Results 1 to 8 of 8

Thread: Intervju sa Predragom Vukicem

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Intervju sa Predragom Vukicem

    PREDRAG VUKIC:


    Još od svog detinjstva - rođen sam 1966. godine - primećivao sam hipokriziju cetinjskih masa i dijametralnu razliku onoga što sam o Cetinju slušao i čitao, i konkretnog ponašanja sugrađana, komšija, prijatelja, rođaka... Nije bilo lako živeti na Cetinju prije 1990. godine, ali je bilo snošljivo. Moja generacija vaspitana je u duhu nasilja. Učena je da voli fudbal, sport i uči školu. Za nju nije postojala nikakva nauka ni umetnost, niti stvaralačka delatnost. Kult agresije, kult nasilja, bio je imanentan mojoj generaciji. To znači, da onaj ko nije znao da igra fudbal, ko nije znao da se bije, faktički je smatran nastranim, nenormalnim, ne sasvim čistim.

    Izgleda da je ovaj, jado, bio mimo drustva, zatvoren, sam za sebe. Mozda je I zato poceo da mrzi rodjeni kraj. Kompleksasi su najvece psihopate.

    Na koji događaj konkretno mislite?

    Osnivanje Liberalnog saveza Crne Gore, 26. januara 1990. godine, upravo na Cetinju, označava kraj mita o Cetinju. Liberalni savez proklamuje svojom ideologijom borbu protiv "mitomanije, mitoloških zabluda i predrasuda". Po njima, mit o Cetinju kao srpskoj Sparti predstavlja veliku zabludu koje se treba što pre osloboditi, i u istoriji i u ideologiji. I Cetinje tu "liberalnu" ideologiju s oduševljenjem prihvata. Za nepunu godinu dana, na Cetinju je planula jedna takva mržnja, došlo je do erupcije jedne tako negativne energije... Na hiljade Cetinjana primilo je ideologiju Liberalnog saveza s oduševljenjem. Kako su ljudi koji nisu bili srbomrsci, ili ih ja barem nisam znao kao takve, preko noći prihvatili srbofobiju kao svoje opredeljenje - nije mi jasno.

    Dosta toga njemu nije jasno.

    Komunisti su od 1946. do 1950, godine preselili sve državne institucije u Podgoricu - ministarstva, Skupštinu, Vrhovni sud, Višu pedagošku školu otvorili su u Nikšiću, prvu filmsku kuću "Lovćen" u Budvi, u Herceg Novom umetničku školu, redakcije svih listova i časopisa prešle su u Podgoricu... Moćnici koji su donosili odluke o demontiranju Cetinja kao grada bili su "po nacionalnosti" Crnogorci a ne Srbi, ali je stanovništvo Cetinja bilo uvereno da su Srbi krivi za civilizacijski sunovrat Cetinja, a meni to nikako nije bilo jasno. To je jedan medicinski fenomen!

    Odje je upravu, stvarno je covjek slucaj za lijecnika.

    Za ovih deset godina postignuta je jedna takva srbofobizacija na Cetinju, da projektantima jednog takvog inžinjeringa ja moram da se zadivim! Ogromna većina Cetinjana danas zastupa tezu da su nam Hrvati najbliskiji, da je neophodno formirati grčko-katoličku mitropoliju, da je katoličanstvo naša budućnost, latinica naše nacionalno pismo, da su Srbi najveći neprijatelji Crne Gore, da je naša budućnost u povezivanju s Hrvatskom i Albanijom! To je, tamo razmišljanje deteta od sedam i starca od sedamdeset sedam godina. Postignuta je takva unifikacija pojedinačne i kolektivne svesti da se ona može porediti sa unifikacijom svesti u nacističkoj Nemačkoj.

    Precera si, al nek ti bude.

    Mislim da ovih deset godina prisustvujemo oblikovanju crnogorskog neonacizma. Sugerisao bih da se termin separatizam napusti i da se zameni terminom neonacizam, ili, još bolje - neofašizam. Ako posmatramo hipotetički, pravno, separatizam može biti legitiman. Mi ne možemo, sa formalno-pravnog aspekta, sporiti da Crna Gora bude samostalna država, ako većina njenog pravoslavnog naroda, bez obzira da li se oseća kao Crnogorci ili Srbi, želi tu državu, ali bez nadglasavanja nacionalnih manjina. Ali, ovde se radi o stvaranju nečeg što najviše liči na neonacističke ideologije.

    Odje bi se nas forumas “Neutralni Svetac” (Nihil) slozio s tobom.



    P.S. Sto bi Bosanci rekli: “Covjek je prolup’o”
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Na kraju, ima li leka Cetinju, zahvaćenom zarazom srbofobije i srbomržnje?

    Ja ću vam reći lek, koji vam se neće svideti. Cetinje treba civilizovano, kulturno, uz dogovor i pravednu nadoknadu za nepokretna dobra - raseliti! Ponudite Cetinjanima dvostruku ili trostruku cenu za imovinu - niko neće ostati na Cetinju

    Raseliti!? Mislite to ozbiljno?


    Razvoj i opstanak Cetinja doživeo je bankrot, Cetinje, kao jedno urbanističko naselje, ne može se više održati. Neophodno je na Cetinju - koje je ionako podignuto na manastirskoj zemlji - proglasiti medunarodnu pravoslavnu autonomiju, sličnu onoj koju u Grčkoj uživa Sveta Gora.

    Neophodno je formirati jedan zid kao otpor katoličanstvu, a to je međunarodna pravoslavna autonomija. Postojala bi jaka štamparija, radio stanica na svim jezicima, TV stanica. To bi bio snažni propagandni centar svetskog pravoslavlja, centar međunarodnog monaštva.


    BJESE TO JEDNA SRPSKA BAJKA
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 10-05-05 at 18:41.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Predrag Vukic je u pravu.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    Predrag Vukic je u pravu.
    Zato sam i postavio ovaj thread, da ga falite.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Mislim da ovih deset godina prisustvujemo oblikovanju crnogorskog neonacizma. Sugerisao bih da se termin separatizam napusti i da se zameni terminom neonacizam, ili, još bolje - neofašizam. Ako posmatramo hipotetički, pravno, separatizam može biti legitiman. Mi ne možemo, sa formalno-pravnog aspekta, sporiti da Crna Gora bude samostalna država, ako većina njenog pravoslavnog naroda, bez obzira da li se oseća kao Crnogorci ili Srbi, želi tu državu, ali bez nadglasavanja nacionalnih manjina. Ali, ovde se radi o stvaranju nečeg što najviše liči na neonacističke ideologije.

    [color=green] Odje bi se nas forumas “Neutralni Svetac” (Nihil) slozio s tobom.
    E ne bi. Ja ne govorim o separatizmu, jer CG jeste drzava. Zatim, ja ne govorim o neonacizmu i fasizmu Crnogoraca, vec o zloupotrebi nacionalnih osjecaja od strane Milovog rezima i njegove politicke formacije za specijalne namjene izazivanja nacionalne netrpeljivosti zvane dukljani. Takodje ne govorim koja vecina i kog naroda treba ili ne treba da podrzi nezavisnost na referendumu, vec govorim o gradjanima. Dakle, vecina gradjana, a ne neka religijska vecina. Ova prica o pravoslavnima je samo manipulacija vjerom u politicke svrhe. To je politicka igra SPC, pozivaju se na vjeru a misle na politiku (naciju). Uglavnom, referendum prema medjunarodno priznatim standardima da bi CG dobila ono sto joj nedostaje, a to je medjunarodno priznanje kao samostalne i nezavisne drzave. ...
    A inace sto se uloge LSCG tice, jasno je da je LSCG od svog nastanka bio problem i za srpske kvazinacionaliste i za crnogorske kvazinacionaliste, odnosno nacionalisticke interesdzije, jer se za CG zalagao na demokratski nacin. Sukobi nekih gradjana Cetinja i SPC su bili sukobi ekstremnih nacionalista, odnosno dezurnih bukaca, cesto po instrukcijama DB, a DPS je tada bio "u ljubavi" sa SPC pripisivajuci te sukobe LSCG, predstavljajuci se kao nastavljac jugoslovenstva. Kasnije, kada se Milo sukobljava sa Milosevicem, saradnja DPS i SPC se nastavlja na ideji "demokratska CG u demokratskoj Jugoslavniji", sve do danas kada nema ni Jugoslavije, ni demokratije, ni CG, vec samo Milo i njegova vladavina sa pricom o skorom referendumu, kao o skorom dolasku Hrista, ili komunizma. ... Dakle, po obicaju grijesis, a to nije slucajno jer ocigledno radis za Milovo dobro, a protiv dobra CG i njenih gradjana. ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Barem ga Janko fali.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Barem ga Janko fali.
    Bitan je tebi Janko, bas kao i ti njemu, jer nacionalisticko interesdzijstvo koje branite ne moze da postoji bez suprotnog pola. Vi se raznozavate jedni pomocu drugih.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Bitan je tebi Janko, bas kao i ti njemu, jer nacionalisticko interesdzijstvo koje branite ne moze da postoji bez suprotnog pola. Vi se raznozavate jedni pomocu drugih.
    Sto jes jes. Mene bi bez njih bilo dosadno.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Intervju sa akademikom Brankom Radojičićem
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 5
    Last Post: 27-01-10, 03:01
  2. Intervju Premijera Mila
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 18-02-05, 18:10
  3. Albanac dao intervju u vezi 17. Marta..
    By sh0cker in forum Politika generalno
    Replies: 8
    Last Post: 23-11-04, 15:22
  4. INTERVJU DRAGANA KUJOVICA DAT LISTU "SVEDOK"
    By GRAD in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-04, 02:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •