Results 1 to 24 of 24

Thread: Vjecna zakletva na vjernost

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Vjecna zakletva na vjernost

    Na pitanje o vjernosti me podstakao Nihilov topik o zavisnosti seksa i ljubavi u slucaju prevare. Da li medju vama postoje osobe koje misle da posjeduju integritet toliko jak da mogu u svakom trenutku reci ' ja sam ta/taj koja/i nikada ne bih prevario partnera'?
    Last edited by cvrchak; 24-04-05 at 02:16.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    908
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Ah.... "vjecna zakletva na vjernost"?!!....nesto mi to komunisticki zvuci:-)nesto nebih da se kunem zaista...al ako se nekim slucajem "ipak" doslo do te situacije da je prevarim a ona za to blage veze nema onda je to isto ko da se nije ni dogodilo...tako da onda nema ni potrebe da se kunem...fino je bit vjeran..al brate il sestro sto li si vec, ja sa jednom te istom zenom non stop ne mogu bit!!...bolje se slazemo posle:-)
    Last edited by PHANTOM; 24-04-05 at 02:46.

  3. #3
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja bih imala hrabrosti da to kazem ALI samo u slucaju da je situacija dvosmjerna.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by GAGA
    ja bih imala hrabrosti da to kazem ALI samo u slucaju da je situacija dvosmjerna.
    A mozes li ikad biti 100% sigurna u odgovor druge strane ... i svoj ...
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by PHANTOM
    Ah.... "vjecna zakletva na vjernost"?!!....nesto mi to komunisticki zvuci:-)nesto nebih da se kunem zaista...al ako se nekim slucajem "ipak" doslo do te situacije da je prevarim a ona za to blage veze nema onda je to isto ko da se nije ni dogodilo...tako da onda nema ni potrebe da se kunem...fino je bit vjeran..al brate il sestro sto li si vec, ja sa jednom te istom zenom non stop ne mogu bit!!...bolje se slazemo posle:-)
    Sto bi se reklo, lako je obecati malo teze rijec odrzati

  6. #6
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    A mozes li ikad biti 100% sigurna u odgovor druge strane ... i svoj ...

    u svoj DA. u odgovor druge strane naravno Ne.
    vise sam retoricki ovo gore post-ovala jer je pitanje bilo prilicno apstraktno, i zahtijevalo je takav odgovor.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    'ebala nas retorska pitanja ... moja konstatacija je bila na tom polju :*
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Na pitanje o vjernosti me podstakao Nihilov topik o zavisnosti seksa i ljubavi u slucaju prevare. Da li medju vama postoje osobe koje misle da posjeduju integritet toliko jak da mogu u svakom trenutku reci ' ja sam ta/taj koja/i nikada ne bih prevario partnera'?
    :bart: Posto pitas na SiE vjerovatno i mislis na prevaru ove vrste Znam da postoje ljudi koji u svom zivotu imaju samo jednog partnera. Ili (jos) nije bilo izazova, ili ih sputava nesto drugo. Ne vjerujem u apsolutnu vjernost. Barem sve do braka ne, a i tamo ima svega i svacega. Na ovo pitanje cemo imati cvrst odgovor tek onda kad budemo "vidjeli" kako kupus ispod zemlje raste

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default U sta se zakleti?

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Na pitanje o vjernosti me podstakao Nihilov topik o zavisnosti seksa i ljubavi u slucaju prevare. Da li medju vama postoje osobe koje misle da posjeduju integritet toliko jak da mogu u svakom trenutku reci ' ja sam ta/taj koja/i nikada ne bih prevario partnera'?
    Problem je sto se ta "vjecna zakletva na vjernost" podrazumijeva, smatra se da je vec dana po slovu moralnih normi i obicaja, a ne da je treba bilo ko pojedinacni davati. Taj problem je jos veci sto ljudi nisu bioloski predodredjeni za jednog partnera, iako se smatra da u duhovnom smislu postoji takva preodredjenost, da postoji "soul mate" koji se nalazi negdje i treba ga samo naci i sve ce biti ok. Uglavnom, vjecna zakletva na seksualnu vjernost, posto smo na forumu seks, je stvar moralnih pravila, ali i ljudske sujetnosti i posesivnosti, sto se jedno sa drugim dopunjava. Ipak, sujetnost i posesivnost imaju jos jednu osobinu koja krsi moralno pravilo o "seksualnoj vjernosti", a to je da se smatraju neprikosnovenim, sto se u stvari svodi na to da sebi mozemo da dozvolimo sve, a drugi mora da pazi na nase zelje i potrebe, jer ipak mi posjedujemo njih a ne oni nas, he. ... Pitanje je, inace, da li se moze dati "vjecna zakletva" za bilo sto, posto je ljudski zivot dinamican, stalno se mijenja i nesto sto je izgledalo potpuno nemoguce prije 5 ili 10 godina danas nekome jeste moguce. No, u osnovi covjek bi se trebao moci zakleti na nesto drugo, sto u stvari cini osnovu svake moguce vjernosti i povjerenja, a to je "vjecna zakletva iskrenosti" ili "vjecna zakletva na vjernost iskrenosti".
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    svako sebe najbolje poznaje i niko samog sebe slagati ne moze, sta god mi ovdje pricali

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    294
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja se mogu zakleti da necu MNOGO varati, sobzirom da je to MNOGO vrlo relativan pojam chisto sumnjam da to nekome moze znachiti ishta
    Kanibalizam je privredna grana u razvoju

  12. #12
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,828
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    41 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Na pitanje o vjernosti me podstakao Nihilov topik o zavisnosti seksa i ljubavi u slucaju prevare. Da li medju vama postoje osobe koje misle da posjeduju integritet toliko jak da mogu u svakom trenutku reci ' ja sam ta/taj koja/i nikada ne bih prevario partnera'?
    Pa, ili se zezash sa nama, ili imash strashno malo godina...

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Discovery

    Quote Originally Posted by nihil
    Problem je sto se ta "vjecna zakletva na vjernost" podrazumijeva, smatra se da je vec dana po slovu moralnih normi i obicaja, a ne da je treba bilo ko pojedinacni davati. Taj problem je jos veci sto ljudi nisu bioloski predodredjeni za jednog partnera, iako se smatra da u duhovnom smislu postoji takva preodredjenost, da postoji "soul mate" koji se nalazi negdje i treba ga samo naci i sve ce biti ok. Uglavnom, vjecna zakletva na seksualnu vjernost, posto smo na forumu seks, je stvar moralnih pravila, ali i ljudske sujetnosti i posesivnosti, sto se jedno sa drugim dopunjava. Ipak, sujetnost i posesivnost imaju jos jednu osobinu koja krsi moralno pravilo o "seksualnoj vjernosti", a to je da se smatraju neprikosnovenim, sto se u stvari svodi na to da sebi mozemo da dozvolimo sve, a drugi mora da pazi na nase zelje i potrebe, jer ipak mi posjedujemo njih a ne oni nas, he. ... Pitanje je, inace, da li se moze dati "vjecna zakletva" za bilo sto, posto je ljudski zivot dinamican, stalno se mijenja i nesto sto je izgledalo potpuno nemoguce prije 5 ili 10 godina danas nekome jeste moguce. No, u osnovi covjek bi se trebao moci zakleti na nesto drugo, sto u stvari cini osnovu svake moguce vjernosti i povjerenja, a to je "vjecna zakletva iskrenosti" ili "vjecna zakletva na vjernost iskrenosti".
    Mislim da bi tu vredelo razmisliti ko je usadio u nas moralne vrijednosti, norme i pravila, da je danas tolika zbrka oko toga.
    Po drugoj strani, kontradiktorno - pa ipak, ako pogledamo u zivotinjsko carstvo, moze biti diskutabilno i to, da ljudi nisu bioloski predodredjeni za jednog partnera, jer imas velik broj zivotinja koje imaju citav zivot samo jednog partnera. Onda imas u tom istom carstvu izrazit matriarhat i izrazit patriarhat, a isto tako bigamiju i homoseksualnost, dok je incest vrlo vrlo rijedak i opravdan samo ako je ugrozen nastavak vrste - t.j. njen opstoj. Sve te faze razvoja su bile prisutne i u ljudskom rodu prije i poslije pojave vjerskih opredeljenja i deobe ljudi na razlicite narode, rase i nacionalnosti, sto je po mom skromnom misljenju samo jedna od faza u razvoju ljudske vrste.
    To, da nam je dan um, jos uvijek ne znaci da apriori posjedujemo i razum i da su nasa opredljenja u vezi opce prihvatljivih normi i jedina pravilna. Pristas sam slobode - pa prema tome i razmisljam u tom smislu - dakle, da sve ovisi od toga sta mi prihvatimo kao prihvatljivo, jer svojim biolosko predodredjenim seksualnim ponasanjem sigurno ne stetimo ljudskom rodu i nastavku vrste pa bio nas seksualni zivot s jednim ili vise partnera. No do tu bi bilo sve u redu ako ne bi sam tehnoloski razvoj to onemogucavao. Jednostavno si ne mozemo priustiti bigamiju ako pogledas na nju kroz troskove koji iz nje proizlaze. Posto je ono sto je tesko dostupno najsladje, he, spremni smo se tu i tamo malo osladiti pa onda svojim umom, razumom i normama okoline u kojoj zivimo traziti razloge za osudjivanje (i opravdanje) svojih postupaka.
    Posto smo, pored dupina i jos nekih primata, ljudi vrsta koja seksa i iz zadovoljstva (dakle ne samo za reprodukciju), trazimo partnera koji nam to moze pruzati. A u tom trazenju zadovoljstva je mjenjanje partnera potrebno, zar ne? Zakletva na vjernost je manipulacija s ljudima.
    A duhovno? Ovdje je najveci vakum, jer nas duh je bio i ostat ce za uvijek slobodan. Nas duh (isto kao ljubav), ne priznaje nikakve okove, norme i pravila drugih - pa zbog toga i "Zakletva na vjecitu seksualnu vjernost" nije moguca. Upravo nas duh i vjecita zelja po istrazivanju i trazenju novog, nam ne samo daju pravo, vec cak opravdavaju seksualnu slobodu - u granicama zdravog i normalnog seksa, da se razumijemo. Nasa duhovnost nam daje pravo cak na egoizam. A koju instituciju najvise brine da vodi rat s nasom (od Boga danom) duhovnoscu milenijima, svi dobro znamo i ne bi o tome.
    Problemi ne postoje, mi sami pravimo probleme
    Last edited by Smirnoff_ice; 25-04-05 at 19:16.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink nikad ne reci nikad

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Da li medju vama postoje osobe koje misle da posjeduju integritet toliko jak da mogu u svakom trenutku reci ' ja sam ta/taj koja/i nikada ne bih prevario partnera'?
    Trudim se da ne upotrebljavam rijech NIKADA ... Taj luxuz malo ko sebi mozhe priushtiti
    Sigurno je lijepo imati pored sebe nekoga gdje je ljubav uzajamna, sa kim ti ne hvali nishta , pa time i nemash potrebu da tragash za nechim boljim, ali vjerujem da je teshko naci takvu osobu... Ali ima nas optimista ... Mozhda se i pojavi pa se i rijech NIKADA , ubaci u nash rijechnik.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink Tako jeeeee

    Quote Originally Posted by La_bambola
    Trudim se da ne upotrebljavam rijech NIKADA ... Taj luxuz malo ko sebi mozhe priushtiti
    Veliki izuzetak su kuvari. Oni i u praksi NIKADA ne podgrijavaju pire krompir i svaka dobra domacica danas zna da to NIKADA ne smije napraviti.
    A da bi si kod Ljubavi i SiE priustili takav "luksuz" pa rekli NIKADA - e to stvarno NIKADA!
    Podupirem

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Na pitanje o vjernosti me podstakao Nihilov topik o zavisnosti seksa i ljubavi u slucaju prevare. Da li medju vama postoje osobe koje misle da posjeduju integritet toliko jak da mogu u svakom trenutku reci ' ja sam ta/taj koja/i nikada ne bih prevario partnera'?

    Daleko bilo...
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Na pitanje o vjernosti me podstakao Nihilov topik o zavisnosti seksa i ljubavi u slucaju prevare. Da li medju vama postoje osobe koje misle da posjeduju integritet toliko jak da mogu u svakom trenutku reci ' ja sam ta/taj koja/i nikada ne bih prevario partnera'?
    Zasto nebi postojale? Onaj koji ne moze kontrolisati svoje nagone taj je rob istima.... glupo je sada odgovarati " e ja sam taj koji nikada to nebi ucinio" iz prostog razloga sto ja na takvu pojavu gledam sa jedne druge tacke....mislim da onaj koji zivi ljubav podrazumijevam da je sex kao segment zivljenja i savrsen i sasvim dovoljan i da se u takvom obliku ne moze desiti da neko samog sebe forsira da ne ucini prevaru nego se o njoj i ne razmislja ili ako se desi iskusenje da se ono naravno tretira ne kao premisljanje "hocu li ili necu" nego kao ravnodusan gest kojim pokazujemo nezainteresovanost iz razloga ispunjenosti onim sto imate....

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Prilika je najveci izazov i zlo

    Ali ipak moramo priznati da je velika razlika u prevari tinejdzera od prevare u kasnijim godinama. Dok prvi trazi iskustva i samog sebe u svijetu ljubavi, sexa i erotike, kasnije to vise ne bi trebalo biti tako. Jednog dana bi morao svako doci do zakljucka da je dovoljan jedan partner. I sta je to onda u ljudima da su sve vise skloniji prevari nego vjernosti i koliko ima okolina, drustvo i takozvani napredak, t.j. moderno shvacanje seksualnosti, utjecaja na to, da toliko ljudi vara svoje partnere?

    Tako da predlazem da ovo pitanje malo podijelimo, jer mladost i neiskustvo imaju svoje opravdanje, mada bol prevarenog ako (kada) sazna nije nista manja. Kod prvih se srusi svijet emocija i vjera u ljubav, a kod drugih totalni poraz i djabe potrosen zivot, a mozda i srusena materijalna egzistencija.

    Najveci izazov je prilika, i mislim da je u takvom primjeru mladim ljudima vrlo tesko reci ne.

    Drugo su stariji ljudi. Prosli su sve te faze i u naprijed znaju za posljedice i tocno znaju da svakim pogledom u oci partneru izjavljajuci mu ljubav, lazu ako ga varaju. Suociti se s cinjenicom i pitati se: Priznati ili ne?, znajuci istovremeno za sve posljedice koje proizlaze iz toga, hmmm... pa ipak prevare partnera - samo da im je prilika.

    Ipak ne vjerujem da moze iko reci - 100%NE.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Moze 100% reci ne dok se ne ukaze prilika ili neko ima "argumente" preko kojih se ne prelazi

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja idem drugom logikom... Iako se ne mogu zakleti sa sigurnoscu da nesto NIKAD necu uraditi (sto La_bambola kaze - to je luksuz koji malo ko sebi moze da priusti), ipak dok sam u vezi sa nekom osobom i zelim sa tom osobom da provedem odredjeno vrijeme, onda nemam potrebu da nalazim nesto "sa strane", jer licno smatram da ljudi koji varaju partnere nisu zadovoljni nekim segmentima svoje veze i na taj nacin probaju da nadju zamjenu ili da prebrode to nesto sto im smeta.

    U razloge zasto neko vara ne treba ulaziti jer je spektrum previse sirok da bi se moglo sa sigurnoscu raspravljati o tome, ali se svakako slazem sa konstatacijom Smirnoff-a da je velika razlika u prevari teenager-a i odrasle osobe (tj. izmedju zrele i nezrele osobe) jer zrele osobe znaju da sva njihova djela nose za sobom odredjene posledice.
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink

    Quote Originally Posted by cvrchak
    Na pitanje o vjernosti me podstakao Nihilov topik o zavisnosti seksa i ljubavi u slucaju prevare. Da li medju vama postoje osobe koje misle da posjeduju integritet toliko jak da mogu u svakom trenutku reci ' ja sam ta/taj koja/i nikada ne bih prevario partnera'?
    slijedim onu "nikada ne reci nikada"... svaki put kad sam to rekla obilo mi se o glavu...
    ne znam, meni je i glupo raspravljati o tome shta bi bilo kad bi bilo...

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bogu iza tregera
    Posts
    124
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isto kao sto se nikada ne bih udala u crkvi,jer nije fer pred Bogom se zakleti na vjernost,tako se ne bi ni zaklela da cu biti vjerna nekome...Nikad se ne zna...

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    294
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by azrael
    Prejak si ****?, without me...
    Ti znash..
    Kanibalizam je privredna grana u razvoju

  24. #24
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,779
    Thanks Thanks Given 
    637
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Pi shto nam uchinje globalizacija,i Sex i Grad :hammer:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vjernost...
    By sta_ce_nama_soferima_kuca in forum Sve i svašta
    Replies: 32
    Last Post: 02-06-05, 13:33
  2. zakletva vojnika...
    By rain_wind_storm in forum Politika generalno
    Replies: 6
    Last Post: 14-01-05, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •