Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 49

Thread: Novembarski putopis iz suncanog i fenomenalnog vjecnog Rima :)

  1. #1
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default Novembarski putopis iz suncanog i fenomenalnog vjecnog Rima :)

    Kazu da svi putevi vode u Rim, pa je tako i meni ispala prilika da posjetim ovaj grad. Istina, nije bi bio na vrhu liste, ali sam definitivno imao u planu da vidim i taj cuveni Rim, te sam drage volje kupio kartu za svega 45 eura, koliko me kostala preko WIZZ air-a. Dzab dzabe, je li.
    E sad je valjalo naci smjestaj. Prvobitno sam planirao da idem na foru kaucsurfinga i po prvi put iskusim cari surfovanja u okviru tog projekta i jedno dobrih 10 dana sam slao zahtjeve rimljanima za kaucsurf, i nakon preko 100 poslatih zahtjeva i vecine njih odbijene ili neodgovorene, odlucio sam da rezervisem hostel. Zahvaljujuci hostelworld-u naletio sam na hostel Positano, koji se ucinio dosta prihvatljivim, i sa stanovista cijene, a i smjestaja. Za svega 10 eura za noc sam rezervisao smjestaj u 6-okrevetnoj sobi, koja se na kraju ispostavila da je petokrevetna. Plus se placa 2 eura za noc, to je kao neka gradska taksa. Tako da sam za nesto vise od 100 eura imao avio kartu i smjestaj za nedelju dana u Rimu, sto nije nikako moglo bolje

    Imao sam jos nedelju dana fore da isplaniram sto cu sve da radim tamo, a dosta informacija o tome sam pokupio i sa ovog foruma . Frommer's, Lonely Planet i ostali vodici su mi dosta pomogli da nadjem informacije o atrakcijama i svim tim ostalim cudima sto su me zanimali.
    Dodje konacno i taj utorak, let je bio kasno u 8:40 uvece iz Beograda. Wizz Air ima cesto letove uvece, ne znam zasto, mozda im je tako jeftinije. Nakon blejanja po beogradu cio dan konacno se ukrcasmo u avion.




    Steta sto je let bio kasno pa nisam mogao da slikam iz aviona. Vec nakon 10-15 minuta smo prelijetali Split i bili iznad jadrana. Mislim da je svega 20ak minuta trajao let iznad mora i pocela su se nazirati svijetla Italije. Ubrzo nakon toga smo bili iznad Rima, nakon cega je poceo manevar za slijetanje. Let je trajao svega sat i nesto. Oko 10 i po smo se iskrcali. Kako nisam nosio kofere osim ranca krenuo sam pravo ka pasoskoj kontroli i tu dozivio prvo iznenadjenje i to prijatno. Onaj na salteru nije mi ni trazio pasos, samo je odmahnuo rukom i rekao da prodjem. Nisam vjerovao kako je lagano proslo, niti su me pitali sto sam tu, niti koliko ostajem, samo pici dalje baka.

    Nakon izlaska sa aerodroma krenulo je trazenje prevoza do grada. Fiumicino aerodrom, iliti Leonardo da Vinci, nalazi se na 30ak kilometara od Rima. Aerodrom je dosta veliki i ima tri terminala. Citao sam da postoji nekoliko vrsta prevoza do grada. Postoje autobusi COTRAL, nesto tipa gradski saobracaj za svega 4.5 eura, ali kad udjoh u bus rece mi vozac da oni vise ne voze nocas.
    Postoji i voz- Leonardo, koji vozi za preko 10 eura, ali reko to ce mi bit zadnja opcija, znao sam da postoje autobusi Terravision, koji kostaju 4 eura. I sasvim slucajno iza mene cuh razgovor dvije djevojke koje su pitale nekog italijana za ove autobuse i on ih uputi malo nize da idu. Te mi tako krenusmo za njima. (sa mnom je jos jedan drug isao). Taman je za 2 minuta krecao autobus, ciji je polazak bio u 11. Potrefilo nam se to vrhunski, za samo 4 eura do rima. Uzeli smo povratnu kartu koja kosta 8 eura.
    Za pola sata bili smo kod Termini stanice. To je glavna metro- autobuska- zeljeznicka stanica za cio grad. I najveca je u Rimu. Hostel nam je bio na samo par minuta odatle. Stanica je ogromna, ima nekoliko izlaza, jedva smo skontali koji je izlaz za put to hostela. Via Margerom smo se zaputili do Via Palestro ulice i nasli hostel relativno lagano. Iako je bilo kasno, nismo se neprijatno osjecali, taj dio grada je dosta pristojan i 'normalan'. Oko ponoci smo se prijavili u hostel i lagano se usunjali u sobu da ne probudimo par likova koji su tu vec spavali. Iako smo bili masu umorni, navili smo sat za 8 ujutru da nas probudi da bi krenuli u istrazivanje grada. Uzbudjenje je bilo na visokom nivou.

    Nastavlja se ubrzo

  2. #2
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Idemo dalje...

    Alarm zvoni u 8 ujutru i nakon nepunih 7 sati spavanja, ustajemo se kao da smo spavali punih 12. Adrenalin je ucinio svoje. Napolju suncano, kao da je septembar mjesec, a ne novembar. Malo smo se brinuli za vrijeme, posto je bila druga polovina novembra, ali smo vidjeli na prognozi da bi trebalo svi dani da budu suncani, i bili su, osim jednog, sto nam se vrhunski potrefilo.Izlazak i hostela i put ka Termini stanici, odakle cemo se zaputiti pravac ka Koloseumu. Reko odma da vidimo to cudo kako izgleda.



    Termini je stvarno ogromna stanica i ogromna je guzva, pogotovo ujutru kad je rush hour. Hiljade i hiljade ljudi zure negdje, trce, lomataju se, prose, o jadu rade... Sa Terminija smo krenuli Via Cavour-om do Koloseuma.



    To je neka setnja od skoro 2 kilometra. Al bilo je suncano, mi orni za setnju, ljepse je bilo setati gradom no voziti se necim. Usput udjosmo u neki kao market i tu kupismo dobre sendvice za oko 3 ojra. I naravno, talijan ne zbori engleski, no ga ja pitam na engleski, a on mi odgovara na italijanski.&nbsp;<br><br>Kakav je bio prvi utisak o Rimu tokom ove setnje do Koloseuma? Prvo sto smo primijetili je milijardu skutera i motora na ulicama i parkinzima. Umjesto bicikala, oni voze skutere i vespe. Takodje ogroman broj automobila u saobracaju, i ogromna buka. Divljina u saobracaju, nesto kao kod nas. To je nesto prvo sto smo primijetili.<br>Via Cavour je vrlo zivopisna ulica. Dosta je dugacka i jedno skretanje do nje vodi pravo do Koloseuma. Uglavnom su sve zgrade, cini mi se, 4-6 spratova visoke, valjda su to ti gabariti koji se ne mogu preci da se ne naruse gabariti panorame grada.








    Tu se nalazi Santa Maria Maggiore crkva, koja je jedna od vecih u Rimu. Ispred nje se takodje nalazi i jedan od egipatskih obeliska. Ima ih na desetine kroz cijeli grad. U jednom trenu sasvim slucajno sa lijeve strane se nazire Koloseum.



    Trebalo je proci kroz ulicu zatrpanu autima da bi se doslo do njega. Odmah se zaputismo u tom pravcu. To je bio kao neki veliki i svecani momenat. Imati priliku vidjeti uzivo nesto sto je staro nekoliko hiljada godina i sa tako zapanjujucom istorijom. Dosli smo na pjacu del Koloseo i tu smo poceli da razgledamo Koloseum i okolinu.<br>To se sve cinilo nestvarno, kao da je nemoguce da je tako nesto toliko staro jos uvijek tu. Osjecaj je bio nevjerovatan, to je samo za divljenje i neko strahopostovanje. Ogromno, visoko, staro...





    Kruzili smo okolo, fotografisali, gledali, zagledavali... toliko lukova, stil gradnje... istorija na dlanu




    Tesko je uopste opisati kako to sve izgleda jer je toliko monumentalno i od ogromne vaznosti i vrijednosti za cijelo covjecanstvo... kao da se covjek vrati u to doba i vidi sto je bilo na raspolaganju i kako je to izgledalo prije mnogo hiljada godina. U okolini se nalazi i Konstantinov luk. Ogroman luk sa raznim gravurama iz tog doba. Takodje vrlo interesantan djelic istorije. Takodje se mogu vidjeti i rusevine rimskog Foruma i Palatine brdasca.

    .
    I jos ovako jedan interesantan detalj, khm <br><br><div>

    Ovi ljudi statue se nalaze po cijelom gradu, ovo je samo jedan od njih.




    N
    astavak slijedi
    Last edited by Mojsije; 25-11-11 at 14:39.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    jesi sad shvatio zasto svi putevi vode u rim ?
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    jesi sad shvatio zasto svi putevi vode u rim ?
    Naravski, gosn Sparko

  5. #5
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Srijeda, 16. novembar


    Nakon nekog vremena provedenog na pjaci del Koloseo i divljenju Koloseumu, obilazak grada se nastavlja ulicom Via Fori Imperiali. Mislili smo se dal da sad idemo u koloseum ili da to ostavimo za neki drugi dan i nastavimo pjesacku turu gradom. Odlucili smo se za ovo drugo jer je bilo lijepo vrijeme za setnju. Oko koloseuma je bilo dosta turista, medjutim znatno manje nego u sezoni, jer nije bilo dugih redova za cekanje za ulazak. Kineza svuda, nema dje ih nema . Cini mi se svi po tri napucana aparata od hiljadu eura nose za vrat.


    Piazza Venezia je bila sledeca tacka sa necim interesantnim na mapi te se zaputismo put iste. Oko ove ulice kojom smo isli nalaze se rusevine starog rima. Sa lijeve strane je Foro Romano na cijem kraju se nalazi Capitoline Hill. U rusevinama foruma, mogu se vidjeti neki fantasticno ocuvani stubovi rimskih hramova koji su tu nekad bili. O istoriji rima i same Italije dosta sam naucio setajuci ulicama i posjecujuci ove atrakcije.









    Vise slika iz rimskog foruma bice kasnije kad budem opisivao obilazak istog.
    Piazza Venecija je apsolutno fantasticna. Tu se nalazi ogromni kruzni tok sa perfektno potsisanom travom, dvije crkve sa ogromnim kupolama, i ogroman spomenik Vitoriju Emanuelu, prvom kralju ujedinjene Italije. Spomenik je impresivan, ogromna bijela palata koja je preko 70 metara visoka. Zavrsena je sredinom 30ih godina proslog vijeka. Ovaj monument se jasno vidi sa raznih strana grada jer je visi od dosta drugih gradjevina. U osnovi monumenta se nalazi i spomenik neznanom junaku sa vjecnom vatrom koja tu gori i koju cuvaju dva vojnika.
    Interesantno u vezi ove zgrade je sto, iako velicanstveno izgleda, postoje kontraverze u vezi gradnje iste, i italijani je bas i ne vole. Radi se o tome da je dosta istorijskih iskopina unisteno i dio Capitoline brda da bi se ta palata izgradila. To nije bas cijenjeno od strane ovdasnjeg stanovnistva. Evo i neke slike.










    Na pjaci Veneciji smo ostali neko vrijeme jer je pogled sa monumenta fantastican i uzivanje je razgledati sve naokolo. Jedino sto mi se ne svidja sto automobili sibaju u blizini, i to vrlo brzo.

    U nastavku slijedi Trevi, pjaca Navona, Panteon i ostale atrakcije rima koje oduzimaju dah...

  6. #6
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kupi obavezno Roma Pass. Vrlo korisna stvar za putovanje po Rimu. Mislim da je 25 Eura za 3 dana.
    Dobro je da je Wizzair promjenio vrijeme letjenja, ja sam prosle zime isao sa nekim jako ranim letom.
    Malo van centra imas prodavnica (prehrana, sitnice) posto ih u samom centru uopste nema kao sto si vjerovatno i sam primjetio

    Pazi se "Rimljana" (maskirani prevaranti)

  7. #7
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vulevule View Post
    Kupi obavezno Roma Pass. Vrlo korisna stvar za putovanje po Rimu. Mislim da je 25 Eura za 3 dana.
    Dobro je da je Wizzair promjenio vrijeme letjenja, ja sam prosle zime isao sa nekim jako ranim letom.
    Malo van centra imas prodavnica (prehrana, sitnice) posto ih u samom centru uopste nema kao sto si vjerovatno i sam primjetio

    Pazi se "Rimljana" (maskirani prevaranti)
    Bas nikakvu upotrebnu vrijednost kartice ne vidim u 3 dana, ukoliko se ne planira trcatio naokolo i strpati arheoloska cuda i muzeje u svega nekoliko dana. Javni prevoz je nepotreban, jer se moze hodati kroz grad, plus kartica ne ukljucuje prevoz od i sa aerodroma do grada. Tako da, po meni, kartica je vrlo lose skrojena, zato je nisam ni uzimao.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam je koristio jer su ti u njoj uracunata 2 ili 3 muzeja...
    uzivaj

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Nakon razgledanja place del Koloseo i pjace Venecija na kojoj se nalazi Vitoriano monument, na mapi su nam u blizini cuvena Trevi fontana, najbolje ocuvani hram- Panteon, i prelijepa pjaca Navona.





    Na svakom koraju setnje kroz Rim moze se naci nesto staro, crkva, trg, sto god...







    Nakon prolaska nekim krivudavim i uskim ulicama zaculi smo jaci zamor ljudi i sum vode. Bilo je jasno da je u blizini Trevi fontana. Citao sam da je to jedno od najposjecenijih mjesta i da je stalno guzva. I sada je bila relativno velika guzva, ne mogu ni da zamislim kako je pretrpano u sezoni. Ljudi ubacaju novac, slikaju se...
    Fontana izgleda kao neki ogromni isklesani prednji zid neke kuce. Kompletirana je 1700 i neke. Zaista impresivno izgleda.






    Tu smo se zadrzali neko vrijeme, kulirali, razgledali... fontana je stvarno fascinantna, jedino sto je prevelika guzva, pa atmostera bi mogla biti i bolja.

    Dalje smo nastavili ka Panteonu. Opet nekakvo cudo ispred nas...










    O Panteonu sam znao da je najocuvaniji hram iz tog pera i da je to bio kao dom svih bogova. Dosli smo na pjacu dela Rotonda gdje se nalazi Panteon, i to je bio jos jedan zapanjujuc prizor. Na sred trga se nalazi fontana sa obeliskom u sredini i naspram nje ovaj ogromni hram. Ovo je sve toliko nerealno djelovalo, u svega nekoliko sati setnje toliko znamenitosti i nevjerovatnih zdanja se moglo vidjeti...






    Unutrasnjost je stvarno bogovska. Razni oltari, svakakve vrste mermera i freski na zidu... kupola koja ostavlja bez daha... interesantno je da je kupola otvorena, ali ne propusta nista spolja. Pritisak iznutra je nekako jaci nego ovaj spolja, zbilja su ti rimljani znali sto rade...




    Neko vrijeme smo proveli na pjaca Rotonda i divili se ovom cudu svog vremena. Naokolo su elegantni restorani, zaista je ovo jedno od ljepsih mjesta gdje se moze kulirati i uzivati u pogledu, istoriji i umjetnosti...
    Nakon toga smo nastavili ka pjaci Navoni...





    Prelijep trg sa tri fontane koje izgledaju carobno. Naokolo razni prodavaci slika, raznih drugih turistickih zajebancija... Cijeli trg je i baroknom stilu, mozda jedno od najromanticnijih mjesta u gradu










    uzivajte u slikama

    U nastavku kampo del fiore, vatikan...

  10. #10
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Gde sam ono stao, gde sam ono stao... a da secam se

    Elem, nakon romanticne barokne pjace Navone zaputismo se put kampo del fiorea i vatikana cuvenog. Opet tuda ima raznih vijugavih ulica i cuda. Zanimljivo je da im je dosta ulica poplocano onim malim kockastim kamenjem, dok je mali broj aafaltiran. I vecinom su ulice jednosmjerne. Crkve su svuda naokolo, zestoko su se uzdali u boga. Kupole su definitivno jedan od najzanimljivijih djelova ovih njihovih crkava.




    Kampo del Fiori je kao trg gdje se najvise cvijece prodaje. Tu ima na stotine razlicitih vrsti cvijeca, buketa i svakakvih cuda od cvijeca. Mi smo tamo dosli oko 4 popodne, taman kad se i zatvaralo. Otpaci i smece me podsjetilo na zatvaranje tuske pjace . Dvije totalno suprotne slike.







    Nakon ovoga smo se zaputili ka Vatikanu. Isli smo uz obalu Tibera. Nausput smo naisli na cuvenu cesmu zvanu Maska, zbog karakteristicnog izraza lica na istoj.






    Tiber i mostovi na njemu su apsolutno divni. Pogled je nevjerovatno lijep, pogotovo kada su suncani dani pa je u vodi odsjaj neba, drveca, neba...

    Dalje rimskim ulicama picimo do tvrdjave San Andjelo na obali Tibera.




    Sve naokolo je interesantno. Vrvi od zivota, saobracaja, ljudi, svakakvih cuda... U Rimu definitivno treba hodati kada je lijepo vrijeme, jer se vecina atrakcija i interesantnih stvari nalazi u nekom krugu od 5-6 kilometara.
    Do tvrdjave san Andjelo se dolazi preko jednog od najljepsih mostova na Tiberu. Naime, na ogradama mosta se nalaze fantasticne statue raznih bogova i boginja... to sve izgleda kao da sam se bio vratio u anticko doba.









    Sa lijeve strane mosta se moze vidjeti Vatikan, odnosno crkva sv. Petra. Toliko je visoka da je uz palatu Vitoriano jedna od najvisih gradjevina u Rimu. Takodje i sami most fenomenalno izgleda, lukovi su jako elegantni i odlicno izgleda za fotografisanje.




    Tvrdjava san Andjelo iliti Hadrijanov mauzolej, sagradjena je prije oko 2000 godina, i impozantno je kako je dobro ocuvana. U njoj se nalazi grob Hadrijana, jednog od rimskih careva.


    U nastavku obilazak Vatikana, pretesko pentranje na vrh kupole i zavrsetak prvog dana u vjecnom gradu...

  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Tvrdjava San Andjelo je sada istorijski muzej, gdje se moze naci dosta interesantnih stvari iz antickih vremena. Ulaz kosta 8e, cini mi se.



    Bogomi je ovo bila duga setnja, jedna od najinteresantnijih ikad.
    Prateci Tiber uputili smo se ka Vatikanu. To je kratka setnja obalom, i u jednom trenu se dolazi na vrh bulevara sa kojeg se kroz neku poluizmaglicu vidi najveca crkva na svijetu. Crkva Sv. Petra. Preogromno izgleda, cak i iz daleka. Kao neki ogromni cardak, ni na nebu ni na zemlji
    Zaputismo se put sjedista katolicanstva...






    Opet jako nerealan prizor kada smo stigli na trg sv. Petra. Oko nas ogromni polukrugovi koje cine visoki stubovi na cijim se vrhovima nalaze statue svetaca. A naspram nas crkva sv. Petra i ogroman egipatski obelisk. Sve to izgleda preogromno i monumentalno, kao sa razglednica i televizije. Gotovo da je nerealno nalaziti se tu.










    U Vatikanu smo bili negdje oko 5 i sunce je bilo u zalasku pa je smetalo prilikom fotografisanja.
    Kad smo vec bili tu reko ajde da se popnemo gore na kupolu. Bilo je 5 eura da se ide pjeske stepenicama, i 7 eura liftom. Reko aj liftom da idemo, cinilo se dosta visoko da idemo pjese. Prvo smo morali proci detektore metala na ulazu. Sreca pa nije bilo previse guzve. Na putu za kupolu smo prosli i kroz crkvu, ali se nismo zadrzavali previse posto je padao mrak, reko da sad podjemo gore pa cemo drugi dan detaljno obici unutrasnjost crkve.
    Ide se u grupama od 10ak ljudi do gore, malo smo se penjali stepenicama nekim dok nismo do lifta dosli. Reko lagano je ovo. Ali avaj! Lift nas podize do neke tacke i vele nam odavde cete morati pjeske oko 350 stepenica... mrknulo mi je kad sam to cuo, ionako smo bili umorni od cjelodnevne setnje. Ali reko nema nazad sad.
    Prva trecina puta mi je prosla lagano, ali kako smo sve vise i vise isli gore sve su strmije stepenice bile, i uze. Negdje pri vrhu jedva da su bile pola metra siroke, bas je preusko bilo. I dosta pauza se pravilo dok smo se ispeli do gore, stare kosti

    Ali zato kad smo se popeli gore... pogled je najbolja nagrada za ulozeni napor. Pogled kao iz snova. Citav Vatikan i Rim na dlanu...






    Kao sto vidite, pogled totalno nerealan

    Nastavak poslije flesha...

  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Neko vrijeme smo se zadrzali na vrhu kupove crkve Sv. Petra i razgledali Rim sa visine. Mrak je pao u medjuvremenu pa je sve jos spektakularnije izgledalo. Nazalost moj foto aparat i nije toliko dobar za fotografisanje kad je noc. Polako smo se spustili na trg sv. Petra, spustanje mi je masu lakse palo od penjanja






    Vec je bilo oko 6 i nesto i u povratku smo lagano krenuli bulevarom Vitoria Emanuela nazad ka hostelu. I usput da nadjemo mjesto gdje cemo jesti nesto. Fora sa rimom je da se sve ovo mora vidjeti i po noci. Jer postoji tzv show zvan Rim nocu(Rome by night) kada se sve atrakcije posebno osvjetljavaju i izgledaju spektakularno, i definitivno se to ne smije propustiti vidjeti. Sad smo krenuli ovim bulevatom ka palati Vitorijano, odakle cemo nastaviti ka Koloseumu, da vidimo i to cudo uvece, i onda via Cavour nazad do hostela...

    Vitorijano definitivno spada u red najljepsih gradjevina u Rimu, pogotovo uvece, osvjetljenje je nevjerovatno...





    A tek Koloseum... ajme mene . Tu smo ostali neko vrijeme, fotografisao sam iz raznih uglova pokusavajuci da zabodem neku dobru... A i ovi su nas napadali sto prodaju tripode za aparat da uzmemo kod njih to.








    Znaci Koloseum uvece... dusevna hrana

    S ovim se zavrsava dan 1 u Rimu... Koloseum, Vitoriano, Pjaca Navona, Panteon, Kampo del Fiore, Trevi, Vatikan... nerealno je bilo sve ovo vidjeti u jednom danu.
    Uskoro slijedi dan 2... Trg republike, spanski trg i stepenice, pjaca del popolo, borgeze park... stay tuned.

  13. #13
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Zafaljujem svima na reputacijama

  14. #14
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    što bi rekao jedan moj kolega: "Nema našto! No tebe fala! Čuš, nama fala?! Tebe fala, do groba ti fala!!!" i sve sa moračkim naglaskom

    zaslužio si
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  15. #15
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    e ovo se zove prava reportaza , svaka cast na trudu na dozivljaj podijelis sa nama . a o rimu sta reci ? uvjek ima da se vidi nesto sto nije vidjeno

  16. #16
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Sjajno kao i uvijek!!!
    Rim kao Rim, nesto posebno.

  17. #17
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Mojsije, fin rad kao i do sad.

    p.s. Za sljedeći putopis obavezno nabavi kvalitetniji fotić.
    The more things change, the more they stay the same.

  18. #18
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Ajde pici dalje baka!

    I am so post-rock I shit sad birds.


  19. #19
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    moses sledeci put ces mi javiti kad krenes da te posaljem na jedno mjesto blizu rima, da osjetis cudnovat gastronomski raj kakav do sad nisi imao prilike
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  20. #20
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala Mojsije ..... ako procitas prije nego mi izbrisu post....
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  21. #21
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    moses sledeci put ces mi javiti kad krenes da te posaljem na jedno mjesto blizu rima, da osjetis cudnovat gastronomski raj kakav do sad nisi imao prilike
    Dogovor je pao.

  22. #22
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Mojsije, fin rad kao i do sad.

    p.s. Za sljedeći putopis obavezno nabavi kvalitetniji fotić.
    Fala. A bih ja, no su ovi DSLR dosta para, nekoliko avionskih karata kad se preracuna u iste

  23. #23
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RotfLmaOmGg View Post
    Ajde pici dalje baka!
    Ocu, no nisam imao vremena danas

  24. #24
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Nedje oko 10 i nesto smo se vratili u hostel mrtvi umorni nakon cjelodnevnog hodanja i setnje po gradu. Negdje smo usput neke dobre sendvice nasli, cini mi se. Nakon toga smo izblejali na internetu malo i legli da spavamo, valjalo je opet raniti ujutru. Zaspali smo kao zaklani i oko 9 se probudili. Posto smo prvog dana obisli centralni dio grada, ovog puta krenusmo sjevernijim dijelom, da vidimo sve sto nam se pokazalo na mapi grada.

    Opet smo prosli kroz Termini stanicu, koja je bila prepuna kao po obicaju, i zaputili se ka trgu republike. To je odmah tu na sekund od stanice. Na trgu se nalazi velika fontana i dvije jako siroke zgrade koje formiraju polukrug. Zaista lijepo izgleda kad se vidi sa distance. Ono sto je interesantno je da je grad bio prepun policije. Na svakom cosku, trgu, ulici je svaki ubogi dan bilo masu karabinjera, policije, oklopnih vozila... mora da je bilo zbog onih demonstracija oko Berluskonija, ali mi nista od toga nismo vidjeli.








    Panoramski prikaz trga sjajno izgleda. Ali opet je i tu vrvjelo od saobracaja i buke, one poplocane ulice proizvode masu buke kad automobili sibaju njima, nije onako relativno tiho kao kad je asfalt u pitanju.

    Tu se i neka crkva nalazi u blizini, reko da upadnemo da vidimo o cemu se radi...





    Opet ogromno iznutra. Ako nista drugo, imaju ogromne crkve, vidi se jaki uticaj svete stolice...

    Dalje smo nastavili to trga i palate Quirinale. To je predsjednicka palata. Do Quirinale-a vodi via XX Setembre... uzduz ove ulice nalazi se neka zgrada koja se prostire na nekoliko stotina metara duzine, cini mi se da sire zgrade u zivotu nisam vidio, kao neka betonska gusjenica.

    Na trgu Quirinale opet po obicaju jos jedan obelisk, poceo sam da uvidjam koliko su ih donijeli iz egipta. A sa trga puca pogled na Tiber i Vatikan. Crkva Sv. Petra jako vidljiva iako dosta u daljini. Predsjednicka palata nije nista posebno.






    Ovo je uvelicano x5 opticki zum, nije vatikan ovako blizu




    Palata je izgradjena krajem 15og vijeka. Interesantno je bilo obici u svakom slucaju jer se nalazi na najvisem od 7 brda u rimu. Pogled je sjajan. Interesantno je da postoji dosta tacaka naokolo grada sa kojih se pruza dosta lijep pogled na Rim.

    Sad smo se zaputili nazad via XX Setembre da bi naisli na via dei 4 fontane gdje cemo skrenuti lijevo i piciti do spanskog trga. Interesantno na ovoj raskrsnici je sto se na uglovima zgrada nalaze 4 fontane koje simbolizuju 4 najvece rijeke na svijetu. Gang, Dunav, Nil, Plate u juznoj americi...






    Dvije sam uhvatio, ove druge dvije nisam mogao krsteno od sunca slikati...

    Nastavak ubrzo...

  25. #25
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    DakleM, dan 2 u Rimu, cetvrtak Nov 17.

    nakon Quirinale-a krecemo via Sisto ka spanskom trgu i tim famoznim spanskim stepenicama. U ovim vodicima kazu da je precijenjeno sto se aspekta atraktivnosti tice. Al reko ne moze da se ne vidi stvEarno. Via Sisto je jako interesantna ulica, uska, sa dosta interesantnih malih radnji. Sto je karakteristicno za Rim, a vjerovatno i za cijelu Italiju, je da ne postoji onaj zakon u saobracaju da se mora parkirati auto na odredjenoj distanci od raskrsnice uz trotoar. Ne znam koliko bjese kod nas to, 5 ili 8 metara? Kod njih lagano mozes da parkiras tacno na pocetak raskrsnice, dosta neprakticno, je li. Nego, dodjosmo i do tog spanskog trga. Tu je velika bijela crkva, i naravno obelisk. Opet se nalazi na uzvisenju pa se dosta grada vidi s te pozicije. Na trgu ima slikara portreta, prodaju se suveniri...









    Stepenice rajetne. U hladovini, stvorene da se sjedi i kulira. Dolje ima neka fontana, i masu ljudi naokolo...







    Jos nekoliko interesantnih detalja iz okoline trga. Bjese interesantna kampanja Benetona UNHATE, gdje su stavili slike svjetskih lidera kako se ljubU.







    Onda smo se opet popeli gore uz stepenice da udjemo u crkvu...







    Opet unutra neprocjenljiva blaga i cuda. Toliko mermera, freski, statua, zlata...


    Coming soon...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 115
    Last Post: 18-06-20, 10:30
  2. Jednog lijepog suncanog dana,idemo na DERBI!!!
    By CaseLogic in forum Ostali sportovi
    Replies: 34
    Last Post: 15-07-09, 12:49
  3. Za lupanje rima ne fali mi dara
    By Antares in forum Muzika
    Replies: 27
    Last Post: 19-06-09, 16:50
  4. Do Evrope najbliže preko Rima
    By PHI in forum Politika generalno
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-08, 22:01
  5. Par fotografija iz Rima
    By Fidel Castro in forum Putovanja
    Replies: 14
    Last Post: 18-01-05, 12:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •