KAP-a u iznosu oko 360 miliona eura, koliko je utvrdila stečajna uprava.

  25. #600
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Super ! Ostace dosta potrazivanja da narod otplati !

Page 24 of 27 FirstFirst ... 142021222324252627 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ARHEOLOGIJA CRNE GORE
    By G R A D in forum Nauka generalno
    Replies: 191
    Last Post: 25-02-15, 00:32
  2. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  3. Reprezentacije Crne Gore
    By srdjan in forum Ostali sportovi
    Replies: 301
    Last Post: 13-09-06, 11:58
  4. Odricanje od Crne Gore
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 27
    Last Post: 21-01-05, 15:05
  5. BNP Crne Gore
    By AtlantidiaN in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 03-09-04, 12:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •