Glas
============================




Izjava Dejana Milenkovića Bagzija data specijalnom tužiocu

Albanci dali pušku za ubistvo Đinđića

Puška kojom je ubijen premijer nije iz arsenala JSO već je Legija nabavio od Albanaca iz okoline Bujanovca


BEOGRAD - Dejan Milenković Bagzi (35), izjavio je na saslušanju kod specijalnog tužioca u Centralnom zatvoru, početkom jula da, iza ubistva pokojnog premijera Zorana Đinđića ne stoji nikakva politika, niti političke snage, već isključivo Milorad Ulemek Legija (37), bivši komandant JSO, koji je odluku o atentatu doneo iz straha da ne bude uhapšen za zločin na Ibarskoj magistrali i druga krivična dela, piše nedeljnik Evropa u najnovijem broju.

- O pripremi za atentat na premijera saznao sam od Dušana Spasojevića, koji nas je okupio početkom februara 2003. i rekao da se sa Legijom dogovorio da se ubije Đinđić. Dušan je rekao da je protiv toga, ali da smatra da je Legija u pravu jer je pitanje dana, kako nas Legija informiše, kada će da nas pohapse. Legija je rekao da je dobio informaciju da bi Žandarmerija trebalo svakog trenutka da nas pohapsi zbog pokušaja ubistva Vuka Draškovića u Budvi.

Tada saznajem od Dušana i Legije da mora da se ide do kraja, da idemo na ono naše A, B, C , 1, 2, 3, gde Dušan kaže Legiji: "Mekeru, to će biti haos kada im dignemo trafo-stanicu, gde će pola grada da ostane bez struje, pa samo neka krenu na nas". Nameravali su da, ako policija posle atentata krene na njih, da miniraju trafo-stanicu na Bežaniji, železnički most preko Save, i da zauzmu aerodrom. Garantujem vam životom, da nije uvedeno vanredno stanje, oni bi sve pobili i zavladali bi zemljom - ispričao je Milenković tužiocu, a čije delove iskaza ekskluzivno prenosi Evropa.

On je opisao i svoje učešće u neuspelom atentatu kod hale "Limes" i o tome kako je i on trebalo da bude tada ubijen:
- Kada nam je javljeno da je prošla kolona premijera, ja i Miša Simović seli smo u kamione. Izlazimo na autoput, ja vozim srednjom trakom, ne obraćam pažnju na Simovića. Posle par minuta vožnje naglo iz srednje trake skrećem u levu, kojom su se oni kretali. Tom prilikom naglo kočim, kola premijera su išla velikom brzinom i malo je falilo da me prednje vozilo sa premijerom ne udari otpozadi. Onda sam naglo počeo da skrećem u desnu stranu iz straha jer da to nisam uradio vozilo premijera bi me udarilo silinom i ništa ne bi ostalo od kamiona ni od njegovog automobila. Sada sam uveren da je Simović išao sporo da bi mene likvidirali sa Đinđićem i njegovom kolonom. U to sam siguran sto odsto - kazao je Milenković.

Zanimljivo je i da Bagzi tvrdi da puška kojom je ubijen premijer nije iz arsenala JSO, već da mu je Spasojević rekao da je Legija tu pušku nabavio od Albanaca iz okoline Bujanovca. Posle je Spasojević, kako tvrdi, odbio da ona bude uništena, već da se vrati u JSO, kako bi Legiju i Zvekija mogao da drži u šaci. Kada je čuo prve vesti o atentatu, Spasojević je, ispričao je Bagzi, pomislio da je Zveki promašio Đinđića.

- Dok smo gledali TV u jednom od stanova štekova, rekao mi je: "Nije moguće, Zvezdan je promašio Đikija. Nije ga ni ubio, a ovaj pijani Zvezdan je slučajno ubio Darka Ašanina". Opsovao je Zvezdana da je pijanica pošto je stalno pio "hajniken" pivo. Kako je ispričao, kasnije im je Saša Pejaković ispričao da Legija sedi u polumraku stana na Novom Beogradu i da ne može da smisli ništa. Posle je poručio da su napravili "veliko ******, da idemo u šumu, a da će on preko nekih svojih da nađe plan za sakrivanje".

Milenković tvrdi da je Šiptar u Meljaku govorio da ga je Legija izdao, da će on da pobegne u Legiju stranaca. "On i Kum su bili skroz izgubljeni. Kada je upala policija, uhvatio sam šturu, preskočio ogradu i pobegao kroz šumu. Stopom sam došao do Makedonije, a u karoseriji jednog kamiona sam prešao u Grčku sa lažnim pasošem. Krio sam se po plažama, a kasnije sam upoznao jednog Grka koji mi je iznajmio stan".

Bagzi je ispričao i da je još prošlog leta hteo da se preda u Solunu, ali da ga je u tome sprečila tadašnji advokat Biljana Kajganić, koja mu je govorila da će Legija da pošalje svoje ljude po njega, koji će ga kolima Hitne pomoći prebaciti u Srbiju. Kako tvrdi, u Grčku ga je zvala i Legijina supruga Aleksandra Ivanović, predlažući mu da ilegalno uđe u Srbiju. Ona je, kako je naveo, sa suprugama braće Simović zvala njegovu suprugu Jasminu i pretila joj:"Vodi računa šta radiš, imaš decu".

-------------------------------

Legijine instrukcije o krokodilima

Milenković je ispričao i da mu je Kajganićeva u Grčkoj prenela poruku Legije, preko njegovog advokata Slobodana Milivojevića, u kojoj je pisalo: "Promeni bank, promeni lokaciju, sve je u redu, dolaze po tebe". Kada je, kako tvrdi, video da nema Legijinih ljudi, otišao je u naš konzulat i prijavio se policiji. U zatvoru mu je Legija slao instrukcije preko svog advokata Nikole Gavrilovića šta treba da priča na sudu. Legija mu je poručivao da mu njegovi ljudi čuvaju porodicu i da ni u kom slučaju ne sme postati svedok-saradnik.

-----------------------------

D. Ć.