Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 50

Thread: da morate da birate?

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default da morate da birate?

    Sta je manje zlo:brak bez dijece ili djeca bez braka??????
    Eric Cartman rulezzzzzzzzzzz

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve zavisi sta zelis u zivotu

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    meni su ta dva zla podjednaka...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zasto bi djeca bez braka trebala da budu zlo? djeca su dobro, bez obzira da li su dobijena u braku ili ne! osim toga, danas ima toliko nevjencanih parova sa djecom

    dakle, brak bez djece je vece zlo!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    aaaaa... ja sam mislila vlastita djeca bez braka...

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Temeljna ljudska prava i slobode

    Quote Originally Posted by Aruena
    Sta je manje zlo: brak bez dijece ili djeca bez braka??????
    Ni jedno ni drugo nije nikakvo zlo. Ako bracni par odluci da dijecu nece imati, onda je nece imati i gotova prica, a mi uopste nemamo pravo suditi o tome.
    Dijeca bez braka postoje iz razlicitih razloga. Ni o tome nemamo nikakvo pravo da sudimo.
    Brak bez dijece ili dijeca bez braka je jedno od temeljnih prava nase licne slobode odlucivanja i svaki pokusaj dirati u ta prava znaci dirati u integritet i slobodnu odluku pojedinca ili neke veze (bracne ili vanbracne, svejedno!).
    U proslom stoljecu su to pokusavali Adolf Hitler i Kina (vlast). Prvi zbog genocidne politike, a drugi iz razloga mnogobrojnosti i oskudice hrane. (Poznata je kineska parola: Jedan brak, jedno dijete!)

    Dobro da nismo kosooki

    Bracna veza bez dijece moze biti i zbog bolesti ili neplodnosti jednog od partnera. Ni to nije zlo. Ne mozemo poistovjetiti ono sto je zalosno, zlim. Takvi parovi imaju mogucnost da dijete usvoje. (Normalno, prije moraju ispunjavati sve uslove za nesto tako.)

    Dijeca bez braka? - Bolje bez braka nego u losem braku!

  7. #7
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    ispod oraca a iznad kopaca
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako je ikako moguce da se bira, kao sto neko rece od ova dva zla, ja bih izabrala ono sa decom bez braka... mada je to velika moralna dilema...

  8. #8
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Herceg-Novi
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Manje je zlo djeca bez braka, nego brak bez djece, u svakom slucaju je tesko.
    sitnice cine savrsenstvo koje jedino nije sitnica.

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brak bez djece bih tesko podnijela cini mi se, ne znam, nijesam udata. Ne zelim da razmisljam o tome, tesko mi pada trenutno, ne znam kako bi se taj brak odrzao, iako znam masu parova koji idealno funkcionisu, ili je to mozda prividno.Sigurno je jedno, da imaju VELIKU neostvarenu zelju, i mislim da je tesko nosiiti se sa tim.
    Sa 2 strane, nebi mi smetalo dijete da imam, a da nijesam udata. razmislila bih dobro da li bi se udala da sad ostanem u 2 stanju.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AisaJ
    Sigurno je jedno, da imaju VELIKU neostvarenu zelju, i mislim da je tesko nosiiti se sa tim.
    Nisi u pravu. Sigurno je samo to da zive kako oni hoce. A to znaci da su svoju zelju ostvarili.
    Last edited by Smirnoff_ice; 07-05-05 at 13:30.

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Smirnoff_ice
    Nisi u pravu. Sigurno je samo to da zive kako oni hocu. A to znaci da su svoju zelju ustvarili.
    Kako mislis OSTVARILI?Mozda se nijesam dobro izrazila, pa me nijesi shvatio.Tacno, zive kako hoce, ali bar ovi koje ja znam, znaji i da pored toga sto se sawrseno slazu, nemaju ono sto bi najwise woljeli da imaju..Brak nije potpun bez djece.Bar ja tako mislim.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    U Njegovom srcu...
    Posts
    1,379
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Onog dana kada budem dovoljno zrela i sposobna da budem dobra majka, bicu to bez obzira na papir koji ozakonjava vezu izmedju dvoje ljudi.
    Alternativa da zhivim u braku bez djece moguca je par godina, nisam od onih koje zhele odmah nakon vjenchanja da rode djecu i time proshire i "uchvrste" svoju porodicu. Uzhivacu u svojoj ljubavi i novom zhivotu, a dijete ce doci, planirano ili neplanirano - u svoje vrijeme.
    Ne bih voljela da moram da biram, ali bih u takvom sluchaju izabrala vanbrachno dijete i ne bih to smatrala nikakvom moralnom dilemom, kao shto neko reche, vec svojim pravom na izbor kako cu svom djetetu pruzhiti bolji zhivot u okrilju brachne zajednice ili bez nje.
    "...patim zbog osoba kojima sam poklonila svoje srce i uvidjam da oni koji su dotakli moju dushu nisu uspeli da probude moje telo, a oni koji su doticali moje telo nisu uspevali da dosegnu do moje dushe. “

  13. #13
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Houston ,Tx
    Posts
    321
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Manje je zlo djeca bez braka .
    I still believe in your eyes
    I just don't care what
    You've done in your life ! ! !

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uh ovi forumi su zlo...

  15. #15
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AisaJ
    Kako mislis OSTVARILI?Mozda se nijesam dobro izrazila, pa me nijesi shvatio.Tacno, zive kako hoce, ali bar ovi koje ja znam, znaji i da pored toga sto se sawrseno slazu, nemaju ono sto bi najwise woljeli da imaju..Brak nije potpun bez djece.Bar ja tako mislim.
    Mislim da se niste bas najbolje razumeli. Smirnoff je pricao o brakovima koji ne zele decu, a AisaJ o brakovima koji ne mogu da imaju decu.U svakom slucaju oboje ste u pravu.
    Sto se tice dece onaj ko zeli treba da ih ima onda kad pozeli. Mada nisam sigurna da su sva deca koja zive bez jednog roditelja sretna deca. Onda se opet postavlja pitanje koliko je ta majka sebicna sto zeli dete a da ono ne zna za oca. Ispunila je sebi zelju, a sto je sa detetovim osecanjima... Hiljadu dilema, hiljadu razloga za za i protiv....

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AisaJ
    Kako mislis OSTVARILI?Mozda se nijesam dobro izrazila, pa me nijesi shvatio.Tacno, zive kako hoce, ali bar ovi koje ja znam, znaji i da pored toga sto se sawrseno slazu, nemaju ono sto bi najwise woljeli da imaju..Brak nije potpun bez djece.Bar ja tako mislim.
    Znas kako mislim. Ako im je zajednicka zelja da dijece nemaju i nemaju je, onda su oni svoju zelju ostvarili i zbog toga nisu u nicemu uskraceni jer su to odlucili svjesno. Drugo je nas subjektivni pogled. Mi mozemo imati dijece koliko hocemo, ali to ne znaci da i moramo
    Nesto potpuno drugo je ako par zeli dijecu, a ne moze je imati zbog impotencije jednog partnera. Takvi parovi jesu uskraceni i to je zalosno.

    Ja recimo znam za bracne parove koji bi mogli imati svoju djecu samo da bi htjeli - pa je svejedno nemaju. Ne vidim nista loshe u tome jer je to njihovo pravo i svjesna odluka. U tom primjeru je i brak bez dijece potpun i partneri u njemu nisu nicim uskraceni.

    Isto tako je jedno od temeljnih ljudskih prava (TLP) da moze zena odluciti da li ce imati djecu sama ili u bracnoj/vanbracnoj vezi. Ima i muskaraca koji jednostavno ne zele imati dijecu. Oni traze zenu koja ima iste zelje i tu opet ne mozemo nista. Ne vredi nam ni moralisanje, jer su sve to TLP.

    E da se ne vrtim oko toga ko macak oko vrele kase. Nije me ni toliko potakao tvoj post jer ga dobro razumijem, a isto tako razumijem i tradicionalan pogled na brak. Vise sam htio obratiti paznju na to da ovdje uopste ne mozemo pricati o nekom zlu, jer ga nema

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Neva
    Mada nisam sigurna da su sva deca koja zive bez jednog roditelja sretna deca.
    A da li su sva djeca koja zive sa oba roditelja sretna djeca? I da li su ona djeca koja zive bez bioloskih roditelja nesretna djeca?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    A da li su sva djeca koja zive sa oba roditelja sretna djeca? I da li su ona djeca koja zive bez bioloskih roditelja nesretna djeca?
    dobro pitanje...s obzirom kakvi sve bracni "spojevi" postoje bolje je da djeca ponekada rastu van neharmonije nego da trpe svakakve scene....a s obzirom da smo mi crnogorci takvog sklopa i nije mali broj koji smatra normalnim da ugazi zenu od batina pa bolje da djeca ne gledaju nasilje i zive pod stresom....ima raznih sada kombinacija ali ja ne smatram zlom nijedno ni drugo....vazno je da su djeca dobro i zdravo a sad hoce li zivjeti sa jednim roditeljem ili u trulom braku e sad....ili oni koji djecu ne mogu imati, pa ima i onih muzeva koji budu bolji zeni od 5 sinova i kceri....nema tu zla....u drugom ima malo teskog udesa ali opet mora i sa tim da se zivi..... vis maior

  19. #19
    Join Date
    May 2005
    Posts
    102
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zivot bez braka mogu da zamislim,ali bez djece,veoma tesko.
    If you aren`t going all the way, why go at all?

  20. #20
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    A da li su sva djeca koja zive sa oba roditelja sretna djeca? I da li su ona djeca koja zive bez bioloskih roditelja nesretna djeca?
    Naravno da nisu ali nisam ni mislila na neke problematicne porodice.Mislila sam na ono kad je majka feminstkinja pa sve moze sama. Sigurna sam da oni koji zive samo sa jednim roditeljem pate za onim drugim.
    Koliko su sretna deca koja ne zive za bioloskim roditeljima, ne znam. Prije ili kasnije skoro svi tragaju za njima. Biti napusten je tesko i gotovo uvek se traga za razlogom koji je doveo do napustanja. To mozda nesto govori.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zlo je biti neodgovoran prema sebi i djeci.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Neva
    Sigurna sam da oni koji zive samo sa jednim roditeljem pate za onim drugim.
    Mogu da se pitaju kako bi bilo da imaju drugog roditelja s obzirom da mnogi oko njih imaju, moze im to biti zao, ali da pate za onim drugim koga nisu ni imali prilike upoznati to je problematicno. Zasto bi patili za nekim o kome nemaju nikakve predstave kakav bi bio?
    Quote Originally Posted by Neva
    Koliko su sretna deca koja ne zive za bioloskim roditeljima, ne znam. Prije ili kasnije skoro svi tragaju za njima. Biti napusten je tesko i gotovo uvek se traga za razlogom koji je doveo do napustanja. To mozda nesto govori.
    Da li su sretni ili ne zavisi od ljudi koji se o toj djeci brinu. Da im se ne kaze da im oni koji podizu nisu bioloski roditelji tesko da bi ista primijetili. No, kada to vec doznaju, onda bar zbog radoznalosti hoce da saznanju sta je to bilo pa se tako zbilo, a takodje, to trazenje goori i o znacaju koji se uobicajeno pridaje porodici. ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  23. #23
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja bih izabrala djecu bez braka. i to bih usvojila neko djetence
    Kako Vaša bolest ?

  24. #24
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nihil,valjda si u pravu ali ja iz iskustva nekih prijatelja ipak znam da je tacno i ono sto sam ja pricala. Bilo kako bilo, ljudi su razliciti i kako ce neke stvari prihvatiti verovatno zavisi od njihovog mentalnog sklopa. Ako bih mogla da biram izabrala bih da moje dete zivi u harmonicnoj porodici sa oba roditelja.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Neva
    Nihil,valjda si u pravu ali ja iz iskustva nekih prijatelja ipak znam da je tacno i ono sto sam ja pricala. Bilo kako bilo, ljudi su razliciti i kako ce neke stvari prihvatiti verovatno zavisi od njihovog mentalnog sklopa. Ako bih mogla da biram izabrala bih da moje dete zivi u harmonicnoj porodici sa oba roditelja.
    Neva, ja mislim da si ti malo promasila temu jer zasto bi djeca zivjela bez nekog od roditelja ako bi brak bio harmonican? Svak normalan ce pozeljeti ljubav i harmoniju u braku ali mislim da je takvih brakova stvarno malo na zalost....ja bih prije pozelio nikada da se ne ozenim nego sjutra da dolazim u situacije tipa ceste svadje sa suprugom ili ne daj Boze da je udaram kao sto rade mnogi muskarci, a to sve trebaju gledati djeca i uzrastati u neharmoniji...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Misao davna
    By enex in forum Sve i svašta
    Replies: 17
    Last Post: 14-11-15, 19:47
  2. Ekološka HIMNA
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 28-01-10, 16:26
  3. kojeg vi pokemona birate?????
    By citostatik in forum Software
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-04, 03:37
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •