Results 1 to 16 of 16

Thread: - Cxarnojevic -

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default - Cxarnojevic -

    Volite li Crnjanskog i zasto?

    Zasto je Vojvodina zaspala u njegovim knjigama?U to vreme igrao se tango,a mi Banacani nosili smo svilene carape.....Zasto svu Sartrovu mucninu egzistencije on prenosi kroz pjevljiv jezik buducnosti?
    Meni je cisto zao sto nisam umro,ali to cini jesen..

    Crnjanski se prvi na ovim prostorima podrobno interesovao za knjizevnost Istoka i on je taj koji je napravio mali pregled sve Lao Ce/ove mudrosti.

    Crnjanski je topao,kao dobar dan, i tezak, kao sto je teska svaka njega misao koja iole ima autobiografski karakter...Ali je zato njezan,ljubavan,pun pritajene pozude...Ko si ti?Ko si ti sa toplim,zutim ocima u vecernjoj magli?Zar nisam jos toliko bolestan i nezan da te dodirnem(...)Sto si tako dobra prema meni,ta to nije Tvoj zanat..


    Knjizebnost i filozofija jednog doba lome se oko Crnjanskog.On je prevoj sna.

    Srce prhne,usedne kakvu zvezdu, sto prolece padajuci,i strmoglavi se dole,padne pred nas,dizemo ga i gledamo ga,a ono se smesi...

    Zasto volim Crnjanskog?
    Zato sto je covjek genije.
    one day, after school.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...!

    Sugradjanko, moram se usprotivit!

    Jos u vrijeme srednje skole pokusao sam da procitam "Seobe" i poslije 50ak stranica sam odustao i umjesto, tada trazenog prepricavanja lektire napisao sam domaci o tome zasto se meni Crnjanski ne svidja... Kako u tom periodu u njegovom nacinu pripovijedanja nijesam nasao onu, meni toliko neophodnu dozu energicnosti u pisanju, taj me utisak prati uvjek kad krenem ka trecem rafu na mojoj polici za knjige (za one koji ne znaju : to je mjesto gdje stoji "Roman o Londonu" ). A toliko sam dobroga cuo o tom djelu...

    Znam da je ovo djetinjasta greska, ali mislim da kod dosta ljudi nacin dozivljavanja skolske lektire bude presudan u onom momentu kad ruka krece ka nekoj knjizi...!A, kako sam ja na gorepomenutom domacem zadatku jako lose prosao jer je profesorica obozavala Crnjanskog,mozda je i to razlog moje odbojnosti prema njegovom stvaralastvu. Bice da ga pamtim u smislu "Radi njega sam imao 4 na kraj i ostao bez *Luce*! "
    Caesar`s wife must be above suspicion

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne volim Crnjanskog nikako nikako nikako nikako!!! Procitah Seobe, Carnojevica i neshto poetry.. i.. o qq.
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prvo,moram da naglasim jednu stvar...Nevezano za temu,zasto Podgorica ne bi bila Grad Heroj, samim tim i moja lokacija?
    Toliko o tome.


    Sto se 'Pamticu ga po tome sto se nadam da cu ga zaboraviti' dijela tice,sam vidis da je to greska...Jedna od onih gresaka koje dodju same po sebi, ali to ti ne moze nadoknadit ono propusteno (sto se Crnjanskog tice).Vidis, dokazuje samo jednu stvar:mladost i skola u nama mogu da rode odredjenu averziju...ali treba biti malko iznad i pobijediti dio sebe...Mozda ces danas u njegovim djelima naci nesto sto prije nijesi vidio ili nijesi htio (citaj:mogao) da vidis...Pozdrav
    one day, after school.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...!

    E sad je muka! :!: Ja sam rekao da smo sugradjani jer (mozda si to iz istorije ucila) je Cetinje nazvano "gradom herojem" zbog 49 narodnih heroja u II Svjetskom ratu, pa su komunisti svojevremeno grad nazvali "Herojem" da "zaokruze broj na 50! Zbog toga je moja opaska isla u "sugradjanskom" smjeru! Nije bilo zlonamjernosti.

    Slazem se za Crnjanskog,citao sam dosta kritika njegovih djela, cuo fenomenalne svari o "Romanu o Londonu" i po svoj prilici, moracu da prevazidjem tu barijeru,ali ipak ostaje moj utisak da je njegov nacin pisanja - ako ga mogu tako (kao laik) definisat - depresivan,sto meni licno nikako ne odgovara. 8)

    Hvala na savjetima! Pozz! :wink:
    Caesar`s wife must be above suspicion

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: ...!

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    E sad je muka! :!: Ja sam rekao da smo sugradjani jer (mozda si to iz istorije ucila) je Cetinje nazvano "gradom herojem" zbog 49 narodnih heroja u II Svjetskom ratu, pa su komunisti svojevremeno grad nazvali "Herojem" da "zaokruze broj na 50! Zbog toga je moja opaska isla u "sugradjanskom" smjeru! :) Nije bilo zlonamjernosti.
    Mali Post Scriptum : nema ljutnje,znam na sto si mislio :-),ali ja eto volim da ovaj svoj Grad ponekad nazovem Herojem :-)
    one day, after school.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dublin in a rainstorm
    Posts
    1,437
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne gajim posebna osjecanja prema Crnjanskom.
    Mislim da mi nikad ne bi palo na pamet da ga citam do skoro, zbog lektire - 'Seobe' i pjesmu Sumatra'.
    Ali, mi je ok. Kao sto rekoh ne gajim spesl filings al je ok
    Sve se vremenom ofuca.



  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Khm ...

    Ogrijesicu se ako kazem da mi je tezak... Mislim da jos nijesam uspjela da nadjem pravo vrijeem za citanje njegovih djela - dopada mi se leksika koju koristi, nacin na koji veze recenice ...
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  9. #9
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Forests of Montenegro
    Posts
    268
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jaoj ljudi kako mozte da kazete da vam je tezak?kako ne mozete da provalite to njegovo igranje rijecima?te njegove rijeci su prepune neke tuge i srece.one su ranjene i vape za zivotom,ali ih ljudi koji nijesu voljeli Crnjanskog za zivota ubise.kako ne mozete da otkrijete cari knjige "Seobe".ta knjiga je prepuna magije.tacno je da je malo poveca i da ima malo dosadnih djelova,ali sta u zivotu nije dosadno pa se nekako i to prodje.

    ljudi citajte "Dnevnik o Carnojevicu" i obratite malo paznje na ovo prezime.ta knjiga je carobna,vjerujte mi!

    mislim da Milos Crnjanski zasluzuje mnogo vise paznje nego sto mu je dodijeljena.on je iskra u knjizevnosti.za njim su trcale sve moguce cure,a on ih je ladno kulirao.pa kako da ge ne volite!!!!!!

    i ja nijesam voljela Crnjanskog cim sam vidjela one debele knjige.postoje izreda ljudi koji su procitali "Sofijin svet" koji ja uz,svo duzno postovanje, nijesam mogla da procitam pored svog prisiljavanja.

    ne mogu da vjerujem da ga tako slobodno ignorisete.skroz te podrzavam bubylinka i mislim da je ovo nesto najbolje sto si mogla da kazes za Crnjanskog

    JJJJJJJAAAAAAAAAOOOOOOOOJJJJJJJJ LJUDI KAKO DA IGNORISETE CRNJANSKOG


    AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAA
    We could have changed the world, had you been here with me.Right now.
    Held you in my arms. In my arms, my love
    Jesus wept so man could live forever on earth. In peace
    But my tears. They fall for you. Only you

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja videh Troju, i videh sve.
    More, i obale gde lotos zre,
    i vratih se, bled, i sam.
    Na Itaki i ja bih da ubijam,
    al kad se ne sme,
    bar da zapevam
    malo nove pesme.

    U kuci mi je pijanka, i blud,
    a tuzan je zivot na svetu, svud -
    izuzev optimiste!
    Ja nisam pevac prodanih pravila,
    ni laskalo otmenih krava.
    Ja pevam tuznima:
    da tuga od svega oslobodjava.

    Nisam patriotska tribina.
    Nit marim za slavu Poetika.
    Necu da preskocim Krlezu, ni Curcina,
    niti da budem narodna dika,
    Sudbina mi je stara,
    a stihovi malo novi.

    Ali: ili nam zivot nesto novo nosi,
    a dusa nam znaci jedan stepen vise,
    nebu, sto visoko, zvezdano mirise,
    il nek i nas, i pesme, i Itaku, i sve,
    djavo nosi.

    1919.

    Crnjanski je ikona.i u poeziji i u prozi.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BlackGoddess666
    i ja nijesam voljela Crnjanskog cim sam vidjela one debele knjige.postoje izreda ljudi koji su procitali "Sofijin svet" koji ja uz,svo duzno postovanje, nijesam mogla da procitam pored svog prisiljavanja.

    Ne radi se tu o prisiljavanju. Da te ne shvatim pogreshno : Hvalisš li se to ti time maki??
    one day, after school.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Forests of Montenegro
    Posts
    268
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cime hvalim li se?
    We could have changed the world, had you been here with me.Right now.
    Held you in my arms. In my arms, my love
    Jesus wept so man could live forever on earth. In peace
    But my tears. They fall for you. Only you

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    luxaeterna
    Posts
    116
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    koliko obozavam roman o londonu (jedna od omiljenih knjiga koje sam ikad chitao) toliko mrzim seobe (jedna od najvecih tortura)
    a volim i carnojevica i sumatru,vjerovatno zbog ljepote rijechi,rechenica,spojeva,kombinacija,boja....
    ovaj i roman i pjesma chista su muzika.malo koje djelo mogu da chitam glasno,ne pokushavajuci uopshte da proniknem u znachenje...
    jednostavno muzika.
    a to je neshto,ne?
    E nel silenzio del mondo
    Io sento echi d'infinito...

  14. #14
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Forests of Montenegro
    Posts
    268
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    o tome i ja pricam.sumatra je (po meni) njegova najbolja pjesma.ona je puna magije.

    ja sam citala neke komentare i objasnjenja te pjesme:ljudi taj covjek je genije.

    a nijesmo pomenuli njegove ostale knjige:Roman o Londonu,Knjiga o Mikelandjelu i td.

    mislim da je svaka njegova knjiga vrijedna pomena,jer u svakoj se nalazi kosmos
    We could have changed the world, had you been here with me.Right now.
    Held you in my arms. In my arms, my love
    Jesus wept so man could live forever on earth. In peace
    But my tears. They fall for you. Only you

  15. #15
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Soulside Sanatorium
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Izgleda kao sto su neki imali predrasudu u skoli o crnjanskom da je crnjak,tako sam ja imao neku predrasudu da je sjajan i tako ni dan danas toga ne mogu da se oslobodim...sto ga vise citam moja predrasuda da je on najbolji domaci pisac sve je veca i prerasta u idolatriju....
    u jednom periodu mog zivota mogli ste me pitati koje sam vjeroispovjesti i ja bih odgovorio ja sam sumatrista i vjerujem u sumatrizam...komentar sumatre sam toliko citao i podvlacio da se jadna knjiga skoro raspala...a tek o Carnojevicu da ne govorim...kad god se pogledam u ogledalo pomislim na neke njegove recenice....
    Seobe su takodje genijalno djelo i meni definitvno ljepse od Cuprije na Drini....
    A cak sam cuo neke knjizevnike koji tvrde da je Crnjanski trebao da dobije Nobela umjesto Andrica,samo da je bio vise politicki "podoban"
    One could not believe
    What the CATATONIC sees
    Through my eyes,
    I see eternity
    A surreal world
    That fate could not perceive
    Tainted life
    Unfolds this tapestry

  16. #16
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pridruzujem se klubu fanovaRoman "Kod Hiperborejaca" je nesto najbolje sto sam u zivotu procitao.I poezija mu je odlicna, osim one `rodoljubive`.Cudan tip stvarno.Iako je bio fasista mislim da je zasluzio tu nobelovu nagradu prije nego Andric.Jedino mi je zao sto je kasno poceo da pise "Knjigu o Mikelandjelu" pa se to pretvorilo u hiljadu i nesto strana poptune zbrke.

    "Ja stojim raspet sam na zidu,
    a Mesec mi blago probada rebra."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •