Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 48 of 48

Thread: Pripravnički rad

  1. #26
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PGboy88 View Post
    u državnoj upravi teško se može dobiti bez veze, osim da si član omladinske organizacije vladajućih partija(znam ljude koji su tako dobili posao,prvo odradili pripravnički i ostali) ili izvanredan student. Ja lično sam na nekoliko mjesta konkurisao i nema odg još.Zvali su me iz Uprave za kadrove i kazali da će me, pošto sam specijalizirao (četvrta godina) ustavno pravo, kontaktirati ljudi iz Ustavnog suda. to je bilo prije mjesec dana. Nijesu me još zvali.

    Šaljem mail-ove advokatima u kojima pitam primaju li pripravnike, ali nema odg. Znam tipa koji se zaposlio, preko veze, kao što je i neke ispite tako položio, sa bečelor diplomom i prosjekom ne preko 6,7 kod jednog poznatog pg advokata. Da sam ja konkurisao sa 4 godine i mnogo boljom srednjom ocjenom, koji sam radniji od njega, jer uvijek gleda da se izvuče da ne radi ili ode kući, kako sam priznaje, bio bih odbijen glat. I dalje je bitno, na žalost, koga znaš, a ne koliko znaš,možeš i hoćeš. Stoga, bolje je vezu uhvatiti, nego čekati i slati dokumentaciju čije ovjeravanje košta. 0
    Ja sam se zaposlila u državnoj upravi bez jedne jedine vezice, volontirala jesam 9 mjeseci, odirala se od posla i na kraju se isplatilo. A razgovor za posao sam zakazala putem telefona, došla tamo, donijela diplomu, prosjek mi je bio (8,9) i prvo su mi rekli treba da se volontira itd, ja sam rekla nema problema, poslodavac me pitao kada možete početi sa radom, ja sam rekla "odmah", on se iznenadi u momentu (valjda je očekivao da ću reći od ponedjeljka jer je to bila srijeda) i ja od tog dana imam posao.

    Dakle, suma summarum, može se zaposliti i bez veze, ne treba sve generalizovati iako je nažalost u 90 % slučajeva potrebno zaleđe.

  2. #27
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,744
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Lako mi je za pravnike, oni se udomise ka' volonteri barem, nego sto ekonomisti da cine? Dje cemo mi da mrcimo?
    Iskljucenje mozga samo osta.

  3. #28
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nefertiti View Post
    Ja sam se zaposlila u državnoj upravi bez jedne jedine vezice, volontirala jesam 9 mjeseci, odirala se od posla i na kraju se isplatilo. A razgovor za posao sam zakazala putem telefona, došla tamo, donijela diplomu, prosjek mi je bio (8,9) i prvo su mi rekli treba da se volontira itd, ja sam rekla nema problema, poslodavac me pitao kada možete početi sa radom, ja sam rekla "odmah", on se iznenadi u momentu (valjda je očekivao da ću reći od ponedjeljka jer je to bila srijeda) i ja od tog dana imam posao.

    Dakle, suma summarum, može se zaposliti i bez veze, ne treba sve generalizovati iako je nažalost u 90 % slučajeva potrebno zaleđe.
    Rijetko ko danas moze priustiti da volontira godinu dana.

  4. #29
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To jeste, ko je npr. završio faks, oženio se/udala se, pa možda još dijete na putu, ili ko se pak odvojio od roditelja, teško da sebi može priuštiti taj luksuz zv. volontiranje. Na moju sreću ja živim sa roditeljima, pa nisam osjetila tu vrstu problema...

    Ono zašta bih se ja zalagala, jeste volontiranje tokom faksa, koje volontiranje će naravno određeni faks da obezbjedi bilo u pravosuđu, po bankama, osiguravajućim duštvima, građevinskim firmama, računarskim itd... Ne vjerujem da bi tada ijedan poslodavac odbio da zaposli nekog za koga procijeni da je predan poslu i da želi da radi, a to pod pretpostavkom da se ne radi o poslodavcu-izrabljivaču svježih mladih snaga, koji nemilosrdno iscrpljuje jednog po jednog volontera i tako stiče korist a da za to ne daje nikakvu protivnaknadu izraženu u novcu .

  5. #30
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Daleko od ljudi
    Posts
    680
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam baš pomenuo da moraš imati jak prosjek da bi mogao, kako tako, bez veze neđe uskočiti.Tebi svaka čast. I ostajem pri tome-teško se može dobiti posao u drž. upravi. Znami ljude koji bez faxa rade,znači bez uslova. Mada nije problem što oni tako rade. Problem je što ja vezu ne nađem. Koliko se drugi meni fale svojim vezama, dobijem i ja želju za jednom vezom. Da Bog da se svi zaposlili.
    C R N A G O R A

  6. #31
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    572
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To sto privatnici zaposljavaju preko veze nikako mi nije jasno (obija im se o njihovu glavu) a to sto je za ekonomiste i pravnike tesko naci i pripravnicki ne bi trebalo da cudi s obzirom koliko ljudi svake godine upise ta dva fakulteta.

  7. #32
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ehtelion View Post
    To sto privatnici zaposljavaju preko veze nikako mi nije jasno (obija im se o njihovu glavu) a to sto je za ekonomiste i pravnike tesko naci i pripravnicki ne bi trebalo da cudi s obzirom koliko ljudi svake godine upise ta dva fakulteta.
    Dobro si rekao "upiše", a znaš li koliko njih u roku i sa visokim prosjekom završi ta dva fakulteta, možda 15 % od jedne generacije upisanih.
    Last edited by Nefertiti; 07-12-11 at 14:29.

  8. #33
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Džabe se to piše ovu Nefertiti kad svi pamte taj glagol u prošlom vremenu - upiše.
    Svake godine je priča o hiperprodukciji studenata. Procentualno je stopa završetka studija u regularnom roku jako mala.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  9. #34
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Džabe se to piše ovu Nefertiti kad svi pamte taj glagol u prošlom vremenu - upiše.
    Svake godine je priča o hiperprodukciji studenata. Procentualno je stopa završetka studija u regularnom roku jako mala.
    S obzirom koliki broj studenata se nalazi na birou rada, nema pogreske ako se kaze o hiper produkciji. A to koliko iz zavrsi u roku je posebna prica. O tome treba povesti posbno racuna, pa smanjiti broj koji upisu, a posebnu paznju obratiti na one koji su upisali i povecati broj diplomiranja u roku.

  10. #35
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znači, petnaest posto ih završi sa super prosjekom, još makar toliko bez super prosjeka. Tome da se dodaju ljudi koji kaskaju poneku generaciju, dobije se po par stotina samo pravnika i ekonomista svake godine. U rastućoj ekonomiji i pravnoj državi kakva Crna Gora jeste. I to je bilo prije pojave privatnih fakulteta.

    Privatnik koji zapošljava neradnika preko veze ne izvlači korist iz radnog učinka tog primljenog neradnika, nego od onoga ko je vezu za tog neradnika potegnuo. Na ovaj ili onaj način.

  11. #36
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zašto masovno studenti koji ne žele da se bave pravom, upisuju pravni fakultet? Samo iz razloga jer ne znaju gdje će, medicina je preteška, ETF ne daj Bože, jezici im ne idu, matematika im tek ne ide, ko će bakćat ekonomiom i onda se okreću pravnom fakultetu kao najmanjem zlu, budući da se danas "mora" po svaku cijenu upisati fakultet, pa kad se završi nije problem, bitno je da se završi. I poslije dođu ti "stručnjaci" da rade tamo negdje, preko veze, bez veze, nebitno i čovjek da ih se zastidi kakvi su, niti rječiti, retorika nula itd.

    Meni je jako žao što je pravni fakultet degradiran do te mjere, da kad kažem ljudima koji sam fakultet završila, ne smatraju to nekim velikim uspjehom, a svaki ispit sam pošteno odgovarala i namučila se dobro. I zato sam saglasna sa naprijed navedenim mišljenjem da treba voditi računa o broju upisanih i ujedno voditi računa ko upisuje, možda i neke testove uvesti, ograničiti broj studenata na 100 (za koliko studenata je i predviđena sala za I godinu, a ne da sjede po stepenicama i da donose stolice).

    Uostalom, iskristaliće se kadrovi u bliskoj budućnosti, ako uđemo u EU, uzeće nas oni pod svoje, pa će svi neradnici sa diplomama na prinudni odmor.
    P.s. Nadam se da ovo nije previše utopistički posmatrano .
    Last edited by Nefertiti; 07-12-11 at 20:09.

  12. #37
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bas ce nas ulazak u EU spasiti.

  13. #38
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Попи, морамо у нешто вјеровати...
    Некад смо вјеровали у деда мраза, онда у бога, онда у мила, онда у то да ће она комшиница најзад доћи на ''кафу'' а сад вјерујемо у европу.

    Само да се надовежем, ко год може нек волонтира током факултета, ја нисам и сад жалим због тога.
    А за упис у државну управу нефертити свака част, једна си од ријетких.
    Ал кад узмем дпс чланску карту ето и мене на државној сиси!!!
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  14. #39
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    S obzirom koliki broj studenata se nalazi na birou rada, nema pogreske ako se kaze o hiper produkciji. A to koliko iz zavrsi u roku je posebna prica. O tome treba povesti posbno racuna, pa smanjiti broj koji upisu, a posebnu paznju obratiti na one koji su upisali i povecati broj diplomiranja u roku.
    Mojsije, hiperprodukcija je kad od 100 upisanih imaš 90 svršenih studenata. Neki nenromalan broj.
    To što se godinama akumulirao broj nezaposlenih fakultetski obrazovanih, a ne studenata, na birou je posljedica stanja privrede a ne hipšerprodukcije studenata.
    U Japan preko 60% populacije je fakultetski obrazovano, a u CG po zadnjem popisu je brojka oko 10% ako me sjećanje služi. Nećemo upoređivat Japan i Crnu Goru, ali ne možeš nikome da uskratiš pravo na školovanje, pogotovo ne na državni fakultet. Pogotovo ne kad imaš veze i vezice da svako živi upisuje fakultet i to na budžet.
    Kad sam ja upisao fakultet 2003 tada nas je bilo 460 u generaciji brucoša. Nakon 4 godine, tj 2007 svega 100tinjak nas je završilo fax od te generacije studenata u roku. To je manje od 25%. Ako je 25% hiperprodukcija onda nemamo što pričat dalje...

    Od navodne hiperprodukcije ozbiljnij problem je kvalitet znanja koji se stiče po mom skromnom mišljenju. Naravno uz već pomenuti nedostatak prakse na većini fakulteta.
    Last edited by hercules; 08-12-11 at 12:38.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. #40
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Daleko od ljudi
    Posts
    680
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    upisna politika fakulteta, kvalitet predavanja,znanje studenata, način polaganja i sl. su posebna tema kojoj valja ozbiljno pristupiti. Od toga sve počinje,to stvara probleme na tržištu rada.
    Last edited by PGboy88; 08-12-11 at 15:32.
    C R N A G O R A

  16. #41
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Kad sam ja upisao fakultet 2003 tada nas je bilo 460 u generaciji brucoša. Nakon 4 godine, tj 2007 svega 100tinjak nas je završilo fax od te generacije studenata u roku. To je manje od 25%. Ako je 25% hiperprodukcija onda nemamo što pričat dalje.
    Je li onda bolje nać neđe ~4000 idiota i njima isto platit te studije pa da ih u roku završi <2.5%? Onda sigurno neće bit hiperprodukcija.

  17. #42
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Da li neko zna moze li da se na oglas za odradjivanje pripravnickog staza prijavi trudnica u 7.-om mjesecu trudnoce?
    U Zakonu o radu stoji da se sa trudnicama ne smije odbiti potpisivanje ugovora o radu, i da joj se nakon porodjaja mora obezbijediti porodiljsko odsustvo.

  18. #43
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Nev Jor
    Posts
    115
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Da li neko zna moze li da se na oglas za odradjivanje pripravnickog staza prijavi trudnica u 7.-om mjesecu trudnoce?
    U Zakonu o radu stoji da se sa trudnicama ne smije odbiti potpisivanje ugovora o radu, i da joj se nakon porodjaja mora obezbijediti porodiljsko odsustvo.
    ecus cus ni si ti naivna....

  19. #44
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po zakonu bi trebalo da najbolji kandidat dobije posao. Najbolji kandidat se određuje na osnovu iskustva i kvalifikacija, trudnoća ne bi smjela da ima ikakvog uticaja. Kažem ne bi trebalo, a svuda ima. Osim ako neko ima vezu, onda se zapošljavaju dan prije porođaja i na posao prvi put dolaze poslije dvije godine. Govorim o iskustvu iz mog okruženja.

    U svakom slučaju, makar na papiru, trudnica u sedmom mjesecu trudnoće bi morala da bude primljena (ako je najkvalifikovaniji kandidat) i sljedovalo bi je porodiljsko odustvo uz sve prateće beneficije. Na papiru.

  20. #45
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PG
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imamo Zakon o volonterskom radu iz 2010. kojeg jos uvijek niko ne primjenjuje jer 'se nisu stekli uslovi', odnosno nemamo podzakonski akt koji bi dao uputstva i pravila za sprovodjenje istog. Zavod za zaposljavanje se pominje u ovomzakonu i trebao bi biti nadlezan po ovom pitanju, a oni tamo blage veze nemaju, licno sam se uvjerila - niti vode evidenciju, niti znaju ista o ovome. Bila bih zahvalna ako bi mi neko od pravnika odgovorio da li je stvarno zakon sam po sebi neprimjenljiv bez tog akta i ako jeste, postoji li neki rok za objavljivanje tog akta?

  21. #46
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Zanima me da li becelor pravnik moze da pocne sa volonterskim radom u sudu, tuzilastvu ili kod advokata, i da li mu se taj rad onda uracunava u staz potreban za polaganje dzavnog odnosno pravosudnog ispita (pod uslovom da za to vrijeme zavrsi specijalistcke studije)?

  22. #47
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    15
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cao ljudi.Ja sam upravo diplomirala i evo trazim vezu da bih nasla posao,ali bezuspjesno,Evo mi stari prekopava slike iz osnovne da vidi da nije sa ministrom nekim sjedio na koji cas pa da ga podsjeti Salu na stranu,ne kontam bas sve,previse suprotnih informacija,ali me zanima ako ja sad npr pocnem raditi pripravnicki regularno (u prevodu,nadjem vezu jer mi druge nema) imam li ja kakvog kontakta sa ovim silnim volontiranjem?
    Hvala

  23. #48
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Neka je srećna diploma, da je zdravo trošiš... Nijesam baš najbolje razumio tvoj post, da li te zanima kako da se zaposliš ili počneš da volontiraš, ili te zanima da li ćeš, ako ufatiš vezu, imati nekih dodirnih tačaka sa volonterima, zajednički rad, kancelarije i sl...?

    Ako je ovo drugo, teško da će primiti neki veći broj volontera i pripravnika (mada sve zavisi koji je fakultet, tj posao u pitanju), već ih prime malo, čak i volonterski... Ali teoretski se može desiti da radite zajedno, da dijelite kancelariju, ali ti primaš platu, volonter ne, i to je to...
    E sad, ne znam kakva je situacija sa ovim obećanjima o zaposlenju svakog svršenog visokoškolca, jel to počelo uopšte da se primjenjuje, ili još uvijek ima status "obećanja"...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pripravnički
    By maskembal in forum Ekonomija
    Replies: 30
    Last Post: 09-09-12, 21:52
  2. Plaćeni pripravnički rad - naše pravo!
    By OSCAR in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 134
    Last Post: 06-05-10, 10:15
  3. Globalni Pripravnički Program Pivare Trebjesa
    By Ground in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-07, 12:21
  4. Globalni Pripravnički Program Pivare Trebjesa
    By Ground in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-07, 10:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •