Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 47

Thread: Kako djeci objasniti?

  1. #1
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Kako djeci objasniti?

    Eto i ja sam imao juče prvu sesiju sa mojim klincima 9g. na temu "Bog, šta, kako, gdje, zbog čega..." Nimalo jednostavno. Pristup koji sam zauzeo ne razlikuje se od pristupa u drugim stvarima. Dakle, pokušavam da im prezentujem što više činjenica pa neka polako sami donose zaključke. Tupio sam ja tu o Bibliji, grčkim i rimskim bogovima, egipćanima, budizmu, a sve sa ciljem da im prikažem za početak sličnosti. Ono što me iznenadilo je da kad sam im pričao o muškom i ženskom principu, koji provijava kroz sve religije, da sam odmah dobio nacrtan jin/jang crtež sa pitanjem da li je to to . Bilo je tu priče još o crkvi, nauci, onima koji su dali život za svoja uvjerenja, teleskopu...Iskreno pažnju od nekih 45 min nisam očekivao ali izgleda da tu djecu potcjenjujemo i što se tiče znanja i interesovanja.

    I da ne duljim dalje interesuje me da li bi vi i kako pristupili objašnjavanju religijskih pojmova?
    Last edited by Caesar; 24-03-15 at 18:28.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Svaka cast. To je pristup koji su moji stari imali prema nama dok smo bili djeca. Prezentuju se cinjenice, istorija, legende. Bez ikakve primjese fanatizma, misterioznosti, strahopostovanja, nelogicnosti. Evo sad sam matori konj pa se sjetim nekih krucijalnih stvari za razumijevanje kao sto su da Bog nije bradati cica vec vise ideja, i da svaka religija ima svojih dobrih i losih stvari.
    Za razliku od nekih mojih prijatelja ciji su roditelji bili srpski nacionalisti i imali potpuno drugi nacin vaspitanja, smatram da sam izrastao u kompletniju i zreliju osobu, bas zbog pristupa mojih roditelja pitanjima kao sto su religija, nauka, filozofija, priroda itd
    One Ring to Rule them all...

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Slazem se sa obojicom iznad. Jer nikako dijete ne mozemo natjerati (niti bi to trebali pokusavati) da nesto radi ili da tako razmislja bez prethodnog objasnjenja ZASTO. Ono sto mi mozemo jeste da mu na najbolji nacin prezentujemo ono sto mi smatramo da je dobro i da ga odvratimo od onog loseg. Ukoliko to ne uradimo na ispravan nacin onda ce dijete birati nesto drugo, tj birace neposlusnost roditeljima. Dakle na nama je da objasnimo, a od nacina kako to objasnimo i prezentujemo zavisi da li ce to dijete prihvatiti ili ne. Najbitnije od svega toga je da sa njima razgovaramo ozbiljno kao sto bi i sa odraslom osobom, jer pogotovo u danasnjem vremenu djeca se radjaju sa fakultetom sto bi se reklo. Nema vise onih prica o djeda mrazu i sarenoj lazi, sa djetetom treba pricati isto kao sto bi pricali sa odraslom osobom.

    Npr sjecam se dobro jedne drugarice kojoj je uvijek bilo u 10:00 uvece najkasnije da se vrati kuci. Salili bi se na taj nacin da kad bi nju vidjeli znali bi da je 10 do 10. Mene moji nikad nisu postavljali takva ogranicenja ali bi mi npr dali razloge zasto ne bi trebalo da ostajem do kasno pa bi ja sam birao sta je pametnije za mene (a to je uvijek bilo ono sto bi roditelji preporucili). I tako shvatis da su ti roditelji u stvari najbolji prijatelji, i tako ces sa radoscu prihvatati njihove preporuke, dok ova djeca kojima se daju stroga naredjenja obicno ne ispadnu najbolja. Epilog ta drugarica je osvanula sa nekim car videom kasnije.

    Dakle ovo iznad nije vezano za religiju ali isto se moze primijeniti na religiju. Npr ako ja mojoj djeci budem naredjivao neke stvari bez objasnjenja zasto je to tako, zasto je to dobro, zasto je nesto lose, onda su velike vjerovatnoce da cete od djeteta napraviti samo neprijatelja koji ce se kasnije prije povjeriti drugu drugarici nego vama. Sa djetetom treba pricati o svemu i ostvarivati prijateljski odnos.

    P.S. na sta si tacno mislio kada si napisao ovo: "Ono što me iznenadilo je da kad sam im pričao o muškom i ženskom principu, koji provijava kroz sve religije" nisam te shvatio najbolje?
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  4. #4
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Kad mene ćerka pita zašto? ja joj odgovorim za babino brašno.
    Sledeće biranje je a jel od babe (moje) ili babe (zenine)
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  5. #5
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    izgleda da tu djecu potcjenjujemo i što se tiče znanja i interesovanja.
    Ovo je istina. Djeca su mnogo znatiželjnija nego što ljudi misle, čak i ako to ne pokazuju otvoreno iz nekog razloga. Tu znatiželju treba da održavamo i podstičemo kao najveću vrijednost i potencijal, ne da je ubijamo u pojam dogmom.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Zedj za znanjem ne treba nikada ugasiti. Dobro se sjecam kada sam bio bas mali, knjige "1000 zasto, 1000 zato", nekih slikovnica o biblijskim legendama, sekcija starih lektira iz komuistickog vremena, druzba sinji galeb, druzina pere kvrzice, orlovi rano lete. Pa onda posle toga enciklopedije britanike na kompu. I uvijek nova zedj i uvijek nove informacije.


    Dijete nikad ne treba sputavati, niti mu uskratiti znanje. Ne treba ni braniti stvari bez obrazlozenja, jer dijete uvijek nadje nacin. Propusio sam kad sam imao 15, dosao sam kuci i rekao starom, koji mi je opalio najjaci samar ikad. I to samo zato sto sam slagao da pusim samo 15 dana, a pusio sam pola godine. Posle smo uvijek pusili uz kavu zajedno. Jer je znao da cu pronaci nacin i da mi ne moze zabraniti, pokazao mi je sta moze da mi se desi, objasnio koje su to lose stvari i ostavio meni da izaberem. Kad sam imao 14 objasnio mi je sta je trava, sta je alkohol. Da su to lose stvari, ali to me nije sprijecilo da probam 90% droga koje postoje, i popijem jedno more alkohola. Ali to je prirodni put. Vodio me po svim mogucim vjerskim objektima do 15te, tjerao me da radim i da trazim sebe na tome sam zahvalan. Ja sam imao mlade roditelje, razlika je 20-22 godine izmedju nas i mislim da je to dosta olaksalo pristup. Nije isto kad imas 15 a otac ti ima 65 i kad imas 15 a stari 35. Kako objasniti majci od 65 godina da ti kupi pilulu za dan posle jer mislis da si pijan ejakulirao u djevojku prosle noci (da to mi se desilo i da moja majka je legenda). Uljepsao si mi dan sa ovom temom cesare hvala ti.
    One Ring to Rule them all...

  7. #7
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Montenegro
    Posts
    87
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    i da svaka religija ima svojih dobrih i losih stvari.
    Samo je jedna religija prava i istinita, druge mogu da imaju manje ili više lošeg. Što prije to nauče lakše će im bit.

    Pošto znam reakciju, nije ovo ograničavanje, nego dokaz na osnovu činjenica, a bi bilo zatupljivanje pluralizmom reći da su sve iste i da u svakoj ima nešto loše.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autoput1billion View Post
    Samo je jedna religija prava i istinita, druge mogu da imaju manje ili više lošeg. Što prije to nauče lakše će im bit.

    Pošto znam reakciju, nije ovo ograničavanje, nego dokaz na osnovu činjenica, a bi bilo zatupljivanje pluralizmom reći da su sve iste i da u svakoj ima nešto loše.
    Ovo nije tema dje cu ja sad da ti objasnim koliko si zatucan, i koliko ce tvoja djeca biti zatucan. Ovo je tema da se prisjetimo kako smo vaspitani, i kako cemo vaspitati svoju djecu i na koji cemo nacin pricati sa njima.

    Tebi imam da dam jednu cinjenicu nepobitnu :

    One Ring to Rule them all...

  9. #9
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    82
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Hrišćanski mistik Halil Džubran, napisao je ovu poruku roditeljima:


    Vaša deca nisu vaša.

    Ona su sinovi i kćeri žudnje Života za samim sobom.

    Oni nastaju preko vas, ali ne od vas,

    I, premda su sa vama, ona vam ne pripadaju.


    Možete im darovati svoju ljubav, ali ne i svoje misli,

    Jer ona imaju misli sopstvene.

    Možete im skućiti tela, ali ne i duše,

    Jer duše njihove obitavaju u kući sutrašnjice, koju vi ne možete pohoditi, čak ni u snovima svojim.

    Možete težiti da budete kao oni, ali ne pokušavajte da ih terate da budu kao vi.

    Jer, život ne ide unazad, niti se zadržava u prošlosti.

    Vi ste lukovi iz kojih se deca vaša poput živih strela odapinju napred.

    Strelac vidi metu na stazi beskraja i On vas savija snagom svojom, kako bi strele Njegove letele hitro i daleko.

    Neka vas ispuni sreća što vas Strelac savija u ruci svojoj;

    Jer, baš kao što voli strelu što leti, On voli i postojani luk.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Svaka cast na ovom postu. Halil Dzubran je nasao u religiji pravu svrhu i to ne samo kroz hriscanstvo vec i kroz Islam a specijalno kroz Sufizam koji je i meni dosta blizak. Volio bih sa vise vjernika a i ateista ili agnostika moze biti sirokogrudo i citati djela ovakvih legendi.

    Svaka cast
    One Ring to Rule them all...

  11. #11
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Halil Dzubran nije imao svoje djece.

    Ljudi koji nemaju djecu ne bi trebali savjetovati roditelje u pogledu vaspitanja djece.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Kako glup argument.

    Isus nije imao djece, pa se danas milijarde djece vaspitavaju u "duhu hriscanstva". Veliki crkveni dostojnici kao sto su pape, vladike, arhimandriti, biskupi itd. Po kanonu ne mogu da imaju djece, pa opet stalno izdaju pamflete, knjige i savjete kako podizati svoju djecu.

    Evo necu ici nigdje dalje nego ovdje gdje smo mi odrastali, pa tako Desanka Maksimovic, Dositej Obradovic, Branko Radicevic, Ivo Andric, Njegos, nijesu imali svoju djecu, pa opet ta djeca odrastaju na njihovim djelima. Na primjerima koji su oni dali u svojim knjigama...


    I neko ko je ostavio dubok trag na svako dijete u Crnoj Gori, legenda i dobrocinitelj Dragan Radulovic. Nije imao svoje djece a ucestvovao je u vaspitanju hiljada.




    Tako da hajdemo se suzdrzati od glupih komentara.
    Last edited by Gandalf_White; 25-03-15 at 10:49.
    One Ring to Rule them all...

  13. #13
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isus je Bog i naravno da je imao svoju djecu.Njegova djeca su svi ljudi.
    Nijedna osoba osim Isusa nije tvrdila za sebe da je Bog,i ozbiljno argumentovala tu tvrdnju.

    Njegos,Andric,Desanka Maksimovic,a ponajmanje Radulovic nisu sugerisali roditeljima kako da vaspitavaju svoju djecu.Dragan Radulovic je bio djecji pisac i filozof,a ne pedagog.Tako da si pobrkao loncice.

    Koliko sam shvatio iz tvojeg pisanja,ti si zestoki protivnik religije i nametanja djeci iste.Dok djeca sama ne odluce da je odredjena religija dobra za njih.I sad ti sugerises drugim roditeljima kako vaspitavati svoju djecu? Pomalo pretenciozno sa tvoje strane.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Po tvrdnjama Isus je bio sin Boziji a ne Bog. Druga stvar isus nije imao svoje djece, posto ako cemo tvojom logikom i Hitler je imao milione djece posto je imao toliko sledbenika.

    Pisci koje sam naveo su uticali na vaspitanje nasih roditelja, isto kao sto su nasi roditelji uticali na nase. Upravo kao i Halil Dzubran. Nikome sugerisao nijesam kako da vaspitava djecu, vec sam dao svoj primjer i pohvalio primjer zdravih ljudi Nijesam protivnik religije, vec sam protivnik religioznog fanatizma, crkvi i crkvenjaka kao institucija. A tu je velika razlika

    Nego vidim da bas nijesi najobrazovaniji pa ti se nece uzeti za zlo.
    One Ring to Rule them all...

  15. #15
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Montenegro
    Posts
    87
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Po tvrdnjama Isus je bio sin Boziji a ne Bog.

    Nego vidim da bas nijesi najobrazovaniji pa ti se nece uzeti za zlo.
    Isus je bio bogočovjek, ali ti nisi inofmisan u tom dijelu, a istovremeno druge nazivaš neobrazovanim.

    Evo matematički objašnjeno:


  16. #16
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako nisi sugerisao? Evo par postova iznad savjetujes i sugerises jednom forumasu "da ce mu djeca biti zatucana" ako ih bude vaspitavao na takav nacin. Dragan Radulovic i Desanka Maksimovic nisu tako govorili.

    Isus Hrist predstavlja trece lice Boga,uz Boga Oca i Svetog Duha.Ako uopste razumijes,posto Hriscanin nijesi koliko vidim.
    Ajde sad sugerisi nama Hriscanima kakav nam je Bog i u sta da vjerujemo,posto si specijalista za sugerisanje.

    U mojem okruzenju ljudi bjeze i okrecu glavu od ljudi koji vole sugerisati.Niko se ne druzi sa takvima.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Ajmo malo na temu da se vratimo tj. kako bi djeci sve to što pričate približili? Ne osporavam bilo čije mišljenje ovim.

    Najlakše je reći djeci kad umre đed ili baba da su otišli kod Boga na nebo. Kasnije kad porastu i upoznaju se sa dvogledom i teleskopom kako objasniti nešto što se ne vidi? Kako bi ste ih uveli u tu priču? Odgovor mogu dati i oni koji imaju i nemaju djecu odnosno oni koji su vjernici i oni koji to nisu. Pričamo o pristupu nečem što je teško objasniti/približiti i odraslom čovjeku kao i o stvarima koje se razlikuju od osobe do osobe.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  18. #18
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ono što me iznenadilo je da kad sam im pričao o muškom i ženskom principu, koji provijava kroz sve religije, da sam odmah dobio nacrtan jin/jang crtež sa pitanjem da li je to to .
    Vrijeme je da im pustiš film Fight club

    ***

    Ne fejkat đecu...

  19. #19
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Djeci kao odraslima samo mozda bi lakse bilo jer su otvorenija.Poceo bih od kuilna bana iobjasnio po definiciji sta je bog pa onda alternative, ukazao na suprotnosti, dobro i zlo, vjerovanje i nevjerovanje i samu bitnost i nebitnost toga, i najzad se zadrzao na bozjim zapovjestima i objasnio zasto je dobro ne mrziti krasti ubijati itd.. nesto sto je ocito i sto se tice njih samih, zivota i izbora koje pravimo a koji nas definisu iz trenutka u trenutak a ne tice se straha od kazne bozje. Uostalom ne mozemo ih nauciti vise nego sto mislimo da znamo a neku budu otvoreni za to sto ne znamo i neka budu svjesni gdje koji put vodi. To nije jedan razgovor vec nacin zivota.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Ajmo malo na temu da se vratimo tj. kako bi djeci sve to što pričate približili? Ne osporavam bilo čije mišljenje ovim...
    Prvo pazi da ne podcijeniš djecu već da ih tretiraš kao sebi ravnopravna bića.
    Djeca su mnogo inteligentnija i imaju mnogo bogatiju imaginaciju od nas. (Inteligencija je brzina učenja i shvatanja novih znanja)
    Takođe đeca nemaju naše iskustvo i godinama stečeno znanje.

    Predlažem ti da počneš serijom pitanja "Kako je nešto nastalo?" i da ako neko kaže da nezna može slobodno da mašta, pretpostavlja, šta on misli?...
    Pitanje "Kako je nešto nastalo?" možeš opravdati razmišljanjem da "Da sve što postoji moralo je nekako nekad nastati ili je uvijek postojalo"
    Opravdanje za maštanje , pogađanje i pretpostaljanje ... Možeš nekog ko zna da pitaš a možda to nije tačno ili sigurno a možda za neka pitanja niko nezna siguran odgovor

    Serijom ovih pitanja ...
    npr ... "Kako je nastala jabuka koju jedemo za doručak?" "Kako je nastalo drvo jabuke?" "Kako su nastala drveća uopšte?".... "Kako sam ja nastao?" (Rodila me mama) ... "Kako je nastala prva mama ili su mame postojale uvijek?" :-)
    "Kako je nastala Zemlja" ... Sunce ... zvijezde
    Doći ćeš do pitanja kako je nastao čitav svijet ... i možeš ih pustiti da svak kaže neko svoje mišljenje i da im objasniš da niko nezna siguran i potpuno tačan odgovor.
    Postavljajući im pojedinačno podpitanja "Zašto?" i "Kako?" pravdajući ih time da niko pa ni ti neznaš odgovore samo pokušavaš da nađeš logično objašnjenje
    Na kraju im objasniš da je svako kreirao neko svoje vjerovanje "Kako je nastao čitav svijet" (fizički model) i "kako mi treba da se ponašamo u njemu" (moralna shvatanja)

    Onda im objasniš otprilike logiku da "Bog nije stvorio svijet" već da "Nešto nepoznato što je svorilo svijet mi zovemo Bog" , mada može neko da ga zove i drugačije
    I onda pošto niko nezna može svako da vjeruje u svoju neku verziju i da bude "dobar" prema drugima koji mogu da vjeruju u potpuno drugačije stvari :-)

    Kako stvari stoje u hrišćanstvu ...
    "U početku bijaše riječ i riječ bijaše u Boga i Bog bijaše riječ" ... "... od rijči nasta tijelo ..."

    U islamu ...
    "Alah (Bog na arapskom) je prvo stvorio pero i rekao mu piši ..." ... to pero je posle ispislo svijet ...

    U fizici ...
    Prije 14 milijardi godina postojalo je nešto malo crno i vema vriće ... to je eksplodiralo (Veliki Prasak).... i raspršilo u oblak uglavnom sastavljen od vodonika .
    ... onda su od vodonika nastale zvijezde i u njima ostali elementi helijum, ugljenik, kiseonik ... pa planete,voda ... i ... život

    U Budizmu ....
    Nema opisa kako je nastao svijet i nema koncepta Boga ali ima težnja ka prosvećenju i da se treba sa pažnjom i poštovanjem odnositi prema drigom živim bićima i svijetu inače

    P.S. http://www.brainpickings.org/2013/07...ence-religion/
    Last edited by septembar; 25-03-15 at 16:53.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    133
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U mojoj kući se nikad nije govoirlo o religiji , otac nije voleo popove to znam ali mi to nikad nije rekao , međutim od drugih sam saznao da je kao dete u CG(pre 2.sv.rata) dobio šamarčinu od popa jer nije skinuo kapu u crkvi , mada taj šamar ide i od toga što nije bio revnosan čoban popovskih ovaca i koza s'obzirom da je tad bilo normalmno da se popu šalju ljudi da mu šljakaju.

    Uglavnom , janikad ne bi deci govorio o religiji sve dok me ne pitaju sama.
    Verovatno bi govorio o istoriji pa samim time i istoriji religije kroz razne događaje,kulturu,države,....., ali o funkciji boga samoinicijativno ne bi nikad.

    Meneviše zanima šta ljudi koji su krstili decu ili još gore osunetili imaju reći deci o religiji i bogu?! , jer džabe se glumi širokost uma i poštovanje drugih mišljenja i stavova ako dete žigošeš krštenjem i sunećenjem a posle se praviš svestran i liberalan.
    A da ne govirmo da dete ima sva prava da ti nabije na nos licemerje , jer osim što si ga obeležio religijom a vamo glumiš svestranost bez dogmatike nego samim time nisi nikakav vernik već je krštenje i sunećenje deteta zapravo jedan opskuran čin kukavičluka ili pustog konformizma.

    Dakle to je već u startu loš primer vaspitanja.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sbokrug View Post
    U mojoj kući se nikad nije govoirlo o religiji ,...
    Dakle to je već u startu loš primer vaspitanja.
    Logika od koje polaziš nije potpuna ... pretpostavljaš da je religija uvijek loša ... pa onda slijedi bolje ništa nego nešto loše.

    n.p.r. "Bolje nemat auto i ići pješke nego zgazit nekog autom."
    - Postoji i treća mogućnost koja nije pomenuta u ovoj rečenici i zato je logika rečenice "nepotpuna"

    Treba sa djecom o svemu raspravljati pa i o religiji naravno bez nametanja bilo kakvih ideja ...
    (Eventualno može prethodno da se raspravlja o "slobodi i toleranciji" i zašto se prije religije mora poštovati taj princip.)

  23. #23
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidiš, Allah s.w.t. nije propisao ni jedan religijski proces, niti je neki zabranio a da on nije od koristi čovječanstvu. Sunećenje nije samo religijski čin, sunećenjem se sprečavaju mnoge bolesti, to je savremena nauka dokazala. Tako ispada da je propis sunećenja mudrost našeg Uzvišenog Gospodara, i u najmanju ruku jedan od dokaza, u vezi kojeg bi se trebali ljudi zapitati u smislu kako su to drevni pastiri znali nešto što savremena nauka potvrđuje.

  24. #24
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    “When even the brightest mind in our world has been trained up from childhood in a superstition of any kind, it will never be possible for that mind, in its maturity, to examine sincerely, dispassionately, and conscientiously any evidence or any circumstance which shall seem to cast a doubt upon the validity of that superstition. I doubt if I could do it myself.“
    — Mark Twain
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  25. #25
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    133
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Logika od koje polaziš nije potpuna ... pretpostavljaš da je religija uvijek loša ... pa onda slijedi bolje ništa nego nešto loše.

    n.p.r. "Bolje nemat auto i ići pješke nego zgazit nekog autom."
    - Postoji i treća mogućnost koja nije pomenuta u ovoj rečenici i zato je logika rečenice "nepotpuna"

    Treba sa djecom o svemu raspravljati pa i o religiji naravno bez nametanja bilo kakvih ideja ...
    (Eventualno može prethodno da se raspravlja o "slobodi i toleranciji" i zašto se prije religije mora poštovati taj princip.)
    Netačno,i ne znam kako si to mogao zaključiti iz mog posta?!

    Ja mislim da religiju ne treba nikome nametati a naročito ne deci(to bi kažnjavao zakonski), i ona treba biti pominjana samo kad deca pitaju i zanima ih , jer čim roditelj samoinicijativno počne deci govoriti o religiji to je već nametanje stava , pa makar otac bio i ateista.

    O moralu i društvenom ponašanju treba govoriti i to samo onda ako daješ deci primer svojim životom i postupcima , a ne palamuditi deci o moralu a sam ga nemaš i nisi nikakav primer., jer to po običaju biva kontraprodutivno kasnije.

    Ti si pretpostavljam vernik pa misliš da moral bez boga nije moguć , a ja mislim baš suprotno da moral zavisi samo od nas samih i da se najbolje prenosi ličnim primerom i razvijenjem slobodoumnog razmišljanja kod dece.
    Last edited by sbokrug; 26-03-15 at 15:49.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Objasniti...
    By daniloo_9 in forum Primorski
    Replies: 5
    Last Post: 12-01-13, 17:13
  2. Moze li mi neko objasniti ovo ?
    By takemysoulaway in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-11, 17:34
  3. Moze li mi ko objasniti?
    By fikadzoni in forum Internet
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-09, 03:03
  4. Oce li mi ko objasniti ovo stanje na racunu?
    By Dejan in forum Operatori
    Replies: 26
    Last Post: 25-03-07, 21:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •