Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 51 to 75 of 131

Thread: Zakon o radu

  1. #51
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vidocq View Post
    Zanima me koja su prava garantovana radniku koji ima ugovor na odredjeno vrijeme.

    Konkretno, ako radnik ima ugovor, npr. do 31.12.2012. a poslodavac mu iz nekog razloga da otkaz 31.10.2012., ima li radnik pravo na isplatu zarada koje su mu predvidjene do kraja ugovora?
    Sve zavisi što je razlog otkaza ... ako je otkaz zbog nemarnosti radnika na radnom mjestom ili ga poslodavac šalje da putuje 200 km od mjesta u kom živi da bi ga se otarasio onda nema nikakvu obavezu prema njemu a ako je otkaz zbog viška radnika ili zamjene postojećeg imaš pravo na tužbu ... mada nisam pravnik
    deuscroix

  2. #52
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da, u slucaju da si dobio otkaz zbog neispunjavanja obaveza propisanim ugovorom, nemas pravo, ukoliko se radi o povredi tvog prava imas i imas pravo na tuzbu, takodje u tom dijelu unazad 3 godine mozes da potrazujes sva prava koja ti nisu isplacivana,a trebala su, smanjenja plata ili nekog drugog dijela koji su po zakonu duzni da ti isplate
    Me, myself and I

  3. #53
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vici View Post
    da, u slucaju da si dobio otkaz zbog neispunjavanja obaveza propisanim ugovorom, nemas pravo, ukoliko se radi o povredi tvog prava imas i imas pravo na tuzbu, takodje u tom dijelu unazad 3 godine mozes da potrazujes sva prava koja ti nisu isplacivana,a trebala su, smanjenja plata ili nekog drugog dijela koji su po zakonu duzni da ti isplate
    Valjalo bi napomenut da ti sudski procesi mogu da traju po nekoliko godina dje si obavezan platit advokata da zakaže ročište i ,nisam siguran, tek posle 3 puta kad se niko iz pravne službe poslodavca ne pojavi donosi se odluka u tvoju korist ... znači treba bit spreman na maraton koji košta ali se na kraju isplati
    deuscroix

  4. #54
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da, ali ima par odlicnih advokatskih kancelarija (Djukanovic, Velibor Markovic, Mugosha), koji u slucaju stvarne povrede radnog prava ti kazu kolike su mogucnosti, u zadnje vrijeme postupak i ne traje mnogo, mada, sve zavisi gdje je bio zaposlen i koliko prostora ima to preduzece da odugovlaci. ukoliko nemas novca za placanje svih troskova po rocistima, mozda sa pojedinima mozes da se dogovoris za procenat na kraju sudskog postupka, koji bude velik, ali se ipslati kako kazes
    Me, myself and I

  5. #55
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i da naglasim, ovo pravo ne zastarijeva, kad god mozes da ih tuzis i potrazujes za te 3 godine, tako su meni rekli, raspitivala se moju bivsu firmu ), takodje, ukoliko ima u istoj firmi neko sa istim povrijedjenim pravima, tj. istim interesom, bolja je grupna tuzba
    Me, myself and I

  6. #56
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vici View Post
    da, ali ima par odlicnih advokatskih kancelarija (Djukanovic, Velibor Markovic, Mugosha), koji u slucaju stvarne povrede radnog prava ti kazu kolike su mogucnosti, u zadnje vrijeme postupak i ne traje mnogo, mada, sve zavisi gdje je bio zaposlen i koliko prostora ima to preduzece da odugovlaci. ukoliko nemas novca za placanje svih troskova po rocistima, mozda sa pojedinima mozes da se dogovoris za procenat na kraju sudskog postupka, koji bude velik, ali se ipslati kako kazes
    Advokatska kancelarija je dobra samo u zavisnosti od toga protiv koga vodiš sudski spor ... da se ne zamajavamo raznim pričama uopšte nije isključeno da će i advokat u dogovoru sa poslodavcem prolangirati slučaj a ti si obavezan ugovorom da te on zastupa i onda ti se može desit da nisi zadovoljan sa advokatom a on ti traži da mu platiš nikakav učinak ako oćeš da raskineš ugovor sa njim ... ljudi moji pa ne bruji cijela javnost da je Crna Gora privatna država bez razloga ali opet sve zavisi od tebe koliko mozga imaš da procijeniš koliko će taj odvokat imat želju da te zastupa na pravi način ... neka vrsta intuicije je neophodna
    deuscroix

  7. #57
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zavisi kojeg advokata izaberes, ova 3 sto sam ti navela, a znam iz sporova drugih ljudi kojima su vodili slucaj, su bili azurni zato sto su bili profesionalci i imaju dobar tim ljudi iza sebe
    Me, myself and I

  8. #58
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by night_silence View Post
    Sve zavisi što je razlog otkaza ... ako je otkaz zbog nemarnosti radnika na radnom mjestom ili ga poslodavac šalje da putuje 200 km od mjesta u kom živi da bi ga se otarasio onda nema nikakvu obavezu prema njemu a ako je otkaz zbog viška radnika ili zamjene postojećeg imaš pravo na tužbu
    e ovo me zanima, je li moguce da nasim Zakonom o radu i Opstim kolektivnim ugovorom danas poslodavac uopste nije obavezan placati putne troskove? Ono kao 'moze, ali ne mora', tako vele da je sad to propisano. A znam da je prije bilo precizno nesto propisano kao 'ako je radno mjesto udaljeno na 5 ili vise kilometara od mjesta boravka zaposlenog, poslodavac je u obavezi isplacivati mu putne troskove'. I smatram da je tako bilo fer i prema poslodavcima i zaposlenima, jer ipak poslodavac prilikom primanja radnika na radno mjesto uzima u obzir i te okolnosti, pa na osnovu njih odlucuje oce li zaposljavat to lice. Uslovi za to radno mjesto su takvi i takvi, zaposleni ne smije biti nastanjen na lokaciji koja je od mjesta rada udaljeno vise od toliko i toliko, i kraj price. A danas pricaju da vise nema nikakve veze sve to, vec da poslodavac nema nikakve obaveze prema tebi, pa makar pola plate davao za prevoz. Nenormalno mi to zvuci, bas bih volio da mi neko potvrdi to


  9. #59
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    e ovo me zanima, je li moguce da nasim Zakonom o radu i Opstim kolektivnim ugovorom danas poslodavac uopste nije obavezan placati putne troskove? Ono kao 'moze, ali ne mora', tako vele da je sad to propisano. A znam da je prije bilo precizno nesto propisano kao 'ako je radno mjesto udaljeno na 5 ili vise kilometara od mjesta boravka zaposlenog, poslodavac je u obavezi isplacivati mu putne troskove'. I smatram da je tako bilo fer i prema poslodavcima i zaposlenima, jer ipak poslodavac prilikom primanja radnika na radno mjesto uzima u obzir i te okolnosti, pa na osnovu njih odlucuje oce li zaposljavat to lice. Uslovi za to radno mjesto su takvi i takvi, zaposleni ne smije biti nastanjen na lokaciji koja je od mjesta rada udaljeno vise od toliko i toliko, i kraj price. A danas pricaju da vise nema nikakve veze sve to, vec da poslodavac nema nikakve obaveze prema tebi, pa makar pola plate davao za prevoz. Nenormalno mi to zvuci, bas bih volio da mi neko potvrdi to
    Mislim da nije obavezan da ti plati ali sve i da ti plati putne troškove ti si više putnik koji se sa životom bori kao onaj majmun iz odiseje 2012
    deuscroix

  10. #60
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u mojoj bivsoj firmi, za veliko cudo, su placali ko je iz drugog grada putovao na posao u pg koja je bila baza po kompanijskim propisima, ali samo ako se sam sjetis da to zatrazis, a pola ih nisu znali da imaju prava to da traze, tako da je ispadalo da su nekima placali, a nekima nisu . raspitajte se, pozovete te se na zakon ili statut, nego se mnogi boje ista da traze nego se vode politikom, cuti, bolje mi je ovako, jer mi se moze desiti da mi ne produze sljedeci ugovor....
    Me, myself and I

  11. #61
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vici View Post
    u mojoj bivsoj firmi, za veliko cudo, su placali ko je iz drugog grada putovao na posao u pg koja je bila baza po kompanijskim propisima, ali samo ako se sam sjetis da to zatrazis, a pola ih nisu znali da imaju prava to da traze, tako da je ispadalo da su nekima placali, a nekima nisu . raspitajte se, pozovete te se na zakon ili statut, nego se mnogi boje ista da traze nego se vode politikom, cuti, bolje mi je ovako, jer mi se moze desiti da mi ne produze sljedeci ugovor....
    A ko donosi zakone ??? Jesu li to neki šahovski amateri iz MZ ili pravnici koji su preko POLITIKE došli do pozicija da donose zakone ??? Sve je povezano sa politikom makar kad pričamo o ljudima i njihovoj ulozi u nekoj državi !!! Da su političari normalni ljudi a ne zapravo gomila zvijeri koje samo čekaju da svojoj goozici obezbijede egzistenciju na račun budalastog naroda sve bi bilo drugačije uredjeno kao što je to već bio slučaj ali ovako nema druge nego da ih trpimo dok nas nedje ne spakuju ... to nam je makar sigurno
    deuscroix

  12. #62
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    za sve sto vas interesuje imate zakon o radu da procitate, u pravnoj sluzbi mozete traziti kompanijski statut, konsultovati se sa nekim ko zna nesto o pravu i dosta informacija saznate sam, tako sam ja radila, ulagala zalbe koje su bile usvajane, jer si niko nece izboriti za vasa prava kao vi sami, samo lukavo i nista na dza i bu i napadima
    Me, myself and I

  13. #63
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vici View Post
    za sve sto vas interesuje imate zakon o radu da procitate, u pravnoj sluzbi mozete traziti kompanijski statut, konsultovati se sa nekim ko zna nesto o pravu i dosta informacija saznate sam, tako sam ja radila, ulagala zalbe koje su bile usvajane, jer si niko nece izboriti za vasa prava kao vi sami, samo lukavo i nista na dza i bu i napadima
    Pa nisi rekla jel po zakonu obavezan da ti plaća putne troškove ili nije ??? Ne znam zašto si provalila da sam ja neko ko ide na dza bu napadima već samo imam neki stil pisanja koji je nekome razumljiv a nekome nije ...
    ps: oće li neko za lupeža reć da je samo pozajmio nešto od nekoga dok ga ovaj ne pozove da mu vrati ili će se raći da je ukrao stvar je izbora
    deuscroix

  14. #64
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Evo ga:


    ----------------------------------------------------------
    Raspoređivanje u drugo mjesto rada

    Član 42


    (1) Zaposleni može biti raspoređen u drugo mjesto rada, pod uslovom da je:

    1) djelatnost poslodavca takve prirode da se rad obavlja u mjestima van sjedišta poslodavca, odnosno njegovog organizacionog dijela;
    2) udaljenost od mjesta u kojem zaposleni radi, odnosno njegovog mjesta prebivališta, odnosno boravišta, do mjesta u koje se premješta na rad, manja od 60 km;
    3) organizovan redovan prevoz koji omogućava blagovremeni dolazak na rad i povratak sa rada;
    4) obezbijeđena naknada troškova prevoza u visini cijene prevozne karte od strane poslodavca.

    (2) Zaposleni može da bude raspoređen u drugo mjesto rada i u drugim slučajevima samo uz njegovu saglasnost.

    (3) Zaposlena žena za vrijeme trudnoće, zaposlena žena koja ima dijete do pet godina života i samohrani roditelj
    koji ima dijete mlađe od sedam godina života, zaposleni roditelj koji ima dijete sa težim smetnjama u razvoju,
    zaposleni mlađi od 18 godina života i zaposleno lice s invaliditetom, ne mogu biti raspoređeni na rad u drugo
    mjesto van mjesta prebivališta, odnosno boravišta.
    -----------------------------------------------------------


    Znaci, ako sam dobro shvatio, ako radnik sa prebivalistem u PG potpise ugovor da radi na radnom mjestu u Tuzima, za firmu cije je sjediste u PG, poslodavac je duzan da mu isplacuje putne troskove? Pa ovo nije lose regulisano ako je tako. I dobro je sto se u prvom stavu navodi kao uslov ako se rad obavlja u mjestima van sjedista poslodavca, a ne u opštinama, jer bi se onda pojavio stravican prostor za zloupotrebe. Podgorica kao opstina je ogromna (za nas pojam) i onda bi se mogli cimati radnici i po 50-60km ukupno dnevno da prelaze, a da im poslodavac nista duzan nije isplatiti za te troskove puta...

    Takodje, kako shvatih iz ovoga clana, radno vrijeme ne bi smjelo da pocinje ili se zavrsava u vremenu kad nema redovnog prevoza izmedju tog mjesta i mjesta sjedista tog preduzeca? Znaci nedje prerano ili prekasno, kad vise nema nikakvog autobusa, niti voza na toj relaciji. Jedino ako je firma licno, u svojoj reziji organizovala prevoz svojih radnika, pa onda mogu da odredjuju koje god hoce radno vrijeme, u skladu sa Zakonom.


    Bas me zanima jesam li ja dobro skontao ovaj clan, pa neko ko se razumije u ove pravne rabote neka prokomentarise ovo malo, bio bih mu zahvalan. Bas me interesuje ovo pitanje...


  15. #65
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa ne znam kako je to regulisano zakonom, jer mene nije ticalo pa se nisam ni interesovala, ali znam da su pojedinima placali to, sad da li je to zakonom ili statutom ne znam , zato ti kazem raspitaj se, procitaj, pronadji na www.slistcg.me pa ishcitaj, a takodje ces naci jos zanimljivih stvari , valjace ti
    Me, myself and I

  16. #66
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    I ti kažeš ja neću da radim u Bar ili Nikšić ako mi ne platite putne troškove !!! Pošto po stavu 2 poslodavac može to radit uz tvoju saglasnost vjerovatno ti onda potpisuješ novi ugovor dje ti on daje garanciju da ti nisi pristao bez naknade da ideš 60km jer ne znam kako neko može sjutra dobit sudski spor ako nema garanciju da nije saglasan da ide dzabe nego bi da mu se plati ???
    deuscroix

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Evo ga:


    ----------------------------------------------------------
    Raspoređivanje u drugo mjesto rada

    Član 42


    (1) Zaposleni može biti raspoređen u drugo mjesto rada, pod uslovom da je:

    1) djelatnost poslodavca takve prirode da se rad obavlja u mjestima van sjedišta poslodavca, odnosno njegovog organizacionog dijela;
    2) udaljenost od mjesta u kojem zaposleni radi, odnosno njegovog mjesta prebivališta, odnosno boravišta, do mjesta u koje se premješta na rad, manja od 60 km;
    3) organizovan redovan prevoz koji omogućava blagovremeni dolazak na rad i povratak sa rada;
    4) obezbijeđena naknada troškova prevoza u visini cijene prevozne karte od strane poslodavca.

    (2) Zaposleni može da bude raspoređen u drugo mjesto rada i u drugim slučajevima samo uz njegovu saglasnost.

    (3) Zaposlena žena za vrijeme trudnoće, zaposlena žena koja ima dijete do pet godina života i samohrani roditelj
    koji ima dijete mlađe od sedam godina života, zaposleni roditelj koji ima dijete sa težim smetnjama u razvoju,
    zaposleni mlađi od 18 godina života i zaposleno lice s invaliditetom, ne mogu biti raspoređeni na rad u drugo
    mjesto van mjesta prebivališta, odnosno boravišta.
    -----------------------------------------------------------


    Znaci, ako sam dobro shvatio, ako radnik sa prebivalistem u PG potpise ugovor da radi na radnom mjestu u Tuzima, za firmu cije je sjediste u PG, poslodavac je duzan da mu isplacuje putne troskove? Pa ovo nije lose regulisano ako je tako. I dobro je sto se u prvom stavu navodi kao uslov ako se rad obavlja u mjestima van sjedista poslodavca, a ne u opštinama, jer bi se onda pojavio stravican prostor za zloupotrebe. Podgorica kao opstina je ogromna (za nas pojam) i onda bi se mogli cimati radnici i po 50-60km ukupno dnevno da prelaze, a da im poslodavac nista duzan nije isplatiti za te troskove puta...

    Takodje, kako shvatih iz ovoga clana, radno vrijeme ne bi smjelo da pocinje ili se zavrsava u vremenu kad nema redovnog prevoza izmedju tog mjesta i mjesta sjedista tog preduzeca? Znaci nedje prerano ili prekasno, kad vise nema nikakvog autobusa, niti voza na toj relaciji. Jedino ako je firma licno, u svojoj reziji organizovala prevoz svojih radnika, pa onda mogu da odredjuju koje god hoce radno vrijeme, u skladu sa Zakonom.


    Bas me zanima jesam li ja dobro skontao ovaj clan, pa neko ko se razumije u ove pravne rabote neka prokomentarise ovo malo, bio bih mu zahvalan. Bas me interesuje ovo pitanje...
    Mislilm da si lose razumio. Rasporedjivanje u drugo mjesto se tice onih koji su već zaposleni na konkretno mjesto pa ih zbog necega poslodavac rasporedjuje u drugi grad. Ako mu kaze da umjesto u PG sljedecih par mjeseci mora raditi u Kolasin onda radnik treba da se slozi a poslodavac da mu obezbijedi prevoz ili tamo smjestaj..... Bilo bi cudno da se neko zaposli u Tuzi a sjediste firme na primjer u Kolasin pa da firma placa troskove putovanja a on ga ne mrda od kuće ili se neko iz Kolasina zaposli u PG pa poslije kaze poslodavcu da mu mora plaćati ekstra sto on svaki dan putuje do rabote. To je valjda regulisano statutom i kad se objavljuje konkurs kod prvog zaposlenja precizira se dje je mjesto rada, a nema veze dje je glavno mjesto firme, da li je to predstavnistvo inostrane firme...

  18. #68
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Hari je u pravu, ali ne zaboravite da je poslodavac duzan da placa cijenu putne karte (autobusa), a to ti je reda velicine ~30e mjesecno, sto je otprilike 1/10 novca koje zaposleni potrosi na gorivo, jer danas putovat busom je ispod svake granice, slazete li se?
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  19. #69
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Hari je u pravu, ali ne zaboravite da je poslodavac duzan da placa cijenu putne karte (autobusa), a to ti je reda velicine ~30e mjesecno, sto je otprilike 1/10 novca koje zaposleni potrosi na gorivo, jer danas putovat busom je ispod svake granice, slazete li se?
    Bogomi je karta do Bara oko 4-5 € što bi bilo 10 € dnevno pa sve to 22 dana i eto parica i za auto
    deuscroix

  20. #70
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    To jedino ako vec radis kod poslodavca u PG i on te prebaci na novo radno mjesto u Bar... Ipak, za 4-5e ne mozes da dodjes svojim kolima do Bara...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  21. #71
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    To jedino ako vec radis kod poslodavca u PG i on te prebaci na novo radno mjesto u Bar... Ipak, za 4-5e ne mozes da dodjes svojim kolima do Bara...
    Ne možeš ali je bolje tako nego da ti plaća voz koji je duplo jeftiniji
    deuscroix

  22. #72
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Mislilm da si lose razumio. Rasporedjivanje u drugo mjesto se tice onih koji su već zaposleni na konkretno mjesto pa ih zbog necega poslodavac rasporedjuje u drugi grad. Ako mu kaze da umjesto u PG sljedecih par mjeseci mora raditi u Kolasin onda radnik treba da se slozi a poslodavac da mu obezbijedi prevoz ili tamo smjestaj..... Bilo bi cudno da se neko zaposli u Tuzi a sjediste firme na primjer u Kolasin pa da firma placa troskove putovanja a on ga ne mrda od kuće ili se neko iz Kolasina zaposli u PG pa poslije kaze poslodavcu da mu mora plaćati ekstra sto on svaki dan putuje do rabote. To je valjda regulisano statutom i kad se objavljuje konkurs kod prvog zaposlenja precizira se dje je mjesto rada, a nema veze dje je glavno mjesto firme, da li je to predstavnistvo inostrane firme...
    Pa ja sam odmah sumnjao da moze biti rijec o tome, ali mi je bilo previse cudno da se odnosi iskljucimo na te slucajeve, jer je ovo bukvalno JEDINI clan i u Zakonu o radu i u Opstem kolektivnom ugovoru u kome se govori o naknadi troskova prevoza tj. putnim troskovima, ne racunajuci sluzbena putovanja i koriscenje licnog vozila za sluzbene svrhe. Je li onda realno da bas NI SLOVA u nasem zakonu ne pise o tome, nego poslodavac moze da zaposli lice koje je nastanjeno i 100km od mjesta rada i da nema ama bas nikakvih obaveza u pogledu njegovih troskova? Nerealno..
    Taj primjer za radnika iz Kolasina koji radi u PG ne moze postojati ni u slucaju mog (ocigledno pogresnog) tumacenja ovog clana, jer prvo to je dalje od 60km, a drugo on ako je potpisao da radi u PG, on ce tu i da radi, tako da ne vidim kako on to nece mrdat guzice iz Kolasina. A poslodavac snosi odgovornost i troskove za to sto se odlucio za radnika koji zivi toliko daleko, jer valjda je svakom poslodavcu u interesu da zaposli radnike koji su ustvari lokalno stanovnistvo gdje je ta ekspozitura, filijala, ispostava.. nego da mu svaki dan preko cijele drzave putuju.

    Kako god, ako je tako kao sto ti kazes, na ovaj boldovani tvoj dio bih volio da mi se onda razjasni jedna stvar:
    zasto onda drugi red Stava 1 jednostavno ne glasi:

    2) pod uslovom da je udaljenost od mjesta u kojem zaposleni radi do mjesta u koje se premješta na rad, manja od 60 km;
    a ne:
    2) pod uslovom da je udaljenost od mjesta u kojem zaposleni radi, odnosno njegovog mjesta prebivališta, odnosno boravišta, do mjesta u koje se premješta na rad, manja od 60 km;

    Zasto se onda trpa to njegovo mjesto prebivaliste, odnosno boravista u sve to, ako vec ono nema ama bas nikakve veze?

    Istina, bode oci ovo 'premjesta', ali onda jos vise bode to sto NIDJE drugo Zakonom nije propisana nadoknada troskova prevoza, pa makar da afirmativno a neobavezujuce glasi: "Poslodavac moze isplacivati nadoknadu za troskove prevoza zaposlenog", jer zaista to i moze i neki poslodavci to i rade, pa im je jos ta stavka i ukljucena u obracunsku listu zaposlenog.
    Last edited by ovizionizi; 01-09-12 at 17:30.


  23. #73
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Imaš član 45 za ove što ih rasporedjuju dalje od 60 km ali mu mora obezbijedit stan ili hotel i ne smije preko 1 god. da traje angažovanje
    deuscroix

  24. #74
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    nema toga o cemu ti pricas, a ako ima kopiraj, mada je od manjeg znacaja za ovu pricu..

    Hari, u pravu si, sad vidjeh da taj clan ustvari spada pod: "7. Izmjena ugovorenih uslova rada"

    Ali mi je nevjerovatno da onda putni troskovi za nas Zakon uopste vise i ne postoje. Bruka..


  25. #75
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Zasto se onda trpa to njegovo mjesto prebivaliste, odnosno boravista u sve to, ako vec ono nema ama bas nikakve veze?

    Istina, bode oci ovo 'premjesta', ali onda jos vise bode to sto NIDJE drugo Zakonom nije propisana nadoknada troskova prevoza, pa makar da afirmativno a neobavezujuce glasi: "Poslodavac moze isplacivati nadoknadu za troskove prevoza zaposlenog", jer zaista to i moze i neki poslodavci to i rade, pa im je jos ta stavka i ukljucena u obracunsku listu zaposlenog.
    Imas clan 40 koji je uvod nasto se odnosi, a 42 razradjuje detaljnije. Zakon je samo okvir i to sto tamo nema nadoknada za prevoz do posla, dovoz radnika na mjesto rada.... ne znaci da to ne moze biti predvidjeno pravilnikom firme ili dodatno regulisano kolektivnim ugovorom. Ne znam da li u tom zakonu ima i obaveza za topli obrok a to je standardna stavka u ugovorima sa poslodavcem. Ideja je da se nista ne smije uskratiti radniku iz Zakona, a sve sto mu je na korist moze se dodati u pravilniku firme. Kao na primjer nadoknada za korisćenje sopstvenog auta u sluzbene svrhe, dnevnice na sluzbenom putu....
    Meni je cudno kako kod nas kad imamo ko zna koliko sindikata nidje nijedan da se bori da je naprimjer sudjenje sa poslodavcem besplatno ili da sindikalna organizacija ima nekog advokata koji će o trosku te organizacije zastupati radnika pred sudom.

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Zakon o radu ne odgovara poslodavcima
    By autodijagnostika in forum Ekonomija
    Replies: 62
    Last Post: 31-05-11, 14:19
  2. Ugovor o radu
    By Brent1986 in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 22-03-11, 10:17
  3. Nezgoda na radu :)
    By bojankov in forum Sve i svašta
    Replies: 10
    Last Post: 31-03-10, 21:17
  4. zakon o radu
    By pilicius in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 09-07-09, 12:04
  5. Budvani na prinudnom radu
    By Bunny Rabbit in forum Primorski
    Replies: 27
    Last Post: 10-01-05, 20:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •