View Poll Results: Slazete li se da je ovo bolje od toga da CG Mitropolija bude samo filijala SPC

Voters
44. You may not vote on this poll
  • Slazem se, bolje je.

    33 75.00%
  • Ne, bolje je da srpski Patrijarh bira i postavlja CG Mitropolita

    11 25.00%
Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 180

Thread: Novi program DPS-a: Obnova autokefalnosti Crnogorske Mitropolije

  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Novi program DPS-a: Obnova autokefalnosti Crnogorske Mitropolije

    http://portalanalitika.me/politika/v...vnu-crkvu.html

    DPS za jednu organizaciono samostalnu Pravoslavnu crkvu!

    16. maj 2011.
    Share

    Demokratska partija socijalista zalagaće se za jednu, organizaciono samostalnu pravoslavnu vjersku zajednicu u Crnoj Gori, stoji u novom programu DPS-a koji će biti usvojen na VI kongresu te partije u Podgorici, saznaje Portal Analitika.
    - Pošto su pravoslavni vjernici podijeljeni u Crnoj Gori, prevazilaženju ove podijeljenosti najbolje pogoduje jedinstvena i organizaciona samostalnost pravoslavne vjerske zajednice uz puno poštovanje i afirmaciju crnogorskog, državnog i nacionalnog i kulturnog identiteta i međunacionalnog sklada – navodi se u novom programu DPS-a u odjeljku „Za društvo evropske budućnosti“. U Programu se dodaje da je DPS partija koja je posvećena prevazilaženju svih podjela u Crnoj Gori koje mogu ugroziti stabilnost, prosperitet i međunarodni ugled Crne Gore.
    Dio Programa u kome se DPS jasno izjasnio o pitanju crkve prvobitno nije stajao u nacrtu novog programa, već je, prema saznanjima Portala Analitika, uvršten nakon javne rasprave.
    Izvor Portala Analitika iz vrha DPS-a je kazao da ovakva formulacija suštinski znači da će se DPS zalagati da pravoslavna crkva u Crnoj Gori bude autokefalna kao što je i bila nekad prije 1918. godine i da organizaciono prostor njenog djelovanja bude teritorija čitave Crne Gore.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    DPS je ovim novim programom pokaza da misle na dugorocnu stabilnost Crne Gore.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,092
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Kad sam ja reka prije 5-6 godina da je Amfilohiju to nuđeno neki su me zezali ođe.To će i da bude.Amfi se nada tronu SPC al kako to nije zakučio onda će se okrenut svom "selu" u kom može gazdovat a da ga niko ne čačka.
    DPS nisam siguran koliko misli na stabilnosti al zato misli na svoju guzicu.Ovim sebi stvaraju zaleđe i podršku crkve koja će dobiti samostalnost(formalnu) u odnosu na SPC.Jedini problem može bit da i druge mitropolije to traže a da onda patrijarh beogradski Amfiju odbije želju.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Cio kongres DPS će proteć razglabajući o nečemu što i nije njihov posao??? Pa to je vrhunac krize u svakom pogledu a ponajviše mentalnom...
    ps: nije mi jasno što ne ugase tu partiju nego je neprestano urušavaju...
    deuscroix

  5. #5
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,044
    Thanked in
    1,808 Posts

    Default

    Ко се имало разумије у устројство православне Цркве, зна да су Амфилохије и Јоаникије, са пратећим епископијама, већ независни.
    Ствар је у томе што је Амфилохије падом Коштунице (зет) изгубио политичку подршку и и постао омражен у Србији, што се и видјело приликом посјете Тадића.
    Мислим су стратези у ДПС-у то осјетили и сад покушавају да придобију Амфилохија, који има значајан утицај у Црној Гори, и тиме потпуно преузму све облике друштвеног живота. А изгледа да се то Амфилохију допало....
    Страшно ме интересује како ће реаговати остале епархије у ЦГ на овај политички брак у најави.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,092
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Reagovaće tako što će podržat jer su svi došli preko Amfija manje više .Većina tih likova nije porijeklom iz Crne Gore nego su izvanjci pa samim tim nisam siguran koliko imaju uporište ođe bez "Capo di tutti Capi". Sama SPC bi mu radije dala autokefalnost negoli da izaziva sukob sa njim koji može bit mučan i ostavit velike posledice na njeno ustrojstvo. Jedino je pitanje da ne bi recimo Karlovačka mitropolija krenula tim putem, pošto je i ona 1918 ušla u sastav SPC ka i Crnogorska.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Reagovaće tako što će podržat jer su svi došli preko Amfija manje više .Većina tih likova nije porijeklom iz Crne Gore nego su izvanjci pa samim tim nisam siguran koliko imaju uporište ođe bez "Capo di tutti Capi". Sama SPC bi mu radije dala autokefalnost negoli da izaziva sukob sa njim koji može bit mučan i ostavit velike posledice na njeno ustrojstvo. Jedino je pitanje da ne bi recimo Karlovačka mitropolija krenula tim putem, pošto je i ona 1918 ušla u sastav SPC ka i Crnogorska.
    Karlovacka nema svoju drzavu, vec njima treba podrska iz Beograda (finansijska i svaka druga). Uostalom, Crna Gora je jedina drzava sa dominantnim pravoslavnim stanovnistvom koje nema svoju Crkvu, vec nam Mitropolite biraju gradjani drugih drzava.

    P.S. Bude li Amfilohije prista da obnovi autokefalnost njegova popularnost u CG ce drasticno skocit, bez obzira na neke grdne izjave koje je imao u proslosti, a zbog kojih se i javno pokajao i bez obzira sto je dovodio Arkana u Cetinjski Manastir. Obnovom autokefalnosti oprace se od svega toga ka sto se Milo opra od Dubrovnika i uci ce u istoriju ka sto ce Milo uc obnovom drzavnosti. I konacno ce moc Cetinjem da se sheta, a da ne strahuje od napada od obicnih gradjana.
    Last edited by Peko; 16-05-11 at 14:48.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,044
    Thanked in
    1,808 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Reagovaće tako što će podržat jer su svi došli preko Amfija manje više .Većina tih likova nije porijeklom iz Crne Gore nego su izvanjci pa samim tim nisam siguran koliko imaju uporište ođe bez "Capo di tutti Capi". Sama SPC bi mu radije dala autokefalnost negoli da izaziva sukob sa njim koji može bit mučan i ostavit velike posledice na njeno ustrojstvo. Jedino je pitanje da ne bi recimo Karlovačka mitropolija krenula tim putem, pošto je i ona 1918 ušla u sastav SPC ka i Crnogorska.
    Могуће да је тако, али у СПЦ већ дуже вријеме влада збрка горе од оне у Скупштини Србије, не зна се ту ко кога контролише.
    Карловачка митрополија не би ишла тим путем....али за Македонце баш и нисам сигуран.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  9. #9
    Join Date
    May 2011
    Location
    CG
    Posts
    136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neka čine što hoće, ali onaj Amfilohije ima mnogo lošu priču... Ne znam koliko je narod spreman da to zaboravi.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovo da nije istina bila bi savrsena humoreska. Politicka partija će se svojim politickim programom zalagiti za crkvu..... ali osnovna postavka programa nije teoloska već gradjanska.
    Nacelna odredica ne pokazuje detalje i kako bi to izgledalo u praksi pa bi na sljedećem kongresu mogli odluciti da mitropolit bude Sveto ili Milo, Filip ili mladi Luksić pomiritelj. Za sve će se oni zalagiti i sve će zivo u program ubaciti samo da se zakoni ne pominju. DPS neka u program, kongrese i sopstvenu svijest ubace samo jednu tacku - zakon Neka obezbjedi istinsku ravnopravnost svih religija i crkvi i striktno primjeni zakon
    kako pise na sve ekstremiste u mantijama, fesovima.... jer to duznost vlasti i partija, a ekumenizam neka sire nedjeljom u crkvi kojoj 'oće.

  11. #11
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    DPS je ovim novim programom pokaza da misle na dugorocnu stabilnost Crne Gore.
    Svaka im čast ali ako će se narod u CG poklat oko nečega, to nije ni crkva ni vjera...
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,092
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SAJBER-QRAJBER View Post
    Neka čine što hoće, ali onaj Amfilohije ima mnogo lošu priču... Ne znam koliko je narod spreman da to zaboravi.
    Čuš narod .Ti si lud .Sve su dosad progutali i zaboravili a ovo će još lakše.Neka to,no će svi slike Amfijeve počet držat u kuću.Grb,Lomi i pored njih Amfi.

  13. #13
    Join Date
    May 2011
    Location
    CG
    Posts
    136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Čuš narod .Ti si lud .Sve su dosad progutali i zaboravili a ovo će još lakše.Neka to,no će svi slike Amfijeve počet držat u kuću.Grb,Lomi i pored njih Amfi.
    A i to što veliš... Vazda je jadni narod ispaštao.

  14. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://portalanalitika.me/drutvo/vij...nogorska-.html

    Mitropolit Mihailo: Može jedinstvena crkva, ali da bude Crnogorska
    16. maj 2011.


    Poglavar Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo podržao je danas u ekskluzivnoj izjavi za Radio Antenu M, dio novog programa Demokratske partije socijalaista po kojem će se ta partija zalagati za jednu, organizaciono samostalnu pravoslavnu vjersku zajednicu u Crnoj Gori, navodeći da je to dobro rješenje pod uslovom da jedninstvena pravoslavna crkva bude -Crnogorska.

    - Crnogorska pravoslavna crkva je autokefalna, koja je prizanata kao takva, i ona takva mora da postoji u državi Crnoj Gori, jer tako postoji i crnogorska država. Sam zaključak mislim da je dobar, mislim da svi mi možemo i trebamo da ga podržimo, da bi se riješilo pitanje jače države Crne Gore i crnogorske autokefalne crkve. Ni jedna država danas nema jednu pravoslavnu crkvu, svaka je nacionalno vezana za svoju naciju, kao što je Ruska pravoslavna crkva, Sprska, Crnogorska, Makedonska, Bugarska. Ovdje je prisutna autokefalna crnogorska crkva, ona koja stvarala državu i njeno učešče u njenom postojanju, rekao je Mihailo.


    Uopste se ne slazem sa Mitropolitom Mihailom ovdje, mislim da pravoslavna Crkva ne treba da bude vezana za naciju. Vec posto svaka drzava sa dominantnim pravoslavnim stanovnistvom ima svoju pravoslavnu Crkvu, onda i mi treba da obnovimo autokefalnost nase Mitropolije, a nikako tu autokefalnost vezivat za crnogorsku nacionalnost, jer kod nas ima 33% pravoslavaca koji ne pripadaju toj nacionalnosti i zbog njih treba napravit kompromis. Ako, radi pospjesivanja tog kompromisa, Amfilohije treba da bude na celo obnovljene autokefalne Mitropolije onda neka bude.
    Last edited by Peko; 16-05-11 at 15:28.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,092
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Da nisi slučajno član DPS-a .Kako odma okrenete ploču i već u zlato Amfija kujete

  16. #16
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Da nisi slučajno član DPS-a .Kako odma okrenete ploču i već u zlato Amfija kujete
    Dje si vidio da ga kujem u zlato? Taj citat od mene neces nac. Ali je sigurno da ce mu popularnost skocit ako on bude na celo obnovljene autokefalne Mitropolije i sigurno ce mu se proslost zaboravit u istoj mjeri ka i Milu. Lazem li?

    A ako Amfilohije ima imalo crnogorske krvi u sebe, onda je sigurno da zeli u istoriju da udje ka neko znacajan, a ne samo ka neki mitropolit. Jedno je obnovit autokeaflnost jedne Crkve, a drugo je obnavljat opekama neke male crkvice po raznijeh chuka.
    Last edited by Peko; 16-05-11 at 15:49.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ma na sljedećem kongresu DPS-a će izabrati mitropolita samo da ne bude pripravnik pa ko god oće

  18. #18
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako mislis da je Crkva u CG samo vjersko pitanje, a ne politicko, onda se grdno varas. A ako je politicko, onda ga treba kao takvo i tretirat.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Znam ja Peko da je to politicko pitanje. Kad bila jedna politika nidje nijednog vjernika, kad dosla druga politika u Crnu Goru vise vjernika no stanovnika, no se ja bojim zaokreta. Zamisli da na sljedećem kongresu DPS kaze u programu da smo svi nudisti pa da se ojadu zabavim cuvajući gace da mi ih ko na silu ne skida na sred ulice.

  20. #20
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    To isuvise lijepo zvuci da bi bilo istinito, i sto ce onda biti sa vjernicima SPC, da li ce oni tada za Badnji dan da nalazu badnjake po parkovima, a da liturgije odrzavaju po postama i supermarketima ? Mislite li da nece biti zatvaranja u manastire i odbrane manastira i od Amfilohija ?

  21. #21
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    To isuvise lijepo zvuci da bi bilo istinito, i sto ce onda biti sa vjernicima SPC, da li ce oni tada za Badnji dan da nalazu badnjake po parkovima, a da liturgije odrzavaju po postama i supermarketima ? Mislite li da nece biti zatvaranja u manastire i odbrane manastira i od Amfilohija ?
    Mislim da je DPS-u cilj da ne bude dvije nacionalne Crkve, vec jedna koja je za sve, a koja nema nacionalni predznak, tj da Crkva nije srpska niti crnogorska, vec samo pravoslavna. A da bi to postigli onda crnogorskog Mitropolita ne bi moga birat i postavljat Beograd, jer bi onda ona i dalje bila dio srpske pravoslavne Crkve, te je zbog toga neophodno obnovit autokefalnost. To bi na neki nacin bio kompromis i pomirenje pravoslavnog naroda u CG.

    Samo je pitanje kako ce to progutat srpska strana, posto oni imaju "vjersku dominaciju" u CG. Ali ako uspiju da se dogovore sa SNP-om (oko verbalne podrske) i sa Amfilohijem onda bi se puno lakse to moglo prezentovat Beogradskog Patrijarsiji, jer su oni ti koji to moraju odobrit. Medjutim, mene je najvaznije da se kompromis napravi u CG, a to sto ce u Beograd mislit... lako bi ja za to.
    Last edited by Peko; 16-05-11 at 16:10.

  22. #22
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ja koliko se razumijem i koliko sam pratio i citao neke stvari svojevremeno je mitropolit CPC Gavrilo Dozic predao neki dokument tomos ili tako nekako se zove, u svakom slucaju poenta je da se mitropolit CPC odrekao svoje autokefalnosti da bi se stvorila zajednicka crkva koja je bila kao i kraljevina, srpska. Sto ce reci ukoliko mitropolit nasljednik toga mitropolita zatrazi priznanje autokefalnosti njemu se ima izaci u susret, zato pretpostavljam ovi Dedeic, Vucinic & Co nijesu ni trazili autokefalnost od Carigradske Patrijarsije koja je izgleda nadlezna za takve stvari, jer su znali da ih ne sleduje. Kako bi se znaci u ovom slucaju Amfilohiju priznala autokefalnost CPC od strane Carigradske Patrijarsije to je manje bitno da li bi i SPC priznala nasu autokefalnost.
    Mislim da je to kanonski ispravno i da bi u tom slucaju CPC imala puno vise vjernika nego sto je sad slucaj, svi Crnogorci koji su vjernici SPC bi bili vjernici svoje CPC a njih je najveci broj. To je DPS davno trebao da zavrsava sa Amfilohijem, a ne sad da stavlja u svoj politicki program, no oni sve rade naopako pa ne cudi ni to.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Čuš narod .Ti si lud .Sve su dosad progutali i zaboravili a ovo će još lakše.Neka to,no će svi slike Amfijeve počet držat u kuću.Grb,Lomi i pored njih Amfi.


    Da, Grb,Lomi(ili Luksic!), Ranko i pored njih Amfi, EU zastava ispod koje bi sjedeli- i to bi ZAISTA bila koalicija najpametnijih i najsposobnijih, POMIRENJE DUHOVNOG I MATERIJALNO, POMIRENJE CRNOGORACA I SRBA, POMIRENJE KAO JING I JANG, KOJE CINI KRUG, (najsavrseniji oblik!) i na taj nacin da se mobilise maksimum potencijala zemlje i postigne puni sinergijski efekat...to bi bila koalicija vladara oba pomenuta "plana", kadra da se nadmudruje sa bilo kim od svetskih vladara i da od ove nase ljepotice od zemlje zaista stvori Monako...To je to!!!:

    A PRAVOSLAVNA CRKVA CRNE GORE da primi one klirike sadasnje CPC koji hoce u tu novu-staru crkvu...uz malu epitimiju, recimo. ..a koji nece-neka i dalje imaju svoju, crkvu sa par stotina clanova, kod kojih je mrznja prema SPC jaca od zelje za napretkom MNE...i to je takodje legitimno.
    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 16-05-11 at 19:57.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  24. #24
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Sreca sto smo rijesili ostala strateska pitanja pa se ovim sad mozemo komotno baviti.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    cuj na kongresu ce odlucivati o crkvi..ovo se ne zna ko je gori, crkva se mijesa u politiku politika se mijesa u crkvu..a niko se ne bavi svojijem poslom
    She is only here to annoy herself!

Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Izgradnja i obnova carstva…
    By metuzalem in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-10, 13:57
  2. Replies: 7
    Last Post: 23-06-10, 18:53
  3. Duhovna „Obnova i Izgradnja...“
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 38
    Last Post: 06-01-07, 16:27
  4. Novi program za provjeru ADSL protoka
    By Domino_nk in forum Software
    Replies: 34
    Last Post: 01-10-06, 01:03
  5. Novi protesti crnogorske opozicije
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 54
    Last Post: 09-06-04, 20:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •