Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 103

Thread: Omiljeni pravac u slikarstvu?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Omiljeni pravac u slikarstvu?

    ... koliko cijenite pop-art?



    David Hockney, We Two Boys Together Clinging, 1961
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve dok nema Romana, odlicno je

    Salu na stranu, ovo je super.
    /me ne voli portrete, kokoske, pejzaze i mrtvu prirodu.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  3. #3
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ova slika se inače smatra jednom od najvećih "gay-djela". Inspirisana istoimenom poemom Volta Vitmena
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  4. #4
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bas cijenim chika HocknOGA
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Meni je pop-art zapravo revolucija nad revolucijama u umjetnosti Ekspresionizam i impresionizam jesu bili šokanti, ali načiniti umjetnost od konzerve za supu je velika stvar (pričamo o Warholu )
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  6. #6
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    Ne mogu da odolim, nema saMse
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Interesting...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #8
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question La Gioconda smiling at us


    Renesansni Leonardo Da Vinci kao sto manje-vise svi znamo naslikao je jedno od najintrigantnijih i najpoznatijih umjetničkih djela u čitavoj povijesti umjetnosti. Izrada portreta je započeta 1503. godine i završena neke tri do četiri godine kasnije. Danas visi u Luvru danonoćno okružena turistima. Istovremeno njen lik svakodnevno vidjamo na omotima knjiga, čašama za čaj, kalendarima.. thanx to mass-culture.
    Da Vincijev prvi biograf Vasari tvrdio je da je slika zapravo portret osobe koja je odista postojala pod tim imenom, zene firentinca Franceska del Djokonda, čime se i pravda često nazivanje Mona Lize imenom Djokonda (što by the way znaci "slatka", "ugodna" na italijanskom).
    Zatim postoji teorija o tome da je Mona Lisa zapravo Da Vincijev auto-portret (u transvestitskom izdanju )
    Den Braun, pisac best-selera "Da Vincijev Kod", na jednom mjestu u knjizi provlaci svoj stav prema kome je ime Mona Lise anagram božanske unije - spoja muskog i zenskog principa - sastavljen od imena egipatskog boga plodnosti AMON-a i boginje Izide čiji je drevni piktogram bio poznat kao L'ISA. I naravno - sve to skupa je razlog zbog kojeg se ona tako "znalački" osmjehuje.
    Meni licno je asocijacija na harmoniju, ne znam ni sama zasto. Vidim nju, prekrštenih ruku, nekako sarkastično pomirenu sa svijetom i prirodom. A s druge strane, ono sto me najvise od svega privlaci i fascinira je činjenica ogromne slave ove osmjehujuće dame. Zašto je to tako i kako vi gledate na nju? Je li to zbog ljepote i umjetničke vrijednosti ili je u pitanju nesto drugo, trece... ja prosto ne znam sta da mislim, a cesto lupam glavu
    Last edited by underwater love; 22-04-05 at 19:08.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mene privlaci sklad boja. Ona, kao zena - ljepotica, ne. To sto pomenu harmoniju me jednako privlaci i iritira, valjda ovisno od stanja u kome sam kad gledam ovu sliku. A sva fama oko nje mi je mnogo zanimljivija nego ona sama
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Boje prvenstveno, ali da budem iskren, usko sam fokusiran na sami portret, ima nesto u njemu sto me vuce da gledam onaj uski pojas ochiju i nosta i mogao bih ga gledati satima svaki dan. Drugi detalj ruke, kad se umorim od gledanja ociju, takav mir i elegancija, a pozadina, nju i ne primjetis, ali si je svjestan, odlican zachin 'chorbi' i tako poslije ruku opet na ochi. Ukratko, mirnoca i elegancija, nije li to prava ljepota. Nikada nisam ulazio da li je ili nije autoportret.

    Nego nije zdravo previse gledati slike
    Vidjeh neki dan na TV-u, uklopljena je u prelijep ambijent...
    Together we can defeat capitalism ...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Chegevara
    ima nesto u njemu sto me vuce da gledam onaj uski pojas ochiju i nosta i mogao bih ga gledati satima svaki dan....
    Pazljivo ti sa tim vec je zabiljezen slucaj covjeka koji je mjesecima dolazio i samo je tako gledao, gledao.....

  12. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hocu reći kakav je zapravo odnos između genijalnosti djela i naše naučenosti da ga takvim smatramo? Silovanje
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Chegevara
    Boje prvenstveno, ali da budem iskren, usko sam fokusiran na sami portret, ima nesto u njemu sto me vuce da gledam onaj uski pojas ochiju i nosta i mogao bih ga gledati satima svaki dan. Drugi detalj ruke, kad se umorim od gledanja ociju, takav mir i elegancija, a pozadina, nju i ne primjetis, ali si je svjestan, odlican zachin 'chorbi' i tako poslije ruku opet na ochi. Ukratko, mirnoca i elegancija, nije li to prava ljepota. Nikada nisam ulazio da li je ili nije autoportret.

    Nego nije zdravo previse gledati slike
    Vidjeh neki dan na TV-u, uklopljena je u prelijep ambijent...

    Jes, napravili su galeriju samo za nju, cini mi se da rekose da su je smisljali i gradili oko 4 god, i da je par miliona utroseno na to..Al super izgleda...Ne znam jesi li vidio, po 2 su je nosili, polako pazljivo...Wrh...Mada, nazalost, slika je pocela da propada i ne znam koliko su procijenili da ce kostati samo da se utvrdi kako sa se sto duze sacuva.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Chegevara
    Boje prvenstveno, ali da budem iskren, usko sam fokusiran na sami portret, ima nesto u njemu sto me vuce da gledam onaj uski pojas ochiju i nosta i mogao bih ga gledati satima svaki dan. Drugi detalj ruke, kad se umorim od gledanja ociju, takav mir i elegancija, a pozadina, nju i ne primjetis, ali si je svjestan, odlican zachin 'chorbi' i tako poslije ruku opet na ochi. Ukratko, mirnoca i elegancija, nije li to prava ljepota. Nikada nisam ulazio da li je ili nije autoportret.

    Nego nije zdravo previse gledati slike
    Vidjeh neki dan na TV-u, uklopljena je u prelijep ambijent...
    Slazem se. Monna Lisa je pravo remek-djelo. Glupo bi bilo reci da je jedna od najljepsih slika ikada naslikana, prosto jer je to nemoguce. Ne moze se reci ni koja je najbolje napisana kompozicija klasicne muzike, je li?

    Ono sto plijeni posmatrajuci ovu sliku je sklad boja i vrlo neuobicajeni pejzas iza nje. U renesansnoj umjetnosti nalazimo mnogo slika koje su pune alegorija. Svaki naslikani objekat imao je znacaj, smisao koji su umjetnici razumjeli, medjutim kod Monna Lise ne vidimo te objekte. Zapravo, po rijecima poznatog istoricara Donalda Sassoona, Monna Lisa je karakteristicna po tome sto je u pozadini portreta jedini ljudski objekat most, ispod i oko kojeg se nalaze rijeka, stjenovita brda, rastinje, jednom rijecju bizaran prikaz okoline Djokondine. I sama Lisa je okrenuta ka publici sto je cudno u doba renesanse. To se u slikarstvu zove 'contraposto'. Njen lik je savrsenstvo, samim tim sto se nista ne zna o njoj pobudjuje jos vise naseg divljenja. Boje su uskladjene do perfekcije. Mnogi istrazivaci, pjesnici, prozaicari, kriticari, profesori slazu se u jednom da je misterija ove zene toliko mocna u svojoj skromnosti da nista ne krije, a da istovremeno nema sta da krije.

    Vasari je opisivao Djokondu do u detalj a da je nikada nije okom vidio. Da Vincijev biograf je bio samo 8 godina star kada je umjetnik umro. Dakle, znajuci da veliki slikar nije ostavio za sobom mnostvo crteza, skica, kao i potrdu u pisanoj formu o svom zivotu, tesko se moze tvrditi da je Vasari pisao na osnovu dokumentovane ostavstine Da Vincija. Sam naziv Djokonda i potice iz Vasarijevih pausalnih predvidjanja.

    Na kraju, Monna Lisa je mogla biti i domacica, ali kao takva ne bi pobudjivala mnogo interesovanja. Sto god da je bila ona je Da Vincijev vrhunac umjetnosti slikanja portreta. I smatra se da ona nije narudzbina, jer da jeste pejzas bi cinila imovina bogatasa koji narucuje ili, pak, palaca, zamak, kuca narucioca, tipicno za doba renesansnog slikanja. Sve ovo izostaje sa slike cuvene Monna Lise.

    Tri decenije prije svoje smrti Da Vinci je zivio u Francuskoj i nosio je ovaj portret sa sobom. Nikada se od njega nije odvojio.

    50-tih godina Monna Lisa je prvi put otisla pod rendgen, a u sedamdesetim je bila podvrgnuta detaljnom kompjuterskom analiziranju od strane eminentnih naucnika u Americi i Japanu. Nigdje niko nije ustvrdio pravu istinu ko je Monna Lisa. Ali, podvlacim ali, to je bio odlican poduhvat koji je Dan Brown vjesto iskoristio u svojoj knjizi 'Da vinci Code', pravo smece, to jos uvijek tvrdim. Pobogu, svako, iole, normalno stvorenje s prosjecnim nagonom za saznanjem zna kako se speluje Monna Lisa. I svako ko ista zna o Monna Lisi, moze jednim klikom na internetu saznati sto su rekla istrazivanja u Americi i Japanu. Oni koji , zaista, zele citati inteligentni, naucni, prilaz ovoj predivnoj slici ne trebaju ici dalje od citanja Donalda Sassoon-a 'Becoming Mona Lisa'

    Njeno lice, njen osmjeh, oci, nos, ruke, kosa, odjeca, dostojanstveno, blazeno, drzanje...briljantnost Da Vincija.
    Last edited by cvrchak; 24-04-05 at 03:09.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  15. #15
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ana, fora je sto dje god ja stanem, ona u mene gleda
    salim se.

    njena mirnoca i zrno ironije koje primjecujem u 'osmijehu' plijeni

    a inace, ne mislim da je najbolja, najljepsa, najgenijalnija i ostalo naj slika na svijet' (i ako su nam u skoli rekli da je)
    mozda je fora u necemu drugom...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Crna Gora i .....

    Godisnjica smrti Cermaka je mozda povod da vidimo kako su stranci vidjeli Crnu Goru


  17. #17
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imaš li još koje njegovo djelo vezano za dragu nam CG? Znam da su ovo najpoznatiji i najprepoznatljiviji radovi, ali pretpostavljam da ih ima još ?
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ima i Ranjeni Crnogorac, a vjerovatno i jos koja o Crnoj Gori

  19. #19
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Munkovo proljeće



    Samo potreba da ga podijelim sa vama.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  20. #20
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink John Bauer - nordijski mag

    John Bauer ( 1873 - 1958 ), švedski slikar, po meni nedovoljno poznat i istražen, koji je za inspiraciju imao (poput dragog mi Tolkina) nordijsku mitologiju (trolove, valkire, Tora, Odina&co).



    Zar nije dražesan
    Last edited by underwater love; 13-05-05 at 12:31.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Šlatko, al' prvi put vidim
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  22. #22
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    5,019
    Thanks Thanks Given 
    467
    Thanks Thanks Received 
    470
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Zaniljivo ali kao ilustracije neke knjige na tu temu
    www.jaredic.com
    ˙˙pǝlloɹ sɹǝsnoɹʇ ʎɯ ɟo sɯoʇʇoq ǝɥʇ ǝɹɐʍ plnoɥs ı 'plo ʍoɹƃ ı 'plo ʍoɹƃ ı

  23. #23
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile Hieronymus Bosch



    Hieronymus Bosch 1450-1516
    Death of a Miser
    oil on panel 93x31
    National Art Gallery DC


    Ovo je moj genije Apokaliptični vizionar sa svojim dijaboličnim prizorima...prosto me izludjuje
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slazem se, on je genijalan!Obozavam ovu sliku!Nije da kapiram skroz njegov rad, ali baš mi se to sviđa da uvijek mogu nešto novo da otkrijem..
    Why do we kill people who kill people to show people that killing people is wrong?

  25. #25
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Gustav Klimt

    The Kiss:


    The Stoclet frieze:


    Life and Death:


    I bez texta sam.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Omiljeni textovi pjesama
    By Freaky_spoon in forum Muzika
    Replies: 48
    Last Post: 28-01-14, 22:13
  2. Omiljeni period
    By Sandman in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 0
    Last Post: 14-09-06, 03:24
  3. Omiljeni pisac
    By Sandman in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-06, 11:58
  4. Replies: 7
    Last Post: 13-01-05, 02:32
  5. omiljeni igrachi(mashtovito a?)
    By big giant head in forum Ostali sportovi
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-04, 22:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •