Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 61

Thread: Paolo Koeljo

  1. #26
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Paolo Koeljo... samo neka je ziv i zdrav :roll:

  2. #27
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koeljo je primjer kako je prosjecnost zna biti vrhunski zaradjivac parustina.

  3. #28
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Sljedeći dijalog je moja predstava o Koelju i njegovim čitaocioma, a izvučen je iz konteksta urbanih zaBELskih priča:
    "Što čitaš?"
    "Ja Petagoru!"
    "Je li to onaj grčki mislilac?!"
    "Ne jadan, to ti je KoeLo"
    Axaxaxax...ali avaj, pametnije je $es' i gledat' Rubi! Nesrećni, nesrećni KoeLo...
    Last edited by underwater love; 25-04-05 at 19:37.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  4. #29
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kapetan
    P. Koeljo - Zahir


    Juce sam zavrsio s citanjem ,mnogo dobra knjiga!
    EVO JEDAN CITAT:"PRILAGODJAVANJE:U NASEM ZIVOTU UVIJEK POSTOJI NEKI DOGADJAJ KOJI JE ODGOVORAN ZA TO STO SMO PRESTALI DA NAPREDUJEMO.NEKA TRAUMA,NEKI NAROCITO TEZAK NEUSPJEH,LJUBAVNO RAZOCARENJE,PA CAK I POBJEDA KOJA NAM NIJE SASVIM JASNA,TOLIKO NAS OBESHRABRI DA ODUSTAJEMO OD DALJEG PUTA.VRAC U PROCESU RAZVOJA SVOJIH SKRIVENIH MOCI MORA NAJPRIJE DA SE OSLOBODI TE "TACKE PRILAGODJAVANJA",A ZA TO MORA DA PREISPITA CIJELI SVOJ ZIVOT I UTVRDI GDJE SE ONA NALAZI"
    Last edited by ssrdan; 22-02-06 at 23:57.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  5. #30
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eto, vidis, zar nije Koeljo genije? Uspio je da te ubijedi, kao i milione sirom svijeta.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  6. #31
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pricajuci o Koelju,bas sam prije neki dan dovrsio citanje njegove "Pete gore".Inace sam procitao joe neke njegove knjige(Alhemicar,Prirucnik za ratnike svjetlosti,Na obali rijeke Pjedre),i mogu da kzem da sam apsolutno razocaran.Ne kazem,mozda grijesim,ali mislim da je toliko hvaljena dubina njegovih knjiga prilicno lazna(pseudofilozofija),a sa njegovim religiozno-romanticarsko-kvazifilozofskim tripom na mene ne ostavlja ama bas nikakav utisak.Pompeznost i ocita teznja da se dokaze kao dubokouman svjedoce nam o uobrazenoj personi.A ustvari je jos samo jedan od onih koji nezasluzeno sijaju na savremenom knjizevnom nebu.
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  7. #32
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg
    Pricajuci o Koelju,bas sam prije neki dan dovrsio citanje njegove "Pete gore".Inace sam procitao joe neke njegove knjige(Alhemicar,Prirucnik za ratnike svjetlosti,Na obali rijeke Pjedre),i mogu da kzem da sam apsolutno razocaran.Ne kazem,mozda grijesim,ali mislim da je toliko hvaljena dubina njegovih knjiga prilicno lazna(pseudofilozofija),a sa njegovim religiozno-romanticarsko-kvazifilozofskim tripom na mene ne ostavlja ama bas nikakav utisak.Pompeznost i ocita teznja da se dokaze kao dubokouman svjedoce nam o uobrazenoj personi.A ustvari je jos samo jedan od onih koji nezasluzeno sijaju na savremenom knjizevnom nebu.
    Pompezan covjek bi priznao da je kao mali bio najslabiji u razredu,da je kao tinejdzer bio otudjen,slab,da nije mogao da nadje sebi curu,da ga je zena ostavila ,pa mu se vratila ,poslije jedanaest godina braka,trudna,uz priznanje da dijete nije njegovo???Procitaj moj dobri "Zahir".
    "NA OBALI RIJEKE PJEDRE SJEDALA SAM I PLAKALA" -ko bi rekao da je muskarac sposoban toliko da se "uzivi" u zensku psihu? Ukaze na mane danasnjeg nacina zivota,gdje je pojedinac otudjen od plodova sopstvenog rada,citiram "DANIMA BULJIM U ONE KNJIZURINE ULAZUCI NATCOVJECANSKI NAPOR DA BIH KUPILA SVOJE VLASTITO ROPSTVO" ,gdje pojedinac "sticanje umjesnosti placa gubitkom karaktera"?Koeljo objektivno opisuje ono sto se svakim danom moze vidjeti u drustvu,a to je OTUDJIVANJE LJUDI.
    Koeljo pokusava da svoje citaoce ohrabri da slijede svoje srce,da se bore protiv ropstva,da razbiju kaveze u koje se sami zatvaraju,DA ZIVE!DAJE IM NADU,ZAGRIJAVA SRCA,VRACA VJERU U BOLJE SJUTRA.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  8. #33
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e pa brao mu ga!
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  9. #34
    renaissance Guest

    Default

    Procitala sam vecinu njegovih djela.Poslednje koje sam procitala je '11 minuta'.Ne dopadaju mi se njegove ideje...obicno me njegove knjige ne tjeraju na razmisljanje, dok stil pisanja odgovara onom za pridobijanje sto vece publike.Generalno, malo mudrosti za tako veliku pocast...

  10. #35
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssrdan
    Pompezan covjek bi priznao da je kao mali bio najslabiji u razredu,da je kao tinejdzer bio otudjen,slab,da nije mogao da nadje sebi curu,da ga je zena ostavila ,pa mu se vratila ,poslije jedanaest godina braka,trudna,uz priznanje da dijete nije njegovo???Procitaj moj dobri "Zahir".
    "NA OBALI RIJEKE PJEDRE SJEDALA SAM I PLAKALA" -ko bi rekao da je muskarac sposoban toliko da se "uzivi" u zensku psihu? Ukaze na mane danasnjeg nacina zivota,gdje je pojedinac otudjen od plodova sopstvenog rada,citiram "DANIMA BULJIM U ONE KNJIZURINE ULAZUCI NATCOVJECANSKI NAPOR DA BIH KUPILA SVOJE VLASTITO ROPSTVO" ,gdje pojedinac "sticanje umjesnosti placa gubitkom karaktera"?Koeljo objektivno opisuje ono sto se svakim danom moze vidjeti u drustvu,a to je OTUDJIVANJE LJUDI.
    Koeljo pokusava da svoje citaoce ohrabri da slijede svoje srce,da se bore protiv ropstva,da razbiju kaveze u koje se sami zatvaraju,DA ZIVE!DAJE IM NADU,ZAGRIJAVA SRCA,VRACA VJERU U BOLJE SJUTRA.
    Obrati paznju na tvoje zadnje recenice.To je upravo ona stvarcica koja Koelja cini prosjecnim piscem,sa visokoparnim recenicama(jednu od njih imao si cas spomenuti) koje govore o njegovoj pompeznosti i uobrazenosti.
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  11. #36
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Po cemu je to pompezan?Koeljo ima zivotno iskustvo koje nema prosjecan dvadesetogodisnjak,u vecini svojih knjiga opisuje ljude sa kojima je dugo bio u kontaktu i njihove dozivljaje,nista vise.Ukazuje na njihove pozitivne i negativne nacine na koji su se oni nosili sa zivotom.
    "Pjedra" je inspirisana njegovom koleginicom sa posla,"11 minuta" sa prostitutkom koju je sreo u Svajcarskoj,koja mu je dala svoj dnevnik,iz koga je on izvukao par ideja,"Veronika" je napisana na osnovu iskustva stecenog u ludnici (da ,Koeljo je boravio u ludnici sezdesetih godina proslog vijeka),"Zahir" je njegova autobiografija gdje iznosi svoje najcrnje tajne.Procitaj SAMO ZADNJU STRANICU njegove posljednje knjige pa ces zakljuciti da on uopste nije "naduvena osoba".
    Last edited by ssrdan; 25-02-06 at 22:13.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  12. #37
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Je li bio u Legiji stranaca? Ne! Je li bio u Ausvic? Ne! Jesu li ga yebali crnci krvavim qrcem u gu.zicu? Ne! Je li prezivio variolu veru? Ne! Ima li sifilis? Ne!
    E pa ne p.rdi o iskustvu prijatelju!

    jao, jadna omladina nasa kad im je koeljo top topova...

    A.N. u knjizevnosti ima i grdjih opisa od mojih, i socnijih psovki od mojih, zato te molim da mi ne brises post
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  13. #38
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssrdan
    Koeljo ima zivotno iskustvo koje nema prosjecan dvadesetogodisnjak

    :lolblue::lolblue::lolblue::lolblue::lolblue:
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  14. #39
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE=ssrdan]Pompezan covjek bi priznao da je kao mali bio najslabiji u razredu,da je kao tinejdzer bio otudjen,slab,da nije mogao da nadje sebi curu,da ga je zena ostavila ,pa mu se vratila ,poslije jedanaest godina braka,trudna,uz priznanje da dijete nije njegovo???[QUOTE]

    nisu velika mooda priznat nesto sto prosjecno u djetinstvu dozivi svaki...treci cojek. Ni da su zene varljive

    Koeljo pokusava da svoje citaoce ohrabri da slijede svoje srce,da se bore protiv ropstva,da razbiju kaveze u koje se sami zatvaraju,DA ZIVE!DAJE IM NADU,ZAGRIJAVA SRCA,VRACA VJERU U BOLJE SJUTRA.
    aj nastavi, bas se zabavljam

    Last edited by GAGA; 26-02-06 at 18:35.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  15. #40
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA
    Je li bio u Legiji stranaca? Ne! Je li bio u Ausvic? Ne! Jesu li ga yebali crnci krvavim qrcem u gu.zicu? Ne! Je li prezivio variolu veru? Ne! Ima li sifilis? Ne!
    E pa ne p.rdi o iskustvu prijatelju!

    jao, jadna omladina nasa kad im je koeljo top topova...

    A.N. u knjizevnosti ima i grdjih opisa od mojih, i socnijih psovki od mojih, zato te molim da mi ne brises post
    Svasta li ti sanjas Gaga
    She is only here to annoy herself!

  16. #41
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssrdan
    Po cemu je to pompezan?Koeljo ima zivotno iskustvo koje nema prosjecan dvadesetogodisnjak,u vecini svojih knjiga opisuje ljude sa kojima je dugo bio u kontaktu i njihove dozivljaje,nista vise.Ukazuje na njihove pozitivne i negativne nacine na koji su se oni nosili sa zivotom.
    "Pjedra" je inspirisana njegovom koleginicom sa posla,"11 minuta" sa prostitutkom koju je sreo u Svajcarskoj,koja mu je dala svoj dnevnik,iz koga je on izvukao par ideja,"Veronika" je napisana na osnovu iskustva stecenog u ludnici (da ,Koeljo je boravio u ludnici sezdesetih godina proslog vijeka),"Zahir" je njegova autobiografija gdje iznosi svoje najcrnje tajne.Procitaj SAMO ZADNJU STRANICU njegove posljednje knjige pa ces zakljuciti da on uopste nije "naduvena osoba".
    Tebi opus knjizevnika izgleda cini samo zadnja knjiga koju si vjerovatno SLUCAJNO uocio u izlogu najblize knjizare...ili to bjese Karver?Da ponovim,glavna mana Koeljovog djela(a mogu o njemu da sudim jer sam procitao 4 njegove knjige i ne ogranicavam se samo na zadnju) je pseudofilozofiranje i pompeznost kojom on pokusava to zamaskirati-ili istaci svoju sopstvenu licnost,trecega nema.Isto tako,njegove knjige sadrze mnogo primjesa neizljecivog romantizma-knjizevnog pravca koji se lako moze okvalifikovati kao prevazidjen.I sto je toliki problem sto nekoga djevojka ostavi,svakome se to desi bar 2 puta u zivotu!Ili sto ne moze da je nadje-hmmmmm,to ne moze biti izvor tolikih frustracija.Pa i bracna zajednica danas vise nije toliko cvrsta-razvodi se desavaju svaki dan.To nije opravdanje za pateticne-religijsko-kvazifilozofske tripove kojima nas on obasipa.Lako je zakljuciti da su emocije u njegovim djelima lazne,a lazne su da bi se djela bolje prodavala-da bi ih neka prosjecna americka ili ruska ili brazilska ili crnogorska domacica ili novopeceni vjernik mogl citati u trenucima popodnevnog odmora,lamentirati nad neuzvracenim i nesrecnim ljubavima ili pronalasku boga i mozda proliti suzu ili dvije.Koeljova djela u knjizevnosti predstavljaju ekvivalent(mozda malo umjetnicki sadrzajniji i kvalitetniji,ali samo malo) od ostvarenja Madonne ili Britney u muzici.Isto kao sto ces na MTV r23 sata dnevno vidjati gorepomenute "umjetnice",tako su i knjige koje Koeljo pise stvorene samo da bi ti ih prodavacica u knjizari urucila uz osmijeh i racun.Neka,hvala!
    Last edited by Blitzkrieg; 26-02-06 at 18:43.
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  17. #42
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by GAGA
    Je li bio u Legiji stranaca? Ne! Je li bio u Ausvic? Ne! Jesu li ga yebali crnci krvavim qrcem u gu.zicu? Ne! Je li prezivio variolu veru? Ne! Ima li sifilis? Ne!
    E pa ne p.rdi o iskustvu prijatelju!

    jao, jadna omladina nasa kad im je koeljo top topova...

    A.N. u knjizevnosti ima i grdjih opisa od mojih, i socnijih psovki od mojih, zato te molim da mi ne brises post
    Znaci covjek treba da bude vise puta na ivici egzistencije da bi po tebi imao iskustvo,tj. stekao mudrost? Ma ajde molim te...Odakle ti znas da nema sifilis?
    Covjek je stariji trideset godina od mene ,postujem ga prvo zbog toga,drugo- on je jedan od najboljih pisaca sadasnjice,svidjelo se tebi ili ne,trece,osjecam se euforicno dok citam "ALHEMICARA". Sta hocu da kazem-uvijek ce imati vecu umjetnicku vrijednost djela koja su ,kako da se izrazim"utopisticka",nego neka u kojima se govori o mizernosti ljudskog stvorenja.

    I sto se tice mudrosti ,citiracu Koelja: "ONAJ KO JE MUDAR MUDAR JE SAMO ZATO STO VOLI.A KO JE BUDALA,TAJ JE BUDALA UPRAVO ZATO STO UMISLJA DA MOZE DA SHVATI LJUBAV."
    Kakve veze ima to da li je bio u zatvoru ili ne.Sto,sad i on mora da napise svoju verziju "ZAPISA IZ MRTVOG DOMA" da bi ga priznali kao pisca???
    Last edited by ssrdan; 26-02-06 at 18:55.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  18. #43
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE=GAGA][QUOTE=ssrdan]Pompezan covjek bi priznao da je kao mali bio najslabiji u razredu,da je kao tinejdzer bio otudjen,slab,da nije mogao da nadje sebi curu,da ga je zena ostavila ,pa mu se vratila ,poslije jedanaest godina braka,trudna,uz priznanje da dijete nije njegovo???

    nisu velika mooda priznat nesto sto prosjecno u djetinstvu dozivi svaki...treci cojek. Ni da su zene varljive



    aj nastavi, bas se zabavljam

    A da primi nazad zenu koja ne nosi njegovo dijete???I sa tim da se pomiri???Alooo!
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  19. #44
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    PG
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koeljo hahahahahahahhahahaha, jedna velika limunada!!!

  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Ja bih mu podigla spomenik.
    Last edited by apsolutno_nemoguca; 27-02-06 at 14:55.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  21. #46
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Solitude: a sweet absence of looks.
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssrdan

    osjecam se euforicno dok citam "ALHEMICARA".

    Molim te otvori rijecnik i nadjib znacenje rijeci euforija, pa ce ti sve biti jasno
    “Ambition is a poor excuse for not having sense enough to be lazy. “-M. Kundera


    "Those who do not want to imitate anything, produce nothing."
    — Salvador Felipe Jacinto Dalí


    «I've loved, I've laughed and cried.
    I've had my fill; my share of losing.
    And now, as tears subside,
    I find it all so amusing...»

  22. #47
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    J bih mu podigla spomenik.
    ahahahahhaha to to to

    srdane, pravo da ti recem, ne zasto potrosih prethodni post na tebe.

    aj uzdravlje
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  23. #48
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by Carla Bruni
    Molim te otvori rijecnik i nadjib znacenje rijeci euforija, pa ce ti sve biti jasno

    Euforija-(grc.euforos -lagan) subjektivno dobro osjecanje kod teskih bolesnika (katkada bas pred smrt),poviseno dusevno stanje uopste,osjecaj blagostanja,veliko veselje,razdraganost.
    Pridj. euforican i euforicki-blazen,srecan,dobro raspolozen ,vedar.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  24. #49
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    Ja bih mu podigla spomenik.
    Ja sigurno bih.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    I ja... i uzidala ga u isti...
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •