Page 73 of 75 FirstFirst ... 236369707172737475 LastLast
Results 1,801 to 1,825 of 1854

Thread: Kosovo i Metohija, opšta diskusija

  1. #1801
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,459
    Thanks Thanks Given 
    3,005
    Thanks Thanks Received 
    1,444
    Thanked in
    776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jigsaw View Post
    gagarine, u oba teksta se pominje da su srbi podigli crkvu na tim temeljima vizantijske crkve 500 god kasnije, sta se pravis lud svega ti
    Колега има задатак, не морамо га награђиват реакцијама за сваки коментар.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Mstislav For This Useful Post:


  3. #1802
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,187
    Thanks Thanks Given 
    268
    Thanks Thanks Received 
    901
    Thanked in
    466 Posts

    Default

    Manastir je inace doradjivan i u fulu uradjen u Raskom stilu, samim tim i jesre srpski manastir koji je tu stojao do seobe Srba. Opet se pravis lud bez razloga kao da i sam ne znas cemu potenciranje "vizantijske bazilike", neka dodju Grci onda da je traze i kazu da je njihova

    A inace, ako cemo bas u detalje, vecina kamena koji je ostao tj. je sacuvan i na kojem je i radjeno istrazivanje prije 100 god nema veze sa tim vizantijskim ostacima, jer je primarno ostao dio koji je dodat kasnije.

  4. The Following User Says Thank You to JigSaw For This Useful Post:


  5. #1803
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,384
    Thanks Thanks Given 
    2,814
    Thanks Thanks Received 
    4,014
    Thanked in
    1,939 Posts

    Default

    Čemu frka braćo Srbi oko crkava. Neće niko crkve ponijet u Elbasan. Mislim i nama rekoste da ove naše niko neće ponijet za Lajkovac.
    Karma je zajebana rabota.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  6. The Following 5 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  7. #1804
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,187
    Thanks Thanks Given 
    268
    Thanks Thanks Received 
    901
    Thanked in
    466 Posts

    Default

    Posto mi imamo taj nas crnogorski stil arhitekture

  8. The Following User Says Thank You to JigSaw For This Useful Post:


  9. #1805
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,489
    Thanks Thanks Given 
    15,350
    Thanks Thanks Received 
    3,870
    Thanked in
    2,764 Posts

    Default

    Pa ne postoji ni srBski stil arhitekture.
    No pasaran!

  10. #1806
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,459
    Thanks Thanks Given 
    3,005
    Thanks Thanks Received 
    1,444
    Thanked in
    776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Čemu frka braćo srbi oko crkava. Neće niko crkve ponijet u elbasan. Mislim i nama rekoste da ove naše niko neće ponijet za lajkovac.
    Karma je zajebana rabota.
    На ниске се гране спало кад се оправдавају овакви потези Косова јер се кући изгубила утакмица са црквом.

    Ви Цеклињани макар можете на суду доказати да сеоска црква није власништво МПЦ, на Косову се тако нешто баш и не дешава.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Mstislav For This Useful Post:


  12. #1807
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,113
    Thanks Thanks Given 
    3,926
    Thanks Thanks Received 
    3,198
    Thanked in
    1,625 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    На ниске се гране спало кад се оправдавају овакви потези Косова јер се кући изгубила утакмица са црквом.

    Ви Цеклињани макар можете на суду доказати да сеоска црква није власништво МПЦ, на Косову се тако нешто баш и не дешава.
    Jel sada na Kosovu gore nego u Crnoj Gori za vrijeme Mila?
    Zanima me da vidim poređenje pošto je patrijarh pričao da je u Crnoj Gori bilo gore nego u NDH.
    Pa da posložimo:
    1. NDH light teror
    2. Milo strong teror
    3. Kurti hard core teror

    Ne velim ja, no sveti i sveznajući oci.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  13. #1808
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,459
    Thanks Thanks Given 
    3,005
    Thanks Thanks Received 
    1,444
    Thanked in
    776 Posts

    Default

    Питај свезнајуће оце који су тако окарактерисали Црну Гору, ја нисам да се сјећам.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  14. #1809
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,384
    Thanks Thanks Given 
    2,814
    Thanks Thanks Received 
    4,014
    Thanked in
    1,939 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    На ниске се гране спало кад се оправдавају овакви потези Косова јер се кући изгубила утакмица са црквом.

    Ви Цеклињани макар можете на суду доказати да сеоска црква није власништво МПЦ, на Косову се тако нешто баш и не дешава.
    Ima tu istine. Niske grane. Na to ste nas spuštili ovakvim komentarima onomad nakon pada DPS-a i nakon što ste dobili utakmicu uz pomoć sudija i sa igračem više (temeljni). Pojedini, ne i ti, su pisali kako uživaju u (komitskim) suzama i plakanjima.
    Ali umjesto da na iskustvo pobijedite na tim niskim granama, obistinila se ona Njegoševa: spuštavah se ja na vaše uže, umalo se uže ne pretrže.
    Ko opravdava potez? Vi ste nam tu priču servirali na forumu i tviterima. Boli znam, ali jbg navikneš se vremenom.

    Mi Ljubotinjani, Ceklin i Ljubotinj nije isto mada to svkako znaš, ćemo biti velikodušni i podijeliti svoje iskustvo sa braćom Srbima - kako da pred institucijama sistema dokažu što je čije.
    Ono što bi se reklo know how.
    Last edited by hercules; 22-01-24 at 14:24.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  16. #1810
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,459
    Thanks Thanks Given 
    3,005
    Thanks Thanks Received 
    1,444
    Thanked in
    776 Posts

    Default

    Можда се погрешно изразих са оправдавањем, требао сам рећи упоређивање. Јер иако су сличне ствари нису исте.

    Мај бед, замијенио сам Цеклин и Љуботин, али не мијења ствари, јер се на том примјеру показује како се ствари могу решавати мирно и цивилизовано, не на препад и силу како је по мени урађено 2019 у ЦГ и већ дуги дуги период на Косову.


    Ја осјећам да свједочим одузимању и местајању културног/вјерског/историјског наслеђа нашег (заборављамо некадашњих 40.000 црногораца на косову) и једног мени блиског народа што се дешава у најближем сусједству, док ме на тај начин не дотиче (стварна) мука вјерника ЦПЦ-а јер заиста мислим и вјерујем да колико год њихов положај био незавидан не може се поредити са оним који пролази СПЦ на Косову.


    Што се тиче славља и комитских суза, нисам ја био изнад ситуације, веселио сам се, не сузама обичног народа, више овим што их нон стоп помињем, интелектуалцима и осталим сличним који су се пробудили из зимског сна наком 2020 и схватили у каквом кошмару живе.


    И не мислите да тражим саосјећање за ове вијести, далеко од тога, тако је како је, само ето обиљежавам процесе који су неумутни и на крају крајева логични, колико год цинични били.

    Послато са sm-a525f помоћу Тапатока
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  17. The Following User Says Thank You to Mstislav For This Useful Post:


  18. #1811
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    17,003
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,539
    Thanked in
    2,287 Posts

    Default

    Ne znam koliko je dobar argument da se kod nas nešto na sudu može postići. Ako se i postigne, to ne znači ništa kad se i pravosnažne presude, neke stare i po skoro 20 godina, ne sprovode u praksi. No situacija na Kosovu neće nikoga naćerat da povuče tvrdnju ministara u vladi Srbije i najviših spc zvaničnika da je Srbima i spc u Crnoj Gori gore nego što im je bilo u ndh. To je jedna od najbolesnijih stvari koje su ikad izgovorili. Nažalost, ti koji to izgovaraju i vode politiku kako vode ne trpe nikakve posljedice svoje politike, trpe ih svi ostali koje huškaju na sve i svašta. Ponajviše ih trpe Srbi na Kosovu. To baš i nije karma jer ne pogađa one koji su zaslužili.
    Last edited by NHM; 22-01-24 at 17:48.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  20. #1812
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,489
    Thanks Thanks Given 
    15,350
    Thanks Thanks Received 
    3,870
    Thanked in
    2,764 Posts

    Default

    ...i onih sedam miliona u Srbiji koje politika Beograda truje kosovskim mitovima,bitkama za Nikšić,srBskom spartom na Cetinje,Obilićima i Milošima dok ih kompletno zaHebava.Srbi na sjeveru Kosova nisu ništa drugo do žrtve režima SNS-a.
    I tako cijela Srbija a uz nju i cio region ispašta od mitova,mitomanije,kriminala aliiii who keeeers.
    No pasaran!

  21. #1813
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,613
    Thanks Thanks Given 
    7,562
    Thanks Thanks Received 
    4,635
    Thanked in
    1,790 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Posto mi imamo taj nas crnogorski stil arhitekture
    Bar što se tiče crkvi i manastira imamo. Nego silom na sramotu u potonje vrijeme oće da proguraju ruski.

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  22. The Following 3 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  23. #1814
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,489
    Thanks Thanks Given 
    15,350
    Thanks Thanks Received 
    3,870
    Thanked in
    2,764 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Bar što se tiče crkvi i manastira imamo. Nego silom na sramotu u potonje vrijeme oće da proguraju ruski.

    Sent using Tapatalk
    Rusi su poznati po arhitekturi zvanoj potemkinova sela.Što se tiče crkve treba pitati Gruziju kako su im tako lijepo što prvo pripremili poslije na red je došla i Ukrajina.
    One u Bar za arhitekturu onoga hrama treba pitati okle,to,kako koja je to arhitektura.
    A što se same ARHITEKTURE tiče ka nečega ka bitnog to je ka umjetnost.Ne može to da se NACIONALIZUJE.
    Ne postoji arhutektura neke NACIJE osim što je treći RAJH to stio da sprovede svojevremeno.

    Ajde JigSaw viđi ubuduće da se ne sprdaš sa arhitekturom u Crnoj Gori bilo bi ti lijepo da vidiš neke obrise gotike npr kod crkve Tripuna možda toga nema na sjever.U Berane.I Srbiju.

    P.S. Baš je jadno stavljati trobojke zastave (što će trobojka na crkvu) ka u Kotor na neku kulturnu baštinu eto da bi se ka dokazalo da je Boka oduvijek SrBska haha-ha.Nikad bila niti će.Pa viđite sad da ne morališete ođe oko Kosova dok Crnogorcima SPC urniše kulturnu baštinu.

    Licemjeri.
    Last edited by Bluemoon; 22-01-24 at 18:55.
    No pasaran!

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  25. #1815
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,743
    Thanks Thanks Given 
    1,123
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Ali vele "izgubila se utakmica sa crkvom"
    Sve pokušava da se prepravi u CG i prepakuje da bi se sve po čemu je Crna Gora poznata bila poništilo i pripojilo "srbstvu".
    Oće to...

  26. The Following 2 Users Say Thank You to jokaš For This Useful Post:


  27. #1816
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,535
    Thanks Thanks Given 
    4,270
    Thanks Thanks Received 
    4,581
    Thanked in
    2,224 Posts

    Default

    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  28. #1817
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    212
    Thanks Thanks Received 
    322
    Thanked in
    230 Posts

    Default

    Crnogorske crkve su gradjene sto je jednostavnije moguce zbog siromastva i oskudnosti materijalima. I bas takve odisale su istinskim duhom i vjerom. I ne mogu ljepse biti. Sto po nahijama, sto po brdima i primorju. Bio sam i na Svetoj Gori i u Vatikanu ali kad vidim nase crkvice prosto mi srce poraste do neba. A kad neko to ne moze da osjeti, uhvati me tuga

  29. The Following 3 Users Say Thank You to nicky For This Useful Post:


  30. #1818
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,187
    Thanks Thanks Given 
    268
    Thanks Thanks Received 
    901
    Thanked in
    466 Posts

    Default

    Jedno su crkve drugo manastiri, jedne dizali seljani druge vlastela sa parama. I dalje mi nije jasno o kakvoj crnogorskoj arhitekturi se odje prica, svaki nas manastir je radjen u raskom stilu(ili vardarskom/moravskom u zavisnosti od vremena) a za vecinu se i zna cije su zaduzbine. Od toga se mozda jedino izdvaja Cetinjski manastir koji je unikatan i ako bi vam to bio kandidat za neki crnogorski stil onda bih se rado i slozio(mada opet vuce na moravski stil).

    Sve u svemu, ne znam odakle Bluemoon vadi zakljucke ali iz pisanja mojih ne sigurno, ne sprdam se ja sa arhitekturom u Crnoj Gori i to nzm dje si procitala. A nijedan obris gotike, ne samo u Crnoj Gori, nego i u svijetu se ne moze porediti sa nasim i vizantijskim manastirima, kao i sa turskim dzamijama - po mom misljenju.

  31. The Following User Says Thank You to JigSaw For This Useful Post:


  32. #1819
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,688
    Thanks Thanks Given 
    3,327
    Thanks Thanks Received 
    1,042
    Thanked in
    425 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Jedno su crkve drugo manastiri, jedne dizali seljani druge vlastela sa parama. I dalje mi nije jasno o kakvoj crnogorskoj arhitekturi se odje prica, svaki nas manastir je radjen u raskom stilu(ili vardarskom/moravskom u zavisnosti od vremena) a za vecinu se i zna cije su zaduzbine. Od toga se mozda jedino izdvaja Cetinjski manastir koji je unikatan i ako bi vam to bio kandidat za neki crnogorski stil onda bih se rado i slozio(mada opet vuce na moravski stil).

    Sve u svemu, ne znam odakle Bluemoon vadi zakljucke ali iz pisanja mojih ne sigurno, ne sprdam se ja sa arhitekturom u Crnoj Gori i to nzm dje si procitala. A nijedan obris gotike, ne samo u Crnoj Gori, nego i u svijetu se ne moze porediti sa nasim i vizantijskim manastirima, kao i sa turskim dzamijama - po mom misljenju.
    Evo ti slika najstarijeg manastira po prici SPC pa nam obijasni ciji je stil. Isto tako okaci slike manastira Rezevici, Prevlake, Podmaine, Savine pa nas ubijedi sijepe da je to sve moravski stil.

    Sent from my SM-S908B using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  33. #1820
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,459
    Thanks Thanks Given 
    3,005
    Thanks Thanks Received 
    1,444
    Thanked in
    776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Засад непотврђено о Епархије рашко-призренске, али изгледа да се тренд наставља :

    Temelji srpskog manastira Bogorodica Hvostanska ograđeni, a na albanskom jeziku piše da je to bazilika


    Temelji srpskog manastira Bogorodica Hvostanska ograđeni, a na albanskom jeziku piše da je to bazilika - KoSSev


    Уколико је ово истина, да ли ово представља неку врста притиска на СПЦ како би потписала некакав споразум са владом Косова, или је једноставно обично затирање православне/српске историје на Косову остаје да се види.

    Потврђено.


    Eparhija: Ozbiljna istorija počiva na činjenicama koje se ne temelje na političkim ideologijama novijeg vremena, već na materijalnim dokazima - KoSSev
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  34. #1821
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,187
    Thanks Thanks Given 
    268
    Thanks Thanks Received 
    901
    Thanked in
    466 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by crane_operator View Post
    Evo ti slika najstarijeg manastira po prici SPC pa nam obijasni ciji je stil. Isto tako okaci slike manastira Rezevici, Prevlake, Podmaine, Savine pa nas ubijedi sijepe da je to sve moravski stil.

    Sent from my SM-S908B using Tapatalk
    Ako vec obojica gubimo vrijeme na ovakve teme, red bi bilo i da procitas sta napisem

    Manastir Podlastva nije najstariji, dje si to cuo ne znam, mozda si mislio da je podignut na jednoj na ostacima jedne od najstarijih (ili najstarijoj mozda?) crkvi u Crnoj Gori? Inace je manastir srusen u 15. vijeku(a vjerovatno i vise puta nakon/prije toga), obnovljen je tek na pocetak 18. vijeka pa nije ni za ocekivati da mu se vrati stari sjaj, tacnije radjen je onako kako je i moglo u to vrijeme (a slabo je moglo). Nasao si los primjer.

    Isti slucaj je i sa miholjskom prevlakom, pogledaj par slika rusevina starog manastira pa ces se sokirati na sta lici :O

    Podmaine i Savina su manastiri koji su rekonstruisani znatno kasnije, u 18. vijeku kada je i dodata vecina stvari koja je danas tu.

  35. #1822
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,187
    Thanks Thanks Given 
    268
    Thanks Thanks Received 
    901
    Thanked in
    466 Posts

    Default

    A mozda i ja grijesim, ne znam ni ja mnogo, a svakako bi mi znacilo da naucim nesto novo i da me ispravite.

  36. #1823
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,459
    Thanks Thanks Given 
    3,005
    Thanks Thanks Received 
    1,444
    Thanked in
    776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Da, od 1.2.2024 god. na teritoriji Kosova se više neće moći plaćati dinarima. Samo euro. Da to ipak nije iznenada govori podatak da je, recimo ,,NLB komercijalna banka” tokom decembra poslala poruku svojim klijentima da će im računi (dinarski) od 31.1.2024 god. biti prebačeni u neku od poslovnica te banke na teritoriji Srbije. Ipak, klijenti će moći u NLB banci na teritoriji Kosova da konverziju dinare u euro baz provizije. Komplikuje dosta život onima koji plate, penzije, dječije dodatke, socijalu, razne naknade,… primaju u dinarima, a žive na teritoriji Kosova. Da ne bi morali ići do Srbije da podignu taj novac jedno od rješenja je da u banci na Kosovu (ista NLB banka recimo) otvore devizni račun i na njega primaju dinare.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    НЛБ банка престаје са радом од 01. фебруара.

    Proteklih dana je aktuelna vest o zabrani dinara, iako je odluka o tome doneta još 27.12.2023. Na stranu zašto se o tome počelo pričati tek posle božićnih praznika (a takvo kašnjenje u praćenju situacije postaje konstanta – setimo se samo nacrta zakona o eksproprijaciji koji je stajao neprimećen mesecima na sajtu prištinske vlade), ovde bih želeo da skrenem pažnju na neke aspekte ove odluke koji su u javnosti zanemareni.


    Prvo, odlukom je predviđeno da stupa na snagu 1.2.2024, što se pokapa sa vremenom kada NLB-Komercijalna banka napušta Kosovo (iako je svojevremeno bilo predviđeno da je preuzme Poštanska štedionica, što bi aktuelne probleme prilično olakšalo). Može se osnovano pretpostaviti da se radi o koordinisanoj akciji Prištine, naravno usmerenoj na otežavanje egzistencije preostalih Srba, kao i na stimulisanje njihovog odlaska sa KiM....

    .....O efektima ove zabrane takođe neću trošiti previše prostora, budući da su i oni ovde već obrađeni. Ukratko, Srbima ostaje da ili idu po svoje dinare negde na teritoriju centralne Srbije, i tamo ih podignu i zamene za evre, ili da to učine na bankomatima na KiM, u oba slučaja uz manje ili više provizije. Pored ekonomskog, opet ovde postoji i značajan moralno-simbolički efekat, koji u perspektivi može da utiče na dalje iseljavanje. Međutim, suštinski, ovo je još jedan vid tihe pripreme za ZSO, budući da se relevantnim dogovorima predviđa upravo prelazak na finansiranje Srba pod strane Beograda preko prištinskog trezora, što ostaje kao jedina izvesna opcija u ovom trenutku.


    I eto obrasca, u tri koraka: 1) Priština nešto priprema, Beograd to iz nepoznatih razloga uviđa kasno; 2) Priština to nešto sprovodi, Beograd se u javnosti buni manje ili više, i time iskuka odlaganje tog sprovođenja; 3) po sprovođenju, Srbi mogu da se s tim usaglase ili da trpe sankcije, a mogu i da napuste Kosovo, dok Priština dobija ono što od početka hoće, uz manje ili više pasivnu poziciju Beograda.

    Bespuća kosovskog bezakonja: Do poslednjeg dinara - KoSSev

    Адвокат Ненезић (црногорац?) из БГ, стално је на Космету, не знам дал се тамо и преселио, активан врло.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  37. #1824
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,489
    Thanks Thanks Given 
    15,350
    Thanks Thanks Received 
    3,870
    Thanked in
    2,764 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Jedno su crkve drugo manastiri, jedne dizali seljani druge vlastela sa parama. I dalje mi nije jasno o kakvoj crnogorskoj arhitekturi se odje prica, svaki nas manastir je radjen u raskom stilu(ili vardarskom/moravskom u zavisnosti od vremena) a za vecinu se i zna cije su zaduzbine. Od toga se mozda jedino izdvaja Cetinjski manastir koji je unikatan i ako bi vam to bio kandidat za neki crnogorski stil onda bih se rado i slozio(mada opet vuce na moravski stil).

    Sve u svemu, ne znam odakle Bluemoon vadi zakljucke ali iz pisanja mojih ne sigurno, ne sprdam se ja sa arhitekturom u Crnoj Gori i to nzm dje si procitala. A nijedan obris gotike, ne samo u Crnoj Gori, nego i u svijetu se ne moze porediti sa nasim i vizantijskim manastirima, kao i sa turskim dzamijama - po mom misljenju.
    Nešto je rađeno,a većina "dorađivano" a da bi bilo "dorađivano",ispravljano dodavano moralo se na nešto što je prije toga postojalo "osloniti".Utisak sam stekla kad kažeš odakle izvukoh zaključak ne iz onoga što si napisao nego si stavio emoticon koji se valja od smijeha u jednoj rečenici i crnogorska arhitektura.
    Ako ćemo realno ovo podneblje je prošlo razna "velika imperijalistička" carstva kao i područje Srbije ostavljalo je to i tragove u arhitekturi.Dovoljno je da pogledaš Vojvodinu i Jug Srbije.Dva svijeta u svijetu arhitekture.

    Inače,što se tiče arhitekture hramova najzanimljiviji primjer na kojem bi se moglo krenuti u "osvajanje znanja" u tom domenu je Aja Sofija.
    Istorijski to je recimo arhitektonsko čudo koje je najprije bila vizantijska katedrala a nakon osvajanja osmanskog carstva uz modifikacije prilagođena islamu.
    Jedno vrijeme je bila muzej (za mene najidealniji status svih takvih građevina) poslije opet vraćenja u džamiju.
    A značajno kod same Aje Sofije jeste da se vidi kako su mnoge bazilike i hramovi "prekopirali" taj stil zato rekoh ne može se arhitektura "nacionalizovati".
    Arhitekturu čine razni stilovi kroz istoriju i svaki stil ima neku svoju specifičnost pa kao na ovoj fotografiji što je crane operater postavio vidjećeš đe je razlika između tog stila i onih koje navodiš.
    Last edited by Bluemoon; 23-01-24 at 06:26.
    No pasaran!

  38. #1825
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,459
    Thanks Thanks Given 
    5,590
    Thanks Thanks Received 
    5,055
    Thanked in
    2,110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Jedno su crkve drugo manastiri, jedne dizali seljani druge vlastela sa parama. I dalje mi nije jasno o kakvoj crnogorskoj arhitekturi se odje prica, svaki nas manastir je radjen u raskom stilu(ili vardarskom/moravskom u zavisnosti od vremena) a za vecinu se i zna cije su zaduzbine. Od toga se mozda jedino izdvaja Cetinjski manastir koji je unikatan i ako bi vam to bio kandidat za neki crnogorski stil onda bih se rado i slozio(mada opet vuce na moravski stil)
    i ja ja da dodam, manastir Podvrh, najmanji u Crnoj Gori, nije radjen ni u moravskom ni u raskom stilu.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  39. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:


Page 73 of 75 FirstFirst ... 236369707172737475 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kosovo i Metohija, opšta diskusija
    By Brajan992 in forum CdM Arhiva
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-15, 17:35
  2. Metohija
    By Krilatica in forum Politika generalno
    Replies: 16
    Last Post: 31-10-08, 09:51
  3. Kosovo i Metohija
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 14
    Last Post: 14-04-08, 22:49
  4. EU: KOSOVO I METOHIJA - NEMA POVRATKA NA SITUACIJU PRE 1999
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-05, 19:49
  5. Diskusija.. (Interesantno)
    By shrek in forum Muzika
    Replies: 10
    Last Post: 17-04-04, 15:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •