Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 123

Thread: Porodiljsko bolovanje

  1. #26
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ali Hari, sustina problema u mozgovima ljudi ovoga nasega podneblja je susta realnost koja pokazuje socijalne plate (radis a primas socijalu) i 2x< kapitalisticko izrabljivanje radne snage. Cekaj, ko poslodavcu sjedi na kicmu sto se doprinosi ne uplacuju, ko drzavi sjedi na kicmi sto svoje obaveze ne izmiruje. Ja nemam nista protiv da radim kao u kapitalistickim zemljama, ali onda daj platite taj moj rad kapitalisticki. Nema! Drzava nema nikakvu polaznu strategiju za nesto sto se zove odrzavanje nacije ili eventualno prirastaj nacije. Crnogorci ce u svojoj zemlji nestati zbog nebrige prema pokoljenju. A izmedju ostalog sto ne stiti nit porodilje nit kaznjava poslodavca ako porodilja po povratku na posao ostane bez istog, bez ikakvog opravdanog razloga. Cek, ako moram da radim sa 15 godina da ne bi lipsali od gladi jer moji roditelji sa fakultetskom diplomom ne mogu primiti adekvatnu platu, a samim tim ni steci uslove za prihvatljivu penziju , sta tebi govori dje je tu briga o onom malom djetetu i majci tog djeteta, jerbo su se svi rastrcali da bi obezbjedili kruva. Naravno da imam protiv poslodavca takve stavove. Slucajno sam vidio samo jednog poslodavca koji tako nesto nije ucinio. Otpustio zenu cim se vratila sa porodiljskog. Svi bi vi da stitite poslodavce. A radnici nek ostanu robovi kaki nisu bili u zadnjih 50 godina.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Njivice_Orano_Nepreorano View Post
    Drzava nema nikakvu polaznu strategiju za nesto sto se zove odrzavanje nacije ili eventualno prirastaj nacije. Crnogorci ce u svojoj zemlji nestati zbog nebrige prema pokoljenju. ......

    Svi bi vi da stitite poslodavce. A radnici nek ostanu robovi kaki nisu bili u zadnjih 50 godina.
    Brkas pojmove i kao prvo niko nikoga ne brani niti kaze da budu robovi. Prica radio bih i ja ali da je plata... mozda da okrenemo pa da pocenmo raditi kao na zapadu pa ce i plata biti takva ili makar bliza zapadnim. Htjeli smo kapitalizam imamo kapitalizam i ne moze nikako prkno u socijalizmu a glava u kapitalizmu.
    Ono glavnije sto nema nikakvog prigovora o prirastaju, odrzavanju nacije.. treba i mora da se brine drzava a ne poslodavac. Neka drzava oporezuje poslodavce i dio tog poreza za stimulans i specijalni dodatak za trece dijete, svako sljedeće dijete duze porodiljsko odsustvo....
    Sve je to već ponedje provjereno i drzava se o tome brine, a ne Pero iz Tolosa koji zaposljava Milusu za Zabjela...
    Svakavih primjera ima i svakavih i poslodavaca i radnika. Kako je u interesu da radnik ima postenog poslodavca meni se cini da je jos vise u interesu poslodavcu da ima postenog i dobrog radnika. Cuo si i primjer da je poslodavac kad doslo do krize otpustio sina a ostavio dobrog radnika, tako da uopstavati nije dobro.

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Drzava sve refundira 100% nego bolje provjeri kako ti vode računovodstvo ako traže samo doprinose za refundaciju.
    Provjerio sam i ti si u pravu... Drzava refundira, ali tu ima mala zackoljica...

    Puno privatnika radnika drzi na "minimalac" zbog placanja doprinosa, a sve preko toga mu daju u kesu... Kada dodje do refundacije, drzava refundira dio na koji je radnik prijavljen...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  4. #29
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tacno tako. sad sam htjela da napisem da imam iskustva sa tim, al vidim da si vec provjerio.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  5. #30
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,861
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    189
    Thanked in
    87 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ne radi se o cimanju već redovnom dolasku na posao. Zaposlenog nije briga kakve brige ima poslodavac i on hoce da za svoj posao dobije platu, a sa druge strane poslodavca nije briga za muke zaposlenog vec hoce da taj radi. Sve prosto ka pasulj a za sve ostola je nadlezna socijalna ustanova. E ako ti mislis da je rad za nekog poslodavca izrabljivanje, nema druge vec otvori svoju firmu pa pokazu kako se ne treba izrabljivati. Pozivanje na skandinavske zemlje kod nas je uvijek jednostrano i gleda samo ona fina socijalna strana, ali niko ne prica kakav je tamo odnos prema radu i poslodavcu. Sta mislis kad bi neko tamo rekao kao ti da je rad u preduzeću izrabljivanje? Koliko tamo ima fals bolovonja ili sitnog potkradanja materijala sa posla... Ta nasa prica socijalistickog misljenja i nerada a kapitalistickih plata nidje ne pali pa i kad se nadju u tim skandinavskim zemljama ili promijene ćud ili se brzo vrate.
    Moram priznati, Hari, da sam vrlo razočaran ovim postom. Ovo što si napisao ne odgovara stvarnom stanju stvari u Crnoj Gori. Znam ja dobro ko su poslodavci (privatnici) u Crnoj Gori na svom primjeru. Dvije godine sam u jednoj privatnoj firmi radio bez rješenja. Radio sam, između ostalog, makar 15 sati neđeljno (besplatno) preko dozvoljenog (naravno da nije bilo pauze). Treba li da govorim koliko sam zbog neuplaćivanja doprinosa izgubio ja a i Država. Poslije toga sam takođe u drugoj privatnoj firmi radio šest godina. Bio sam osiguran tek onda kad je radna inspekcija zakucala na vrata firme i otkrila da radim bez rješenja. Primao sam smiješno malu platu, a ni na to nijesam bio osiguran već na minimalac. To nije jedini zakon koji je prekršen jer sam godišnje imao sedam dana godišnjeg odmora. Poslije toga sam radio na mjestu na kom sam kasnije slomio ruku. Ne, nije to sve. Sa slomljenom rukom i gipsom sam morao dolaziti na posao inače ostadoh bez posla. Zadnja zarada mi nije ni dan danas isplaćena, ali who cares? Podrazumijeva se da sam bio osiguran na minimalac, no to ispada manje bitno. Evo dvije i po godine radim u firmi u kojoj mi se sve obračunava, i pravo da ti kažem teško mi je još da povjerujem u to (mislim da nije potrebno govoriti da je ne drži crnogorski privatnik). Nijesam samo ja bio takve "sreće". Samo prošetaj buticima kroz grad i pitaj zaposlene koliko rade, za koji novac,jesu li osigurani i ako jesu (što je veliko "ako") na koliko su osigurani i koliki im je godišnji odmor. A ta priča o neradu, javašluku i kako poslodavci propadoše? Pa to je za đecu ispod 10 godina. Kao da ni manje ni više živimo u Njemačkoj i da ne znamo što se ovđe radi. Pa neka proba neko da otvori bolovanje a radi u firmi koju drži ovdašnji privatnik. Poslije dolaska sa bolovanja mu slijedi otkaz u roku odmah i naravno bez otpremnine. Nije po zakonu, ali što mu ostaje da čini? Može tužiti poslodavca i taj će spor poslije dužeg vremena možda dobiti, ali će time navući lošu reputaciju kod budućih poslodavaca jer ko će primit radnika koji se sudi sa poslodavcem? Socijalistički nerad i kapitalističke plate? Ma hajde, molim te. Kao da smo s Marsa pali. Rijetko ko je ovđe zakačio rad u socijalizmu osim možda Milovan. Nego da se vratimo temi.
    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ne vala ama bas nista samo skoro pa duplo. Mora zaposliti nekoga na mjesto te koja je na porodiljsko, a refundiraju se kao sto je već receno doprinosi. E sad sto neće da produzi to vazda ima i neki razlog pa nekima produzi, a nekima ne. Nije bas lako poslodavcu kad ima radnika za kojeg nikad nije siguran da li ce doci na posao ili javiti telefonom da dijete nesto zaslabilo, pa to dijete bude bolesljivi i kad jeste i kad nije.
    Kao što su prije mene rekli. Refundira se 100 %. Ukoliko poslodavac ima malo dobre volje on će taj ugovor produžiti do isteka porodiljskog bolovanja jer ga ne košta ništa osim što će na povraćaj sredstava čekati do mjesec dana a mislim i manje. Do tada mora naći zamjenu i dok se ne vrati zaposlena sa porodiljskog on može birati koju će od dvije ostaviti a kojoj neće produžiti ugovor. Već sam napisao da me ova priča lično pogađa jer sam imao slučaj u familiji koji se dobro završio upravo dobrom voljom poslodavca koji, gle čuda, nije iz Crne Gore. Da nije bilo tako, poslodavac ne bi prekršio nijedan zakon. Vrlo česti su slučajevi kad poslodavac upravo to učini a često protivno zakonu (ukoliko zaposlena ima ugovor na neodređeno). Zaposlena kojoj je jedini grijeh što je zatrudnjela ostaje da na Sudu traži pravdu. Rijetko se desi da se odluči na takav korak iz razloga koje sam ranije naveo. Znam na desetine takvih primjera. Ćuti i trpi. E sad, pošto je ovo, ipak, ženski kutak molio bih te, Hari, da mi objasniš kad bi to žena po tebi trebalo da se odluči na korak da postane majka? Ja se mogu sjetiti samo određenih mogućnosti:
    1. Da uopšte ne rađa đecu
    2. Da rađa vanbračnu đecu dok još živi sa roditeljima
    3. Da se "dobro uda" tj da muž ima stan i ogromnu platu kako bi oboje od nje živjeli
    4. Da ne zatrudnjuje prije nego što dobije ugovor na neodređeno (to je od donošenja zadnjeg Zakona o radu manje od 10 %)
    5. Da se vrlo mlada uda jer ako to bude malo kasnije pa dok se stvari oko ugovora poklope prođe voz
    6. Da se, ukoliko muževa plata nije dovoljna za život (ukoliko žive u iznajmljenom stanu), treba preseliti i živjeti kod njegovih ili njenih svi u kumbulj pa dako se sa tom platom i penzijama nekako izgura

    Ne pada mi ništa drugo na pamet. Svako malo čujem za slučajeve otpuštanja trudnica. Poneki primjeri su nevjerovatni. Niko iz medija da to pomene, a zašto i bi kad oni isti to rade (znam za primjere i ne pišem napamet). Iz sve ove priče proizilazi da se ne isplati biti žena u Crnoj Gori. Žena koja hoće da rađa. Pored milijardi nevladinih organizacija ne čuh neku koja se zalaže za prava trudnica. Vjerovatno đeca nijesu IN. Ili nema donacija iz inostranstva za takve projekte, pa se finansijski ne isplati.
    Dick Laurent is dead!

  6. #31
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Ma garant je Hari jedan od ovih poslodavaca, inace bi on drugu pricu vrtio.

  7. #32
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Harija kao moderatora na CDMu osiguravaju na punu platu pa mu se lako zaebavat
    She is only here to annoy herself!

  8. #33
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ma garant je Hari jedan od ovih poslodavaca, inace bi on drugu pricu vrtio.
    Sigurno nije trudnica...

    Nego, mi imamo u jednoj drzavi na Balkanu na dvije stalne radne pozicije 3 trudnice koje se mijenjaju na porodiljskom vec 3 godine i kako izgleda rotirace tako josh x godina jer vec cujemo da se akcije trudbenickog rada, masala, nastavljaju. Ne mogu se osloboditi ta radna mjesta zbog zakona, i na kraju smo uzeli josh jednog radnika na privremeno da obavlja njihove obaveze..
    Prvo je taj posao bio predvidjen za jednu osobu kao i u drugim drzavama ali na zapadu, pa kako je jedna otisla na porodiljsko morali smo na stallno primiti drugu i izmisliti funkciju iako programski nepotrebno, da bi i ona otisla na isto, pa trecu da pokriva prvu i drugu za poziciju one prve (jedine potrebne).. i sve bi otislo u kolaps da nismo sklopili ugovor na odredjeno vrijeme sa jedinim sigurnim koji nece zatrudnjeti u medjuvremenu, a i to da se igrom sudbine desi, ipak je zakonski lakse rijesiti papirologiju.

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 27-09-11 at 03:42.

  9. #34
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    659
    Thanks Thanks Given 
    337
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    42 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Nego, mi imamo u jednoj drzavi na Balkanu na dvije stalne radne pozicije 3 trudnice koje se mijenjaju na porodiljskom vec 3 godine i kako izgleda rotirace tako josh x godina jer vec cujemo da se akcije trudbenickog rada, masala, nastavljaju. Ne mogu se osloboditi ta radna mjesta zbog zakona, i na kraju smo uzeli josh jednog radnika na privremeno da obavlja njihove obaveze..
    Prvo je taj posao bio predvidjen za jednu osobu kao i u drugim drzavama ali na zapadu, pa kako je jedna otisla na porodiljsko morali smo na stallno primiti drugu i izmisliti funkciju iako programski nepotrebno, da bi i ona otisla na isto, pa trecu da pokriva prvu i drugu za poziciju one prve (jedine potrebne).. i sve bi otislo u kolaps da nismo sklopili ugovor na odredjeno vrijeme sa jedinim sigurnim koji nece zatrudnjeti u medjuvremenu, a i to da se igrom sudbine desi, ipak je zakonski lakse rijesiti papirologiju.

    Hvala Lepo
    Baš karakterističan slučaj. Svako malo čujem ovako nešto. Uništiće trudnice i đeca ovu ekonomiju u usponu
    Ne bih se smio zaklet', ali mi se isto cini da je to onako kako ja kazem

  10. #35
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,304
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Vidim da postoji negativan naboj prema trudnicama i majkama od strane poslodavaca....

    Generalno:

    • Radnik koji koristi ono na šta po zakonu ima pravo ne vrši zloupotrebu nego koristi pravo.
    • Žena koja se vrati na posao poslije porodiljskog, ili poslije održavanja trudnoće + porodiljskog, nema razloga nikome da se izvinjava ili pravda ili da se crveni što je bila odsutna.
    • !!! Ne zaboravite da žena nakon isteka porodiljskog ima pravo da iskoristi cjelokupan godišnji odmor koji je stekla za vrijeme odsustva, jer za porodiljsko važi da pravo na odmor teče kao da je cijelo vrijeme dolazila na posao.
    • Niko nema obavezu da se iz kurtoazije javlja poslodavcu dok je na bolovanju. Ako osoba na bolovanju nije privatno prijatelj sa poslodavcem i/ili kolegama, ne vidim zašto bi joj bilo zamjereno što se nije javila. Pa čak i najbolji prijatelji budu jedno vrijeme "zaboravljeni" kad stigne beba u kuću.
    • Otac po novom zakonu može da koristi porodiljsko samo ako je majka nesposobna (npr. teško bolesna) ili je u zatvoru ili je umrla i sl.
    • Ne može niko očekivati da majka ima više obzira i senzibiliteta premu poslodavcu nego prema svom djetetu, pa "da mu učini" i koristi manje prava nego što joj zakon omogućava. Pa sve i da radi kod rođenog brata.


    Imam iskustvo sa svoje 2 trudnoće i 2 porodiljska odsustva, kao i kasnije brige o djeci po povratku na posao. Srećom da mi je poslodavac pravno lice iz inostranstva, pa je zakon poštovao do u slovo, a pošto sam osigurana na puni iznos plate nije ni imao nikakvih finansijskih gubitaka. U prvoj trudnoći sam radila do onih 28 dana prije termina + ostatak odmora = oko mjesec i po. U drugoj trudnoći mi je zadnje tromjesečje malo teže zapalo, pa me ljekar poslao na održavanje malo ranije. Hoću da kažem ne ide se na održavanje bez razloga i od prenemaganja, pa iako često izgleda da trudnici "nije ništa", opravdan razlog sigurno postoji a svakako da je u trudnoći prisutan i dodatni oprez ljekara koji procjenjuje treba li žena da nastavi da radi. A iz iskustva takođe znam i da niko baš nema mnogo milosti za trudnicu dok je na poslu samo zato što je trudna, nego dok si tu moraš da radiš sve što ti je posao, što je u neku ruku i OK. Jer ako ima da se odradi posao niko neće reći "ajde ti uradi samo polovinu" ili "nema veze što je krajni rok do sjutra, uradi ti to u narednih 5-6 dana", a ti za to vrijeme pucaš od umora i od stresa koji je često mnogo veći zbog stanja u kojem si, u sebi plačeš ali to je samo tvoja muka.

    Po povratku na posao i kad dijete krene u vrtić se prvih manje/više godinu dana (dok dijete ne izgradi koliki-toliki imunitet) roditelji moraju pomiriti sa pobolijevanjem svako malo. U oba slučaja znam da nismo mogli sastaviti više od 10-15 dana a da ne krene kakva temperatura, proliv, povraćanje..... I sad treba da mi šef misli da se foliram samo da ne bih radila, a ja se ovamo ubih da se snađem na sve moguće načine za čuvanje djeteta koje ne mogu bolesno povesti u vrtić samo da ustvari bih radila. Uostalom, otac ima jednaku obavezu da se brine o djetetu, pa kad bi kod nas mentalitet bio takav da kad je dijete bolesno nekad ide na bolovanje majka a nekad otac, ne bi samo žene bile predmet kritike kako navodno izvode krivine.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimi pg View Post
    kad ne vjerujete na riječ .. evo zakon o radu..


    Zaštita zbog trudnoće i njege djeteta
    ....

    Porodiljsko odsustvo


    Član 111
    (1) Za vrijeme trudnoće, porođaja i njege djeteta, zaposlena žena ima pravo na porodiljsko odsustvo u trajanju od 365 dana od dana rođenja djeteta.
    Kod nas su nedavno povecali porodiljsko odsustvo na 4 mjeseca. To po izboru, bez ogranicenja da li ce trudnica iskoristiti kompletno trudnicko odsustvo prije ili nakon porodjaja.


    Hvala Lepo

  12. #37
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,861
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    189
    Thanked in
    87 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ctrl+alt+delete View Post
    Imam iskustvo sa svoje 2 trudnoće i 2 porodiljska odsustva, kao i kasnije brige o djeci po povratku na posao. Srećom da mi je poslodavac pravno lice iz inostranstva, pa je zakon poštovao do u slovo, a pošto sam osigurana na puni iznos plate nije ni imao nikakvih finansijskih gubitaka.
    Svaka čast na čitavom postu. Izdvojio sam ovaj dio koji je sličan sa mojim primjerom u familiji. Ključno je: poslodavac je pravno lice iz inostranstva. Ukoliko nije tako, a žena nema ugovr na neodređeno - mrka kapa. To je pogotovo izraženo ukoliko žena ima zasnovan radni odnos u državnoj firmi. Poslodavac (čitaj država) gotovo sigurno (kažem gotovo jer ostavljam mogućnost da ima svijetlih primjera iako ne znam nijedan od takvih za razliku od negativnih primjera) neće produžiti ugovor ženi koja za vrijeme trajanja radnog odnosa zatrudni. Zašto? Zato što država sve to mora da refundira od same sebe pa je ona na "gubitku". Jasno da je to fukarski i neljudski, ali je tako. Toliko znam primjera kad ih poslodavac (država) pošalje kući. Nekim "srećnijim" kažu lijepo: "Kad se oporaviš dođi i posao te čeka". U situaciji kad se toliko teško do posla dolazi, žena je zadovoljna i sa ovom ponudom. Kad bih ispričao primjere koje znam ne biste mi vjerovali. Ukoliko je, pak, poslodavac privatnik (mala i srednja preduzeća) sve je to individualno. Može produžiti ugovor ukoliko ima dobre volje, ali se ne tako rijetko odluči da to ne učini. Time je i država zadovoljna jer nema što refundirati. Treba ipak taj novac preusmjeriti na vožnje službenim autima u privatne svrhe. Eh, kad sam to pomenuo i dnevni list koji se ubi od izvještavanja o korišćenju službenih vozila u privatne svrhe, radi isto prema trudnicama. Pošalje ih doma kad sazna za taj velji "grijeh". Toliko o njima.

    Ovo što Igi govori je zona sive ekonomije i da je sreće za to takav poslodavac mora zakonski odgovarati. Zahvaljujući osiguranju na minimalac nije samo zaposleni na gubitku već i država. Penzioni i zdravstveni fond je dodatno osiromašen.

    Ovđe se mnogi ne zapitaju kako je ženama koje žele postati majke a da se pri tom ne stave u njihovu poziciju. O zavidnim ženama kojima to ne može biti ne bih trošio riječi. Mene nerviraju poslodavci i političari koji izglasavaju ovakve zakone o radu (na određeno vrijeme do penzije ako treba) koji bez problema imaju đecu zato što su to "obavili" dok je na snazi bio stari Zakon đe je bio obavezan ugovor na neodređeno vrijeme.
    Dick Laurent is dead!

  13. #38
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Mislim da takvih problema oko zaposljavanja trudnica ne bi bilo kad bi se smanjio broj mjeseci odsustva. 4 mjeseca, i posao ne bi trpio puno, ne bi se pretjerano usporilo pracenjje obaveza i "update" u profesiji, a drzava bi smanjila izdvajanja koja iz budzeta pokrivaju godinu dana odsustva..

    Hvala Lepo

  14. #39
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Mislim da takvih problema oko zaposljavanja trudnica ne bi bilo kad bi se smanjio broj mjeseci odsustva. 4 mjeseca, i posao ne bi trpio puno, ne bi se pretjerano usporilo pracenjje obaveza i "update" u profesiji, a drzava bi smanjila izdvajanja koja iz budzeta pokrivaju godinu dana odsustva..

    Hvala Lepo
    I imali bi para za još jedan bonus poslanicima.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by amnesiac View Post
    Zaposlena kojoj je jedini grijeh što je zatrudnjela ostaje da na Sudu traži pravdu. Rijetko se desi da se odluči na takav korak iz razloga koje sam ranije naveo. Znam na desetine takvih primjera. Ćuti i trpi. E sad, pošto je ovo, ipak, ženski kutak molio bih te, Hari, da mi objasniš kad bi to žena po tebi trebalo da se odluči na korak da postane majka? Ja se mogu sjetiti samo određenih mogućnosti:
    1. Da uopšte ne rađa đecu
    2. Da rađa vanbračnu đecu dok još živi sa roditeljima
    3. Da se "dobro uda" tj da muž ima stan i ogromnu platu kako bi oboje od nje živjeli
    4. Da ne zatrudnjuje prije nego što dobije ugovor na neodređeno (to je od donošenja zadnjeg Zakona o radu manje od 10 %)
    5. Da se vrlo mlada uda jer ako to bude malo kasnije pa dok se stvari oko ugovora poklope prođe voz
    6. Da se, ukoliko muževa plata nije dovoljna za život (ukoliko žive u iznajmljenom stanu), treba preseliti i živjeti kod njegovih ili njenih svi u kumbulj pa dako se sa tom platom i penzijama nekako izgura.
    Kao sto sam već napisao o svemu ovome treba i mora da se brine drzava. Strogo postovanje zakona i jednostavno natjerati svakoga bez izuztke poslodavca, bio privatnik ili drzavna firma da mora da se toga pridrzava i da to ispostuje do zadnjeg slova. Sto se tice konkretnog pitanja "kad bi to žena po tebi trebalo da se odluči na korak da postane majka?" odgovor je kad god bude htjela i zeljela, zbog toga ne smije ispastati ni poslovno ni privatno, ni po bilo kom osnovu jer trudnoća nije ni kazna, ni bolest.
    Sa druge strane poslodavac nije nidje haritativna ustanova i u sustini bas ga braga koliko ko ima djece i kako se kući snalazi. To je jednostavno tako, a moze se ocjenjivati da li je lijepo, ruzno ili nije ruzicasto. E nijesam ja bas pao s Marsa i dobro znam sta nasi "poslodavci" rade i davno smo diskutovali i o tome , ali to opet nije njihova krivica koliko drzave i njenih inspekcijskih organa koji to dopustaju.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...01#post1765001


    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ma garant je Hari jedan od ovih poslodavaca, inace bi on drugu pricu vrtio.
    Bio je Hari poslodavac i tamo dje nikoga nit zna ni poznaje, pa je na primjer sekretarica mjesecima zivjela sa djetetem u prostorije firme i na trosak te firme, bio i u nasoj drzavi pa djevojka koja je imala mnogo, mnogo visu platu od prosjeka odlucila da je bolje biti lojalno partiji nego firmi koja ljeba daje i podatke iz firme iznosila po mitinzima. Zbilja me sad srce boli sto radi kod privatnika "ala Crna Gora" i tegli gajbe sa voćem i povrćem. Mozes i ti vrćeti pricu kakvu oćes ali privatnik koji se lako rijesi dobrog radnika je jednostavno budala i nesto bas ne vjerujem da neko radi nesto na korist vlastite stete.
    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Harija kao moderatora na CDMu osiguravaju na punu platu pa mu se lako zaebavat
    To je ta banja jer kad je sve obezbijedjeno onda "sit gladnome ne vjeruje"

  16. #41
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Mi imamo jako lose iskustvo i rizik nam je bio toliki da je Bord zatrazio da se ukine filijala u toj drzavi, jer nam je vise bio prisutan advokat firme u kancelarijama nego i jedna od tih masala produktivnih dama.
    Jeste fora skinuti mogucnost radne pozicije za one koji bi to radno mjesto radno obavljali.

    Hvala Lepo

  17. #42
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Mi imamo jako lose iskustvo i rizik nam je bio toliki da je Bord zatrazio da se ukine filijala u toj drzavi, jer nam je vise bio prisutan advokat firme u kancelarijama nego i jedna od tih masala produktivnih dama.
    Jeste fora skinuti mogucnost radne pozicije za one koji bi to radno mjesto radno obavljali.

    Hvala Lepo
    da li vi to aludirate da je to nesto lose?

    Odje se stvori atmosfera ka da su poslodavci ti koji su zrtve, greote. A ovamo istina dijametralno suprotna.

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Provjerio sam i ti si u pravu... Drzava refundira, ali tu ima mala zackoljica...

    Puno privatnika radnika drzi na "minimalac" zbog placanja doprinosa, a sve preko toga mu daju u kesu... Kada dodje do refundacije, drzava refundira dio na koji je radnik prijavljen...
    Nazalost tako je i to je susta istina.
    Last edited by zvoncica; 27-09-11 at 17:53.

  18. #43
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Masala ..kako lose.. Bas potpisu ugovor i opuste se ojha.. Ovo samo za primjer koji mi imamo i koji znam. Za ostale.. kad su muskarci s kojima su nesposobni da obezbijede damama kojima je cilj biti kuci - domacice.. onda eto gdje mogu to same regulisu po zakonu kako im se hoce. Nista strasno.
    Sjecam se "skakanja" jednog clana Borda iz Swiss koji je najvise insistirao na zatvaranju filijale u toj drzavi i to sa argumentima na svom privatnom primjeru.. Bogami, ostase oni ostali zaposleni za dlaku.
    Kao poslodavac drugacije prrocjenjujem kandidate, ali za taj rang se biraju osobe sa visegodisnjim iskustvom na odgovornim pozicijama, sa jasno preciziranim stavkama o obavezama koje nisu standardne, pa je i manje moguce da dodje do nekog slicnog desavanja. Ove mame koje su izazvale "kolaps" su primljene od strane nizih kadrova pa im je to promaklo.


    Hvala Lepo

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ajde sad jedno pitanje:

    Ako je sve ovako kako vecina kaze, ako drzava sve poslodavcu refundira, ako poslodavac nista ne gubi, zasto onda zene dobijaju otkaze kada se sazna da je trudna ili zasto na razgovorima poslodavci pitaju zene o tome kakvi su im planovi za porodicu?
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  20. #45
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    A ciji je novac koji se dobija od Drzave? Niciji?
    E to ja ne razumijem..

    Hvala Lepo

  21. #46
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    A ciji je novac koji se dobija od Drzave? Niciji?
    E to ja ne razumijem..

    Hvala Lepo
    Podjednako je poslodavca i radnika.
    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Ajde sad jedno pitanje:

    Ako je sve ovako kako vecina kaze, ako drzava sve poslodavcu refundira, ako poslodavac nista ne gubi, zasto onda zene dobijaju otkaze kada se sazna da je trudna ili zasto na razgovorima poslodavci pitaju zene o tome kakvi su im planovi za porodicu?
    Mene nisi dobro razumio, ''nazalost'' je zbog toga sto poslodavac ne radi po zakonu te uplacuje minimalne doprinose, pa drzava refundira samo minimalne iznose.

    Evo sto stoji u http://www.ombudsman.co.me/docs/izvj...na_povelja.pdf
    Last edited by autodijagnostika; 27-09-11 at 18:00.

  22. #47
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    A naroda uopste? Onih kojima je potrebna bolja i pokrivenija socijalna i zdravstvena zastita, infrastruktura, bolnice, skole, staracki domovi, doskolovavanje nezaposlenih, osnovna pomoc nezaposlenima u novcu za prezivljavanje, stipendije... itd itd? Ostetila me Svajcarska edukacija totalno... vidim ja..
    Ovdje sto je drzavno to je nicije.. Odoh u off izvinite...


    Hvala Lepo

  23. #48
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    A naroda uopste? Onih kojima je potrebna bolja i pokrivenija socijalna i zdravstvena zastita, infrastruktura, bolnice, skole, staracki domovi, doskolovavanje nezaposlenih, osnovna pomoc nezaposlenima u novcu za prezivljavanje, stipendije... itd itd? Ostetila me Svajcarska edukacija totalno... vidim ja..
    Ovdje sto je drzavno to je nicije.. Odoh u off izvinite...


    Hvala Lepo
    Pa naroda naravno , ne vidim sto ocete ovdje da kazete.
    Ocete mozda da kazete da trudnice nisu taj narod!? A ko radja narod?

  24. #49
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Semantika...

    Hvala Lepo

  25. #50
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Suština je, izgleda, da se poslodavcu ne traži zamjena za godinu dana, to mu je dusa, a i nije besplatno, nije baš prejednostavno, pa onda razmišljanje da ta koja dodje kao zamjena ovoj koja je na porodiljskom ne ode brzo na porodiljsko...eto zato pitaju i traže. Realno, može im biti!
    Ja imam razumijevanje za jednog privatnika koji tako rezonuje, takodje imam razumijevanje za privatnika koji nakon tog porodiljskog ne produži ugovor sa ženom koja se vratila, jer je njena zamjena bolje radila...realno, zašto joj ne pružiti šansu?
    Ali nemam razumijevanje za državu koja dozvoljava ovolike malverzacije i nepoštovanje sopstvenih uredbi!
    Budimo realni, svako od nas bi volio radnika koji neće svaki čas na bolovanje (jer mu treba obezbijediti zamjenu, a to nije jednostavno!), a opet, radnice koje imaju malu djecu su u agoniji jer malo im muke oko bolesnog djeteta, još se brinu da li će ostati bez posla!
    Ovo je posao države.
    kad je država u pitanju, imam prijateljicu koja je nakon porodiljskog još nekoliko godina bila na bolovaju, s razlogom i na trošku države....nijedan privatnik to ne bi tolerisao, i sa ljudske strane bih bila na strani porodilje, ali sa ekonomske bogami...
    Moja snaha se prije nekoliko mjeseci vratila na posao nakon porodiljskog od 5 mjeseci i odmah je dobila radno mjesto sa duplo manjom platom nego prije...ima svakavih primjera i svima je zajedičko to da privatici rade onako kako im država dopušta
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •