Results 1 to 6 of 6

Thread: RepRap - samoreplikativni 3D štampač

  1. #1
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default RepRap - samoreplikativni 3D štampač

    http://reprap.org/wiki/Main_Page

    RepRap 3D štampač je ''open-source'' sklop koji je sposoban da odštampa ili ti proizvede neki željeni predmet od plastike (za sada), uključujući prije svega veliki broj sopstvenih djelova i zato se smatra samoreplikativnim.
    Dakle ovo je mašina koju može svako da napravi kući uz određeni trud i potrebne djelove, a sa kojom kasnije može da proizvede dosta korisnih stvari.
    Pošto je projekat otvoren svima u toku je neprekidno unapređivanje u kojem učestvuju mnogi naučnici, inženjeri, tehničari i entuzijasti iz svijeta.

    Pogledajte video

  2. The Following User Says Thank You to autodijagnostika For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    602
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Da RepRap je "samo replicirajući 3d štampač". Dakle filozofija je ta da se na postojećem 3d štampaču "odštampa" što je više moguće djelova za novi 3d štampač.
    FDM štampa je nastala nastala ranih 1990-ih tačnije '89, google kaže sledeće "Scott Crump invented the technology known as FDM or Fused Deposition Modeling, patented it 1989, and founded Stratasys" i naravno izumitelj je patentirao svoj izum i tek nakon isteka patenta je nastala RepRap zajednica.
    Ja trenutno sklapam jedan 3D štampač tipa CoreXY plastični djelovi su odštampani na drugom 3d štampaču tako da se ovaj moj podudara sa RepRap filozofijom dakle spada u taj tip štampača.

    Imate 3d štampač, planirate da nabavite jedan (koji tačno i zašto baš taj) ili ste više u fazonu DIY ili ti "Uradi sam" ?

    PS:
    Prije određenog vremena ja sam planirao da kupim gotov kit sa aliexpress-a i nakon par dana dobio sam porku od jednog člana ovog foruma koji mi je rekao da je on kupio 3d štampač tipa kartezijac ili poznatiji kao Pruša i3 ali repliku i da je morao da plati DHL-u koliko se sjećam neku taksu špediterske usluge valjda kako li već i da je morao da dobije dozvolu od ministarstva ekeonomije ako se dobro sjećam kako bi ga uvezao .Tako da ako ste i sami kupili gotov 3D štampaču u djelovima pišite na ovu temu detaljnije šta i kakva je danas procedura kako bi se uvezao jedan 3d štampač

  4. #3
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    602
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    3D štampač može da posluži i kao 2d plotter




  5. The Following User Says Thank You to Vido89 For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    602
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Konačno sam sastavio svoj RepRap štampač koji je tipa CoreXY i sa njim postižem nevjerovatne brzine štampanja support materiajal @ 80mm/s
    Ako je neko u toku sastavljanja svog RepRap štampača i trebaju mu plastični djelovi rado ću ih odštampati za neku simboličnu naknadu ili
    čak besplatno ako nema nešto puno djelova, naravno samo je potrebno da dokaže da mu samo ti plastični djelovi nedostaju i da obeća da će
    i sam uraditi isto (odštampati djelove za rep rap šampač) za neku treću osobu

    PS: trenutno imam oko 100g filamenta
    Last edited by Vido89; 16-10-23 at 22:06.

  7. #5
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    445
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    90 Posts

    Default RepRap - samoreplikativni 3D štampač

    Ima li koja tema o 3d stampanju, imam dva, formlabs i ackurettu, to nisu ovi na traku nego na rezine, rado bih cuo dje nabavljate tecnost iskustva, preporuke neke
    Last edited by sl0t3; 16-10-23 at 22:07.

  8. #6
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    602
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sl0t3 View Post
    Ima li koja tema o 3d stampanju, imam dva, formlabs i ackurettu, to nisu ovi na traku nego na rezine, rado bih cuo dje nabavljate tecnost iskustva, preporuke neke
    Ima par starih tema ali ništa specijalno samo u google unesi "3d stampaci site:forum.cdm.me"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P: Epson štampači
    By singer in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 12
    Last Post: 15-12-11, 19:06
  2. štampa i uokviriririvanje
    By cpu in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 15
    Last Post: 11-01-10, 20:36
  3. P: Matrični štampači
    By Omega in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 04-10-09, 12:56
  4. problem sa štampačem
    By Dutch in forum Hardware
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-08, 13:35
  5. matrični štampač...
    By shale in forum Ostali oglasi
    Replies: 6
    Last Post: 21-11-06, 04:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •