Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 50 of 50

Thread: da morate da birate?

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Neva
    Nihil,valjda si u pravu ali ja iz iskustva nekih prijatelja ipak znam da je tacno i ono sto sam ja pricala. Bilo kako bilo, ljudi su razliciti i kako ce neke stvari prihvatiti verovatno zavisi od njihovog mentalnog sklopa. Ako bih mogla da biram izabrala bih da moje dete zivi u harmonicnoj porodici sa oba roditelja.
    Ma ok je to za "harmonicnu porodicu" sa oba roditelja. To je svakako najbolje okruzenje. Ali ja samo napomnjem da imati oba roditelja ne znaci automatski srecu za djecu, stavise, moze biti suprotno, moze neko dijete biti mnogo srecnije i zadovoljnije bez jednog ili bez oba roditelja jer se prema njemu odnose neroditeljski, zapostavljaju ga, malteretiraju itd. Toga ima, pgotovo u ovom savemenom nacinu zivota kada roditelji i djeca zive najveci dio dana odvojeno i kada razne obaveze roditelja trose i slobodno vrijeme koje bi se moglo posvetiti djeci. ...

    No, pitanje je bilo drugo. Izgleda da pitanje iz uvodnog posta moze do kraja da se primijeni samo na zene, jer drugi izbor za muskarca moze da bude "nemoguca misija". Naime, zena moze da rodi dijete a da ne imenuje oca, naprosto kaze da ne zna ko je i imace dijete bez braka. Muskarac tu "privilegiju" nema.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  2. #27
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Ima tu jos... mozda na kojoj drugoj temi

    Postoji i varijanta da jedan od roditelja umre. Siguran sam da autor o tome nije razmisljao. To je tuzno i bolno za dijete samo u slucaju da je toga svjesno, znaci dovoljno staro.
    Ima tu jos nekoliko varijanti da dijete ostane samo s jednim roditeljem ali mozete mi slobodno vjerovati da nije toliko bolno kao sto mislite. Znam iz vlastitog iskustva.
    Greska je u tome da mi mislimo kako (tudja) dijeca u takvim (ili vec opisanim) primjerima tuguju i nesretna su. No nije (uvijek) bash tako, to su samo nasi osjecaji takvi. Uz malo srece uvijek je tu rodbina ili dobri ljudi. - Bez brige, ima ljubavi. Istina, oni jesu sirote u takvom slucaju, ali nije nuzno da je njihov zivot time vec unaprijed izgubljen.
    Isto tako ne treba zaboraviti da razvod braka uvijek znaci i prekid susreda oca/majke s dijetetom. Ne, ne. Oni su ipak odrasli i ako su odgovorni kako treba onda dijete time da mama i otac vise ne zive zajedno nije ostalo bez jednog roditelja. On mu je uvijek blizu, prati njegov razvoj i provodi svoje slobodno vrijeme s njim, isto kao prije. Takvo dijete brzo shvati razloge prekida veze roditelja i cak kasnije samo potvrdi da su bili njegovi roditelji u pravu.
    Zivot je to, ne ide uvijek sve tako kao sto zelimo i nadamo se dok smo mladi.

  3. #28
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Red face

    Quote Originally Posted by Smirnoff_ice
    Znas kako mislim. Ako im je zajednicka zelja da dijece nemaju i nemaju je, onda su oni svoju zelju ostvarili i zbog toga nisu u nicemu uskraceni jer su to odlucili svjesno. Drugo je nas subjektivni pogled. Mi mozemo imati dijece koliko hocemo, ali to ne znaci da i moramo
    Nesto potpuno drugo je ako par zeli dijecu, a ne moze je imati zbog impotencije jednog partnera. Takvi parovi jesu uskraceni i to je zalosno.

    Ja recimo znam za bracne parove koji bi mogli imati svoju djecu samo da bi htjeli - pa je svejedno nemaju. Ne vidim nista loshe u tome jer je to njihovo pravo i svjesna odluka. U tom primjeru je i brak bez dijece potpun i partneri u njemu nisu nicim uskraceni.

    Isto tako je jedno od temeljnih ljudskih prava (TLP) da moze zena odluciti da li ce imati djecu sama ili u bracnoj/vanbracnoj vezi. Ima i muskaraca koji jednostavno ne zele imati dijecu. Oni traze zenu koja ima iste zelje i tu opet ne mozemo nista. Ne vredi nam ni moralisanje, jer su sve to TLP.

    E da se ne vrtim oko toga ko macak oko vrele kase. Nije me ni toliko potakao tvoj post jer ga dobro razumijem, a isto tako razumijem i tradicionalan pogled na brak. Vise sam htio obratiti paznju na to da ovdje uopste ne mozemo pricati o nekom zlu, jer ga nema
    Tacno, nema ga.sad smo se razumeli.l
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  4. #29
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    djeca bez braka je manje zlo
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  5. #30
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    Zlo???
    O chemu Vi prichate ...
    Eto , u jednoj takvoj sitaciji sam ... i... ne smatram svoje dijete , niti svoju situaciju "zlom" ... vec mislim da bi mnoge zhene pozavidjele i bile veoma srecne da mogu biti na mom mjestu ...Imati divno dijete , rijesheno materijalno pitanje, stambeno,svoj chovjek ... i sve ostalo shto dodje uz to.... , a da ti niko ne sjedi na glavi... ahhh ljepote...
    Bogu fala mom djetetu nikad nishta nije falilo , niti ce dok ima mene ...
    Mushku figuru mu sasvim dobro zamjenjuje , ... sjecanje na oca... moj brat (njegov ujak), rodbina, prijatelji .... Tako da rijech "zlo" nije uopshte adekvatna ... kad govorimo o djeci koja Bogu fala imaju bar jednog roditelja :-P

    Ovo je lichno iskustvo i molim da se kao takvo poshtuje ...

  6. #31
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by La_bambola
    Zlo???
    O chemu Vi prichate ...
    Eto , u jednoj takvoj sitaciji sam ... i... ne smatram svoje dijete , niti svoju situaciju "zlom" ... vec mislim da bi mnoge zhene pozavidjele i bile veoma srecne da mogu biti na mom mjestu ...Imati divno dijete , rijesheno materijalno pitanje, stambeno,svoj chovjek ... i sve ostalo shto dodje uz to.... , a da ti niko ne sjedi na glavi... ahhh ljepote...
    Bogu fala mom djetetu nikad nishta nije falilo , niti ce dok ima mene ...
    Mushku figuru mu sasvim dobro zamjenjuje , ... sjecanje na oca... moj brat (njegov ujak), rodbina, prijatelji .... Tako da rijech "zlo" nije uopshte adekvatna ... kad govorimo o djeci koja Bogu fala imaju bar jednog roditelja :-P

    Ovo je lichno iskustvo i molim da se kao takvo poshtuje ...
    Ne bih da ulazim u privatnost ali ko mijenja tvoju musku figuru ili mozda tebi nije potrebna??? :neutral:
    deuscroix

  7. #32
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ajde sredite malo svoje misli u glavama i radije pronadjite zlo prvo kod sebe u svojim tupim pogledima na samohrane majke (i oceve).
    I ako ce vam se slucajno desiti nesto slicno onda se sjetite i procitajte svoje gluposti koje ste ovdje napisali pa razmislite onda da li je to tako kao sto ste napisali ili ipak drugacije.

    Bravo Bambola! - Moje postovanje!

    Ako se vratim u svoju mladost i djetinstvo onda hvala Bogu da mi neki niste ni rod ni komsiluk.

  8. #33
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default sorry bambola

    Quote Originally Posted by Smirnoff_ice
    Ajde sredite malo svoje misli u glavama i radije pronadjite zlo prvo kod sebe u svojim tupim pogledima na samohrane majke (i oceve).
    I ako ce vam se slucajno desiti nesto slicno onda se sjetite i procitajte svoje gluposti koje ste ovdje napisali pa razmislite onda da li je to tako kao sto ste napisali ili ipak drugacije.

    Bravo Bambola! - Moje postovanje!

    Ako se vratim u svoju mladost i djetinstvo onda hvala Bogu da mi neki niste ni rod ni komsiluk.
    da smo jasni,ne bih volio da je crni humor jer ne znam zasto je ona sama!Ok!Njen tekst mi nije zvucao crno jer ga onda vjerovatno nebi ni pisala a ako je samo "produktivni" raskid onda je makar 50% ok sala portparol
    deuscroix

  9. #34
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Post

    A ako cemo bas da se otvorimo ja mislim da bi moji roditelji puno bolje funkcionisali odvojeno!Ja ne vidim tu nista lose i srecan sam zbog drugih ljudi sto se ta tabu tema sada svela na 2-3 sata razgovora sa advokatom i kraj!Pa ni zivotinje nece zajedno da zive ako jedna drugoj smetaju u kavez!
    deuscroix

  10. #35
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja bih samo dodao sljedece....
    Mislim da razvod i nije bas bezbolan proces...ovdje je malo ko roditelj koji ucestvuje u ovoj diskusiji...dijete je vec nesto trece i svakako da dijete voli oba roditelja i da su to pretpostavljam mucne stvari, ali nije da ne znam ljude koji su itekako srecni nakon razvoda pa i djeca to podnesu, jer istina imaju ziva oba roditelja koje odvojenmo i gledaju....meni se cini da izbor mora biti jasan, inace, zivjeti i gledati propalost samo zbog djece koja su srecna u nesvjesnoj takozvanoj spoznaji nekakvog zajednistva e to mi se cini stvarno bez veze.....ja ipak smatram da je ostati nekava samo vostana figura u braku zbog djece jedna vrlo teska i mucna odluka, to su stvarno problematicne stvari i vise mi se cine kao nesreca.....tu niko ne dobija, u stvari, djeci samo dajemo iluziju nekog srecnog braka koji ne postoji jer mala djeca to tesko razumjevaju..... naravoucenije: treba dobro dobro dobro razmisliti prije nego se izgovori sudbonosno Da! .....

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bogu iza tregera
    Posts
    124
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    One point to djeca bez braka

  12. #37
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kad bih bas morala da biram to bi bilo djeca van braka,mada mi se ni jedno ni drugo ne dopada,i ne bih voljela da se nadjem ni u jednoj situaciji.

  13. #38
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Obje situacije su lose svaka na svoj nacin.Cinjenica je da se djetetu ako se drugi roditelj i njegova okolina potrudi moze nadoknaditi i nadomjestiti ljubav,nedostatak jednog roditelja (preminuo ili jednostavno ne zeli da zna za svoje dijete kao sto ima slucajeva).Problem je mnogo veci ako los brak opstaje i raspada se pred ocima djece,odnosno dodje do razvoda pogotovo u nekoj fazi odrastanja kada su djeca osjetljiva (konkretno pubertet).To je igranje izmedju dvije vatre ,jer treba li odrzavati privid braka (sto ce djeca kadtad uociti) da bi se djeci obezbjedila "neka vrsta" doma,ili prekinuti predstavu i mozda time uzrokovati probleme u razvoju djeteta.Ovo je vec vise pitanje zrelosti samih roditelja i njihove sposobnosti da se "postave" prema djeci na taj nacin da taj razvod i nestajanje porodice prodje sto bezbolnije.To je jedino "zlo" ako roditelji ne umiju to da izvedu na pravi nacin.
    Sto se tice braka bez djece to je vec na neki nacin "lakse" rijesivo.Ipak medicina nudi mogucnosti lijecenja steriliteta (na zalost to nije dostupno svim parovima).U krajnjem slucaju ne smije se zanemariti i usvajanje.Time ne samo da par dobija zeljeno dijete vec se i pruza dom nekome ko je ostao bez njega.Slazete se?Na zalost to resenje je zasad u Crnoj Gori rijetko,makar kolko je meni poznato...
    "Biće dana kad me neće biti".

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Lat/Lon: 44.9°N 13.9°E
    Posts
    1,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zasto bi oba "izbora" bila "zla"? Zasto brak bez djece "podrazumijeva" sterilitet partnera? Postoje ljudi koji su u braku i koji su se dogovorili da za neko vrijeme, ili zauvijek, nece imati djecu. Ne zele djecu, nisu spremni za njih, i tako dalje... i zasto bi oni zbog tog svog stava bili "zli"?

    Dajte se malo sredite i odrastite... Smirnoff vam je dobro rekao.

    Mozda ne bi bilo lose da procitate Arthura Clarka, "The Songs Of Distant Earth". Prikaz jednog drustva buducnosti, kakvo nas, izgleda, ceka. Jer, koliko se meni cini, tradicionalna obitelj se malo pomalo zamjenjuje nekom novom obitelji.
    Mozda vam ta knjiga otvori oci.
    Pa kad se svoj gospodi daš,
    zadnji ples je valjda naš...

  15. #40
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    35
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Citala sam pazljivo sve Vase postove, ali koliko vidim samo Bambola i Smirnof pricaju iz iskustva koje postujem.
    Sticajem okolnosti odrastam bez majke, umrla je kad sam imala 7 godina. Imam oca koji je predivan, okruzena sam ljudima koji me vole, ali niko, ama bas niko ne moze da mi zamjeni majku. Svakim danom mi nedostaje sve vise. Za ovih 10 godina naucila sam da zivim sa tim, prihvatila sam to, ali da patim, patim. Isto tako znam sigurno da ne bih toliko patila da su mi roditelji razvedeni, jer bi znala da postoje a ako su odgovrni bili bi tu za mene i da su hiljadama kilometara daleko.
    Ovo je ipak samo moje iskustvo, a neko je dobro primijetio da su ljudi razliciti i da razlicite stvari prihvataju razlicito. Stoga nijedno ni drugo nije zlo, meni je uprkos svemu ipak drago sto sam rodjena i sto zivim.

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa pitanje je bilo- koje je manje od dva pomenuta zla? chini mi se...

  17. #42
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    _odje ka' nidje_
    Posts
    86
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    zasto bi djeca bez braka trebala da budu zlo? djeca su dobro, bez obzira da li su dobijena u braku ili ne! osim toga, danas ima toliko nevjencanih parova sa djecom

    dakle, brak bez djece je vece zlo!
    apsolutno se slazem!
    Attached Images Attached Images  
    "Nikola, nisam ti ja majka...!" :)

  18. #43
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    452
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa zavisi kako na to gledas. Meni ... meni je oboje ok. Ni jedno ni drugo nije toliko lose da bi se nazvalo zlo.. tj ni malo.
    Why? Because a real RocknRolla wants the fucking lot.
    Kotoranka

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Bolje je imat dijete bez braka. Muza je lakse naci nego napraviti dijete od zeljenog oca .
    Mada... ovo je pitanje napr. kao da ste pitali ako corav ne vidi sijalicu kako moze znati koje je boje osvjetljenje... Ao...
    Always smiling :-)

  20. #45
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Argonaut
    Zasto bi oba "izbora" bila "zla"? Zasto brak bez djece "podrazumijeva" sterilitet partnera? Postoje ljudi koji su u braku i koji su se dogovorili da za neko vrijeme, ili zauvijek, nece imati djecu. Ne zele djecu, nisu spremni za njih, i tako dalje... i zasto bi oni zbog tog svog stava bili "zli"?
    Mislim (a i nisam rekao koliko mi se cini) da su ovi "izbori" "zli".A sto se tice ljudi koji se odluce za brak bez djece na to nisam ni mislio.Postujem njihov izbor i svakako imaju dobar razlog zasto ih nece.Koliko sam shvatio prica se o onima koji bi htjeli a ne mogu imati djecu.
    "Biće dana kad me neće biti".

  21. #46
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    iva_kot @ zao mi je sto je tako.I znam da ce taj nedostatk majke pratiti citavog zivota..Ali isto tako ne sumnjam da su ljudi oko tebe pokusali da ti nadoknade nedostatak majke.Mada je to zaista tesko...
    Vjeruj mi gora je situacija za onu djecu ciji roditelji ne zele da znaju za njih.
    Mnogo gora.....vjeruj mi...znam o cemu pricam..
    "Biće dana kad me neće biti".

  22. #47
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    35
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by medo
    iva_kot @ zao mi je sto je tako.I znam da ce taj nedostatk majke pratiti citavog zivota..Ali isto tako ne sumnjam da su ljudi oko tebe pokusali da ti nadoknade nedostatak majke.Mada je to zaista tesko...
    Vjeruj mi gora je situacija za onu djecu ciji roditelji ne zele da znaju za njih.
    Mnogo gora.....vjeruj mi...znam o cemu pricam..
    Medo ja nisam ni rekla da ta varijanta nije gora. Ono sto sam rekla je da niko nije mogao da mi nadoknadi majku, mogli su da ublaze nedostatak ali ne i da ga nadoknade. A onaj moji drugi dio se odnosio na odgovorne roditelje, tu varijantu koju pominjes nisam ni komentarisala.

  23. #48
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Ok

    Quote Originally Posted by iva_kot
    Medo ja nisam ni rekla da ta varijanta nije gora. Ono sto sam rekla je da niko nije mogao da mi nadoknadi majku, mogli su da ublaze nedostatak ali ne i da ga nadoknade. A onaj moji drugi dio se odnosio na odgovorne roditelje, tu varijantu koju pominjes nisam ni komentarisala.
    Kada djeca izgube jednog ili cak oba roditelja to je vec nesto u zivotu na sto se ne moze uticati.Moze se samo pokusati ublaziti.Kad imas odgovorne roditelje (koji cak i kad ne postoji brak znaju se brinuti o djeci) onda djeca "van braka" nisu nikakvo "zlo" (mada inace to nije nikakvo "zlo" da se razumijemo), pricam o "zlu" kad djeca imaju neodgovorne i sebicne roditelje,ili cak jednog pa ni taj jedan ne vodi racuna o djetetu.To je ono na sta ja mislim.Ali razumjeli smo se nadam se u svakom slucaju.
    "Biće dana kad me neće biti".

  24. #49
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa e














    aha aha

  25. #50
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brak bez djece, a i teško je održiv.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Misao davna
    By enex in forum Sve i svašta
    Replies: 17
    Last Post: 14-11-15, 19:47
  2. Ekološka HIMNA
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 28-01-10, 16:26
  3. kojeg vi pokemona birate?????
    By citostatik in forum Software
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-04, 03:37
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •