Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 30

Thread: Bonton - pravila lijepog ponasanja

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Bonton - pravila lijepog ponasanja

    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da treba pratiti neke stvari i da je vrlo korisna stvar. Samo sto se nikad necu nauciti da drzim noz u desnu ruku i viljusku u levu, ovo ostalo praktikujem ako je prilika takva da treba

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    E, koliko neki 'znaju' shto je to, svojevremeno su ga naruchivali u restoranima..toliko o (ne)kulturi i emancipaciji... 8) ..Prochitala sam i smatram da ga se pridrzhavam nekih 80%...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima previse pretjerivanja i suvisnosti. Recimo ovo sa nozom i viljuskom. Sta ima lijepo u tome da noz bude u jednoj a ne u drugoj ruci?!?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa to se i ja pitam? Levacima je dozvoljeno da drze noz "naopako" a nama sto smo jednostavno samo tako navikli nije... Cudno

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA
    E, koliko neki 'znaju' shto je to, svojevremeno su ga naruchivali u restoranima.....
    hahahha 10 s lukom i dva bontona

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Dubovica - Square bb
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Ima previse pretjerivanja i suvisnosti. Recimo ovo sa nozom i viljuskom. Sta ima lijepo u tome da noz bude u jednoj a ne u drugoj ruci?!?
    Mene su na veliku muku odvikli od toga ali mi nikad nece biti jasno sto je to toliko vazno :?
    Only after disaster can we be resurrected.
    It’s only after you’ve lost everything,
    that you’re free to do anything.
    Nothing is static; everything is falling.
    Everything is falling apart.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljutice Bogdana 1a
    Posts
    2,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima dosta dobrih stvarcica, nekih se treba pridrzavati...
    a da sam prestolonaslednik ili neki sl. lik vjerovatno bi morao da se pridrzavam
    svih sranja koje pisu tamo... ovako samo ponekih, za koje smatram da spadaju u neka
    pravila osnovne kulture!
    Samo za tebe, uvek uz tebe...
    u svoje loše dane volim gristi sam, piti i lutati po krčmama...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shiney
    Mislim da treba pratiti neke stvari i da je vrlo korisna stvar. Samo sto se nikad necu nauciti da drzim noz u desnu ruku i viljusku u levu, ovo ostalo praktikujem ako je prilika takva da treba
    Nego kako?
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sorry, tako treba da se drzi a ja drzim naopako... Noz u levu a viljushku u desnu ruku.. haha kako se smotah'

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Haha Ok.. Ok.. A zar te nisu ucili bontonu?



    sh0cker
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Haha, ma probali no ja sam tvrdoglava ...

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A vidim ja to :P



    sh0cker
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    neke se stvari dovode do banalizacije no dobro...

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    CHEVO
    Posts
    1,075
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    strange city
    Posts
    91
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Glavno pitanje je čemu bonton? Zašto je potreban? Šta je to dovelo do njegovog stvaranja i usvajanja? Mislim da se radi o kulturi na javnom mjestu, pažnji prema drugima, ali zašto baš tako kako piše, hm
    Vrlo alo je moglo biti i drugačije, tako da je bonton neko opšte pravilo ponašanja, a ne zatvaranje u stroge propise.
    Na kraju krajeva, različite države, nacije, društva, narodi imaju svoje kulture kojese ne mogu redukovati ili svesti ili strpati u taj važeći bonton. (zamsilite, negdje je nepristojno jesti drugačije osim rukama, ili nepristojno je ne podrignuti poslije jela, ajte probajte to kod nas, hehe).
    Ochuvaj me od mudrosti koja ne plache, filozofije koja se ne smije i velichine koja se ne klanja pred djecom. (H. Dzubran)

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam da "nas bonton" ovde u SWE se ostvorio da bi narodu bilo lakse da znaju npr. kako trebaju da se obucu kad se ide na specijalne vecere, svadbe, krshtenja, sahrane i slicni dogadjaji. Dakle njegova svrha je da olaksa narodu.

    Jedna stvar mi je interesantna. Ovde niko nikada ne bi obukao crno kada je pozvan na neko veselje kao sto je svadba npr.. A dole kada sam bila na svadbu dosta njih su bili obuceni u crno od glave do pete. Dakle, nije bonton isti svuda (i ako su Swe i CG oboje u Evropu), a i sto je flash rekao, sve zavisi od toga u kakvu kulturu/zemlju zivis.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa civilizacija zajedno sa kulturom ljudi, da bi olaksala i napravila neki ljud u toj civilizaciji, naravno.
    E sad to sto smo mi prakticni pa znamo da kad kupimo crno mozemo da ga nosimo i na proslavu a isto tako i na sahranu a isto tako na utakmicu, i po potrebi u skolu to je druga prica

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bonton nije vezan za odjevanje,nego ponasanje,vas dvoje iznad :P .
    mislim da se pravila lijepog ponasanja izgradjuju( ili usadjuju,kako kome u krugu porodice,i to,dok se gvozdje kuje...,te da je neophodno za civilizovanog covjeka.
    apropo viljuske i noza,jutros je o tome nesto bilo na jednoj tv emisiji,i hostessa objasnjava,kako je pravilno:drzati viljusku u lijevoj a noz u desnoj,bla bla,pa,nakon odsjecenog komadica,spustiti pribor na tanjir,te,desnom rukom uzeti viljusku(?!).Nije li ovo malo previse i za bon-ton,ako je tacno,sto sumnjam da jeste?
    btw,jaja na ochi i manje vise sve sa saftom obavezno konzumiram umachuci hljeb,i pri tom oblizujuci prstice.njami. :wink:

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kod Japanaca, kad se jede supa ili rezanci, treba glasno srkati. To je znak da im se dopada to jelo.

    Kod Svajcaraca je dobar znak ako je neko prdnuo ili podrignuo u toku jela. I kod njih znaci da im jelo prija.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ines
    bonton nije vezan za odjevanje,nego ponasanje,vas dvoje iznad :P .
    mislim da se pravila lijepog ponasanja izgradjuju( ili usadjuju,kako kome u krugu porodice,i to,dok se gvozdje kuje...,te da je neophodno za civilizovanog covjeka.
    apropo viljuske i noza,jutros je o tome nesto bilo na jednoj tv emisiji,i hostessa objasnjava,kako je pravilno:drzati viljusku u lijevoj a noz u desnoj,bla bla,pa,nakon odsjecenog komadica,spustiti pribor na tanjir,te,desnom rukom uzeti viljusku(?!).Nije li ovo malo previse i za bon-ton,ako je tacno,sto sumnjam da jeste?
    btw,jaja na ochi i manje vise sve sa saftom obavezno konzumiram umachuci hljeb,i pri tom oblizujuci prstice.njami. :wink:
    Pravilno je to sto je ta hostess;a uradila!
    U svedskom bontonu pise i za odevanje, ne znam kako je kod vas Kod nas kada dobijes pozivnicu za svadbu ili krshtenje ili sahranu uvek ima oznaceno kako treba biti obucen. Tako to ima veze sa odevanjem

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shiney
    Quote Originally Posted by ines
    bonton nije vezan za odjevanje,nego ponasanje,vas dvoje iznad :P .
    mislim da se pravila lijepog ponasanja izgradjuju( ili usadjuju,kako kome u krugu porodice,i to,dok se gvozdje kuje...,te da je neophodno za civilizovanog covjeka.
    apropo viljuske i noza,jutros je o tome nesto bilo na jednoj tv emisiji,i hostessa objasnjava,kako je pravilno:drzati viljusku u lijevoj a noz u desnoj,bla bla,pa,nakon odsjecenog komadica,spustiti pribor na tanjir,te,desnom rukom uzeti viljusku(?!).Nije li ovo malo previse i za bon-ton,ako je tacno,sto sumnjam da jeste?
    btw,jaja na ochi i manje vise sve sa saftom obavezno konzumiram umachuci hljeb,i pri tom oblizujuci prstice.njami. :wink:
    Pravilno je to sto je ta hostess;a uradila!
    U svedskom bontonu pise i za odevanje, ne znam kako je kod vas Kod nas kada dobijes pozivnicu za svadbu ili krshtenje ili sahranu uvek ima oznaceno kako treba biti obucen. Tako to ima veze sa odevanjem
    pravilno?!
    ne vidim poentu drzanja viljuske u jednoj ruci,da bi se komad izrezao,pa prebacivanje u drugu,da bi se stavio zalogaj u usta.zasto pirun ne moze ostati u lijevoj(za desnoruke)?zaboravila sam jos reci,da poslije odrezanog parceta odlazu pribor na pijat koji sek.,pa onda grabe desnom rukom vilju.hehe...show!

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam zasto je tako ali tako je Vidjala sam ovde starije zene (prave dame) sto tako rade kada sam bila na jednoj sahrani, i cudila sam se ali u knjigu pise da je to naj-pravilniji nacin

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljutice Bogdana 1a
    Posts
    2,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ines
    bonton nije vezan za odjevanje,nego ponasanje...
    ... kako nacin oblacenja nema veze sa bontonom i ponasanjem? Probaj npr. u kupacim gacama
    ili sorcu, otici na sahranu... ili u crkvu
    pa ces shvatiti da to ima itekako veze sa oblacenjem ili ti odjevanjem, svejedno!
    Samo za tebe, uvek uz tebe...
    u svoje loše dane volim gristi sam, piti i lutati po krčmama...

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jim Morrison
    Quote Originally Posted by ines
    bonton nije vezan za odjevanje,nego ponasanje...
    ... kako nacin oblacenja nema veze sa bontonom i ponasanjem? Probaj npr. u kupacim gacama
    ili sorcu, otici na sahranu... ili u crkvu
    pa ces shvatiti da to ima itekako veze sa oblacenjem ili ti odjevanjem, svejedno!
    znala sam da ce se neko za ovo zakaciti!odstupas od teme.i djeca znaju da pristojan izgled ide uz pristojno ponasanje.a vidis,ja sam u par navrata bila u situaciji da vidim primjere koji protivrjecuju tvojoj tvrdnji.bio je tu neki skup iseljenika,i samo da znas kakvih skockanih lutki si mogao vidjeti na tom mjestu...a maniri?maze li se to na hljeb?ono,upadaju ti u rijec,kad ne cuju dobro bestidno kazu:"a?",i da ne nabrajam sta jos.
    I,opet,koliko samo boema,kojima 'rite' ne shkode dobrom ugledu i dzentlmenskom utisku koji ostavljaju za sobom.
    i,mislim da si mi pogresno postavio recenicu koju si citirao.
    daklem,bonton nije vezan(ali ima nekih rodjackih veza :P )za odjevanje,vec za ponasanje.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •