Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 76 to 100 of 123

Thread: Porodiljsko bolovanje

  1. #76
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    @amnesiac
    Iako se mozda politicki ne slazemo ovaj tvoj post ima moju potpunu podrsku, to je naprosto ono sto zakon zahtijeva i tu nema dileme.
    Neko moze reci da je to jos uvjek socijalisticki zakon i da tako nije na zapadu ali po mojem licnom misljenju zakon je dobar u ovom slucaju jer ''stiti'' koliko toliko zaposljenog.
    A pored svega puno domacih poslodavaca ne postuje te zakone. Nek se taj problem rijesi i puno zaposljenih u CG ce i bolje zivjeti i drzava ce imati vise koristi.

  2. #77
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Cattaro
    Posts
    659
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE=hercules;2402189]Neće biti neće biti.
    Neto plata je 67% bruto plate pa izračunaj Na 500 eura bruto troška plate koji poslodavac ima tebi se isplati 335 eura.
    [/QUOTE
    "malcice je drukcije u praksi" Barem u Kotoru! ne znam ima li to kakve veze, mada mislim da bi zakon trebao da bude svugdje isti, ali ocigledno neko nekog dere u Kotoru! Ili knjigovodja nas, ili socijalno, jer po ovome na jednu platu od 500 evra, bih trebala da platim doprinose oko 245 evra, a ovamo placamo preko 300, znaci bruto plata dodje oko 745 evra.....pa ja ne znam dje tu ima logike i postovanja zakona????

  3. #78
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PG
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Provjerio sam i ti si u pravu... Drzava refundira, ali tu ima mala zackoljica...

    Puno privatnika radnika drzi na "minimalac" zbog placanja doprinosa, a sve preko toga mu daju u kesu... Kada dodje do refundacije, drzava refundira dio na koji je radnik prijavljen...
    Check this out:
    Ako sam ja poslodavac koji radnici placa samo minimalac, a ostalo joj dajem u keshu, interesantna stvar je to da mi niko mi iz socijalnog nece traziti potvrdu o prosjeku 3 zadnje plate u momentu kad doticnu uputim na porodiljsko. Moci cu da joj dam platu koliku zelim, a posto sam snalazljiva ja cu joj dati duplo vecu nego sto prima, pa jedna njoj jedna meni! Ha! Sta kazete? Ne vjerujete mi? Zar opet
    Last edited by _Ingrid_; 03-10-11 at 21:43. Reason: pravopis :)

  4. #79
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    ja te ništa ne razumijem? kad poslodavac prijavi minimalac, onda je država obavezna da porodilji refundira taj minimalac na koji je prijavljena! To što joj daje privatnik preko, daje joj ne ruke, i ne kad je na bolovanju, nego kad radi, a kad je na bolovanju prima samo minimalac, koji gazda dobija od fonda?
    Ajd' me uputi ako griješim? Gazda tu uvijek zaradjuje! Dok mu radnica radi, na doprinosima koje za nju ne daje na pun iznos, nego na minimalac, pa razliku stavlja u svoj džep, a kad mu je ova na bolovanju, nema rashoda od nje, nikakvih! Ima samo "frku" što mora da traži novoga radnika i da radi oko papirologije i bla, bla
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #80
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PG
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zvoncice, ne razumijes proceduru kako se vrsi refundacija.

    Trudnica se upucuje na porodiljsko obavezno 28 a moguce 45 dana prije termina za porodjaj - zavisno od toga kad joj ginekolog otvori trudnicko bolovanje.
    Ovo odsustvo se racuna 365 dana od dana rodjenja djeteta plus tih 28 do 45 dana preko.
    Prvi zahtjev za refundaciju se predaje u roku od mjesec dana od dana otvaranja bolovanja.
    Ako je zena radila vise od 6 mjeseci neprekidno (ne mora kod istog poslodavca, samo je vazno da nema prekida), refundira joj se 100% neto plate, a poslodavcu svi troskovi koje je platio drzavi.

    Ako je porodilji plata bila minimalna, nista ne sprecava poslodavca da je par dana prije odlaska na porodiljsko "unaprijedi" i da joj za prvih mjesec dana uredno prikaze i isplati 2,3,4(...) puta vecu platu, koja ce mu se narednih godinu i vise vracati. Ne postoji zakon koji to ne dozvoljava.

    Moje misljenje je da u cijeloj ovoj prici nisu krive ni zaposlene zene ni poslodavci, vec Zakon koji je pun rupa. U slucaju koji sam navela, jako je isplativo imati porodilje. Razmisljam da otvorim firmu koja ce se zaposljavati samo trudnice

  6. #81
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _Ingrid_ View Post
    Zvoncice, ne razumijes proceduru kako se vrsi refundacija.

    Trudnica se upucuje na porodiljsko obavezno 28 a moguce 45 dana prije termina za porodjaj - zavisno od toga kad joj ginekolog otvori trudnicko bolovanje.
    Ovo odsustvo se racuna 365 dana od dana rodjenja djeteta plus tih 28 do 45 dana preko.
    Prvi zahtjev za refundaciju se predaje u roku od mjesec dana od dana otvaranja bolovanja.
    Ako je zena radila vise od 6 mjeseci neprekidno (ne mora kod istog poslodavca, samo je vazno da nema prekida), refundira joj se 100% neto plate, a poslodavcu svi troskovi koje je platio drzavi.

    Ako je porodilji plata bila minimalna, nista ne sprecava poslodavca da je par dana prije odlaska na porodiljsko "unaprijedi" i da joj za prvih mjesec dana uredno prikaze i isplati 2,3,4(...) puta vecu platu, koja ce mu se narednih godinu i vise vracati. Ne postoji zakon koji to ne dozvoljava.

    Moje misljenje je da u cijeloj ovoj prici nisu krive ni zaposlene zene ni poslodavci, vec Zakon koji je pun rupa. U slucaju koji sam navela, jako je isplativo imati porodilje. Razmisljam da otvorim firmu koja ce se zaposljavati samo trudnice
    Cekaj ali trudnica moze da provjeri da li joj poslodavac uplacuje doprinose zar ne? Ona moze lako da provjeri i ako vidi da su joj veci nego za vrijeme stvarnog zaposljenja moze da se pozali a onda je poslodavac nayebo. Am i right?

  7. #82
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _Ingrid_ View Post
    Zvoncice, ne razumijes proceduru kako se vrsi refundacija.

    Trudnica se upucuje na porodiljsko obavezno 28 a moguce 45 dana prije termina za porodjaj - zavisno od toga kad joj ginekolog otvori trudnicko bolovanje.
    Ovo odsustvo se racuna 365 dana od dana rodjenja djeteta plus tih 28 do 45 dana preko.
    Prvi zahtjev za refundaciju se predaje u roku od mjesec dana od dana otvaranja bolovanja.
    Ako je zena radila vise od 6 mjeseci neprekidno (ne mora kod istog poslodavca, samo je vazno da nema prekida), refundira joj se 100% neto plate, a poslodavcu svi troskovi koje je platio drzavi.

    Ako je porodilji plata bila minimalna, nista ne sprecava poslodavca da je par dana prije odlaska na porodiljsko "unaprijedi" i da joj za prvih mjesec dana uredno prikaze i isplati 2,3,4(...) puta vecu platu, koja ce mu se narednih godinu i vise vracati. Ne postoji zakon koji to ne dozvoljava.

    Moje misljenje je da u cijeloj ovoj prici nisu krive ni zaposlene zene ni poslodavci, vec Zakon koji je pun rupa. U slucaju koji sam navela, jako je isplativo imati porodilje. Razmisljam da otvorim firmu koja ce se zaposljavati samo trudnice
    Zar neki poslodavci to rade? Mislim da je to malo rizično, naravno, i ovo prvo o čemu sam ja govorila je mimo pravila, ali ovo je tek smiješno, a vjerujem da bi se neko zapitao kako tim trudnicama stalno raste plata kad odu na bolovanje! plus, kad god počnu da rade, odmah se naprasno smanjuje? Nešto mi to nije baš realno, mada zbilja može biti da prolazi ovdje
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  8. #83
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Uzima se neki prosjek plata, a koji tacno, sutra cu da se raspitam... Nemoguce je povecati platu porodilji par dana ili chak mjesec prije odlaska na porodiljsko...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  9. #84
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Opet ja , moguće je 100%, dva tri mjeseca prije odlaska na porodiljsko se poveća i gotova stvar, provjereno i potvrđeno u praksi.

  10. #85
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PG
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Cekaj ali trudnica moze da provjeri da li joj poslodavac uplacuje doprinose zar ne? Ona moze lako da provjeri i ako vidi da su joj veci nego za vrijeme stvarnog zaposljenja moze da se pozali a onda je poslodavac nayebo. Am i right?
    Moze, naravno. Ali ako je ta porodilja tvoja zena onda ce nam natalitet biti u velikom porastu Ne mora ti biti zena, mozete se dogovoriti kao sto se uglavnom i dogovaraju.

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Uzima se neki prosjek plata, a koji tacno, sutra cu da se raspitam... Nemoguce je povecati platu porodilji par dana ili chak mjesec prije odlaska na porodiljsko...
    Ne znam kako mozes da tvrdis da je tacno nesto u sta apsolutno nisi upucen. I ovo ti je dezinformacija. Provjeri.

  11. #86
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _Ingrid_ View Post
    Moze, naravno. Ali ako je ta porodilja tvoja zena onda ce nam natalitet biti u velikom porastu Ne mora ti biti zena, mozete se dogovoriti kao sto se uglavnom i dogovaraju.
    A oce li primat sto od poslodavca?

  12. #87
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by _Ingrid_ View Post
    Ne znam kako mozes da tvrdis da je tacno nesto u sta apsolutno nisi upucen. I ovo ti je dezinformacija. Provjeri.
    Upravo provjerio i u pravu sam bio... Uzima se prosjek 3 zadnje plate prije otvaranja porodiljskog bolovanja...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  13. #88
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Location detect
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Upravo provjerio i u pravu sam bio... Uzima se prosjek 3 zadnje plate prije otvaranja porodiljskog bolovanja...
    Nijesi u pravu, meni niko u socijalnom nije trazio potvrdu
    Je li to u CG?

  14. #89
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jeste... U Podgoricu...

    I jesam u pravu...

    Ti oces da kazes da si dosao, donio potvrdu da trudnica prima 'iljadu eura, i drzava ti isplacuje 12 mjeseci po 'iljadu eura, a ne provjerava koliku je platu porodilja primala dok je bila na trudnicko?
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  15. #90
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Podgorica, Montenegro, Montenegro
    Posts
    1,781
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    uzima se prosjek od 3 zadnje plate sigurno ...

  16. #91
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PG
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Jeste... U Podgoricu...

    I jesam u pravu...

    Ti oces da kazes da si dosao, donio potvrdu da trudnica prima 'iljadu eura, i drzava ti isplacuje 12 mjeseci po 'iljadu eura, a ne provjerava koliku je platu porodilja primala dok je bila na trudnicko?
    Igi, ja nemam bas nikakav razlog da izmisljam, jer da imam i da se mene tice sva ova korist od refundacije, cutala bih - to je sigurno.
    TVRDIM da postoje upravo takvi slucajevi od " 'iljadu eura " kojima niko u socijalnom nije trazio potvrdu o prosjeku tri zadnje plate. Cak znam da je nekima i to " 'iljadu " bilo malo, pa su pravili neko rjesenje o "kolektivnom povecanju zarada" , da bi uzeli jos preko toga. Uz prvi zahtjev za refundaciju podnosi se:
    1. jedan njihov formular gdje (izmedju ostalog) traze iznos zarade, ali ne i 3 zarade
    2. rjesenje o otvaranju porodiljskog
    3. doznake ljekara
    4. dokaz o radnom stazu (potvrda poslodavca ili kopija radne knjizice)
    >>> i redovno sto se podnosi tog prvog i svakog narednog mjeseca: doznake ljekara, bankovni izvod, obracunska lista i sam zahtjev (u smislu molim vas refundirajte mi ovaj iznos).

    Povlacim se s teme (i ovo je previse). Gospodu poslodavce i sluzbenike socijalnog osiguranja nemam namjeru da cinkarim i omalovazavam. Ovo je samo jos jedan primjer gdje se vide da su nam zakoni i praksa kod primjene istih - nikakvi.

  17. #92
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    to je stvarno katrastrofa, iako mi izgleda nemoguće, nažalost, gdje živimo, sasvim je moguće, a i vjerujem da ne bi iznosila ovako nešto da nijesi sigurna da postoji takav primjer!!!
    Bruka i još jedno razočarenje u nizu...mada nijesam vala ni mislila da je bolje
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  18. #93
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    ada vi ka da ne znate da nas narod samo da se ogrebe dje god moze
    She is only here to annoy herself!

  19. #94
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Location detect
    Posts
    728
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  20. #95
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da li neko zna kako se isplacuje trudnicko odsustvo, da li je isto kao porodiljsko (tj. onoliko koliko se uplacuju doprinsi) ili ili ....?

  21. #96
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tebi se isplacuje... ali je sad to iznova regulisano, i to sasvim...kako bih rekla nekorektno prema drzhavnim ustanovama, koliko sma ja u toku, a mislim da jesam Ako grijeshim, ispravite me Naime, radi se otome da vishe institucije ne dobijaju refundaciju od drzhave za to, shto je ranije bio sluchaj,nego same snose troshkove.... Pa dodju u situaciju da nema zhena jer su na trudnichkom/porodiljskom), treba to da im placaju, a treba da uzmu nekoga da im radi taj posao jer nema ko da radi taj posao... E tu se sve komplikuje

  22. #97
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    No treba doc do porodiljskoga.....
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  23. #98
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pffffff, moju kumu je tetak "zaposlio" kos sebe u firmu 20 dana nakon sto se porodila a staz jos je isao kao da je pocela da radi 3 mjeseca prije porodjaja i onda su to sve lijepo refundirali svaki mjesec dobila je "otkaz" kad joj je isteklo poridljsko.
    Sad ce neko da rece da je to nemoguce, e mozda i jeste ali je tako!

  24. #99
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kuglica View Post
    No treba doc do porodiljskoga.....
    hhahahaha.. e tooooooooooooooooooooo tooooooooooooooooo... Polako cemo ja i ti Aja... ruku pod ruku... shta kazhesh??? uzimash li me???

    Quote Originally Posted by Darija View Post
    pffffff, moju kumu je tetak "zaposlio" kos sebe u firmu 20 dana nakon sto se porodila a staz jos je isao kao da je pocela da radi 3 mjeseca prije porodjaja i onda su to sve lijepo refundirali svaki mjesec dobila je "otkaz" kad joj je isteklo poridljsko.
    Sad ce neko da rece da je to nemoguce, e mozda i jeste ali je tako!
    Kad je to bilo??? Ja kazhem "drzhavnim insititucijama".... Oooo, chitajte malo...

  25. #100
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PG
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jelleena View Post
    Da li neko zna kako se isplacuje trudnicko odsustvo, da li je isto kao porodiljsko (tj. onoliko koliko se uplacuju doprinsi) ili ili ....?
    Trudnicko odsustvo/odrzavanje trudnoce se refundira poslodavcu u bruto iznosu. Bruto ne ukljucuje doprinose poslodavca (oko 10-15%), ali iako je poslodavac uskracen za svoje doprinose, duzan je da neto platu trudnici uplacuje u punom iznosu.
    Refundacija porodiljskog ukljucuje ukupan trosak (bruto + doprinosi poslodavca).

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •