Quote Originally Posted by zvoncica View Post
Suština je, izgleda, da se poslodavcu ne traži zamjena za godinu dana, to mu je dusa, a i nije besplatno, nije baš prejednostavno, pa onda razmišljanje da ta koja dodje kao zamjena ovoj koja je na porodiljskom ne ode brzo na porodiljsko...eto zato pitaju i traže. Realno, može im biti!
Ja imam razumijevanje za jednog privatnika koji tako rezonuje, takodje imam razumijevanje za privatnika koji nakon tog porodiljskog ne produži ugovor sa ženom koja se vratila, jer je njena zamjena bolje radila...realno, zašto joj ne pružiti šansu?
Ali nemam razumijevanje za državu koja dozvoljava ovolike malverzacije i nepoštovanje sopstvenih uredbi!
Budimo realni, svako od nas bi volio radnika koji neće svaki čas na bolovanje (jer mu treba obezbijediti zamjenu, a to nije jednostavno!), a opet, radnice koje imaju malu djecu su u agoniji jer malo im muke oko bolesnog djeteta, još se brinu da li će ostati bez posla!
Ovo je posao države.
kad je država u pitanju, imam prijateljicu koja je nakon porodiljskog još nekoliko godina bila na bolovaju, s razlogom i na trošku države....nijedan privatnik to ne bi tolerisao, i sa ljudske strane bih bila na strani porodilje, ali sa ekonomske bogami...
Moja snaha se prije nekoliko mjeseci vratila na posao nakon porodiljskog od 5 mjeseci i odmah je dobila radno mjesto sa duplo manjom platom nego prije...ima svakavih primjera i svima je zajedičko to da privatici rade onako kako im država dopušta
U konacnom obracunu se ispostavlja da svak potkrada drzavu u mjeri koja mu se dopusta, a posto privatnik ulaze direktno svoje pare trudi se da se zastiti i od malverzacija i od rizika koji ne mora imati. U svemu tome jos zavisi sta ta osoba radi, jer ako neki privatnik u obuku, skolovanje te radnice ulozi neka sredstva to znaci da ne moze on svaki cas lako naći zamjenu, a opet druga obucena neće cekati na posao koji će izgledati kao zamjena s vremena na vrijeme. Moja rodbina se naljutila i sva u komate sto nije zaposljena najbliza rodbina već "tamo neka", a glavna logika bila " ada naucila bi posa nije to sveto pismo..." Niko od ovih nasih glavesina ne zaposljava rodbinu po privatnih firmi dje se mora raditi već u drzavne i po kancelarija dje se ne bi primijetilo ni da pola njih ode na bolovanje, a kad su sopstvene pare onda druga logika. Pozivati se humanost, postenje i cudesa je lako kad se odnosi na nekog drugog, ali najbolje je da se naćeraju svi da postuju zakone pa će i za socijalu biti i vise para i manje potrebe.