Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 48

Thread: Pripravnički rad

  1. #1
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    127
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb Pripravnički rad

    Prije ovih studentskih protesta Lukšić je izjavio da od 2013. na snagu stupa novi zakon o pripravničkom radu (kako li će se već zvati) gdje će pripravnički biti skraćen sa 12 na 9 mjeseci i gdje će biti moguće volonterski rad računati u pripravnički. Što je veoma dobro, naravno.
    Imate li nekih informacija o tome?

  2. #2
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam samo da će pripravnička plata biti polovina prosječne zarade u Crnoj Gori, a da će poslodavci biti oslobođeni plaćanja doprinosa za pripravnike. Što se tiče volontiranja, znam da dosad ta oblast nije bila precizno uređena. Ne znam oće li se to definisati istim zakonom.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    UnDeRgRoUNd
    Posts
    3,253
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne brini bice volontiranja sve vise, ja sam u jednu firmu volontirao 10 mjeseci(nisam primio platu), znas kako super osjecaj ? kao magarac onaj raspali neoprani budjavi
    Viktorija Badza! um zu sehen,dich nacktauf dem Nordpol !

  4. #4
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,246
    Thanks Thanks Given 
    924
    Thanks Thanks Received 
    228
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Volontiranje kako ih nije sramota kad bi se pojedini pitali niko ga platu ne bi primao. Robovlasnici!!!

  5. #5
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Volontira oni koji moze da volontira. Ne moze da volontira neko ko treba porodicu da izdrzava.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je istina, ali da li je bolje za nekog ko je tek završio fakultet da sjedi kući godinu dana tražeći posao, ili da neđe volontira i poslije godinu dana je i dalje nezaposlen, ali sa godinu dana iskustva i sa određenim uspostavljenim kontaktima? Tako će imati više šansi da nađe posao.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ko moze naravno da je bolje da odradi pripravnicki.

  8. #8
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve su prilike da ce trebati veza za volontiranje.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    ja ga još nemam..a imam 9 godina radnog staža...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    UnDeRgRoUNd
    Posts
    3,253
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    ja ga još nemam..a imam 9 godina radnog staža...
    ja ga imam
    Viktorija Badza! um zu sehen,dich nacktauf dem Nordpol !

  11. #11
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    NA PLANINI NA JELICI
    Posts
    5,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pazi, volontiranje je ionako privremeno rešenje, nećeš doveka raditi za džabe, a ako ćeš već steći vrijedna iskustva, što da ne?

    Ja sam radila u jednom hotelu bez nadoknade, doduše 4 mjeseca ali to mi je bilo najvrednije radno iskustvo i puno mi je pomoglo.
    Pogotovo što, bar što se moje industrije tiče, bolji hoteli od 5 zvezdica nikako ne plaćaju praksu/pripravnički i to je sasvim normalno, svuda.

    Istrpiš malo, jebiga, ali zato naučiš puno i imaš dobro ime u biografiji.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OtacDusko View Post
    Prije ovih studentskih protesta Lukšić je izjavio da od 2013. na snagu stupa novi zakon o pripravničkom radu (kako li će se već zvati) gdje će pripravnički biti skraćen sa 12 na 9 mjeseci i gdje će biti moguće volonterski rad računati u pripravnički. Što je veoma dobro, naravno.
    Imate li nekih informacija o tome?
    Biće informacija krajem 2012 eventualno početkom 2013. Do tada čekamo.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    127
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam zainteresovan za taj volonterski rad (pogotovo ako će se računati kao pripravnički) tako da, kad završim, odradim još 3,4 mjeseca pripravničkog i krenem sa punim radnim odnosom (i sa punom platom naravno). Tu su takođe i dragocijena iskustva, a kolege te neće mrzit što ne znaš neke stvari, s obzirom da radiš za dž

  14. #14
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko sam ja upućena (a prilično jesam) volonterski rad npr (u tužilaštvu, sudu, kod advokata) se uračunava u staž za polaganje državnog, pa kasnije i pravosudnog ispita.
    Dakle, neko ko ima npr. 11 mjeseci volonterskog rada u sudu i jedan mjesec pripravničkog, je stekao uslov za polaganje državnog ispita.
    Dakle i volonter je pripravnik samo što ne prima nadoknadu za to i postoji jedna prednost. Npr ako je neko volontirao godinu dana, kada dobija rješenje kojim on stiče zvanje pripravnik, njemu se to rješenje daje na 2 godine.
    Nadam se da nisam bila konfuzna i da sam bila od pomoći .
    Last edited by Nefertiti; 22-11-11 at 19:38.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,467
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    mozda, ali mozda, bi pristao da volontiram ako bi mi se garantova' ostanak u toj firmi za neki naredni period od 4/5/6... god. inace da volontiram 9 mjeseci ili god i da $edim kuci.. pfff kako da ne. jos nijesam toliko poludio. nijesam dzabe ucio 4/5 god. da bi me sad tamo neka budala sa 3 osnovne za*ebavala i ucjenjivala sa volonterskim radom pa kad ga nikad radio ne bi!

  16. #16
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    127
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nefertiti samo te nisam shvatio za to rijesenje.. Sta ti je potvrdjeno njime, da imas 2 godine staza ili 2 godine vremena da polazes drzavni?

  17. #17
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OtacDusko View Post
    Nefertiti samo te nisam shvatio za to rijesenje.. Sta ti je potvrdjeno njime, da imas 2 godine staza ili 2 godine vremena da polazes drzavni?
    Ovako..Npr imamo neko NN lice koje želi da radi u sudu, to lice dođe tamo, oni mu kažu da trenutno nema mjesta ali da može da volontira. To NN lice pristane i počne sa volontiranjem npr. 23.11.2011.g.. Tada on dobija Odluku od Predsjednika suda da je primljen na rad bez naknade a u cilju stručnog osposobljavanja, koji rad mu se računa od 23.11.2011.g. I on tako volontira npr. godinu dana, u međuvremenu se steknu uslovi, izađe konkurs itd, pa potom to NN lice dobija Rješenje da se zapošljava u svojstvu sudijskog pripravnika na period od 2 godine, dakle od 23.11.2012.g. do 23.11.2014.g.
    Ono što sam rekla da je prednost volontiranja se odnosi na to što vrijeme provedeno u svojstvu volontera (u ovom slučaju period od godinu dana) se uračunava u onaj rok za polaganje državnog (za koji je potrebna 1 g radnog iskustva u pravosuđu) a kasnije i pravosudnog ispita (za koji su potrebne 2 g radnog iskustva u pravosuđu).
    Dakle, u suštini volonterski rad se ne broji u onaj pripravnički rad na period od 2 godine.

  18. #18
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    127
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A da li bi ti posle te 1 godine volontiranja mogla da polažeš državni ispit?
    Pitam jer ja studiram medicinu a mi posle 1 god pripravničkog polažemo državni i tad se stiče licenca, i posle toga možemo da radimo

  19. #19
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OtacDusko View Post
    A da li bi ti posle te 1 godine volontiranja mogla da polažeš državni ispit?
    Pitam jer ja studiram medicinu a mi posle 1 god pripravničkog polažemo državni i tad se stiče licenca, i posle toga možemo da radimo
    Da, može se nakon godinu dana volontiranja polagati državni ispit, jer zapravo lice koje je volonter obavlja sve radne zadatke kao i pripravnik, "samo" što je razlika u nadoknadi za taj rad :

  20. #20
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo da obavijestim mlade potencijalne pripravnike da u Ministarstvu shablablablaaa nema vise mjesta http://www.vijesti.me/vijesti/sinova...a-clanak-50370

  21. #21
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    za ekonomiste nisu nista rekli, mozda to nije zavrseno

  22. #22
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovaj sinovac je ekonomiju zavrsio.

  23. #23
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne bih sad da ispadamo neke babe sto ogovaraju, ali ovamo pise da je pravnik ili su se vec troje zaposlili preko veze?

  24. #24
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    đe su sad ovi sa foruma što tvrde da se posa ne dobija preko veze? tvrdim da ne znam 2 ljudi koji su se u zadnje tri godine zaposlili bez veze a sa ekonomskim ili pravnim fakultetom.

  25. #25
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Daleko od ljudi
    Posts
    680
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u državnoj upravi teško se može dobiti bez veze, osim da si član omladinske organizacije vladajućih partija(znam ljude koji su tako dobili posao,prvo odradili pripravnički i ostali) ili izvanredan student. Ja lično sam na nekoliko mjesta konkurisao i nema odg još.Zvali su me iz Uprave za kadrove i kazali da će me, pošto sam specijalizirao (četvrta godina) ustavno pravo, kontaktirati ljudi iz Ustavnog suda. to je bilo prije mjesec dana. Nijesu me još zvali.

    Šaljem mail-ove advokatima u kojima pitam primaju li pripravnike, ali nema odg. Znam tipa koji se zaposlio, preko veze, kao što je i neke ispite tako položio, sa bečelor diplomom i prosjekom ne preko 6,7 kod jednog poznatog pg advokata. Da sam ja konkurisao sa 4 godine i mnogo boljom srednjom ocjenom, koji sam radniji od njega, jer uvijek gleda da se izvuče da ne radi ili ode kući, kako sam priznaje, bio bih odbijen glat. I dalje je bitno, na žalost, koga znaš, a ne koliko znaš,možeš i hoćeš. Stoga, bolje je vezu uhvatiti, nego čekati i slati dokumentaciju čije ovjeravanje košta. 0
    C R N A G O R A

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pripravnički
    By maskembal in forum Ekonomija
    Replies: 30
    Last Post: 09-09-12, 21:52
  2. Plaćeni pripravnički rad - naše pravo!
    By OSCAR in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 134
    Last Post: 06-05-10, 10:15
  3. Globalni Pripravnički Program Pivare Trebjesa
    By Ground in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-07, 12:21
  4. Globalni Pripravnički Program Pivare Trebjesa
    By Ground in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-07, 10:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •