Results 1 to 17 of 17

Thread: Predbracni ugovor?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Lat/Lon: 44.9°N 13.9°E
    Posts
    1,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Predbracni ugovor?

    Prenosim sa jedne news grupe, zanima me sto mislite o ovome? Je li to u redu?

    Zanima me jedna stvar oko ovih ugovora.
    Npr., prije stupanja u brak ne posjedujem nista, zivim kod roditelja, vozim
    njihov auto, ...
    Za vrijeme braka naslijedim tu (poprilicnu)imovinu od roditelja, te istovremeno kupim nesto i za svoje novce, bilo kucu na moru, bilo da preuredim ovu postojecu kucu od roditelja, kupim novi auto... Napominjem,
    to sve ucinim iskljucivo za svoje novce, jer se dogovorim s zenom da ona nece ulagati u tu kucu u kojoj zivimo, osim davati nesto novaca za rezije i
    hranu.
    Dodje do razvoda.
    Da li se moze predbracnim ugovorom regulirati to da ona nema pravo na nista ovo gore navedeno?
    Dakle, na ono sto sam ja za vrijeme braka ili prije naslijedio, dobio,..., i na ono sto cu ja za vrijeme braka kupiti, ali za svoje novce?
    Kako je to najbolje rijesiti?
    Da li se takav predbracni ugovor moze poslije opovrgnuti, znaci, da njezin odvjetnik veli da to ne vrijedi?
    Kuzim da se prije braka moze u ugovoru popisati recimo sve sto je moje prije
    potpisivanja toga ugovora, ali kako se rjesava stvar s onim sto cu ja eventualno kupiti za vrijeme braka? Kako da ja dokazem da je, recimo, kuca
    na moru ili auto kupljen stvarno za moje novce, te da ona nema na to pravo?
    Pa kad se svoj gospodi daš,
    zadnji ples je valjda naš...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Za to mu ne treba predbracni ugovor jer ono sto on naslijedi od roditelja se ne dijeli, ako se budu razvodili, pa mu je briga nepotrebna.
    Ako se vec boji unaprijed trebao bi ugovorom regulisati na primjer sta ce biti ako dobije on ili na loto ili ako kupe dok su u barku biciklo, pa kome ide prednji a kome zadnji tocak.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja cu da napravim jedan odlican predbracni ugovor

    Clan 1

    Sto je moje, moje je i ne dijeli se u slucaju razvoda

    Clan 2

    Sto je njeno, dijeli se 40-60 u moju korist

    Clan 3

    U slucaju razvoda kucu napusta u roku od 2 sata

    Clan 4

    Seli se u drugu drzavu

    Eto ovo bi bio moj predbracni ugovor, pa ako kojoj odgovara neka mi se javi

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo nije ni malo losa ideja, lukavo, lukavo... Evo i ja da budem mastovita:
    1. Sto je moje prije braka - ostaje moje. Za njegova "dobra" isto vazi .
    2. Sto se tice stecenog u toku braka, sabira se vrijednost i dijeli na pola. Ako se ne mogu dogovoriti medjusobno, neka sudija odluci. U slucaju da je kupljena kuca, jedan clan uzme cijelu, ali isplati drugu polovinu, jer tesko da bi mogli dijeliti :P.
    3. Kad uvatim muza sa drugom zenom, i pri tome zahtijevam razvod + dokazem nevjerstvo, automatski sva imovina iz clana br.2 pripada meni + novcana nadoknada propisana zakonom - tj. sto porota odluci.
    4. Kao posljedica clana #3, zbog emotivne povrijedjenosti i stresa, 75% plate pripada meni i djeci (ako bude djece, a ako ne samo meni) narednih par godina.
    5. Ako ima djece, plata se odbija 50% dok djeca ne napune 18.
    6. U roku od jednog dana mora da napusti grad i okolinu.

    Ovo je dosta za sada, do prije braka bice troduplo vise clanova . E bogami da se ovo radi, bas bi Vas vidjela. Ne bi ste se culi.
    Always smiling :-)

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja to necu. Necu nikakve potpise i ugovore.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Ulica Dositejeva
    Posts
    307
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Quote Originally Posted by Argonaut
    Prenosim sa jedne news grupe, zanima me sto mislite o ovome? Je li to u redu?
    Da li se moze predbracnim ugovorom regulirati to da ona nema pravo na nista ovo gore navedeno?
    Dakle, na ono sto sam ja za vrijeme braka ili prije naslijedio, dobio..
    Shto si imao pre braka ostaje tvoja imovina i to se ne deli posle braka,na to niko nema pravo. Kao i neke stvari koje sluze za tvoju lichnu upotrebu (a nisu nesrazmerno velike vrednosti u odnosu na stvari drugog brachnog druga)..
    i na ono sto cu ja za vrijeme braka kupiti, ali za svoje novce?
    Kako je to najbolje rijesiti?

    Po pravilu,ono shto nastane u braku "radom brachnih drugova" (radom koji donosi zaradu,ili pak radom koji "omogucava" drugom brachnom drugu da zaradjuje.. tipa chuvanje dece,starijih chlanova porodice) ulazi u zajednichku imovinu brachnih drugova... osim ako brachni drugovi nisu drukchije ugovorili ..to je taj predbrachni ugovor...u njemu mozesh navesti da je kuca na moru ili auto tvoj..ili sve nekretnine koje steknesh svojim novcem itd.
    Da li se takav predbracni ugovor moze poslije opovrgnuti, znaci, da njezin odvjetnik veli da to ne vrijedi?
    Ako je sastavljen u pismenoj formi i overen u sudu sa potpisima oba brachna druga ne moze se opovrgnuti ali ukoliko je imovno stanje tvog brachnog druga loshe,ukoliko je trajno nesposoban za rad i sl. onda je moguce da sud odredi odredjenu sumu novca za izdrzavanje koju ti morash placati itd... ali tu vec ima mnoshtvo finesa
    It' doesn't matter how powerful you are. You need soul... and one with a good act.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    znachi, i prije pochetka braka se planira razvod... ne zna onda shto ce im taj troshak oko realizacije...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Lat/Lon: 44.9°N 13.9°E
    Posts
    1,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by adriana
    znachi, i prije pochetka braka se planira razvod... ne zna onda shto ce im taj troshak oko realizacije...
    Ako cemo tako gledati, zasto onda i ne potpisati, ako se ionako ne planira da se to ostvari (razvod, mislim)?

    U svakom slucaju, zasto ne rijesiti odmah, nego kasnije, uz puno vise zivciranja i troskove? Ovako se odmah zna na cemu ste. Kasnije, sto se puno puta pokazalo, dodje do veeeelikih komplikacija, pogotovo ako se jedna od strana zainati, postane osvetoljubiva i nadje dobrog odvjetnika. Ne bi bilo prvi put, zapravo, cudi me kad se to uopce i ne dogodi.
    Pa kad se svoj gospodi daš,
    zadnji ples je valjda naš...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    btw, chula sam da su na pochetku razvoda svi popustljivi i darezhljivi, da bi se na kraju tukli oko kashike...
    no, ko zna...
    mozhd je zaista bolja prevencija umjesto intervencije... :wink:

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .....................!

    U prvom dijelu je od Tammy fino objasnjeno ovo sto se tice posebne imovine. Ono sto sam mislio da dodam tice se formulacije da "ono sto je steceno u braku, zajednickim radom supruznika" ulazi u zajednicku imovinu bracnih drugova. Kad je u pitanju nasljedje - nema dileme - imovina glasi na ime, strogo je vezana za licnost i vazi izmedju lica: Ostavioca i Nasljednika (inter partes), a ne medju svim zainteresovanim licima (erga omnes).

    Quote Originally Posted by Tammy
    Da li se takav predbracni ugovor moze poslije opovrgnuti, znaci, da njezin odvjetnik veli da to ne vrijedi?
    Ako je sastavljen u pismenoj formi i overen u sudu sa potpisima oba brachna druga ne moze se opovrgnuti ali ukoliko je imovno stanje tvog brachnog druga loshe,ukoliko je trajno nesposoban za rad i sl. onda je moguce da sud odredi odredjenu sumu novca za izdrzavanje koju ti morash placati itd... ali tu vec ima mnoshtvo finesa

    Jedna od "finesa" bi mogle bi biti : vrijeme trajanja braka, konkretne aktivnosti vezane za stvar, odnos prema stvari... Ali zadrzacu se na sledecem: Kao sto je navedeno u pitanju - drugi supruznik placa rezije, ulaze u odrzavanje naslijedjene stvari i cini korisne radnje. Odredjeno vrijeme. Fakticki je korisnik stvari i odnosi se prema njoj "s paznjom dobrog domacina". Kad brak pukne, ja mislim da se ovoj strani tesko moze osporiti pravo na trazenje adekvatne naknade - ili u vidu novcane nadoknade ili u vidu prava na odredjenom dijelu stvari, bez obzira postoji li predbracni ugovor.

    Ne vidim ga nekom strasnom tragedijom - posebno ako je jedna osoba u osjetno boljoj finansijskoj situaciji od druge.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Lat/Lon: 44.9°N 13.9°E
    Posts
    1,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A sto je sa (hipotetickom) situacijom tipa: naslijedim kucu prije braka, a za vrijeme trajanja braka dignem kredit na vlastito ime i tim kreditom podignem jos jedan kat kuce?
    Moze li mi onau slucaju razvoda tu sto osporiti? Kako se to rjesava?

    Ili, auto glasi na njeno ime, a ja svojim novcem placam redoviti servis, odrzavanje, rezervne dijelove, placam karticom za sve to imam racun i izvode sa racuna koje redovito dostavlja banka... sto u toj situaciji?
    Pa kad se svoj gospodi daš,
    zadnji ples je valjda naš...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...............!

    Quote Originally Posted by Argonaut
    A sto je sa (hipotetickom) situacijom tipa: naslijedim kucu prije braka, a za vrijeme trajanja braka dignem kredit na vlastito ime i tim kreditom podignem jos jedan kat kuce?
    Moze li mi onau slucaju razvoda tu sto osporiti? Kako se to rjesava?
    U principu, materijalne koristi koje supruznici sticu tokom trajanja braka smatraju se zajednickom imovinom. To je pravilo od kojeg ima milion odstupanja. Sve zavisi od slucaja.

    U konkretnom slucaju : Ona moze osporiti (pricam hipoteticki) jer dok ti odvajas dio plate za kredit - ona pridaje dio (recimo) za hranu... pricam napamet.

    Quote Originally Posted by Argonaut
    Ili, auto glasi na njeno ime, a ja svojim novcem placam redoviti servis, odrzavanje, rezervne dijelove, placam karticom za sve to imam racun i izvode sa racuna koje redovito dostavlja banka... sto u toj situaciji?
    Ako je auto ona imala i prije braka - njen je, a eventualno mozes traziti naknadu troskova, mada se to obicno uradi drugacije - prilikom podjele imovine izracunas sve i onda te briga za starudiju koju si odrzavao.

    p.s. a bas bi volio cut neko strucno misljenje...ako je jos ko blizak ovoj pravnoj temi - znate kako se veli - kolko pravnika, toliko tumacenja...
    Last edited by Thomas_O_Malley; 16-05-05 at 17:13.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Ulica Dositejeva
    Posts
    307
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley


    Ako je auto ona imala i prije braka - njen je, a eventualno mozes traziti naknadu troskova, mada se to obicno uradi drugacije - prilikom podjele imovine izracunas sve i onda te briga za starudiju koju si odrzavao.
    Ajme,josh najbolje da rachunaju ko je kada & koliko goriva sipao i troshio Shalim se.. Imovina se retko deli na takav nachin...
    Adriana,sve je to normalno...ne sumnjaju oni u ljubav,ali posao i zadovoljstvo se ne meshaju .

    naslijedim kucu prije braka, a za vrijeme trajanja braka dignem kredit na vlastito ime i tim kreditom podignem jos jedan kat kuce?
    Moze li mi onau slucaju razvoda tu sto osporiti? Kako se to rjesava?


    Kuca koju si nasledio i na koju si podigao josh jedan sprat je upisana u zemljishnu knjigu na tvoje ime,shto znachi da si ti vlasnik i to ti niko ne moze osporiti,da ste tu kucu "zajedno sagradili" ,zajednichkim novcem,onda bi na njoj imali zajednichku imovinu koja bi se mogla podeliti sporazumno shto znachi da dolazi do pretvaranja zajedniche imovine u susvojinu (imash svoj deo kojim mozesh slobodno raspolagati,prodati ga,pokloniti bilo shta..)ili pak moze doci do realne deobe tj. da jedna stvar pripadne tebi,druga tvojoj supruzi itd. ili npr. sve stvari mogu pripasti jednom brachnom drugu a drugi brachni drug moze za to platiti odredjenu sumu. (Inache,kod nas predbrachni ugovor nije bash praktikovan tako da je Zakon iscrpno regulisao deobu brachnih drugova i u principu se vodi rachuna o interesima oba supruznika,tako da tu ni dobar advokat ne pomaze ) Elem,ako su supruznice osvetoljubivi deobu uvek moze izvrshiti sud a koliki deo ce dobiti odredjeni brachni drug,to ce se odrediti prema njegovom doprinosu,naravno sud ce voditi rachuna o svim okolnostima.

    Ponavljam,kod nas je to drugachije regulisano nego u USA tako da se teshko moze desiti da se jedan brachni drug obogati na rachun drugog.
    It' doesn't matter how powerful you are. You need soul... and one with a good act.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja cu srediti tako da to sto nasledjujem od roditelja ne delim sa partnerom ako dodje do razvoda braka niti bi trazila njegovo sto je dobio od roditelja. Mislim da to pripada jednoj licnoj osobi a ne bracnom paru i ako slucajno dodje do razvoda ne verujem u to da treba da se deli.

  15. #15
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja necu ni da se udajem
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Herceg-Novi
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobar je taj predbracni ugovor ako si jako bogat.
    Ukoliko kreces od nule mislim da nema potrebe.
    sitnice cine savrsenstvo koje jedino nije sitnica.

  17. #17
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    rainbow
    Posts
    50
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam vec sastavila svoj ugovor. Samo da nadjem nekoga da se potpise.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 20
    Last Post: 17-12-10, 18:35
  2. Replies: 12
    Last Post: 14-07-05, 22:43
  3. Operatori
    By SRGA in forum Operatori
    Replies: 121
    Last Post: 19-05-05, 18:15
  4. U Crmnici potpisan ugovor o gradnji golf terena !!!
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 34
    Last Post: 11-02-05, 00:16

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •