Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 27

Thread: Kim Phuc na fotografiji koja je uzdrmala svijet

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kim Phuc na fotografiji koja je uzdrmala svijet

    Gola djevojcica Kim Phuc sa ostalom djecom i vojnicima na fotografiji nakon bacenih napalm bombi u Vijetnamu.

    http://www.iraqwar.co.uk/kimphuc2.jpg

    Ostavicu vas u tisini za pocetak. Slijedi nastavak price.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  2. #2
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne mogu da izdrzim

    dobro je gradjena ova mala.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nick Ut, foto-reporter, zabiljezio je foto aparatom trenutak istorije Vijetnama 8-og juna 1972 kada je nad selom Trang Bang izvrsen vazdusni napad. Mnogi su poginuli dok prezivjeli bjeze u bolu od strahovitog sirenja napalma. Teror se vidi u tijelu djevojcice Kim Phuc, cija je odjeca spaljena napalmom dok joj je 60% tijela izgorjelo. Jedino su joj tabani bili netaknutii. Ona trci sa rasiserinim rukama sa kojih visi koza.

    Nick Ut je zgrabio djevojcicu i odveo u bolnicu gdje je ostavljena da umre. Medjutim, nakon tri dana roditelji je salju u Sajgon gdje je provela 14 mjeseci. Na njenom tijelu je obavljeno 17 operacija.

    Foto-reporter je objavio fotografiju u novinama, nakon cega je stanovnistvo USA krenulo u masovne demonstracije zahtijevajuci prekid rata. Nick Ut je, istovremeno, svakodnevno dobijao prijetnje, cak i smrcu, od ratobornih Amerikanaca.

    Kim Phuc je prezivjela i zivi u Kanadi. Osnovala je Kim Phuc fond za ugrozenu djecu, a sada je i UNESCO-ov Ambasador za mir. Ima dvoje djece i sprema se za odlazak u Irak da bi radila kao humanitarac na zbrinjavanju djece nastradale u ratu.

    General, koji je naredio bombardovanje, povukao se iz Armije i radi kao Svestenik u metodistickoj crkvi. Kim Puch ga je srela i kaze 'Oprostila sam mu. Vidjela sam ljubav u njegovim ocima'.

    Druga foto-reporterka, koja pomaze kampanju gospodje Phuc, fotografisala je tijelo ove hrabre zene kao opomenu. Moze se vidjeti ovdje:

    http://images.google.com/imgres?imgu...start=2&e=9888
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Prava fotografija u pravo vreme...

    ... i promjeni se politicka karta svijeta.

    Ova fotografija je digla na noge skoro cijele SAD. Posle nje su se ljudi poceli pitati sta to njihovi vojnici upoce rade tamo na drugoj strani zemaljske kugle... Pocelo je sa studentima da bi zavrsilo u Parizu.
    Zbog ovakvih fotografija danas u SAD vise ne prikazivaju fotografije kolateralnih zrtava. Snimak iz aviona koji je pogodio cilj je dovoljan. A da li je ono stvarno vojni cilj ili ne, to je vec drugo pitanje.

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dobro i?

    mislim, ovo nije neka novost...

    cvrchak, did I miss something?
    Last edited by GAGA; 03-05-05 at 16:08.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Hmmm

    Sta ja znam djevojke.
    Ipak je ovo zenski kutak i na fotografji je mala djevojcica koja je danas majka i zena. Jos vise, jako poznata zena i majka koja citav svoj odrasli zivot radi za Mir i dobro.
    Mozda autor misli da bi na Zenskom kutku bilo mjesta i za koju Veliku zenu i da malo popricamo o tome. Cinjenica je da se mnogo mnogo stvari u ono vrijeme ne bi desilo da nije dosla ova slika na prvo mjesto svih svjetskih telekomunikacijskih sredstava. O njoj su pricali po radiu, gledali ju po tv, kinematografima, novinama, a zajednicka snaga ljudi citavog svijeta, ukljucujuci i amere same, je bila tolika da je tadasnja zvanicna politika SAD morala popustiti i na kraju povuci svoje snage iz Vijetnama.
    E drage moje, nije to samo tako: e, pa sta
    Bol ove djevojcice je bio toliki da je kleknula pred njim najjaca sila svijeta i priznala poraz.
    Dobro, tema za diskusiju je teska, ne znam si je niti zamisliti, pa ipak... tu je.
    Last edited by Smirnoff_ice; 27-04-05 at 23:16.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Mrdusa donja
    Posts
    179
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Opomena

    Sama ideja oko postavljanja topica, svidja mi se. To su mozda fotografije na koje smo vec zaboravili ili ih tek letimicno pogledali ali jos i danas imaju poruku u sebi. Mozda je sam pogled na tu djevojcicu dovoljan da pomislimo na nasu djecu, na prijasnji rat, na nesrecu koju je prouzrokovao Chernobil, na svakodnevna eksperimentiranja medicine i igranjem virusima koji slucajno zalutaju u nase apoteke i na krizna zarista koja jos uvijek nicu na svim djelovima svijeta u kojem svi mi zivimo.

  8. #8
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa dobro! oce li mi konacno ko rec sto sa ovim?!?!

    u cemu je fora? dje je poruka?
    osim one koja je toliko puta i na toliko nacina ispricana...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  9. #9
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Mrdusa donja
    Posts
    179
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by GAGA
    pa dobro! oce li mi konacno ko rec sto sa ovim?!?!

    u cemu je fora? dje je poruka?
    osim one koja je toliko puta i na toliko nacina ispricana...
    Gaga, na koju ti poruku mislis ? Ispricaj i nama

  10. #10
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sova
    Gaga, na koju ti poruku mislis ? Ispricaj i nama

    eee! a sad sam ja odje zamorchic?!?! wtf

    "Kim Phuc na fotografiji koja je uzdrmala svijet" je naziv topica...

    Sova, nemoj da vrijedjas moju inteligenciju pljiiiz.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking A koju ti znas?

    Quote Originally Posted by GAGA
    eee! a sad sam ja odje zamorchic?!?! wtf

    "Kim Phuc na fotografiji koja je uzdrmala svijet" je naziv topica...

    Sova, nemoj da vrijedjas moju inteligenciju pljiiiz.
    Hehehehe, pa ja mislim da Sovu interesuje
    Quote Originally Posted by GAGA
    U cemu je fora? Dje je poruka?
    Osim one koja je toliko puta i na toliko nacina ispricana...
    koju verziju price ti znas, koju si ti cula, procitala?

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up two very enthusiastic thumbs up za topik!

    konacno neka normalna tema zasla u prostor ovoga kutka!

    Fotografija je fenomenalna i, s obzirom na to sta sam studirala, dosta puta smo diskutovali ne samo njen znacaj i sta je od toga proizaslo, nego i ostale fotografije koje su imale ogroman uticaj

    Ako se autorka topika slaze, htjela bih da predlozim da postujemo linkove fotografija koje su od bile od velikog znacaja

    Jedna od, bar meni, kljucnih fotografija je sledeca:
    http://pekingduck.org/archives/tiananmentankman2.jpg

    05. jun 1989. godine Tiananment Sqare, Peking
    Covjek koji stoji ispred kolone od 17 tenkova da bi na neki nacin, bar na 5 minuta sprijecio njihov "pohod" na demonstrante. Jedna osoba koja je olicenje hrabrosti; covjek kome niko ne zna ime, niti zna sta se sa njim posle toga desilo...
    Demonstracija se oduzila na 7 nedelja te 1989. godine sa prvo par radnika, kojima su se pridruzili studenti, profesori, vojnici, a onda sve vise i vise ljudi dok se nije skupilo preko milion demonstanata koji su se borili za svoja prava. A onda, 04. jula je Vlada poslala tenkove sa svih strana na Tiananment Sqaure koji su pucali na okupjenu grupu, ubijajuci stotine radnika, strudenata, doktora i djece...
    Last edited by McLaren^Girl; 04-05-05 at 10:41.
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  13. #13
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Smirnoff_ice
    Sta ja znam djevojke.
    Ipak je ovo zenski kutak i na fotografji je mala djevojcica koja je danas majka i zena. Jos vise, jako poznata zena i majka koja citav svoj odrasli zivot radi za Mir i dobro.
    Mozda autor misli da bi na Zenskom kutku bilo mjesta i za koju Veliku zenu i da malo popricamo o tome. Cinjenica je da se mnogo mnogo stvari u ono vrijeme ne bi desilo da nije dosla ova slika na prvo mjesto svih svjetskih telekomunikacijskih sredstava. O njoj su pricali po radiu, gledali ju po tv, kinematografima, novinama, a zajednicka snaga ljudi citavog svijeta, ukljucujuci i amere same, je bila tolika da je tadasnja zvanicna politika SAD morala popustiti i na kraju povuci svoje snage iz Vijetnama.
    E drage moje, nije to samo tako: e, pa sta
    Bol ove djevojcice je bio toliki da je kleknula pred njim najjaca sila svijeta i priznala poraz.
    Dobro, tema za diskusiju je teska, ne znam si je niti zamisliti, pa ipak... tu je.
    meni samo nije jasno zasto je ovo na podforumu Zenski kutak?
    treba li da prichamo o moci medija ili o hrabroj, izdrzljivoj kim phuc?
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA
    meni samo nije jasno zasto je ovo na podforumu Zenski kutak?
    treba li da prichamo o moci medija ili o hrabroj, izdrzljivoj kim phuc?
    Da stvarno, sto ce vam to djevojke da se zamarate razmisljajuci o temama koje nijesu za zenski kutak ... Zene, povijest, ratovi, simbolika, zrtve,agresori, otpor , promjene, moc i nemoc...razmisljanje, prepoznavanje itd.itd...

    Topicmakeover ;

    Ajte fino spasite ovaj topic pricom sexu i kompleksima, o estetskoj kirurgiji i domacim melemima pa dako tako bude zenstveniji i inteligentniji .
    To je valjda moderna zena ili sam i ja promasila kutak ?

  15. #15
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milijana
    Da stvarno, sto ce vam to djevojke da se zamarate razmisljajuci o temama koje nijesu za zenski kutak ... Zene, povijest, ratovi, simbolika, zrtve,agresori, otpor , promjene, moc i nemoc...razmisljanje, prepoznavanje itd.itd...

    Topicmakeover ;

    Ajte fino spasite ovaj topic pricom sexu i kompleksima, o estetskoj kirurgiji i domacim melemima pa dako tako bude zenstveniji i inteligentniji .
    To je valjda moderna zena ili sam i ja promasila kutak ?

    o kako volim cinizam!! jos kad neko uspijeva da ga pravilno upotrij.e.b.i, e onda je to prava stvar.

    Ne machka, samo mislim da treba preciznije formulisat ono o chemu se zeli diskutovat. Evo ja na cijelom topicu ne vidim 2 krstena posta.
    Mozda je fora u simbolici fotografija. ako je tako evo jedne:

    ove sigurno nisu potpaljivali ugljem
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  16. #16
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ili ces mozda nesto ovako:

    na ovom groblju su poginuli americki vojnici...
    ova teta je morala da salutira...
    a ovako bivsi vojnik postuje svog nekadasnjeg vodju!!!
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    GAGA,

    Zar su fotografije koje si postavila prikazivane za vrijeme rata? Ili pocinjes pricu o socijalnom Darvinizmu?
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation Bravo djevojke

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    konacno neka normalna tema zasla u prostor ovoga kutka!

    Fotografija je fenomenalna i, s obzirom na to sta sam studirala, dosta puta smo diskutovali ne samo njen znacaj i sta je od toga proizaslo, nego i ostale fotografije koje su imale ogroman uticaj

    Ako se autorka topika slaze, htjela bih da predlozim da postujemo linkove fotografija koje su od bile od velikog znacaja

    Jedna od, bar meni, kljucnih fotografija je sledeca:
    http://pekingduck.org/archives/tiananmentankman2.jpg

    05. jun 1986. godine Tiananment Sqare, Peking
    Covjek koji stoji ispred kolone od 17 tenkova da bi na neki nacin, bar na 5 minuta sprijecio njihov "pohod" na demonstrante. Jedna osoba koja je olicenje hrabrosti; covjek kome niko ne zna ime, niti zna sta se sa njim posle toga desilo...
    Demonstracija se oduzila na 7 nedelja te 1989. godine sa prvo par radnika, kojima su se pridruzili studenti, profesori, vojnici, a onda sve vise i vise ljudi dok se nije skupilo preko milion demonstanata koji su se borili za svoja prava. A onda, 04. jula je Vlada poslala tenkove sa svih strana na Tiananment Sqaure koji su pucali na okupjenu grupu, ubijajuci stotine radnika, strudenata, doktora i djece...
    I ovo je jedna od fotografija koja je uzdrmala svijet i prouzrokovala velike promjene u Kini. Jer kasnija liberalizacija je posljedica i Tiananmena.
    Tog dana sam bio bash u centralnoj redakciji Dela u Ljubljani i vidio sam ovu sliku prije nego sto su ju objavili u novinama. Zna se ime tog covjeka ali ja ga nisam zapisao, a memorija za njihova prezimena mi nekako nije jaca strana. Ali znam za nastavak te price u Kini iz prve ruke. Mnogo godina kasnije pricao sam s jednim kuharom nekog Kineskog restorana kod nas. On je bio tada medju tim studentima i imao je srecu, jer kad je otisao po hranu i napustio trg, odmah poslije kineska vojska je zatvorila sve dostupe na trg. Cak su privremeno preselili sve ljude iz okoline, koji su imali suvise direktan pogled na trg. Kad su trg hermeticki zatvorili, tako niko vise nije mogao uci ili izaci, onda su dosli na red "kao pregovori". No posto nije uspjelo, udarili su po ljudima tenkovima. Nisu pucali, doslovce punom brzinom pregazili su ljude koji se nisu imali kamo povuci, sakriti...(ne moze masa odreagirati tako brzo) A vecinu onih kojima je uspjelo izbjeci tenkove, streljali su u sporednim ulicama, neke odpeljali u nepoznat pravac, nekima kasnije sudili... a nekoliko njih je zbog pritiska svjetske javnosti pusteno u "truli zapad".

    Ova fotografija nije najbolja, covjek ima u lijevoj ruci obicnu crnu torbu, a u desnoj PVC vrecicu s hljebom... i kad sam gledao filmski snimak u studiu nisam imao utisak da je ucesnik Tiananmena, izgledalo mi je kao da je bio na putu kuci... A time da je stao pred tenkove on je demonstrirao podrsku studentima. Smjesno je bilo kako su bili vojnici iznenadjeni... uopce nisu znali sta bi napravili...

    Pored Cvrchka i McLaren^Girl, ovo je druga fotografija koja vrijedi da se je sjetimo.
    Bravo djevojke, moj kompliment

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jos samo to.
    Svi snimci koji postoje i mogli smo ih vidjeti na TV su iz jednog hotela kriomice snimani od stranih novinara. Njih se nisu usudili preseliti... Pricam o samoj akciji napada tenkova...

  20. #20
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    GAGA,

    Zar su fotografije koje si postavila prikazivane za vrijeme rata? Ili pocinjes pricu o socijalnom Darvinizmu?
    ne,
    ja sam u prichi o fotografijama koje su uzdrmale svijet. (vecina o njima i pricha kao sto vidis, zato je bilo pitanje zasto na Zenski kutak - ovo u prilog prethodnog necijeg snishodljivog komentara)

    a jesi li ti u pichi o fotografijama koje su objavljivane tokom rata pa je zena sasvim slucajno na njima kao kljucni motiv ili si u prici o pacifizmu, hrabrosti, o zeni u ratovima, istoriji...?

    ne mozes stavit fotku, dat kratko obrazlozenje o cemu je rijec, a ne postavit pitanje ili iznijet stav...ili sto vec.

    tacno je. slika i sama za sebe govori mnogo, ali meni je samo trebala odrednica u za OVAJ kontekst u OVOM trenutku.

    rat, vijetnam, kim phuc...humanitarni rad...zena u ratu...USA aggression... sto?
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro, vidim da ti treba postaviti pitanje:

    Moze li se razdvojeno posmatrati uzas s ove fotografije, pri cemu mislim na strahote ove djece, koji su bespomocni pred tehnicki jakom vojnom silom (sto je i poenta ovog topika) i osjecanja fotografa koji je bio suocen s tim uzasom?

    Ko su ova djeca sa fotografije? Sto se s njima desilo? Mogla si se ukljuciti u diskusiju vec od pocetka kada ti je fotografija toliko poznata i toliko poruka nosi.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  22. #22
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Dobro, vidim da ti treba postaviti pitanje:

    Moze li se razdvojeno posmatrati uzas s ove fotografije, pri cemu mislim na strahote ove djece, koji su bespomocni pred tehnicki jakom vojnom silom (sto je i poenta ovog topika) i osjecanja fotografa koji je bio suocen s tim uzasom?

    Ko su ova djeca sa fotografije? Sto se s njima desilo? Mogla si se ukljuciti u diskusiju vec od pocetka kada ti je fotografija toliko poznata i toliko poruka nosi.

    Mogla sam se naravno ukljucit odma, ali s obzirom da mi je fotka bila poznata, trebala mi je dodatna informacija ili ti provokacija.

    Dakle, na prvi pogled ta dva uzasa se mogu posmatrat odvojeno. Zasto? Fotografija je takva vrsta medija da sve ono sto je "izvan" nje, dolazi u drugi plan.
    Najcistiji moguci utisak, esencija onog prvog dozivljaja, dolazi ne iza objektiva, vec iz njegovog proizvoda - fotografije.

    Drugi, ne manje vazan, ali na ljestvici po jacini ipak drugi, je misao o osobi koja je napravila ovu fotografiju.

    Sto se tice analize... ne znam u kojem pravcu zelis da ides... Sto je bilo sa ostalom djecom i sa fotografom i da li su oni manje vazni je ipak pitanje neke druge dimenzije posmatranja.

    Mozda je kim phuc 'vaznija' samim tim sto je medijska paznja pala na nju, a kasnije i iz njenog angazmana.

    Ovdje se samo namece pitanje prioriteta...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    GAGA,

    Kako ti posmatras ovu fotografiju kada kazes na jednom od topika o rasizmu:

    Quote Originally Posted by GAGA

    Nikad ne bih bila u stanju da ubijem nekoga zbog boje koze i svega onoga sto nekoga kvalifikuje drugachijim od rase kojoj ja pripadam. Pitanje je kako bih se osjecala da sam okusila zivot TE strane, ali mogu jedino transcedentalno da naslutim, kako bih bila, vjerovatno, vecinu zivota u fazi 'mirenja sa sudbinom'.
    Dakle, JA kao misaono bice, uzimam pravo da kazem da su Azijati, Afro-Amerikanci, Semiti (ne mislim samo na Zidove) itd, u odnosu na NAS, polu-svijet, kvazi-inteligentna bica, potroshna roba civilizacije, bioloshki trash...
    (sad zahebite pojedince jer govorim generalno)

    Nikad im ne bih oduzela pravo na lijecenje, skolovanje, postovanje tradicije i kulture, ali zeljela bih i da ostanu u svojim okvirima. Mislim da svako, kao sto ti recimo znas da svakog dana imas obavezu da operes zube, treba da se pridrzava svojih "obaveza", koje su mu date rodjenjem. Nisam za diskriminaciju, ali ni za degradaciju putem tolerancije.
    Ocigledno je zakljuciti iz citiranog da je za tebe Kim Phuc bioloski trash. Kakva su tvoja osjecanja kada posmatras ovu fotografiju u kontekstu Amerikanci-bijelci i Azijati kvazi-inteligentna bica, polusvijet, potrosna roba civilazije?
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    McLaren^girl,

    Drago mi je da si se ukljucila diskusiju. Pravo je zadovoljstvo vidjeti te ovdje.

    Naravno, nemam nista protiv tvog prijedloga o postiranju dodatnih fotografija koje su bile znacajne u istorijski prelomnim trenucima.

    Sto se tice fotografije sa trga Tinanamen moje vidjenje tog istorijskog trenutka se promijenilo kada sam bila isprovocirana pitanjem 'A da li bi taj covijek stao ispred tenka da nije bilo novinara iz cijelog svijeta na i oko Tiananmen-a?' Kineska vlada je u tom trenutku znala da su svi svjetski mediji prisutni, shodno tome nije im islo u prilog da tenk krene preko tijela ovog covijeka.

    Sto mislite?
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  25. #25
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    GAGA,

    Kako ti posmatras ovu fotografiju kada kazes na jednom od topika o rasizmu:



    Ocigledno je zakljuciti iz citiranog da je za tebe Kim Phuc bioloski trash. Kakva su tvoja osjecanja kada posmatras ovu fotografiju u kontekstu Amerikanci-bijelci i Azijati kvazi-inteligentna bica, polusvijet, potrosna roba civilazije?

    Pa s obzirom da si pastovala moj post sa topica o rasizmu, a ja i dalje stojim iza toga sto sam rekla, mogu samo dodat da ova fotka ne znaci nista vise za mene u kontekstu Azijata i bioloskog trasha, od onga sto sam vec rekla o njima, te su i moja osjecanja u vezi sa NJIMA na fotografiji, u skladu sa tim.

    Iskreno, fotka me vise impresionirala zbog onoga sto je izazvala, nego zbog toga sto je na njoj djevojcica, zrtva naplma... Mislim da nema potrebe stavljat u istu ravan pitanja kojeg je proijekla djevojcica sa fotke i ono sto fotka predstavlja.

    Mogao je tu biti i bijeli djecak ili djevojcica, ja bih se i tada usredsredila na znacenje. To sto je u pitanju kim phuc, ne mijenja nista.

    Mozda tebi mijenja...

    Agresija kao agresija - to je vec druga prica... Ja govorim o fotografiji.

    A mozda da za promjenu izneses svoj stav a?
    Last edited by GAGA; 05-05-05 at 14:58.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Moral, dobro i loše
    By Mungos in forum Religija i filozofija
    Replies: 100
    Last Post: 04-09-17, 02:39
  2. Replies: 11
    Last Post: 01-12-10, 14:55
  3. Pavel A. Rovinski: Crnom Gorom
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-10, 15:12
  4. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20
  5. gleda majmun sebe u zrcalo...
    By castel nuovo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 47
    Last Post: 27-04-05, 11:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •