Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 101 to 105 of 105

Thread: 'One eye' simbolizam u pop kulturi

  1. #101
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    The more things change, the more they stay the same.

  2. #102
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    To je nastalo zbog banalizacije i nepoznavanja simbolike. U stvari došlo je do apstrakcije ta dva simbola pa su se tumačenja pomiješala i prevagu je dobilo ono sa okultnijim značenjem (koje je i interesantnije za medije zbog svoje istorije i svih teorija zavijere okolo).

    Međutim postoje osnovne razlike između ta dva prikaza.

    Svevideće oko je uvijek samo i gleda s visoka i uvijek je u dominantnom položaju (taj simbol se takođe spaja i ekvivalentan je sa simbolom trećeg oka i u svakom slučaju je uvijek svoj dominantni entitet) sa oreolom ili sunčanim zracima (u stvari piramida je kasnije dodata i to u zapadnoj kulturi).

    Simbolizira boga ili neko od vrhovnih božanstava (ukoliko je religija koja ga primjenjuje mnogobožačka) koji imaju moć nad ljudina i predstavljaju najuzvišeniji oblik prosvijetljenosti, mudrost itd.

    Drugi simbol jednog oka (dok je drugo pokriveno) i oka kroz kjučaonicu uvijek asocira na par očiju, od čega jedno posmatra dok je drugo sljepo. Simbolika je jasna. Kroz otkriveno oko stremi znatiželjan pogled ali prekriveno oko ne dozvoljava da se vidi cijela slika i dubina pa je pogled ograničen. To implicira da svijet sadrži puno više nego što vidimo i pošto ne možemo sagledati sve ipak nam je dozvoljeno da upotrebom umijetnosti nadogradimo to što ne vidimo.
    brate vidi se da si nacitan, ali te knjige koje ti citas pisu sektasi, tako da te tu samo uce kako je oko bozanstvo. Postoji jednja knjiga koja se zove Qur'an i malo je starija i autenticnija od ovih savremenih knjiga, i ona fino objasnjava da ce doc dedzal (jednooki), lazni mesija i navodice ljude da ga smatraju bozanstvom, i bice uspjesan u tome, dokle se ne spusti Isa(Isus) i ubije ga. Tako da ti samo spadas u ove likove koji vjeruju da je Dedzal (Oko) Bozanstvo kad kazes "Svevidece oko prestavlja boga ili neko od vrhovnih božanstava".
    Takodje osim jednog oka simbol Antihrista je i Sunce.
    istrajan budi.

  3. #103
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    9,170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 1ucid View Post
    brate vidi se da si nacitan, ali te knjige koje ti citas pisu sektasi, tako da te tu samo uce kako je oko bozanstvo. Postoji jednja knjiga koja se zove Qur'an i malo je starija i autenticnija od ovih savremenih knjiga, i ona fino objasnjava da ce doc dedzal (jednooki), lazni mesija i navodice ljude da ga smatraju bozanstvom, i bice uspjesan u tome, dokle se ne spusti Isa(Isus) i ubije ga. Tako da ti samo spadas u ove likove koji vjeruju da je Dedzal (Oko) Bozanstvo kad kazes "Svevidece oko prestavlja boga ili neko od vrhovnih božanstava".

    Takodje osim jednog oka simbol Antihrista je i Sunce.
    U jevrejskoj tradiciji, Armilus je lažni Mesija koji će da pokori Jerusalim i protjera Jevreje iz zemlje.
    Kakvo je tvoje tumačenje ovoga, kao ljubitelja Kurana, ili samo prisvajaš ove paralele koje ti odgovaraju?

    Takođe, ako je Sunce simbol Antihrista, šta bi onda krst trebalo da simboliše?

  4. #104
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u Kuran pise da ce ISUS da dodje i da rokne nekoga ???

    Okle dolaze ti likovi recite mi?! Posto bi ja da ih docekam, ukradem im to prevozno sredstvo i opalim odavde! Obrnuo sam ovu igricu!
    Last edited by Crka; 21-03-13 at 17:18.
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  5. #105
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    brate ne znam na sta ciljas, ja inace nisam bas tol'ko pametan lik... Armilus je isto sto i Antihrist i isto sto i dedzal kolko sam moga da svatim samo ga tako Jevreji nazivaju. A sto se tice krsta, nisam toliko upucen u hriscanstvo pa ne znam, ali ako mi je dozvoljeno da predpostavim onda bih rekao da je krst simbol mucenja, iz ociglednih razloga. A to sto je sunce i oko u trouglu infiltrirano kao simbol u odredjenim crkvama, to je djelo onih koji su od davnina tezili da ljude razdvoje od pravog puta. Nisu ovi danasnji sektasi tolko nova stvar, postoje oni odavno, mozda i prije nego sto je postojalo hriscanstvo, islam itd.
    istrajan budi.

Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. O kulturi starodrevnih Srba
    By pera63 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 03-05-05, 00:37
  2. Buducnost Crne Gore u kulturi i sportu
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 34
    Last Post: 27-06-04, 17:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •