Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 55

Thread: Kako zapoceti...

  1. #26
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by medo
    Nijedan pocetak nije obican pogotovo ako ti je znacio. ;-)
    Sta si zavoljela kod te osobe?Mislim,sad lupam po temama ali ako je vec pocetak bio "obican" sta je to sto te je kasnije privuklo,osvojilio,zarobilo za tu osobu....
    Intelekt,sarm,cista fizicka privlacnost,emocionalna inteligencija,nacin na koji ti udovoljava,sex,....Ima toliko toga...
    U pravu si to sto kazes.Ali sta znam,mozda u zadnje vrijeme ne mogu da se sjetim dobrih stvari pa i ako se sjetim izgledaju mi nekako obicno,jer su odavno prestali da mi znace,pa ih se rijetko sjecam.Ne zamjeri.
    Al da se potrudim..Iz onih sasvim obicnih situacija sad trenutno mogu da se sjetim jednog decka koji je pustao muziku u lokalu u kojem sam dolazila sa prijateljima.Nisam dugo imala o njemu neko posebno misljenje dok jedne noci nije sjeo pored mene na ocigled prijatelja i gledajuci me u oci gotovo bez treptanja pjevao mi "Hocu jednu malu garavu"....Dok su se prijatelji smejali mene su privlacile te njegove oci,pogledi su govorili sve,i bilo je nemoguce ne pozeljeti nesto vise...A imao je vise nego dobar glas...S time sto sam djelovala nezainteresovano i hladno shvatio je da je probio led kad mi je namamio osmjeh...I ne samo jedan vec vise njih...
    Smuvali smo se u 5 ujutro...I ako smo bili nesto kratko u vezi ponekad kad cujem pjesmu koju mi je pjevao sjetim ga se sa osmjehom...

  2. #27
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis
    U pravu si to sto kazes.Ali sta znam,mozda u zadnje vrijeme ne mogu da se sjetim dobrih stvari pa i ako se sjetim izgledaju mi nekako obicno,jer su odavno prestali da mi znace,pa ih se rijetko sjecam.Ne zamjeri.
    Al da se potrudim..Iz onih sasvim obicnih situacija sad trenutno mogu da se sjetim jednog decka koji je pustao muziku u lokalu u kojem sam dolazila sa prijateljima.Nisam dugo imala o njemu neko posebno misljenje dok jedne noci nije sjeo pored mene na ocigled prijatelja i gledajuci me u oci gotovo bez treptanja pjevao mi "Hocu jednu malu garavu"....Dok su se prijatelji smejali mene su privlacile te njegove oci,pogledi su govorili sve,i bilo je nemoguce ne pozeljeti nesto vise...A imao je vise nego dobar glas...S time sto sam djelovala nezainteresovano i hladno shvatio je da je probio led kad mi je namamio osmjeh...I ne samo jedan vec vise njih...
    Smuvali smo se u 5 ujutro...I ako smo bili nesto kratko u vezi ponekad kad cujem pjesmu koju mi je pjevao sjetim ga se sa osmjehom...
    Eto vidis. ;-) Naravno da ih ima.Uvjek ih ima.Ja se trudim da nikad ne zaboravim dobre stvari jer u sustini te one odrzavaju na "povrsini" kad neke druge stvar ne idu kako treba.makar ja to vidim tako...
    Mislim da je svako od "nas" imao nekih "neobicnih" pocetaka,samo treba potraziti po proslosti....
    Ili smo makar bili na neki nacin odusevljeni nekom osobom da smo se gubili iz granica realnog razmisljanja...Makar JA jesam.
    "Biće dana kad me neće biti".

  3. #28
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    74
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question gdje se trazi iskrenost

    Quote Originally Posted by nihil
    Ako hoces curu i zenu onda joj poklanjaj paznju, povladjuj joj, dijeli koplimente, izvedi na sladoled, pice, kolace, veceru i bice tvoja. ... Ako zelis prijatelja i ljubav onda budi iskren i trazi iskrenost. ... Ovo prvo ces vrlo lako uspjeti, a ovo drugo uzasno tesko. No, zavisi sta trazis...
    Ovo drugo i niko i ne trazi, jer i niko i ne zna sta znaci biti iskren. Zasto je uzasno uopste biti savjetodavan kad to 'iskreno' niko nema u umu? Poceti je lako, tu stalno iznova pocinjavamo i zavrsavamo. Sta znaci to traziti iskrenost - biti prijatelj i imati ljubav? Gdje da pocmem, ne samo ja vec i ostali koji to ako traze da slobodno napisem da ''svi'' imaju na umu prevare, a da ne postoji u nikoga odlucno povjerenje. Sta mislis, zasto nema tu u nastojanju da covjek bude ''iskren'' u vecini populacije na koju se pozivas, da bi imali ljubav i prijateljstvo?
    °Die Gegenwart ist die Zukünftige Vergangenheit°

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ideal kome se tezi

    Quote Originally Posted by sofija
    Ovo drugo i niko i ne trazi, jer i niko i ne zna sta znaci biti iskren. Zasto je uzasno uopste biti savjetodavan kad to 'iskreno' niko nema u umu? Poceti je lako, tu stalno iznova pocinjavamo i zavrsavamo. Sta znaci to traziti iskrenost - biti prijatelj i imati ljubav? Gdje da pocmem, ne samo ja vec i ostali koji to ako traze da slobodno napisem da ''svi'' imaju na umu prevare, a da ne postoji u nikoga odlucno povjerenje. Sta mislis, zasto nema tu u nastojanju da covjek bude ''iskren'' u vecini populacije na koju se pozivas, da bi imali ljubav i prijateljstvo?
    Veoma mnogo ljudi pricaj o ljubavi i prijateljstvu, o tome kako je dobro i potrebno biti iskren, otvoren, posten, osjecajan i sl. Svi se oni zale kako nigdje nema pravog prijatelja, kako nema ljubavi medju ljudima, kako svi lazu i varaju, kako se ni na koga ne mozes osloniti, itd. Znaci li to da im prijateljstvo, ljubav i iskrenost trebaju ili ne? Nakon razlicitih razocarenja u zivotu sto ljudi dozive o prijateljstvu i ljubavi se prica kao o nekom nedostiznim idealima kojima ni ne treba teziti jer su nedostizni, pa se onda ukljuce u "rat sviju protiv svih" trpeci pri tome razicite udarce dok pokusavaju da ostvare neke svoje ciljeve. I onda stalno kukaju kako su povredjeni a ne primjecuju koliko i sami povredjuju. ... To je postojece stanje. ... Iluzija da se moze naci neko ko ce biti iskren i otvoren, prijatelj i ljubav, da ga se moze sresti, pronaci u gomili drugih, kao neka "srodna dusa", druga polovica naseg bica i da je to ispunjenje ideala. Ne postoji niko takav, vec se sa ljudima kojima stupamo u kontakte stvara iskren i otvoren odnos, prijateljstvo i ljubav. To se desava postepeno, to je proces koji traje neprestano dok smo zivi i osnovno je da se iskrenost mora stalno praktikovati. Mora se moci reci sve sto se misli, zeli i osjeca, mora se sve moci pokazivati. Bez toga nema gradnje prijateljstva niti zivljenja ljubavi. Posto nam osim tih ideala nisu dali nikakav siguran put kojim trebamo da tezimo idealu, ako takvog uopste ima, onda ostaje da ga sami pronalazimo, svako od nas. To i nije cudno jer prijateljstvo i ljubav su licnosni odnosi, a ne drustveni odnosi, to je odnos izmedju dvoje ljudi, njihova duboka intima, posebna i svojim kljucnim dijelom odvojena od drustvenog zivota. Niko ne moze da zna niti da vidi sta prijateljstvo i ljubav dvoje ljudi sacinjava osim to dvoje ljudi. A to oni mogu da znaju samo pomocu iskrenosti. ... Uglavnom, to je uzasno tesko jer smo uceni da budemo uloge (muskarci i zene) a ne ljudi cija posebnost jeste u njihovoj licnosti.
    Gdje poceti? Svugdje, od prvog pogleda i susreta. Tako se zivi. Mnogi to nece prihvatiti, neki ce od toga bjezati, neki ce htjeti da naude itd., ali bice i onih koji ce to cijeniti, pa i nekih koji ce zivjeti. Ocekivati da se to desi samo od sebe poput nekog cuda, bez napora i truda, naprosto je pogresno.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  5. #30
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Ne postoji niko takav, vec se sa ljudima kojima stupamo u kontakte stvara iskren i otvoren odnos, prijateljstvo i ljubav. To se desava postepeno, to je proces koji traje neprestano dok smo zivi i osnovno je da se iskrenost mora stalno praktikovati. Mora se moci reci sve sto se misli, zeli i osjeca, mora se sve moci pokazivati. Bez toga nema gradnje prijateljstva niti zivljenja ljubavi.
    jer prijateljstvo i ljubav su licnosni odnosi, a ne drustveni odnosi, to je odnos izmedju dvoje ljudi, njihova duboka intima, posebna i svojim kljucnim dijelom odvojena od drustvenog zivota. Niko ne moze da zna niti da vidi sta prijateljstvo i ljubav dvoje ljudi sacinjava osim to dvoje ljudi. A to oni mogu da znaju samo pomocu iskrenosti.
    Gdje poceti? Svugdje, od prvog pogleda i susreta.
    -moje apsolutno slaganje sa svim gore izrecenim
    -sto se tice ljubavi i iskrenosti u toj istoj ljubavi (a i prijateljstvu),mislim da to zasluzizuje poseban topik ako se slazete jer bi se o tom imalo sta reci
    -"Gdje poceti? Svugdje, od prvog pogleda i susreta" Svidja mi se kako je receno.
    "Biće dana kad me neće biti".

  6. #31
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja smatram da je iskrenost samo jedan od segmenata zivljenja ljubavi i da je ljubav bez iskrenosti=nista... u ljubavi se ne mora nista pa i ne mora se po svaku cijenu morati forsirati iskrenost i izgovaranje svega sto se misli jer je makar meni sasvim prirodno da jesam takav kada zivim ljubav i da "morati" biti iskren ne postoji kao uslov nego jedino kao sasvim normalan proces ili ispoljavanje.....forsiranje na iskrenosti vise mi lici na sakrivenu nepovjerljivost koju gajimo prema objektu koji se voli ili sa kojim zivite ljubav(a opet nepovjerljivost ponistava ljubav).....iskrenost je vazna, ali koliko sama iskrenost moze biti istinita i tacna? Neko konkretno djelo, gest kojim se pokazuje istinitost iskrenosti i to je ispoljavanje koje mora da se gaji i cesto i ispoljava da bi ljubav ako je prava mogla zivjeti vise nego jedno proljece....Tacno je mnogo sta od recenog u nihilovom postu, jedno je primjetno "koga zmija ujede i gustera se plasi"....nije samo bitna iskrenost, vazno je sto je istina u svemu izgovorenom, opet, djela govore o svemu, gestovi, i sve one vrline koje same po sebi izviru iz ciste ljubavi koja je uzvisenija od svih neprijatelja ljubavi: nepovjerljivosti, sumnjicavosti, zlonamjernosti, teznje za dominacijom itd itd....ali kako se boriti protiv laznih iskrenosti poput ovih kakva je ova prica? Sumnjicavost ponistava ljubav, pa kako vjerovati? Opet, iskrenost jeste vrlina ali i sredstvo manipulacije jer ko ce kome znati sto misli.....ja sam vise za ispoljavanje putem djela, za kusanje ljubavi i kada ide lose i kada je sve suncano i vedro....jer kakva je ljubav koja ostaje samo na prici i iskrenosti bez djela kojima dokazujemo izreceno? I zar je bitno gdje ce se zaceti ljubav?

  7. #32
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    ja smatram da je iskrenost samo jedan od segmenata zivljenja ljubavi i da je ljubav bez iskrenosti=nista... u ljubavi se ne mora nista pa i ne mora se po svaku cijenu morati forsirati iskrenost i izgovaranje svega sto se misli jer je makar meni sasvim prirodno da jesam takav kada zivim ljubav i da "morati" biti iskren ne postoji kao uslov nego jedino kao sasvim normalan proces ili ispoljavanje.....forsiranje na iskrenosti vise mi lici na sakrivenu nepovjerljivost koju gajimo prema objektu koji se voli ili sa kojim zivite ljubav(a opet nepovjerljivost ponistava ljubav).....iskrenost je vazna, ali koliko sama iskrenost moze biti istinita i tacna? Neko konkretno djelo, gest kojim se pokazuje istinitost iskrenosti i to je ispoljavanje koje mora da se gaji i cesto i ispoljava da bi ljubav ako je prava mogla zivjeti vise nego jedno proljece....Tacno je mnogo sta od recenog u nihilovom postu, jedno je primjetno "koga zmija ujede i gustera se plasi"....nije samo bitna iskrenost, vazno je sto je istina u svemu izgovorenom, opet, djela govore o svemu, gestovi, i sve one vrline koje same po sebi izviru iz ciste ljubavi koja je uzvisenija od svih neprijatelja ljubavi: nepovjerljivosti, sumnjicavosti, zlonamjernosti, teznje za dominacijom itd itd....ali kako se boriti protiv laznih iskrenosti poput ovih kakva je ova prica? Sumnjicavost ponistava ljubav, pa kako vjerovati? Opet, iskrenost jeste vrlina ali i sredstvo manipulacije jer ko ce kome znati sto misli.....ja sam vise za ispoljavanje putem djela, za kusanje ljubavi i kada ide lose i kada je sve suncano i vedro....jer kakva je ljubav koja ostaje samo na prici i iskrenosti bez djela kojima dokazujemo izreceno? I zar je bitno gdje ce se zaceti ljubav?
    "Rijeci su pracena djelima"
    Ljubav koja se javlja izmedju osoba u vezi mora biti pracena odgovarajucim rijecima,postupcima a prije svega djelima.Iskrenost je samo dio tog slozenog sistema zvanog ljubav.Ali vrlo bitan sraf .
    Neophodna je u svakoj vezi koja namjerava da se pretvori u nesto ozbiljnije.Ne podrazumjeva se samo iskrenost prema parteneru vec ponekad (ali ne i manje bitna) i iskrenost prema samom sebi u tom smislu da covjek treba svakog trenutka da bude svjestan gdje je,sta trazi od partnera,sta moze da ponudi partneru,svojih i njegovih losih i dobrih strana, i bez idealizacije kojom su obiicno neke veze pracene u pocetku.Nikad obmanjivati samog sebe jer to moze nekada doniejti i gore posledice nego neiskrenost prema svom partneru.
    Iskrenost prema partneru je neophodna.Esencijalna u istoj onoj mjeri kao i premasamom sebi jer treba suociti partnera sa onim sto stvarno jeste, sa onim sto je iza vas, a i ispred vas.
    Bez lazi i foliranja (cega kako vidim ne fali u danasnjim odnosima),vec iskrenost koja polako ali sigurno ulazi u odnos dvoje ljudi ucvrscujuci ih u njihovoj vezi.Bez obzira sto ona nosila sa sobom....
    "Biće dana kad me neće biti".

  8. #33
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I jos jedna stvar:
    Iskrenost ne podrazumjeva da sve istog trenutka kazete sve o sebi i zatrpate ga podacima o vasoj ljubavnoj,porodicnoj istoriji,materijalnoj situaciji,ovim ili onim problemima.Sve sto zelite,mislite , da treba znati o vama treba unositi u malim dozama tacno onoliko koliko mislite da ce biti dovoljno da vas razumije,shvati i prihvati.
    Iskrenost znaci da kad i uradite nesto sto nije po "volji" vasem partneru podjelite snjim jer ako namjeravate,ozbiljno,da bude dio vaseg zivota moracete se suociti sa tim trenutkom istine prije ili kasnije...
    Ima toliko toga sto se moze pokriti pojmom iskrenosti....
    "Biće dana kad me neće biti".

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Znacajan segment

    Quote Originally Posted by phenomenon
    ja smatram da je iskrenost samo jedan od segmenata zivljenja ljubavi i da je ljubav bez iskrenosti=nista... u ljubavi se ne mora nista pa i ne mora se po svaku cijenu morati forsirati iskrenost i izgovaranje svega sto se misli jer je makar meni sasvim prirodno da jesam takav kada zivim ljubav i da "morati" biti iskren ne postoji kao uslov nego jedino kao sasvim normalan proces ili ispoljavanje.....forsiranje na iskrenosti vise mi lici na sakrivenu nepovjerljivost koju gajimo prema objektu koji se voli ili sa kojim zivite ljubav(a opet nepovjerljivost ponistava ljubav).....iskrenost je vazna, ali koliko sama iskrenost moze biti istinita i tacna?
    Prvo kazes da je iskrenost samo jedan od segmenata, a odmah poslije toga da je "ljubav bez iskenosti=nista"?!? Iz toga jasno proizlazi da je iskrenost vise od pukog segmenta, kljucan segment, bez kojeg bi ljubav bila nista, odnosno ne bi je bilo. I onda, ako je vec iskrenost toliko vazan segment ne moze da kazes da se u ljubavi ne mora nista po svaku cijenu, jer bez iskrenosti nema ljubavi sto znaci da ona mora postojati da bi bilo ljubavi. Iskrenost se ne forsira, vec je ona neophodna da bi bilo ljubavi. Pricati o ljubavi bez iskrenosti je nemoguce, jer je ljubav bez iskrenosti nezamisliva. ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  10. #35
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Pa koju nelogicnost nihile konkretno nalazis? Naravno da je iskrenost jedan od segmenata i naravno da ljubav bez iskrenosti ne moze biti ljubav ali da je iskrenost atom ljubavi e to meni licno nije logicno. Pitao sam kako moze iko znati da je izgovorena iskrenost istinita? Ja polazeci od sebe ne podrazumijevam “moranje” u ljubavi nego sto je i prirodno i zdravo, iskrenost je sasvim normalno ispoljavanje kada zivite ljubav. Ja nisam nigdje spomenuo da je iskrenost kao segment ljubavi nebitna “stavka” tako da ne znam sa cim konkretno se suceljavas?

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Moranje

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Pa koju nelogicnost nihile konkretno nalazis? Naravno da je iskrenost jedan od segmenata i naravno da ljubav bez iskrenosti ne moze biti ljubav ali da je iskrenost atom ljubavi e to meni licno nije logicno.
    Sta ti to znaci da je iskrenost atom ljubavi? Ako si rekao da je iskrenost jedan segment ljubavi bez kojeg ljubavi nema onda je suvisna prica o tome da se u ljubavi ne smije forsirati iskrenost. To je nelogicno, jer iskrenost je neprestano prisutna u ljubavi, a ne proizvoljna i po necijoj potrebi prisutna ili odsutna.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Pitao sam kako moze iko znati da je izgovorena iskrenost istinita?
    Istina je cilj, a iskrenost sredstvo kojim se otkriva istina. Ako smo neiskreni necemo biti u prilici da postignemo cilj, da otkrivamo istinu. Da je istina poznata, ocigledna, u svakom trenutku svima jasno vidljiva onda bi laz bila nemoguca, i iskrenost kao nacin otkrivanja istine suvisna. Medjutim, istina se stalno otkriva, razne istine, o raznim situacijama, stvarima, ljudima, o svemu, i jedini nacin da se tome otkrivanju istine tezi, da se ne zapadne u laz i zabludu, jeste iskrenost.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Ja polazeci od sebe ne podrazumijevam “moranje” u ljubavi nego sto je i prirodno i zdravo, iskrenost je sasvim normalno ispoljavanje kada zivite ljubav. Ja nisam nigdje spomenuo da je iskrenost kao segment ljubavi nebitna “stavka” tako da ne znam sa cim konkretno se suceljavas?
    Cudna stvar je ovo tvoje naglasavanje da u ljubavi nema "moranja" jer po tome ispadne da u ljubavi nista ne mora pa ni iskrenost, a to je suprotno tome da ljubav nije moguce zvijeti bez iskrenosti. Iskrenost mora da postoji u ljubavi, a to "moranje" i "forsiranje" je nesto sto se dobrovoljno prihvata i od cega se ne odstupa. Tu se ne moze popustiti, jer je to egzistencijalni minimum lubavi.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  12. #37
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    74
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Svi se oni zale kako nigdje nema pravog prijatelja, kako nema ljubavi medju ljudima, kako svi lazu i varaju, kako se ni na koga ne mozes osloniti, itd.
    Rijetko vidim da se neko vise tu trazi u istini, ako ne osjeca bas potrebu za to, da mu je potrebna radi upravo negativne potrebe.

    Quote Originally Posted by nihil
    Znaci li to da im prijateljstvo, ljubav i iskrenost trebaju ili ne? Nakon razlicitih razocarenja u zivotu sto ljudi dozive o prijateljstvu i ljubavi se prica kao o nekom nedostiznim idealima kojima ni ne treba teziti jer su nedostizni, pa se onda ukljuce u "rat sviju protiv svih" trpeci pri tome razicite udarce dok pokusavaju da ostvare neke svoje ciljeve. I onda stalno kukaju kako su povredjeni a ne primjecuju koliko i sami povredjuju. ...
    Mislim da iskrenost - ljubav treba kad mi je i to potrebna kad imam potrebu za njom. Uostalom nigdje drugdje ne vidim potrebu biti iskrena prema drugima, samo kad je to potrebno( zavisno). Nakon razocarenja koje se spominje se prije treba pitati kod tih, sto ocigledno i nije bio slucaj, zasto je doslo do toga, zasto su dopustili, to i to? Zasto se covjek mora razocarati da bi uvidio da grijesi? Mislim da oni nisu znali zasto ulaze i izlaze promisljeno. Tu ima mnogo zasto, na pr., da dosta ljudi ima koji su slabije pojave, negativne u pojavi da vise traze nego sto daju. Ovi koji vise daju, manje primaju, i ostalo u krug.

    Pogresan nacin zivotarenja takodjer doprinosi pogotovo prije svega radi opsteg zdravlja, danas kad sve evidentno losije zivimo u kvalitetu i u enormnom unistenju i zagadjenu ove nase planete kao i ostalog sto mi se znacajno namece kao dobro kroz razne price od nauke i religije, obicajima, moralnim vrednostima i ostalog nezdravog je da me drzi, primorava prilicno da radim, radi drugih u odrzavanju u bezpotrebnom laznom sagledanom vjerovanju, a da pri tome 'uzivo' nemam vremena za sebe. Pa neznam da neko prica opet o idealima sem tih koji teze tome, slabih, razocarenih.

    To je cak daleka ceznja kad to neko prica, kad neko primorano tezi sto im je nepoznato daleko stanje, da kad je nema, da je neko taj trazi radi razumijevanja, srece i zadovoljstva, uvijek prije svega svoga kojeg sad nemaju pa se nadaju da ce im srodna dusha pomoci. Kukanja postoje i nije normalno sem da ako covjek razocarano zivi. To je onda normalno. Vjerovatno se ukljuce u rat protiv svih, hahaha, nadje me covjek namjerno (jedna lazna tvrdjna, istina koja se moze i kao zlonamjerno uzeti kad nije sagledata), zato sto vjerovatno osjecaju se narazumljivi i ti koji bi trebali da je razumiju u svojoj racionalnost to mogu ali nece, haha. Zbilja covjek moze da misli kako i onako i onako sve dok sebe ne oslobodi u mislima da nemoze znati kako je neko drugi i zasto tako radi. Prije svega imati osjecaj za razumijevanje, pristup koji je najvazniji da bi te neke ''ratoborne'' koja se vidno spominje u mom kontekstu i ostalo sto bezpotrebno nazivamo, da razumijemo kao moguca normalna pojava jer i jednim dijelom i to zavisno dolazi od nas, jer mi smo ti koji i ih nazivamo raznim imenima, lijepimo njima jos vece etikete bez ikakve potrebe, sto u losem nije potrebno pa bili oni neznam ko. Klin sa klinom se nikad ne treba izbijati, to je veoma lose u navodnom razumijevanju dobronamjerenosti.

    Quote Originally Posted by nihil
    To i nije cudno jer prijateljstvo i ljubav su licnosni odnosi, a ne drustveni odnosi, to je odnos izmedju dvoje ljudi, njihova duboka intima, posebna i svojim kljucnim dijelom odvojena od drustvenog zivota. Niko ne moze da zna niti da vidi sta prijateljstvo i ljubav dvoje ljudi sacinjava osim to dvoje ljudi. A to oni mogu da znaju samo pomocu iskrenosti.
    Meni je cudno sto se uopste mora zivjeti kad ne znamo zasto sve ovo. Ma ne, sto mi je vise cudno jesto to razno vezivanje bez potreba. Kakvo prijateljstvo i ljubav kad mene nikad iskreno niko nije ucio sve te pojave gdje god da se okrenem se koristi i nevjeruje nikom, a ne ljubi iz iskrenosti. Kad nemas tog licosnog odnosa kako kazes onda i nemozes valjda upoznati tu ljubav, ako ti je potrebna. Vecina to ljudi i ne ocekuje kako sam primjetila, jer daleko je bas biti iskren, sto je bas daleko stanje do kojeg se treba stici i to jedino kroz istinoljublje, svoje, ovozemaljsko i nikakve iracionanle prica o bogu i ostale mistifikacije koje su nestvarne u subjektivnoj je pojavi, koja sebe trazi negdje i pripovjeda, nudi trazece stanje koji se uvijek namece sve dok je upravo trazece. Mislim da ljubav moze daleko vise da ima ne samo odredjeno za jednu osobu, da kad bi me samo ucili o stvarnosti, a ne o ljubaviom stanju zaljubljenosti i nadanjima i ostalo iracionalno shvatanje. To nije daleko tako i ovako i zivi se nemajuci bas shvatanje zasto zivimo i uopste radi cega. To se bas mnogo i ne pita, sem kad se mora. Zivotari se i bez ljubavi sto je normalno kad je nigdje nema, a sami vecina to i ne osjeca da bude kad nemaju potrebu za tim...

    Quote Originally Posted by nihil
    ... Uglavnom, to je uzasno tesko jer smo uceni da budemo uloge (muskarci i zene) a ne ljudi cija posebnost jeste u njihovoj licnosti.
    To i jeste uvijek prica o covjeku indivudumu od kojeg ja uvijek polazim da je poseban na svoj nacin u posebnom nekom odnosenju danasnjice u kojoj zivi. Prica o ucenju daleko moze biti zdravija nego sto to i jeste. Ja sama mislim da je to ''zdravije'' ipak jedan od najvaznijih faktora koje sadrzi i elemente iskrenosti i ljubavi i ostalo sto u-cini zivot kvalitetnim.


    Quote Originally Posted by nihil
    Gdje poceti? Svugdje, od prvog pogleda i susreta. Tako se zivi. Mnogi to nece prihvatiti, neki ce od toga bjezati, neki ce htjeti da naude itd., ali bice i onih koji ce to cijeniti, pa i nekih koji ce zivjeti. Ocekivati da se to desi samo od sebe poput nekog cuda, bez napora i truda, naprosto je pogresno.
    Nece se desiti nikad nesamovoljno nesto bilo sta pa i to trazenje tih nekih ideala u prepostavci kako bi to izgledalo. To je kao i sve sto zivimo i radimo indivdualno i sa tog stanovista i prica se treba izboriti za svoje vrednosti (ako je tom i tome stalo) u zivotu koje moramo u nama racionalno spoznati kao aktualne kao i prolazne. Nema nista do suve racionalosti za sebe ili stvarnosti koja je gola da tu nema nista da se nada. Nada, nadati se u trazenom stanju u nerazumljivom sto je i normalno u zavisnoj svakodnevnici kako se zivi. Ovo je zivot gdje se pociva i gdje ocigledno ima kraja i opet kraja. Pa, ako prezivimo i budemo mogli komunicirati pa se opet pricamo, hahaha. Ljubav se uci i zivi kao i sve ostalo.

    Sta mislis koliko treba biti iskren u tim drustvenim odnosima kao sto je i ovaj jedan. I sto mislis o ''ratoborcima'' koji se ponasaju kao ja, kad si je vec uzeo da je tako kvalificiras? Koliko tu treba biti iskren, otvoren, osjacajan, dobronamjeran da bi vidjeli tog individua kao i mozda savjetovali ga pomocu tih idealima, kad je optuzujemo neracionalno?
    °Die Gegenwart ist die Zukünftige Vergangenheit°

  13. #38
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Po ovome sto ti pises ljubav je odnos medjusobno spojenih iskrenosti na sta se mogu samo slatko nasmijati.
    Ako si rekao da je iskrenost jedan segment ljubavi bez kojeg ljubavi nema onda je suvisna prica o tome da se u ljubavi ne smije forsirati iskrenost.
    Ne, ipak “forsiranje” znaci ujedno i uslovljavanje, a ljubav je bezuslovna.
    To je nelogicno, jer iskrenost je neprestano prisutna u ljubavi, a ne proizvoljna i po necijoj potrebi prisutna ili odsutna.
    Ako je po ovome sto kazes iskrenost neprestano prisutna i ovaj nastavak recenice koji si ispisao, jasno samog sebe demantujes Cemu onda forsiranje ako je prisutna i neproizvoljna?
    Istina je cilj, a iskrenost sredstvo kojim se otkriva istina.
    Kako mozes znati istinu ako se koristis nesaznatljivim? Iskrenost moze biti i istinita i neistinita informacija i samim tim je nesavrsena i cesto moze biti I netacna tako da je velika vjerovatnoca promasiti cilj.
    Ako smo neiskreni necemo biti u prilici da postignemo cilj, da otkrivamo istinu.
    Ako je cilj u ljubavi spoznaja istinitosti onda je to neka slobodno mogu reci primitivna igra kojom razbijamo nepovjerljivost koja tesko a da moze zadovoljiti samu sebe jer ne spoznaje nesaznatljivo tj. “ne cita misli”.

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Po ovome sto ti pises ljubav je odnos medjusobno spojenih iskrenosti na sta se mogu samo slatko nasmijati.
    Po tome kako lose intepretiras i kako se tim svojim promasenim interpetacijama smijes jasno je da si sujetan, drzak i bezobrazan. Sve to upucuje na mizantropiju i nehumanost. Pocinjes sve vise da vrijedjas i ocekuj adekvatne odgovore. Sto prije se uozbiljis bice ti lakse. ...
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Ne, ipak “forsiranje” znaci ujedno i uslovljavanje, a ljubav je bezuslovna.
    Ljubav nije bezuslovna. Glavni uslov je iskrenost. Kako ti zamisljas ljubav bez uslova iskrenosti nije jasno. Mora da se to desava u nekoj bozanskoj zemlji gdje postoje samo aveti(nje).
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Ako je po ovome sto kazes iskrenost neprestano prisutna i ovaj nastavak recenice koji si ispisao, jasno samog sebe demantujes Cemu onda forsiranje ako je prisutna i neproizvoljna?
    Cemu tvoje pominjanje "forsiranja iskrenosti" kao neceg negativnog ako mislis da je iskrenost obavezna i nuzna u ljubavi, stavise pises da je ljubav bez iskrenosti nista? Sta ti uopste znaci to "forsiranje iskrenosti"?
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Kako mozes znati istinu ako se koristis nesaznatljivim? Iskrenost moze biti i istinita i neistinita informacija i samim tim je nesavrsena i cesto moze biti I netacna tako da je velika vjerovatnoca promasiti cilj.
    Pretpostavka da bi se doslo do istine, da bi se ona saznala jeste da se bude iskren. Ako ti nisi iskren u onome sto govoris, vec manipulises i kazujes dio koji hoces da kazes, a en kazes sve sto znas onda si ti neiskren i onemogucavas i sebe i drugoga da saznate istinu. Taj postupak je nacin kako da se dobije ono sto se zeli, a ne da se sazna istina. ... Da li je istina ili neistina ono sto neko iskreno (po)kazuje to se ispituje u daljem toku otkrivanja i saznavanja istine. No, ako je neko namjerno rekao nesto sto nije istina, a sakrio ono za sta zna da je istina onda taj nije iskren, stavise, taj laze i skriva istinu. ... Zivjeti ljubav znaci uzajamno povjerenje, postovanje, prihvatanje u svakom pogledu, dobronamjernost, itd. Ako nismo uzajamno iskreni ne mozemo imati povjerenja, ne mozemo se postovati, a onda ni prihvatati ni biti dobrnomajerni... Ovim sto si napisao o iskrenosti potires ono sto si prethodno napisao da je "ljubav bez iskrenosti=nista". Sada prakticno pokusavas da pokazes da iskrenost nije moguca, a to onda znaci da ni ljubav nije moguca. Koji je tvoj stav?
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Ako je cilj u ljubavi spoznaja istinitosti onda je to neka slobodno mogu reci primitivna igra kojom razbijamo nepovjerljivost koja tesko a da moze zadovoljiti samu sebe jer ne spoznaje nesaznatljivo tj. “ne cita misli”.
    Jel ti to tvrdis da je ljubav "spoznaja nesaznatljivog", odnosno "citanje misli"?!? :roll:
    Last edited by nihil; 20-04-05 at 20:16.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  15. #40
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hahhahahahhahhahah vas dvojica ste nenadmasni u nadmetanju
    i jos kad bi neko mogao da mi prevede ovaj "svahili" kojim govori sofija bila bih mu zahvalna u stvari, kad bolje razmislim, bolje da ne jer cu prestati da se zabavljam

    ej, phe, ovdje makar mogu da ti izjavim ljubav a da mi niko "ne skine glavu", ZIVIO MODERATOR :twist:

  16. #41
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation Da niste malo,ali samo malo...

    Mislim ovo je otislo malo daleko od teme,ali samo vi nastavite.
    Interesantno vas je "slusati",mada bi bolje bilo ,kao sto rekoh, otvoriti novi topik za ovo.Ali ja nisam moderator... :roll:
    "Biće dana kad me neće biti".

  17. #42
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Unhappy Zdrav razum

    Mislim ne bih sad da pretjerano filozofiram ali bolje bi bilo da se vratite topiku.Ovo sve manje lici na pricu o ljubavi a vise o tome ko je kakav! :hammer:
    Ide se na varijantu da se ljudi ovdje ne vise razmjenjuju misljenja nego pocinje vrijedjanje,ko kome smeta,ko je kakav,ko kakvim jezikom prica,itd.
    Mislim,dajte ovdje se prica o ljubavi...Raspravljajte,prepiri te se ili ne znam vec sto ali drzite se teme.
    Pricu o jednoj sasvim pozitivnoj stvari u zivotu (koja ima svojih tamnijih strana ponekad) vi ste pretvorili u pricu kao o borbi dobra i zla.
    Apelujem na zdrav razum ali kako hocete...
    "Biće dana kad me neće biti".

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zabranitty
    a kad vidim nihila na neki topic odma ga preskachem..a kako je tezak
    Svaka ti cast, he, ja ga ne mogu preskociti...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  19. #44
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Hehehe...

    Quote Originally Posted by medo
    Kako ste je vidjeli je/ga, kako ste stupili u kontakt, po cemu ste znali da tu moze biti nesto, da li je bilo na prvi pogled, jeli vam cak on/ona bili odbojni u pocetku... itd. Kapirate sto hocu reci zar ne?
    Obicno nisam nikad znao da bi tu moglo biti nesto, cak nisam ni razmisljao o tome niti sam unaprijed kalkulirao. Sve je uvijek islo priblizno ovako: Iz nekog sitnog razloga je pocela prica da bi na kraju pricali o svemu i svacemu kao da se znamo sto godina. I kada se je to desilo sam izgled vise nije imao neke presudne uloge. Iskra je preskocila sama... Ako nije postali smo dobri drugari, a ako je - onda je i bilo nesto
    E pa sad, kako da kazem, desilo se je da me je smetala i pjega ako nije bila na pravom mjestu
    A po drugoj strani, hmmm, djevojke su vec bile toliko hrabre da su same pokazale interes, tako da nije bilo ni puno brige oko osvajanja i novih kontakata, tako daaaa... Ma super
    Jesam li odgovorio?

  20. #45
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Mrdusa donja
    Posts
    179
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile Zivotna prica

    Evo jedne price koja je imala cudan pocetak, a jos cudniji kraj. Desilo se da nas je jedan kolega iz drustva, mene i par kolegica, pozvao na svoje momacko vece. Neobicno, jer se djevojke obicno ne zovu na takve muske zureve ali posto smo svi, osim moje kolegice, bili iz istog drustva zabava je bila jos interesantnija. E i sad se tamo po obicaju pilo, salilo, svirala je dobra muzika i uz klopu i puno smijeha zabava se rasplamsala. Sale su pljustale na racun mladozenje koji je to hrabro podnosio, a svako toliko bacio bi oko na moju kolegicu. Normalno i ona ga je zadirkivala kako mu sloboda polako izmice i malo po malo, pali su si u zagrljaj. Sad, jel to ona njega tjesila, a on se prepustio nije se znalo do jutra. Hodali su jos par mjeseci. On se u medjuvremenu i ozenio, a kasnije i razveo od zene jer je brak bio isforsiran na zelju njegovih roditelja, a zbog njene trudnoce. Uglavnom, ona je nasla novu ljubav ali njihove medjusobne simpatije jos su zive.
    No, da ne zaboravim, u drustvu je bio jos jedan momak kojeg sam znala vec od ranije i nikad mi nije bio posebno simpatican ali tu noc smo valjda pili isto vino, raspravljali o razlicitim temama, salili se, plesali i prohodali. Nakon dvije godine doslo je do braka. I danas nakon toliko godina pijemo isto vino i nazdravljamo novim i starim ljubavima.

  21. #46
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    74
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    phenomenon, predlazem da otvoris ''sticky'' kritikovanje moderatora zbog netolerantnosti, pristranosti i ostalih u mjeri kriterijuma koje cine nekorektnost u sprovodjenju svoje funcije kao moderatora. Kad otvoris, onda izbrisi ovaj post.
    °Die Gegenwart ist die Zukünftige Vergangenheit°

  22. #47
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Smirnoff_ice
    Obicno nisam nikad znao da bi tu moglo biti nesto, cak nisam ni razmisljao o tome niti sam unaprijed kalkulirao. Sve je uvijek islo priblizno ovako: Iz nekog sitnog razloga je pocela prica da bi na kraju pricali o svemu i svacemu kao da se znamo sto godina. I kada se je to desilo sam izgled vise nije imao neke presudne uloge. Iskra je preskocila sama... Ako nije postali smo dobri drugari, a ako je - onda je i bilo nesto
    E pa sad, kako da kazem, desilo se je da me je smetala i pjega ako nije bila na pravom mjestu
    A po drugoj strani, hmmm, djevojke su vec bile toliko hrabre da su same pokazale interes, tako da nije bilo ni puno brige oko osvajanja i novih :yipiiii: kontakata, tako daaaa... Ma super
    Jesam li odgovorio?
    jedna dobro 3+.Ako se dogodi nesto intersantnije u medjuvremenu mozda dobijete i vecu ocjenu.A ovo + je za "djevojke su vec bile toliko hrabre da su same pokazale interes".Mozete sjesti. :yipiiii:
    "Biće dana kad me neće biti".

  23. #48
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Daleko...
    Posts
    144
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool Zlo

    Moram reci da se u nekim ocjenama moram sloziti sa phenomenon kao sto sam negdje pomenuo.Ali ovdje ipak svako ima pravo da iznese svoje misljenje kakvo god da je,i koliko god vremena i prostora mu trebalo.zato forumi i sluze.A to sto se mi ne sklazemo to je vec nesto drugo...
    Suvise lako okvalifikujes nesto kao zlo.
    Ne razumijem.Ali ne bih da vam se mjesam u posao.
    Samo nastavite.Infinity.................
    "Biće dana kad me neće biti".

  24. #49
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile Hvala hvala Medo

    Lijepo si me smjestio u trecu deceniju i nijesi pogrijesio hehehehe
    Ako se sjetim jos cega rado cu napisati...
    A ono: ...djevojke su vec bile toliko hrabre da su same pokazale interes...
    bi moralo biti: ...a i djevojke su u ono vrijeme bile vec toliko hrabre, da su i same pokazale interes...
    Daj jos jedan plus pa cu se smiriti

  25. #50
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,779
    Thanks Thanks Given 
    637
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    ja samo da se nadovezhem

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 35
    Last Post: 24-11-12, 16:31
  2. ŽIVOT DUKLJANSKE KRALJEVINE
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-11, 11:42
  3. Momir Bulatovic: "Pravila cutanja"
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 37
    Last Post: 01-11-10, 17:51
  4. gleda majmun sebe u zrcalo...
    By castel nuovo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 47
    Last Post: 27-04-05, 11:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •