View Poll Results: U cijem vlasnistvu treba da budu manastiri i crkve?

Voters
96. You may not vote on this poll
  • Drzavnom

    42 43.75%
  • SPC

    38 39.58%
  • Zajednickoj autokefalnoj Crkvi

    4 4.17%
  • CPC

    12 12.50%
Page 2 of 15 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 26 to 50 of 375

Thread: Manastiri i crkve, drzavno dobro ili vlasnistvo SPC... Konkordat...?

  1. #26
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    Stogo uzevsi, zvanicno sjediste SPC je u Peci, po zvanicnoj crnogorskoj politici, drzava Kosovo.

    Za ovo drugo, stradivari ti je vec odgovorio. Sjediste katolicke crkve je u Vatikanu.
    Cim pominjes katolicku Crkvu i uporedjujes je sa ovim pitanjem onda ne shvatas sustinu stvari i zasto je Cetinjski Manastir i Crnogorska Mitropolija znacajna za crnogorski narod.

  2. #27
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BLASTER View Post
    tako je ..... samo bih zamolio da se ne poigravate svetinjama,ove price me kao vjernika pogadjaju,cim je milo pomenuo spajanje crkvi odma su poskocili neki kao opareni da se uvuku sto vise prvi sveto marovic pa ostali ...
    Da ima ista vjernika od tebe ne bi forsira iskljucivost, no bi gleda kako da nadjes kompromis dje ce svi bit zadovoljni. Ali je ocigledno da vi nijeste pravi vjernici, vec ste pravi nacionalisti, jer ocete da Crkva bude iskljucivo srpska.

  3. #28
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam se krstio, i niko nikakve Srbe ili Crnogorce nije pominjao, tako ne izmisljaj.

  4. #29
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Cim pominjes katolicku Crkvu i uporedjujes je sa ovim pitanjem onda ne shvatas sustinu stvari i zasto je Cetinjski Manastir i Crnogorska Mitropolija znacajna za crnogorski narod.
    a sto ti omalovazavas SPC i uporedjujes je sa nekom tvojom hrvatijanskom ???? i kazes da su tudje....
    ma suvisna je prica poslije tvojih komentara...zivio ti meni

  5. #30
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Crkva sluzi da se molis u njoj, nije bitno cija je, je li Bugarska ili Srpska, ili necija druga. CG ne moze da ima crkvu sve dok je vodi raspop. Isjerali ga iz svih zemalja u kojima je bio, racinili ga, i dosao je u CG da osnuje svoju crkvu. Kao sto je neko napisao, vjerski objekti nemaju veze sa drzavom. tako da sve treba da ostane u vlasnistvu SPC odnosno u vlasnistvu CRNOGORSKO PRIMORSKE MITROPOLIJE.
    Sjeca li se neko kako je prije 10 godina sve bilo mirno, narod nije razmisljao. Svi se krstili u ovim crkvama i manastirima i u njima se molili Bogu i nikome nije smetalo niti se vodila prica oko toga, dok nije dosao raspop i zavadio narod oko CPC i SPC.

  6. #31
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,915
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Sjeca li se neko kako je prije 10 godina sve bilo mirno, narod nije razmisljao. Svi se krstili u ovim crkvama i manastirima i u njima se molili Bogu i nikome nije smetalo niti se vodila prica oko toga, dok nije dosao raspop i zavadio narod oko CPC i SPC.
    Ja se ne sjećam toga da je bilo mirno prije 10 godina, sjećam se da je zajebancija počela prije 20 godina ispred CT manastira.

  7. #32
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Glavu dajem, al' Cetinjski Manastir ne dajem. Ako treba da se zivoti polazu za nase svetinje da ne bi bile u vlasnistvu tudjinaca, polagace se.

  8. #33
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    To bre, prizivaj rat i sukobe, bra'o ti ga! Kojih tudjinaca jadan? Otidji malo do Cetinjskog Manastira, vidi ko su ti ljudi tamo, pa onda razmisljaj kome ces davat' tu glavu...
    Just to slip the skin...

  9. #34
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Ja se ne sjećam toga da je bilo mirno prije 10 godina, sjećam se da je zajebancija počela prije 20 godina ispred CT manastira.
    Tako je Remark... Prvi pucnji su se i čuli pred cetinjskim Manastirom na Petrovdan 12. jula 1991. kada su se sukobile pristalice tadašnjih LSCG i iz drugih mjesta pridošle pristalice (tada najveće srpske partije) Narodne Stranke, a naoružani Kilibardini jurišlije su tog dana pucali iz više pištolja prema okupljenim liberalima. Ne u vazduh, već u masu!...Kako niko nije tog dana poginuo - sami Bog zna...
    Amfilohije, koji je od Manastira već početkom 1991. napravio kasarnu u kojoj je počeo da pričešćuje raznorazne naoružane tipove, manastir je potpuno oskrnavio 6. januara 1992. kada je u manastir pozvao i pričestio Željka Ražnatovića Arkana sa njegovih nekoliko desetina privatnih vojnika. Svi su u manastir ušli u uniformama i naoružani do zuba, a kasnije se slikali s Amfilohijem pred Manastirom kako bi provocirali cetinjane. Itd,itd..

    U CG je od tada (a u ovih 20 godina) stasala jedna čitava generacija koja to niti pamti, niti o tome što zna...
    Ono što je meni interesantno, a na tragu je nekih istraživanja sociologa u regionu, jeste da su nedavno rađena istraživanja utvrdila da je ksenofobija, isljučivost i militantnost mnogo rasprostranjenija među današnjim generacijama nego među onom tokom čije se mladosti i dogodio rat i raspad SFRJ. Oni koji su se rodili ili tek bili đeca počtkom '90-ih danas nastupaju s mnogo više nacionalizma i agresivnosti nego njihovi očevi koji su to sve proživjeli.
    Ja, a drugi možda imaju neko drugačije iskustvo, ali koga god od ovih mlađih čujem da o nečemu saopštava stav, to su sve neki agresivni i isključivi komentari iz crno-bijelih svjetova....
    To je još jedan od većih razloga za moju zabrinutost, zbog čega i mislim da spremnih na fizičke (uključujući i oružane) obračune ne bi hvalilo.

  10. #35
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,915
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    pošto sam bio tamo i dan danas se jasno sjećam kilibarde kako onim svojim karakterističnim glasom za radio CG za nas govori kako su to bili mladići obučeni u crne majce sa šahovnicama koji su klicali franji tuđmanu i napali goloruke vjernike hahaha stvarno je šampion. I kad bolje razmislim i počnem da se prisjećam što se činjelo stvarno su Srbi ugroženi u CG danas u PM nagrđeni su.

  11. #36
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    pošto sam bio tamo i dan danas se jasno sjećam kilibarde kako onim svojim karakterističnim glasom za radio CG za nas govori kako su to bili mladići obučeni u crne majce sa šahovnicama koji su klicali franji tuđmanu i napali goloruke vjernike hahaha stvarno je šampion. I kad bolje razmislim i počnem da se prisjećam što se činjelo stvarno su Srbi ugroženi u CG danas u PM nagrđeni su.
    Kilibarda? Cija li je on danas perjanica?

  12. #37
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,915
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    Kilibarda? Cija li je on danas perjanica?
    ista čija je bio i tada nego su mu promijenili dres.

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    U CG je od tada (a u ovih 20 godina) stasala jedna čitava generacija koja to niti pamti, niti o tome što zna...
    Ono što je meni interesantno, a na tragu je nekih istraživanja sociologa u regionu, jeste da su nedavno rađena istraživanja utvrdila da je ksenofobija, isljučivost i militantnost mnogo rasprostranjenija među današnjim generacijama nego među onom tokom čije se mladosti i dogodio rat i raspad SFRJ. Oni koji su se rodili ili tek bili đeca počtkom '90-ih danas nastupaju s mnogo više nacionalizma i agresivnosti nego njihovi očevi koji su to sve proživjeli.
    Ja, a drugi možda imaju neko drugačije iskustvo, ali koga god od ovih mlađih čujem da o nečemu saopštava stav, to su sve neki agresivni i isključivi komentari iz crno-bijelih svjetova....
    To je još jedan od većih razloga za moju zabrinutost, zbog čega i mislim da spremnih na fizičke (uključujući i oružane) obračune ne bi hvalilo.
    El Re, mnogi i pamte, ali neće da pamte, a u medjuvremenu su postali takve demokrate da je to cudo jedno. Sto se tice tog istrazivanja bojim se da ne bi nista pokazalo jer sadasnja ksenofobija, militantnost.... je uglavnom od ciber bukaca i onih koji patriotski zakuce kakve patike, trenerke ili ponesto iz butika. Djecurlija koja da se nadje u situaciju roditelja prvo bi napunila gaće i bila dilema da li je to ekoloska katastrofa ili neki hemiski rat.
    Sto kaze Remark tada su vjernici bili goloruki a ovim sadasnjim fanaticima pune ruke nauracanja sve misevi razni od optickih do onih sa "repom"

  14. #39
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Glavu dajem, al' Cetinjski Manastir ne dajem. Ako treba da se zivoti polazu za nase svetinje da ne bi bile u vlasnistvu tudjinaca, polagace se.
    Jel ti glava na ramenima i dalje?
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  15. #40
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,432
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Glavu dajem, al' Cetinjski Manastir ne dajem. Ako treba da se zivoti polazu za nase svetinje da ne bi bile u vlasnistvu tudjinaca, polagace se.
    Црна гора је мирна док има синова као што си ти!
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  16. #41
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ukoliko bi pripali drzavi uopste ne treba sumnjati da bi od strane sadasnje vlasti bili prodati u bescjenje. Naravno uz sve pricu da je to nas nacionalni interes.

  17. #42
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo u danasnji 'DAN' pise da u ce u novi program SDP-a pisat da ce da se bore da se svi sakralni objekti koji su nekad pripadali autokefalnoj Crnogorskoj Mitropoliji vrate/ostanu u drzavnom vlasnistvu i da nece bit otudjeni.

    Izgleda da je izbor sljedeci: DPS nudi jedinstvenu Crkvu, koja ce bit samostalna, a ako to ne bude moglo ide se putem SDP-a, a to je da SPC nema vlasnistvo nad nasim sakralnim objektima, vec ce se njihov polozaj svest samo na koriscenje nasih crkava i manastira.

    Dakle, mi jednostavno mozemo snagom zakona pritisnut SPC da dobro razmisli oce li dat neku vrstu autonomije Crnogorskoj Mitropoliji, jer ako budu iskljucivi (ka sto su bili u vezi drzavnog statuta, nudio im je Milo da bude savez nezavisnih drzava ili potpuna odvojenost, ili oko jezika, nudjen je kompromis da sluzbeni jezik nosi zajednicko ime ili ako nece onda da bude crnogorski) onda se moze desit da im poraz bude totalan i da ostane bez ijedne crkvice na teritoriju Crne Gore. Vjerovatno bi u njihovo vlasnistvo bilo samo crkve koje su izgradjene u zadnjih 20 godina, a ostalo bi bilo proglaseno kao kulturno/istorijsko dobro/nasljedje Crne Gore i u drzavnom vlasnistvu.

  18. #43
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo Svetozar Jovicevic kaze da ce DPS pristat da upise sve manastire i crkve (ne ove novoizgradjene) u drzavno vlasnistvo, ako SDP pusti prodaju Elektroprivrede i da je to politicki dil izmedju te dvije partije.

    Stizu mracni dani za SPC u Crnu Goru.

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Peko, ako nadjes jednu jedinu stvar koju je Svetozar pogodio zadnjih pet godina ja te vodim na najskuplje pecenje jagnjeće.

  20. #45
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Peko, ako nadjes jednu jedinu stvar koju je Svetozar pogodio zadnjih pet godina ja te vodim na najskuplje pecenje jagnjeće.
    Je li tao los prognozer? Imas li neki primjer dje se bas vidi da je debelo pogrijesio?

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Uzmi prvu s reda njegovu prognozu pa ćes vidjeti Cak i Daliborka Uljarevic nekad pogodi, ali on....

  22. #47
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Evo Svetozar Jovicevic kaze da ce DPS pristat da upise sve manastire i crkve (ne ove novoizgradjene) u drzavno vlasnistvo, ako SDP pusti prodaju Elektroprivrede i da je to politicki dil izmedju te dvije partije.

    Stizu mracni dani za SPC u Crnu Goru.
    to drugo je dakako mnogo bitnije od ovog prvog..
    She is only here to annoy herself!

  23. #48
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    to drugo je dakako mnogo bitnije od ovog prvog..
    Za mene jes. Ja bi da Elektroprivredu ako ce to stvorit uslove da se nasi sakralni objekti, medju prvima Cetinjski Manastir, nece otudjit (odnosno nece pripanut Crkvi druge drzave).

  24. #49
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    ja mislim da se ti dobro zaje8avas
    She is only here to annoy herself!

  25. #50
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Za mene jes. Ja bi da Elektroprivredu ako ce to stvorit uslove da se nasi sakralni objekti, medju prvima Cetinjski Manastir, nece otudjit (odnosno nece pripanut Crkvi druge drzave).

    Peko sta bi dao i kome bi dao . . . ? Jesi li ti svjestan dokle si doveden, da trguju sa tobom sta da ti uzmu za uzvrat onoga sto ti nece uzeti ? Je li milo donio EPCG iz one vukojebine kod NK dje pola sela nema ni vode ni obradive zemlje ? Cime ga to uslovljava ranko sa crkvom, kojom njegovom ili nasom pa bila ona srpska ili crnogorska i odakle njemu pravo je li mu je tata stvorio ? Nista nema da se daje nikome vise, dali smo kombinat, rudnike i zeljezaru i pogledajte sta smo dobili, gladne radnike i da sipamo milione za garancije, kome i zasto ? Dali smo i Telekom i Jugopetrol pa se ne pitamo sa cijenama nego trpimo i cutimo, a svaki mjesec iz CG idu milioni za Madjarsku i Grcku, ako damo EPCG nas nema gospodo mi se vracamo u srednji vijek ko ce moci da placa struju duplo skuplju ?
    Tada nam ni crkva ne treba sem da se molimo Bogu da nas uzme . . .

Page 2 of 15 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 17-04-10, 18:53
  2. Ujedinjenje Pravoslavne crkve i Katolicke crkve
    By Old Bone in forum Religija i filozofija
    Replies: 94
    Last Post: 03-12-07, 00:08
  3. Nova CPE oprema - vlasnistvo korisnika
    By helpdesk in forum Internet
    Replies: 27
    Last Post: 05-12-06, 17:29
  4. Replies: 8
    Last Post: 23-09-05, 15:14
  5. Drzavno uredjenje koje vam pasuje?!
    By Nije bitno... in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 40
    Last Post: 18-02-04, 00:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •