Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 49 of 49

Thread: Novembarski putopis iz suncanog i fenomenalnog vjecnog Rima :)

  1. #26
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Hvala na prelijepom osvjezhenju sjecanja.... Ja sam bila prije 3 godine....i yaljubila se u grad koji mi nije bio visoko na listi mjesta koja zhelim da vidim. Sad je to vec druga pricha.... Od tad je to (ako ne naidjem na neki drugi grad pa promijenim mishljenje) grad u kojem zhelim da zhivim.

  2. #27
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Sto se tice zivljenja... nije me bas odusevio, prvenstveno zbog naroda koji zbori samo italijanski, a i zbog buke i saobracaja. Ali definitivno se ne bih mislio ako bih mogao, ipak je glupo porediti sa Podgoricom. I najbolja stvar u vezi rima je sto je sjajno povezan sa evropom i amerikom. Skoknes na avion iz rima za njujork za 300 - 400 eura, ili do londona za 50...

  3. #28
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pa daaaaaa!!! I tako je.... nekako...pun zhivotaaaaaa.... Grrrrrrrrrrrrrrrrrr

  4. #29
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Sto se tice toga- sto jes jes . Pravi evropski grad, razvijena infrastruktura, stara kultura... samo nikad ne reci forza Lazio

  5. #30
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Nastavljamo dalje...

    Nakon obilaska i kuliranja na spanskim stepenicama zaputili smo se ka Borgeze parku i Pjaca del Poppolo. To je kratka setnja ka jos jednom rimskom brezuljku na kojem se nalazi park i odakle se opet moze gledati grad sa visine. Mislim da smo na kraju obisli vecinu od tih cuvenih 7 rimskih brezuljaka... Dosta lijepo setaliste sa drvoredom sa jedne, a sa vidikovcem sa druge strane, vodi ka parku...






    Na samom ulasku u park docekace vas... obelisk naravno. A i sto bi drugo? Interesantno za park je da se u njemu nalaze na desetine, ako ne i stotine statua eminentnih poznatih licnosti iz proslosti... u parku je dosta mirno, pravi raj za bijeg od gradske vreve Rima. DObra stvar je da je park pokrivem wireless internetom .











    Park Borgeze je dosta velik. Trebalo bi cijeli dan da se obidje i uziva u njegovim carima, ukljucujuci i Galeriju, a mi smo danas samo htjeli da ga nacnemo, i da vidimo kako izgleda... U jednom trenu dolazi se na jos jedan sjajan vidikovac odakle se vidi divna pjaca del Poppolo...




    A takodje iz daljine se mogu vidjeti Vatikan i Vitorijano. Ovo je na x5 zum





    Sad smo lagano krenuli da se spustamo do pjace del Popolo. To je jedan dosta velik trg i jedan od najljepsih po meni, odmah iza Pjace Navone. Kruznog je oblika i sje je u nekom starom stilu, dosta gradjevina naokolo je sacuvano iz starog perioda. Cak je neko svirao neku staru italijansku muziku tako da je dozivljaj bio potpun. Pjaca je bila dizajnirana pocetkom 1800 i neke godine. U centru se nalazi drugi obelisk po velicini, koji datira iz vremena Ramzesa I, nedje oko 10 BC, visok je punih 36 metara. Na slici se moze vidjeti i Neptunova fontana, boga mora. Na trgu se takodje nalaze dvije identicne crkve, jedna od njih se zove Santa Maria del Popolo, po kojoj je trg dobio ime.












    I jedna panoramska za kraj. Zaista je trg prelijep i tu se moze dosta vremena provesti odmarajuci, posmatrajuci narod i ulicne zabavljace...




    Nastavak slijedi...

  6. #31
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Definitivno mogu reci da mi je pjaca del Popolo najljepsi trg nakon Pjace Navone, prosto je uzivanje kulirati tu i gledati sta se desava naokolo. Mislim da je bilo negdje oko 2 ili 3 popodne kad smo nastavili setnju do obale Tibera odakle smo isli ka palati pravde, tvrdjavi san andjelo i vatikanu... Cini mi se da bih mogao kilometrima i kilometrima setati uz obalu Tibera, to je definitivno jedno od najljepsih setalista sto se pogleda tice. Ali ima jedna stvar koja mi nikako nije prijala. A to je sto se to setaliste ne cisti, u slobodnom prevodu, toliko pticjih govana na jednom mjestu i u toj duzini nikad nisam vidio. Kao da godinama nije cisceno...

    Ovim rutama od Terminija do Vatikana ima nekih 6-7 kilometara, sto bi dnevno znacilo oko 15 kilometara setnje



    I jos je super bilo sto je vrijeme bilo suncano, to je bio ogroman plus...









    Palata pravde je stvarno ogromna i impozantna gradjevina. Radjena u nekom karakteristicnom stilu, sa ogromnim kocijama na vrhu. Zgrada je jako siroka i definitivno privlaci paznju.






    Opet pogled na Vatikan...





    Presli smo most i zaputili se ka tvrdjavi san Andjelo koju smo vidjeli prethodnog dana. Htjeli smo proci pored Vatikana i preci preko jos jednog od najljepsih mostova u rimu most Vitoria Corsa. Na ovom mostu se takodje nalaze ogromne statue sa obje strane...





    Posto se blizio kraj dana, a i vakat je bilo da se jede nesto, htjeli smo naci neko mjesto gdje mozemo naci nesto da jedemo, a i da se prikacimo na internet i odmorimo sat-dva. I taman kad prodjosmo ovaj most naidjosmo na Subway, reko idealno da jedemo tu i da se zakucamo na internet.
    Sto se tice gastronomskog uzitka u Rimu, ovog puta se nije bas imalo prilike jesti po restorana jer je dosta skupo, treba makar 20-25 eura da se nesto pojede i popije, sto je za putovanje sa studentskim budzetom neprihvatljivo. Mada neki sledeci put bi definitivno trebalo vecu paznju posvetiti tome, ako se bude bilo u mogucnosti.

    U Subway smo se zadrzali cini mi se par sati, imali smo dosta vremena fore. U medjuvremenu je bilo 6 i nesto, mrak je uveliko pao, tako da smo htjeli da se zaputimo do Pjace Navone, Panteona, Trevija i ostalih cuda da vidimo kako sve izgleda uvece...

    To be continued...

  7. #32
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Elem, 6 i nesto je popodne, pao je mrak, odmorili smo se i pojeli ponesto, reko da lagano par sati jos prosetamo i da vidimo po noci pjacu Navonu, Panteon, Trevi...

    Nakon krace setnje kroz neke uske ulice stigosmo do pjace Navone. Po noci jos ljepse izgleda, cuje se lagana italijanska muzika iz restorana, svijetla su svuda naokolo, masu ljudi, umjetnika, prodavaca suvenira...





    Dalje, nekoliko ulica ispred, nalazi se Panteon. Definitivno jos jedno od mjesta na kojima se moze sjedjeti i uzivati u pogledu i okolini, sve izgleda nestvarno...




    Na putu ka Trevi fontani, ne smije se promasiti Adrijanov hram. Stubovi izgledaju fascinantno, pogotovo uvece kada su osvijetljeni bojama Italije... Hram je sagradjem 145. godine...




    Svuda naokolo stotine ljudi fotografise, turisti su na svakom koraku... I onda dolazimo do Trevija gdje jos vise ima ljudi nego preko dana. A kako i nece kad izgleda kao iz bajke...






    Nakon nekog vremena provedenog ispred fontane(kao pravi turisti), istim putem kao i prethodne noci, negdje oko 9 smo se zaputili u hostel. Prosli smo opet pored Vitorijana i Koloseuma. Te gradjevine svojom ljepotom mame da ih fotografises i zagledas jos vise...








    Via Cavour smo se dovukli izmoreni nazad u hostel nakon cjelodnevne setnje i posli na zasluzeni odmor. Sjutra valja otkriti jos dosta rima. Toliko o drugom danu.

    Nastavak ubrzo...

  8. #33
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,133
    Thanks Thanks Given 
    2,238
    Thanks Thanks Received 
    2,413
    Thanked in
    1,243 Posts

    Default

    Pa neka kaze neko da se ne moze sve obici za par dana kada se fino isplanira.
    Ja sam za tri dana obisla Madrid uzduz i poprijeko, ali sam imala jos u CG napravljen kompletan plan.
    Moj prijedlog za tebe da dodas na listu Madrid i Firencu.
    Zadovoljstvo te je stvarno citati i znati da postoje mladi ljudi slicni tebi.

  9. #34
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    over the rainbow...
    Posts
    549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Stvarno svaka čast!
    divno pišeš, slike su super, pravi doživljaj.
    kad tad ću opet posjetiti Rim na tenane..
    The taste was sweeter...

  10. #35
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Fenomenalno...i stvarno svaka chast na reportazi.
    Ja sam se mislio da postavim isto vezano za Stockholm u koji se nalazim trenutno ali ja ne umijem
    ovako da pisem i objasnjavam pa bi to bukvalno bile samo slike i par informacija vezano za cijene svakodnevnice
    a sad kad sam vidio tebe kako ti ovo radis - ne usudjujem se.
    Pozdrav i svaka chast! Grad koji definitivno moram posjetiti!

  11. #36
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Puno hvala svima na pohvalama i lijepim rijecima

    @montenegrina, mi smo nakon treceg dana presetali 90% onoga sto smo htjeli da vidimo, ostalo su bile finese i posjete muzejima i koloseumu i ostalo.
    @NIKO, pisi i kaci slike iz Stokholma, svako ima svoj stil pisanja, daj makar slike i osnovne informacije, znacice to dosta

    Btw, da'ko nocas pocnem o trecem danu i definitivno o najvecem prijatnom iznenadjenju, a to je razgledanje Trestevere-a i penjanje na Djanikolo. Coming soon

  12. #37
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Petak, 18 Nov, Dan 3. u Rimu

    Alarm zvoni u 9 i dizemo se na noge lagane. Mislili smo se dal danas da obidjemo juzni dio grada, trestevere i djanikolo, ili da idemo u Koloseum, Forum i Palatine Hill. Reko aj da odradimo ovu prvu opciju pa sa tim da zaokruzimo setacku turu, pa cemo za sjutra ostaviti Koloseum. I bi tako.




    Jos jedan suncan dan, napolju je uglavnom bilo 15-18 stepeni, idealni jesenji dan za setnju. Za dorucak smo imali neke sendvice koje smo nasli u nekom simpaticnom kafeu kod Terminija, tu je radila neka djevojka koja je cula i bila u CG.
    Nakon toga krenuli smo do bazilike San Djovani Leterano. Stigli smo do Terminija i sibali ulicom koja ide paralelno uz stanicu i onda skrenuli u neku ulicu kojom bi isli do bazilike. Tu smo po prvi put naisli na nesto slicno sumnjivom naselju u kojem zive siromasniji slojevi stanovnistva. Ulice puste, na svakom koraku kineske radnje, azijati i crnci po ulica, ulice prljave, cak i po danu nam nije bilo prijatno prilaziti tuda, a mogu tek misliti kako je nocu.

    Nakon krace setnje stigli smo do velikog trga na kojem se nalazi grandiozna bazilika. Cini mi se da je poslije crkve Sv. Petra u Vatikanu ovo najveca druga po velicini. Zaista je preogromna. U blizini se nalazi i rimski zid. Ovaj zid se moze primijetiti na nekoliko lokacija u gradu, i ostaci su zida koji je izgradjen oko 200 godina prije hrista da bi se rim zastitio od napada spolja.





    Crkva San Djovani je najstarija katolicka crkva i smatra se majkom crkvom katolicanstva. Ona je takodje sjediste Pape. Iako je van Vatikana ima poseban status jer je pod upravom svete stolice. Izgradjena je 300 i neke godine u baroknom stilu. Dosta je visoka tako da se i iz velike daljine dosta dobro vidi.






    Koliko je grandiozna spolja, tako izgleda i iznutra. To je ogroman prostor ispunjem ogromnim statuama, freskama, oltarima, stubovima....






    Interesantni su ovi novi moderni katolicki izumi poput elektronskih svijeca. To su zapravo male sijalice. Ubacis novcic i ona pocne da svijetli, kao da si zapalio svijecu, prakticno zar ne? .






    Ima se sto vidjeti unutra, cini mi se da je ovo poslije crkve svetog Petra, najraskosnija crkva u Rimu. Iza crkve se nalazi trg...




    Sledeca tacka nam je bio cuveni Circus Maximus. Da bi dosli dotle prosli smo kroz neki park i usput naisli na jos starih gradjevina i cuda...






    Cudni su ovi egipatski heroglifi....






    Stigli smo na korak od Circus Maximusa. Malo nize se nalazi Koloseum i Konstantinov luk. Sto je toliko interesantno u vezi Circus Maximusa? To je u sustini sad jedna ogromna poljana. Nekada je to bio najveci stadion u Rimu duzine preko 600 metara, i sirine preko 100. Preko 150 000 ljudi je tu posmatralo krvave konjicke trke i ostale igre koje su se odrzavale. Obelisk koji se sada nalazi na Pjaci del Popolo je nekad bio na ovom mjestu. Steta sto nisu ostale makar neke rusevine odavde, ali se i iz ove poljane moze naslutiti koliko je to ogromno bilo, Koloseum je bio malo dijete za ovo.
    Ovako je sve to izgledalo prije par hiljada godina:




    A danas izgleda ovako...







    Sve u svemu, steta sto nema nekih ostataka, do samo gole zemlje.

    Sada smo krenuli do Tibera da predjemo preko mosta i vidimo Trestevere. Na putu do toga jos nekih starina je bilo...





    Nastavak slijedi...

  13. #38
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Pa neka kaze neko da se ne moze sve obici za par dana kada se fino isplanira.
    Ja sam za tri dana obisla Madrid uzduz i poprijeko, ali sam imala jos u CG napravljen kompletan plan.
    Moj prijedlog za tebe da dodas na listu Madrid i Firencu.
    Zadovoljstvo te je stvarno citati i znati da postoje mladi ljudi slicni tebi.
    Fala jos jednom
    Madrid i Barselona ce se obici kad iskoci prilika.
    A sto se tice firence... na sajtu Trenitalia nadjoh da u subotu moze dvoje da se vozi po cijeni jedne karte. I htjeli smo to da iskombinujemo, nasli smo onaj voz sto pici 2.5-3 sata do Firence i koji je jeftiniji- povratna karta 34 eura, reko po 17 eura to bi nam dzaba bilo. I tamo na salter u Termini da pitam za to, a ona mi veli da to vazi samo za brze vozove, koji su ono bili 90 eura povratna. Reko ostavicemo to za neki drugi put.

  14. #39
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Mislim da je bilo oko 2 i nesto popodne kada smo prosli Circus Maximus i zaputili se ka Isola Tiberina. Isola Tiberina je kao malo ostrvo koje se nalazi na sred rijeke Tiber. Sa ponte Palatina se pruza najbolji pogled na ovaj most i ostrvo. A kod ponte Palatina se nalazi i neki polu sruseni stari rimski most.

    Kad vec pisem o Rimu, aj da napisem i ponesto o cijenama. Karta za javni prevoz kosta 1 euro, i ta karta traje 75 minuta. Mi smo samo jednom koristili metro, i bilo je dosta pristojno. Vozovi idu na svakih nekoliko minuta. Autobusi isto tako. Cijene po kaficima... Espresso kosta oko 2-2.5 eura. Ostale vrste kafa tipa Latte, Americana... kostaju oko 3 eura. Pivo kosta 3-6 eura, mada se najesce za 4-5 eura moze naci. Pizza otprilike 7-10 eura, 8 u prosjeku, dok se margarita moze naci i za 5-6 eura. Baksis je najcesce ukljucen u cijenu, otprilike oko 15%. Neki restorani napisu No service charge, ako ne uzimaju baksis, ili makat ne automatski na racunu. Paste isto tako oko 7-10 eura. Kolaci od 4-6 eura... Sendvici od 3-5 eura. Koka kola 1.2-1.3 ojra u marketima... toliko za sad.

    Nego, dakle opet smo kod Tibera, ponte Palatino. Ovo je ruta za ostatak dana...









    Ostrvo je oblikovano kao brod i nekad davno je tu bila bolnica. Sada se na ostrvu nalazi kao mali trg i neka jevrejska zgrada. Kada se predje ostrvo dolazi se u Trestevere. Trestevere je nekad bilo jevrejsko naselje. Jevreji koji su bili prognani iz Spanije naselili su se u Italiji, prvo u Trestevere-u, a onda su presli Tiber i naselili se sa druge strane u dio grada koji se zove Jewish Ghetto. Ne znam zasto geto, jer veze nema sa getom.





    Sada smo se uz Tiber zaputili do Ponte Sista. Prvi utisak o Trestevere-u bio je da je nesnosna guzva na ulici. Taj bulevar koji ide uz Tiber bio je zatrpan automobilima. I jos sto je interesantno, je da na skoro svakih par minuta se cuju preglasne sirene hitne pomoci ili policije. Oni jos vecu zbrku na ulicama naprave, a da ne pominjemo koliko buke proizvode, moze covjek da ogluvi od toga.

    Za ponte Siste mogu rec da je jedan od najljepsih mostova na Tiberu, ako ne i najljepsi. Lukovi su se perfektno preslikavali u vodi... Ponte sisto je izgradjen u 15. vijeku.










    Odatle smo krenuli da idemo dublje u Trestevere, i istrazimo taj kvart koji je poznat po svojoj raznolikosti, nocnom zivotu, stranim koledzima, istoriji...





    Cijelo naselje karakterisu uske ulicice, stari stil gradnje, male radnje i kafei, jako je interesantno kako sve izgleda, kao neki stari grad tipa Kotor, Dubrovnik, samo ljepse








    Stigli smo na glavni trg gdje se nalazi i Santa Maria di Trestevere. To je prelijep trg, tih, cuje se samo zamor ljudi koji prolaze tuda. Naokolo se nalaze restorani, zelaterije, fafei... bas lijepo izgleda. Tu smo se zakucali u jedan kafe koji je imao internet da orrmorimo i kuliramo prije no sto krenemo na Djanikolo.
    Uglavnom naokolo su prolazili stranci. Dosta ima amera jer se tu nalazi John Cabot koledz i jos jedan americki fakultet. Talijani su tu bili u manjini cini mi se. Na trgu se nalazi fontana i crkva Santa Maria. To je jedna od najstarijih crkava u Rimu.

    Bilo je oko 3 i po kada smo krenuli na osvajanje Djanikola, reko da stignemo do vrha prije nego sto padne mrak. Da bi nasli put koji ce nas odvesti put gore trebalo je proci kroz jos nekoliko uskih ulica...
    Ali vec sa prvim koracima i penjanju ka vrhu, poceo se nazirati veliki Rim...





    Djanikolo brdo je poznato po svojoj slavnoj istoriji. Na ovom brdu su se odigrale najkrvavije bitke u 19. vijeku koje su prethodile oslobodjenju i ujedinjenju Italije. Naokolo se nalazi dosta spomenika koji velicaju razne bitke i heroje...






    Pogled je sjajan na svakom koraku...




    Vitorijano se ponosno sepuri i izdize iz ostalih zgrada rima.
    I tu polako stizemo i do najvise tacke brda na kojoj se nalazi spomenik jednom od najcuvenijih vojskovodja u italijanskoj vojsci- Garibaldiju.







  15. #40
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    I naravno poged na rim, mozda i najljepsa tacka za panoramsko razgledanje grada...




    A na ovoj slici se moze vidjeti ogromno jato ptica koje su kao ritmicki letjele, to je kao neka ogromna crna mrlja na nebu izlgedalo...


    Tu smo ostali neko vrijeme, razgledali, uzivali u pogledu, polako se i smracilo...


    Zatim smo se oko 5 i nesto spustili kroz park i iskocili na jedan most blizu Vatikana...


    Mislim da mi je ovo jedno od boljih popodneva u zivotu bilo .

    U nastavku zavrsetak dana i onda reportaza iz koloseuma, palatine hill-a, foruma... stay tuned.

  16. #41
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Dakle negdje oko 5 i nesto smo se spustili nazad u centar grada nakon jos jedne veoma iscrpne i detaljne setnje Rimom. Trazili smo mjesto gdje cemo popiti nesto i odmoriti, i naravno imati internet. Isli smo bulevarom vitoria emanuela, i gledali naokolo da nadjemo neko krsteno mjesto da sjednemo. I tako slucajno nalecesmo na Bulldog Inn. Na vrata pise free wifi, reko upadamo unutra. Iznutra dosta lijepo izgleda, sve vecinom od drveta, engleski pab u sustini. Dvije konobarice koje izgledaju dosta dobro, govore odlicno engleski, a i dosta se naokolo mogao cuti engleski. Reko konacno neko osvjezenje, osjecao sam se kao da sam ''doma' dosao.
    Zasto je ovaj pab interesantan? Osim prijatne atmosfere, nedje oko 6 i po, ljudi pocese da dolaze za stolove sa tanjirima i dosta hrane u njima. Vidim u ugao postavljen svedski sto i svi uzimaju. Reko da se i mi posluzimo, bilo je tu nekoliko vrsta pica, pasta, salate, neko meso... svasta nesto. Reko taman smo nasli najbolje mjesto u Rim. Tu smo kulirali jedno 2 sata i kad smo izlazili napolje vidio sam da pise da je od 6 i po do 9 i po svedski sto za sve goste. Vrlo dobro . Reko vracacemo se svaku noc ovdje

    Sad smo krenuli da prosetamo uskim neturistickim ulicama izmedju navone, panteona, trevija, da vidimo kako to izgleda i ta lutamo istima pa dje ispadnemo. Te ulice su mozda cak i ljepse od ovih 'turistickih'. Poneka radnjica, nema uopste ljudi, neki mjestani ili neko ko je zalutao tu poput nas... dosta prijatno za setnju i odmor od buke i guzve sa glavnih bulevara i turistickih lokacija... Nedje oko 10 smo stigli u hostel na zasluzeni pocinak. Cijelo vrijeme tokom naseg boravka u sobi s nama je bio i Atif iz Cikaga, a iz par noci su dolazili neki indijci i brazilci. Okej je ekipa bila sve u svemu.
    Atifova prica je interesantna, ako mu je vjerovati na rijec. Dosta zna o pokeru i trgovini na berzi. Ima 25 godina, zavrsio finansije i racunovodstvo, nije mogao naci krsteni posao u cikagu u svojoj struci i radi kao kuvar, tj pomocnik glavnog kuvara. U proteklih pola godine je radio i do 80 sati nedeljno i ustedio oko 8000$ i krenuo na put oko svijeta pa dokle stigne. Prva destinacija mu je bila Napulj, gdje je proveo nedelju dana, i onda je dosao u rim gdje ce biti dvije nedelje, onda bolonja, london, madrid, pa poslije dje ga put nanese... u svakom slucaju interesantne price se mogu cuti po hostela
    Ubrzo prica iz koloseuma. Stay tuned.

  17. #42
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Btw, zafaljujem na ovim silnim reputacijama

  18. #43
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Svice dan 4. u Rimu. Subota, 19. nov, gospodnje 2011. godine.

    10 sati je ujutru i vakat je da se ustaje i obidje neki old shit. Plan je bio da se udje u Koloseum, Forum i Palatine Hill, a ostatak dana da kuliramo naokolo i odmaramo, posto su prethodna 3 dana imala pakleni tempo.

    Nakon dorucka u nekom kafeu blizu Terminija, via Cavour se spustamo do koloseuma. Posto je bila subota i dosta suncano bilo je vise guzve nego radnim danima, ali nista prestrasno. Stali smo u red za ulazak u Koloseum. Mozda nam je trebalo nekih 15 minuta da udjemo unutra, dok su nas naokolo salijetali vodici koji nude za 15-20 eura obilazak koloseuma i preskakanje reda. Preskupo, s obzirom da je ulaznica za Koloseum(koja ukljucuje Forum i Palatine Hill) kosta 12 eura. Kada smo usli unutra trebalo nam je jos 5-10 minuta da dodjemo na red za kupovinu karte.




    Karta za one koji su drzavljani EU kosta oko 7 eura cini mi se, ipak smo mi jos daleko od toga
    E sad je valjalo zakoraciti u tu istorijsku arenu...






    Ne znam kako opisati prvi utisak kad se udje unutra... kako shvatiti nesto sto je staro 2000 godina i jos uvijek postoji u ovakvom stanju... samo da se covjek divi i pokusa da upije svaki djelic svega naokolo sto vidi i pokusa da memorise te trenutke najbolje sto moze.
    To je jedno ogromno prostranstvo...








    Povrsinski sloj koji je cinio borilacku arenu nije sacuvan. Na dnu se mogu vidjeti pregradni zidovi i prostorije u kojima su bile smjestene zivotinje, borci, oruzje i ostala cuda prije nego sto su izbacani na povrsinu pred krvozednu publiku. Tribine su preogromne, u svoje pero mogle su da prime oko 55000 ljudi, sto je za to doma i vise nego impresivno.

    Jedna panoramska...






    Rajetno je bilo sto je dan bio suncan pa se moglo uzivati u svemu ovome kako treba. O istoriji koloseuma se moze dosta saznati u istom, posto imaju izlozbe unutra, a i nalaze se razne druge table sa informacijama...

    O istoriji...



    Dakle, Koloseum je sagradjen prije oko 2000 godina. Dosta krvave predstave su se odigravale tokom nekoliko vjekova. Najvece ostecenje je pretrpio negdje oko 1300 i neke godine kada ga je zemljotres dobro zatresao i srusio dio tribina. Takodje je tokom vjekova pljackan i urusivan, dok konacno u doba Napoleona Francuska nije prepoznala njegov znacaj i krenulo se sa restauracijom i njegovim spasavanjem.

    Pogled sa jedne od tribina ka spolja...



    Tako je to nekad izgledalo...




    Rimljani koliko god da su bila napredna civilizacija u to pero, bili su jedna obicna krvozedna divlja rulja.



    Kosti divlje svinje i konja cini mi se. Tu ima jos iskopanih kostiju raznih divljih zivotinja koje su ucestvovale u borbi. Bile su borbe tipa lav vs medvjed i sl. Dosta zivotinja je bilo donoseno sa raznih djelova svijeta da bi ucestvovale u borbama.

    Eto toliko o Koloseumu. Zaista se ima sto vidjeti i ne smije se zaobici ni pod razno kad se ide u rim. To je nesto kao ici na empajer stejt bilding u njujorku

    Sad smo se zaputili ka obliznjem Foro Romano. Forum je nekad bio centar rimskog javnog zivota. Tu se nalazilo dosta hramova i trznica. A i takodje pogled puca na Koloseum iz raznih uglova. To se prosto ne moze, a ne zabiljeziti...














    Rusevine su stvarno fantasticne. Toliko starih hramova i cuda...





    Nastavljamo sa Palatine Hill, jos rusevina... Palatin je najpoznatiji brezuljak od cuvenih 7 na kojima lezi Rim. Visoko je oko 40 metara...





    Palatin je ogroman. Tu se, po mitologiji, nalazila pecina u kojoj je vucica cuvala Romula i Rema. Na vrhu brdasca se nalazi najbolji moguci pogled na Koloseum, nema preko toga...






    Tu smo kulirali neko vrijeme i uzivali u pogledu... fenomenalno je bilo vidjeti sve ovo i nauciti dosta o istoriji Rima.

    Uskoro nastavak...

  19. #44
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Kao sto se moze vidjeti, Koloseum na dlanu. Tu treba sjedjeti, jesti smoki i uzivati u pogledu

    Bilo je negdje oko 3 sata, i valjalo je iskulirati negdje, nakacit se na internet i kulirati do vecere. Laganom setnjom smo se zaputili ka Subway-u, koji se nalazio blizu Vatikana. Ima tu oko pola sata hoda, ali nidje nije bila zurba, imali smo svo vrijeme ovog svijeta. U Subway imaju dosta dobre sendvice, samo sto su dosta skupi, kako se ispostavilo. Foot long(30 i nesto cm) ispade skoro 7 eura, reko sad sam ga kupio i nikad vise, samo neka su zdravo. Tu smo se nakacili na internet i ostali par sati, odakle smo krenuli u Bulldog Inn na svedski sto . I definitivno moram preporuciti njihov kafe latte, jedan od boljih koji sam pio. A i da ne zaboravim da preporucim osoblje . Kako je bio vikend, na jednom zidu su stavili platno i pratio se prenos nekih utakmica engleske i italijanske lige. Mislim da je Liverpul bio. Tu smo opet ostali jos jedno 2 sata, nakon cega smo se zaputili ka hostelu. Upadali smo kroz te radnjice sa suvenirima i razgledali naokolo. Uglavnom se magneti mogu kupiti za 1-3 eura, majice za 6-10 eura... nije nesto posebno skupo kad se kupuje u ovim zabacenijim ulicama. Kvota za taj dan je bila ispunjena, obidjen Koloseum i to naokolo. Ostatak veceri proveden je u zezanju sa ekipom u hostelu, nakon cega se palo u 'aljine.


    Nedelja, 20. Nov.

    Nedelju je, po predanju Bog stvorio za odmor, pa je i bio plan da se odmara, cio dan posto su misici ledja i donjih ekstremiteta bili umorni, ali avaj. Nedje oko 10 se probudih, napolje suncano, reko idem u setnju, imacu kad pod onu plocu podjem, ne dolazi se svaki dan u Rim. Imali smo u planu obilazak Vatikanskih muzeja, ali posto je bila nedelja, to smo ostavili za ponedeljak. A ja sam svakako planirao da podjem do Ponte Milvija i Olimpiko stadiona, pa reko da ne ostavljam za zadnji dan. To se nalazi na dobrih 6-7 km od Terminija. Lijep je bio dan za setnju, ranac na ledja i sibaj. Isao sam istom rutom kojom smo hodali drugog dana, sa manjim izmjenama. Preko trga republike i spanskog trga, stigao sam lagano do Borgeze parka. Posto smo prije samo malo naceli park, reko sad idem detaljnije da prosetam i da se nadisem zdravog vazduha, za razliku od onog sa ulica.

    Ova ce zastava nekad doc i kod nas...



    Spanske stepenice opet...


    Pogled sa spanskih stepenica, uvelicano x5, strelica oznacava gdje smo bili prvog dana kad smo se popeli na kupolu crkve Sv. Petra


    Borgeze park kao oaza mira. Nedeljno jutro...





    Na izlalu iz parka se nalazi nacionalna galerija moderne umjetnosti. A u samom parku takodje se nalazi nekoliko galerija, a jedna od njih je i cuvena galerija Borgeze, al reko neka je za neki drugi put kad dodjem u posjetu...




    I njegosev trg sa malom fontanom... doduse nisam krstenu sliku mogao uhvatiti zbog sunca







    Via delle Belle Arti me je vodio van parka do Tiziano ulice. Tu ulicu sam trazio jer me ona sjeverno vodila pravo do Ponte Milvija. To je oko 2 km pravine. Gore sam bio za nekih 20-30 minuta setnje, naokolo nista posebno, samo zgrade.



    Ponte Milvio je jedan od najstarijih mostova u Rimu, izgradjen negdje oko 200 BC. Most je u staro doba bio znacajan kao strateski polozaj za grad Rim. Koliko procitah, negdje od 2006. pocela je ljubavna tradicija da parovi tu stavljaju katance i bacaju kljuc u rijeku.







    Sa mosta opet jos jedan od najljepsih pogleda u rimu, i jos jedan most za pamcenje na Tiberu.





    Silazak sa mosta i zapucivanje ka cuvenom Olimpiko stadionu...






    Nadao sam se da cu nekako moci da udjem makar blize stadionu, ili ako me neko cudo pogleda pa da me neko pusti unutra, s obzirom da nije bilo organizovanog obilaska stadiona, nesto tipa stadion Nou Kamp.
    Ali okle, tog dana su igrali Roma- Lece i nije se moglo blize od kapija...






    Vec je bilo negdje oko 1 ili 2, pa se valjalo spustiti nazad u grad. Jos jedna prava ulica od jedno 3 kilometra me vodila tacno do Vatikana. Ti djelovi grada se zovu Delle Vitorie i Prati. Nekoliko zanimljivih detalja naokolo...









    To be continued...

  20. #45
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Sad su nam popodneva bila lagana jer smo obisli skoro sve sto smo planirali. Ostali su jos vatikanski muzeji za sjutra i to je to. Mogli smo se i za poslednji, sedmi dan, organizovat da iskocimo do Tivolija, ali reko neka ga to za drugi put, bice jos posjeta rimu u buducnosti.
    Uglavnom nakon setnje do Ponte Milvija i Olimpika, negdje oko 3-4 sjedoh u Bulldog Inn da odmaram i gledam utakmice. Tu mi se poslije par sati pridruzio Branko(saputnik). Kasnije naletjesmo na Atifa(koja slucajnost) i sjedosmo u neki irski pab na picu i vopi. Tako je proveden ostatak dana, nedje oko 9 i nesto smo se zaputili nazad u hostel.


    Bila je dilema da li raniti u posjetu vatikanskim muzejima ili ne. Iako je bio novembar, reko da ne rizikujemo nista, no da se ustanemo oko 8 i zaputimo se tamo kad otvore u 9. I bi tako. Laku noc.




    Ponedeljak, 21. Nov


    Ustajanje u 8. Na 100 jada, al reko nek ide zivot. Nije nam padalo da idemo pjeske do Vatikana ovog puta nego smo se po prvi put koristili javnim prevozom. Sisli smo u metro u Termini, karta je 1 euro, malo vise no kod nas autobus. Dosta je pristojno i cisto. Rimski metro ima samo dvije linije A i B, vrlo jednostavno za navigaciju i prevoz.




    Crvena i plava linija, se ukrstaju u Terminiju. Mi smo crvenom picili do Otavijana. Nakon krace voznje stigli smo do Vatikana.


    Muzeji su otvoreni svakog dana osim nedelje i ulaz kosta 15 eura. Reda za cekanje uopste nije bilo, 15 eura je karta za muzej.






    Zgrade muzeja su preogromne. Sve je u krugu, tako da nema gubljenja po halama.







    Anticka umjetnost se nalazi u prvim halama, na stotine statua... tesko da se moze obratiti posebna paznja na nesto jer toliko toga ima da bi trebalo nedelju dana da se sve na tenane pogleda.



    Plafoni su posebna prica za sebe. Svuda raskos naokolo, bogatstvo, razne kolekcije... katolicka crkva







    Egipat... neke opake mumije





    Motivi iz ranog hriscanstva, na ovim drugim artefaktima se govori o nastanku hriscanstva...




    I cuvene spiralne stepenice za spustanje...



    Bilo je tu jos dosta toga, ali posto je sve preogromno bilo, nismo se previse zadrzavali nigdje. U svakom slucaju, mislim da vecih muzeja u zivotu nisam ni gledao, mozda su i preveliki da bi se u jednom danu obisli lagano i bez previse opterecenja.
    Naravno bili smo i u cuvenoj Sikstinskoj kapeli, koja je sva oslikana freskama renesansnih umjetnika mikelandjela, boticelija, pinturicija... unutra je strogo bilo zabranjeno fotografisanje.

    Unutra je masu ljudi bilo, velika je guzva, svi bi da vide zvanicnu papinu rezidenciju... ovo je sa wikipedije




    I najpoznatije remek djelo- mikelandjelova fresna The last judgement, za koju mu je trebalo 4 godine da je zavrsi. Impresivno izgleda, stara je oko 500 godina.




    Zavrsetak putopisa slijedi vrlo brzo...
    Last edited by Mojsije; 05-12-11 at 21:08.

  21. #46
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Iz muzeja smo izasli negdje oko 1-2. Svratismo jos jednom da obidjemo crkvu sv. Petra, jer se unutra zaista ima sto vidjeti.






    Dosta freski su nemjerljive vrijednosti, koje su uradili Mikelandjelo, Rafael...




    Mikelandjelu je takodje bilo povjereno da naslika freske na plafonima kupola...




    Spisak svih papa...






    I za kraj jos jedno mikelandjelovo remek djelo- Pieta. Prikazuje se tijelo isusa hrista dok ga Marija drzi u narucju nakon raspeca. Mikelandjelo je izradio skulpturu krajem 15. vijeka, kada je ovaj motiv bio popularan u Francuskoj, dok je u Italiju tek kasnije izazvao interesovanje.




    Statua se cuva iza specijalnog stakla, jer je prije oko 30 godina neka budala htjela da je nagrdi.

    Eto tako... sa ovim smo zaokruzili cjelinu obilaska Rima. Nakon toga smo se vratili u hostel, dje sam se bacio u krevet par sati, da nadoknadim to sto smo se tako rano ustali. Uvece smo opet lagano prosetali sad vec dobro poznatim ulicama rima, i sjeli u Bulldog. Tako je prosao ostatak veceri.


    Utorak, 22. Nov


    Nedje oko 10 i po izjutra smo se spakovali i odjavili iz hostela. Let nam je bio tek uvece u 10, tako da smo imali cio dan da pocinemo prije no napustimo grad. I, na nasu veliku srecu, kisa je pocela da pada. Na nasu veliku srecu zbog toga sto je ovo bio jedini dan kada je padala, sto je dosta dobra okolnost s obzirom da je bio novembar.

    Culi smo da ima i neka piramida u rimu, pa reko da vidimo i to, iako nam je hodanja bilo preko glave. To se nalazi u kvartu Testaco, blizu tresteverea.




    Cestiusova piramida je jedna od najocuvanijih gradjevina antickog vremena. Oko 30 metara je visoka i grobnica je Gajusa Cestiusa, izgradjena prije 2k godina.



    San Paolo kapija. Dio aurelijovog zida, koji je gradjen 200 i neke godine.

    Toliko o setnji. Posto smo obisli sve sto smo planirali, mirne duse smo se zaputili ka aerodromu oko 3 i nesto. Bilo je guzve, ali sve stigli relativno brzo, za oko 50 minuta.

    Na aerodrom smo ranije dosli jer smo mislili da cemo se tamo zakucati u neki kafic i bit online dok nam ne dodje vrijeme za let.




    Ali sudba se poigrala s nama. Interneta ni za lijek, jedino nesto preko italijanske kartice, tj. preko broja telefona. Ima par mjesta gdje se moze sjesti na racunar, ali to kosta 2.5 eura za 5 minuta, odnosno 10 eura za sat vremena. U krv skupo.

    No doslo je i vrijeme za let... toliko o Rimu... posjeta za pamcenje... do neke sledece reportaze Ostajte zdravo . Zafaljujem na citanju i komentarima

  22. #47
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    over the rainbow...
    Posts
    549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ocigledno je da ste se vi odlicno organizovali i uputili u sve sto zelite da posjetite, i stvarno svaka cast na tome, ali me bas zanima da li vam je falio negdje vodic koji ima vise informacija o svemu sto ste posjetili, o istoriji, zanimljivostima, ili vam je bilo dovoljno to sto ste vi prikupili?
    The taste was sweeter...

  23. #48
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    imas vodice za dva tri eura sa slusalicama na ulazu gdje god oces u rimu, samo klikas broj eksponata i dobijas sve informacije
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  24. #49
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DjAv00liCaA View Post
    Ocigledno je da ste se vi odlicno organizovali i uputili u sve sto zelite da posjetite, i stvarno svaka cast na tome, ali me bas zanima da li vam je falio negdje vodic koji ima vise informacija o svemu sto ste posjetili, o istoriji, zanimljivostima, ili vam je bilo dovoljno to sto ste vi prikupili?
    Manje vise svuda ima da uzmes slusalice sa vodicem i slusas o cemu oces po muzeja, koloseumu itd. Stvar je o tome sto tu ima toliko stvari da se vidi i o njima da se cuje, da bi u nekom trenu bila pretrpana informacijama i da bi ti dosadilo da se toliko vremena zadrzavas i gledas to. Mada to je sve individualno. Dosta informacija mozes naci u vodicima koje mozes skinuti sa interneta, a i na samim mjestima postoje table i natpisi sa informacijama o istoriji i sl. Tako da sto se mene tice, imao sam onoliko informacija koliko sam mislio da mi je potrebno

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 115
    Last Post: 18-06-20, 09:30
  2. Jednog lijepog suncanog dana,idemo na DERBI!!!
    By CaseLogic in forum Ostali sportovi
    Replies: 34
    Last Post: 15-07-09, 11:49
  3. Za lupanje rima ne fali mi dara
    By Antares in forum Muzika
    Replies: 27
    Last Post: 19-06-09, 15:50
  4. Do Evrope najbliže preko Rima
    By PHI in forum Politika generalno
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-08, 21:01
  5. Par fotografija iz Rima
    By Fidel Castro in forum Putovanja
    Replies: 14
    Last Post: 18-01-05, 11:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •