Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 76 to 100 of 131

Thread: Zakon o radu

  1. #76
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Zakon je samo okvir i to sto tamo nema nadoknada za prevoz do posla, dovoz radnika na mjesto rada.... ne znaci da to ne moze biti predvidjeno pravilnikom firme ili dodatno regulisano kolektivnim ugovorom.
    Znam, ali me je zanimalo postoji li IJEDNA obavezujuca stavka za poslodavce po tom pitanju, ali izgleda da jednostavno nema, vec se sve svodi upravo na ono 'moze, a ne mora'...


  2. #77
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  3. #78
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    A regulise li Zakon recimo situaciju kada poslodavac zahtijeva od radnika da za poslove firme koristi svoja auto a ovaj da mu nista extra ne placa?

  4. #79
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    regulise Opsti kolektivni ugovor:

    Član 26
    Poslodavac zaposlenom nadoknańuje povećane troškove koji su u funkciji izvršenja poslova, ako to na drugi
    način nije obezbijeńeno, i to:
    1. Dnevnicu za službeno putovanje u zemlji u visini od 20% obračunske vrijednosti koeficijenta iz člana 11
    ovog ugovora, s tim što se putni troškovi i troškovi noćenja, osim noćenja u hotelu "de luxe" kategorije
    priznaju u cjelini prema priloženom računu.
    2. Dnevnicu za službeno putovanje u inostranstvu u iznosu i na način propisan od nadležnog državnog organa.
    3. Naknadu troškova u visini od 25% cijene litra benzina po preńenom kilometru ukoliko zaposleni, uz
    saglasnost poslodavca, koristi privatni automobil u službene svrhe.

    Granskim kolektivnim ugovorom,odnosno kolektivnim ugovorom kod poslodavca, urediće se pitanje naknade
    povećanih troškova rada i boravka na terenu (terenski dodatak).


  5. #80
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Eto hvala na informaciji, nisam znao. Bogme dostina ih ne placa to djao popio.

  6. #81
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne placa jer je to bas masu skupo... U jednoj firmi kada sam radio, najveca mi je banja bila da podjem svojim kolima do BD i onda uzmem putne troskove... PG-BD-PG je 120km pa puta 1/4 od litre goriva, sto je tada bilo 30 centi i eto ti skoro 40eura! Sada bi po putnom nalogu do BD i nazad uzeo 50 eura!
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  7. #82
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Treba dodati i to ako poslodavac kaze da treba ići na sluzbeni put na primjer do Sarajeva pa sledjuje troskovi, prilozena autobuska karta.... ne moze radnik putovati svojim autom i po svrsenom cinu traziti da mu se plaća % cijene potrosenog benzina.

  8. #83
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Ne placa jer je to bas masu skupo... U jednoj firmi kada sam radio, najveca mi je banja bila da podjem svojim kolima do BD i onda uzmem putne troskove... PG-BD-PG je 120km pa puta 1/4 od litre goriva, sto je tada bilo 30 centi i eto ti skoro 40eura! Sada bi po putnom nalogu do BD i nazad uzeo 50 eura!
    a zaisto koji to auto trosi 40 litara na 100km? Da su stavili 15 bila bi prava mjera, pa izvolte. Nego oni to tako stavili da bi ohrabrili vozikanje sluzbenim autima


  9. #84
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Zakon o radu?
    Kao što sam već neđe pisao o tome, kakva su prava radnika i kako radnici preko institucija sistema mogu da se zaštite evo da opet ponovim :
    2 godine poslodavac nije uplaćivao plate ( preko računa ) i nije uplaćivao doprinose.
    3 radnika ga tuže, preko Agencije za mirno rešavanje radnih sporova.
    Agencija poziva obje strane na razgovor.
    Dolazi se do sporazuma koje su obje strane potpisale da će poslodavac u narednih 90 dana da izmiri obaveze.
    Prođe od tada 90dana, centa nikome na račun.
    Radnici koriste svoje pravo, da preko Osnovnog suda blokiraju žr firme.
    Firma je blokirana. Nalazi se na spisku blokiranih firmi kod CBCG.
    I pored svega toga, firma i dalje radi, tako što je otvorena još jedna na ime supruge vlasnika prve, i onda svoje usluge ova blokirana naplaćuje preko te druge.
    Država je toga svjesna ali nema način da reaguje.
    PRELIJEPO
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  10. #85
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ima nacina bogomi samo da se 'oće. Inspekcija u svakom trenutku moze provjeriti sta se i koji racuni placaju sa racuna druge firme. Ako je Sud blokirao racun ima odluka kako da se namire potrazivanja radnika a tek to da firma radi bez aktivnog racuna je posao za inspekciju.

  11. #86
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    I pored svega toga, firma i dalje radi, tako što je otvorena još jedna na ime supruge vlasnika prve, i onda svoje usluge ova blokirana naplaćuje preko te druge.
    Država je toga svjesna ali nema način da reaguje.
    PRELIJEPO
    pa cekaj, ako je isto ljudstvo ostalo da radi, svi oni moraju potpisati nove ugovore sa novom firmom, za novog poslodavca. A dugovanja od prethodnog ostaju i dalje, pa neka se slikaju supruznici. Ali ako je neka manja firma dje je lagano promijeniti citavu garnituru, tu se ostaje bez posla lagano..


  12. #87
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nema sanse da ti supruznici mogu da se izvuku... Oni sada koriste nase zakone i mogucnosti da prolongiraju sto duze mogu... Zapravo, oni nista nelegalno nisu uradili do jednog momenta... Racun firme je blokiran jer su ga radnici blokirali, novca nema da se isplati i to je to... Tu nista strasno nema (osim da se na crno radilo, ali da se ne vracam sada na to).. Potpuno je legitimno da firma ne radi dobro, da radnici imaju potrazivanja, da to pokusaju da naplate preko suda i da se onda racun blokira dok ne legne neka uplata koja bi taj novac preusmjerila na racune radnika...

    Takodje nije nelegalno napraviti novi D.O.O. i poceti onamo gdje je prethodni stao... Nelegalno je to da prva firma nije ugasena, a da je druga preuzela funkciju nad prvom... Ako firma oce da se ugasi, proglasava se stecaj i onda slijedi rasprodaja imovine zbog naplate potrazivanja prema dobavljavacima i radnicima... Nelegalno je da istom imovinom upravlja drugi D.O.O. bez stecajnog postupka ili kupovine vecinskog paketa akcija ako je A.D. u pitanju... Svaki advokat ovo rijesava jako brzo...

    Ja sam imao slicnu situaciju (ali ne kao radnik, nego kao d.o.o, naspram "fantomskog" d.o.o) i to se brzo rijesilo, bez obzira sto je u drugi d.o.o bio nepostojeci tel/fax, pa cak i adresa... Lagano se dokazalo da je ista struktura firme u pitanju... Kaznu ne moram da pominjem koju je ovaj "nedodrljivi" popio...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  13. #88
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Ne placa jer je to bas masu skupo... U jednoj firmi kada sam radio, najveca mi je banja bila da podjem svojim kolima do BD i onda uzmem putne troskove... PG-BD-PG je 120km pa puta 1/4 od litre goriva, sto je tada bilo 30 centi i eto ti skoro 40eura! Sada bi po putnom nalogu do BD i nazad uzeo 50 eura!
    A skupo, jbg tu treba uracunati i amortizaciju vozila.
    A sto je sa koriscenjem privatnog mobilnog u poslovne svrhe?
    Last edited by autodijagnostika; 02-09-12 at 09:21.

  14. #89
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    A sto je sa koriscenjem privatnog mobilnog u poslovne svrhe?
    A to se jednostavno resava recenicom: "Nemam kredita, sefe."
    I ubrzo dobijes jeftini sluzbeni telefon, obicno umrezen sa kolegama i sefom...


  15. #90
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E vala ako nije uracunata u tih 40 l na 100 km nije nidje Bojim se da će tvoje sljedeće pitanje biti a sta je sa privatnom olovkom kojom se potpisuju poslovni ugovori, da li su cipele kojim idem na posa privato ili sluzbeno koriscene...... Mozemo mi odje raspredati sta je dobro i kako bi bilo jos bolje ali je onako kakav se potpise ugovor o poslu koji će radnik obavljati. Dobro je dok se svi pridrzavaju toga ugovora, a ako ti koristis privatni telefon u sluzbene svrhe to je zbog toga da imas bolje rezultate na poslu, a za to su bolje nagrade....

  16. #91
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    a nasi poslodavci su cuveni po tome sto vole da nagradjuju


  17. #92
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Naravno pa zato autodijagnostika navalio da koristi svoj telefon i ne vodi racuna o amotrizaciji

  18. #93
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    U drzavi sa 15000 nelikvidnih kompanija od 50 000 ,
    je apsurdno diskutovati o pravima radnika,
    u Dansku poslodavci i sindikati uredjuju trziste rada, bez mijesanja prljave politike,
    i tako bruse KOLEKTIVNI UGOVOR 123 godine, svake druge,
    i nikad nijesam cuo, od 1969 da je nekome kasnila plata, ili ne daj Boze izostala.

    Mi od svega napravimo SPRDNJU,
    jer BIROKRATIJA&PARTITOKRATIJA zabadaju nos u svaki supak, samo da imaju za svoje potrebe,
    a od sindikata i udruzenja poslodavaca,
    prave POSLUSNA GOVEDA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  19. #94
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Naravno pa zato autodijagnostika navalio da koristi svoj telefon i ne vodi racuna o amotrizaciji
    Bogme vodim dobro racuna, zato nikad nisam bio postpaid.
    A imas amortizaciju i kod mobilnog, to ti dodje baterija.

    Mozemo se sprdat (na moj racun) kolko nam je cef ali znam da od mog poslodavca ne dobijem nista extra sem te fiksne plate a redovno radimo prekovremeno, nerijetko koristimo svoja auta za potrebe firme i mobilne takodje.

  20. #95
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nijesi se vjencao sa poslodavcem i mijenjaj. Da bi te cijenili moras cijeniti sebe, a za haritativni rad imas druge firme. Ljudi ne misle o nekim stvarima "nedaj boze" sta bi bilo kad bi se nesto desilo a on u svom autu bez putnog naloga i kao na sluzbenom putu. U sredjenim drzavama nema ni ostete ni nicega a poslodavac kaze da nema pojmaaaaa dje se ta osoba bila zaputila i jednostavno prije toga napustila posao. Ja znam da nasi poslodavci nijesu takvi i prije bi ruku slomili nego tako nesto uradili, ali vazda vazi ono "ako znas racunati racunaj na sebe". Na primjer moja direkcija je blizu kuće i sitnica samo 789.5 km. Kad im dune pozovu tamo a prema ugovoru ima placeno 2 avionske i godisnje 3500 km. Mladi pripravnik iz Crne Gore ima 4 avionske i oko 800 kilometara, a da li će neko koristiti svoj mobilni ili se ispeti na brdo i glasno zvati nikoga nije briga. Ne bi bilo dobro kad se brzo ne bi odgovorilo na e-maila ili ne bilo online, a kako cime kuda i .... to je briga zaposlenoga. Sve je to precizno dogovoreno, zapisano i potpisano i to je zakon. Nista preko toga niti nista manje od toga ili sto bi nas narod rekao "ljubav za ljubav ali sir za pare".

  21. #96
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Radnici su krivi, niko drugi... Ne moze, odnosno nece, poslodavac nesto da vidi, ako mu radnik na to ne ukaze... Na drugu stranu je to da se radnik boji da ce da ostane bez posla... A radnik danas ako ostane bez posla, a obican je, odnosno prosjecan je, radnik, on se tesko zaposljava... Sto dovodi do zakljucka da prosjecni radnici cute i trpe, dok dobar ili odlican radnik to ne bi trpio...

    Sve je danas bruto i neto... Ponuda i potraznja... Radis ili ne radis... Danas, u ovoj drzavi, u ovakvom stanju, odlican komercijalista ne radi ispod 800e, a imas iz reda stotine komercijalista koji rade za 350e, sa svojim kolima i svojim telefonom... Ovaj odlican ima i auto i telefon od firme i jos 800e i bori se za bonuse... Zasto? Moze mu biti, jer zaista vrijedi toliko!
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  22. #97
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,128
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Mozemo se sprdat (na moj racun) kolko nam je cef ali znam da od mog poslodavca ne dobijem nista extra sem te fiksne plate a redovno radimo prekovremeno, nerijetko koristimo svoja auta za potrebe firme i mobilne takodje.
    Sat prekovremenog rada je skuplji najmanje 40% od redovne rezije. Ali ono sto malo ljudi odje zna, a jos manje poslodavaca praktikuje, je da je za svaki prekovremeni rad poslodavac duzan zaposlenom uruciti pisanu odluku o tome prije samog rada. Jedino ako je priroda posla takva da je to nemoguce moze uruciti posle, ali najkasnije do 5 dana nakon rada. Tako zakon obavezuje, a taj papir, ta odluka je tvoj neoboriv dokaz za sjutra ako ti u obracunskoj listi nije unesen taj rad i obracunat.


  23. #98
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Radnici su krivi, niko drugi... Ne moze, odnosno nece, poslodavac nesto da vidi, ako mu radnik na to ne ukaze... Na drugu stranu je to da se radnik boji da ce da ostane bez posla... A radnik danas ako ostane bez posla, a obican je, odnosno prosjecan je, radnik, on se tesko zaposljava... Sto dovodi do zakljucka da prosjecni radnici cute i trpe, dok dobar ili odlican radnik to ne bi trpio...

    Sve je danas bruto i neto... Ponuda i potraznja... Radis ili ne radis... Danas, u ovoj drzavi, u ovakvom stanju, odlican komercijalista ne radi ispod 800e, a imas iz reda stotine komercijalista koji rade za 350e, sa svojim kolima i svojim telefonom... Ovaj odlican ima i auto i telefon od firme i jos 800e i bori se za bonuse... Zasto? Moze mu biti, jer zaista vrijedi toliko!
    U pravu si.
    Kod mene je slucaj i ako mozda nisam doskocio da mi bude sve po zakonu a onda makar sam se izborio za malo solidniju bruto-neto platu. U ovakvom stanju danas u CG mozete da ucjenjujete poslodavca jedino ako ste odlican i strucan radnik.
    ps. e nisam komercijalista

  24. #99
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Sat prekovremenog rada je skuplji najmanje 40% od redovne rezije. Ali ono sto malo ljudi odje zna, a jos manje poslodavaca praktikuje, je da je za svaki prekovremeni rad poslodavac duzan zaposlenom uruciti pisanu odluku o tome prije samog rada. Jedino ako je priroda posla takva da je to nemoguce moze uruciti posle, ali najkasnije do 5 dana nakon rada. Tako zakon obavezuje, a taj papir, ta odluka je tvoj neoboriv dokaz za sjutra ako ti u obracunskoj listi nije unesen taj rad i obracunat.
    U njemackoj prekovremeni rad je isto toliko placen kao i normalni u vecini sluchajeva. Da li cete da ga radite ili ne vasha stvar. Skuplje je samo ako radish nocnu smenu ili na praznike...
    nedje se chak ni ne placaju. Mada ste onda za to vi krivi ako se upushtate na to a u vecini sluchajeva ne morate jer ima dovoljno drugog posla i poslodavaca. Mada ako imate veoma dobru bruto platu onda je manje vazhno ako su neplaceni ili ako morate nedje na vashe gorivo i auto ic. Mada se valja izrachunat gorivo+amortizacija+stres i oduzet od plate da vidite na chemu ste.

    Poslodavcu ce u vecini sluchajeva odgovarat da radite prekovremeno ako mozhete bash i da se svo vrijeme koncentrishete. Jer umjesto dodatnog radnika ima samo prekovremene sate, dok bi novi radnik donijo regrese, poreze, godishnji odmor, troshkove novog radnog mjesta i alata itd.
    Last edited by West; 02-09-12 at 22:41.

  25. #100
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    U njemackoj prekovremeni rad je isto toliko placen kao i normalni u vecini sluchajeva. Da li cete da ga radite ili ne vasha stvar. Skuplje je samo ako radish nocnu smenu ili na praznike...
    nedje se chak ni ne placaju. Mada ste onda za to vi krivi ako se upushtate na to a u vecini sluchajeva ne morate jer ima dovoljno drugog posla i poslodavaca. Mada ako imate veoma dobru bruto platu onda je manje vazhno ako su neplaceni ili ako morate nedje na vashe gorivo i auto ic. Mada se valja izrachunat gorivo+amortizacija+stres i oduzet od plate da vidite na chemu ste.

    Poslodavcu ce u vecini sluchajeva odgovarat da radite prekovremeno ako mozhete bash i da se svo vrijeme koncentrishete. Jer umjesto dodatnog radnika ima samo prekovremene sate, dok bi novi radnik donijo regrese, poreze, godishnji odmor, troshkove novog radnog mjesta i alata itd.
    Dovoljno drugog posla? To je upravo problem. Posla nema i nema biranja vec prihvatas ono sto ti se nudi.
    Pa kao sto sam rekao, donekle bolja plata moze da nadomjesti sve ono sto poslodavac ne ispostuje po zakonu.
    Kod nas je jos jedan problem sto radnici fino ne pregovaraju za satnicu a ne ukupnu platu za mjesec. Jer kad ti ugovoris fiksnu mjesecnu platu onda nema poente pricat o prekovremenim.
    Puno radno vrijeme u CG je 40 radnih sati nedjeljno (5 dana*8 sati), sve preko toga se smatra prekovremenim. A iz reda se radi subotom i cak nedjeljom.

    Zakon o radu moze da se diskutuje poprilicno, ali jedna je cinjenica bio on dobar ili los evidentno je da ga poslodavci u CG makar jedan velik broj uopste ne postuje.
    Last edited by autodijagnostika; 03-09-12 at 07:34.

Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Zakon o radu ne odgovara poslodavcima
    By autodijagnostika in forum Ekonomija
    Replies: 62
    Last Post: 31-05-11, 13:19
  2. Ugovor o radu
    By Brent1986 in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 22-03-11, 09:17
  3. Nezgoda na radu :)
    By bojankov in forum Sve i svašta
    Replies: 10
    Last Post: 31-03-10, 20:17
  4. zakon o radu
    By pilicius in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 09-07-09, 11:04
  5. Budvani na prinudnom radu
    By Bunny Rabbit in forum Primorski
    Replies: 27
    Last Post: 10-01-05, 19:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •