Results 1 to 17 of 17

Thread: POSLEDNJE RIJECI SVETOG PETRA CETINJSKOG

  1. #1
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    200
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default POSLEDNJE RIJECI SVETOG PETRA CETINJSKOG

    18. октобра 1830, пред само упокојење, Петар I Петровић Његош (Свети Петар Цетињски) обратио се црногорским главарима:

    “Ја већ немам рад шта крити, мени се посљедњи час приближио, и ја ћу овај свијет оставити.
    Препоручујем ви узајамну слогу, мили витези и честити јунаци!
    Поздравите ми сву браћу Црногорце и кажите им, да иако им се њихов Господар преселио у вјечност, да је његова топла и посљедња жеља, да му његова слободна браћа Црногорци у миру и братској љубави бране своју богодану слободу, и да не забораве да су Црногорци и слободни јунаци.
    У мучној и кукавној али слободној земљи преживјех младу нејакост и сиједу старост. Божа је воља, да се с вама растанем вјечно, но не заборавите на моје ријечи.
    Збогом слободне горе, и не увенула ви слава доклен траје свијета и вијека! БЛАГОДАТ БОЖИЈИ ПО СРИЈЕДИ ВАС И СВЕГА РОДА СРБСКА!
    Поведите ме у моју одају, да мирно мој дух предам вишњему промислу. “

    Посљедње ријечи Светог Петра Цетињског
    [Извор: Милорад Медаковић, Повјестница Црне Горе, Земун 1850]

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: POSLEDNJE RIJECI SVETOG PETRA CETINJSKOG

    Quote Originally Posted by seerotheenya
    18. октобра 1830, пред само упокојење, Петар I Петровић Његош (Свети Петар Цетињски) обратио се црногорским главарима:

    “Ја већ немам рад шта крити, мени се посљедњи час приближио, и ја ћу овај свијет оставити.
    Препоручујем ви узајамну слогу, мили витези и честити јунаци!
    Поздравите ми сву браћу Црногорце и кажите им, да иако им се њихов Господар преселио у вјечност, да је његова топла и посљедња жеља, да му његова слободна браћа Црногорци у миру и братској љубави бране своју богодану слободу, и да не забораве да су Црногорци и слободни јунаци.
    У мучној и кукавној али слободној земљи преживјех младу нејакост и сиједу старост. Божа је воља, да се с вама растанем вјечно, но не заборавите на моје ријечи.
    Збогом слободне горе, и не увенула ви слава доклен траје свијета и вијека! БЛАГОДАТ БОЖИЈИ ПО СРИЈЕДИ ВАС И СВЕГА РОДА СРБСКА!
    Поведите ме у моју одају, да мирно мој дух предам вишњему промислу. “

    Посљедње ријечи Светог Петра Цетињског
    [Извор: Милорад Медаковић, Повјестница Црне Горе, Земун 1850]

    Kakva Medakoviceva bajka !

    Ja sam ovdje vec ostavio testament Svetog Petra Cetinjskog, pa ko voli neka procita !

  3. #3
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    67
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Testament svetog Petra Cetinjskog


    Od nas Vladike Petra


    Blagorodnoj gospodi duhovnog i mirskog čina, glavarima i starešinama i svemu narodu crnogorskom i brdskom svesrdno o(vo) najpotonje pozdravlje.

    Svatko znade i vidi kako sam ja od davnoga vremena oronuo i panuo, te ne mogu već nikuđ, nešto od starosti, a najviše od svakojake muke i truda, koje sam u velji moj vijek za narod crogorski i brdski podnosio i za slobodu hrišćanske vjere i našeg otačastva pretrpio, čuvajući narod i sirotinju kao svoju dušu. Na to sam videći i poznavajući svoju slabost i bolest neizlečivu i da mi se smrt približava, napisao sam neka potrebita pisma i knjige i naredio ih sve, đe sam imao što posilati da se pošalje po mojoj smrti, tako i vama i svemu narodu crnogorskom i brdskom napisah i ostavih ovu knjigu, koju svi da čujete i dobro razumijete prijed nego me ukopate.

    Molim svakoga Crnogorca i Brđanina maloga i velikoga, kojemu sam što sagriješio ili kakvu žalost učinio, da mi svak oprosti, od svega srca i duše, i tako ja opraštam svakojega maloga i velikoga, koji mi je gođ što sagriješio, prosto da je od mene svakomu zadovjek i na strašni Božji Sud o vtoromu Hristu Bogu prišestviju.

    Pak najprvi svemu narodu činim amanet i samosilnijem Bogom svega svijeta Tvorcem i svom silom nebesnom zaklinjem svekoliko da me s mirom u tišini i ljubavi opštenarodnoj krotko ukopate i ožalite, da ne bi ni krvnik krvniku tader progovorio ni gorke riječi. Drugu vas molbu molim i strašnijem i svemogućnijem Bogom zaklinjam, da na moje prsi vjeru zadate i utvrdite kroz svu našu zemlju i eparhiju, kroza sve nahije, sela i plemena, da niko nikoga ni za što ne tiče do Đurđeva dne i dotader nadam se u Gospoda i Spasa našega da će vam način življenja biti zanago učinjen u sud u svu zemlju carski postavljen, koje sam ja u našega svagdašnjega pokrovitelja i branitelja isprosio i isplakao, i to sam vama i prijed govorio nekijema - da je za vas i za opštenarodno blagopolučenije i dobro življenje i brižim rabotam, kako i Bog znade i kako će te i vi svekolici do malo vremena znati i viđeti.

    Izvan toga najviše vas svakojega molim i sve istinskijem Bogom Svedržiteljem zaklinjem i vazdašnji amanet činim i ostavljam, da crkovno dobro i imuće, gđe god je kakvo, ne tiče niko nikada za vaših svih i za svaku vašu sreću i poštenje, i da svako crkovno čeljade, kaluđere, kako služitelje moje i vaše pazite i držite, kako sam ih i ja vazda pazio i držao. A ja na moje mjesto nasljednikom i upraviteljem od svega mojega, narodskoga i crkvenoga činim i ostavljam sinovca mojega Rada Tomova, u kojega se nadam da će biti čovjek od posla i od razuma, koliko je preblagi Otac Nebesni blagoslovio podariti, i kojega Bogu i Caru našemu i svemu narodu crnogorskom i brdskom na vijeki preporučavam svijem srcem i svom dušom.

    Najposlijed još nešto da vam kažem i izbistrim, o braćo i narode crnogorski i brdski! No čujte i za vazda znajte od mene, koji vas nijesam nikada lukavio i na zlu sreću nikoga navodio. Pri smrti mojoj objavljujem vam Božju istinu: kako je teško lakomi na lafu ( = novac) moskovsku, i ne zaslužujući je, mislio i zborio, da ja izjedoh sve i braći podijelih štogođ novca iz Rusije od cara narodu dohodi, ema se svaki vara i griješi u to, i ja vas vijerno i pošteno ovijem putem, na koji ću zadovjek, svakoga uvjeravam da od sve lafe moskovske, kako se govori, ništa nikuđ destregao ( = potrošio) nijesam, no eto je sva u gotovu i na gomilu, i da je ona od cara meni na obraz i na raspoloženje po mojim molbama došla, [size=6]i na polzu svega naroda srpskoga[/size], nego da te novce ni ja bez velike preše i najveće nužde ne trošim, kako i nijesam nikuđ ni dinara, do što sam na kuluk ( = sud), dolkle ga opeta silni i bezumni ljudi ne razvrgoše, za koje ja čist ostajem pred ljudima i Bogom. Pak sam i ja za te novce našemu caru i pokrovitelju pisao da učini on za te njegove aspre kakvu hoće naredbu i odgovorio mi je da će svojega oficijala ovamo poslati, koji će i te aspre primiti i harčiti na sud, koji će on postaviti u našu zemlju. I moja je najveća rana na srcu, koju ću i u grob ponijeti, što i to još ne dočekah za moga života.

    Ako bi se ko našao u narodu našem da ne primi ove moje potonje riječi i preporuke za istinite ili ako ne bi sve tako poslušao, kako ova knjiga izgovara, nego bi kakvu smutnju i razdor među narodom usudio se činiti slovom ili djelom, toga svakoga, koji gođ on bio, mirski ili duhovni, ja na smrtni čas moj vječnome prokletstvu i anatemi predajem, kako njega, tako i njegov rod i porod, da mu se trag i dom iskopa i utre! Isto tako da Bog dade i onome koji bi vas od vjernosti k blagočestivoj i hristoljubivoj Rusiji odlučiti poiskao i svakojemu, ako bi se koji iz vas Crnogoracah i Brđanah našao da pomisli odstupiti od pokroviteljstva i nade na jedinorodnu i jedinovjernu našu Rusiju da Bog da jaki te od njega živoga meso otpadalo i svako dobro vremenito i vječno odstupilo.

    Svijema pak dobrijema, vjernijema i koji gođ ovo moje potonje pismo posluša i izvrši, da bude moje najusrdnije, otačasko i arhipastirsko blagoslovenije u rod i va vijeki vjekova - Amin.



    Cetinje, 18. oktobra 1830
    I sta ovdje pise u testamentu!? :shock: :wink:

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    To ti u prevodu znaci: "...i na polzu svega naroda pravoslavnoga..."

    A sad jedno pitanje za tebe: sto znaci:

    "...ilirsko-srpski Albanski narod..."
    (Vladika Vasilije "Istorija o Crnoj Gori")

    i sto znaci:
    "...Srpska zemlja Palestina..."
    (Njegos "Luca Mikrokozma")
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  5. #5
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    67
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    To ti u prevodu znaci: "...i na polzu svega naroda pravoslavnoga..."
    Pa sto ne rec odmah nego se mucim!?

    Samo ti gataj!
    U zdravlje!

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by seerotheenya!
    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    To ti u prevodu znaci: "...i na polzu svega naroda pravoslavnoga..."
    Pa sto ne rec odmah nego se mucim!?

    Samo ti gataj!
    U zdravlje!
    Crnogorci su bili Srpsko-pravoslavan narod, Hrvati su Rimo-katolicki narod sto ne znaci da su Hrvati Rimljani kao ni sto su Crnogorci Srbi.

    Zasto izbjegavas da odgovoris na ova dva pitanja?

    Sto znaci kad Vladika Vasilije kaze:
    "...ilirsko-srpski Albanski narod..."
    (Vladika Vasilije "Istorija o Crnoj Gori")

    i sto znaci:
    "...Srpska zemlja Palestina..."
    (Njegos "Luca Mikrokozma")


    P.S. Kad nadjes odgovore na ova pitanja vidjeces da srpstvo nije oznacavalo etnicku pripadnost vec pravoslavlje, sve do doba Kralja Nikole (ali iako je Kralj Nikola govorio jedno, narod je osjecao da pripada Crnogorskoj narodnosti. Za ovo postoje pismeni dokazi)
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nesto vam ne ide od ruke da odgovorite na ova dva pitanja gore.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,159
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic

    i sto znaci:
    "...Srpska zemlja Palestina..."
    (Njegos "Luca Mikrokozma")

    Metafora prijatelju... Metafora... oznacava stradanje srspkog naroda... a ti procitaj knjigu fino nemoj mi copy/paste sa nekih dukljanskih sajtova... posteno...

    A to gore od Vladike Vasilija ne mogu ti zaista objasniti jer nemam pojma o cemu se radi... mogu samo da lupam ali nisam takav igrac...

    I sad mi ti na kraju reci kako je srpstvo sinonim za pravoslavlje... a sto onda nije rekao rusi... to je isto tako moglo znaciti pravoslavlje... nemojte tako nisko padati u nedostatku argumenata...

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,159
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    To ti u prevodu znaci: "...i na polzu svega naroda pravoslavnoga..."
    A to je u prevodu kako si ti preveo i kako tebi pase... ajde bre nemoj da se glupiras... i sta uopste ima tu da se prevodi... isto bogami kao da je neka strana rijec pa se ti i tebi slicni nasli da je prevodite... strasno...

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gile_sampion
    I sad mi ti na kraju reci kako je srpstvo sinonim za pravoslavlje... a sto onda nije rekao rusi... to je isto tako moglo znaciti pravoslavlje... nemojte tako nisko padati u nedostatku argumenata...
    Nije rekao "Rusi" jer mi nijesmo pripadali Ruskoj pravoslavnoj crkvi, vec Srpskoj. Zbog toga su Albance zvali ilirsko-srpski narod, jer su i oni neko vrijeme pripadali Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,159
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa normalno da su pripadali srpskoj pravoslavnoj crkvi kad su Srbi... ti ne sabiras 2 i 2... .......izbaceno sve ne vezano za temu...

  12. #12
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Location
    Posts
    364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Gile_sampion
    Pa normalno da su pripadali srpskoj pravoslavnoj crkvi kad su Srbi...
    Po tebi se nacionalnost određuje po pripadnosti nekoj crkvenoj organizaciji?Strašno,kakva etnofiletistička jeres.

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gile_sampion
    Pa normalno da su pripadali srpskoj pravoslavnoj crkvi kad su Srbi...
    Albanci Srbi? Sa manata na jezikata (govore Srpski sa Albanskim narjecjem).

    .......izbaceno sve ne vezano za temu...
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ovaj moderator je dobar!
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,159
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by HIGHLANDER
    Quote Originally Posted by Gile_sampion
    Pa normalno da su pripadali srpskoj pravoslavnoj crkvi kad su Srbi...
    Po tebi se nacionalnost određuje po pripadnosti nekoj crkvenoj organizaciji?Strašno,kakva etnofiletistička jeres.
    Ne nego se crkvena organizacija odredjuje prema narodu... Srpski narod pa i crkva srpska... bar je to prosta relacija... *******

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gile_sampion
    Quote Originally Posted by HIGHLANDER
    Quote Originally Posted by Gile_sampion
    Pa normalno da su pripadali srpskoj pravoslavnoj crkvi kad su Srbi...
    Po tebi se nacionalnost određuje po pripadnosti nekoj crkvenoj organizaciji?Strašno,kakva etnofiletistička jeres.
    Ne nego se crkvena organizacija odredjuje prema narodu... Srpski narod pa i crkva srpska... bar je to prosta relacija... *******
    :lolblue:
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  17. #17
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Location
    Posts
    364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Gile_sampion
    Quote Originally Posted by HIGHLANDER
    Quote Originally Posted by Gile_sampion
    Pa normalno da su pripadali srpskoj pravoslavnoj crkvi kad su Srbi...
    Po tebi se nacionalnost određuje po pripadnosti nekoj crkvenoj organizaciji?Strašno,kakva etnofiletistička jeres.
    Ne nego se crkvena organizacija odredjuje prema narodu... Srpski narod pa i crkva srpska... bar je to prosta relacija... *******

    :lolblue: :lolblue: :lolblue: Kakva etnofiletistička jeres.Ne postoje narodne crkve.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •