Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 45

Thread: Nacionalni instrumenti Crnogoraca

  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Question Nacionalni instrumenti Crnogoraca

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    El Re mislim da grijesis prilicno u vezi gusala..ima ih odvajkada u Hercegovini pa cak i u Hrvatskoj a i na slovenackom podneblju(sa 2 strune paralelno npr.)..

    http://www.network54.com/Forum/63400...+su+slovenske+!!!

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Gusle

    gusle su pored jezika najveci paradoks medjusukoba Srba i Hrvata (a i nas medju njima)...to sto su maksimalno zloupotrijebljene zadnjih 20ak godina je tek nasa nesreca

    Nevjerovatne stvari ovđe čovjek treba objašnjavati...Posebno me obuzme tuga kad ljudima poput tebe (za kog vjerujem da je obrazovaniji i inteligentniji) moram pisati ovakve postove...
    To što si postovao su gluposti raznih mitomana koji hoće (silom na sramotu) da zamaskiraju uticaj orjentalne kulture na kulturu njihovog naroda, jer za svoje priznaju samo ono što je porijeklom dokazano kao ono s tog prostora. Ko da su živjeli u čaši, a ne pod okupacijom i to vjekovima. E, a da bi dokazali to što su sebi dali u zadatak i tako opravdali čistotu svoje rase i kulture, pribjegavaju falsifikatima i žele (koliko god bezočno trebalo)tvrditi i ono što se kosi s elementarnom logikom i očiglednim.
    Nema stručnjaka iz ove oblasti koji spori da su gusle nastale u Maloj Aziji i da su modifikovani dutar, od kog je nastalo sijaset drugih (orjentalnih) instrumenata,



    poput saza, baglama, kopuza, bandure, dombre, ouba, rababa, šargije, buzukija i tambure. Sve su to djeca od istog oca i majke. Čak se u Italiji ozbiljno dozvoljava mogućnost da je mandolina takođe dio ove porodice i da je stigla ili preko Saracena na jugu Italije (koji su dugo vladali Sicilijom) ili su je Venecijanci donijeli trgujući sa Orijentom.
    Da su gusle turski instrument govori i očigledan podatak da nikakvog pomena i traga o njima nema prije dolaska Turaka, a da su prisutne samo u onim krajevima đe je bilo Turaka. To se odnosi i na djelove Hrvatske, jer je Turska (a to se često zaboravlja) dugo gospodarila i krajevima sve do Sinja i skoro do pred sam grad Šibenik, a o Hrvatima U BiH (koji su sve do 1878.) živjeli pod Turskom da i ne govorim.



    Ja lično nemam mržnju prema guslama (čak mislim da sam i jedini ovđe linkovao jednu guslursku pjesmu - radilo se o udaji princeze Jelene Savojske), ali jasno pravim razliku šta je autohtono, a šta su uticaji stigli sa strane. Ne da bi to prezirao, već čisto da imamo zdrav odnos prema svemu i poredamo stvari pravim redosledom.
    To je uostalom jedan od razloga zašto gusala nema u etru. Drugi je taj što su te gusle u preko 90% pjesama koje su pjevane na njima pozivale na klanje i krvoproliće našeg naroda islamske vjere. Ali i ne samo njih. Mržnja sa gusala sijana je i prema Albancima i prema narodu koji je mirno živio pod Austrijom i Venecijom. U novije vrijeme sa njih se pozivalo na bratoubilaštvo u Bosni, a danas crnogorski Srbi sa gusala u destercu pozivaju na izrugivanje svemu crnogorskom, pa čak i na obračun sa vlašću za koju glasa 90% etničkih Crnogoraca. Ne zBog toga što je vlast, već zBog toga što je oni vide kao crnogorsku.

    Gusle će morati biti rasterećene fašističkih sadržaja da bi ikad ponovo stekle pravo da ih se može čuti ili viđeti... A to mi se čini - neće biti brzo...

    Toliko o guslama i da ne "guslamo" više o tome...
    Last edited by El Re; 08-12-11 at 11:10.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,280
    Thanks Thanks Given 
    2,765
    Thanks Thanks Received 
    2,640
    Thanked in
    1,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Nema stručnjaka iz ove oblasti koji spori da su gusle nastale u Maloj Aziji i da su modifikovani dutar, od kog je nastalo sijaset drugih (orjentalnih) instrumenata,.
    pa dobro i dekadni sistem nam je dosao iz Arabije a tom logikom gledano i violina je nastala od gusala..
    She is only here to annoy herself!

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    pa dobro i dekadni sistem nam je dosao iz Arabije a tom logikom gledano i violina je nastala od gusala..
    Ne znam za violinu... Moguće... Ali za gusle se zna (makar među ljudima od struke) otkud su se obrele u Crnoj Gori...
    Evo ga dutar na kom se gudi, poznat i kao rubab (jedan od najstarijih instrumenata na Svijetu), a koji je nastao u centralnoj Aziji (postojbina Turaka) đe je i danas dio kulturne baštine naroda tog dijela Svijeta.



    Da je kojim slučajem centralna Azija postojbina Hrišćanstva, a posebno pravoslavlja, (a ne jedan od najtvrđih središta Islama), već vidim kako ovdje ovdašnji pravoslavni talibani ne bi propuštali da pomenu vezu gusala i rubaba. I svih drugih orjentalnih instrumenata. Ali pošto nije - onda treba zamaskirati i negirati svaku vezu. Pa koliko god to stupidno i bezočno zvučalo....Samo da se kako ospori veza Azije i gusala, jer im to (u njihovim malim nacionalističkim mozgovima) kvari koncepciju...
    Last edited by El Re; 08-12-11 at 13:44.

  4. #4
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,321
    Thanked in
    2,022 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    gluposti raznih mitomana koji hoće (silom na sramotu) da zamaskiraju uticaj orjentalne kulture na kulturu njihovog naroda, jer za svoje priznaju samo ono što je porijeklom dokazano kao ono s tog prostora. Ko da su živjeli u čaši, a ne pod okupacijom i to vjekovima. E, a da bi dokazali to što su sebi dali u zadatak i tako opravdali čistotu svoje rase i kulture, pribjegavaju falsifikatima i žele (koliko god bezočno trebalo)tvrditi i ono što se kosi s elementarnom logikom i očiglednim.
    Nema stručnjaka iz ove oblasti koji spori da su gusle nastale u Maloj Aziji i da su modifikovani dutar, od kog je nastalo sijaset drugih (orjentalnih) instrumenata........
    Niko ne spori uticaj orijentalne kulture koji se odrazio u svim sferama na ovim prostorima. Ali ne možemo ni reći da su gusle nacionalni instrument Turaka, jer nam nisu stigle u današnjem obliku. Turci ih ovakve ne poznaju. Pa gusle kao takve, su isključivo instrument južnog Balkana, a i sam naziv dolazi od staroslovenske riječi gosl - žica. Istina je da gudački instrumenti vuku korijene iz islamske kulture Bliskog istoka. Najsličniji guslama je "rabab"
    koji se proširio po Evropi i razvio u preteču violine "rebec"



    Dakle, ni violina nije samo tako nastala. Interesantno je da češki naziv za violinu glasi housle.
    The more things change, the more they stay the same.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Niko ne spori uticaj orijentalne kulture koji se odrazio u svim sferama na ovim prostorima. Ali ne možemo ni reći da su gusle nacionalni instrument Turaka, jer nam nisu stigle u današnjem obliku. Turci ih ovakve ne poznaju. Pa gusle kao takve, su isključivo instrument južnog Balkana, a i sam naziv dolazi od staroslovenske riječi gosl - žica. Istina je da gudački instrumenti vuku korijene iz islamske kulture Bliskog istoka. Najsličniji guslama je "rabab"
    koji se proširio po Evropi i razvio u preteču violine "rebec"



    Dakle, ni violina nije samo tako nastala. Interesantno je da češki naziv za violinu glasi housle.
    Ni na kraj pameti mi nije bilo da ću o guslama pisati danas... Ne zato što sam pretpostavljao da je to svima opštepoznata tema, već zato što nijesam pomišljao da može biti toliki otpor da se uključi mozak.
    Kakav je to navodno "Slovenski instrument" koji je, em gotovo identičan onom koji je želio da kopira (rababu), em nije karakterističan za sve Slovene, već samo za one koji su živjeli pod Turskom?? Đe je tu logika? Elementarna?..
    Orjentalni instrumenti (u svom izvornom obliku) su bili prezreni i u Veneciji i u Habzburškoj monarhiji. Kada su Srbi pod Čarnojevićem izbjegli u Vojvodini, civilizacijski daleko napredniji starosjedioci su sa užasom posmatrali kulturu koju su ovi donijeli sobom. Upravo da bi izbjegli izrugivanje Srbi u Vojvodini su odbacivali sve što su donijeli sa sobom, a što ih može vezivati za tursku kulturu. Uključujući i gusle. Zato se u Vojvodini (hvala Gospodu) niti gusla, niti se guslalo. Ne makar prije nego su neki 1945. došli iz kamenjara da malo "civilizuju" starosjedioce, nad kojima su se ovog puta (za razliku od vremena Austrije) pitali.
    Kakav je to "slovenski instrument" koji nije moguće naći ni bilo đe uz jadransku obalu?? Ili možda Dubrovčani i drugi primorci nijesu Sloveni?...
    I još nešto... Mene zaista pomalo zasmijava kako pojedini zamišljaju sve to oko "muzički emancipovanih" južnih Slovena... Jedini uistinu južnoslovenski instrument su diple (solo ili prikačene na ovčju mješinu). A zašto??.. Pa zato što su Sloveni bili porobljena fukara. To je bila mahom nepismena raja koja je život provodila po brdima čuvajući stoku. Većinom je to bila odrpana sirotinja i sa instinktima životinje. Uslova za drugo nijesu imali. Gizdave narodne nošnje počele su se pojavljivati tokom XIX vijeka i u početku su bile rezervisane samo za istaknutije pojedince. Drugu nošnju nijesu mogli priuštiti, ali kad bih vas danas pitao vjerujem da većina misli da mu je čukunđed izgledao makar ovako




    Međutim mnogo je vjerovatnije da je izgledao ovako...



    Turci s druge strane nikada (a ni danas) svoje veselje ne mogu zamisliti bez muzike stvarane na nekom od orijentalnih instrumenata. Oni su 5 vjekova vladali tim prostorom, držali njegove gradove i bili njegova gospoda. Zato su oni razvijali pjesmu uz instrumente, a među nama se razvijalo ojkanje, poskočice, kola i drugi oblici muziciranja koji ne zahtijevaju složenije instrumente ili instrumente uopšte.
    Tek kasnije, a usled dugotrajne izloženosti turskom uticaju, počinju se koristiti orjentalni instrumenti (mahom iz opljačkanih turskih kuća ili karavana) i to onako kako su ovi "divlji iz šume" mislili da se na njima muzicira. Kad pukne žica, oni su improvizovali i tako stvorili instrument sa konjskom dlakom umjesto kamilje/bivolje dlake ili žice.
    Mogao bih o ovome do ujutru... Prosto, morate shvatiti da istorija vašeg naroda nije ono čemu ste učeni (jer istinu je pisao pobjednik), ali bar uključite mozak (ne odnosi se ovo samo na tebe starwalker) i shvatite (koliko god vam to teško bilo) da ste vi potomci stočara s gudura, i da vaš narod (ali i nijedan drugi južnoslovenski koji je bio pod Turskom) nema drugačiju prošlost sem takvu. Jedina razlika jeste u tome što Crnogorci (u cjelini!) nikada nijesu priznavali vlast stranih gospodara. A i to što smo u tome bili uspješni možemo zahvaliti našim vrletima o koja se nijedan osvajač nije mnogo otimao...
    Kako se niko od vas ne zapita - otkud to da naši sugrađani muslimanske vjeroispovijesti imaju takvo (nevjerovatno bogato) muzičko nasljeđe? Pa to je nasljeđe Otomanskog carstva čiji su oni nekad bili čuvari i sloj stanovništva koji je kao takav živio u blagostanju, a dugo čak i u izobilju. Nekad su se osjećali Turcima, a danas sebe vide na razne načine. No oni su tu. Kulturna baština Otomanskog carstva je njihova. To što ne sviraju danas na rababu ne znači da vjekovima nijesu.
    Prosto kako su Crnogorci (i neki drugi ovdašnji slovenski Hrišćani) upotrijebili rabab (gusle), a da bi pjevali o klanju Turaka na buljuke, ne čudim se nesretnima što ih i na pomen tog instrumenta prolazi nelagoda.
    Naravno, nije mi želja da se narugam našoj prošlosti, već prosto ne trpim mitove i mitomaniju. Od toga dobijam alergiju. Mi smo dovoljno poštovanja vrijedan narod da bi morali prisvajati tuđe i falsifikovati prošlost. Za tim nema potrebe.
    Last edited by El Re; 08-12-11 at 16:16.

  6. #6
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,321
    Thanked in
    2,022 Posts

    Default

    Tema je zaista zanimljiva, molio bih Harija da razmotri mogućnost otvaranja zasebnog topika.


    El Re, opet se nismo razumjeli. Govorim o formi gudačkog instrumenta, tj. transformaciji nekih orijentalnih instrumenata (na ovim prostorima) u novi instrument nazvan gusle.
    Moja se zamjerka isključivo odnosila na dio gdje tvrdiš da su gusle nacionalni instrument Turaka. Njihovi nacionalni instrumenti (kao što si već naveo) su: saz, baglama i kopuz.
    Gusle u ovoj (crnogorskoj, srpskoj, hrvatskoj) formi Turci nemaju. Dakle, evidentno je da gusle imaju orijentalne korijene, tj. došlo je do spajanja elemenata tada raširenih orijentalnih instrumenata u novi, ali koji je na neki način prilagođavan drugoj kulturi.

    Sa turske wiki:
    Gusle veya gusla (Arnavutça: Lahuta, Bulgarca: Гусла, Hırvatça: Gusle, Sırpça: Гусле, Gusle ).Balkanlarda slav ve Arnavut ların kullandığı yaylı çalgı.
    Gudački instrument balkanskih Slavena i Albanaca.


    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Kakav je to "slovenski instrument" koji nije moguće naći ni bilo đe uz jadransku obalu?? Ili možda Dubrovčani i drugi primorci nijesu Sloveni?...
    I još nešto... Mene zaista pomalo zasmijava kako pojedini zamišljaju sve to oko "muzički emancipovanih" južnih Slovena... Jedini uistinu južnoslovenski instrument su diple (solo ili prikačene na ovčju mješinu).
    Gusle u Hrvatskoj
    Gusle su u Hrvatskoj rasprostranjene u dinarskom kulturnom području, i to najviše u dalmatinskom i primorskom zaleđu (od zaleđa Dubrovnika, doline Neretve, po Dalmatinskoj Zagori, Ravnim Kotarima, Hrvatskom Primorju, te Lici, Krbavi, Kordunu, sve do zaleđa Senja, a značajna mjesta su i otoci Korčula i Hvar)

    Tipovi gusala.

    - Dubrovački tip - nisko postavljene i duže žice
    - Hercegovački tip - visoko postavljene žice
    http://hr.wikipedia.org/wiki/Gusle


    Quote Originally Posted by El Re View Post
    ... Prosto, morate shvatiti da istorija vašeg naroda nije ono čemu ste učeni (jer istinu je pisao pobjednik), ali bar uključite mozak (ne odnosi se ovo samo na tebe starwalker) i shvatite (koliko god vam to teško bilo) da ste vi potomci stočara s gudura, i da vaš narod (ali i nijedan drugi južnoslovenski koji je bio pod Turskom) nema drugačije prošlost sem tu.
    Naravno. Istorija je official story.
    Uopšte ne sumnjam u to da smo potomci stočara s gudura. Zašto uopšte potezati tu činjenicu.
    Ne volim gusle, niti ih branim. Ali moramo priznati da su dio 'naše' tradicije.. pa kakva god ona bila.

    Uostalom kultura jednog naroda nije konzistentan i jedinstven sistem. Konstantno je podložna promjenama uslijed prodora novih kulturnih elemenata i vrijednosti. Tad se takođe rađaju nove forme, koje opet ne možemo zanemariti i nazvati skroz tuđim produktom, samo zato što svi elementi nisu u potpunosti izvorno naši.
    Last edited by starwalker; 08-12-11 at 15:45.
    The more things change, the more they stay the same.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Tema je zaista zanimljiva, molio bih Harija da razmotri mogućnost otvaranja zasebnog topika.

    El Re, opet se nismo razumjeli. Govorim o formi gudačkog instrumenta, tj. transformaciji nekih orijentalnih instrumenata (na ovim prostorima) u novi instrument nazvan gusle.
    Moja se zamjerka isključivo odnosila na dio gdje tvrdiš da su gusle nacionalni instrument Turaka. Njihovi nacionalni instrumenti (kao što si već naveo) su: saz, baglama i kopuz.
    Gusle u ovoj (crnogorskoj, srpskoj, hrvatskoj) formi Turci nemaju. Dakle, evidentno je da gusle imaju orijentalne korijene, tj. došlo je do spajanja elemenata tada raširenih orijentalnih instrumenata u novi, ali koji je na neki način prilagođavan drugoj kulturi.

    Sa turske wiki:
    Gudački instrument balkanskih Slavena i Albanaca.
    Gusle u Hrvatskoj
    http://hr.wikipedia.org/wiki/Gusle

    Naravno. Istorija je official story.
    Uopšte ne sumnjam u to da smo potomci stočara s gudura. Zašto uopšte potezati tu činjenicu.
    Ne volim gusle, niti ih branim. Ali moramo priznati da su dio 'naše' tradicije.. pa kakva god ona bila.

    Uostalom kultura jednog naroda nije konzistentan i jedinstven sistem. Konstantno je podložna promjenama uslijed prodora novih kulturnih elemenata i vrijednosti. Tad se takođe rađaju nove forme, koje opet ne možemo zanemariti i nazvati skroz tuđim produktom, samo zato što svi elementi nisu u potpunosti izvorno naši.
    Dobro,..sad su naši stavovi već jako približeni...
    Starwalker, ja (a zBog prevelike sličnosti sa rababom) ne mogu prihvatiti da je to naš instrument, jer pica je pica bez obzira šta stavio od priloga. To što su stavili konjsku dlaku nije dovoljno da bi se to smatralo drugim instrumentom, već samo drugim imenom za jedan te isti instrument.
    Ali prihvatam da su postale dio naše kulture. I interesantno - meni i prija čuti dobru guslarsku pjesmu.
    Ne smeta mi pjevanje o borbama, bitkama i megdanima, ali pod jednim uslovom - ukoliko u tekstu ne prepoznajem fašističke ideje i poziv na istrebljenja čitavih naroda.
    Ima jako lijepih guslarskih pjesama koje čak rado volim čuti, no generalno imam svijest da je to importovano u našu kulturu i za toliko mi je manje blisko srcu. Istina nekad taj spoj našeg i tuđeg (koje tako postaje "naše") zna biti i vrlo vrijedan dio kulturne baštine. U slučaju gusala ne mislim da je to postignuto.
    To je sve...

    PS: linkovani tekst sam pročitao još jutros, ali je i on iz pera nekog (ovog puta hrvatskog) mitomana.
    Last edited by El Re; 08-12-11 at 17:24.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post

    Da je kojim slučajem centralna Azija postojbina Hrišćanstva, a posebno pravoslavlja, (a ne jedan od najtvrđih središta Islama), već vidim kako ovdje ovdašnji pravoslavni talibani ne bi propuštali da pomenu vezu gusala i rubaba. I svih drugih orjentalnih instrumenata. Ali pošto nije - onda treba zamaskirati i negirati svaku vezu. Pa koliko god to stupidno i bezočno zvučalo....Samo da se kako ospori veza Azije i gusala, jer im to (u njihovim malim nacionalističkim mozgovima) kvari koncepciju...
    Ali Azija jeste postojbina hrišćanstva.

    Sledeći tvoju neobičnu logiku hrišćanstvo i islam nisu deo crnogorske kulture. Tebi je čudno što nije opšte poznato da su gusle turski instrument, a ja se čudim da je uopšte moguće da se otvori tema gde se najozbiljnije tvrdi da gusle nisu crnogorski instrument.

    Mislim da ni najveći mađioničar, demagog, ideolog ili opsenar ne bi uspeo da me ubedi da gusle nisu crnogorski instrument. Doduše, istorija me demantuje, ljudi su u stanju da poveruju u razne stvari. Moguće je sve.
    Jesu li oni trazili RUSE ILI GUSLE ?

  9. #9
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar

    S
    tiglo iz Azije, dio orijentalne kulture.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Violin

    Takođe.

    Jednostavno, porijeklo SVIH žičanih instrumenata je iz Srednje Azije ili sa Arabijskog poluostrva. Kasnije su dolazile samo izmjene, vjekovima su instrumenti postajali suptilniji, drugačiji.

    Gusle, takve kakve jesu, postoje samo kod nas - na prostoru CG, Hercegovine, Sandžaka, Krajine, Like, duž toka Drine.

    Jasno je, sasvim, da se uz njih pjevala, vjekovima, najstrašnija pjesma krvi i podjela. Ali to smo mi - Njegoš nije mogao da pobjegne od toga, a kamoli neki mitski guslar tipa Filip Višnjić ili Tešan Podrugović.

    Gusle nijesu nacionalni instrument Crne Gore, iz prostog razloga što su vezane za jedan širi prostor, uz njih je opjevana epika bošnjačkog, srpskog i crnogorskog naroda podjednako.

    Na kraju, doživljeh i to da od najmrznijeg lika moram da postavljam klip, ali šta ću, kad mu se eto desilo govori o lijepim stvarima :



    Dakle, gusle su Njegošev Iguman Stefan (Donesite, djeco, one gusle, duša mi ih vaistinu ište, da propojem; odavno nijesam...) i Avdo Međedović, Hasanaginica i Banović Strahinja - podjednako, u stvari ne podjednako nego mnooogo više nego pjesme o Pavlu Đurišiću ili Krstu Popoviću ili Ratku Mladiću.



    I jedno i drugo smo mi. Jedno možemo da potremo, i treba... ali ono drugo, po čemu nas cijene u svijetu i poštuju, naš lijepi deseterac... Ne bi valjalo, majka mu stara...
    Just to slip the skin...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam studirao tu azijatsku jugoslovensku beletristriku i ne smetaju mi azijski algoritmi niti zere da budem neki Evropljanin. kao prvo gusla ili gusle je slovenska riječ koja označava različite instrumente... pa mi zatitra bezobrazan osmijeh kad se priśetim Jugopovjesničara koji su guslare nalazili i na dvorovima Poljskim sve misleći da je tp isto guzlanje kao ovo o kojem oni tvore priglupe nacionalističke eseje... a većina štiva o guslama iz SFRJ doba su potpuni nacionalistički kretenizmi koji ignorišu jednu jedinu validnu kariku i suštinu same umjetnosti... usmena priča raznijeh bardova... kao drugo gusle postoje i u Albaniji i u Bugarskoj i dan danas a postojale su nekad i šire kao tradicija inače ne bi Živana slijepa prošpartala toliki Balkan od Beča do Carigrada... nego drugi su se kao Hrvati od te epike odmakli. kao treće Romeji su imali lire i tradiciju trubadura tj. guslara. gusle su i dio te tradicije inače ova biblioteka kod mene ne bi imala fajde za ikoga a puna je naših guslarskih pjesama kako od Avda tako i drugijeh... četvrto kao da Platona slušam kako puritanski reži nad Homerom iskajući da se isti zabrani i uždi jer je pun krvi, podvale, laži, nemorala... možda bi svijet bio ljepši bez Homera i epike ali ja bez njih ne mogu.

    molim vas takođe nemojte u istu ravan stavljati Filipa Višnjića, tu pljaku mitomansku koju su kreirali razni apartčici, toga uslužnika tipa Bećirović... i umjetnika pripovjedača Tešana Po'drugoga čije priče ni onaj cenzor od folkloriste Vuka, čiji je talenat za književni izraz pismeni i usmeni gori nego li u mojega mačka Majmuna, nije uspio u potpunosti uništiti. no meni je najmiliji Milija koji je otvoreno pjevao za bocu rakije a bez toga ništa. on se makar nije folirao pred svijetom kao da je estradna umjetnost od Boga data.

    i opet ispravka... apsolutno niko u svijetu nas ne poštuje zbog deseterca, čak sam više puta morao dokaživati da je ta umjetnost i naša koliko i bošnjačka i srpska. zato opet ne prećerujte. pričam ne o kafani već o univerzitetskoj branši.

    i na koncu El Re veli, a neka me ispravi ako griješim, nekada su recimo umjesto violine koristili bubnjeve i krše isti ti Franci i Germani i Sloveni... poenta El Re-a je da mi valjda želimo unaprijediti kulturu a ne konstantno gledati u krvave krše i klance i strune sa gudalom. volio bih da nas znaju zbog nauke i tehnologije i savremene umjetnosti jer bi to značilo da stvaramo vrijednost ljudsku. volio bih da mome đetetu nije čoče centralna narodna umotvorina priča kako smo klali komšije i neistomišljenike i fatali im žene i ubijali ljubavnike jer mi nijesmo dozvolili njima da se vole... stvarno... dosta...

    tužno je i pretužno ako su nam gusle Olimp.

    evo jedno gledište te tradicije iz ugla današnjice... glavne role: Vuk Mandušić, Ban Milonjić i Anđelija i hor Crnogoraca.

  11. #11
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pirun View Post
    volio bih da mome đetetu nije čoče centralna narodna umotvorina priča kako smo klali komšije i neistomišljenike i fatali im žene i ubijali ljubavnike jer mi nijesmo dozvolili njima da se vole... stvarno... dosta...
    Iz, inače izvrsnog posta, moram ovo da izvučem, kao neku ličnu dilemu koju imam. Dakle, imam jako sličnu averziju prema tim temama kad se gledaju tako "površinski", ali opet... Zar nema jedna Ilijada kojom se diči cijeli svijet jednu jako sličnu tematiku?
    Just to slip the skin...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    normalno da imamo istu dilemu i to je zdravo razmišljanje. nijesmo mi generacija koja će to riješiti mislim. naše je da makar ostavimo dobra pitanja za naraštaje koji dolaze... volio bih kad bi se kod nas recimo Njegoševa djela izučavala pričala i mislila kao Milton u Engleza ili Homer u svijeh nas. ne bih se bojao krvi i otkinutih glava da je to literarno filosofsko umjetničko. kod nas je nažalost to još istorija i današnji lenjir čojstva i junaštva kod mnogih. toga me je strah jedino... no biće i od nas Islanđani jednog dana. kada oni ponovo budu Vikinzi... volim ja čitati i Franka Millera ali sve ima svoju uru ...

  13. #13
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post

    Sledeći tvoju neobičnu logiku hrišćanstvo i islam nisu deo crnogorske kulture. Tebi je čudno što nije opšte poznato da su gusle turski instrument, a ja se čudim da je uopšte moguće da se otvori tema gde se najozbiljnije tvrdi da gusle nisu crnogorski instrument.

    Mislim da ni najveći mađioničar, demagog, ideolog ili opsenar ne bi uspeo da me ubedi da gusle nisu crnogorski instrument. Doduše, istorija me demantuje, ljudi su u stanju da poveruju u razne stvari. Moguće je sve.
    Tebi je čudno sve ono što je ljudima u regionu normalno i lako razumljivo. Da ja živim u Srbiji i da sam izložen dvije decenije tom mitomanskom ispiranju mozga (ravnom lobotomiji), a koje je moguće čiti i vidjeti đe god se okreneš, i ja bih mislio vjerovatno slično što i ti.
    Zato, kad primijetiš nešto čudno, a ti obavezno prvo dovedi u pitanje ono što su te učili svetosavski mitomani. To ti je nepogrešiva metoda.
    Trust me - it works!...

  14. #14
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Pirun View Post
    normalno da imamo istu dilemu i to je zdravo razmišljanje. nijesmo mi generacija koja će to riješiti mislim. naše je da makar ostavimo dobra pitanja za naraštaje koji dolaze... volio bih kad bi se kod nas recimo Njegoševa djela izučavala pričala i mislila kao Milton u Engleza ili Homer u svijeh nas. ne bih se bojao krvi i otkinutih glava da je to literarno filosofsko umjetničko. kod nas je nažalost to još istorija i današnji lenjir čojstva i junaštva kod mnogih. toga me je strah jedino... no biće i od nas Islanđani jednog dana. kada oni ponovo budu Vikinzi... volim ja čitati i Franka Millera ali sve ima svoju uru ...
    Sve je ovo, dragi Pirun, moguće jer mi još uvijek imamo katastrofalno obrazovanje, koje kaska za vremenom i nikako da se oslobodi kadrova koji su se školovali po Srbiji. A škole će nam takvih biti pune ko šipak sigurno još neko pristojno vrijeme.
    Problem je kako odvojiti pravoslavlje od svetosavske mitomanije, a da pacijent pritom ne umre. I sve to se očekuje da odrade ljudi koji su ateisti i u situaciji kad se ne zna čija je naša Crkva... Zato će to biti proces koji će još malo potrajati... Poslednji, ali najozbiljniji...

  15. #15
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Imam predlog za tebe El Re da pogledas film WR misterije organizma ako do sada nisi (trebalo da bude orgazma pa Makavejev valjda popustio) kako avangarda radnicke klase, tj. komunisti bude nazadnu masu nesposobnu da uhvati trend pravljenja boljeg i pravednog drustva. "Zavrsena je ova faza komunizma" je vrhunska scena.

    Ako pazljivo pogledas film mozda uvidis da posle raznih ratnih strahota ideologije i religije vise ne treba shvatati ozbiljno nego se malo sprdati sa svim tim stvarima jer to je korisno za zdravlje. Zivot je isuvise lep i kratak da bi ga trosili na nekakve apstraktne faze i procese, odvajanja i razdvajanja, jer se to redovno zavrsi drugacije od planiranog.
    Jesu li oni trazili RUSE ILI GUSLE ?

  16. #16
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Imam predlog za tebe El Re...
    Važi...Zdravo...

  17. #17
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Gusle ili preteča naših gusala je nastala prije Hrista mnogo godina, kada je turansko-mongolska grupa naroda još uvijek bila negdje u hladnim ravnicama današnje Mogolije.

    Lyra of Pontos
    Click image for larger version. 

Name:	pontianlyra.jpg 
Views:	213 
Size:	105.1 KB 
ID:	72479

    Doduše ovo je komplikovanija varijanta sa tri žice.

    Ona je bila veoma popularna u Vizantiji, gdje je i doživjela određene promjene, strune su se počele praviti od dlaka konjskog repa.
    Primitivnija varijanta je bila sa jednom strunom. Svirao se indetično našim guslama.
    Click image for larger version. 

Name:	160px-Byzantine_Lyra_Museo_Nazionale.jpg 
Views:	150 
Size:	8.3 KB 
ID:	72480

    Inače persijski geograf Ibn Kurradadhbih (uh komplikovanog li prezimena) u svojim djelima opisuje vizantijsku liru i na poklon je data tadašnjem persijskom vladaru, u pitanju je deseti vijek.
    Inače ovaj instrument je poslužio kasnije u 15 vijeku kao osnova za razvoj violine.

    Vizantijska lira u raznim modifikacijama još uvijek je prisutna, posebno na Kritu, gdje ima sigurno i veći značaj kao narodni instrument nego kod CG-ovaca.

    Sobzirom da smo nekada bili u sastav Vizantije, u našoj kulturi ima mnogo još ostataka te velike imperije. Recimo zastava,grb pa i između ostalog gusle.

    Da nije sve tako primitivno, slijedi



    Inače ovo je izvedba muzike koja bila jako popularna u Italiji u doba renesanse, inače se izvodila i na Vizantijskom dvoru.

    Ljepota renesanse je uslovljena padom Vizantije gdje se prenio jedan manji dijelić Vizantijske kulture.



    Inače, ritam koji je uobičajen za naš način sviranja gusala, je ritam sa kojim se opjevavaju mrtvi, pjevaju žalopojke. Uglavnom su takvi i tesktovi (što se da i primjetiti) nabrajaju se zločini, poziva se na osvetu itd...opet jako uobičajeno za Grke.
    Last edited by gaul; 12-12-11 at 15:09.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    U Omanu mi rekose da gusle poticu iz njihove zemlje...sto me je tad iznenadilo, ali po prethodnim postovima izgleda da ima logike.
    P r i m o r a c

  19. #19
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,455
    Thanks Thanks Given 
    3,003
    Thanks Thanks Received 
    1,444
    Thanked in
    776 Posts

    Default

    Уз ризик да испаднем глуп, морам да питам да ли црногорци имају оригинални национални инструмент?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  20. #20
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Sobzirom da smo nekada bili u sastav Vizantije, u našoj kulturi ima mnogo još ostataka te velike imperije. Recimo zastava,grb pa i između ostalog gusle.

    Inače, ritam koji je uobičajen za naš način sviranja gusala, je ritam sa kojim se opjevavaju mrtvi, pjevaju žalopojke. Uglavnom su takvi i tesktovi (što se da i primjetiti) nabrajaju se zločini, poziva se na osvetu itd...opet jako uobičajeno za Grke.
    Nikakvi dokazi o postojanju gusala na Balkanu prije dolaska Turaka - ne postoje. I ne plasiraj izmišljotine!
    Takođe tonovi koji se čuju sa gusala nijesu nikakva karakteristika grčke muzike (da te čuju Grci bi se smijali grohotom), već je to karakterističan (orjentalni) melos srednje Azije i bliskog Istoka. Što je i prirodno, obzirom da gusle nijesu ništa drugo do verzija rababa.
    Ali kako to raznoraznim "rababima" objasnit??
    Ako se već hoće u mitomaniju, na ovom Forumu će se za tvrdnje MORATI priložiti dokazi. Upravo kako sam recimo ja to učinio ili kako su to Pirun i starwalker učinili.... Dakle, svim srpsko-vizantijsko-pravoslavnim mitomanima tražim da nam pokažu sliku artefakta koja dokazuje da je gusala bilo na dvoru bilo Vojislavljevića, bilo Nemanjića, bilo Balšića, ili da su isti igđe pronađeni na prostoru njihovih država.

  21. #21
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Уз ризик да испаднем глуп, морам да питам да ли црногорци имају оригинални национални инструмент?
    Ako misliš autentičan i samo njihov - NE.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Cataro, i ja sam to cuo, ali vala njihova rababa ima malo slicnosti
    mada koriste instrument slicno


    Njihova tanbura nije ni nalik onoj koju mi znamo, a imaju jos i instrument cudnog imana - ud.
    No sto kazes djavo će znati jer njihov habban

    je meni isti kao gajde, iako su gusle cisto slovenska rijec.
    Last edited by Hari Krisna; 12-12-11 at 16:15.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Cataro, i ja sam to cuo, ali vala njihova rababa ima malo slicnosti
    mada koriste instrument slicno
    .... iako su gusle cisto slovenska rijec.
    Hari, kako će ko koristiti instrument, nije razlog da bi neko zBog različitog načina upotrebe (u osnovi) istog instrumenta smatrao da se radi o dva instrumenta. Te gudačke instrumente mnogi bi u nedostatku znanja, eksperimentalno, ili kad izgube/slome gudalo - koristili svirajući rukom ili oslanjajući instrument na rame ili kuk umjesto da ga drže na koljenu.
    To je sve stvar tehnike izvođenja. Instrument je instrument. Može biti ovih ili onih prepravki, ali (ukoliko nijesu drastične da mijenjaju čitav oblik i zvuk instrumenta) to se smatra za isti instrument.

    I naravno da su gusle riječ slovenskog porijekla. Niko to nije ni sporio. Upravo i svi ovi nesporazumi nastaju zBog (zaista interesantne) sklonosti Slovena da tuđim stvarima daju svoja imena. Brzo nakon što nečemu nađenu svoje ime, to isto počnu da smatraju za svoje i tradicionalno. Ponavljam, to je čuvena osobina SVIH Slovena i traje do današnjeg doba.
    Last edited by El Re; 12-12-11 at 16:26.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default



    Ovo bi bila rekonstrukcija drevnog ratnog plesa sa odgovarajućim melosom i tekstom.
    Epir, vrijeme Pira to bi bilo vrijeme 280-275 godina stare ere.
    Normalno ne mogu plasirati video snimak iz toga vremena zbog tehničkih smetnji.

    Uzgred ovaj ples ima naziv 'sera' dobio je po mjestu u blizini sadašnjeg Trabzona.
    Da bi se posmatralo to vrijeme mora se znati neke osnovne istorijske činjenice, to je bila tada kultorološki i teritorijalno dio grčke.
    Na oblama Crnog mora, odnosno tadašnji Pont, otuda i naziv ovog instrumenta Lyra de Pont.

    Ovaj melodija je jako slična našoj melodiji, to je zvuk rata,tragedije,osvete i patnje...ukratko žalosti i bijesa, a Grci su imali za tragediju izvanredan osjećaj.
    Last edited by gaul; 12-12-11 at 17:21.

  25. #25
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Ovo bi bila rekonstrukcija drevnog ratnog plesa sa odgovarajućim melosom i tekstom.
    Epir, vrijeme Pira to bi bilo vrijeme 280-275 godina stare ere.
    Normalno ne mogu plasirati video snimak iz toga vremena zbog tehničkih smetnji.

    Uzgred ovaj ples ima naziv 'sera' dobio je po mjestu u blizini sadašnjeg Trabzona.
    Da bi se posmatralo to vrijeme mora se znati neke osnovne istorijske činjenice, to je bila tada kultorološki i teritorijalno dio grčke.
    Inače to je bila oblast Epir, na oblama Crnog mora, odnosno tadašnji Pont, otuda i naziv ovog instrumenta Lyra de Pont.

    Ovaj melodija je jako slična našoj melodiji, to je zvuk rata,tragedije,osvete i patnje...ukratko žalosti i bijesa, a Grci su imali za tragediju izvanredan osjećaj.
    Ispadaš smiješan sine... Ne radi to... Znaš li ti uopšte šta je artefakt?
    Niko ti ne traži snimak iz srednjeg vijeka, ali se traži slika gusala/guslara recimo u kamenu, ili bilo kakvo pominjanje istih u pisanim dokumentima iz tog doba.
    Ne samo da toga nema u Crnoj Gori, već nema na čitavom Balkanu. Zato što ga i ne može biti, jer su gusle donijeli Turci.

    Tek kasnije (kad su se Turci već vjekovima odomaćili na Balkanu - i to u većini XVIII i XIX vijek) počeli su se među Hrišćanima korisistit orjentalni instrumenti i (ko što je bilo logično) tada su se počele pjevat pjesme o drevnoj prošlosti. Svaki narod je veličao guslama ili bojeve s Turcima, ili ono što je imao prije Turaka.
    To je slučaj i s tim snimkom koji si postovao. Zato, ajde budi drug i pokušaj malo koristiti kefalo. Zaboravi mitove i ono što si te neki mitomani učili. To je jedini način da shvatiš svijet oko sebe.
    Niko ti neće zamjeriti što ne znaš i što nijesi znao, jer svi smo mi (predugo) učeni istim glupostima. Sada živimo u vremenu kada se sve mora zasnivati na naučnim dokazima, a ne nečijem snoviđenju i željama.
    Last edited by El Re; 12-12-11 at 16:38.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Instrumenti
    By _HokutoNoKen_ in forum Muzika
    Replies: 18
    Last Post: 29-08-09, 19:21
  2. Nacionalni Stadion
    By DzoniS in forum Ostali sportovi
    Replies: 33
    Last Post: 04-04-08, 09:42
  3. Nacionalni parkovi CG
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 21-10-07, 22:51
  4. NACIONALNI KONGRES REPUBLIKE BiH
    By Bosona in forum Politika generalno
    Replies: 1
    Last Post: 20-05-06, 18:08
  5. Muzichki instrumenti
    By Drake_ in forum Centralni
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-05, 11:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •