View Poll Results: Komunizam?

Voters
44. You may not vote on this poll
  • DA

    19 43.18%
  • NE

    25 56.82%
Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 101 to 122 of 122

Thread: Povratak komunizma kao riješenje?

  1. #101
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ustaše i četnici (uglavnom ustaše) koji se vraćeni iz Austrije su u mnogom manjem broju nego što se navodi. Generalno ukupno žrtava je mnogo manji od 250 000. Činjenica je da je bar deset puta uvećano. Ogroman dio je razoružan i otpušten, vraćeni su kućama. jedan dio se prividno predao dok je još uvijek naoružan tražio prelazak preko granice da se navodno preda saveznicima. Okršaj je izbio, obostrtan onog trenutka kada udruženi ustaško-četnički koljači su vidjeli da im nema spasa,da ih britanci neće. Očajnički napad je slijedio koji je završio više nego fatalno po naciste.
    Postoje mnogi verzirani događaji i uopšte ovaj događaj može baciti sjenku na komunistički režim koji je tada uspostavljan.
    Sa druge strane, ne treba navoditi da su to bili civili i to nenaoružani. Bilo je egzekucija, nad blagorodnim ustašama i uviđajnim četnicima. I to je jedna od činjenica.
    Postoje određene ratne mrlje, Britanija nije nikada osuđena za Drezden gdje je bukvalno sa amerima zapalila grad. Takođe da je činjenica da su i ustaše i četnici podržavali nacizam i zajedno sa njima djelovali i bili dio te ideologije. Fašistička ideologija i njegove formacije su bile svugdje u svijetu uništavane, pa i od strane komunista.
    Još uvijek je veoma kažnjivo u Njemačkoj ako podržavaš nacizam ili ako ističeš bilo kakve oznake ove ideologije. nema tu ni spomena mržnji ili otrovanosti uma, već zdrava pamet
    Dobrih poslijeratnih pola vijeka osnova svake politike je bio antifašizam.
    Koliko god romantizovani nacionalizam amnestirao ove pokrete ne može izbrisati činjenicu da su bili nacisti. Ta ideologija je odvela mnogo miliona ljudi u smrt.
    Brutalno, nacističko oružije se moralo uništiti.

    Ne znam ko te tako otrovao mržnjom i ko ti je napunio glavu tim glupostima da čak izjavljuješ kako nekog nije pobijeno dovoljno, no nek se Bog smiluje tvojoj pameti i tvojim godinama...
    Ne volim kada se rasprava prebaca na lični nivo sa određenim klasifikacijama.

    Sine, pričaš gluposti i neistine o nečem o čemu izgleda ne znaš gotovo ništa.
    Eto momče, neko se interesovao za taj period, pa nešto i čitao.

  2. #102
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Jedno je sad posmatrati i pricati o tome sto je bilo,kako je uradjeno a kako bi trebalo biti.
    U ratu ipak vladaju predatorska pravila-ja tebe ili ti mene.
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  3. #103
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Sidewinder View Post
    Jedno je sad posmatrati i pricati o tome sto je bilo,kako je uradjeno a kako bi trebalo biti.
    U ratu ipak vladaju predatorska pravila-ja tebe ili ti mene.
    Odgovoriću tebi jer te dugo već uvažavam iz razloga tolikog niza zanimljivih, smislenih i razumnih postova, dok ne planiram više učestvovati u polemici sa onima koji ne samo da negiraju zločin, nalaze slovenačke, hrvatske i srpske državne komisije za istraživanje ratnih zločina (koje su došle do jako približnih cifara o načinu, okolnostima i broju stradalih), već u naletima nerazumne mržnje imaju toliko drskosti i bezobrazluka da kažu da nekog nije ubijeno dovoljno.

    1. Rat je završen 9. maja 1945. (U Jugoslaviji se prestanak ratnih operacija obznanio 13. maja 1945., što je dugo bilo slavljeno kao dan bezbjednosti)i svako ubijanje nakon tog datuma bilo je i etički i po svim konvencijama i pravilima rata - NELEGALNO.
    Žrtve su ubijane masovno u periodu između 22. maja i 10. juna 1945., a po posbenom naređenju Glavnog Štaba za čiju realizaciju je bila zadužena OZNA, a sve jedinice na terenu su po naređenju GŠ bile obavezne pružiti neophodnu pomoć u ljudstvu, tehnici i materijalu kako bi zločin bio izvršen.
    2. Žrtve stradale u jamama nisu stradale u borbama, već su tu mučki dovedene i ubijene. Broj stradalih, a radi upoređenja, je nalik više od 25 "Srebrenica". Samo u Hudoj jami nalazi se preko 40 000 kostura u fazi dezintegracije. Tijela koja su nalažena dublje od otvora su zBog odsustva kiseonika i specijalnih hemijskih uslova koji vladaju u jami očuvana u toj mjeri kao da su ubijana juče. Dakle, a jš malo usporedbe radi, ta brojka je veličina recimo čitavog Nikšića. Slične jame su u Teherju, Teznu i Jazovki.
    3. u ratu postoje pravila i nije sve dozvoljeno. Postoje 4 Ženevske konvencije (samo) o ratnim zarobljenicima, koje su važile i tada. Ubijati nenaoružane ljude i bez Suda je najteži ratni zločin.
    4. "ja njega da ne bi on mene" nije primjenjivo pravilo kada vam žrtva gola stoji okrenuta leđima, vezana žicom, u poluglasu izgovara "Oče naš" ili "Zdravo Marijo" ili plače, a vi trebate pucati u nju.

    Toliko o tome...
    Last edited by El Re; 11-08-11 at 14:46.

  4. #104
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Uporedjujuci ova dva sistema vi ste se dohvatili samo onog najgoreg i to ovi koji zastupaju kapitalizam forsiraju zlocine komunista. Niko ne kaze da ih nije bilo, niko ih ne pravda jer ih i ne treba pravdati. Sto ne napisaste da komunisti poslije rata nijesu sprecavali skolovanje, zaposljavanje i napredovanje djece cetnika i ******. Znaci uzivali su sva prava kao da su im se roditelji borili za svoju drzavu, a ne protiv svoje drzave u korist najmracnije ideologije i zlocina protiv covjecanstva. Sto ne napisete da je Amerika znala da Japan mora vrlo brzo kapitulirati, a ipak nije oklijevala da upotrijebi nuklearnu bombu i to ne jednu vec nazalost dvije. Zar to nije zlocin i veci od ovog pomenutog, opet navodim da ni za jedan ni drugi nema opravdanja, niti jedan moze umanjiti drugi, ali ga svjesno zaboravljate jer je izvrsen od strane kapitalisticke i demokratske drzave.
    Navedite neke primjere socijalnog staranja i zbrinjavanja stanovnistva, razvoja drustva u cjelini i nesto malo vedrije. Zrtve i zlocince ostavimo sudu istorije, a ove druge nadam se i Bozjem sudu.

  5. #105
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Zasto umjesto rijeci ****** stoje zvjezdice, a cetnici pise normalno, nemojte ih razdvajati.

  6. #106
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    4. "ja njega da ne bi on mene" nije primjenjivo pravilo kada vam žrtva gola stoji okrenuta leđima, vezana žicom, u poluglasu izgovara "Oče naš" ili "Zdravo Marijo" ili plače, a vi trebate pucati u nju.
    Da li zbog impotencije Boga kome su se molili?
    Bilo je onda i onih, što su molili i alaha, nadasve treba biti bar toliko korektan, kad smo već toliko korektni.
    Mada je i on bio imptentan po svemu sudeći.

    1. Rat je završen 9. maja 1945. (U Jugoslaviji se prestanak ratnih operacija obznanio 13. maja 1945., što je dugo bilo slavljeno kao dan bezbjednosti) vako ubijanje nakon toga bilo je NELEGALNO.
    Uvijek je nelagalno ubijati.

    2. Žrtve stradale u jamama nisu stradale u borbama, već su tu mučki dovedene i ubijene. Broj stradalih, a radi upoređenja, je nalik više od 25 "Srebrenica". Samo u Hudoj jami nalazi se između 50-60 000 kostura u fazi dezintegracije. Još malo usporedbe radi to je veličina recimo čitavog Nikšića.
    Ovo je jako diskutabilno, jer se taj broj smanjio
    Ni manje ni više nego 726 žrtava, dok se sumnjalo, kada je za to bilo potrebno da se podgriju nacionalne strasti, da ima više hiljada.
    726 je mnogo manje od 60000
    Tu su navodno živi zakopani, među njima je bilo žena i djece. To je činjenica, odgovarajući zločin. Gle čuda za njega su odgovarali odgovarajući komadanti koji su to naredili.

    barbarin rov za koga su svojevremeno tvrdili da je nađeno 12000 srba i crnogoraca ubijenih unutra, prestpostavljalo se da ih ima više od 20000, ispostavilo se da je brojka 350

    istorija je vrlo zeznuta NAUKA.

    3. u ratu postoje pravila i nije sve dozvoljeno. Postoje 4 Ženevske konvencije (samo) o ratnim zarobljenicima, koje su važile i tada. Ubijati nenaoružane ljude i bez Suda je najteži ratni zločin.
    To su trebali znati ustaše u Jasenovcu. Kao pobornici nacizma.
    Čuveni zidani most, gdje je došlo do krvavog obračuna između NACISTA i vojske NOB-a, kao što ti rekoh, udruženi ideologijom , NACISTIČKOM, i četnici i ustaše su probale očajnički proboj kroz obruč partizana.
    Ishod je bio fatalan. NACIZAM je uništen.

    Ta vojska u odstupanju je još uvijek formacijski i naoružanjem bila vojska u pravom smilsu te riječi.
    Last edited by Artemis Fowl; 11-08-11 at 15:25.

  7. #107
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    da rezimiramo ovako:

    Sta je uradjeno za prvih 20 posleratnih godina, a sta je uradjeno za ovih 20 postkomunistickih godina?

    I, naravno, da ne zanemarimo cinjenicu da se posle rata BUKVALNO pocinjalo od nule, dok smo mi ovdje (uspostavilo se zalud) imali od cega da krenemo...


  8. #108
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    da rezimiramo ovako:

    Sta je uradjeno za prvih 20 posleratnih godina, a sta je uradjeno za ovih 20 postkomunistickih godina?

    I, naravno, da ne zanemarimo cinjenicu da se posle rata BUKVALNO pocinjalo od nule, dok smo mi ovdje (uspostavilo se zalud) imali od cega da krenemo...

    Nije zalud, naprotiv mi tezimo prema nuli.

  9. #109
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad bi se komunizam vratio. Kako bi ja ucefio na direktorsko mesto. Obeco bi svima jagnjece pecenje i slavlje svake nedelje. Otkaz ne dobijaj ni kad su lenji. Ako kome treba stan odma se stvori. Inzinjer je naravno manje placen nego radnik ili vozac kao i prije sto je bilo, jer vozac radi vishe sati. Inzinjeru nebi ni trazio inovacije i optimizacije, tu je samo da sedi i gleda. Managment je tu da organizuje dobro slavlje a ne proizvodnju.
    Tako da nije zacudjujuce da kina komunizam penzionishe. Na pocetku ok sistem dok ne izadju iz seoske kolibe, al kasnije propadash u konkurenciji sa drugima. Na pocetku je severna koreja bila masu jacha od juzne, a pogledajte je danas.

  10. #110
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,469
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    1,267
    Thanked in
    640 Posts

    Default

    Na stranu sve ovo ali u to vrijeme je SFRJ bila neko moodo u svijetu.Bili smo poštovani i kod istoka i kod zapada a to kao što da viđeti na primjerima današnjih država Balkana nije lako.Tito je tada najvećem zlotvoru Staljinu rekao Ne a to vam je jednako kao da sada predsjednika EU iznapušinjaš u sred Brisela.Koji bi to danas politčar na ovim prostorim smio učiniti?Kad si pokazivao pasoš SFRJ svi su te gledali sa poštovanjem.Nismo se kao u današnje vrijeme guzili svakoj šunji iz Evrope koja dođe da nas uči ono što smo mi njih učili prije trideset godina.Eto zašto mi se sviđao socijalizam i kažem socijalizam zato što je čisti komunizam u SFRJ napušten posle smjene Rankovića i tada je SFRJ krenula da bude ono što su Norveška i Švedska danas ali nažalost nikad nije postala.Svi znamo razloge.
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  11. #111
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    SNK
    Posts
    210
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Komunizam je najvece zlo koje je zadesilo svijet u novije doba a posebno slovenske narode.
    Stvarno je zalosno i tuzno da se ijedan slovenski, a posebno pravoslavni narod, toga zla sjeca sa nostalgijom.
    A sto nam danas nije dobro - e to su jos recidivi komunizma, treba vremena da se ocistimo i oporavimo.
    Srpski pišem i zborim, svakom gromko govorim:
    narodnost mi Srbinska, um i duša Slavjanska !

  12. #112
    Join Date
    May 2011
    Location
    Flashback, Déjŕ Vu
    Posts
    2,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dodaj i Albaniju na moju odgovornost.

  13. #113
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Leonida View Post
    Komunizam je najvece zlo koje je zadesilo svijet u novije doba a posebno slovenske narode.
    Stvarno je zalosno i tuzno da se ijedan slovenski, a posebno pravoslavni narod, toga zla sjeca sa nostalgijom.
    A sto nam danas nije dobro - e to su jos recidivi komunizma, treba vremena da se ocistimo i oporavimo.
    'Pravoslavni narod', mi je malo nejasna definicija.

    Jedan od glavnih zločina u Jugoslvaiji je uzeta eleminicija nacističkih vojski i sledbenika.
    Prikazana je cifra od 250000 ubijenih dok su se molili Bogu. Momenat poslije četiri godine međusobnog klanja kada su dobili božansku svjetlost i tamo neki komunisti ih pobili tako oduzevši im pravo na religijsku i vjersku izražaj i da se mole Bogu. realna cifra se kreće od par hiljada ljudi, ubijenih u borbi. I manje od hiljadu ljudi koji su umrli u Barbarinom rovu i Hudo jami. Zločin u Hudo jami je procesuiran pred vojnim sudom kasnije, zatvoreni su ljdui unutar rudnika i pogušili se, recimo i da je bio planirani zločin, mnogo je manji od onih nacionalista koji su prije i poslije uradili.


    Baš nekako ne mogu da zamislim scenu gdje četnik čuči pored ustaše i mole se , dok 'oče naš...' i 'zdravo marijo...' se prepliću u tihom šaputanju dok odjekuju pucnji golobradih komunstičkih koljača.

    Komusti su naravno uvezeni iz SSSR, nema šanse da su redove tih formacija sačinjavalo dominicijalno stanovništvo.

    Pa imamo goli otok, zločin nad zločinima, gdje nijedna egzekucija nije urađena. Naravno svašta se radilo, siguran sam mnogo manje nego u Guantamo, pa nekako danas hrlimo da uđemo u integraciju sa tim državama, sjeverno atlasnka alijansa, naša vojska već sudjeluje u uvoženju demokratije u Avganistanu, a svi mi kao poreski obaveznici to i finasiramo.

    Za vrijeme 'golog otoka' u USA za optužbu da si komunista suđeno kao špijunu, po kratkom postupku, pred specijalnim sudom. Obično si dobijao dvadeset i više godina ili smrtnu kaznu.
    Last edited by Artemis Fowl; 12-08-11 at 14:24.

  14. #114
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Povratak komunizma nam ne prijeti, ali koliko je jos jako komunisticko misljenje imamo na svakom koraku.
    Putin iz cista mira pripitomi tigra, leti vozi sve i svasta a prije neki dan je iz cista mira izronio savrseno sacuvane anticke amfore!
    Cak Noris je najobicniji amater, a u sljedećoj epizodi će nadmasiti slavu i samog dr Hausa i izlijeciti nekoga dok se rece keks.
    Parodija se sastoji u tome kad bi neki politicar na zapadu to uradio vec sljedeceg dana bi se ufatio za glavu koliko mu pada popularnost, ali tamo dje jos jaka komunisticka svijest u najmanju ruku se ljudi spooradicno sprdaju sa tim.
    Prevodeći to na nase tlo istini za volju nemamo takvih ali imamo savrsenih ekonomskih inovatora koji su uveli "povezivanje radnog staza, prodaja radnog mjesta u privatnoj firmi za drzavne pare" ili sistem "dzabe prodadosmo pa mora biti kako mi kazemo iako je firma vasa".
    Nedje davno se pitah sta će biti ako vlasnik Zeljezare ode na sud i ko će to platiti, ali evo taman cemo vidjeti i to mada sumnjam da će se nasi opametiti jer komunisticka misao je taman kao Lenjin koji je bio, jeste i biće ziv

    Engleski sud presudio u korist MNSS-a, Željezara da plati i sudske troškove


    Kompanija Montenegro Specility Steels MNSS B.V. bivši većinski vlasnik i jedan od najvećih povjerilaca Željezare Nikšić, dobio je presudu Visokog Suda Pravde Engleske i Velsa, te time dobio utemeljenje za svoja prava kao povjerioca Željezare, saopšteno je danas iz te kompanije.

    Potraživanja MNSS‐a i sa njim povezanih lica, koja su od strane stečajnog upravnika Veselina Perišića i crnogorskog sudstva tretirana kao “osporena”su od strane Visokog Suda Engleske i Velsa proglašena “prispejlim te da se duguju”.

    "Zajam i drugi ugovori su vođeni engleskim pravom te je MNSS tražio pomoć u Visokom Sudu Pravde Engleske i Velsa pošto su se napori u Crnoj Gori pokazali uzaludnim. MNSS i Recupero Credito Acciao NV su bili primorani da traže sudsku zaštitu usljed radnji Veselina Perišića u svojstvu stečajnog upravnika Željezare Nikšić, naročito u pogledu njegovog osporavanja potraživanja MNSS‐a i Recupera kao povjerilaca Željezare, po osnovu njegove interpretacije ugovora u kojima Željezara nije bila potpisnica“, tvrde u MNSS-u.....
    http://cafemontenegro.com/index.php?...25&news=191700
    Nazdavlje nam drugovi komunisti i samoupravljaci kojima se i za strajk povezuje radni staz. No sve će to narod pozlatiti.

  15. #115
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    4. "ja njega da ne bi on mene" nije primjenjivo pravilo kada vam žrtva gola stoji okrenuta leđima, vezana žicom, u poluglasu izgovara "Oče naš" ili "Zdravo Marijo" ili plače, a vi trebate pucati u nju.

    Toliko o tome...

    El,iskreno mislim da jednostavno ne mogu biti skroz objektivan sto se tice ove teme.
    Moram ti rec da u dubini dushe,sam sa sobom i mogu zalit za nekima od njih,ako posmatramo da su kao nevini stradali.
    Ali sa druge strane mnogo su jaci neki zhigovi kroz porodicu mi,jer ipak se radi o celjadima cije su formacije strijeljale par mojih djedova koji nisu ni punoljestvo docekali,drugi su dio sa svojim zenama zamanuli po raznim logorima da se mrche i zlopate,dok su trecima i najbrojnijima prosarali organizme olovima raznih precnika.Sve mi to nimalo ne odgovara nekim "nevinascima" koji sa biblijom u ruku cekaju metak ili kanap,nebitno.
    Sto se tice OZN,puno sam prica slusao od covjeka,djeda konkretno,koji je nekad rukovodio ovom sluzbom u Crnoj Gori u tom periodu i kasnije.Nikad i nijednom nije pomenuo bilo sto vezano za ove dogadjaje,a imao je obicaj da prizna gresku,realno sagleda situac.da se "jede"zbog nekih rabota,cak i ubistava o kojim je i odje masu pisano.Sa druge strane nije vazio za robotizovanog policajca,jer je prilican broj cetnickih mladih i starih glava koje je ili skinuo sa vjesala ili sklonio ispred streljackih strojeva po bjelopavlickih sela...
    Velim ti nisam pametan,ne znam....
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  16. #116
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Povratak komunizma nam ne prijeti, ali koliko je jos jako komunisticko misljenje imamo na svakom koraku.
    Moglo je drugačije, kao čehoslovačka recimo. Plišano revolucionrano i sa osmijehom.

    Komunizam je utopijska ideologija, koliko nam i radnička prava, politički sistem, građanske slobode. Rasterećeno i normalno društvo i još mnogo toga, pa sve trpamo u siti paket UTOPIJA i NEREALNO ili A BILI - E NEĆEŠ.

    Hajde da kažemo da je istorija učiteljica budućnosti. Možda treba iznijeti period kada je ovaj narod se bio organizovao u pristojnu državu pravio korake ka normalnom svijetu.
    Svijet bez ovih suludih i primitivnih nacionalno-vjerskih podijela.

    Djeca u prvim razredima osnovne škole moraju da pitaju kući sa kojim jezikom pričaju da bi se izjasnili u školi.
    UŽAS!

    Drugovi, pobijedili smo nacizam, pobijedićemo i ovaj naš nestanak. Vratićemo se u duhu revolucije!

  17. #117
    Join Date
    May 2005
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim da nijesmo mi živjeli u klasičnoj komunističkoj tiraniji , a da mnogi na ovome prostoru danas naš komunizam izjednačavaju sa sovjetskim . To ne odgovara istini . Sa druge strane opet , mnogi koji su živjeli solidno i sigurno u našem komunizmu , smatraju da je komunizam idealan sistem za čitavi svijet , a zaboravljaju šta je takav sistem napravio od država istočnog bloka i od čega te države - uključujući i Češku kao najnapredniju - još uvjek ne mogu da se oporave . Komunizam nije loš u nekoj varijanti , samo se nameće pitanje realnosti , odnosno da li takav sistem može da funkcioniše (bez prisile)

  18. #118
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Poznati ekonomist Nouriel Roubini rekao je kako je rizik globalne recesije veći od 50 posto te da će iduća dva, tri mjeseca otkriti smjer ekonomije. U intervjuu za The Wall Street Journal Roubini je rekao da svoj novac stavlja u gotovinu. 'Nije vrijeme za rizičnu imovinu', rekao je. Za izbjegavanje nove recesije tvrtke bi trebale vrlo malo toga raditi, smatra Roubini. Odnosno, trebale bi gomilati profit uz izgovor da se zbog nedostatka potražnje ne mogu upustiti u nove investicije i zapošljavanja.
    No, nastavlja Roubini, ako nema zapošljavanja nema ni potrošnje. Rezovi troškova tvrtkama nečiji su prihod, objašnjava i dodaje kako je to samouništavajući proces. Tu se pozvao i na Karla Marxa prema kojemu će kapitalizam na kraju neizbježno biti razoren proturječnostima koje sam stvara.
    Izvor: dnevnik.hr


  19. #119
    Join Date
    May 2005
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A dobro , zna se da na zapadu Marksa danas čitaju više nego ikad ranije . U školama su nas o tome učili kroz predmet koji se zvao marksizam , tako da znamo danas da je to bilo prilično logično tumačenje istorije i ekonomije . Ali Marks nije smatrao da će se komunizam uspostaviti nasiljem odnosno revolucijoim , nego da će se spontano desiti upravo u najrazvijenijim kapitalističkim zemljama . One će prve dostići tako visoku produkciju da će spontano prerasti ukomunistička društva . Moguće da je bio u pravu , po svemu što danas vidimo izgleda da jeste .

  20. #120
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    http://www.b92.net/biz/vesti/svet.ph...&nav_id=531832


    Rubini: Kapitalizam se sam uništava

    Izvor: business.hr Vašington -- Ugledni ekonomista Nurijel Rubini izjavio je da je Karl Marks bio u pravu i da u nekom trenutku kapitalizam može uništiti sam sebe.

    Rubini je, inače, prvi najavio krizu finansijskog sektora 2008. godine.
    Odgovarajući na pitanje šta poslovni sektor čini ili može učiniti da izbegne novu recesiju, Rubini je za Vol strit džurnal kazao da kompanije na rade ništa.
    Kompanije, kako ističe, gomilaju kapital i profit uz izgovor da nema potražnje na tržištu pa nemaju ni razloga za nove investicije i zapošljavanja.

    Međutim, pojašnjava Rubini, u tom stavu se krije "kvaka 22" jer potrošnje neće ni biti, ako ne dođe do zapošljavanja, koje jedino može da podstakne potrošački optimizam.

    Rubini pojašnjava da je tokom krize došlo do još veće redistribucije bogatstva iz ruku domačinstava u ruke kompanija i njihovih vlasnika.

    "Mislili smo da tržište funkcioniše. No, ne funkcioniše. Pojedinac može biti racionalan. Kompanija, da preživi i opstane tera troškove rada sve niže i niže, ali to je nečiji prihod i nečija potrošnja. Zato je to samouništavajući proces", zaključuje Rubini.

    Rubini kao ekonomist nikada nije branio marksističke teorije.

  21. #121
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    ja kazem bice masovni proleterijat


  22. #122
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Povratak na Mjesec i ostala istraživanja vezana za Mjesec
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 43
    Last Post: 29-12-15, 10:40
  2. 60 godina kineskog komunizma
    By simm in forum Politika generalno
    Replies: 1
    Last Post: 30-08-09, 13:52
  3. Riješenje (poništavanje) jednog od Marfijevih zakona
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 1
    Last Post: 14-10-06, 10:59
  4. Iskljucivost Komunizma
    By Njegus in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-04, 05:25
  5. povratak pobjednika
    By E_K_V in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 61
    Last Post: 17-04-04, 17:13

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •