Results 1 to 11 of 11

Thread: Očuh - maćeha

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default Očuh - maćeha

    S obzirom na to da nemate podforum koji se tiče roditeljskih ili porodičnih pitanja, ja ću ovaj da fiknem ovđe, pa ako moderatorke smatraju da mu tu nije mjesto, neka ga 'pošenu'

    Kako djeca reaguju na iste? Imate li takvih iskustava - ukoliko ste bili u takvoj situaciji
    Kakav odnos mogu da gaje i njeguju sa djecom i obratno?

    Zbog čega su maćehe nepravedno - čak i u bajkama, prikazane kao obavezno loše i zle, a očuh kao neko ko redovno zlostavlja kćer svoje supruge?

    Iz kojih razloga su nam servirani i ukorijenjeni ovakvi primjeri, da se pri pomenu maćehe i očuha uglavnom ljudi mršte, ili još gore- sažaljevaju đecu koja imaju jedno od to dvoje u porodici?

    Da li dijete mogu voljeti samo majka/otac?
    Sell the Vatican, Feed the World!

  2. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    387
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mogu ga voljeti normalno, ali nije to ista ljubav kao od strane pravog roditelja (valjda)..
    " Saznao sam u koje doba je ovde najlepse. U ono doba godine kad si ti tu.. "

  3. #3
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na zalost, ljudi su zli cesto i prema rodjenoj djeci a kamoli prema tudjoj.
    Valjda na njih projektuju svoje praznine i svoju besmislenost.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tesko je to objasnit nekom "trecem". Kao da ti ja sad pokusavam objasnit kako je bit musko.

  5. #5
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Moze se desiti da se slazu, ali nikad to nije odnos kao sa pravim roditeljem. Narocito kad dobiju svoje dijete...
    "Abrazame para que piense alguna vez en ti..."


  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    S obzirom na to da nemate podforum koji se tiče roditeljskih ili porodičnih pitanja, ja ću ovaj da fiknem ovđe, pa ako moderatorke smatraju da mu tu nije mjesto, neka ga 'pošenu'

    Kako djeca reaguju na iste? Imate li takvih iskustava - ukoliko ste bili u takvoj situaciji
    Kakav odnos mogu da gaje i njeguju sa djecom i obratno?

    Zbog čega su maćehe nepravedno - čak i u bajkama, prikazane kao obavezno loše i zle, a očuh kao neko ko redovno zlostavlja kćer svoje supruge?

    Iz kojih razloga su nam servirani i ukorijenjeni ovakvi primjeri, da se pri pomenu maćehe i očuha uglavnom ljudi mršte, ili još gore- sažaljevaju đecu koja imaju jedno od to dvoje u porodici?

    Da li dijete mogu voljeti samo majka/otac?
    Obično ovakve teme idu na sve i svašta, ali meni je nešto žao da je tamo stavimo, pa ako hoćeš, možemo na Ženski kutak...evo neka Artemis odluči, može i ovdje i tamo.
    nego, što se teme tiče...ako je dijete imalo majku, zapamtilo je, čak iako je i nije zapamtilo, živjelo je pored oca koji je samo njegov, odjednom dolazi neko nepoznat da se umiješa u taj njihov svijet...mora postojati neka distanca, vrlo često, ako su djeca starija i mržnja, netrpeljivost, nekako se boje da će im odnijeti uspomenu na majku, ne znam ni sama čega se boje! Maćeha (uh, kako je ovo ružna imenica!!!) često bude dočekana neprijateljstvom i teško je u takvoj situaciji zavoljeti, pogotovo ako baš naidje na neodobravanje, a onda, čim ti imaš neku dozu suzdržanosti u svim reakcijama prema djetetu svog partnera, nema tu govora o ljubavi.
    Druga je stvar ako je dijete iz doma u pitanju, ono u porodici koja ga prihvati traži "izbav" iz užasa, željno porodice prihvati svaku koju mu ponudiš, a još ako mu ponudiš finu porodicu, onda se može napraviti potpuna porodična slika i atmosfera puna ljubavi sa svake strane.

    Tvrdim da ljubav prema djetetu i povezanost sa njim ne mora da ima veze sa time da li sam ga rodila ili ne, neka nam primjer budu muškarci koji vole svoju djecu iako realno nikad ne znaju 100 % da li su njegova. Da ne banalizujem, iako ovo može tako izgledati...djeca se uvijek mogu voljeti kao sopstvena i ako su rasla pored vas onda je to potpuno normalno, ako su ljudi normalni
    eto tako ja to vidim, a gledam kroz to što je moja majka bila dijete bez roditelja, odrasla uz maćehu, majka joj je umrla na porodjaju, otac nakon 3 godine, majke se nikad nije sjećala, a maćeha joj je bila sjajna i divna žena koju sam ja zvala "bako", ali ipak, nijesam imala slobodu kao kod tatine majke
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  7. #7
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    cg
    Posts
    1,291
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moja majka je imala macehu, normalno da joj niko nije mogao zamijeniti majku ali ova je bila manje vise ok i donosila je svaki dan "hljeb na sto". Imam jednog prijatelja kome je majka umrla kad je imao 5-6 godina i otac je kasnije ozenio neku, on kaze da se ta zena stvarno za cio period djetinjstva, a i kasnije trudila da mu zamijeni majku u svim aspektima zivota. Valjda je sve to individualno, zavisi i do porodice i do macehe-ocuha.
    There are so many dawns that have yet to shine!

  8. #8
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Djeca su djeca.. Drago nam je i dijete iz komsiluka a kamoli kad vam je u kuci.
    Sto ima bolesnih likova koji "tudju" djecu vide kao sredstvo za neke osvete, zavist, osjecaj moranja/uslova itd... to je deseto. Svako iole normalan kad ulazi svjesno u vezu sa nekim ko ima djecu taj mora prvo ispitati sebe, licne kapacitete za obaveze, i sposobnost dijeljenja emocija sa "tom" djecom. Sve na silu bi bilo opterecenje i za njih a pogotovo za djecu. Djeca osjecaju sta je sta.. ili bi bar trebalo.
    Ni svaka majka ili otac nisu majka/otac u kompletnom smislu (nekad ni oboje), pa kako ocekivati da su ostali uvijek "normalni".
    Moje mishljenje je da ukoliko se radi o djeci koji imaju oca/majku sa kojima ne zive, da nije u redu preuzimati ulogu zivog oca/majke koji vec postoje kakvi - takvi. Ostalo ok.


    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 09-09-11 at 09:33.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Tvrdim da ljubav prema djetetu i povezanost sa njim ne mora da ima veze sa time da li sam ga rodila ili ne, neka nam primjer budu muškarci koji vole svoju djecu iako realno nikad ne znaju 100 % da li su njegova. Da ne banalizujem, iako ovo može tako izgledati...djeca se uvijek mogu voljeti kao sopstvena i ako su rasla pored vas onda je to potpuno normalno, ako su ljudi normalni
    Ovo ti je ziva istina a tu 100% sigurnost vazda se moze upotpuniti vjerovanjem da se i najljesi cvjetovi vjetrom oprasuju Postoje djeca koja se jednostavno moraju voljeti, koja razoruzaju od svakojakvih predrasuda, mada bi im se ponekad najradije reklo "mamu ti ...poznajem" I u porodicama dje nema ocuha/maćehe djeca imaju ośećaj da je neko od njih malo vise ili malo povlasćeno, da se voli manje od drugoga.... Ima svakojakvih roditelja i nekima ne bi trebalo dati da cuvaju dvije nacrtane ovce, a ne dijete (sopstveno ili tudje svejedno), ali...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    Postoji velika razlika kada je neko maćeha ili očuh formiranoj - odrasloj đeci i maloj. Manja đeca uglavnom nekako lakše prihvataju nove partnere roditelja, pa se brže i vežu za 'novopridošlicu' u kući. Problemi obično nastaju kada djeca kritičnih pubertetskih godina treba da prihvate da im roditelji vole nekog drugog...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    Postoji velika razlika kada je neko maćeha ili očuh formiranoj - odrasloj đeci i maloj. Manja đeca uglavnom nekako lakše prihvataju nove partnere roditelja, pa se brže i vežu za 'novopridošlicu' u kući. Problemi obično nastaju kada djeca kritičnih pubertetskih godina treba da prihvate da im roditelji vole nekog drugog...
    To o formiranoj - odrasloj đeci je nekako individualno i neko mora brze, a neko se i ne zuri da odraste, ali ponesto i naćera.
    Posto sam relativno rano ostao siroce kazem majci da bi bilo dobro da ona sredi svoj zivot jer đečina će se, bez obzira sto ih dosta natovrljali, razbjezati, a ona ostati sama. Posto moja majka nema nikakvog diplomatskog stila onako "brk u brk" je rekla da se nijesam śetio nje nego se prepa obaveze da budem "domaćin kuće" pa da svalim brigu na drugoga. Tako je propala moja ideja da imam ocuha, a bogomi i rodjena majka se po... na mene, pa ne znam kako bi se ponasao u toj novoj sitaciji. Moj drug kod koga je bila suprotna sitacija i otac mu brzo doveo maćehu je to stravicno prezivljavao i u svemu vidio da je to atak na njegovo śećanje na majku, a kad se rodilo sljedeće dijete pokupio se i otisao iz kuće u kojoj se i sam rodio. Proslo je dosta vremena i sad se maltene i ne poznaje sa svojim bratom. Djavo će ga znati da li je to bio djecji egoizam... a meni se cini da on jos nije odrastao, a kad nije dosad neće ni posad djao maka.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •