Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 57

Thread: Novinari u CG

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Masa velika kuca
    Posts
    573
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Novinari u CG

    Ima li ko misljenje slicno mom da imamo vrlo malo nezavisnih tv novinara ?
    Sad sam gledao emisiju na IN-u sa on Sukovicem (cini mi se) , gdje mu je gost bio Medojevic. Ono je najogavniji voditelj kojeg sam ikad gledao na tv, uzas jedan, postavlja ulicarska pitanja, prekida uvijek u sred razgovora, ko god da je gost brani vladu CG, uzas jedan.
    Dok na drugu stranu kontra njega, Marko sa montene radi svoj posao vrhunski cini mi se. Sto mislite ?
    Your IQ is your fashion

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Imamo malo kvalitetnih novinara, a taj epitet "nezavisni novinar" je izuzetno smijesan jer takvih nema nigdje u svijetu pa ni u Crnoj Gori.
    Ti ces za nekog novinara koji zastupa tvoje misljenje ili slicno tvome, kazati da je bas taj "nezavisan", a neko drugi ce smtrati onoga koji zastupa sasvim drugacije misljenje.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iz_dana_u_dan
    Ima li ko misljenje slicno mom da imamo vrlo malo nezavisnih tv novinara ?
    Sad sam gledao emisiju na IN-u sa on Sukovicem (cini mi se) , gdje mu je gost bio Medojevic. Ono je najogavniji voditelj kojeg sam ikad gledao na tv, uzas jedan, postavlja ulicarska pitanja, prekida uvijek u sred razgovora, ko god da je gost brani vladu CG, uzas jedan.
    Dok na drugu stranu kontra njega, Marko sa montene radi svoj posao vrhunski cini mi se. Sto mislite ?
    ja mislim da nisi u pravu

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zar mi imamo nezavisno novinarstvo? :? :shock:
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Masa velika kuca
    Posts
    573
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by intruder
    ja mislim da nisi u pravu

    Nema sto da mislis, probaj ponovo
    Your IQ is your fashion

  6. #6
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Gotham City
    Posts
    667
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ocigledno ovi bitniji nezvisni itekako postaju zavisni ili idu pod zemlju. Bili vi sad smjeli OTVORENO i OPUSTENO ovdje da pricate o tome ko je ubio Duska Jovanovica i to ovdje a ne nedje na TV nedaj boze? Dje mi zivimo...Lose vrijeme za nas rajske ptice...
    "Ej zoro stani noc nek ostane..."

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Imamo malo kvalitetnih novinara, a taj epitet "nezavisni novinar" je izuzetno smijesan jer takvih nema nigdje u svijetu pa ni u Crnoj Gori.
    Ti ces za nekog novinara koji zastupa tvoje misljenje ili slicno tvome, kazati da je bas taj "nezavisan", a neko drugi ce smtrati onoga koji zastupa sasvim drugacije misljenje.



    kod nas je mnogo veci problem PROFESIONALNIH novinara koji znaju sto pricaju, koji se upoznaju sa temom, koji umiju da ''svezu'' vise od 2 prosto prosirene recenice, koji ne traze da im gost sastavi pitanja...
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iz_dana_u_dan
    Nema sto da mislis, probaj ponovo
    i dalje mislim da nisi u pravu
    hm...probaj da promijenis avatar...mislim da si ozracen

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca


    kod nas je mnogo veci problem PROFESIONALNIH novinara koji znaju sto pricaju, koji se upoznaju sa temom, koji umiju da ''svezu'' vise od 2 prosto prosirene recenice, koji ne traze da im gost sastavi pitanja...
    kod nas je problem shto nemamo pravih novinara...jer za to valjda postoji skola...a vecina ne da nije zavrsila skolu za novinara nego nije zavrsila ni srednju skolu...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iz_dana_u_dan
    Ima li ko misljenje slicno mom da imamo vrlo malo nezavisnih tv novinara ?
    Sad sam gledao emisiju na IN-u sa on Sukovicem (cini mi se) , gdje mu je gost bio Medojevic. Ono je najogavniji voditelj kojeg sam ikad gledao na tv, uzas jedan, postavlja ulicarska pitanja, prekida uvijek u sred razgovora, ko god da je gost brani vladu CG, uzas jedan.
    Dok na drugu stranu kontra njega, Marko sa montene radi svoj posao vrhunski cini mi se. Sto mislite ?
    Tesko da novinari mogu biti potpuno nezavisni, jer, prvo, moraju od necega da zive, i drugo uvijek u nekoj politici vide nesto bolje nego u drugoj, sto je opet cesto povezano sa onim prvim da moraju od necega da zive. To je neizbjezno. Medjutim, pravi je problem sto novinari lazu, konstruisu lazi i na taj nacin manipulisu javnim mnenjem.
    Sukovic vrlo tesko uspijeva da se suzdrzi od polemike sa politickim neistomisljenicima, posebno kada mu sagovornik izbjegne nevjesto postavljenu zamku u pitanju. Marku sa Montene to bolje uspijeva. Ovi sa Elmaga manje pokazuju ostrascenost, ali imaju najcesce jednosmjerna pitanja, na koja i nije potrebno davati odgovore, posto ih svi znaju.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Nasi novinari, su, nazalost, u 99% slucajeva prava katastrofa. I to blago receno. Zadrzali su sve ruzne tradicije iz komunistickog vremena (nemusta dugacka saopstenja, vijesti koje se citaju ispred razglednica gradova starih 20 godina, potpuno odsustvo svakog istrazivackog novinarstva) a prihvatili sve ruzne nove stvari od post-komunizma (politicka pristrasnost, prodaja/iznajmljivanje izvjestaja).

    Sjecam se kad mi je BBC ekspert koji je dosao da pomogne reorganizaciju TVCG rekao da je jedini nacin da se od te kompanije nesto uradi da se apsolutno svi otpuste i onda primaju novi i mladi novinari.

    Npr. slusao ih je kako danima pricaju o djeci ciganima - prosjacima po ulicama... i redovno bi nasi novinari izasli na raskrsnicu, snimili ih kako prose i onda napravili reportazu "kad ce neko da uradi nesto oko ovoga". Sve dok ovaj Englez nije pokupio snimatelja, uhvatio jednog od cigancica za ruku, pitao ga kako radi i sta radi, sacekao da ujak dodje da ga pokupi, otisao sa njima kuci, snimio kako zive, razgovarao s njima...

    E, za nase novinare to je nedostizna filozofija.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Azra Redzic. Sjajne su joj emisije

    Marko Novakovic ima dobre emisije, mislim da je def najbolji novinar u cg, makar od ovih poznatijih. Sukovicu, kad bi mu moglo bit da on prica a svi ostali da klimaju glavom, srecan bi bio. pih.

    PinkM...ima li on uopste novinara?

    e da...elmag ima jako lose novinare...prejednostavne...za razliku od sukoviuca nepolemicne...da zaspe covjek.
    Last edited by Hombre; 26-11-05 at 12:44.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Masa velika kuca
    Posts
    573
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by intruder
    i dalje mislim da nisi u pravu
    hm...probaj da promijenis avatar...mislim da si ozracen
    Da mislis svojom glavom mozda bi shvatio neke stvari nego na zalost...
    Your IQ is your fashion

  14. #14
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa dobro.. misljenja svih su manje vise tacna...
    ja kao novinar jednog stampanog medija, mogu da kazem nekoliko opstih odrednica koje jednog novinara kvalifikuju "nezavisnim". Dakle, novinar mora biti indiferentan, "nezavisan" ili nazovimo to kako god ocemo, onda kada je u pitanju informacija kojom se bavi i dogadjaj o kojem izvjestava.
    Dakle, ja ako pisem izvjestaj sa konferencije o ne znam... bilo cemu, navescu uglavnom sve ono o cemu je govoreno, nezavisno od toga svidja li se meni prica ucesnika ili ne.
    Prica o (ne)zavisnosti novinara, pocinje uglavnom u politickim vodama. Neko je pomenuo gore Sukovica i Marka Novakovica. Bez namjere da ih nesto hvalim, jer se ne bavim politickim novinarstvom, mora se priznati da obojica itekako obogacuju javnost informacijama uz dinamiku, osoben rad, i studiozan nacin na koji obavljaju svoj posao. Ono sto se kod njih naziva "zavisnim" odnosno, pristrasnim novinarstvom, je zapravo samo posljedica malo naglasenog novinarskog ega, s obzirom da za razliku od ogromne vecine svojih kolega, barem umiju da se izrazavaju na televiziji. Pristrasnog novinarstva je uvijek bilo i bice i treba razgranicit stvari kakve su nezavisno novinarstvo u prenosenju informacija, i nezavisno novinarstvo u, uslovno receno trazenju informacija. Mislim da pristarsno novinarstvo, ako je pristrasnost podredjena humanosti, istini, i onoj strani koja te kriterijume zastupa, uopste nije boljka drustva. Suprotno, svakako jeste.
    Last edited by GAGA; 26-11-05 at 18:25.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Gaga, upravo ta distanca od dogadjaja pravi od novinara to da bude novinar ili "novinar". Na zalost kod nas ponekad novinar pise o dogadjaju kao da prepisuje instrukciju za upotrebu necega ili kako prikljuciti ves masinu.
    Odgovornost novinara stampanih medija je u toliko veca sto ostaje pisani trag i dzaba je sto bi ga autor rado izbrisao, zaboravio...dok se ovim tv ili radio stvaraocima lupetanje zaboravi. Ostaju neke nezaboravne epizode kao ona "cuo se plotun pusaka sa prigusivacima", ali to nije receno niti zbog vijesti niti ima veze sa nekim postenim odnosom prema profesiji, a takav "novinar" ce brzo naci svog poslodavca.
    Pristrasnosti je bilo svuda, ima je i sad i bice je uvijek jer zasto bi se novinar razlikovao od sredine i svaka glupost nadje svog citaoca ili onoga ko ce u to vjerovati. Najbrojnija i najcitanija je ona "zuta stampa", a to je ogledalo sredine ili potreba da i novinar mora od necega da zivi. Tu prestaje biti vazno da li i on sam vjeruje u ono sto pise ili da li je zaba silovala jeza, ali je ispunjen sadrzaj "novine".
    Lijepo je kad neko svom radu prilazi na "studiozan nacin" gradi neki svoj imidz.., ali opet i tu je potrebna mjera jer ponekad se izgubi i cilj i potreba da neko uopste bude gost ili bi mozda bila dovoljna i neka lutka pa bi novinar i pitao i odgovarao.
    Naravno da je tesko napraviti sadrzajnu emisiju sa politicarima jer oni znaju svoju pricu, dolaze sa njom i ponavljace je do iznemoglosti pa to izgleda kao da slusas kukurijekanje, a kokot jednako kukurijece i prijepodne i na podne i poslije podne, a sami smo dogradili teoriju da nas oni bude.
    Meni licno ne smeta kad ih novinar prekida ili ne vidim nista lose u tome kad novinar razgovara sa politicarima opozicije nastupa kao "odbrana" Vlade ili sjutri dan kad razgovara sa ministrima "brani ili napada" kao opozicija. To je nacin da dodje do konkretne informacije, cuje nesto izvan one naucene pjesmice, ali mi smeta arogancija ili primitivan nacin razgovora, koji istina imamo u svakodnevnom zivotu, sto ne znaci da ga trebamo graditi kao neki model razgovora.
    Vjerovatno zbog toga i jos mnogo, mnogo stvari malo je kvalitetnih novinara koji se bave politikom, a za takav konkretni posao treba imati i dobro iskustvo ili dobro ipecen novinarski zanat.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dublin in a rainstorm
    Posts
    1,437
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U Crnoj Gori ce tek iduce godine izaci prva generacija diplomiranih novinara.
    Kod nas jedino sto ima su ''atraktivne show voditeljice'' koje se sponzorisu po butika za neke tralaala emisije.
    Last edited by AIRBoy; 27-11-05 at 16:08.
    Sve se vremenom ofuca.



  17. #17
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Priča o nezavisnim novinarima kod nas uvijek ima političku konotaciju.Mislim da nema nezavisnih novinara(u pravom smislu) iz jednog prostog razloga. Novinar da bi mogao da vodi neku političku emisiju,piše neki tekst iz oblasti politike mora da ima određena saznanja o političkim događajima i sl. Da bi se kvalitetno informisao mora biti zainteresovan,a kada je čovjek zainteresovan uvijek zauzima neki stav ili stranu. Tako da danas značenje "nezavisni novinar" podrazumijeva nezavistan od vlasti,odnosno grupacije koja stoji iza nje.Već sjutra on može biti "zavistan".
    Od novinara u CG bih izdvojio Marka Novakovića,a Šuković bi trebao više da poštuje svoje goste i da radi malo na drugim oblastima koje mu mogu pomoći da proširi svoje vidike i oslobodi se straha.Plašljiv novinar ne daje dobrinos i sramoti profesiju.

  18. #18
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by robespierre
    Plašljiv novinar ne daje dobrinos i sramoti profesiju.
    e ovo si lijepo reka
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  19. #19
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    NA PLANINI NA JELICI
    Posts
    5,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ja sam buducji cg novinar

    obozhavam onog marka novakovicja[kako vecj] sa montene
    Зашто ме мрзиш што волим Шешеља?


  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja ipak mislim da crnogorsko novinarstvo nije spalo na tako niske grane.

  21. #21
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Ja ipak mislim da crnogorsko novinarstvo nije spalo na tako niske grane.
    Slazem se , jer koliko primjecujem ovdje niko nije pomenuo, recimo, agencijske novinare, vec pojam novinarstva , i dobrog novinara vezuju za TV lica kojima novinarski posao i nije glavna preokupacija....

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iz_dana_u_dan
    Ima li ko misljenje slicno mom da imamo vrlo malo nezavisnih tv novinara ?
    Sad sam gledao emisiju na IN-u sa on Sukovicem (cini mi se) , gdje mu je gost bio Medojevic. Ono je najogavniji voditelj kojeg sam ikad gledao na tv, uzas jedan, postavlja ulicarska pitanja, prekida uvijek u sred razgovora, ko god da je gost brani vladu CG, uzas jedan.
    Dok na drugu stranu kontra njega, Marko sa montene radi svoj posao vrhunski cini mi se. Sto mislite ?
    U ovakvoj drzavi kakva jeste sa ljudima koji su na vlasti tesko da ces imati tv novinare i voditelje kakve imaju recim u Italiji.
    Sukovic je za vecinu ljudi koje poznajem najogavnija tv figura koja na zalost samo u ovakvom politickom ambijentu moze imati ulogu kakvu ima jer iza njega stoji naravno kreator svega i boss svega i to je jasno kao dan bijeli.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Gotham City
    Posts
    667
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije tacno da novinar nemoze bit nezavisan. Pogledajte samo onu Oliveru Kovacevic sto je prije vodila Klopku na Pink a sad na BK. Sve napada podjednako.
    Novinar moze da bude opredijeljen za neku opciju odnosno da podrzava odredjenu politicku partiju ali te predrasude neka ostavi kuci prije no sto na posa podje
    Kod nas je malo veci problem strah od vlasti i ljudi oko njih. Jeste li ikad vidjeli da je Milu neko postavljao zestoko neugoda pitanja ovdje u CG. Niste sigurno jer je ljudima frka, ne treba im to nista u zivotu a znamo fino oko kojih bi stvari bi mogli dusu da mu uzmu
    "Ej zoro stani noc nek ostane..."

  24. #24
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lik.50
    Nije tacno da novinar nemoze bit nezavisan. Pogledajte samo onu Oliveru Kovacevic sto je prije vodila Klopku na Pink a sad na BK. Sve napada podjednako.
    Novinar moze da bude opredijeljen za neku opciju odnosno da podrzava odredjenu politicku partiju ali te predrasude neka ostavi kuci prije no sto na posa podje
    Kod nas je malo veci problem strah od vlasti i ljudi oko njih. Jeste li ikad vidjeli da je Milu neko postavljao zestoko neugoda pitanja ovdje u CG. Niste sigurno jer je ljudima frka, ne treba im to nista u zivotu a znamo fino oko kojih bi stvari bi mogli dusu da mu uzmu
    Ona je izuzetak.Ali tema je "Novinari u CG",a ona nije novinar u CG.I da budem iskren nisam siguran da bi se tako kod nas afirmisala,jer kao što si naveo strah od vlasti je veliki,a koga nije strah toga ili marginalizuju ili kupe ili ubiju.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Gotham City
    Posts
    667
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, OK. Nju samo navodim kao primjer jer se Srbija nalazi u slicnoj situaciji kao mi.
    "Ej zoro stani noc nek ostane..."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Situation!?
    By bana in forum Centralni
    Replies: 24
    Last Post: 21-10-05, 17:08
  2. Qu’est-ce que c’est que la liberte montenegrine?
    By abvgd in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 85
    Last Post: 09-05-05, 22:52
  3. FK BUDUCNOST
    By Barbarian in forum Ostali sportovi
    Replies: 802
    Last Post: 27-04-05, 08:41
  4. Primjeri kulture iz kolijevke tisucljetnje demokracije
    By Janko23- in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 20
    Last Post: 15-03-05, 19:58
  5. NEZAVISNI INTELEKTUALCI I NEZAVISNI NOVINARI
    By vulik in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-04, 11:15

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •