Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 53

Thread: Crna Gora pod spoljnm zidom sankcija ?!

  1. #26
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,089
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    daido metal,T-com,Splendid,Maestral,bolnica meljine,pivara,mi-rai,nika,franca,itd...
    zakup-sveti stefan,Luštica
    loši primjeri-kap.boksiti,željezara..(kakvi su ,nećemo ih bolje ni udati idući put)
    T-com je loša privatizacija.Cijela infrastruktura prodata za relativno sitne pare i ulagačima dat monopol nad većinom IT usluga u CG.Posledica je da danas novi ulagači i nove firme ne mogu da se "uguraju" na tržište jer ih T-com odma zakopa sa infrastrukturom.Po građane loše jer su cijene i kvalitet usluga koje T-com kod nas pruža prilično visoko tj nisko kad govorimo o kvalitetu.
    Mi-Rai koliko znam je počeo da zateže.Radnicima naveliko kasne plate i priča se o otpuštanjima.To sam čuo od momka koji radi u onom krugu "Javorka".Viđećemo kako će to proć.
    NIKA je u dugovima velikim i u problemima da naplati potraživanja.Već par godina se odgovorni nose sa mišlju dal da je gase jer ne mogu poslovat na način kako ođe rade maloprodaje(uzmi robu pa kad je platiš).
    Sveti Stefan neće još proradit.
    Luštica će puć ako su i dalje egipatske pare u pitanju.Naime,sva sredstva bivše vladajuće porodice i ljudi iz njihove okoline su blokirana i sva je prilika da će se tražit povraćaj egipatskoj državi.

  2. #27
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,089
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Nece pasti sa neba nista, pasti ce kontrolni paket EPCG, pasti ce Valdanos, pasti ce "Plantaze", i luka, poslije toga pada drzava. Utoliko ce doci i obveznice da se vracu, ali odakle . . . ?
    Znaš li na što ovo najviše liči inače?
    Na zadnjih deset godina vladavine kralja Nikole koji je monopole i trgovinu dava kusom i repatom a on i Vlada dizali kredite đe su stigli.Od Rusije,preko Turske i Austrije pa do Italije,Engleske,Francuske.Rusi su davali pare bez žalbe držeći nas ka svoj garnizon na Balkanu a oni nijesu umjeli to iskoristit nego se davalo i trošilo.Dobar je bio Nidžo,zna je pomoć sirotinji kad ga zamoli al često ta sirotinja nije imala mjere niti volje za radom.

  3. #28
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E da,u septembar arapi ruše i grade nove plave horizonte,to da ne zabatalimo u priči..
    Jedan hotel skromnih kapaciteta sa 4 zvjezdice donosi opšini oko 400 000 eura čistih u opštinsku kasu na godinu,što veći kapaciteti i zvjezdice više šuške svake godine

  4. #29
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Kuci
    Posts
    212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Znaš li na što ovo najviše liči inače?
    Na zadnjih deset godina vladavine kralja Nikole koji je monopole i trgovinu dava kusom i repatom a on i Vlada dizali kredite đe su stigli.Od Rusije,preko Turske i Austrije pa do Italije,Engleske,Francuske.Rusi su davali pare bez žalbe držeći nas ka svoj garnizon na Balkanu a oni nijesu umjeli to iskoristit nego se davalo i trošilo.Dobar je bio Nidžo,zna je pomoć sirotinji kad ga zamoli al često ta sirotinja nije imala mjere niti volje za radom.
    Nije lose poredjenje ni malo..
    Kad je pri sebi drzao umishljene i lijeporecive prognozere i poltrone, a rastjerivao ucene i sposobne iz i od CG.
    SHape k' sebi!

  5. #30
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Minjo rece da se ne razumije u ekonomiju, al ipak se zalaze za odbranu crnogorske slabe tacke. Hrabro!
    Ne moze se u 2011-oj godini odbraniti jedna ekonomija bez temelja. Slazem se da ne treba samo kritikovati al prizeljkivati strane investitore nakon odliva i protracenosti tog istog stranog kapitala od prije par godina, djeluje suludo. To bi znacilo da ne umijemo da ucimo na sopstvenim greskama.

    Crnoj Gori strani kapital jeste potreban,al prije uliva istog neophodno je napraviti PLAN! Logicno je da nesto nije funcionisalo ako je tvoj bankarski sektor (koji 'barata' sa tim kapitalom) biljezio vrijednosti najvise u regionu, da bi nakon boom-a i pucanja raznih mjehurica od sapunice uvidio da je taj kapital samo protutnjao kroz Crnu Goru, poput brzog voza (naravno pojedinci su naplatili vozne karte). Zato pustimo izgovore, nesto ne stima, identifikujmo probleme i nakon toga pronadjimo rjesenja za te iste probleme. Po meni to je sasvim razumna strategija, zdravija od druge mogucnosti,tj ignorisanja problema(sto mi cinimo!!!)

    Ako nisi u kondiciji, nejak, bez opreme ,hoces li uci da se boris u ring sa profesionalnim bokserom? Valjda ne, prvo ces kupiti opremu, angazovati trenera i poceti da treniras kako fizicku tako i mentalnu snagu. Zatim ces se boriti sa pionirima, pa sa kadetima, pa sa juniorima ... I tek ako predjes sve etape doci ces do profi nivoa. Zar ne? Isti trenazni proces bi trebalo da isprati i nasa zemlja jer mi smo trenutno u kateogriji petlica (nivo ispod pionira).
    Unajmiti prvo trenera,tj prepustiti reforme iskljucivo strucnim ljudima sa znanjem i iskustvom u oblastima za koje su kompetentni! Pipremiti teren,salu za trening,tj prilagoditi zakone evropskim direktivama u cilju zastite najslabijih aktera - izuzetno bitan dio od koga zavisi makar 80% nase atraktivnosti. Nakon toga mozemo poceti sa treninzima sa ciljem da stignemo do profi nivoa tj do kvalitetnog stranog investitora.

    Druga solucija,ignorisimo probleme i jurimo strance. Naci cemo ih ,ne brinite, nema nikakvih sankcija, upecacemo onog koji je najveca pijavica.Monopoli su vec navedeni ,pa da ne ponavljam. Birajmo
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  6. #31
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Nemamo poljoprivredu a 2010 izvezemo preko 7000 tona voća i povrća 2010?
    nemamo industriju a imamo od prodogradilišta do aluminijske industrije
    Da je bajno-nije,ali banalisanje je još gore
    Nemoj molim te samo o poljoprivredi pricat, mozes pohvaliti nesto drugo ali poljoprivredu nemoj.
    Daj, ne bi smo leba imali da jedemo da ne uvezemo brasno.
    Jedina svijetla tacka su Plantaze, ali treba da bude makar jos tri takve plantaze po jos necega osim breskvi, grozdja i vina.

    Da je poljoprivreda na losem nivou ukazuje cinjenica da ima gro poljo inzenjera koji nemaju posla.

  7. #32
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Nemoj molim te samo o poljoprivredi pricat, mozes pohvaliti nesto drugo ali poljoprivredu nemoj.
    Daj, ne bi smo leba imali da jedemo da ne uvezemo brasno.
    Jedina svijetla tacka su Plantaze, ali treba da bude makar jos tri takve plantaze po jos necega osim breskvi, grozdja i vina.

    Da je poljoprivreda na losem nivou ukazuje cinjenica da ima gro poljo inzenjera koji nemaju posla.
    Poljoprivreda je i vinogradarstvo i povrtlarstvo i voćarstvo.Ne pamtim da se ikada ovoliko proizvodilo,prepuni smo svega i svačega,od zućenice i pamidore do krtole.A sad da mahnito sijemo žito,ne vidim neku svrhu
    U svakom slućaju,investitore očekujemo u turizmu,energetici,drvopreradi.,i nekim uslugama.Sigurno neće dolaziti niko da otvori fabriku kao "jura"u Srbiju,jer ođe niko neće raditi 8 sati na fabričkoj traci za 200 eura.
    Last edited by minjo; 15-06-11 at 09:37.

  8. #33
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Poljoprivreda je i vinogradarstvo i povrtlarstvo i voćarstvo.Ne pamtim da se ikada ovoliko proizvodilo,prepuni smo svega i svačega,od zućenice i pamidore do krtole.A sad da mahnito sijemo žito,ne vidim neku svrhu
    U svakom slućaju,investitore očekujemo u turizmu,energetici,drvopreradi.,i nekim uslugama.Sigurno neće dolaziti niko da otvori fabriku kao "jura"u Srbiju,jer ođe niko neće raditi 8 sati na fabričkoj traci za 200 eura.
    To sto mislis da masu proizvodimo je samo tvoja percepcija. A sijalo se nekad i ovdje psenice, svaka porodica na selu skoro da je sijala i psenicu i kukuruz. Danas rijetki pojedinci.
    Slozicu se sa Jal Cargom da potencijal CG u poljoprivredi i prehrambenoj industriji nije iskoristen, a po mojoj laickoj procjeni ni 30%.

  9. #34
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slažem se da nije iskorišten potencijal,pa znam i ja da se sijao naručito na sjeveru raž,ječam,ovas...Mada,ko ima volju za radom eto mu biznis,viđeh na policama radnje integralno brašno,iz Nišića od nekog privatnika,a reko,ma nije moguće

  10. #35
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    U moj zaseok se drzalo 200-300 ovaca, 20-30 goveda, i svaka njiva bila zasadjena i obradjena a livada koshena i listovi ubrani i sadjenuti za zimu,
    danas svi shede u Podgoricu chachkaju nos i gledaju velikog brata, sex u grad, piju kafu i shjede u debeli h-lad, da ih sunchanica ne dofati, a u zaseok nema zive dushe.

    SIDA I KOMUNIZAM ZIVE I UMIRU SA PACIJENTIMA,
    nema te sile nebeske, koja ce njih prinudit da se vrnu u svoju VUKOJEBINU, dok se moze ovako; LEZI LJEBU DA TE JEDEM po Crnogorski, ojha.

    Bile su dvije BOLNICE, jedna na Cetinje i jedna na Krushevac u Podgorici,
    danas imamo VISHE BOLNICA NEGO FABRIKA,
    svi se razboljeli od NEKRETANJA I FIZICHKOG MRTVILA, prijenuo gospodski shupak za TROSJED, i chekaju mrchenoga poshtara sa mrchenijom peMzijom, da kupe ljeko umjesto da cikom zore rade sklekove i trche na Goricu.
    Last edited by milovan; 15-06-11 at 11:10.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  11. #36
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    SIDA I KOMUNIZAM ZIVE I UMIRU SA PACIJENTIMA,
    Čitav post ti potpisujem, no ovo boldovano je surova istina.
    Samo ima jedna razlika između side i komunizma. sida može krenuti sa više tačaka, a komunistička svijest uvijek kreće samo iz mozga i odatle razara svog domaćina. A sve što napadne mozak, sam mozak nije u stanju da se ikada samoizliječi. Svjest (mozak) se liječi samo spoljnim uticajima i terapijama, a mi danas u CG nemamo one koji uopšte prepoznaju bolest, a kamoli da su sposobni krenuti u borbu s njom.

  12. #37
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    PG
    Posts
    140
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ovako....pogledao sam razne komentare i postove....interesovalo me kakvo je nase misljenje o ovoj situaciji ( temi )...htio da sam da vidim koliko smo sazrjeli kao mlada drzava , koliko smo skapirali dje grjesimo i kakvo misljenje imamo o svemu tome...t.j. da li gledamo na stvari realno ( nazivamo li ih svojim imenom )....ili pakujemo lose stvari u fina pakovanja. Upotrjebio sam izraz "spoljni zid sankica"...ono sto mislim je da zvanicna politika EU nema spoljni zid sankcija...ali zvanicna politika i interna misljenja su dvije stvari ( zbog toga smo i dobili uslove za pocetak pregovora ) svodi se na los imidz koji smo mi sami napravili o sebi.Ono sto ja vidim i sto sam mogao da zakljucim o "uradjenome" i " ne uradjenom" u zadnjh 5 god svodi se na cinjenice. Najjednostaviji nacin je da se to opise je sljedeci....imali smo investicioni bum iz rusije ( neko je postavio pitanje ko je kriv sto se taj potencijal nije valorizovao....odgovor je jednostavna...kriv je onaj ko ima najvise odgovornosti )..ono sto mi je interesantno je to zasto smo toliko primamljivi rusima "i ostalima " a isto nas toliko zaobilaze EU investitori. Kad bih slusao ruse kako pricaju o nama...obavezno pricaju o istriskim vezama, istoj vjeri, jeziku...onooo ljubav, sve je to OK samo zasto onda nisi investirali u svoju zemlju nego su samo cekali osamostaljnje CG...niko od njih nije rekao imali smo "taj i taj" interes da zaradimo ( trebalo bi da su i ostali ljudi iz evrope vidjeli taj interes....i sve se svodi na INTERES.
    Prvo da analiziram, nas, Crnu Goru....svi znamo kako stvari funksionisu....najvaznije je...ko kga zna, ko skim dobar i koga poznaje iz "vrha". Imamo taj mentalitet da ako ista "zavrsimo" to se zavrsava preko veze...to je zakon br1 a tek poslje toga sljede ostali zakoni ( oni crno na bjelo )...upravo zbog taga se ovoliko prica o vladavini prava i neselektivno primjenjivanje zakona ( nije bilo malo slucaja kad se kaze "po zakonu mora tako" pa kad naidje neki drugi slucaj...pa ne moramo to bas tako, mozemo i drugacije ) eeee upravi je to ono sto plasi EU investitore. Ako zamislimo nekog Engleza koji ima 10 milona i oce da ih investira nedje..onhoce da mi ta investicija bude i te kako sigurna, oce da zna da taj ugovor sto ce da ga potpise da je sasvim dovoljan da stiti njegova prava i interese a mi imamo takve razmisljanje da taj koji dodje...doci ce sa odredjenom kolicinom novca i nije dosta sto ce ulozi taj novac nego mora da igra "po nekim nasim nenapisanim pravilima"...da bi bilo ko iz zapadne evrope ili SAD ulozio novac...prvo i osnovno je da sljedimo pravila zakona a ne ta pravila...da osim toga da bi zastitio svoju investiciju mora da bude "dobar" sa raznim funkcionerima i da pazi da im se slucajno ne zamjeri. Rusi su bili druga prica...makar 70% tog kapitala nije bilo cisto...ee sad ako imas "prljavih" 10 milona i hoces da ih investiras i da ti pri tom ta investicija bude sigurna...najbolji nacin je uloziti taj novac tamo dje nece da buda na udaru zakona...t.j. zasticices ga upravo tako sto cas da se povezes sa odogovrnim ljudima i oni ce da objezbede sigurnost te investicije...takav novac i zakon ne idu zajedno aaa upravo je to ono od cega se boje "zapadni" investitori....on kad ulozi novac hoce da ga zakon 100% osigurava a sto kod nas nije slucaj zahvaljujuci imidzu koji smo stvorili. Zamilsite samo tog "Engleza" kako bi se osjecao...da ulaze novac tamo dje su svi "usemljeni" na poznanstva, prijateljstva...osjecao bi se...kad vec nikog ne poznaje kao medju piranama....mislim da sve to prevelika procedura za njih i preveliki rizik.
    Ako necemo i u sljdeceh 10 god da primamo plate od 300e moracemo dosta toga da mjenjamo u nacinu funkcionisanja drustva, sistema...kao sto su jednom rekli iz EU glavni preduslov za ulazak u EU je "djeljenje istih vrijednosti, normi i kriterijuma " t.j. pogleda na stvari oko nas...
    P>S> Kako je Mllan Panic rekao...kad je razgovarao sa visokim zvanicnikom EU devedesetih o tome, kad ce zemlje iz ovoga regiona da udju u EU...dobio je odgovor...ako treba da sacekaju da citava generacija "ratnohuskaca" ostari i dodje neko mladji, sa drugacijim pogledima, slicnijim njihovim....cekace toliko.

  13. #38
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Nemoj molim te samo o poljoprivredi pricat, mozes pohvaliti nesto drugo ali poljoprivredu nemoj.
    Daj, ne bi smo leba imali da jedemo da ne uvezemo brasno.
    Jedina svijetla tacka su Plantaze, ali treba da bude makar jos tri takve plantaze po jos necega osim breskvi, grozdja i vina.

    Da je poljoprivreda na losem nivou ukazuje cinjenica da ima gro poljo inzenjera koji nemaju posla.
    Izgleda da smo mi imali tih plantaza malo vise, samo sto su nam bile locirane po Juznoj Americi, evo se ispostavilo da nam je transport proizvoda slaba tacka . . .

  14. #39
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    T-com je loša privatizacija.Cijela infrastruktura prodata za relativno sitne pare i ulagačima dat monopol nad većinom IT usluga u CG.Posledica je da danas novi ulagači i nove firme ne mogu da se "uguraju" na tržište jer ih T-com odma zakopa sa infrastrukturom.Po građane loše jer su cijene i kvalitet usluga koje T-com kod nas pruža prilično visoko tj nisko kad govorimo o kvalitetu.
    Mi-Rai koliko znam je počeo da zateže.Radnicima naveliko kasne plate i priča se o otpuštanjima.To sam čuo od momka koji radi u onom krugu "Javorka".Viđećemo kako će to proć.
    NIKA je u dugovima velikim i u problemima da naplati potraživanja.Već par godina se odgovorni nose sa mišlju dal da je gase jer ne mogu poslovat na način kako ođe rade maloprodaje(uzmi robu pa kad je platiš).
    Sveti Stefan neće još proradit.
    Luštica će puć ako su i dalje egipatske pare u pitanju.Naime,sva sredstva bivše vladajuće porodice i ljudi iz njihove okoline su blokirana i sva je prilika da će se tražit povraćaj egipatskoj državi.
    Ovi iz Mi Rai dolaze kod mene povremeno, ne prima se nista, katastrofa kao u citavom Niksicu.
    Sto se Pivare tice, kad je prodata te godine je Dejan Stankovic, 19-godisnji fudbaler nasih komsija presao u rimski Lacio. Transfer Stankovica je bio taman toliko za koliko je prodata Pivara. Sjajno, nema sta.
    Kad bi danas protiv ovog Mila, stao Milo iz 90-ih, ta dva bi Mila vodila rat do satiranja.

  15. #40
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Crmnica
    Posts
    284
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Nego da ja pohvalim ove crnogorske japance,jer se masa vozila u svijet diči crnogorskom "prvom ugradnjom"
    http://www.daidokotor.com/
    nemoj ih hvalit naslijepo, no pitaj kako se odnose prema domacim akcionarima firme. ono malo kajmaka sto odje treba da ostane, sve bi da oskubu.
    kad je muka đe si duka

  16. #41
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Crmnica
    Posts
    284
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rovchanka View Post
    Kriza tek dolazi.
    na moju zalost, nijesi jedina koja ovako misli, i u Podgoricu znam pametne i obrazovane ljude koji to najavljuju, a i ovaj izvanjac tako veli

    Moguća ekonomska katastrofa 2013. godine
    Poznati američki ekonomista Nuriel Rubini, koji je među prvima predvidio globalnu ekonomsku krizu, izjavio je da bi se 2013. godine mogla dogoditi "savršena oluja" koja bi srušila svjetske ekonomske i monetarne sisteme.



    e na ovakve prognoze se ne moze rec hvala lijepo
    kad je muka đe si duka

  17. #42
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Kad je narod ovakav kakav je kriza ce uvijek biti, nece prolaziti. Ovaj narod misli da on i drzava treba da postoje da bi bilo bolje vlastima. Nikako da shvati da su i drzava i vlast obicni servisi gradjana, tako kako zamijenismo saveznu republiku takozvanu, ajmo zamijeniti i ovu vlast.

  18. #43
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Gradjani CGe imaju SRECE u najvecoj nesreci, finsiskom i ekonomskom CUNAMIJU, chiji najachi TALAS USKORO UDARA JEVROPU I JAMERIKU ZESHCE NEGO ONAJ JAPANSKI,
    prognoze o sigurnosti ATOMSKIH CENTRALA od "VRSNIH STRUCHNJAKA DR-OVA, MR-OVA I SH-OVA" KAKADEMIKA i PROSERFORA" su pale u blato ili SEPTICHKU JAMU ILI CENEF NA BOSANSKOM, RUPA U ZEMLJU SA HOVNIMA.

    Prognoze EKONOMSKIH I FINASISKIH STRUCHNJAKA ili OGROMNE VECINE IMAJU ISTU VRIJEDNOST kao FIZICHARA.

    E zashto mi imamo SRECU,
    zato shto Island sa 300000 GRADJANA, duguje 100 milijardi, Grchka 300-400, Portugal, Shpanija, Italija, Irska su na ivici BANKROTA, JAMERIKA sa odromnim DUGOM od desetine hiljada milijardi spoljashnjeg i unutrashnjeg DUGA, nash dug nije katastrofalan.

    A shto mi mozemo pojedinachno da STVORIMO PRIVREDNO I POLJOPRIVREDNO CHUDO, jer imamo dovoljno suncheve energije, dovoljno vode i dovoljno obradive povrshine, jer sa postojecim mashinama u najtezem kamenjaru u bratskoj hrvatskoj nichu plantaze, loze, breskvi, vishanja, treshanja i maslina, samo je potrebno ZNANJE, ZNANJE, ZNANJE, da spojimo, svjetlost, vodu, toplotu i ventilacuju da sa tim komjutori upravljaju, a GRANICA JE NEBO, ovo chekanje stranih INVESTITORA je bjezanje od ISTINE I ZAMAJAVANJE GRADJANA SHARENE LAZE DPS I SDP, samo se mozemo uzdati ú`SE i U SVOJE KLJUSE, i nikome nece biti loshe, ali MORAMO REAKTIVIRAT KOMUNISTICHKI ISPRANE MOZGOVE DA CE IZVRSHNA VLAST ; DRZAVA I OPSHTINA DA USRECI SVAKOG POJEDINCA, BITI TOLIKO LUDI I NAIVNI NIJE ZDRAVO ZA NAS I NASHE POTOMKE, zato se svi trebaju zakljuchat u boks za RAZMISHLJANJE DA SAMI RIJESHE SVOJU EGZISTENCIJU JER NISHTA NE PADA SA NEBA SVE RASTE IZ PLODNE ZEMLJE I ZDRAVE PAMETI , AKO JE VAMA DOBRO , onda izvinite shto se mijesham.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  19. #44
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,089
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Rezultati Američkog astronomskog društva šokirali su svijet: Sunce neočekivano ulazi u ciklus mirovanja, prijeti nam ledeno doba!

    Na konferenciji Američkog astronomskog društva koja se održava u Nju Meksiku objavljeni su iznenađujući rezultati najnovijih studija o Suncu. Umjesto da jača, kako se očekivalo, aktivnost naše zvijezde će narednih godina znatno slabiti, što će na Zemlji izazvati – mini ledeno doba!

    "Ovo je nevjerovatno i potpuno neočekivano! Činjenica da su tri potpuno različite studije ukazale na isti zaključak snažan je pokazatelj da se ciklus Sunčevih pjega bliži hibernaciji ", kaže Frenk Hil iz Nacionalnog solarnog opservatorijuma u Novom Meksiku.

    Astronomi proučavaju ove tajanstvene pjege jer njihov broj i učestalost služe kao pokazatelj Sunčeve aktivnosti. Sada upozoravaju da slijedi period najmanje aktivnosti Sunca, kakva nije zabilježena još od sedamdesetogodišnjeg perioda, između 1645. do 1715.

    Tada Sunce gotovo uopšte nije imalo pjega, što je rezultiralo malim ledenim dobom. U prošlosti su ledena doba trajala oko 70.000 godina, ali nisu bila jednolična.

    U okviru svakog su postojala razdoblja malog otopljavanja i zahlađenja, kažu stručnjaci.


    Iako iz naše perspektive izgledaju sićušno, Sunčeve pjege su ogromne – čak do 50.000 kilometara u prečniku, a ponekad i šire, recimo, od Neptuna. Naučnici su izračunali da ciklus Sunčevih pjega traje 11 godina. Trenutno se naša zvijezda nalazi u 24. ciklusu otkad traje posmatranje Sunca.

    Evropa će biti okovana ledom

    Hrvatski akademik Vladimir Paar, profesor na zagrebačkom PMF-u, upozorio je prošle godine svjetsku javnost da se spremi za ledeno doba, jer ga je nemoguće izbjeći! Njegov stav nije naišao na podršku ostalih stručnjaka iz ove oblasti. On je tada rekao:



    "Čovječanstvo treba da počne da se priprema za ledeno doba. To znači da će veliki dio Evrope biti pod ledom: Njemačka, Poljska, Francuska, Austrija, Slovačka, dobar dio Slovenije… Ogroman dio mora biće pokriven vječnim ledom. Sjeverno i Baltičko more neće postojati!



    Profesor Paar pripada ne tako malom krugu naučnika koji smatraju da je teorija globalnog otopljavanja samo propaganda velikih korporacija i vlada razvijenih zemalja.

    "Naučni argument, na koji ja upozoravam već godinama, jeste da je globalno zagrijavanje prirodna pojava. Prije 130.000 godina je temperatura bila jednako visoka kao sada, nivo CO2 bio je skoro kao i danas, a nivo mora bio je za četiri metra viši nego danas."

    Zemljina putanja oko Sunca

    "Zemlja se kreće oko Sunca pod uticajem gravitacijske sile." dodaje hrvatski naučnik Paar. " Ali postoje i druge planete, a Njutnova gravitacijska sila djeluje između svaka dva tijela. Zemlju ne privlači samo Sunce, već i ostale planete. Najveću masu ima Jupiter i zbog toga je njegov uticaj najveći.



    Zbog toga se Zemljina putanja s vremenom mijenja. U vrijeme globalnog zagrijavanja Zemlja se kreće u elipsi vrlo malog izduženja koja je dosta slična kružnici. Tada je Zemlja dosta blizu Suncu i više se grije. No, pod uticajem drugih planeta, Zemljina putanja se izdužuje i neko je vrijeme puno dalje od Sunca."

    "Kad se Zemlja giba po izduženoj elipsi, onda se brže giba kad je blizu Suncu, a kad je dalje od Sunca, kreće se puno sporije. I zbog toga srednja udaljenost postaje veća.

    Efekat je isti kao kad se udaljavate od kamina koji vas grije. Zemlja se najprije 50.000 godina udaljava od Sunca pa mu se 50.000 godina približava.

    Globalno zagrijavanje i ledeno doba su periodi koji se normalno smjenjuju. To je bilo poznato još krajem 19. vijeka, ali nije se znalo kakav uticaj takvo Zemljino kretanje ima na temperaturu ", završio je objašnjenje svoje teorije profesor Paar.

    Evo ga spas za našu ekonomiju i političare,da se pune džepovi ka u dobra stara vremena .Kad Evropljani sa sjevera nagrnu da bježe od snijega ima da prodajemo ove naše livade i šume za grdne pare .Srećom pa nam je imanje u familiju ostalo kod one pomame prije neku godinu,ima da i ja postanem milioner konačno.Dogodine u ovo doba Bentli se vozi

  20. #45
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    To što si postovao, samo je potvrda senzacionalne vijesti koji su ruski naučnici na čelu sa prof. Habibulo Abdusamatovim objavili još 2007. godine.

    .................................................. .................................................. .................................................. .............

    PRECIZNA PROGNOZA KLIME - 2016. GODINE

    7.2.2007.

    Ruski naučnici računaju da će do 2016. godine razraditi precizni scenarij klimatskih promena na Zemlji. “Mi računamo da će nam blagovremena realizacija međudržavnog (uz učešće Ukrajine) projekta “Astrometrija” omogućiti da dobijemo podatke, neophodne za sastavljanje precizne prognoze kilimatskih promena Zemlje” – izjavio je u intervjuu RIA “Novosti” šef laboratorije za kosmička istraživanja Glavne Pulkovske opservatorije Ruske akademije nauka Habibulo Abdusamatov. On je istakao, da u okviru tog projekta naućnici planiraju da krajem 2008. godine na ruskom segmentu Međunarodne kosmićke stanice instaliraju naučnu aparaturu, pomoću koje će biti moguće izvršiti visoko precizna merenja vremenskih varijacija oblika i prečnika Sunca.
    Po rečima Abdusamatova, ranije izvršena u Pulkovskoj opservatoriji istraživanja omogućila su da se izvede zaključak, da je Sunce promenljiva zvezda. Varijacije njegovog prečnika i oblici utiču na intenzitet fluksa solarnog zračenja i odlučujuće utiču na klimu Zemlje. Da bi se sačinila preciznija prognoza predstojećih klimatskih promena, ruski i ukrajinski naučnici moraju u narednih nekoliko godina izvršiti monitoring oblika i prečnika Sunca i tanke strukture svega što se nalazi na njegovoj površini. “Ako krajem 2008. godine kompleks naučne aparature bude dopremljen na ruski segment MKS, mi ćemo od 2009. godine moći početi redovna posmatranja” – kazao je naučnik.
    Po recima Abdusamatova, bicće potrebno nekoliko godina da bi se prikupili i izanalizirali podaci dobijeni sa MKS. “Mi se nadamo da ćemo do 2016. godine moći na osnovu dobijenih podataka sastaviti precizni scenarij klimatskih promena, pored ostalog odrediti vreme i stepen predstojećih fundamentalnih zahlađenja na Zemlji” – izjavio je naučnik.
    Po njegovom mišljenju, sredinom XXI veka zbog suštinskog smanjenja fluksa solarnog zračenja na Zemlji će doći do globalnog smanjenja temperature i do stanja dubokog zahlađenja. Abdusamatov je podvukao, da podaci NASA o otopljenju na Marsu i istraživanja leda iz dubokih bušotina na Antarktiku i Grenlandu potvrđuju izvedeni u Pulkovskoj laboratoriji zaključak o tome, da globalno otopljenje na Zemlji diktiraju upravo prirodni uzroci, a ne industrijska delatnost čoveka. Sem toga, po njegovim rečima, istraživanja kineskih naučnika, čiji su rezultati objavljeni u januaru 2007. godine, takođe predskazuju prirodno smanjenje globalne temperature Zemlje u toku narednih 20 godina i potvrđuju rezultate izvršenih istraživanja u Pulkovskoj opservatoriji.

    .................................................. .................................................. .............................................

    Da budem iskren - ne vjerujem ni Amerikancima, ni Rusima, jer se radi se o naučnim ustanovama fiansiranim od strane nacionalnih) ekonomija koje računaju da bi mogle profitirati og globalnog zagrijavanja time što će se za nekoliko (ključnih) stepeni umjereni Zemljin pojas premještati na sjever i potpuno učiniti prohodnim Sjeverni ledeni okean koji je najveći rezervoar nafte i gasa na Zemlji i koji još nije ni "zagreban" a kamoli počeo da se koristi.
    Ako je ovo ipak istina, onda uz sve što čini čovjek da bi uništio ovu planetu (i samog sebe), eto prilike da se zapitamo postoji li zaista neka viša sila (zovite je kako hoćete) a koja ipak amortizuje destruktivno ponašanje čovjeka.
    Last edited by El Re; 17-06-11 at 14:11.

  21. #46
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Evo ga spas za našu ekonomiju i političare,da se pune džepovi ka u dobra stara vremena .Kad Evropljani sa sjevera nagrnu da bježe od snijega ima da prodajemo ove naše livade i šume za grdne pare .Srećom pa nam je imanje u familiju ostalo kod one pomame prije neku godinu,ima da i ja postanem milioner konačno.Dogodine u ovo doba Bentli se vozi
    Osmislice pametniji do tada kako da pustinju pretvore u rodne doline, a onda im necemo trebat mi. Ima u Afriku i gladnijih koji ce dat posto zasto za krunu leba. No mozda buncam samo.

  22. #47
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Kuci
    Posts
    212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Afrika? Pa Afrika je teren koji je zacrtan za najjaci ekonomski rast u narednom periodu. Tamo se desava i tek ce da se "desava" svasta u ekonomskom smislu... "Moja" drzava - Zimbabve..... kad tad, a mozda i ubrzo...

    p.s. Dutch me nervira, progovoricu...
    SHape k' sebi!

  23. #48
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,089
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Da budem iskren - ne vjerujem ni Amerikancima, ni Rusima, jer se radi se o naučnim ustanovama fiansiranim od strane nacionalnih) ekonomija koje računaju da bi mogle profitirati og globalnog zagrijavanja time što će se za nekoliko (ključnih) stepeni umjereni Zemljin pojas premještati na sjever i potpuno učiniti prohodnim Sjeverni ledeni okean koji je najveći rezervoar nafte i gasa na Zemlji i koji još nije ni "zagreban" a kamoli počeo da se koristi.
    Ako je ovo ipak istina, onda uz sve što čini čovjek da bi uništio ovu planetu (i samog sebe), eto prilike da se zapitamo postoji li zaista neka viša sila (zovite je kako hoćete) a koja ipak amortizuje destruktivno ponašanje čovjeka.
    Ma znam,ovog "stručnjaka" proglašavaju za plagijatora već neko vrijeme.Okačio sam to čisto ka veliku nadu našeg naroda da mu se vrate neki drugi "Rusi" koje će sve potrgovat.Da se ovo sad objavi na Tv prilično sam siguran kako bi dostina počela da kalkuliše koliko će para stavit u džep prodajom onog što je preteklo

  24. #49
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,089
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rovchanka View Post
    Afrika? Pa Afrika je teren koji je zacrtan za najjaci ekonomski rast u narednom periodu. Tamo se desava i tek ce da se "desava" svasta u ekonomskom smislu... "Moja" drzava - Zimbabve..... kad tad, a mozda i ubrzo...

    p.s. Dutch me nervira, progovoricu...
    Oooo,odavno nisam nekog nervira .Mi jedino što imamo prije te Afrike je čista voda.

  25. #50
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    I Djekna i Zemlja umiru, ali se ne zna kad ce,
    i Djekna i Zemlja su rodjene i odrastale, imaju svoj krvotik, vlagu, vodu regulishu temperaturi i boluju i dobiju povishenu, ili ih ufati GRZNICA pa se Djekna pokrije cebetom od vune a Zemlja oblacima, Djekna je u tanga gacicama izgorela guzu na plazi a Zemlja je izgorela pola Afrike i dio Azije, chetiri milijarde godina i stotinak miliona zivota sa organizmima se organizovalo za zivot i prezivljavanje, ova NAUCHNA KATASTROFICHARSKA TRTOMUDJENJA TREBA SPALJIVAT NA LOMACHU, a kontaminaciju foruma treba sankcionisat opomenama.

    Jer mi imamo PRIZEMNIJIH PROBLEMA KOJI ZIVOT ZNACHE, a SPINOVANJE JAVNOSTI NIJE FER, dok se medju nama slobodno shetaju ZLOCHINCI I KRIMINALCI.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  2. Crna Gora @ BiH
    By enigma in forum Politika generalno
    Replies: 106
    Last Post: 04-09-08, 01:43
  3. Crna Gora!!!
    By DzoniS in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 56
    Last Post: 21-09-07, 13:29
  4. Crna Gora i .....
    By Hari Krisna in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-05, 19:07
  5. Crna Gora!
    By shrek in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 86
    Last Post: 27-03-05, 23:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •