View Poll Results: Slazete li se da je ovo bolje od toga da CG Mitropolija bude samo filijala SPC

Voters
44. You may not vote on this poll
  • Slazem se, bolje je.

    33 75.00%
  • Ne, bolje je da srpski Patrijarh bira i postavlja CG Mitropolita

    11 25.00%
Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 180

Thread: Novi program DPS-a: Obnova autokefalnosti Crnogorske Mitropolije

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    [/B]

    Da, Grb,Lomi(ili Luksic!) i pored njih Amfi, ... i EU zastava ispod koje bi sjedeli- i to bi ZAISTA bila koalicija najpametnijih i najsposobnijih, ......, kadra da se nadmudruje sa bilo kim od svetskih vladara i da od ove nase ljepotice od zemlje zaista stvori Monako....

    Pozdrav,
    Daboda se pomamio, ako ja ne mislim da se ti Bone ponekad sprdas. Cu Monako. Vatikan bre. Cas Filip mitropolit, a Amfi preśednik, pa se zamijene i opet.

  2. #27
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Neka digne dva prsta ko smatra da Amfi i DPS nisu listovi jednog cvijeta. Ne mogu reći da se neđe u dubini svog biće ne smijem grohotom na muke presjednika kućnih savjeta i mjesnih zajednica kako sjutra izaći a ne pogriješit pri komentarisanju ove vijesti.

  3. #28
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Neka digne dva prsta ko smatra da Amfi i DPS nisu listovi jednog cvijeta. Ne mogu reći da se neđe u dubini svog biće ne smijem grohotom na muke presjednika kućnih savjeta i mjesnih zajednica kako sjutra izaći a ne pogriješit pri komentarisanju ove vijesti.
    Jasno ka dan(ne mislim na dnevnu štampu). Kuva nam DPS čorbu samo tako.Još da se sa SNP spoje i to je to.Sve ono što se moglo ranije naslutit i čut bi bilo ostvareno

  4. #29
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    E jebale ih crkve, neka me Bog oprosti, a zlatili se katolici, jedna je kod njih Rimokatolicka i kraj, a kod nas, Ruska pravoslavna, Srpska pravoslavna, Makedonska pravslavna, Bugarska pravoslavna, Grcka pravoslavna, Crrnogorska pravoslavna... Treba biti jedna i kod nas samo pravoslavna i kraj. Crkva sluzi da se ljudi u njoj Bogu mole, ako je pravoslavna nije bitno cija je. Nego nas narod oce da se pokolje oce li kod Mihajla ili kod Amfilohija i ovi sto su kod Mihajla smatraju ove sto su kod Amfija krvnim neprijateljima i obrnuto... Kakva je to vjera? Trta-trta.

  5. #30
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Autokefalnost je jedna formalna stvar kojoj treba teziti, jednom dijelu naroda bitna sto je nuzno za mir medju bracom.
    Taman ka sto dva brata oce svoje kuce i porodice.

  6. #31
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Jeste da je to stvar dps, no siguran sam da ce, onako robustan kakav je, Ranko Krivokapic skociti protiv ovoga iz dps, jer sam ga ja za vrijeme prenosa Skupstine 20X cuo kako se poziva na tekovine Francuske burzoaske revolucije i odvojenost crkve i drzave. Kakvih ljevicara jadi ih ne znali
    Kad bi danas protiv ovog Mila, stao Milo iz 90-ih, ta dva bi Mila vodila rat do satiranja.

  7. #32
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,821
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,042
    Thanked in
    1,807 Posts

    Default

    Изгледа да од овога и ми монархисти можемо профитирати, ако ДПС крене да испуњава Амфилохијеве увјете за аутокефалност.....

    Занима што српски корпус Црногораца (или црногорски корпус Срба) мисли о овом предлогу, не оглашавају се...
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  8. #33
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    SNP podržava a ostali mogu samo da grizu nokte i da se mole,jer im odlazi saveznik najjači.Ništa vlada Srbije itd ako Amfi prekine sa anatemema na račun Crnogoraca.

  9. #34
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    SNP podržava a ostali mogu samo da grizu nokte i da se mole,jer im odlazi saveznik najjači.Ništa vlada Srbije itd ako Amfi prekine sa anatemema na račun Crnogoraca.
    Odakle ti informacija da SNP podrzava? Ili to samo nagadjas?

  10. #35
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://pcnen.com/detail.php?module=2&news_id=54703

    Đukanović: DPS zainteresovan za samostalnu crkvu

    Milo Đukanović, lider Demokratske partije socijalista, je rekao da je Mitropolija crnogorsko primorska, iako autonomni, ipak dio Srpske pravoslavne crkve koja nije dovoljno u saglasju sa onim što su državni interesi Crne Gore, te da je DPS zainteresovana za prevazilaženje podjela unutar pravoslavnih vjernika u Crnoj Gori.

    "Mitropolija je, koliko god autonomna, dio Srpske pravoslavne crkve čija je centrala u državi Srbiji. Dakle u onoj državi koja ne gleda blagonaklono na crnogorsku nezavisnost. Ona djeluje sa stanovišta usaglašenih interesa sa srpskim državnim interesom. Dosta je logično da, ako želimo pravoslavnu crkvu, ona bude u harmoničnim odnosima sa crnogorskim državnim organima", rekao je Đukanović u intervjuu za TV Crne Gore, komentarišući zalaganje, u novom programu DPS-a, za jednu organizaciono samostalnu pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori.

  11. #36
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Odakle ti informacija da SNP podrzava? Ili to samo nagadjas?
    Imam takav osjećaj, kad me zasvrbi ispod lijeve plećke tačno znam da su postigli koncenzus
    Viđećemo brzo

  12. #37
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Ja imam velike rezerve prema toj ideji. To bi moglo previše približiti Crnogorce i Srbe... i to sad kad smo se skoro navikli da živimo jedni pored drugih, kao dva paralelna svijeta.

  13. #38
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Ja imam velike rezerve prema toj ideji. To bi moglo previše približiti Crnogorce i Srbe... i to sad kad smo se skoro navikli da živimo jedni pored drugih, kao dva paralelna svijeta.
    Jes, ali istovremeno imas veliki broj Srba koji kazu da nijesu nista manji Crnogorci od ovih sto se kao Crnogorci pisu na popis, cak bi se i uvrijedili da im reces da nijesu Crnogorci.

    Mozda si ti od onih Srba koji nema veze s Crnom Gorom, osim sto zivis odje, ali takvi su u manjinu.

  14. #39
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Iz Katunske nahije sam Peko ako ti je to od bilo kakvog značaja. Kažu da su moji bili zelenaši, ako je i to od bilo kakvog značaja. U potpunosti priznajem i crnogorsku državu i crnogorsku naciju. Želim im sve najbolje i dajem koliko mogu da država napreduje. Najvećim Crnogorcima današnjice smatram Mila, Ranka, Miraša, Novaka Adžića, ... i ne doživljavam ih kao sebi bliske.
    Ne, mi definitivno nismo ista nacija.
    Last edited by Stradivari; 17-05-11 at 00:20.

  15. #40
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Iz Katunske nahije sam Peko ako ti je to od bilo kakvog značaja. Kažu da su moji bili zelenaši, ako je i to od bilo kakvog značaja. U potpunosti priznajem i crnogorsku državu i crnogorsku naciju. Želim im sve najbolje i dajem koliko mogu da država napreduje. Najvećim Crnogorcima današnjice smatram Mila, Ranka, Miraša, Novaka Adžića, ... i ne doživljavam ih kao sebi bliske.
    A kako dozivljavas Katunjane u globali? Kao sebi bliske, kao svoj narod ili kao tudji narod (posto se skoro svi, preko 95%, izjasnjavaju ka Crnogorci)? Ili su ti skoro svi iz tvoje djedovine omrzli zbog toga sto su Crnogorci?

  16. #41
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ima li idhje ikoga da pomisli na BOGA OCA, SINA H-RISTA I SVETOGA DUHA,
    ili je sve na prodaju ka`na tushku dzadu,
    kad ce PREOBRAZENJE da se PREOBRAZE, jer su mnogi ocrnili OBRAZE, umjesto PASTIRA i ljubavi za bliznjega, imamo DVA VODA VOJSKIE ZAKRVLJENJE I ZATROVANE MRZNJOM, uz BLAGOSLOV ZLOUSTIH POPOVA&LOPOVA, i posledice KLANJA PO KUCAMA, pljachke DRUSHTVENE IMOVINE I po Branimiru Bilicu ZLOCHINACHKI UDRUZENI PODHVAT,
    u jurish na DRUSHTVENU IMOVINU, bez straha od BOGA&NARODA.

    Ako BOG osudi CRNU GORU, da ZLOUSTI KLETVOBACACH bude direktna komunikacija TOTAL ILI KABLOVSKA SA NEBESIMA, ja se vishe BOGU NECU MOLIT ZA MILOST.
    Last edited by milovan; 17-05-11 at 01:23.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #42
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE=Hari Krisna;2216988]Daboda se pomamio, ako ja ne mislim da se ti Bone ponekad sprdas. Cu Monako. Vatikan bre. Cas Filip mitropolit, a Amfi preśednik, pa se zamijene i opet.[/QUOTE


    Zao mi je sto tako reagujes!

    Ne boj se...lako ce ti biti, jer se nikada nece osvariti ono sto sam napisao....a da hoce-NE BI NAM LOSE BILO!

    Da bi posli dalje i prevazisli ovu duboku krizu i PRAVU TRANZICIJU KOJU KONACNO ZIVIMO moramo prevazici ovu ostru podjeljenost medju gradjanima, a to moze da se postigne ili ulaskom u EU ili unutrasnjim konsezusom koji ce rezulatovati koalicijom koja zastupa barem 75% gradjana. To bi se na gore pomenuti nacin najvjerovatnije postiglo. No nece do toga doc, nazalost ...

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  18. #43
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Dragi moj prijatelju Bone,

    daj mene te ruzichaste naochale, da dushom danem desetak dana, da pochnem vjerovat u progres, drzavu, popove i dobre ljude, jer se sve vishe bavim sa motikom i cvijecem i povrcem, da bi sachuvao zdravi razum i optimizam.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  19. #44
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Ne znam, Peko, koliko % Katunjana pripada kategoriji "novih" Crnogoraca. I odakle tebi ideja da ih zbog toga mrzim? Ja ih samo ne doživljavam sebi bliskom.
    A državne ili, još gore, partijske crkve su smiješne.

  20. #45
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Ne znam, Peko, koliko % Katunjana pripada kategoriji "novih" Crnogoraca. I odakle tebi ideja da ih zbog toga mrzim? Ja ih samo ne doživljavam sebi bliskom.
    A državne ili, još gore, partijske crkve su smiješne.
    Katunjani si, velis, a ne dozivljavas Katunjane "sebi bliskim". Bez vrijedjanja, ali ti si opterecen politikom, a to ti nije zdravo.

  21. #46
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crnogorska Demokratska pravoslavna crkva socijalista u Crnoj Gori.

    Na prvu ruku ova vijest izgleda kao šamar Ustavu gdje je neko neznaven napisao da je crkva odvojena od države.
    Neko sa malo dužim sjećanjem će se zapitati otkud bivšim komunistima ideja da se miješaju u crkveno uređenje. Zar ne bi logično bilo da je se recimo odreknu.
    To je naravno na prvu loptu, mada su posljedice ovog čina dugoročnije.

    Biće prostora za diskusiju, nego opet da se vratim na istoriju.
    SPC je u ovom "formatu" kreirana 1921. ujedinjenjem mitropolije koje su djelovale u slobodnim i okupiranim državama. (Austr-ugarskoj, Turskoj, Srbiji i Crnoj Gori) Isto kao i cetinjska, autokefalne su bile i Karlovačka i Beogradska mitropolija. Stvorena je SPC kakvom je danas znamo.

    Dalje, koliko ponavljate da je Crna Gora prisajedinjena Srbiji, prosto zaboravljate jednu ozbiljnu stvar.
    Cilj svih dešavanja sa kraja 1918 nije bila Velika Srbija, nego zajednička državaa južnih Slovena.
    Kraljevina Srbija je prestala da postoji 1. decembra 1918, kada je kreirana Kraljevina Srba Hrvata i Slovenaca.
    SPC je kreirana u sklopu Kraljevine SHS.

    Kada tako silno gorite oko božićne pobune, recite mi šta je njen cilj bio? I to 1919-20?
    Da se vrati crnogorska državnost i Crna Gora izuzme iz SHS? Ko bi to tada dozvolio? $edinjene države, Engleska, Francuska? Ne bi niko, jer su tada bili takvi odnosi u svijetu, kao što su ovakvi danas.

    Tri unutrašnja faktora su tada postojala na tlu Jugoslavije - Država SHS (SloHrvSrba), Kr. Srbija i Kr. CG.

    Jednostrano pišete da je to bilo gašenje CG, a slova nemate kako su se i Hrvati Slovenci bunili protiv srpske krune na čelu države.

    1918 se desio istorijski proces ujedinjena južnih Slovena, koji je kako vidimo bio pogrešan. A svaki stav koji događaje iz 1918, 1389 i 1042 gleda iz perspektive 200? je najblaže rečeno intelektualno izazvan.



    Šta je situacija danas? SPC realno ima problem, koji nastaje koliko od sopstvenog nasleđa, toliko zbog pritiska od novonastalih državica koje nemaju drugi način za postizanje sopstvenog identiteta.

    Eksperiment sa NVO CPC se pokazao kao neuspješan, a crnogorske vlasti su ocijenile da im u ovom odnosu strana najviše odgovara makedonski scenario.

    Kao što ga je bilo moguće sprovesti 60ih u Makedoniji jer smo imali komunističke vlasti u tadašnjiim državicama republikama, tako je i danas. Srbija ne smije da se miješa u te odnose, jer ne može da se raširi na toliko strana.


    Ukratko, ne valja.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  22. #47
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Interesantno da se Crkva jos nije oglasila... DPS je izabrao sjajan trenutak za ovu pricu, Sabor SPC u Bg. Ovo je jedna prica koja ce trajati dugo, dugo... U sustini, dok se Srbi okupljaju oko Crkve kao primarne institucije sa kojom se apsolutno identifikuju u CG, nikakve identitetske krize koju vlast prizeljkuje medju Srbima u CG nece biti.
    Just to slip the skin...

  23. #48
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na partijskom kongresu raspravljati o pitanjima crkve je najveca glupost u istoriji gradjanskih drzava i demokratskih politickih sistema.

    Da li ce neka crkva biti autokefalna ili ne zavisi iskljucivo od prakticnih razloga same crkve, a nikako drzave u kojoj crkva djeluje.

  24. #49
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Naprotiv Peko, ja nisam opterećan politikom već ljudskim odnosima. Ne mogu meni bliski biti oni koji me nazivaju (a možda i smatraju) izdajnikom i neprijateljem...pa sve da su mi iz kuće. Mene nikad nije bilo strah, niti neprijatno biti u manjini.
    Last edited by Stradivari; 17-05-11 at 10:31.

  25. #50
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Interesantno da se Crkva jos nije oglasila... DPS je izabrao sjajan trenutak za ovu pricu, Sabor SPC u Bg. Ovo je jedna prica koja ce trajati dugo, dugo... U sustini, dok se Srbi okupljaju oko Crkve kao primarne institucije sa kojom se apsolutno identifikuju u CG, nikakve identitetske krize koju vlast prizeljkuje medju Srbima u CG nece biti.
    Da samo je problem Srba u Crnoj Gori je u tome sto je crkva jedini kohezioni faktor koji doprinosi ocuvanju nacionalnog identiteta, dok sa druge strane imamo 10 stranaka koje svojom nesposobnoscu sprjecavaju da se tih 33% stanovnistva politicki organizuje u jedinstven politicki subjekt, nakon cega bi se lakse izborili za svoja prava koja se ticu identitetskih pitanja kao sto je jezik.

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Izgradnja i obnova carstva…
    By metuzalem in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-10, 13:57
  2. Replies: 7
    Last Post: 23-06-10, 18:53
  3. Duhovna „Obnova i Izgradnja...“
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 38
    Last Post: 06-01-07, 16:27
  4. Novi program za provjeru ADSL protoka
    By Domino_nk in forum Software
    Replies: 34
    Last Post: 01-10-06, 01:03
  5. Novi protesti crnogorske opozicije
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 54
    Last Post: 09-06-04, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •