Results 1 to 18 of 18

Thread: Rak Dojke

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Rak Dojke

    Jeste da je za ocekivati bilo da neka od vas zenoida postavi ovu temu, ali sta ces, mi muskarci moramo i po ovoj oblasti da vas edukujemo

    Dakle, koliko ste upoznate sa ovom bolescu? Da li svremena na vrijeme pregledate dojke preventive radi? Uopste, koliko ste spremne za borbu protiv te opake bolesti?

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Za pocekivati je bilo i da vi muskarci pricate o raku prostate....salim se. Uzasne bolesti bre.
    Ne pregledam se bas kod doktora, meni je do skoro to momak pregledawao.Posto me ostavio, morat cu nesto da uradim po tom pitanju...Prewentiwe radi.
    QQ, kako se ja salim, vjerowatno iz straha i neznanja.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    chuj ga... zhenoidi... na trn ostao... :razz:
    porilichno sam upoznata s temom...
    da...
    uvijek spremna za borbu protiv bilo chega...

  4. #4
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mislim da slabo koja zena vodi racuna o tome.Sto je naravno greska.A i jednom je bila na TV tema ginekoloski pregledi,i skoro svaka zena je izjavila da "Nema potrebu da se pregleda"...Tako bi bilo i sto se dojki tice...Eto koliko u danasnje vrijeme i kod nas vode o tome racuna.
    Last edited by kIkICa; 29-05-05 at 16:03.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da je ovo previse ozbiljna tema da bi se salili na ovaj racun...

    Sto se mene tice, naravno da idem kod doktora na provjeru i da razmisljam o tome jer je moja tetka umrla od raka dojke, pa postoji mogucnost da se bolest genetski naslijedi.

    Redovne kontrole na svim poljima (zubari, doktori, ginekolozi, itd.) su neophodne radi preventive, ali s obzirom da narod na ovim prostorima vecinom ima stav "nece grom u koprive" i ima obicaj da ide kod doktora jedino kad je to neophodno, onda vec biva kasno, nazalost...

    Inace, zdrava hrana i zdrav nacin zivota (tj. ne pusiti i ne piti velike kolicine alkohola) itekako smanjuju sanse da se rak dobije.

    Jedna interesantan fakt jeste da se trenutno u Kanadi spremaju da maknu sa trzista sve dezodoranse koji sadrze jedan specifican element (ne mogu tacno da se sjetim kako se zove, ali cim nadjem, javljam) koji se dosta cesto srijece u sprej dezodoransima, zato sto su dokazali da je veoma stetan za zdravlje i da postoji velika sansa da prouzrokuje rak dojke.
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis
    A i jednom je bila na TV tema ginekoloski pregledi,i skoro svaka zena je izjavila da "Nema potrebu da se pregleda"...Eto koliko u danasnje vrijeme i kod nas vode o tome racuna.
    A to je vec posebna tema. Mislim da je cak jednom i bila dosta obimna diskusija na tu temu na forumima...

    Smetaju mi ignorantni stavovi i to sto vecina ovdje smatra da je potpuno zdrava i da nema razloga da se brine ni o cemu. A to je tako daleko od istine, da ni ne pricam koliko naroda ovdje ima osnovno seksualno obrazovanje...
    Last edited by McLaren^Girl; 09-05-05 at 08:19.
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    za prevenciju raka dojke se preporucuju samopregledi a tek ukoliko nesto napipate onda se obratiti doktoru. ti samopregledi bi trebalo da se obavljaju jednom mjesecno. ukoliko pak opipate cvorice stanje nije alarmantno jer se cesto desava da se tokom ovulcaije zacepe pojedni sudovi u dojkama zbog cega nastaju ti cvorici koji su sasvim benigni. ipak, sigrunosti radi treba otici kod doktora. taj samopregled nikako ne treba sprovoditi u danima menstruacije jer tada nase tijelo trpi uticaje hormona pa su grudi teze i nabreklije zbog nakupljanja vode u njima te stoga ne mozemo utvrditi kako stoje stvari.
    samopregled se vrsi tako sto se stane ispred ogledala velikog po mogucnosti, naravno obnazenog gornjeg dijela tijela i podigne se ona ruka na kojoj starni pregledamo dojku ( dakle ako pregledtae lijevu, podignete lijevu ruku i obrnuto) i to tako sto tu ruku stavimo iza glave ili za vrat. onda lagano krenuti prstima prepipavati dojku ali maleckim pokretima da ne bi preskocili ni jedan njen dio. prvo krenuti od samog oboda dojke pa prema vrhu. isto uraditi i sa drugom dojkom.
    Kako Vaša bolest ?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    za prevenciju raka dojke se preporucuju samopregledi a tek ukoliko nesto napipate onda se obratiti doktoru. ti samopregledi bi trebalo da se obavljaju jednom mjesecno. ukoliko pak opipate cvorice stanje nije alarmantno jer se cesto desava da se tokom ovulcaije zacepe pojedni sudovi u dojkama zbog cega nastaju ti cvorici koji su sasvim benigni. ipak, sigrunosti radi treba otici kod doktora. taj samopregled nikako ne treba sprovoditi u danima menstruacije jer tada nase tijelo trpi uticaje hormona pa su grudi teze i nabreklije zbog nakupljanja vode u njima te stoga ne mozemo utvrditi kako stoje stvari.
    samopregled se vrsi tako sto se stane ispred ogledala velikog po mogucnosti, naravno obnazenog gornjeg dijela tijela i podigne se ona ruka na kojoj starni pregledamo dojku ( dakle ako pregledtae lijevu, podignete lijevu ruku i obrnuto) i to tako sto tu ruku stavimo iza glave ili za vrat. onda lagano krenuti prstima prepipavati dojku ali maleckim pokretima da ne bi preskocili ni jedan njen dio. prvo krenuti od samog oboda dojke pa prema vrhu. isto uraditi i sa drugom dojkom.
    svaka cast

    dakle, poenta mog topica nije u pametovanju, nego u tome da se o ovoj temi prica i da se svaka od vas o ovome problemu zamisli na vrijeme. obicno je rak dojke prisutan kod zena srednjih godina, koje obicno imaju porodicu, a najcesce maloljetnu djecu, tako da je znacaj borbve protiv ove bolesti jois i veci jer ne samo da ona ubija pojedince, vec djecu ostavlja bez majke u trenucima kada im je ona jako potrebna.

    dakle, bitno je da se prica, i da vi curice na vrijeme steknete naviku da se pregledate, sto vjerujem nije cest slucaj sobzirom na tempo zivota kojim zivite.

    dixi!

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma kakav tempo zivota, to oduzima svega 2 minutA mjesevno a to svako moze da izdvoji.
    tacno je da su ovom najpodloznije zene u srednjim godinama koje imaju djecu jer stavranje mlijeka u mljecnim zlijezdama moze da izazove ova ZAcepljenja pa i neke teze komplikacije. zato treba redovno vrsiti pregled.
    sem toga, usled nezdravog zivota kojim manje-vise svi zivimo, sve je veci broj mladjih osoba koji obolijevaju od raka, ove ili one vrste, pa bi stoga makar s vremna na vrijeme trebalo paznju posvetiti svom tijelu.
    p.s. thank you hombre, ali ovo ne bi trebalo da bude stvar za pohvalu vec sastavni dio zivota svake zenske osobe
    Kako Vaša bolest ?

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tema stvarno nije za salu!
    nezainteresovanost nasih djevojaka za sopstveno tijelo je stvarno zalosna! nikako da shvate da ih ona "nece grom u koprive" ne moze spasiti.
    kao sto ti Hombre reche, nacin na koji zivimo se drasticno razlikuje od onoga kako se nekada zivjelo... tesko da je u pitanju zdrav zivot i ma koliko se trudili neke stvari nas ipak "strefe".
    nisam paranoik ali volim da sam informisana o svom tijelu kako bih na svaku promjenu mogla da reagujem na vrijeme. Iz razgovora sa doktorom mozete svasta da naucite samo ako pitate, za njih ne postoji tabu tema a u vasu je korist da sto vise saznate...
    soknula sam se na izjavu jedne cure da joj nije vazno kod kojeg doktora ide.
    Za jednu djevojku/zenu je veoma vazno da ima svog ginekologa ( nekoga kome vjeruje i pred kim moze da se oslobodi a da je taj neko i strucnjak) , ja sam imala srecu pa iz prve ubola pravu osobu i nijedna moja kontrola ne traje manje od sat vremena od kojih je bar 50 prica, njoj banja sto je ja pitam a meni informacije potrebne. Tu sam i dobila instrukcije kako se samopregledati... mada se i naslusala raznoraznih gadosti koje danasnje " savremene i fancy" curice mogu da budu "zapustene"...
    so girls, tijelo je vase i samo vase, saznajte sto vise o njemu i brinite o njemu... zahvalne cete biti jednog dana
    ps. doktori jesu skupi ( osim ako niste spremni da svoje tijelo zavjestate nauci i odete u KBC) ali neke stvari su vaznije od novog para sandalica koje vec ima pola grada
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation Bolja vam je preventiva nego kurativa

    Ajde de djevojke. Nemojte nas sad plasiti. Doktore imamo da njihovo znanje iskoristimo prije, a ne kad je vec kasno. Svakako je jeftinije da auto dopeljes na servis automehanicaru nego da ga lijecis sam.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Herceg-Novi
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    redovni pregledi kod doktora ili sama koja zna i nema da brigas..
    sitnice cine savrsenstvo koje jedino nije sitnica.

  13. #13
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Mrdusa donja
    Posts
    179
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Smirnoff_ice
    Ajde de djevojke. Nemojte nas sad plasiti. Doktore imamo da njihovo znanje iskoristimo prije, a ne kad je vec kasno. Svakako je jeftinije da auto dopeljes na servis automehanicaru nego da ga lijecis sam.
    Bas to je zanimljivo, da cim utvrdimo da na automobilu postoji neki kvar, odmah znamo da moramo otici kod automehanicara i uz to nam nije steta novaca koje za to potrosimo, jer to je obaveza. Steta sto i u odnosu na svoje tijelo nemamo isto misljenje. Sve mislimo: proc ce to, mozda sam samo panican i uz to nadjemo jos tisucu razloga, a uz to nemamo ni vremena
    Svjesni smo da je preventiva pola zdravlja ali radije brinemo o tudjem, nego o svom zdravlju. Mozda je i sama obavjestenost dovoljna da se, ako dodje do bilo kakvih bolesti ili raka, barem znamo postaviti u samoobranu. Znam da su sve te faze ljecenja mucne, cak i ponizavajuce ali kad jednom odlucimo da cemo se boriti za sebe i ta bolest moze biti izljeciva.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    157
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl

    Jedna interesantan fakt jeste da se trenutno u Kanadi spremaju da maknu sa trzista sve dezodoranse koji sadrze jedan specifican element (ne mogu tacno da se sjetim kako se zove, ali cim nadjem, javljam) koji se dosta cesto srijece u sprej dezodoransima, zato sto su dokazali da je veoma stetan za zdravlje i da postoji velika sansa da prouzrokuje rak dojke.
    Sastojak je Aluminum zirconium tetrachlorohydrex, ako se ne varam. To je aktivni sastojak u svim anti-perspirant dezodoransima (stick). Sto se tice njega i raka dojke, istrazivanja su "inconclusive" i kontraverzna, tako da ja licno oko toga ne panicim.
    Sto se samog raka dojke tice, interesantno je videti gledanje na temu onih koji su iz SCG vs. onih van SCG. U Americi je to svakodnevna tema. Ne mozes biti zena i ziveti u Americi a da nisi obrazovana o raku dojke i o preventivi, self-checking, itd. Informacija je jednostavno svugde. To, na zalost, nije slucaj u SCG. Tu mi se cini da treba da se potrudis i da budes savestan da bi se obrazovao na tu temu.
    Sto se mene licno tice, redovno se sama proveravam i idem na godisnje ginekoloske preglede. Ja licno imam "cystic" grudi, sto znaci da prirodno imam grudvice u grudima. To samo od sebe nije zabrinjavajuce, samo zahteva da pri pregledima znas koje su grudvice uvek prisutne, koje su promenjene, koje nisu bile tu, koje rastu, itd.
    Pokusavam da previse ne razmisljam o raku dojke, ali u isto vreme sam veoma savesna o ocuvavanju sopstvenog zdravlja. Promene u telu, bilo u grudima ili bilo gde drugo, istrazujem i po potrebi konsultujem doktore. Dok je rak nesto sto niko ne moze 100% da spreci, bar mogu pokusati, sto vise moguce, da radim stvari i zivim zivotom koji mi nece narusavati zdravlje, bilo sad, bilo za 20 godina. To sve naravno, dok ne dodjem u SCG pa se nadisem toliko dima, da se posle godinu dana "cistim"

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    NYC, Manhattan/ PG
    Posts
    1,175
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sorry off topic

    zitiste, lijepo te vidjeti nazad u nasem "domu" a jos bolje citati

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaka bi trebala da se pregleda redovno i da ide kod doktora na pregled. Zar mi sto zivimo sad u ovo moderno doba gde imamo informacije o svemu i mogucnost da ne pratimo sta se desava?!

  17. #17
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kajli je uspjesno operisala rak dojke prije neki da i olivje martinez je zaprosio tako kazu.........
    nema sanse da dobijem nesto i da ga ne otkrijem na vrijeme,ja se stalno pipkam))))
    Eric Cartman rulezzzzzzzzzzz

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Regina.

    Uh.. koliko posla oko ove teme. Nije me bilo neko vrijeme i vi ste odma BOOM napravili. :twisted:
    Ako mozhete ikako da nastavite bez suvishnih komentara i chatovanja...
    Thank you.

    Elem.. da i Ja neshto prozborim.

    Rak dojke se rijetko javlja prije 20., a najcheshcje izmedju 55. i 70. godine. Najvecju opasnost od raka dojke imaju zhene koje su dobile prvu menstruaciju prije 12. godine, koje su upale u menopauzu prije 50. godine, koje nijesu radjale ili su rodile nakon 30. godine, koje su u porodici imale sluchaj raka dojke...
    Najcheshcji simptom je chvor u dojci, koji nekad mozhe biti bolan na dodir, i vecjina zhena ga napipa sama. Takodje simptom mozhe biti krvav ili sukrvav iscjedak iz bradavice, krastice na bradavicama, kozha dojke koja lichi narandzinoj kori, crvenilo...
    Rak dojke raste polako. U vecjini sluchajeva nastaje na vishe mijesta unutar dojke. Potrebno je 5-8 godina da se tumor povecja za 1 cm i tek tada se mozhe otkriti pipanjem.
    Za dijagnosticiranje raka dojke potrebni su: samo-pregled dojke, pipanje pazushne jame, podruchja iznad kljuchne kosti, pregled jetre, stomaka, mamografija i galaktografija, punkcija, krvna slika, rentgenski snimak plucja i kostura...
    Lijechenje se sastoji iz vishe metoda, a zavisi od stadijuma bolesti, osjetljivosti tumora na hormone... Metode su: hirurshko lijechenje, lijechenje zrachenjem, hormonsko lijechenje i lijechenje ljekovima.

    Ovo je bilo samo okvirno i nadam se da nijesam neshto izostavila. :-?
    Desilo mi se u 4. srednje da sam napipala neki chvoricj na desnoj dojci, ali srecjom bila je to samo upaljena zhlijezda. Tom prilikom sam ischitavanjem raznih sajtova (uglavnom hrvatskih, odlichni su!) i knjiga nauchila ovo.
    Od tada redovno vrshim samo-pregled i jednom godishnje idem na kontrole (inache sam jako disciplinovana kad je zdravlje u pitanju, redovno idem na sve kontrole, tako da mi to ne pada teshko ).
    Zhivite zdravo i pazite vashe tijelo, jer to necje niko drugi umjesto vas.
    Last edited by kIkICa; 29-05-05 at 16:40.



    Mademoiselle.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •